Säästuaasta jumala lappes – kui palju peab olema raha, et sa oleksid rahulik?

Suvi läks rahaliselt nii lappe, liiga palju Wolti, liiga palju mitte eelarves püsimist, liiga palju kulutusi, aga ma lohutan end sellega, et.. suvi kestab õnneks kolm kuud ja raha peab olema liikumises, seal kus on, sinna tuleb juurde. Oli mis oli, aeg jälle korralikuks hakata. Mulle vahepeal tundub, et ma ise panen endale mingi ulme pinge peale, sest tegelikult on kõik hästi, mul on piisavalt raha säästukontodel, meelarahufondis ja investeeritud on ka, aga mingi asi kuklas taob, et saab paremini. No alati saab, aga küsimus on kas peab.

Mõnikord ma mõtlen, kas on oluline elada ja nautida hetke või surra rahapada kontol? Mulle lihtsalt annab mingi meelerahu, kui ma tean, et igal kontol (nii minu meelerahufondis kui ettevõtete säästukontodel) on vähemalt 10 tuhat eurot, siis ma tunnen end kindlalt. Investeerimiskontod elavad nagunii oma elu ja neid ma ei plaanigi eriti torkida, las nad kasvavad omaette ja toodavad mulle selleks ajaks raha kui ma penskarina Tais palmi all punast veini rüüpan.

Ma tean oma kulusid ja tulusid une pealt, mul pole peale kodulaenu mingeid järelmakse ega laene, liisinguid, kõik on selles suhtes kontrolli all. Ma säästan igakuiselt, investeerin, aga ma tunnistan, et kuniks mul on kontol piisavalt vaba raha, tundub see ka kergemini kuluvat. Noh, see on see “elan hetkes ja naudin elu” raha. Ma isegi ei tea, miks mul on vajadus veel rohkem säästa, kui tegelikult on kõik okei.

Ma olen aastaid pidanud excelit ja üldiselt on mul see terve aasta lõikes valmis, sest ma tean oma igakuised püsikulusid päris hästi. Ma tunnistan muidugi, et see alustamine selle exceliga oli paras peavalu ja kõiki kulusid ma sinna jätkuvalt kirja ei pane, sest no pole seda püsivust ja harjumust igat kohvi ja pirukat kuskile üles täheldada.. Sinna ongi koer maetud, sõbrad!

Millalgi kevadel tõmbasin ma endale selle Bilance äpi, kuhu saad oma pangakontod ühendada. Olenemata mitu pangakontot sul on, kus pankades need asuvad – saad need kõik sinna ühendada ja äpp teeb sinu eest kõik ära. Sorteerib ise kulud kategooriatesse. Soovitan muidugi üle vaadata, mul näiteks oli naabrinaisele kantud raha läinud tervise alla, aga üldiselt väga palju jälgimist ja käsitööd see äpp ei vaja. Tunneb suht hästi ära, millal sa oled tankimas, toidupoes või klubis käinud. Ja kui sa oled korra pannud, et naabrinaine on meelelahutus, või kui tanklas käid vaid kohvi ostmas ja selle nii määrad, siis liigub järgmine kord sealne makse automaatselt sinna samasse kategooriasse.

Saad ette kogu pildi oma kuludest kategooriate kaupa ja kuu lõikes, palju kuhu kulunud on, palju säästnud oled jne. Kui ma augustis avastasin, et mul jäi juulis toidupoodidesse 1200€, siis ma mõtlesin, et aitab, on aeg end jälle kätte võtta. Äpp võimaldab sul panna igale kategooriale eelarve ja saad seda reaalajas jälgida, palju sul veel kuskile raha jäänud on.

Näiteks panin mina endale eesmärgiks toidupoe arved 500€ peale saada. Augustis see ei õnnestunud (noh, suvi ju!), aga septembris näitab, et olen omadega graafikus!

