Mis kuradi #notsponsored ehk Eesti blogijal puuduvad munad või ajud?!

Ostsid midagi, lahe. Jaga seda oma jälgijatega. Su jälgijad ei jälgi sind selleks, et teada mida sa saad tasuta või mida sa ostad ise. Vähemalt mina ei jälgi kedagi sel eesmärgil. Aga rohkem kui #koostöö häirib mind #notsponsored

Minu meelest on naljakas kui mõni blogija alustab 10storylist ülevaadet millestki ja esimeses on ekraanisuuruselt #koostöö – esiteks saab iga mõtlev inimene isegi aru, et kui blogija 10 samasisulist storyt teeb, on see koostöö. Ja kui ei saa, siis suht suva. Kellele ja milleks on üldse vaja tõestada, et sa pole kaamel?

Eetikakoodeks – kellele?

Ehk siis kas ja kuidas märgistada reklaami. See on vist igavene teema blogijate ja influencerite seas, et kas seda teha ja kuidas seda teha.

Aga mis mind täiega närvi ajab on #notsponsored – mille jaoks seda eraldi rõhutada? Postita mida tahad, kui tahad, märgista reklaam/kingitus vms moel, aga miks on vaja pidevalt kriisata, #notsponsored? Sellest ma aru ei saa. Kas su kanalis on nii palju reklaami kogu aeg, mida sa ei märgista, et siis see üks story, mis pole reklaam, on vaja välja tuua eraldi?

Mu meelest ütleb reklaamiseadus, et REKLAAM peab olema arusaadavalt muust sisust eraldatud. See, kuidas keegi seda teeb, on iseasi. Kes paneb peakirja tärni, kes kirjutab lausekese loo ette või lõppu. Kes kasutab häshtage jne. See on minu meelest iga sisulooja enda asi kuidas ta seda teeb, sest mingit influenceri seadust meil ju pole ja kui reklaam on välja toodud, siis samm edasi seegi, eks.

Luua koodeks? Panna blogijad raamidesse?

Sellega ma olen väga kahetisel seisukohal. Jah, üks asi on teha nö läbipaistvat blogimist, aga teine asi on suruda loomeinimene raamidesse. Panna tegema midagi, mida peab, siis sellest head nahka ei tule. Siis saamegi me 25 samasugust blogi nagu naisteajakirjad, kus iga postituse juures on reklaam, sisuturundus, kus tekstid on kuivad ja punnitatud, sest kirjutaja on raamides nii nagu klient ja seadus tahab. Mulle meeldib märksa enam hetkeseis, kus blogija võib suht vabalt otsustada kuidas ta selle koostööpostituse teeb, väga ei anta koos arve tasumisega brandbooki kaasa.

Aga eetikakoodeks ikkagi. On grupp blogijaid, kes seda teha tahaks… Kullakesed, ma proovisin seda sama asja teha kolm EBA tagasi, palkasin juristi, koostasime seadusest tuleneva plaani ja kui me lõpuks jõudsime lepingute ja läbipaistva reklaami märgistamiseni, kohustust ja nende täitmiseni jne jooksis hulk blogijaid seitsme tuule poole. Neile oli isegi lihtlabane “kui teed Sakule reklaami, siis samal ajal A Le Coq’i ei promo” täiesti arusaamatu. Miks ei või? Mis kampaania, mis eesmärgid, mis aruandlus… Kui ikka enamik ei saa aru, mis asi on konkurents ja miks ei ole eetiline promoda Saku Läte kohviube ja kohe homme Nescafe 3in1 pakke, siis on asi enam kui kurb.

Oletame nüüd, et selline imetabane eetikakoodeks tekib, kus on aluseks võetud midagi ajakirjanduseetikakoodeksist ja reklaamiseadusest, siis kui paljud tegelikult selle “olen tubli ja läbipaistev blogija” sildi endale külge riputaks. Käputäis ma pakun. Suht surnud ring kuniks tasuta pressipakid blogijaid tagajalgele ajavad. Pole vahet, kas paki saadab 8x sulle Valio või 1x Tere, ikka promotakse. Alles ma vaatasin ja imestasin, kuidas mõned kutsusid üles valima Erik Orgut, kes lubas Europarlamendis seista hea selle eest, et eestlased paksuks ei lähe, kui juba päeva või kahe pärast soovitati kõikidel krõpsu minna ostma.

