Rasedana reisile – mis on teisiti?

PS! Meie reisiseiklustel saab silma peal hoida Go Traveli instagramis või juba nädala pärast siin blogis!

Ma ei ole varem rasedana reisinud, mu jaoks natukene uus teema, mistõttu otsustasingi sellest kirjutada. Et kas ja mida soovitatakse, lubatakse, nõutakse. Olgem ausad, siin lähevad inimeste arvamused lahku nagu vaktsineerimise, veganluse või homoseksuaalsuse osas.

On neid, kes ütlevad, et rasedus pole haigus ja go for it, teised ütlevad, et lendamine kiiritab loodet nagu ka ultrahelid ja soovitavad mõlemat vältida. Igaüks otsustab lõpuks ise. Mina usaldan sisetunnet ja.. pigem loogikat. Näiteks meie üks hea tuttav on stjuardess ja kui ma temalt uurisin, et kuidas on raseduse ajal lendamisega, siis ta ütles, et tema töötas 20nda nädalani ja see polnud üks lend nädalas, vaid päevast päeva üles ja alla. Tal on kolm last, kõik rohkem lennanud (küll kõhus olles) kui nii mõnigi :)

Arstid ütlevad:

Arstid soovitavad reisida teise trimestri ajal, siis on esimeste kuude võimalikud iiveldushood ja katkemisohud möödas ja kõht pole veel nii suur, et see teeks olemise ebamugavaks. Üle neljatunnistel lendudel on suurenenud venoosse trombemboolia tekke risk, millele rasedus on lisanduvaks riskifaktoriks. Raseduse ajal lendamine on vastunäidustatud, kui naisel esineb kõrgenenud risk tromboosi tekkeks või on varasemalt tromboosi esinenud. Samuti ei tohiks lennureisi planeerida, kui on diagnoositud raseduse katkemise või enneaegse sünnituse oht, platsenta asetsuse häired, preeklampsia või kahtlus sellele.Selle vastu soovitatakse kompressioonsukki. Kui meie reisijutud levima hakkasid, kirjutas mulle MediPlus, kes soovitas mulle reisi ajaks tugisukki. Ma mõtlesin, et ja, tavai, saatke sukad.. Aga ei käi need asjad nii lihtsalt. Neid tuleb mõõta, vajadusel hoopis tellida õiges suuruses. Tegime katse. Ma mõõtsin end kodus nende tabeli järgi..

Siis läksin lümfikliinikusse kohapeale, kus lümfiterapeut Külli mõõtis mind uuesti ja sai minust erinevad numbrid, nagu pildil näha. Esimesed numbrid on minu mõõdetud ja teised siis terapeudi mõõdetud.

Selgus üldsegi tõsiasi, et.. ma olen täiesti ebapropotsionaalsete jalgadega. Kui mu jalg ülevalt on S (isegi XS mõõdu järgi), siis sääremarjadest XL, keskelt M. Ta ütles, et mu suurenenud sääremarjad on see, kus temal juba stopptuli põlema läheb.. Mina jälle ütlesin vastu, et mul emal oli sellised sääremarjad, vanaemal, õel.. keegi me pole saanud pikasäärega nahk-saapaid kanda… no oleks, kui seal oleks ka niipalju mõõdukohti saapasääre valikul kui täna õigetel põlvikutel on!!

Terapeut Külli arvas, et sukad võiksid mind pikas perspektiivis aidata ja miks mitte ka lümfimassaaž, et teeme korra.. Mida ta muuseas proovis ja katsetas..

Muuseas marimelli koodiga saate minna seda aparaadimassaaži ise ka katsetama 20% soodsamalt. Lisainfot leiate siit! Sooduskood kehtib ka e-poes.

Hedon toppis oma käe ka sisse, et tunda kuidas see kott kokku tõmbub mu jala ümber :)Siin on näha, et need valged triibud, mis nö üles tõusnud on, see on vedelik mis seisab mu jalgades. Sellega peaks tegelikult tegelema ja ta arvas ka et sukkadest võiks abi olla. Mu jalad peaks saama kergemad ja tervemad raseduse ajal ja ehk pärast beebi sündi saledamadki…

Mul on hetkel need sukad olnud mingi paar nädalat ja olen pannud neid aegajalt jalga. Aga Ma pean ausalt ütlema, et ma ei oleks uskunud, et sukad võivad mu jalgu nö peenemaks teha. Eriti näen ma seda selle lodeva osaga reite vahel (kus mul on see üleliigne nahk, mis on natukene pringimaks tõmbunud!).

