Täpsemalt dekreedist: millal minna, palju raha saab..

SEADUS ON MUUTUNUD, minu aastatetagused postitused võivad olla erinevad sellest, mis hetkel kehtib. Uute perehüvitistega saab end kurssi viia siin

Kui ma alguses arvasin, et lähen kohe kui võimalik, et võtan puhkusejäägid välja enne 15.10 ja sealt edasi jään kohe “koduseks”, siis lõpuks otsustasin dekreeti minna 2.11.2020. Seega, minu rasedus- ja sünnituspuhkus kestab 02.11.2020-21.03.2021.

Millal dekreeti minna?

Mina kasutan selleks loomulikult kalkulaatorit, milleks oma pead veel vaevata.

Lähteandmed: Eeldatav sünnitamise kuupäev: 24.12.2020

Rasedus- ja sünnituspuhkuse algus peaks jääma ajavahemikku 15.10.2020-24.11.2020 (s.o 70-30 päeva enne eeldatavat sünnituse kuupäeva).

Selle eest maksab Haigekassa hüvitist 30 päeva jooksul, kokku 140 päeva eest. Haigekassa arvutab sünnitushüvitise kindlustatu eelmise aasta sotsiaalmaksuga maksustatavalt tulult.

Arvuta oma hüvitis välja:

See võib tunduda esmapilgul täielik kosmos, aga mine logi maksuametisse ja vaata sealt oma eelmise aasta arvestatud sotsiaalmaksu summa, seejärel:

1) arvuta välja keskmine sotsiaalmaksuga maksustatav tulu: arvestatud sotsiaalmaks : 0,33
2) arvuta välja keskmine tulu kalendripäeva kohta: arvestatud sotsiaalmaks : 0,33 : 365
3) arvuta välja sünnitushüvitis: arvestatud sotsiaalmaks : 0,33 : 365 x 140 (sünnituslehe päevade arv) = X
4) arvuta saadud summast maha tulumaks ehk X x 0,20 = Y

See ongi sinu rasedus- ja sünnitushüvitis, millega pead hakkama saama (vaadake, et see nüüd üllatusena ei tule!) ca viis kuud!

PS! See kehtib vaid töölepingut omavale naisele ehk siis töötavale rasedale. Kui sa oled kodune/õpilane/mittetöötav, siis sina sünnitushüvitist ei saa ja hakkad lapse sünniga koos saama vanemahüvitist. Loe lähemalt siit!

Mis saab edasi?

Mul just üks Leedu kolleeg küsis, et kuule, kes sind asendab? Ma mingi.. ee.. ma ise. “Ou, my god, you are a superwoman, when do you sleep?” – noh, eks ma magan ikka öösiti koos lapsega. Ma loodan. Või siis teen lõunaund või.. lapsel on isa ka ja mul õnneks võimalus teha tööd 24/7, st et ma ei pea kellaajast kellaajani kuskil kindlas kohas olemas olema. Saan kätt pulsil hoida ka jooksvalt asjadel, paljusid asju ette teha ja planeerida ja koormus on ka nõks väiksem kui täiskohaga tööl olles. Kui ma just ei haara endale lisaprojekte, nagu ma just tegin.. aasta lõpuni :)

PS! Tulu teenimine on lubatud ainult vanemahüvitise saamise ajal (mitte nö dekreedi ajal). Kui su ühes kuus saadav tulu on väiksem, kui pool hüvitise ülempiiri, mis 2020. aastal on 1774,05 eurot (2021. aastal hakkab olema 1910,77 eurot), siis sulle makstav vanemahüvitis ei vähene.

Vanemahüvitist hakkad saama täna töötava inimesena alles pärast rasedus- ja sünnituspuhkuse lõppu.

Mina võtan esmalt välja allesjäänud puhkuse + 11 päeva lisaks, mis tekib dekreedi eest (PS! seaduse järgi on tööandja kohustatud sulle selle andma enne või pärast rasedus- ja sünnituspuhkust, ärge laske endale kotti pähe tõmmata!) ja 2.11 lähen rasedus- ja sünnituspuhkusele, seega vanemahüvitist makstakse ajavahemikus 22.03.2021-30.05.2022, aga kuna vanemahüvitist makstakse nö tagantjärele, siis saan ma esimese vanemahüvitise (10 päeva eest haha) aprillis 2021.

Töölepingu seadus (TLS) näeb ette, et põhipuhkust antakse töötatud aja eest (TLS § 68 lõige 1). Põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka arvatakse lisaks töötatud ajale ka töötaja ajutise töövõimetuse aeg ning puhkuse aeg, välja arvatud lapsehoolduspuhkuse ja poolte kokkuleppel antud tasustamata puhkuse aeg (TLS § 68 lõige 2).

Nimetatud puhkuste hulka kuuluvad nii põhipuhkus ise, kui ka rasedus- ja sünnituspuhkus, lapsepuhkus (sh ka tasustamata lapsepuhkus), lapsendaja puhkus, isapuhkus ning õppepuhkus.