Okei, sel teemal oleme juba kirjutanud, et Eesti blogija on brändiprostituut ja ega suurt midagi teha saagi, sest blogijaid pole nii palju, et iga firma oma konkreetse listi saaks koostada. No tegelikult saaks, aga kes viitsib? Mugavam on saata oma pakid 30le populaarsemale ja hetkeline feim kätte saada. Kedagi ei koti sisu, sisulooja, tema eetika või maitseelistused. Tahetakse olla pildis ja müüa. Mis on ka arusaadav. Käive vajab kasvatamist :) Kindlasti on oluline faktor ka see, et Eesti on väike ja kasutatakse seda mida saab ja kust saab.

Ma saan aru, et reklaami on vaja teha, sest kuidas sa muidu arveid tasud jne, kuid kas tõesti on igal sammul vaja rõhutada, et tegemist on #notsponsored sisuga. Ei ole ju. Ole aus ja ütlegi, et näete, läksin poodi, nägin ja mõtlesin, et proovin – oli hea/ei olnud hea. Või kui keegi sulle midagi saadab, siis ütlegi, et Fazer saatis mulle paki ja nüüd ma näitan, mis seal pakis on. Iga ajudega inimene saab aru, et see ongi sulle saadetud ja see on okei, kui sa seda kajastad. Ei pea rõhutama, et tegemist on mitte makstud sisuga.

Näiteks eile vaatasin Liina ja Martti videokanalit, kus Liina avaski kaamera ees mitu pakki. Selles suhtes mulle meeldiski seda vaadata, et ta lihtsalt avas neid pakke. Ei rõhutanud seda, et vot, see pakk on nüüd minu ostetud ja see on mitte sponsoreeritud. Ma näen ja saan ju ise ka aru, et NYX saatis sulle meiki, sest sa oled terve elu nendega koostööd teinud, siis saatis IKEA sulle pikniku paki, sest kõik saavad neid hetkel jne. Seega on võimalik asju tutvustada ka nii, et igal sammul ei pea kriiskama kas tegemist on rahalise koostööga või lihtsalt promopakkidega.

Täna peaks meile näiteks saabuma mingi kogus jäätist, mille saadab Balbiino. Iga inimene, kes meid loeb ja teab, saab ju mõistusega aru, et tegemist on kingitusega ning loomulikult ma kajastan seda, sest seda soovib ka jäätisetootja. Siin on muidugi see eetika küsimus, et kas ma peaksin siis sellele panema alla, et reklaam või mitte. Reklaam on ju siis, kui keegi on selle eest maksnud aga PR paki saamine ei ole selles kontekstis reklaam. Nii me võimegi jääda siin kemplema, et millal ja mida peaks märgistama ja millal mitte ning kas on eetiline promoda täna Valio Delishi ja homme Tere kohukest.

https://www.instagram.com/p/BxucUGUJFfT/

 

Muideks, Meelis on selle eetikakoodeksi teema vaikselt jälle üles korjanud ja selle loomise suunas paar sammu teinud, kuid nagu ma juba mainisin, siis mina olen proovinud seda teha, tulutult ja rohkem ma oma aega sellele ei viitsi kulutada. Ja lisaks olen ma kahetisel seisukohal ka, nagu ma ütlesin. Ma ei taha olla raamides blogija, vaid vabalt teha neid koostöid mida ma tahan ja kuidas ma tahan.

Kas teie tahaksite, et iga toote/teenuse puhul mida blogija või muu influencer postitab oleks märge all, et see on PR pakk, see on notsponsored, see on koostöö  või reklaam ehk selle eest on raha saadud? On see teie jaoks oluline? Teie, kui lugeja jaoks ma just mõtlen. Kust jookseb teie jaoks see piir, et vot, nüüd oleks küll pidanud märgistama, et kes kellelele ja kas maksis. 

26 thoughts on “Mis kuradi #notsponsored ehk Eesti blogijal puuduvad munad või ajud?!