Selge on see, et need sukad ma endale lennukisse jalga tõmban, sest jalad lähevad mul lennates alati paiste.

NB! Sain teada, et kui lennu ajal hakkavad sukad väga pigistama, siis see tähendab, et jalg on hakanud paistetama ja sukad tuleb maha võtta. kuna tegu on mõõdutootega ja et jala ümbermõõt on muutunud suuremaks siis toode on mulle väikseks jäänud…. Kahjuks pole tegu imevahendi, vaid abivahendiga! Nii et järgmisel hommikul jälle peale kuniks kannatab.
Lennureisil järgi lennufirmade nõudeid:

Alates 36. rasedusnädalast ei luba suurem osa lennufirmasid rasedaid enam lennukisse, mitmikraseduse puhul juba alates 32. rasedusnädalast. Teine trimester on ka ses osas hea, et siis ei nõua keegi sinult veel arstitõendit, seda hakatakse küsima 28. rasedusnädalast ja see peab kinnitama, et rasedus on kulgenud normaalselt. Aga kindlasti tasub vaadata üle konkreetse lennufirma (kellega sa parasjagu taevasse tõused) reeglid ses osas.

Näiteks, AirBalticul võib juhtuda, et kui rasedal ei ole ette näidata rasedakaarti või meditsiinitõendit, millel on toodud raseduse kestus, ei pruugita teda ohutuskaalutlustel lennuki pardale lubada, kui lennufirma esindajal on kahtlusi, kas reisija suudab erakorralist abi vajamata terve lennureisi vastu pidada.

Nordica lubab sind kuni 32 nädalani ilma eritõendita pardale, kuid soovitab enne aru pidada oma arstiga. Alates 33. nädalast on vaja sul aga tõendit (mis on vähem kui 10 päeva vana), mis kinnitab, et reisimine ei mõju teie rasedusele kahjulikult.

PS! Hetkel ei väljasta ämmaemandad rasedale tõendeid, kuna nad ei soovita koroona ohus reisida. Reisimine on hetkel täielikult omal vastususel. Aga rasedakaart tuleb igal sajal juhul igaks juhuks kaasa võtta, seal on kogu info sinu kohta olemas, juhuks kui peaksid reisil arstiabi vajama!Lennukis soovitatakse valida vahekäigu koht (rohkem ruumi jalgadele, kergem pääs tualetti), kanda mugavaid riideid ja jalanõusid ning kinnitada turvavöö kõhu alt.

Euroopa ravikindlustuskaart vs reisikindlustus

Puhkusele minnes tasub kaasa võtta Euroopa ravikindlustuskaart, mis on välismaal tekkinud terviserikke korral oluline abimees. Euroopa ravikindlustuskaardi ettenäitamisel osutatakse Eesti kindlustatutele Euroopa Liidus ja lisaks ka Liechtensteinis, Norras, Islandil ja Šveitsis vajaminevat arstiabi võrdsetel tingimustel nendes riikides elavate kindlustatud inimestega.

Euroopa ravikindlustuskaarti või selle asendussertifikaati ei tohi kasutada, kui inimesel puudub ravikindlustus.

Euroopa ravikindlustuskaart ei kata kõiki kulutusi, mis vajamineva arstiabiga võivad kaasneda. Patsiendil tuleb maksta omavastutustasud (visiiditasu, voodipäevatasu, ravimite omaosalustasu, tõlkekulud jne) asukohamaa hindades. Kaart ei kata riikidevahelist transpordi kulu ega eraarsti juures tehtud kulutusi. Soovitame reisile minnes sõlmida erakindlustusfirmas ka meditsiiniabi kaitsega reisikindlustuslepingu, mis sõltuvalt kindlustustingimustest kompenseerib patsiendi tehtud kulutused.Reisides on alati soovituslik teha reisikindlustus, raseduse puhul soovitatakse lisada juurde klausel, mis annaks teile lisa tervisekaitse ka rasedana. Ja loomulikult – rasedakaart kaasa! Meil on olemas nö tervele perele kehtiv reisikindlustus, mis nagu uurima asudes selgus, on standard, mingeid lisasid sinna juurde panna ei saa. Seega otsustasin teha endale lisaks isikliku reiskindlustuse, kus on rasedus nö sees. Kuna ma eeldan, et mul ei ole arstiabi vaja ja tavaliselt kui sul kindlustus olemas on, siis sul seda vaja ei lähe.. Hädas on ikka need, kes sellele varem mõelnud pole, aga..

