Categories: #elulineblogi

Rahvusvaheline tubakavaba päev: 25 põhjust loobumiseks

Ma hakkasin suitsetama 15aastaselt, see tähendab, et ma olen tänaseks vahelduva eduga suitsetanud umbes 20 aastat. Mina olin üks neist naistest, kellele ei käinud seda klikki raseduse ajal, et plaks, jätan suitsetamise maha. Pole hullu. Ma ei olnud ainuke ja sina ka ei ole, kui sul seda klikki ei käi. Sa ei ole seepärast halvem ema. Päriselt ka. Aga loobumise jaoks on välja mõeldud hulk alternatiive, e-sigaret, nätsud, plaastrid, tabletid, isegi terve seminar, mis minu puhul toona toimis.

Tervise Arengu Instituudi andmetel suitsetab Eestis igapäevaselt 26% täiskasvanud elanikkonnast – veidi rohkem kui 231 000 inimest. Kui nendel inimestel oleks võimalus uuesti valida, kas suitsetamisega alustada või mitte alustada, siis suur osa valiks viimase variandi. Aega aga tagasi keerata ei saa, seetõttu on uue võimaluse tekkimine pigem ulmefilmi süžee. Küll aga on kõigi nende inimeste võimuses võtta vastu otsus. Otsus suitsetamisest loobuda.

Kui ma seda postitust kirjutama hakkasin, siis leidsin 25 põhjust, miks suitsetamisest loobuda. Kõige kindlam on valida endale mõni motivaator.

1. Sa elad kauem.
2. Sa oled tervem.
3. Väheneb oluliselt risk haigestuda rasketesse kroonilistesse haigustesse, mida tubakatarvitamine põhjustab.
4. Sul on palju kergem hingata, kopsud on tugevamad ja puhtamad.
5. Kaob ära “suitsetaja köha”.
6. Su hingeõhk ei haise enam tubaka järele.
7. Su hambad on valgemad ja tugevamad.
8. Su juuksed on palju tervemad ja lõhnavad paremini.
9. Sinu riided ei haise enam.
10. Su sõrmeotsad pole enam kollased ega haise tubaka järele.
11. Sa ei vanane nii kiiresti nagu suitsetajad.
12. Su nahk näeb värskem välja.
13. Sul on rohkem energiat ja võhma.
14. Sa jõuad kiiremini ja kauem joosta või teha muud sporti.
15. Sul on rohkem raha, sest suitsetades päevas näiteks paki sigarette, mille hinnaks on 3 eurot, kulub aastas sigarettidele 1095 eurot.
16. Toit maitseb palju paremini. Su lõhnataju on tunduvalt parem.
17. Sul on rohkem aega.
18. Praegu on palju lihtsam loobuda, kui hiljem.
19. Sa ei kahjusta oma enam teiste tervist. Sinu läheduses on ka meeldivam olla.
20. Sa võid leida uusi sõpru mittesuitsetajate hulgast.
21. Sa ei pea enam muretsema, kust tubakat saada.
22. Sa oled teistele eeskujuks.
23. Sa magad paremini.
24. Sa ei pea enam oma vanemate või lähedaste eest varjama, et suitsetad
25. Sa võid olla kindlam, et saad terveid järglasi.
26. Su ajutegevus on erksam ja keskendumisvõime parem.

Kõige olulisem on teha loobumise otsus, astuda esimene samm ja tagasilöökidele mitte alla vanduda. Võõrutusprotsess kestab umbes kaks kuud.

1. Haara ohjad enda kätte!

Esimene ja kõige olulisem samm suitsetamisest loobumisel on vastava otsuse langetamine. Selleks, et iseennast otsuses veenda, võta enda jaoks aega ja mõtle läbi, mis sinu elus muutub, kui sa enam ei suitseta. Arutle endamisi, kui palju raha sa säästad. Kujuta ette, mida sa võiksid suurema energia ja aja kogusega peale hakata. Kui oled leidnud enda jaoks need kõige olulisemad põhjused, miks elu ilma suitsetamiseta parem on, siis võta vastu kindel otsus, et sa jätad suitsetamise maha.

