Täpsemalt dekreedist: millal minna, palju raha saab..

SEADUS ON MUUTUNUD, minu aastatetagused postitused võivad olla erinevad sellest, mis hetkel kehtib. Uute perehüvitistega saab end kurssi viia siin

Kui ma alguses arvasin, et lähen kohe kui võimalik, et võtan puhkusejäägid välja enne 15.10 ja sealt edasi jään kohe “koduseks”, siis lõpuks otsustasin dekreeti minna 2.11.2020. Seega, minu rasedus- ja sünnituspuhkus kestab 02.11.2020-21.03.2021.

Millal dekreeti minna?

Mina kasutan selleks loomulikult kalkulaatorit, milleks oma pead veel vaevata.

Lähteandmed: Eeldatav sünnitamise kuupäev: 24.12.2020

Rasedus- ja sünnituspuhkuse algus peaks jääma ajavahemikku 15.10.2020-24.11.2020 (s.o 70-30 päeva enne eeldatavat sünnituse kuupäeva).

Selle eest maksab Haigekassa hüvitist 30 päeva jooksul, kokku 140 päeva eest. Haigekassa arvutab sünnitushüvitise kindlustatu eelmise aasta sotsiaalmaksuga maksustatavalt tulult.

Arvuta oma hüvitis välja:

See võib tunduda esmapilgul täielik kosmos, aga mine logi maksuametisse ja vaata sealt oma eelmise aasta arvestatud sotsiaalmaksu summa, seejärel:

1) arvuta välja keskmine sotsiaalmaksuga maksustatav tulu: arvestatud sotsiaalmaks : 0,33
2) arvuta välja keskmine tulu kalendripäeva kohta: arvestatud sotsiaalmaks : 0,33 : 365
3) arvuta välja sünnitushüvitis: arvestatud sotsiaalmaks : 0,33 : 365 x 140 (sünnituslehe päevade arv) = X
4) arvuta saadud summast maha tulumaks ehk X x 0,20 = Y

See ongi sinu rasedus- ja sünnitushüvitis, millega pead hakkama saama (vaadake, et see nüüd üllatusena ei tule!) ca viis kuud!

PS! See kehtib vaid töölepingut omavale naisele ehk siis töötavale rasedale. Kui sa oled kodune/õpilane/mittetöötav, siis sina sünnitushüvitist ei saa ja hakkad lapse sünniga koos saama vanemahüvitist. Loe lähemalt siit!

Mis saab edasi?

Mul just üks Leedu kolleeg küsis, et kuule, kes sind asendab? Ma mingi.. ee.. ma ise. “Ou, my god, you are a superwoman, when do you sleep?” – noh, eks ma magan ikka öösiti koos lapsega. Ma loodan. Või siis teen lõunaund või.. lapsel on isa ka ja mul õnneks võimalus teha tööd 24/7, st et ma ei pea kellaajast kellaajani kuskil kindlas kohas olemas olema. Saan kätt pulsil hoida ka jooksvalt asjadel, paljusid asju ette teha ja planeerida ja koormus on ka nõks väiksem kui täiskohaga tööl olles. Kui ma just ei haara endale lisaprojekte, nagu ma just tegin.. aasta lõpuni :)

PS! Tulu teenimine on lubatud ainult vanemahüvitise saamise ajal (mitte nö dekreedi ajal). Kui su ühes kuus saadav tulu on väiksem, kui pool hüvitise ülempiiri, mis 2020. aastal on 1774,05 eurot (2021. aastal hakkab olema 1910,77 eurot), siis sulle makstav vanemahüvitis ei vähene.

Vanemahüvitist hakkad saama täna töötava inimesena alles pärast rasedus- ja sünnituspuhkuse lõppu.

Mina võtan esmalt välja allesjäänud puhkuse + 11 päeva lisaks, mis tekib dekreedi eest (PS! seaduse järgi on tööandja kohustatud sulle selle andma enne või pärast rasedus- ja sünnituspuhkust, ärge laske endale kotti pähe tõmmata!) ja 2.11 lähen rasedus- ja sünnituspuhkusele, seega vanemahüvitist makstakse ajavahemikus 22.03.2021-30.05.2022, aga kuna vanemahüvitist makstakse nö tagantjärele, siis saan ma esimese vanemahüvitise (10 päeva eest haha) aprillis 2021.

Töölepingu seadus (TLS) näeb ette, et põhipuhkust antakse töötatud aja eest (TLS § 68 lõige 1). Põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka arvatakse lisaks töötatud ajale ka töötaja ajutise töövõimetuse aeg ning puhkuse aeg, välja arvatud lapsehoolduspuhkuse ja poolte kokkuleppel antud tasustamata puhkuse aeg (TLS § 68 lõige 2).

Nimetatud puhkuste hulka kuuluvad nii põhipuhkus ise, kui ka rasedus- ja sünnituspuhkus, lapsepuhkus (sh ka tasustamata lapsepuhkus), lapsendaja puhkus, isapuhkus ning õppepuhkus.

