Categories: #kokandus#koostöö

Millega meie oma immuunsust tugevdame?

Immuunsus on hetkel väga popp teema, aga meie oleme proovinud ikkagi aastaringselt ohtralt küüslauku, sibulat ja tšillit vitsutada, värskeid mahlu ja puuvilju tarbida (C vitamiin!) ja Meelis tegeleb meil talveperioodil ka vitamiinidega niiet neist ma suurt ei tea.

Koroonaviiruse üksikute positiivsete mõjude osas on juba korduvalt välja toodud, et ehk hakkavad inimesed edaspidi oma hügieenile rohkem tähelepanu pöörama. Ma isiklikult muidugi arvan, et paljudel on ka selles osas väga lühike mälu ning paar kuud pärast suurema kriisi möödumist on nn tavaolukord ja käte mitte-nii-tihe pesemine taastunud. Teine positiivne mõju, mida viirus võiks inimeste igapäevaellu tuua, on oma tervisele rohkem tähelepanu pööramine ja immuunsussüsteemi eest hoolt kandmine.

See on nagu veganite ja lihasööjate üks lemmikvaidluskohti – kas taimetoitlased saavad oma toidust ikka kõik vitamiinid ja muu vajaliku kätte. Kui paljud meist segatoidulistest aga teadlikult oma menüüd jälgivad, et oleksid esindatud kõik mineraalained ja vitamiinid? Kes meist üldse oskaks seda jälgida?

On mõned vitamiinid, mida peaksid tõenäoliselt kõik meie kliimas igapäevaselt juurde tarbima – näiteks d-vitamiin ja oomega-3. Esimest on meie kliimas aastaringselt vist võimatu piisavalt omastada ja teise puhul tuleks ilma toidulisandita oma igapäevast toitumist ülitäpselt jälgida ning lisaks süvavee kaladele ka nt linaseemneõli tarbida. Aga kas süüa tabletina sisse ka c-, b-, ja muude tähestiku tähtede jagu vitamiine? Või proovida loomulikul moel toiduga?

Immuunsussüsteemi tõstmiseks söövad eestlased vist alati vana head küüslauku, mett ja astelpajumarju. Kui küüslauku suudan ma paljude toitude sisse sokutada, siis marju ma väga endale, nagu orav pähkleid, ei varu. Pigem proovin neid tarbida värskelt siis kui on hooaeg, aga talveprioodil on marjadega pigem kesine see värk. Ma olen tegelikult aastaid mõelnud, et peaks endale keldrisse sügavkülmiku ostma, siis saaks ka varuda endale marju ja moose talveperioodiks.

Lihtsam variant vitamiinide tarbimiseks (ilma, et peaks ikkagi peotäit tablette krõbistama) on ka mahlad ja poest ostetud smuutid. Meie uus lemmiklahendus, mis on kiire, kerge ja efektiivne, on SUN365 (PS! need on ilma lisatud suhkruta) mahlad ja nende väiksed nn shotid. Saab Selverist, Coopist, Stockmannist ja Olerexist.

Väikestest šottidest on neil praegusele olukorrale sobiv valik – Defence shot, Immune shot ja Energy shot (kaitse-, immuunsus- ja energiašott). Viimane peaks andma sama efekti, mis kange kohvi joomine – ainult kehasõbralikumalt. Defence shot sisaldab kurkumit, mis on eriti hea just köha ja kopsupõletiku raviks, lisaks sisaldab ta rikkalikus koguses tervendavaid antioksüdante ja vitamiine, temas on ohtralt C-, E- ja K-vitamiini ja palju muud head.

Väikseid šotte on hea hommikuti kiirelt juua – samas, kodukontori ajal võib seda teha ka aeglaselt, sest maitse on neil täiega hea. Aga! Lisaks šottidele on SUN365 toodete seas eriti ägedad smuutid, mida võib toidukorra asendajana kasutada – mitte küll igapäevaselt, vaid siis, kui on soov vahelduseks organismile puhkust ja turgutust anda. Haiguse ajal soovitatakse süüa mitte väga raskesti seeditavat toitu, et organism saaks võidelda haigusega ja vähem energiat seedimisele kulutada. Või pärast pikka peoõhtut.. aga neid vist lähikuudel meil kellelgi ei tule. Kui meie peaaegu igaõhtused laivid välja arvata. Kusjuures, ma ükspäev tegin smuutist ja vahukast mimosat, te ei kujuta ette ka kui hea see oli!

Kuidas laps tarbima saada?

Jah, töötabki vana hea küüslauk-mesi-astelpaju superkombinatsioon. Juurde eespool mainitud kurkumit ja ingverit, c-vitamiini sisaldavaid puuvilju ja marju ning rohelist teed, mis sisaldab samuti antioksüdante. Haiguse puhul tasuks vältida alkoholi, rasvast toitu, maiustusi ja piimatooteid. Õnneks pole keegi meist haige ja saame nii mõnusalt tasakaalu hoida ja süüa ka veidi rasvasemat grillliha, mida sõbrad meile kontaktivabalt ükspäev toimetasid.

Hedonile piisab sellest, kui ma talle midagi head šampusepokaalist või “nukunõudest” serveerin ja – müüdud!

Hoidke oma tervist! Nüüd ja praegu, aga ka tulevikus. Kasutage immuunsussüsteemi tugevdamiseks kõiki vahendeid, meil on neid Eestis palju ja need pole ka ülemõistuse kallid. Sessuhtes, et kui sul on valida suvamahl (suhkruid täis) või täismahl ilma lisatud suhkruteta, siis ei ole vist küsimustki kumb valida.

#KOOSTÖÖ

marimell

Recent Posts

marimell Türgis: mida saab 21 012€ eest?

Veel kaks aastat tagasi lõin ma käsi kokku ja pööritasin silmi kui keegi ütles, et…

1 päev ago

Otsin tööd ehk Sinu uus turunduse- ja influencerqueen on siin!

Jah, ma nüüd olen omadega sealmaal, et ainult kaks puhkust on veel kalendris ja olen…

2 nädalat ago

marimell Berliinis: kuidas pikas püsisuhtes kõhuliblikaid toita?

Kevadine päike on välja sulatanud mitmed lahutuse või lahku minemise uudised - just tuli uudis,…

2 nädalat ago

Leenu Veneetsias ehk kuidas ma sõbrannale üllatussünnipäeva korraldasin

Kaks kuud tagasi käisime sõpradel külas ja sõbranna ohkas, et issand, 40 - üldse ei…

3 nädalat ago

10 aastat abielus

Täna sai siis sellest päevast kümme aastat, mil me perekonnaseisuametis jah-sõnad ütlesime. Jube paljudel on…

1 kuu ago

Viskasime mitu tonni ventikasse

Me oleme siin nüüd kaks aastat elanud ja tegelikult terve selle aja maadelnud kuiva õhuga,…

1 kuu ago