#meeliskirjutab

Meelise turundusminutid: kuidas sa saaksid TikTok’is reklaami teha?

Meelise turundusminutid on rubriik, kus autor arutleb erinevatel turundusteemadel. Rubriigi eesmärk on olla informatiivne ning anda võimaluse ka teistele oma mõtteid jagada või küsimusi küsida.

Mis see TikTok on ja kust see tuli?

  • TikTok on globaalne sotsiaalmeediaplatvorm lühikestele videotele (maksimum 15 sekundit). Nagu Instagram, aga ainult videotele.
  • TikTok keskkond sai alguse 2016. aastal, mil Hiina tarkvarafirma ByteDance lõi Hiina turu jaoks Douyini nimelise rakenduse ning välisturu jaoks TikToki.
  • Ettevõte ostis 2017. aastal ära eelnevalt sarnase ülesehituse poolest tuntud olnud Musical.ly platvormi, jättes suures osas alles selle olemuse, saades koheselt endale suure hulga juba olemasolevaid kasutajaid.
  • Rakendus põhineb algoritmidel, mis hakkavad koheselt analüüsima, et mida sa soovid näha ning hakkab selle läbi sinu uudisvoogu ise videosid soovitama.
  • Kokku on TikToki alla laaditud üle kahe miljardi korra.
  • Koroonaviirus mõjus TikTokile väga hästi. 2020. aasta esimeses kvartalis saavutati uus allalaadimiste rekordtulemus – 315 miljonit.
  • Üle 63% TikToki kasutajatest on vanuses 10-29 eluaastat.
  • Naissoost kasutajaid on TikTokis peaaegu kaks korda rohkem kui meessoost kasutajaid.
  • TikTok on kättesaadav 155 riigis ja 75 keeles.
  • TikTokis on hinnanguliselt üle 800 miljoni igakuiselt aktiivse kasutaja, rohkem kui LinkedIn-is, Reddit-is, Snapchati-is, Twitter ja Pinterestis.

Hetkel ei hakka ma keskenduma Ameerika ja Hiina suhetele ning lahkama uudiseid, kuidas USA tahab TikTok’i riigis keelata või sellele teatud piiranguid seada.. Ma ei räägi täna ka sellest, et Indias oli see äpp juba blokeeritud. Ma räägin hoopis reklaamivõimalustest. Kuniks neid on…

Kuidas siis TikTok’is reklaami teha?

Kui Facebook ja Instagram pakuvad sulle Adsmanageri näol kena kokkuvõtet, kus kõik on ühes kohas ja kergelt hallatav, siis TikTok’is on asi keerulisem. Ja seda ainult seetõttu, et toimetame oma reklaamidega Eestis.

Kui see osa on tehtud, tuleb oodata emaili, mis… üllatus-üllatus, laekub kahes osas. Esimesena tuleb tänukiri koos mediakitiga, kus on täpsemalt kirjas reklaamide nõuded, pisut müügijuttu ja statistikat. Teisena laekuvas kirjas selgub tõsiasi, et… Eestis hetkel reklaami teha ei saa.

“Estonia is not supported by our advertising tools.”

Siiski ei tasu koheselt püssi nurka visata, sest lahendus on olemas. See on küll ehk veidi keeruline, kuid mitte võimatu. Nimelt peaks sul olemas olema äri või muu business form including all neccessary details kas Ameerikas, Hiinas, Lõuna-Ameerikas, Indias või Jaapanis. Kui sul neid ei ole tuleb leida alternatiivsed lahendused.

Kuidas siis ikkagi saaks?

Kõige lihtsam viis on kasutada juba paltvormil tegutsevat isikut, kellel on ka teatav kogus jälgijaid. Kindlasti on oluline teada ja jällegi rõhutada, et kuna TikToki kasutab siiski noorem generatsioon, ei tasu sul neile hakata autorehve ning elupuupõõsaid müüma. Pea silmas ka oma eelarvet ning lähtu tõest – mida rohkem on jälgijaid, seda suurem on ilmselt summa mida reklaami eest küsitakse. Juhul kui su toode või teenus tõesti inimest väga ei kõneta või ta on su andunud fänn nii ehk naa, siis teeb ta soovitud reklaami soodsalt ära.

Millisel kujul reklaami teha?

Võimalusi on jällegi mitmeid ning kindlasti sõltub paljuski sinu enda rahakotist, kuid mitte vähem ka eesmärgist. Mida sa tahad selle reklaamiga öelda või saavutada?

