Omakodu lükkus edasi – 2022

Nagu paljud meie jälgijad teavad, seadsime me endale algselt eesmärgiks omakodu 2020, aga.. keegi meist ei teadnud, et tuleb koroona, mis ka meie rahaplaanid segi paiskas. Teiseks ka rasedus, sest noh, ega ma ju ei eeldanud, et ma kohe jälle rasedaks jään, aga läks nagu ta läks.

Ma olen viimase aasta jooksul kaks korda panka laenusooviga pöördunud, ühel korral sain kohe eitava vastuse ja soovituse hakata endale lisaks palgale enda firmast palka maksma (aga seda selliselt, et mu firma lõpetaks kolmanda majandusaasta kasumiga) ja teisel korral sain peaaegu positiivse vastuse, kui koroonat poleks tulnud. Nad tahtsid paberit, et mu palk ei lange ja mind ei koondata, aga mind oli just miinimumpalgale suunatud..

Kui pank mulle siis veelkord helistas, et mu taotlus on õhus, et mis sellest saab.. Kuuldes, et maja on ammu müüdud, ütlesid nad, et sulgevad siis selle teema. Aga kuna me juba rääkisime, küsisin kohe, et kui palju SEB jaoks mõjutab tööandja abi küsimine töötukassalt.. „Pöörduge tagasi laenusooviga siis oktoobris“.Kui me siis ühel päeval Meelisega maha istusime ja veidi asju arutasime, saime isegi aru, et meil ei ole mõtet end veri ninast välja tõmmelda, lihtsalt selleks, et saaks selle oma kodu. Läheb aega, saame nagunii, aga suures plaanis on meil veidi veel aega. Seniks kuniks Hedon kooli läheb (sügis 2022).

Ma kohe selgitan, mis meie variandid olid sel hetkel, kui me võtsime vastu otsuse, see edasi lükata..

Oktoobris laenu uuesti taotleda – teeme videokõne, et keegi mu kõhtu ei näeks, ehk siis mul on kaks ülalpeetavat jätkuvalt, laenu võtaksin üksinda, et mitte Meelist oma ülalpeetavana näidata. Siin tekiks riskibusiness – kas me leiame koha kohe, et see teha niks-naks ära oktoobris, sest oktoobris terendab ka dekreet, mis tähendab ainult ühte – sissetuleku puudumine järgnevad kuud, keskmise langus ja ma ei tea mida kõike veel, mis pangale ei sobi.

Ma jätkuvalt ei leia, et Meelis peaks oma kodu nimel tegema suvalist tööd. Kui mina saan teha seda, mis mulle meeldib, siis miks Meelis peaks hambad ristis lihtsalt midagi tegema, et laen saada? Ei pea. Nii on võrdne ja aus mõlema suhtes lihtsalt.Ja hetkel ta meelepärast tööd leidnud ei ole, mis tähendab, et isegi kui ta selle homme peaks leidma, tahab pank vähemalt kuue kuu laekumist kui mitte rohkemat, mis liigutab meie laenusaamise uude aastasse.

Uuel aastal uuesti laenu taotleda – siis hakkan ma saama vanemahüvitist, mida pank võib arvestada, aga ei pruugi (koroona you know, eriti kui sügisel peaks uus laine tulema!); aga mul on kahe ülalpeetava asemel kolm või okei, kui Meelis leiab töö, siis on meil kahe peale ikka kaks.. Aga suures plaanis peame me siis terve selle aasta iga sendi kõrvale panema, et meie sissemaks oleks võimalikult suur ja kas me siiski laenu saame (mina vanemahüvitise ajal), on jälle küsitav..

Me arutasime eelmisel aastal, et kui me tahaks jõuluks oma kodu, siis viimane hetk oleks septembris laen võtta ja selleks ajaks võiks 20k säästukontol koos olla. Ma selles oma kodus küll nii kindel hetkel ei ole, aga võiks ju võtta selle aasta eesmärgiks lõpetada aasta nii, et septembris oleks ikkagi planeeritud 20k ja 1.01.2021 oleks säästukontol 25k. See on poole rohkem kui sel aastal, aga.. ma usun, et teostatav. Lihtsalt veel rohkem planeerimist ja kokkuhoidmist :)Kuna see aasta on väga hektiline olnud ka koostööde ja töö osas üldse, siis ilmselgelt kaks koroonakuud andsid korraliku paugu ka meie säästukontole. Aga ma veel ei muretse, sest eesmärgini 20k pole palju minna ja septembrini on veel aega.

Investeerime veits üürikasse ja kogume..