  1. Ega see #notsponsored ka midagi garanteeri :D Ma arvan, et nii mõnigi võib seda kirjutada, kuid tegelikkuses.. Ja ilmselt sellega ehk üritatakse ka võita brändi tähelepanu ja saada sponsored?
    Mina märgin #koostöö, kui olen saanud raha postituse eest. Blogis kirjutan ka disclaimeri. Kui olen saanud niisama tasuta nänni, siis ei märgi midagi. Selles suhtes on promoty kaudu postitamine ka päris aus, et hashtag’id tulevad automaatselt kaasa nagu aru olen saanud. Ise veel nende kaudu midagi teinud pole.

    1. Jah, mul sama, kui raha saan, siis panen #koostöö alla kui raha ei saa, siis on arusaadavalt kingitus või iseostetud vms, või kirjutan saadeti/kingiti aga ei märgi eraldi midagi. Ja üldiselt saab pildilt juba aru, kas käisin ise peos või tõi kuller paki :D Ja promoty puhul tuleb makstud sisule see #ad juurde jah, mis on okei mu jaoks, muidu ju ei teeks, eks. Aga samas ma ei müü end tavaliselt et oo, reklaami end mu instas, see tuleb pigem boonusena kaasa kui blogipostitus tellida, niiet ma seal ka eraldi ei märgi neid..

  2. Kui ma 100ga aus olen, siis mind ei koti gramm ka, kas on #koostöö või ei. Mina ei osta, kellegi soovituse järgi midagi ja taban ka ilma märgita, kas on koostöö või mitte.

    Minu pärast võtku kõik koostööd vastu, kuid endal oleks imelik kui iga kuu vahetuksid lemmikud ilutooted. Ühe kuuga sa ei saa reaalset ülevaadet nt vitamiini/kreemi headusest ega kasutegurist.

  3. Lugejana absoluutselt ei huvita mis seal märgitud on, koostöö või reklaam või mida iganes.. Lihtsalt ei huvita. Sisu huvitab.

  4. Jah tahan. On oluline. Konkreetsed märked, mis näitavad ära, millega tegu ilma paljusõnalise mulata. Eelistan keskenduda sisule, mitte väljakodeerimisele, millega nüüd tegu on, isegi kui see ei nõua suuremat ajugümnastikat. Häshtägid elagu!

    1. Ei ole ju loogiline, kui teie juttu lugeda. Varasemas analoogses teema kommentaarides oli seda väga hästi seletatud, aga te jaurate ikka. Ka tasuta saadud asjad on koostöö. Vahet pole, kas saad tasu rahas või asjades.
      Kas te olete brändiprostituudid või mitte pole oluline. Pole näinud ühtegi eesti blogijat, kes erilisi brände promoks- jogurtid, odavshampoonid ja vorstid on mõttetu teema, mis marki need on, ei jää kellelegi nagunii meelde. Osad blogijad lihtsalt on “jogurtiblogijad”.

    2. No ja las nad olla siis! Olen enam kui kindel, et sa mäletad väga hästi, mis jogurteid need blogijad on promonud. Valio! Job well done!

    3. Katriinu, aga mille jaoks sulle oluline on kas on reklaampostitus või mitte? Otsustad lugemise selle järgi milline # juures on?

  5. Mu meelest kasutatakse #notsponsored palju ka selliste asjade puhul, kus pakk saadakse tasuta, mis mu jaoks on eksitav. Kui Kehapood saadab sulle 150 eurise paki ja sa suure suuga reklaamid #notsponsored, ma ei saa raha selle reklaamimise eest, siis ma ei tea, minu kui lugeja jaoks on see 150 euri väärtuses kingitus juba puisav sponsoreerimine, et ei saa öelda #notsponsored selle kohta. Ma nt BSH postituste puhul vahel ei saa aru, kus ta reklaamibki kehapoodi või Repechage hooldusi ja suurelt kuulutab, et #notsponsored, samas tundub, et need tooted ta ju ikkagi tasuta sai ja need suht kallid.

