Millega meie oma immuunsust tugevdame?

Immuunsus on hetkel väga popp teema, aga meie oleme proovinud ikkagi aastaringselt ohtralt küüslauku, sibulat ja tšillit vitsutada, värskeid mahlu ja puuvilju tarbida (C vitamiin!) ja Meelis tegeleb meil talveperioodil ka vitamiinidega niiet neist ma suurt ei tea.

Koroonaviiruse üksikute positiivsete mõjude osas on juba korduvalt välja toodud, et ehk hakkavad inimesed edaspidi oma hügieenile rohkem tähelepanu pöörama. Ma isiklikult muidugi arvan, et paljudel on ka selles osas väga lühike mälu ning paar kuud pärast suurema kriisi möödumist on nn tavaolukord ja käte mitte-nii-tihe pesemine taastunud. Teine positiivne mõju, mida viirus võiks inimeste igapäevaellu tuua, on oma tervisele rohkem tähelepanu pööramine ja immuunsussüsteemi eest hoolt kandmine.

See on nagu veganite ja lihasööjate üks lemmikvaidluskohti – kas taimetoitlased saavad oma toidust ikka kõik vitamiinid ja muu vajaliku kätte. Kui paljud meist segatoidulistest aga teadlikult oma menüüd jälgivad, et oleksid esindatud kõik mineraalained ja vitamiinid? Kes meist üldse oskaks seda jälgida?

On mõned vitamiinid, mida peaksid tõenäoliselt kõik meie kliimas igapäevaselt juurde tarbima – näiteks d-vitamiin ja oomega-3. Esimest on meie kliimas aastaringselt vist võimatu piisavalt omastada ja teise puhul tuleks ilma toidulisandita oma igapäevast toitumist ülitäpselt jälgida ning lisaks süvavee kaladele ka nt linaseemneõli tarbida. Aga kas süüa tabletina sisse ka c-, b-, ja muude tähestiku tähtede jagu vitamiine? Või proovida loomulikul moel toiduga?

Immuunsussüsteemi tõstmiseks söövad eestlased vist alati vana head küüslauku, mett ja astelpajumarju. Kui küüslauku suudan ma paljude toitude sisse sokutada, siis marju ma väga endale, nagu orav pähkleid, ei varu. Pigem proovin neid tarbida värskelt siis kui on hooaeg, aga talveprioodil on marjadega pigem kesine see värk. Ma olen tegelikult aastaid mõelnud, et peaks endale keldrisse sügavkülmiku ostma, siis saaks ka varuda endale marju ja moose talveperioodiks.

Lihtsam variant vitamiinide tarbimiseks (ilma, et peaks ikkagi peotäit tablette krõbistama) on ka mahlad ja poest ostetud smuutid. Meie uus lemmiklahendus, mis on kiire, kerge ja efektiivne, on SUN365 (PS! need on ilma lisatud suhkruta) mahlad ja nende väiksed nn shotid. Saab Selverist, Coopist, Stockmannist ja Olerexist.

Väikestest šottidest on neil praegusele olukorrale sobiv valik – Defence shot, Immune shot ja Energy shot (kaitse-, immuunsus- ja energiašott). Viimane peaks andma sama efekti, mis kange kohvi joomine – ainult kehasõbralikumalt. Defence shot sisaldab kurkumit, mis on eriti hea just köha ja kopsupõletiku raviks, lisaks sisaldab ta rikkalikus koguses tervendavaid antioksüdante ja vitamiine, temas on ohtralt C-, E- ja K-vitamiini ja palju muud head.

Väikseid šotte on hea hommikuti kiirelt juua – samas, kodukontori ajal võib seda teha ka aeglaselt, sest maitse on neil täiega hea. Aga! Lisaks šottidele on SUN365 toodete seas eriti ägedad smuutid, mida võib toidukorra asendajana kasutada – mitte küll igapäevaselt, vaid siis, kui on soov vahelduseks organismile puhkust ja turgutust anda. Haiguse ajal soovitatakse süüa mitte väga raskesti seeditavat toitu, et organism saaks võidelda haigusega ja vähem energiat seedimisele kulutada. Või pärast pikka peoõhtut.. aga neid vist lähikuudel meil kellelgi ei tule. Kui meie peaaegu igaõhtused laivid välja arvata. Kusjuures, ma ükspäev tegin smuutist ja vahukast mimosat, te ei kujuta ette ka kui hea see oli!