Seega, võtsime vastu otsuse, et oleme siin korteris edasi, korjame raha juurde, teeme enda olemise siin veidi paremaks (meile ei meeldi mingi vannitoa osa, ventikas ei tööta ja külmik on meie jaoks liiga väike..), et kui siia näiteks tuhat eurot investeerime, siis.. kui me siin üle aasta veel oleme, tasub see pikas perspektiivis ära.Meile jääb 1,5-2aastat aega veel säästukontole juurde koguda. Mis tähendab, et kui me 2022 laenu küsima hakkama, on meil palju suurem sissemakse endal olemas, et laenu sellevõrra vähem küsida (mis tähendab ju automaatselt ka seda, et sissetulekud võivad olla veidi väiksemad, okei, kui mina üksinda kahe ülalpeetavaga, siis samad, aga samad nad tunduvad hetke seisuga ka olevat) ja tundub justkui mõistlikumana.

Mis siin ikka ette mõelda, päev, nädal, kuu ja aasta korraga eesmärkide poole. Kõike ei saagi üleöö! Kõik tuleb omal ajal, või natuke hiljem. Aga tulemata ei jää miski. Välja arvatud kõik see, mis saab valesti minna ehk.. hakkasime vannitoas remonti tegema..

To be continued.. juba homme vannitoasaaga esimene osa! :D24 thoughts on “Omakodu lükkus edasi – 2022

 1. Kogumine on alati hea mõte ja positiivne selle juures, et laenu ka vaja siis vähem taotleda ja laenumakse või periood hiljem väiksem. Panga silmis on suurem sissemakse ka kindlasti suur pluss, niiet igati tore ja mõistlik ettevõtmine ju. Paar aastat veel ja ongi oma kodu olemas, kui seni olete nii tublid olnud ja kogute siis on väga realistlik, et 2022 lõpuks omas kodus olete. Vahel võib asjade mõistlikult võtmine pikas perspektiivis parem olla. Ma ise olen hästi kärsitu inimene ja tahaks kõike kohe, paar ettevõtmist on nii kolinal läbi kukkunud ja see oligi hea. Mine tea, miks see hea on, et pank teile praegu laenu ei andnud, äkki pole teie unistuste kodu veel müüki tulnud lihtsalt.

 2. Mul on küsimus. Üldse mitte oma kodust. Kui jääb justkui mulje, et Meelis on oma ala kõva tegija, siis kuidas Sinul on õnnestunud endale meelepärane töö leida ja Meelisel mitte? Meelis peaks siis ammugi tööturul omas valdkonnas nõutud olema…

 3. Ma sain LHVst kodulaenu. Olles vanemahüvitisel, 2 last, kooselus aga laenu võtsin üksinda. Muidugi, summad ei ole võrreldavad, ma ostsin 4toal maapiirkonda, tagatiseks mul ema Tallinna korter. Aga LHV annab ka vanemahüvitisega.

 4. Annavad pangad laenu küll, kui töötukassa meedet on vahepeal kasutatud. On vaja tööandja kinnitust, et ei plaanita koondada ja palk läheb tavalisele tasemele tagasi. Töökaaslane sai just juunis niimoodi. Märts- aprill oli tal palga asemel töötukassa meede. Tal küll abikaasa ka töötab, eks oma roll oli sellel ka kindlasti.

  1. Ilmselt. Mul märtsis küsitigi paberit, et tööandja kinnitaks, et ei koonda/palk jääb samaks.. Aga mind pandi miinimumile (st et palk langes üle 60% kaheks kuuks).. see viis keskmise jälle alla jne jne lõputu saaga – mul on tunne, et meile lihtsalt pole see oma kodu hetkel ette nähtud!

 5. Swedbank annab ka laenu vanemahüvitisega. Mul 2 last ja laenutaotlustele vastati jaatavalt. Meil väike summa, et majas sisetöid teha saaks… Aga probleem tagatisega maja ei ole ühisvara ja seal jäi meil jutt hetkel pooleli.

 6. Kas te mitte abielus ei ole? Kui üksinda võtad, siis on Meelis ikka ülalpeetav sul abielu puhul.

  1. Lahusvara ja abikaasa ûlalpidamiskohustus on kaks ise asja. Sa pidid ju tugev seadustetundja olema?

  2. Ma pole kuskil öelnud, et ma tugev seadustetundja olen. See on lihtsalt mu hobi neid lugeda.

   Panga silmis on mitte palgatööl käiv abikaasa minu ülalpeetav kui soovin laenu saada. Selle jaoks soovis pank, et võtaksin paberi, et ostetav kinnisvara on meie lahusvara.