Sul on suures plaanis kaks valikut – kas odav või kallis – odava kindlustuse puhul (nädalane Euroopa reis ca 20€ kindlustus) katab kindlustus rasedusega seotud kulusid 1500€ eest (v.a. sünnituse, enneaegse sünnituse, abordi, kunstviljastamise, viljatuse ravi või rasestumise vältimisega või nende tüsistuste ning tagajärgedega) või siis kallis (nädalane Euroopa reis ca 100€ kindlustus), mille meditsiinikulud on piiramatud (v.a enneaegselt sündinud lapsega seoses olevaid kulusid). Suures plaanis katavad nad suht samu asi, et hinnavahe on viiekordne.

Uue tootena on turul ka Covid-19 lisakindlustus, selline reklaam vähemalt mul FB feedis ette jäi. Maksis ca 40€ aastas vms.

Bikiinide asemel trikoo ja märg lappKui mu keha kannataks, võtaks ma päikest Katri Katsi bikiinides, sest nendega saab ju keha ikka maksimaalselt pruuniks ja valged laigud oleksid vaid sentimeetrised kehal, siis.. paraku mul sellist keha pole, et ma ainult nööridega end katta suudaksin.. Nali naljaks, mulle meeldib päevitada, mulle meeldib pruun olla ja kõige enam vihkan ma rinnahoidja paelte/ülapaelte rante. Seega, on kõik minu päevitusrinnahoidjad võimalikult napid, võimalusel eemaldavate õlapaeltega.

Rasedana on see halb asi, et alguses tundud sa lihtsalt paks, või noh, mina tundun lihtsalt nagu liiga palju võileibu söönud (okei, olen ka!) kõhuga paksuke, mitte kohe viiendat kuud rase naine. See tähendas seda, et bikiinid välistasin ma kohe. Vaimusilmas teadsin ma täpselt, milline peab olema see trikoo, mida ma reisile kaasa tahan. Aga siin tuleb mängu jälle minu imetabane keha, mis on propotsioonist väljas ja kui bikiinipükse annab kanda tagurpidi (tagumine osa ees, et üleliigne nahk sinna peita), siis trikoodega on veel keerulisem.. Tavaliselt jäävad need mul kõhust okeid, aga kanni pealt totaalselt loperdama.

Seadsin sammud siis oma kodupoodi – Change Lingerie’sse, sest ma olin nende Instas näinud ühte raseda trikood. Koha peal selgus, et see pole üldse rasedatele tegelikult, aga sellest saab rasedate trikoo teha, kui sisemine vooder lõpupoole ära lõigata. Kuigi tegemist ei ole ilma õlapaelteta variandiga, siis on need piisavalt peenikesed ja kergesti nö alla lastavad, ilma, et trikoo end seljast maha rulliks.. Niiet peaaegu ideaalne. Ja kui midagi on ideaalne, võta seda igas värvis! :D

Kui te reisipiltideni ei kannata, siis selles videos näitan, mida ma Change’ist kokku skoorisin sel korral:Mis puutub päevitamisse, siis tuleks meeles pidada, et ultraviolettkiirgus ja hormonaalsed muutused soodustavad pigmendilaikude tekkimist. Pigmendiprobleem esineb kuni pooltel rasedatel. Pigmendilaike võib tekkida ka pärast rasedust. Kui pigmentatsioon on raseduse ajal tekkinud, ei pruugi ta pärast rasedust kaduda. Sellepärast tuleks kasutada ka Eestis kaitsefaktoriga kosmeetikatooteid või päikesekreemi, nn päikesereisil olles on see hädavajalik. Soovitatav on valida mineraalsed päikeseblokaatorid.