  6. See #notsponsored värk on vist tugevalt üle võetud juutuuberitest, kes poolsarkastliselt viskavad sisse selle, et hei ma olen suure jälgijaskonnaga ehk tegutsete? Natuke naljakas tõesti iga ostetud pätsi saia või hapukoorepaki peale paaniliselt trükkida #notsponsored :D
    Eetikast rääkides, siis noh, tore et üldse midagi ära märgitakse. Muidugi minu ja teie arvamus #koostöö’st erineb veidi. Pigem #koostöö oleks bartertehingu näol – saadame persetäis tooteid selle eest nõuame vastu postitust/arvustust/mida iganes, lambine PR pakk jätta märkimata ja täielikult makstud reklaami eest #ad, nagu teevad suured ja professionaalsed influencerid.
    Eks muidugi tundub ka veidi ebaeetiline “täna Saku, homme A.Le.Coq”, aga öeldakse, suur tükk ajab suu lõhki ja eks brändid panevad ise mingi hetk tähele, et koostööd pole mõtet teha inimestega, kes suudavad loetud tunnid lojaalsed olla. Samas ei saa ka nõuda seda, et kui kord oled Karumsi kohukesi saanud ja siis never-ever enam Tere kohukest ei promo. Maitsed muutuvad, inimesed muutuvad ning mõnikord on ka rahakotile kasulikum nö muutus teha. Eks see piir ole iga lugeja/ettevõtte enda moodi.
    Üldiselt ei tunne ennast väga puudutatuna, kas, kus ja mis on #koostöö või mitte. Blogijate arvustusi usaldan nagunii pooltõena, aga postitused meeldivad. Justnimelt kommentaaride pärast, kus saab ausat tagasisidet (eeldades muidugi mis lastakse üles/mis mitte).

  7. Mulle isiklikult teeb tohutult nalja, kuidas täiskasvanud inimesed arvavad, et kui nad oma blogis või Instagramis tasuta saadud asju promovad, on nad tohutud mõjutajad.
    Jah, võib-olla sellel seltskonnal on omavahel huvitav vaadata, kellele mida mis firma saadab ja mitu pöialt või südant selle peale vajutatakse, aga tulge maa peale, “influencerid”. Teie mõju on olematu.

    1. Seda arvad sina :) seda “mõjutamist” saab tänapäeval mõõta ju – nt swipe up linke trakkida, sooduskoodide kasutamist jälgida jne. Ma arvan, et kui see toimib, siis ikkagi suudame mõjutada :) ja paljud firmad on aru saanud, et üheöö suhe blogijaga ei too edu, aga pikem romaan on juba kasulikum, ka brändingu enda mõttes.

    2. No oleneb ikka toodetest. Kui te arvate, et inimesd ostavad Alma piima teie pärast, siis arvake uuesti. Nad ostaks seda nagunii. Sama on odavate shampoonide, vorstide või millega iganes. Neid tooteid lihtsalt ostetakse, sest need on esmatarbekaubad.
      Proovige kasvõi üks kord promoda midagi kallimat ja eksklusiivsemat ja vaadake tulemusi. Samas… keegi ei anna eesti blogijatele nagunii mõnda korralikku autot, isegi mitte kalleid riideid, kosmeetikat või käekotte promomiseks. Seega ei saa me kunagi teada, kas teie reklaamil oleks ka mingit mõju.

    3. Mis on kallis? Mu meelest on nt 300€ seljakott ka kallis. Või 1000€ telefon, läpakas, telekas.. autosid antakse ka, teatud tingimustel ja ei antaks midagi kui kasu poleks!

    4. Sorry, kui olen midagi maha maganud, aga millist 1000 eurost telefoni te olete reklaaminud?

  8. Mulle küll meeldib, kui nt kohe juba pildi peal on #notsponsored. Neid hashtage ja värke ja juttu on nii palju, et silme eest võtab kirjuks.
    Mu poolest võiks kõik teised hashtagid olemata olla Kui on #notsponsored, siis ma tean, et on 100% aus ja kallutamata arvamus.
    Ja sorry, aga öelda, et kas pildi järgi ise aru ei saa, kas ise ostetud või promopakk. Nagu misasja? Ma peaks nii põhjalikult pilti analüüsima ja vaatama? Nõu sänks.

  9. Minu jaoks on oluline kui on märked juures. Ja mind nt lugejana ”segab” ka see, et teie märge on alles postituse lõpus. Vahel olen jutuga poole peal ja saan juba aru.. kerin lõppu, koostöö puhul sulgen postituse. Lihtsalt eelistan elulisi postitusi reklaamile.
    AGA – puhtalt minu eelistus, ei moraalitse.

