Palun mulle üks üleküpsenud beebi!

See on teema, kus ma tõesti ei saa aru.. Ma tahaks iga kord karjuda, võõra lapse kärust haarata ja minema joosta.

Ma olen öelnud viisakalt inimestele, eeldades, et nad on värsked lapsevanemad ja ei tea neid asju.. Ja saanud vastu ainult sõimu, siis enam ma ei taha öelda. Ma ei tule sulle head soovitama selleks, et sa mind sitaga üle valaks. Samas ma ei suuda mõelda, pole minu laps, pole minu mure. Ühtpidi jah, teistpidi, kui sa oled loll, tuleb sulle seda öelda.

PALUN ÄRA PANE KÄRULE, KOOKONILE, TURVAHÄLLILE peale tekki, lina, mingit muud kaitset, et last päikese eest varjata – see võib su lapse tappa!

Foto: babyboo.ee

Rootsi lastearsti sõnul võib selline tegu olla aga fataalsete tagajärgedega ning kutsub lapsevanemaid üles sellisest harjumusest loobuma, vahendab The Local.

Ilma räti või sallita, avatud vankris tõusis temperatuur 22 kraadini. Õhukese räti asetamine 30 minutiks vankriava ette tõstis sees temperatuuri hüppeliselt 34 kraadi peale. Pärast tundi küündis kuumus vankri sees juba ligi 40 kraadini.

See tähendab aga seda, et eesmärgiga kaitsta last kuumuse eest, teevad Rootsi vanemad oma lastele hoopis karuteene. Imikute äkksurmade arv on märgatavalt suurenenud, ning hoogu selleks on andnud juhud, mil laps on pidanud viibima intensiivse kuumuse käes.
Ma olen sellest varem bloginud ja alati kui midagi sellist näen, siis postitan lingi kui võimalik – emad, mis teil viga on? Meelega tahate lapsi tappa? Tänaval ma enam naljalt ütlema ei lähe, sest ma ei taha sõimu saada. Mitte kordagi veel pole kuue aasta jooksul keegi öelnud, et tänud, ma ei teadnud sellest midagi. Iga jumala kord olen saanud sõimu “ma tean ise, kuidas oma last kasvatada”.

Konkreetselt, ma ei saa aru, miks sellist asja toodetakse (nagu ülevaloleval pildil) ja kuidas seda reklaamida ja müüa üldse lubatakse. Saan veel aru, et seda imetamisel varjamiseks kasutatakse, kuigi mu jaoks on imetamine sama normaalne kui lõuna kõrvale klaas veini võtta ja seda ei peaks üldse varjama..

20 thoughts on “Palun mulle üks üleküpsenud beebi!

 1. Jep. Seda võibki rääkima jääda. Ikka panevad. Kahel korral olen teinud oma naabruskonnas olevale naisterahvale viisaka märkuse,et ta ei topiks kuuma ilmaga seda paganama tekki käru korvile peale. Aga eii, midagi head sealt pole tulnud. Tema ise teab ,kuidas lapsele hea on. Johhaidii,ausalt! ‍♀️

  1. Teine asi on see, et talvel poes.. lapsed karjuvad kombed seljas, mütsid pead, kindad käes, samal ajal kui ema mantel käru peal ripub – tahaks iga kord peaga vastu seina joosta. Ja siis nad imestavad, miks ta karjub.. et “päike paistab silma” eee.. äkki tal on palav!

 2. Olles ise pisikese beebi ema, olen kohe eriti hakanud väljas käies/sotsiaalmeedia piltidel jne jälgima kuidas vanemad oma imikuid riietavad ja niii mitmel korral 25+ kraadiga näinud reaalselt paksu tekki vankri ava ees+ pildid rannas käimisest, kui ilm on megakuum, vanemad ise päevitavad ja laps on vankris pikkade riiete+ paksu tekiga. Wtf ausalt? Miks seda teha, kuidas sel beebil saaks 30 kraadi ja lõõskava päikese käes vankris külm olla? Paljaltki olleks oleks neil sellise ilmaga liiga palav

  1. Lambanahk käru põhjas oleks veel okei, sest see regullib ise siis lapse temperatuuri. Aga igast baikatekid ja pikad riided – appi!

 3. 100% nõus. Ma olen ka see, kes alguses käis ja juhtis tähelepanu aga kuna sõimu tuli rohkem siis milleks . Kaubanduskeskustes võiks ka olla jooksvad reklaamid, et kui endalt mantli võtad siis ära unusta ka oma last lahti riietada. Eriti head on veel need, kes keskustes lasevad lapsel higistada siis lähevad õue, laps saab külma ja hädaldavad, et huvitav, miks ta küll nohune on, miks ta köhib, on ju korralikult riides olnud.

 4. Ma imestan, et isegi suvel topitakse lapsed kärus nendesse soojakottidesse…. emmed ise on bikiinides ja rüüpavad jahedat jooki (pildid instas, storyd jne)
  Ma olen rohkem see lapsevanem, kes “külmetab” lapse ära. Koguaeg saame vanadelt inimestelt pahandada – issand varbad paljad! Mütsi ei olegi peas!? jne.