2. Sea sisse tegevusplaan

Tähtis on otsustada edasine tegevusplaan ja jääda kindlalt selle juurde. Leia endale sobivaim viis suitsetamisest loobumiseks. Kui leiad, et sulle sobib hästi päevapealt lõpetamine, siis viska/anna oma poolik suitsupakk ära ning ära enam suitsuletile pilku heida. Kui tunned, et äärmuslik meetod pole sinu jaoks sobiv, siis võta vastu otsus, et vähendad suitsetamist järk-järgult. Oluline on, et seaksid endale vaheetapid, ning nendeks tähtaegadeks määrad, mitu sigaretti Sa päeva jooksul endal tõmmata lubad.

3. Leia toetav abivahend

Otsusta teadlikult, millele toetud suitsetamisest loobumise käigus. Kindlasti ei ole soovitatav toetuda liigsele söömisele, selle asemel leia mõni kasulikum asendustegevus, mis Sult suitsumõtted peast viib. On see näts, kõne sõbrale või mõni apteegist kättesaadav abivahend – leia endale sobivaim. Väga paljud on suitsetamisest loobumisel abiks võtnud e-sigareti. E-sigareti eeliseks paljude muude suitsetamisest loobumiseks mõeldud abivahendite ees on suitsetamist imiteeriv tegevus, mille abil unustad tavasuitsu kiiresti.

4. Tunnusta ennast iga väikese võidu korral

Ükskõik, millise tee sa suitsetamisest loobumiseks oled valinud, iga edusamm viib sind suure eesmärgi saavutamise juurde. Alates hetkest, mil võtsid vastu otsuse suitsetamisest loobuda, oled haaranud ohjad enda kätte ning otsustajaks oled sina ise. Kas oled suutnud suitsunurga-seltskonnale “ei” öelda või suutsid suitsu läitmata jätta suure pinge all? Kui nii, siis oled kindlalt teel ja ei lase ennast üha hääbuval sõltuvusel kõigutada. Sa oled vankumatu ja teadvusta seda endale.

5. Märka, mis su suitsuvabas elus toimub

Jälgi, mis sinu elus on paremaks muutunud ja tunne sellest rõõmu. Arvuta välja, kui palju sa oled suutnud raha säästa ja mõtle, mida selle rahaga peale hakkad. Kas lähed trenni või kogud reisi jaoks – sina oled otsustaja. Kas su enesetunne on paremaks läinud ja justkui uus energia voolab kehast läbi? Mõtle, kuhu sa selle rakendad? Kas veedad rohkem pere ja sõpradega aega? Panustad rohkem aega ja energiat tööle? Lähed trenni? Sina oled otsustaja.

Täna on ülemaailmne suitsetamisest loobumise päev. Ja kuigi paljud on arvamusel, et loobuda tuleks päevapealt. Plaks. Nagu see klikk peaks käima, siis alati on võimalus, et sa ei saa päeva pealt. Tuleks leida alternatiive. Paljud kardavad, et hakkavad siis sööma kui suitsetada ei saa. Asenda suits klaasi veega, kindlalt kaal ei tõuse :)

Aga, mis variandid oleksid veel?

Kõik alternatiivsed vahendid on nö kopsusõbralikumad, nii plaastrid, nätsud kui ka e-sigaret viivad küll nikotiini kehasse, aga sealjuures ei kahjusta kopse muidu sigareti põlemisel tekkivate kemikaalidega.

Plaastrid – apteegis on saadaval eri tootjatelt erineva nikotiinisisaldusega plaastreid. Sõltuvalt plaastrist ja sigarettide arvust, mida inimene oli harjunud päevas suitsetama, kasutatakse plaastrit 8-12 nädalat.

Närimiskumm – teine tuntud abivahend suitsetamisest loobumiseks on nikotiini sisaldav närimiskumm, mida tuleks närida siis, kui tekib soov suitsetada.

Imemistabletid – peaks suhu asetama iga kord, kui tekib tugev suitsetamissoov.

Suuõõnesprei – kõige uuem abivahend suitsetamisest loobumiseks on suuõõnesprei. Nikotiini sisaldavat suuõõnespreid pihustatakse suhu olukorras, mil varem süüdati sigarett ehk samuti suitsetamistungi tekkides.