Lisaks soovitatakse trikood kanda raseduse ajal ka seepärast, et siis pääseb vähem päikest looteni ja mida suurem on loode, seda rohkem ta tajub – ka valgust ja see otsene päikesevalgus pole talle hea. Üldse soovitatakse päikest mitte otseselt võtta, vaid teha seda pigem ringi liikudes kui niisama paigal lamades.

Meie päikesearsenal aastaringselt, olenevalt sihtkohast on sama: Linea Mamma Baby päikesekaitse sprei, Bon Merité porgandi-piparmündi õli, Pharma Nordi beetakaroteeni kapslid. Kapsleid sööme me suht aastaringselt. Tavaliselt 2 nädalat enne ja pärast reisi, aga kuna me reisime suht palju, siis sööme neid praktiliselt kogu aeg.

Kuna päike on kuum, ilm on kuum, siis pead sa ise tarbima hästi palju vett ja soovituslik on ka märg rätik kõhule panna, et loode nö üle ei kuumeneks.

Mis veel?
Kõik reisiportaalid soovitavad.. vaadata välja ka enda hotellile/asukohale lähim haigla/emo, kes rasedatega tegeleb, panna igaks sajaks juhuks kirja kindlustuse, enda ämmaka jne numbrid, et neid oleks võimalik kiirelt leida.

Reisil olles ja eriti eksootilistesse kohtadesse reisides tuleb vältida saastatud vee ja toidu tarbimist. Süüa tohib ainult korralikult läbiküpsetatud liha ja tarbida pastöriseeritud piimatooteid. See aitab vältida kõhulahtisust, toksoplasmoosi või listerioosi nakatumist ja toidumürgitust, mis võivad tekitada tõsiseid probleeme. Joogiks võib tarbida üksnes pudelivett või keedetud vett. Eksootilistesse piirkondadesse reisimisel on oluline kaitsta ennast sääsehammustuste eest ning kasutada selleks spetsiaalseid sääsetõrjevahendeid.

Fetajuustu hull.. kas see on pastöriseeritud?

Mind on väga palju aidanud kohapeal elav eestlane (tema FB lehe leiab siit), kes viis meid kokku fotograafiga, on jaganud mulle häid nippe kohapeal olekuks ja temalt uurisin ma ka juustu kohta. Alates 2014 ei pea olema Kreeka juustud enam pastöriseeritud (enne seda oli seadusega reguleeritud!) ja hetkel leiab mõlemat versiooni. Kindluse mõttes, peab pakendil lugema või kui hotellis/tavernas süüa, siis küsida.PS! Meie reisiseiklustel saab silma peal hoida Go Traveli instagramis või juba nädala pärast siin blogis!

Kui teil on veel reisisoovitusi rasedatele või millele võiks tähelepanu pöörata, jätke need kommentaaridesse, teistel ka hea teada :)

12 thoughts on “Rasedana reisile – mis on teisiti?

 1. Hei, Meelise seljas oli kõige ilusam minuarust siiski parka. Aga sobisid kõik joped. Aga jopedest mulle endale meeldis ikkagi see SuperDry jope. :) aga jah tundus,et siiski üks number suurem võiks olla .
  Videos, tundus see SuperDry jope mega ilus, et kannaks või ise

 2. Omg,rããkides päevitamisest,siis mul sõbranna pãevitas Sollis (d päike) pm kuni 7 kuuni. Kuna vaja ju pruun olla . Q

 3. Ainult üks väike vigade parandus, mis ennegi on silma jäänud ja senimaani kriibib— “ja” on sidesõna, jaatus on aga “jaa” või “jah”.

 4. Ämmaemand või naistearst võib siiski tõendi väljastada. Mina küsisin ilusti ja anti (juuli alguses 26.RN reis Hollandisse).
  Nende jaoks on oluline lennu pikkus ja hinnatakse kiirelt ka trombiohtu.
  Keegi ühtegi tõendit pardal ega turvakontrollis ei küsinud.
  Firmaks Airbaltic.

 5. Teemast natukene väljas, aga kas oskad soovitada, mis juuksehooldust reisile võtta? Ma enda arust nägin sul postitust selle kohta aga ei suuda leida.

Comments are closed.