  10. Seda teemat on siin nämmutatud juba mitmetes teemades nii ja naapidi. Tundub, et pealkirjaks olevat küsimust peate eelkõige peeglisse vaadates küsima. Kui näpud jaksavad häšštäägideks trükkida #couplesgoals #married #happy #thailand #phuket #husband #love, siis nagu #ad või #koostöö käib juba üle jõu? Ilmselge on see, et soovite lihtsalt vett sogaseks ajada. Pildi vaataja ei pea ise mõistatama, kas tegu on makstud reklaami (pange #reklaam), tasuta saadud nodi (pange #koostöö) või hoopis puhtalt teie enda ostetud nodiga (pange #notsponsored või #ostsinise või mis iganes). Ma ei saa aru, miks soovite inimestele lükata nina alla totakat ja piinlikku häšštäägi nagu married või couplesgoals, aga reklaam või koostöö sinna ritta ei sobi? Mida te põete? Kardate reklaamirahast ilma jääda või milles küsimus?

  11. Mind tohutult lugejana häirib, kui mingi nö tavaliselt algava blogipostituse keskel on aru saada, et tegemist on millegi reklaamimisega. Olete enda arvates selle kavalalt ära peitnud teksti, aga see pole kaval vaid tüütu. Lõpus on kirjas see koostöö. Parem oleks kui juba blogi pealkirjas näeksin, et postitusest tuleb reklaami. Ma loen seda blogi eluliste nt reisiteemade jmt tõttu. Blogipostituste põhjal ostuotsuseid ei tee. Samas kui juba pealkirjast oleks näha, et tegemist on reklaamiga ja hetkel on see mulle vajalik, siis loeksin. Nt Meelise kõrvaklappide postitus oli 5+. Sain kõrvaklappide teema osas targemaks, aga ostsin lõpuks ikka muud klapid, mida blogis ei reklaamitud.

  12. See on lege, et sa kutsud oma postituse lõpus arvamust avaldama, aga kui keegi üleval arvas, et ta tahaks märgistusi, siis tõmbad talle kohe virtuaalse maksaka, et kas ilma loogiline pole vä.
    Ju siis ei ole sellele inimesele.

    Lugege nt Promoty lehte, ei pea ratast leiutama (https://blog.promoty.eu/promoty-sisulooja-101-kuidas-olla-hea-influencer/):

    6. Tähista koostööpostitused korrektselt
    Nii Reklaamiseadus kui Instagrami enda reklaamipoliitika nõuavad, et sponsoreeritud sisu oleks vastavalt märgistatud. Siia alla kuulub kogu sisu, kus on tasu eest esile tõstetud mõni toode, bränd või ettevõte – ükskõik, kas tegemist on rahalise tasu või tasuta toodete-teenustega.

    Seetõttu on ka Promoty kaudu tehtud postitustel a-la-ti kohustuslik #ad kasutamine – ilma selleta ei saa sisulooja postitust kinnitada ega kampaania eest tasu. Kui teed koostöid iseseisvalt, saad sobiva tähistuse muidugi ise valida.

    1. Mulle meeldib ilmselt maksakaid paremale-vasakule loopida. Aga minu jaoks on kuidagi imelik märgistada postitusi mille eest ma ei ole tasu saanud.. No just see notsponsored :)

  13. Mina vaatan seda ettevõtte seisukohast.

    Kui ma saadan kasti jogurtit, siis see on minu jaoks oluliselt odavam kui maksta reklaampostituse eest. Ja sel juhul kajastatakse seda kui “mulle kingiti kast head jogurtit” vs ma investeerin rohkem (raha ja aega), et tellida blogipostitus/kampaania ja saan kajastuse, kus on kohe alguses öeldud, et tegu on reklaampostitusega. Mulle tundub, et sellega blogijad ise rikuvad oma turgu, miks ma ettevõtjana peaksin sel juhul kulutama rohkem, et saada reklaampostitus?

    1. Keskmisel blogijal pole julgust isegi firmat teha ja kui pole firmat, ei saa ka arvet esitada ja eelistatakse toodetes maksmist. Eesti turg turundaja jaoks on täna super hea tiik kus supelda :)

  14. BSH on üle visanud oma #notsponsored tagidega :D
    kammoon, kellele sa valetad nagu lilleke.

Comments are closed.