E-sigaret – oma põhimõttelt on e-sigaret elektrooniline suitsetamise seade või elektrooniline sigaret, nagu seda peamiselt kutsutakse. See on täielikult mittesüttiv toode, mille valmistamiseks kasutatakse kaasaegset keerulist mikro- elektroonilist tehnoloogiat, mis pakub kasutajale suitsetamiselamust leegi, tuha ja tõrvata, pakkudes alternatiivi neid aineid sisaldavale tavasigaretile. Teisisõnu ei sisalda e-sigaretid 4000 ohtlikku keemilist ühendit, mis tekivad tavasigareti põlemise käigus. Lihtsalt elektrooniline alternatiiv.

Kuidas see töötab?

Elektrooniline sigaret on akudel töötav mikro- elektrooniline seade, milles on auru tekitav kuumutuselement. E- vedelik muutub auruks, mis liigub huulikuni, seega on e-sigareti suitsetamise protsess sarnane tavasigareti suitsetamisega ning rahuldab nii tegevuse vajaduse kui ka emotsionaalse ehk nikotiinivajaduse. Sarnane, aga 95% ohutum.

Teisisõnu, kasutades e-sigaretti saavutatakse füsioloogiline efekt, mida suitsetav inimene selles tegevuses otsib ning tegevuse käigus vabaneb aur, mis kaob õhust mõne sekundiga. Ei ole tossu, ei ole haisu.

E-sigareti aurus ei sisaldu mitte ühtegi neist 4000 mürgisest keemilisest ühendist, mis ohustavad tavasigareti suitsetaja.

Tuhanded inimesed Eestis ja miljonid üle maailma on suutnud tõendatud kahjulikust tubakasuitsust ja nikotiinisõltuvusest loobuda just e-sigareti abil. Facebookis on isegi kogukond “Kuidas mina suutsin tubakasuitsust loobuda?“, kus e-sigarettide abiga tubakasuitsust loobujad oma kogemusi teistega jagavad.

E-sigaret on tõesti väärikas alternatiiv tavasigaretile. Neil puudub ebameeldiv hais, kokkuvõttes on kordades odavam, ohutum, tervislikum (e-sigareti puhul puuduvad riskid saada selle kasutamisest mõni haigus, mida võib põhjustada suitsetamine (insult, südameatakk, kopsu- või kõrivähk jne)).

E-sigarettide liidu ja Nicorexi juhatuse liige Toomas Viilo palub kõigil jälgida, kas nendel sigarettidel ja vedelikel, mida te ostate, on olemas maksumärgid ja tehtud Terviseameti poolt nõutavad testid. Ainult siis saab täiesti kindel olla, et toode on kontrollitud ja seadustele vastav (muide, mustal turul liigub ilma maksumärkide ja testideta tooteid, mis on ametlikest esindustest ostetavatega võrreldes kordades odavamad, ent võivad su tervise ohtu seada).

Milliseid variante olete teie kasutanud suitsetamisest loobumiseks? Mis on toiminud, mis mitte?

#KOOSTÖÖ

marimell

Recent Posts

marimell Türgis: mida saab 21 012€ eest?

Veel kaks aastat tagasi lõin ma käsi kokku ja pööritasin silmi kui keegi ütles, et…

45 minutit ago

Otsin tööd ehk Sinu uus turunduse- ja influencerqueen on siin!

Jah, ma nüüd olen omadega sealmaal, et ainult kaks puhkust on veel kalendris ja olen…

2 nädalat ago

marimell Berliinis: kuidas pikas püsisuhtes kõhuliblikaid toita?

Kevadine päike on välja sulatanud mitmed lahutuse või lahku minemise uudised - just tuli uudis,…

2 nädalat ago

Leenu Veneetsias ehk kuidas ma sõbrannale üllatussünnipäeva korraldasin

Kaks kuud tagasi käisime sõpradel külas ja sõbranna ohkas, et issand, 40 - üldse ei…

3 nädalat ago

10 aastat abielus

Täna sai siis sellest päevast kümme aastat, mil me perekonnaseisuametis jah-sõnad ütlesime. Jube paljudel on…

1 kuu ago

Viskasime mitu tonni ventikasse

Me oleme siin nüüd kaks aastat elanud ja tegelikult terve selle aja maadelnud kuiva õhuga,…

1 kuu ago