#reisiblogid

Reisikindlustuse ABC – milleks seda üldse vaja on, eks?

Mõtlesin vahelduseks ühe reisipostituse ka teha. Just ükspäev ostsin ära siselennud (Pattaya-Phuket (22€) ja Phuket-Bangkok (32€)) ja nüüd on kogu meie Tai reis paigas. Kokku läksid kõik lennud maksma 499€ inimene. Ehk siis Tallinn-Frankfurt-Bangkok, kuna Meelis ütles, et Pattayal oli ikka hea pidu, lähme sinna ka, siis Pattayalt lendame edasi Phuketile, oleme seal, sealt Bangkoki tagasi, oleme kaks päeva seal ja siis läbi Frankfurdi jälle tagasi koju.

Mul on alati reisikindlustus olemas olnud kui ma reisin, aga üsna tihti olen ma isegi mõelnud, et ah, mis ma seda raha raiskan. Juba aastaid olen ma kasutanud PZU aastast reisikindlustust, mida pakub SEB pank oma klientidele krediitkaardi olemasolul.

Kuidagi pärast lapse sündi on elu rohkem kallim ja muretsed rohkem igasuguste arvete ja haiglasse sattumiste pärast. Igaljuhul on meil Meelisega mõlemal krediitkaart, miinimum limiidiga, lihtsalt et oleks, et saaks seda reisikindlustust sealt soodsalt. Aastane kindlustus maksab 78€ ja lapsele 25€. Kuna meil on ette tulnud reisimist Hedoniga nii mul kui tal, on Hedonil nö topeltkindlustus mõlema alt. Sest kindlustus peab tulema selle vanema alt, kes lapsega reisib. Igaljuhul tundus see mõistlikuma variandina, kui 20€ maksta nädalase Türgi eest eraldi.

Keskmiselt maksab nädalane reisikindlustus 20-25€ nägu. Meil on sel aastal olnud eriline reisi aasta, juba praeguseks seitse reisi… Hurghada (pere), Tai (meie), Portugal (Meelis), Malta (meie Hedoniga), Bulgaaria (meie Hedoniga), Türgi (Hedon Meelisega), Bulgaaria (mina). Meil on veel ees… mul Sloveenia nädalane töölähetus/koolitus,  Berliin (perega)… Igati tasub see aastane kindlustus ära. Vähemalt meie puhul.

Miks on reisikindlustus vajalik?

Tegelikult ongi ju kolm põhjust reisikindlustuse sõlmimiseks – meditsiiniline, reisitõrge ja pagas.

Tervisekindlustus

Esiteks sa ei tea kunagi, mis reisil olles juhtuda võib. Jah, valuvaigisti saad sa apteegist osta ja selle hind sind ei tapa, aga kui sind hammustab mõni putukas, keegi sõidab sulle otsa või jumal teab mis, siis pead sa seal haiglas ikka rohkem välja käima kui paar euri valuvaigistite eest.

Lisaks tasub alati tähelepanu pöörata sellele, kas tegelete spordiga reisi ajal või ei, sest on nö alasid, mida peetakse riskantseks ja need kindlustuse alla ei kuulu, kui eraldi nende eest ei maksa. Sama on näiteks rollerirendiga Tais. Vaadake, kas see on teie kindlustuses sees või ei.

Erilist tähelepanu peaksid reisikindlustust tehes pöörama meditsiinilise kindlustuse osas rasedad, sest see oleneb firmast, kes, millal ja kas üldse, rasedaid kindlustab. On kohti, kus kindlustatakse rasedaid ainult 12nda nädalani, samas on ka kohti, kes lubavad reisida kuni 35nda nädalani.

Reisitõrkekindlustus

Teiseks, kui lend hilineb, jääb ära, siis on abiks ikka kui hüvitist saad. Ma näiteks just avastasin (tänu blogilugejale, kes mõni postitus tagasi uuris, et mis reisikindlustus mul on ja mida see sisaldab), et mul on õigus hüvitisele kui lend hilineb..

Samas, lugesin just, et kindlustus ei pruugi maksta hüvitist, kui on ettenähtud mingi muu hüvitis, ala haigekassa, lennu- või reisifirma poolt.