  3. Mari-Leenul on õigus. Lahusvara puhul ei ole abikaasa ülalpeetavaks. Mul oli sarnane seis, abikaasa ei käinud palgatööl, meil on lahusvara ning üks laps. Taotlesin pangast üksinda laenu. Kui ütlesin, et abikaasaga on lahusvara, ei uuritud abikaasa kohta üldse midagi, et kas palgatööl käib või palju teenib vms. Minu käest ei küsitud isegi paberit, see peaks kuskil abieluvararegistris niigi nähtav olema.

 7. Miks Te vaid SEBst laenu küsite? On veel mitu suurt panka, kes pakuvad samaväärseid laenutingimusi. Teiseks, vanemahüvitis on oluliselt kindlam siasetulek igasugu koroonade jms ajal kui palk. Seda enam, kui töökoht, kuhu naasta, on olemas. Tänaseks on ju Töötukassa meede lõppenud ja palk taastunud. Veel näen, et suureks plussiks on ka see, et blogimisega täiendav sissetulek ka vahemahüvitise ajal säilib. Kolmandaks, miks Sa peaks varjama oma rasedust, laps pole veel ülalpeetav. Neljandaks, miks peaks Meelist ülalpeetavaks lugema?
  Ma ei tea… mina laenuhaldurina näeks küll muud tausta siin juures, mitte ei vaataks vaid “puhtalt numbrite” peale. Tuleb ikka laiemalt vaadata. Loomulikult peab sissetulek võimaldama soovitud laenusummat, aga ma saan aru, et see osa on tegelikult korras.

  Ei laida Teie plaane maha, võib-olla ongi mõistlik oodata, aga valikuid on rohkem, kui “kodupank”. :)

 8. Ma saan aru, et Meelis tahab meelepärast ja nauditavat tööd. Aga niikaua, kuni ta selle leiab, võiks midagi mitte nii nauditavat siiski teha. Ma ei tea küll teie igapäevaelu, aga ma ei kavatse küll ühtegi muidusööjat üleval pidada. Kumbki pool peaks ikka kõiges panustama.

  1. Meil on kõik paigas. Ta panustabki, lihtsalt mitte palgatööga. Ka meie firmadel on kulud, mille kassat tema nö täidab kui arvealusel, projektipõhiselt tööd teeb.

   Tal on aega teha head sisu blogisse, monteerida videoid, teha eksperimente, tegeleda Hedoniga, koristada jne

 9. Minu teada abielus oleku puhul ei päästa ka paber, et see on lahusvara. Vähemalt nii meile öeldi aprillis kui laenu taotlesime. Kindlasti tasub seda oma pangast uurida.

  Ja meie hiljutine laenutaotlemise kogemus ütles, et kõige lihtsam on laenu saada swedist.

 10. Täiega umbropsu idee, aga tulistan välja: kas seda mõtet pole tulnud, et lapsehoolduspuhkuse ajal laenu proovida võtta? Kui Meelis jääks lapsega koju ja sina lähed tööle tagasi, siis on teil mõlemal sissetulek ja kumbki teist poleks ülalpeetav. Ema/isapalk on panga silmis samamoodi sissetulek, mille põhjal laenu antakse, kaastaotlejana seda enam. Ega ma kõiki nüansse tõesti ei tea, aga võimalik, et see on variant.
  Nagunii laps saab pudelitoitu ja nagunii Meelis kügeleb kodus ja tegeleb “tööga”, mis tegelikult on kõigest hobi. Olen aru saanud, et sul, Mari-Leen, on töölkäimiseharjumus täiesti olemas, seega on see kaalutav idee. Vaevalt teil lähiaastatel enam seda võimalust tuleb, kus mõlemad legaalselt palgateenijad oleksite. Isegi kui Meeliselt nõutakse 12 kuud näidatavat sissetulekut, on võimalus olemas, lihtsalt tuleb veidi oodata. Seda ma tõesti ei tea, kas päriselt see mõte pädeb, aga ehk tasub uurida?

  1. Meelise töö võib kõrvalt jah, hobina paista. Tegelikkuses pakub ta mitmele ettevõttele turundusteenust nö projektipõhiselt ja see, et ta seda peamiselt kodukontoris teeb, on hetkel tingitud suuresti ka sellest, et Hedonil on suvepuhkus.

   Ideel on justkui jumet, aga samas.. saaks ta miinimumi, kahe peale kokku ikka vist liiga vähe :)

Comments are closed.