Categories: #elulineblogi

Mis kuradi #notsponsored ehk Eesti blogijal puuduvad munad või ajud?!

Ostsid midagi, lahe. Jaga seda oma jälgijatega. Su jälgijad ei jälgi sind selleks, et teada mida sa saad tasuta või mida sa ostad ise. Vähemalt mina ei jälgi kedagi sel eesmärgil. Aga rohkem kui #koostöö häirib mind #notsponsored

Minu meelest on naljakas kui mõni blogija alustab 10storylist ülevaadet millestki ja esimeses on ekraanisuuruselt #koostöö – esiteks saab iga mõtlev inimene isegi aru, et kui blogija 10 samasisulist storyt teeb, on see koostöö. Ja kui ei saa, siis suht suva. Kellele ja milleks on üldse vaja tõestada, et sa pole kaamel?

Eetikakoodeks – kellele?

Ehk siis kas ja kuidas märgistada reklaami. See on vist igavene teema blogijate ja influencerite seas, et kas seda teha ja kuidas seda teha.

Aga mis mind täiega närvi ajab on #notsponsored – mille jaoks seda eraldi rõhutada? Postita mida tahad, kui tahad, märgista reklaam/kingitus vms moel, aga miks on vaja pidevalt kriisata, #notsponsored? Sellest ma aru ei saa. Kas su kanalis on nii palju reklaami kogu aeg, mida sa ei märgista, et siis see üks story, mis pole reklaam, on vaja välja tuua eraldi?

Mu meelest ütleb reklaamiseadus, et REKLAAM peab olema arusaadavalt muust sisust eraldatud. See, kuidas keegi seda teeb, on iseasi. Kes paneb peakirja tärni, kes kirjutab lausekese loo ette või lõppu. Kes kasutab häshtage jne. See on minu meelest iga sisulooja enda asi kuidas ta seda teeb, sest mingit influenceri seadust meil ju pole ja kui reklaam on välja toodud, siis samm edasi seegi, eks.

Luua koodeks? Panna blogijad raamidesse?

Sellega ma olen väga kahetisel seisukohal. Jah, üks asi on teha nö läbipaistvat blogimist, aga teine asi on suruda loomeinimene raamidesse. Panna tegema midagi, mida peab, siis sellest head nahka ei tule. Siis saamegi me 25 samasugust blogi nagu naisteajakirjad, kus iga postituse juures on reklaam, sisuturundus, kus tekstid on kuivad ja punnitatud, sest kirjutaja on raamides nii nagu klient ja seadus tahab. Mulle meeldib märksa enam hetkeseis, kus blogija võib suht vabalt otsustada kuidas ta selle koostööpostituse teeb, väga ei anta koos arve tasumisega brandbooki kaasa.

Aga eetikakoodeks ikkagi. On grupp blogijaid, kes seda teha tahaks… Kullakesed, ma proovisin seda sama asja teha kolm EBA tagasi, palkasin juristi, koostasime seadusest tuleneva plaani ja kui me lõpuks jõudsime lepingute ja läbipaistva reklaami märgistamiseni, kohustust ja nende täitmiseni jne jooksis hulk blogijaid seitsme tuule poole. Neile oli isegi lihtlabane “kui teed Sakule reklaami, siis samal ajal A Le Coq’i ei promo” täiesti arusaamatu. Miks ei või? Mis kampaania, mis eesmärgid, mis aruandlus… Kui ikka enamik ei saa aru, mis asi on konkurents ja miks ei ole eetiline promoda Saku Läte kohviube ja kohe homme Nescafe 3in1 pakke, siis on asi enam kui kurb.

Oletame nüüd, et selline imetabane eetikakoodeks tekib, kus on aluseks võetud midagi ajakirjanduseetikakoodeksist ja reklaamiseadusest, siis kui paljud tegelikult selle “olen tubli ja läbipaistev blogija” sildi endale külge riputaks. Käputäis ma pakun. Suht surnud ring kuniks tasuta pressipakid blogijaid tagajalgele ajavad. Pole vahet, kas paki saadab 8x sulle Valio või 1x Tere, ikka promotakse. Alles ma vaatasin ja imestasin, kuidas mõned kutsusid üles valima Erik Orgut, kes lubas Europarlamendis seista hea selle eest, et eestlased paksuks ei lähe, kui juba päeva või kahe pärast soovitati kõikidel krõpsu minna ostma.