Minul just selline keiss ongi, saatsin vajalikud dokumendid ära ja sain 10€ tagasi taksotšeki eest, sest minu reisikindlustus ei hüvita kui seda peab hüvitama lennufirma.

PS! Reisitõrge ei hakka tavaliselt kohe kehtima, nagu näiteks tervisekindlustus, seega on parem reisitõrge teha juba siis kui piletid ostad. No näiteks nagu meil, hetkel piletid olemas, kindlustus ka, kui midagi juhtub, lend tühistatakse nt täna, siis mul ikkagi õigus hüvitisele.

Üldjuhul ei hüvitata ka seda, kui te ise hilinete lennule, sest olete valesti arvestanud, ajaga puusse pannud, ümberistumiseks liiga vähe aega planeerinud.

Ja nali naljaks, aga üldiselt laevareisid on sellised, mille puhul kindlustus hüvitist ei maksa. Ehk et kui teie reis läheb Soomest ja laev Tallinnast sinna hilineb ja te jääte lennust maha, siis.. suure tõenäosusega te hüvitist ei saa.

No lennu hilinemise ja ärajäämise puhul on abiks ka lennunõuded.ee, kes lähtuvad Euroopa Liidu lennureisijate õigustest, mis ütlevad, et hilinenud ja ärajäänud lennu puhul on õigus kompensatsioonile 250-600€. Olenevalt vahemaast ja hilinemise ajast. Praegu mul endalgi suvine hilinenud Bulgaaria reis nendega üleval. Hetkel on seis sealmaal, et asi on antud tarbijakaitseametisse. Nagu ma õigesti aru saan, siis Bulgaaria omasse. Aga nagu ikka, on neil aega kaks kuud vastata.. Seega, läheb aega. Ega mul vahet pole, millal ma raha tagasi saan.

Pagasikindlustus

Ja kolmandaks, pagas. Kusjuures siin tasub tähelepanelik olla, päris paljud kohad ei hüvita nö käsipagasi kaotamise eest midagi. Sest käsipagas reisib sinuga koos ja peab olema sinu nö järelvalve all. Seega, kõik fototehnikad, läpakad, hinnalised asjad käsipagasisse! Ja tasub ka alati vaadata seda, et mis summas seda pagasikindlustust hüvitatakse, tavaliselt valitakse kõige nö soodsam variant, vist 320€, aga mõelge nüüd, kas kohvris on ka reaalselt 320€ eest asju?

Kui teil on kohver täis kalleid firmariideid, siis tasub summa määramisel hoolikas olla, sest tavaliselt maksab kindlustus 50% ühe eseme kohta määratud summast. Seega oleks mõistlik valida suurem pagasikindlustuse määr kui 320.

Kuidas valida parim?

Kindlasti ära lähtu hinnast. Ma tean, odav on parem kui mitte midagi, aga üldiselt tasuks ikkagi uurida, millistel tingimustel sulle seda kindlustust pakutakse. Millised on punktid, et hüvitist ei maksta, kui suur on omavastutus. Lepingus võib olla kirjas mingi summa x, millest väiksemaid kahjusid kindlustus ei hüvita. Minul on mõne asja puhul 30€.

Ühesõnaga, valik tuleks teha kõikide punktide peale kokku, mitte ainult hinna järgi.

Vanasti ma kasutasin ise iizi.ee lehte, sest seal kuvab kõik võimalikud variandid ja hinnad sisestatud soovi kohta ja siis saab neid võrrelda ja parima valida. Aga ma pole seda aastaid enam kasutanud, sest olen oma pangavariandiga igati rahul.

One thought on “Reisikindlustuse ABC – milleks seda üldse vaja on, eks?

  1. Lihtsalt infoks, et selle tavalise SEB aastase reisikindlustuse jaoks ei ole vaja krediitkaarti. Isegi tavalist pangakaarti ei ole vaja. Piisab sellest, et sul on konto ehk sa oled SEB klient :)

    Gold-reisikindlustus on kuldkliendile, kellel on kulddeebet- või kuldkrediitkaart

Comments are closed.