 5. Need on tavaliselt hiljem ka need, kes kõigis oma laste hädades nt lasteaeda süüdistavad ! Topivad oma tited kubujussideks ja siis hädaldavad, et laps just lasteaiast nohu saanud. Nähtud küllalt selliseid.

 6. Mina olen see ema, kes on kasutanud sellist katet. Just valguse blokeerimise eesmärgil. Igal asjal on oma eesmärk ja viis, kuidas seda õigesti kasutada. Äärmustesse laskuda on nüüd ka natuke tobe. Minu laps magas kärukorvis selliselt, et korvi enda kate maas, lapsel õhemad riided seljas (olenevalt, siis kus parasjagu olime, mis ilmaga… Kaubanduskeskuses – bodi ja õhukesed püksid, käru enda kate maas ja selline kate nagu teil pildil ümber kaare. Lukk kaarel tagant lahti nii, et õhk käis kenasti läbi. Talvel bredeni meriino kombekas ja müts, tekike peal, lukud lahti, kus võimalik jne). Talve osas nii palju tausta informatsiooni veel, et meie sellel ajal elasime maal põldude vahel, kus oligi lihtsalt maru külm tuul. Ainu viis last sellise tuule eest kaitsta oli taoline kate. Üleüldse meie esiklaps ei jäänud never valgusega magama. Tuli leida teisi lahendusi. Selle asemel, et üks abivahend nii maatasa teha, võiks näiteks natuke rohkem süveneda ja siis harida samamoodi oma blogipostitusega siis kui on isu ☺️ See on hea, et sellisele asjale muidugi keegi üldse tähelepanu osutab, aga lihtsalt natuke rohkem õpetliku informatsiooni sellise materdamise abil on ju kindlasti suuremaks abiks ☺️

  1. Ma vaidleks siin vastu, kas su laps jääb eluks ajaks silmaklappidega, kottpimedas toas magama? Voodil on ka kate ümber? Siis ka kui ta on 10, 25 ja 55? Milleks kohe lapsele selline totrus külge harjutada? Kolm päeva kisab et on “liige hele magada”, lõpuks harjub ja magab.

   See on sama nagu see, et osade inimeste lapsed magavad, siis ei tohi tolmukübe ka langeda, peab olema metsik vaikus.. Hedon on terve elu elanud elu keskel, maganud seal kus uni tuleb, teda ei sega muusika, telekas, see kui ma sõbrannaga juttu ajan, auto, rong, lennuk jne. Oleme teda teadlikult esimesest päevast nii harjutanud.

   Jah, tean, siin tulevad välja need emad, kes ütlevad, et aju ikka nii ei puhka jne.. See ei ole tema igapäev, see on paar korda kuus ehk, üldiselt saab ta ikkagi magada rahus ja vaikuses, nagu me isegi soovime magada, aga teda ei sega kui peab ka teistsugustes oludes magama. Mitte, et passib terve öö üleval, sest kägu kukub metsas või tänavavalgustus paistab airbnb korteri aknast sisse :D

  2. Jah, talvel marutuulega, miks mitte? Arusaadav ju, et suurema tuule tahaks kinni pidada, aga jutt on reaalselt ju palavast ilmast keset suve, kui vankrisse ei pääse raasugi õhku, sest kõik avad on kinni. Lükka/tõmba siis käru teistpidi ja seistes pane kaarega päikese poole, et otse korvi sisse ei paistaks. Või kui muu ei aita, kata siis POOL avast Tula tekiga vms, aga et õhuvool siiski oleks tagatud. Ma ei või, ma lähen ka alati nii kurjaks, aga ütlema pole kellelegi julgenud minna samal põhjusel

  3. Kas tõesti arvad, et kõik lapsed on ühtmoodi ja Sinu kasvatuss-stiil sobib ka kõigile teistele? Mis hetkest muutus totruseks lapsele sobilike tingimuste loomine?! Kui laps puhkab paremini pimedas ja vaikses ruumis, siis miks peaks lapsevanem väevõimuga sellele vastu võitlema? Ja kui teile tundus elutingimusi ja -harjumisi arvestades parem/ainuvõimalik, et laps peab igas tingimuses magama, siis see on ka teie valik. Vahet pole, kuidas laps puhkab, oluline on, et ta puhkab!
   Samamoodi nagu

  4. Laps tasuks harjutada magama jah igasugustes tingimustes, on tal endal edaspidi elus lihtsam.

   Mina elan ka maal ja kärutasin ka põldude vahel, aga ma teadsin seda ette ja ostsin vankri, mis piisavalt kinnine, nii et ka tuule kaitseks polnud vaja midagi kuskile ette sättida. Kui korvikattel on natukenegi serva ja kaarvarjul sügavust, siis ei vaja see ava sinna mingit katet ette, laps on korvis pikali ja see tuul ei ulatu temani.