Kuidas laps tarbima saada?

Jah, töötabki vana hea küüslauk-mesi-astelpaju superkombinatsioon. Juurde eespool mainitud kurkumit ja ingverit, c-vitamiini sisaldavaid puuvilju ja marju ning rohelist teed, mis sisaldab samuti antioksüdante. Haiguse puhul tasuks vältida alkoholi, rasvast toitu, maiustusi ja piimatooteid. Õnneks pole keegi meist haige ja saame nii mõnusalt tasakaalu hoida ja süüa ka veidi rasvasemat grillliha, mida sõbrad meile kontaktivabalt ükspäev toimetasid.

Hedonile piisab sellest, kui ma talle midagi head šampusepokaalist või “nukunõudest” serveerin ja – müüdud!

Hoidke oma tervist! Nüüd ja praegu, aga ka tulevikus. Kasutage immuunsussüsteemi tugevdamiseks kõiki vahendeid, meil on neid Eestis palju ja need pole ka ülemõistuse kallid. Sessuhtes, et kui sul on valida suvamahl (suhkruid täis) või täismahl ilma lisatud suhkruteta, siis ei ole vist küsimustki kumb valida.

#KOOSTÖÖ

5 thoughts on “Millega meie oma immuunsust tugevdame?

  1. Kas te olete oma suhtumist muutnud ka puuviljade pesemise osas? Vist kirjutasite kunagi, et te ei pese ostetud puuvilju?
    Lives Meelis mainis, et on kaalus juurd võtnud. Kuidas see kaalutõus nii kiire on, seda enam, et väitsite oma dieeti reklaamides, et selle mõju on pikaajaline, “saab edaspidi vahukat kulistada ja raffaellosid süüa, midagi juurde ei tule”?

    1. Esiteks, minul on kaalutõus olnud minimaalne. Teiseks, oleme söönud rohkem saia, kartulit viimasel ajal, pastat – ei teagi miks. Kuna Hedon kodus ja talle tahaks pigem teha erinevaid asju kui ainult salatit ja kana, siis oleme ka ise söönud. Lisaks need igaõhtused laivid ja toodete testimised, ilmselt pole kasuks tulnud.

      Eelmisel korral minu kaal püsis 100% ja sel korral see 1,5 lisakilo mind ka ei sega, küll alla läheb kui normaalsemalt jälle toituma hakkame. Pluss me istusime kaks nädalat toas ja ei liikunud kaugemale kui magamistoast kööki ja köögist sauna :D

      Puuvilju/juurvilju ei pese endiselt kui meie perele kokkan. Mulle meeldib see ütlus, et sita surma pole keegi surnud, ja kui on, oli sitt sitt.

  2. Kogu see immuunsüsteemi teema on minu arust väga kummaline. Immuunsüsteem on ülipeen masinavärk meie orgamismis, mis natukese ingveri ja kurkumi manustamisele suurt ei reageeri. Pigem on see ikka nutikate firmade raha teenimise võimalus :) muidugi, vitamiine on meil organismi normaalseks talitluseks vaja, enamus inimesi peaks siiski selle toidust kätte saama.
    Ühesõnaga, igasugu terviseshotid on väga head asjad, aga loota, et immuunsüsteem nüüd sellest kuidagi tugevamaks saab, on ilmselt veidi liiast :)

    1. Mu meelest on asi uskumistes. Kes mida usub. Kes usub, et püsib terve kui käib talvel ujumas, kes usub, et vitamiinid hoiavad teda külmetuste eest, kes panustab vaktsiinile, kes terviseshottidele, kes karastab end pärast sauna külma dušiga jne.

Comments are closed.