Ma ütlen siinkohal kohe ära – ära hakka müüma. Ära palu, või veel hullemal juhul käse, oma sisuloojal hakata toodet otseselt müüma. Mõtle, kas sina tahaksid, et keegi sulle midagi otse näkku topiks ning samal ajal kogu aeg korrutaks, “osta, osta, osta…” Kas sina tõttad selle peale midagi ostma? Ilmselt mitte. Aga miks peaks siis teised seda tegema? Soovitus on olla kaval ning kindlasti ülimalt kannatlik. Tegemist on platvormiga, kus reklaamimine on alles algusfaasis ning kasutajate (ostu)käitumise kohta puuduvad kindlad andmed. Kõik lihtsalt katsetavad ja samal ajal õpivad.

Punktidega väljtoodud kohad pakuvad hetkel eraldi platvormi reklaamiks

Variant A

Kanali takeover ehk firma võtab päevaks, kaheks või kolmeks üle kasutaja konto, kellel on juba arvestatav hulk jälgijaid. Väga levinud tegevus Instagramis, kus kasutaja tuleb firma kontole tegutsema, kutsudes oma jälgijaid seda jälgima. Taoline tegevus nõuab aga jällegi pikemat planeerimist, sest tuleks välja mõelda need tegevused, mida kanalil tehakse, kuidas seotakse see oma brändiga ja silmas tuleb pidada ka kasutajat, kelle kontol seda tehakse. Kõik peab olema balansis. Minu aus vastus on see, et selline tegevus on vägagi aeganõudev ning paljudel ei ole selleks ajalist ressurssi.

Selline näeb välja TikTok Ads Manager

Variant B

Tasuline tootepaigutus ehk annad kasutajale oma tooteid ning lased need paigutada nii, et videosid filmides jääksid need tagataustale. Pigem on tegemis pikajalise tegevusega, sest kahest-kolmest videost ei ole sulle kasu. Variant on ka see, et toode kaasatakse video tegemisse, mis toob meid järgmise punktini.

Variant C #väljakutse

Ilmselt kergeim ja tulemusi toovaim lahendus. Lühidalt öeldes mõtleb firma X välja väljakutse, mida platvormil tegutsev mõjuisik peaks alguses ise tegema ja seejärel paluma ka oma jälgijatel sama teha kasutades kindlat hashtag’i ehk teemaviidet.

Esimene koostöö näide, mis mul feed’is ette jäi

Muideks TokTok’i Hashtag Challenge Plus reklaami funktsioon muudab hashtagid ka shopatavaks ehk nendega saad inimesi otse oma e-poodi suunata. Aga selleks pead sa jällegi elama eelpool väljatoodud riikides.

Loe näiteid edukatest välismaistest #Challenge kampaaniatest: 12 TikTok Challenges…

Mida mina teeksin?

Mina personaalselt soovitakski panustada just sellisele reklaamile ja koostööle sisuloojatega. Saadud materjali jaga julgelt ka enda kanalites ning kutsu ka enda fänne seda väljakutset jälgima ja osa võtma.

Pean tegelikult kõikide punktide puhul oluliseks rõhutada, et OLE LOOMINGULINE! TikTok on uus platvorm ja inimesed janunevad uudsuse järgi. Seega, loo midagi uut ja unikaalset, katseta ja proovi millegagi, mida pole varem tehtud või taaselusta mõni vana hitt. Oluline on eristuda, kuid selleks pead sa ennekõike ise valmis olema. Valmis pead olema ka pettumuseks, kuna võib juhtuda, et kõik ei pruugi minna nii nagu sa unistasid ja planeerisid.

Ole ettevaatlik!

TikTok on tore, seal on palju kasutajaid, vahvaid videoid, kuid seal aega veetes olen märganud midagi, mis mind tegelikult jubedalt häirib. Sellel platvormil on üks suur miinus, mida ilmselt ei tea ka paljud lapsevanemad, kuigi võiks. See platvorm vohab vihast ja negatiivsetest kommentaaridest. Ma olen seal kohanud ikka ülemõistuse meeletut sõimu ja viha. Ja seda igal suunal. Ma olen näinud, kuidas täiskasvanud inimesed lihtsalt sõimavad (ropult loomulikult) väikseid lapsi. Kuna kõik suuremad uudisteportaalid on kommentaaride kraanid kinni keeranud, siis on inimestel ikkagi vaja kohta, kus enda välja elada. Nüüd on selleks siis valitud TikTok. Selline korralagedus heidab kindlasti platvormile halba varju ja peletab nii mõnegi reklaamisoovija sealt eemale.

Kommentaarid saab muidugi eraldi kinni panna

Kui negatiivsed kommentaarid kõrvale jätta, siis on videosisu kindlasti tore ning TikTokis loodud videod äärmiselt meelelahutuslikud. Nüüd on sinu enda otsustada, et kas sa proovid platvormi reklaamiks kasutada ja kui, siis milline on see vorm, kuidas seda teha. Enne aga vaata otsa oma eelarvele, ajale ning pane paika eesmärk, mida tahad saavutada.

Nagu ikka, võid kommentaarides ka mulle küsimusi esitada.