  5. Te ei harjutanud teda nii teadlikult vaid teil polnud ühetoalises korteris muud võimalust ja see on veidi teine asi. Mina ei näe küll midagi halba selles kui laps jääb oma pimedas ja vaikses toas magama kui selleks on võimalust!? Mis sellest halba saaks olla? Või oleks pidanud ta siiski keset elutuba jätma :D Täiskasvanuna ma ei maga ka lärmi sees. Laste jaoks on olulised magama mineku rituaalid jne mitte et magab, kus jumal juhatab. See on ju pigem vanemale mugav :)

  6. Meil on nüüd võimalus panna laps eraldi magama ja kavatsen ka seda teha, nö magamistuppa, aga mingeid uksi ma ei sulge ja kikivarvul ma käima ei hakka. Ma oleks võinud ta meie ühetoalises ka õue magama viia või mitte kunagi kedagi külla kutsuda või kell kaheksa kõik minema saata..

 7. Äärmusest äärmusesse paraku see jutt jah. Lapsel oli lihtsalt periood, kus ei maganud valgusega hästi. Emana oled ise lihtsalt lõpuks sellest kurnatud ja püüad leida lahendusi. Mingiks ajaks töötas kenasti ja siis kadus see periood kerge harjutamisega ära. Samamoodi magas mul esimene laps esimesed neli kuud kinniseotuna tekis. Iga laps omamoodi ja oma perioodidega. Ei ole mingeid magamishäireid sellest jäänud. Laps 3ne kohe ja super magaja. Teine laps jällegi täiesti lebo magaja igal pool igas asendis ja igasuguse müraga. ☺️☺️ Jõudu jaksu igatahes järgmise lapsega! ☺️

 8. Kas sa tõesti arvad, et ühe lapse kasvatamise kogemuse pealt on sul õigus üldistusi teha?
  Mul on kolmas laps ja esimest korda kogen, kuidas tõesti ei tohi ka nõel kukkuda.
  Ole ettevaatlik oma ütlemistega. Bumerang kipub tagasi tulema

  1. Tean-tean, saad mida ei soovi. Hedoni pealt selgelt näha, aga ma arvan ka seda, et asi on harjutamises ja rutiini loomises. Kui hommikusöök on alati perega koos, siis kasvab laps nii, et ka tema elus on see tulevikus perena koos.. ehk siis kui harjutada teda magama vaikuses, siis nii ta magada tahab. Kui anda iga piuksu peale järgi, siis kannatadki ise.

  2. Mul lapsi pole aga ka ei saa aru nendest, kes 25+ soojakraadiga neid kärusi kinni katavad.
   Ja kui rääkida sellest, et laps ei maga valguse käes või peab haudvaikus olema, siis ma peaks oma ema käest küsima, kas ta mind beebieas niimoodi kasvatas, sest ma ei saaaaa magada kohas kus on a) otsene päikesevalgus (eelistan kogu magamise vältel kottpimedat) b) mingid taustamürad ala nt eile sõi elukaasane teises toas porgandit ja ma ei suutnud magada selle heliga c) võõras kohas, kus ei ole mulle vastavaid tingimusi.
   Ja ma ei tea, kas 27a tagasi oli neid vankrite katteid vms ja mu ema neid kasutas aga ma ei suuda isegi 21 soojakraadiga normaalselt elada. Räme rõvedalt palav on.

 9. Mu laps oli pisemana nii tundliku närvisüsteemiga, et näiteks autosõit ajas ta hüsteeriasse, vaatas maju jms hiigelsuurte silmadega ja oli näha, kuidas ta aina enam ja enam stressi läheb. Kui sellega mitte arvestada ja tema nägemisvälja mitte piirata, keris ta ennast nii üles, et võis tunde ja tunde röökida lämbumiseni ja väga väga väga raske oli teda kuidagi rahustada. Panime musliinist katte tihti peale nii kärule kui turvahällile autos, sest see oli ainus viis temaga kuskil käia ja ise magamistoast väljas käia. See oli nõiaring – valida oli, kas kohandada ennast lapse järgi, käia kikivarvul jne, võimaldada talle und ja stressivaba olemist. Või siis “harjutada” juba kohe, et magama ei pea vaikuses ja kärust kõik näha jne. Meil oli aga teada 100%, et laps läheb siis hüsteeriasse, ei suuda magada, väsib üle, hakkab röökima, saab gaasivalu, sest ei suuda lõdvestuda, röögib veel ja veel kuskil 4-6 tundi, kuni lihtsalt ära kukub. Me kohandasime ennast täielikult beebi järgi, nii palju kui võimalik. Mu mõte on selles, et kõik ei ole must-valge ja lapsed on nii erinevad. Igaks juhuks mainin, et laps on normaalne, kasvas sellest välja ca 4 kuuselt ja nüüd juba räägib, on rahulik ja igati mõnus ja asjalik tegelane :) Ja ma ei toeta kindlasti laste küpsetamist kaa!

Comments are closed.