Ma ütlen ausalt, kui rahaasjad on nii mustvalgelt kogu aeg silme all ja näed kuidas vaikselt kuskile koguneb ja mis su säästumäär on, siis motivatsioon kasvab täiega. Mu isiklik säästumäär ei ole teab mis suur, sest viisin selle ettevõtete alla. Ma ise investeerin ainult nii palju kui keegi peab mulle raha kandma, siis lasen kanda kasvukontole ja kaardimaksetelt lähevad ka täissummad nö maha ja investeerimise alla.

Mul vahepeal olid sinna äppi ühendatud veel ka ettevõtete kontod, sest seal liigub mul rohkem raha ja investeerimised ja säästmised on suuremad kui mu enda kontol, kus on lihtsalt eluks vajalik summa (ehk palk, mida saan nii ettevõttest kus töötan kui ka maksan ise endale enda ettevõttest), aga see läks lõpuks mu enda jaoks nii segaseks, kui ta kõik sissetulekud kokku viskas, et mulle tundub mugavam oma igapäevaasju äpis hoida ja ettevõtte asju pangas, nende jaoks ma isegi excelit ei pea. Peaasi, et igal kontol 10k vastu vaataks, eks.

Ühesõnaga, kogu mu selle jutu point oli see, et mulle meeldib oma rahasju kontrolli all hoida ja kui sina ka seda teha tahad, siis Bilance äpiga saad seda ülilihtsalt teha. Kuigi olen nende kasutaja juba ammu, siis mingil hetkel tuli nendega Instas jutuks, et võiksime koostööd teha ja nüüd mul ongi jagada teile kood marimell, et saaksite kaks kuud seda tasuta proovida ja kui meeldib, siis hiljem jätkata, see 3,99€ on odavam kui nii mõnigi gossipi lugemise pakett või laenutatud film Go3’s.

Septembri eesmärk oli mul toidukulud saada 500€ peale, hetkel näitab, et 119€ veel minna, olen väga säästlik see kuu olnud. Aga tunda annab kohe see, et koolid-lasteaiad peal ja suvalist söömist ja väljas söömas käimist on vähem. Eraldi väljas söömiseks panin 100€, 31,97€ veel alles. Suvaline šoping, tahtsin, et ma ei ostaks riideid, mida vaja ei ole – 100€st alles veel 20€, sest ostsin endale ikka paar kleiti kaltsukast, ühe hõlsti ja Hedonile ujumismütsi. Investeerimisse on läinud juba 16€ rohkem kui eelarvesse panin. Ja mul on nö kuueelarvest üle hetkel 266€. Seda trikki te juba teate, et see mis mul kuu lõpus alles jääb, kannan ma säästukontole või investeerimisse, et uut kuud jälle nö nullist alustada.

Milliseid säästunippe te veel kasutate, mida ma võiksin endale lisada, kui mul on kinnisidee kulutada võimalikult vähe. Kust ma saaksin veel kokku tõmmata. See pole otseselt vajalik, aga ma tahan.

2 thoughts on “Säästuaasta jumala lappes – kui palju peab olema raha, et sa oleksid rahulik?

  1. Olen lapsega kodus ja hakanud jubedaks e poodide guruksnäiteks avastasin ükspäev et olin jaganud bestsecreti koodi ja sain lampi 36 euri sinna arvele. Beebile gaasirohtu tellidin e esmaspäeva raames oli palju odavam. Beebi asjad nagu alaa vankrikiigutaja jms vaatan alati järelturult aga ostan siis kui hind mõistlik. Eile tellisin süüa siis kui sain 7 euri wolt soodustust. Ma viimasel ajal vaatan, et ostan asju ainult siis kui saan soodukaidSügisel aitab toidu pealt kokku hoida kui toon maalt õuni, kartuleid ja varem tomateid ja kurke. Ostan asju mitte siis kui jeid kohe on vaja vaid kui on midagi sooduses ehks iis ette ära.

Comments are closed.