Okei, sel teemal oleme juba kirjutanud, et Eesti blogija on brändiprostituut ja ega suurt midagi teha saagi, sest blogijaid pole nii palju, et iga firma oma konkreetse listi saaks koostada. No tegelikult saaks, aga kes viitsib? Mugavam on saata oma pakid 30le populaarsemale ja hetkeline feim kätte saada. Kedagi ei koti sisu, sisulooja, tema eetika või maitseelistused. Tahetakse olla pildis ja müüa. Mis on ka arusaadav. Käive vajab kasvatamist :) Kindlasti on oluline faktor ka see, et Eesti on väike ja kasutatakse seda mida saab ja kust saab.

Ma saan aru, et reklaami on vaja teha, sest kuidas sa muidu arveid tasud jne, kuid kas tõesti on igal sammul vaja rõhutada, et tegemist on #notsponsored sisuga. Ei ole ju. Ole aus ja ütlegi, et näete, läksin poodi, nägin ja mõtlesin, et proovin – oli hea/ei olnud hea. Või kui keegi sulle midagi saadab, siis ütlegi, et Fazer saatis mulle paki ja nüüd ma näitan, mis seal pakis on. Iga ajudega inimene saab aru, et see ongi sulle saadetud ja see on okei, kui sa seda kajastad. Ei pea rõhutama, et tegemist on mitte makstud sisuga.

Näiteks eile vaatasin Liina ja Martti videokanalit, kus Liina avaski kaamera ees mitu pakki. Selles suhtes mulle meeldiski seda vaadata, et ta lihtsalt avas neid pakke. Ei rõhutanud seda, et vot, see pakk on nüüd minu ostetud ja see on mitte sponsoreeritud. Ma näen ja saan ju ise ka aru, et NYX saatis sulle meiki, sest sa oled terve elu nendega koostööd teinud, siis saatis IKEA sulle pikniku paki, sest kõik saavad neid hetkel jne. Seega on võimalik asju tutvustada ka nii, et igal sammul ei pea kriiskama kas tegemist on rahalise koostööga või lihtsalt promopakkidega.

Täna peaks meile näiteks saabuma mingi kogus jäätist, mille saadab Balbiino. Iga inimene, kes meid loeb ja teab, saab ju mõistusega aru, et tegemist on kingitusega ning loomulikult ma kajastan seda, sest seda soovib ka jäätisetootja. Siin on muidugi see eetika küsimus, et kas ma peaksin siis sellele panema alla, et reklaam või mitte. Reklaam on ju siis, kui keegi on selle eest maksnud aga PR paki saamine ei ole selles kontekstis reklaam. Nii me võimegi jääda siin kemplema, et millal ja mida peaks märgistama ja millal mitte ning kas on eetiline promoda täna Valio Delishi ja homme Tere kohukest.

 

Muideks, Meelis on selle eetikakoodeksi teema vaikselt jälle üles korjanud ja selle loomise suunas paar sammu teinud, kuid nagu ma juba mainisin, siis mina olen proovinud seda teha, tulutult ja rohkem ma oma aega sellele ei viitsi kulutada. Ja lisaks olen ma kahetisel seisukohal ka, nagu ma ütlesin. Ma ei taha olla raamides blogija, vaid vabalt teha neid koostöid mida ma tahan ja kuidas ma tahan.

Kas teie tahaksite, et iga toote/teenuse puhul mida blogija või muu influencer postitab oleks märge all, et see on PR pakk, see on notsponsored, see on koostöö  või reklaam ehk selle eest on raha saadud? On see teie jaoks oluline? Teie, kui lugeja jaoks ma just mõtlen. Kust jookseb teie jaoks see piir, et vot, nüüd oleks küll pidanud märgistama, et kes kellelele ja kas maksis. 

marimell

Recent Posts

marimell Türgis: mida saab 21 012€ eest?

Veel kaks aastat tagasi lõin ma käsi kokku ja pööritasin silmi kui keegi ütles, et…

15 tundi ago

Otsin tööd ehk Sinu uus turunduse- ja influencerqueen on siin!

Jah, ma nüüd olen omadega sealmaal, et ainult kaks puhkust on veel kalendris ja olen…

2 nädalat ago

marimell Berliinis: kuidas pikas püsisuhtes kõhuliblikaid toita?

Kevadine päike on välja sulatanud mitmed lahutuse või lahku minemise uudised - just tuli uudis,…

2 nädalat ago

Leenu Veneetsias ehk kuidas ma sõbrannale üllatussünnipäeva korraldasin

Kaks kuud tagasi käisime sõpradel külas ja sõbranna ohkas, et issand, 40 - üldse ei…

3 nädalat ago

10 aastat abielus

Täna sai siis sellest päevast kümme aastat, mil me perekonnaseisuametis jah-sõnad ütlesime. Jube paljudel on…

1 kuu ago

Viskasime mitu tonni ventikasse

Me oleme siin nüüd kaks aastat elanud ja tegelikult terve selle aja maadelnud kuiva õhuga,…

1 kuu ago