TLS § 59 lõike 1 järgi on naisel õigus saada rasedus- ja sünnituspuhkust 140 kalendripäeva. Kui eelnimetatud puhkuse päevade arv jagada aasta kalendripäevade arvuga, saame (140:365) suhtarvu, mille korrutamisel kalendriaasta põhipuhkuse päevade arvuga (28) on tulemuseks arv 10,74. Seega, rasedus- ja sünnituspuhkus päevade arvel teenib töötaja 10,74 ehk ligikaudu 11 kalendripäeva põhipuhkust. 

Sealt edasi jõuame me selleni, et rasedal on õigus nõuda põhipuhkust talle sobival ajal, sh enne ja pärast raseduse- ja sünnituspuhkusele minekut/tulekut või pärast lapsehoolduspuhkust.

Viimase hüvitise saan ma juunis 2022. Lihtne kalkulatsioon näitab, et sel ajal tuleb korralikult kõrvale panna, et saaks sügiseni kodus olla ja siis sõimega harjutama hakata. Vist. Eks näha ole, sest Hedon läheb samal sügisel kooli ja mul õnneks on võimalus kodus olla kuni teine laps saab kolm. Ja nagu teada on, siis käed rüpes ma ei istu ja ka praegust tööd kavatsen ma edasi teha.

Siin saad välja arvutada oma vanemahüvitise, kui sa tead haiguslehel oldud päevade arvu ja enda eelnevaid sissetulekuid. Vihjeks – maksuameti lehelt leiad sissetulekud ja digiloost haiguspäevad (või palgalehtedelt).

Ehk siis kavatsen teha endale sellise reisil olemise kava: ostan ära mis vaja (ala vanker, voodi, kellel mida, eks) ja jagan allesjäänud raha kuudega, mil pean selle rahaga hakkama saama. Sama teen ilmselt vanemahüvitisega, et panen sealt veidi kõrvale, suuremate ostude jaoks mis peaks vajadusel tekkima, et ma ei lööks oma igakuist eelarvet segi. Ikkagi säästuaasta!

Ouch! Veel üks pomm!

Lugeja kirjutas Instagramis: Siin tuleb mängu ka see nö aastalõpu sünnitajate teema neil, kes tulumaksuvabastust ei ole 0 pannud. Kuna rasedus-ja sünnituspuhkuserahasid arvestatakse sissetulekuna, siis mõnele võib tulla üllatusena, et peavad tulideklaratsiooniga riigile raha tagasi maksma :(

Ouch! Sellele ma ei mõelnudki. Minul on ta alati null olnud just seepärast, et mu sissetulekud on ebaregulaarsed ja siis ma ei pea kunagi kartma, et kas selle kuu boonus või preemia või lisatasu lööb summa lõhki või ei.

Ma ei saa üldse aru, mis valu on inimestel igakuiselt rohkem kätte saada versus saada tuludekiga üks korralik summa tagasi, mille eest endale midagi lubada. Mul on ca 100€ kuus vähem arvel, mis kuluks söögile, kinole või suvaliselt ära, aga veebruari tuludeki eest käisime me perega Tais. Korralik summa aasta lõikes ja ei pidanud kellelegi midagi tagasi maksma, sest terve aasta oli null stressi mingi eurode arvutamise üle.

Hea uudis on see, et..

Kui saate sünnitushüvitist viimases kvartalis (oktoober, november, detsember), siis saate osa sünnitushüvitisest ja sellelt kinnipeetud tulumaksust kanda järgmisesse aastasse.

Teil on õigus, mitte kohustus, tuludeklaratsioonide muutmiseks, kui see toob kaasa soodsama maksuarvestuse. Loe lähemalt siit!

Kas teate, palju te hakkate mingeid hüvitisi saama ja kas plaanite ka kõrvale panna, et kauem kodus olla või te ei plaani üldse oma rahaasju selliselt, elate kuniks raha on ja siis vaatate edasi?

 

marimell

Recent Posts

Otsin tööd ehk Sinu uus turunduse- ja influencerqueen on siin!

Jah, ma nüüd olen omadega sealmaal, et ainult kaks puhkust on veel kalendris ja olen…

2 nädalat ago

marimell Berliinis: kuidas pikas püsisuhtes kõhuliblikaid toita?

Kevadine päike on välja sulatanud mitmed lahutuse või lahku minemise uudised - just tuli uudis,…

2 nädalat ago

Leenu Veneetsias ehk kuidas ma sõbrannale üllatussünnipäeva korraldasin

Kaks kuud tagasi käisime sõpradel külas ja sõbranna ohkas, et issand, 40 - üldse ei…

3 nädalat ago

10 aastat abielus

Täna sai siis sellest päevast kümme aastat, mil me perekonnaseisuametis jah-sõnad ütlesime. Jube paljudel on…

4 nädalat ago

Viskasime mitu tonni ventikasse

Me oleme siin nüüd kaks aastat elanud ja tegelikult terve selle aja maadelnud kuiva õhuga,…

1 kuu ago

Kui vaid teatud vähi vastu saaks vaktsineerida – saabki!

Ma ei tea, kas asi on vanuses või milles, aga viimastel aastatel on mu sõprus-ja…

1 kuu ago