TLS § 59 lõike 1 järgi on naisel õigus saada rasedus- ja sünnituspuhkust 140 kalendripäeva. Kui eelnimetatud puhkuse päevade arv jagada aasta kalendripäevade arvuga, saame (140:365) suhtarvu, mille korrutamisel kalendriaasta põhipuhkuse päevade arvuga (28) on tulemuseks arv 10,74. Seega, rasedus- ja sünnituspuhkus päevade arvel teenib töötaja 10,74 ehk ligikaudu 11 kalendripäeva põhipuhkust. 

Sealt edasi jõuame me selleni, et rasedal on õigus nõuda põhipuhkust talle sobival ajal, sh enne ja pärast raseduse- ja sünnituspuhkusele minekut/tulekut või pärast lapsehoolduspuhkust.

Viimase hüvitise saan ma juunis 2022. Lihtne kalkulatsioon näitab, et sel ajal tuleb korralikult kõrvale panna, et saaks sügiseni kodus olla ja siis sõimega harjutama hakata. Vist. Eks näha ole, sest Hedon läheb samal sügisel kooli ja mul õnneks on võimalus kodus olla kuni teine laps saab kolm. Ja nagu teada on, siis käed rüpes ma ei istu ja ka praegust tööd kavatsen ma edasi teha.

Siin saad välja arvutada oma vanemahüvitise, kui sa tead haiguslehel oldud päevade arvu ja enda eelnevaid sissetulekuid. Vihjeks – maksuameti lehelt leiad sissetulekud ja digiloost haiguspäevad (või palgalehtedelt).

Ehk siis kavatsen teha endale sellise reisil olemise kava: ostan ära mis vaja (ala vanker, voodi, kellel mida, eks) ja jagan allesjäänud raha kuudega, mil pean selle rahaga hakkama saama. Sama teen ilmselt vanemahüvitisega, et panen sealt veidi kõrvale, suuremate ostude jaoks mis peaks vajadusel tekkima, et ma ei lööks oma igakuist eelarvet segi. Ikkagi säästuaasta!

Ouch! Veel üks pomm!

Lugeja kirjutas Instagramis: Siin tuleb mängu ka see nö aastalõpu sünnitajate teema neil, kes tulumaksuvabastust ei ole 0 pannud. Kuna rasedus-ja sünnituspuhkuserahasid arvestatakse sissetulekuna, siis mõnele võib tulla üllatusena, et peavad tulideklaratsiooniga riigile raha tagasi maksma :(

Ouch! Sellele ma ei mõelnudki. Minul on ta alati null olnud just seepärast, et mu sissetulekud on ebaregulaarsed ja siis ma ei pea kunagi kartma, et kas selle kuu boonus või preemia või lisatasu lööb summa lõhki või ei.

Ma ei saa üldse aru, mis valu on inimestel igakuiselt rohkem kätte saada versus saada tuludekiga üks korralik summa tagasi, mille eest endale midagi lubada. Mul on ca 100€ kuus vähem arvel, mis kuluks söögile, kinole või suvaliselt ära, aga veebruari tuludeki eest käisime me perega Tais. Korralik summa aasta lõikes ja ei pidanud kellelegi midagi tagasi maksma, sest terve aasta oli null stressi mingi eurode arvutamise üle.

Hea uudis on see, et..

Kui saate sünnitushüvitist viimases kvartalis (oktoober, november, detsember), siis saate osa sünnitushüvitisest ja sellelt kinnipeetud tulumaksust kanda järgmisesse aastasse.

Teil on õigus, mitte kohustus, tuludeklaratsioonide muutmiseks, kui see toob kaasa soodsama maksuarvestuse. Loe lähemalt siit!

Kas teate, palju te hakkate mingeid hüvitisi saama ja kas plaanite ka kõrvale panna, et kauem kodus olla või te ei plaani üldse oma rahaasju selliselt, elate kuniks raha on ja siis vaatate edasi?

 

46 thoughts on “Täpsemalt dekreedist: millal minna, palju raha saab..

 1. Hei! Mina peaks dekreeti jääma 4.10(70 päeva enne tähtaega)
  Haiguslehel olen olnud alates 12 nädalast. Aga kas ma peaksin eraldi saamata jäänud puhkuse taotluse ka esitama tööandjale? Suvel oli kollektiivne aga kuna ma olin/olen lehel jäi mul puhkuse tasu saamata. Olen täielik võhik sellel teemal ja pole ka kedagi targemat kellelt küsida.

  1. Uurisin enda raamatupidajalt: ikka ta saab saamata jäänud puhkuse enne dekreeti välja võtta ja ka dekreedi ajal tekkiva puhkuse. Teeb avalduse puhkuse kohta ja arstile annab siis teada, kui tööandja ta puhkusele lubab, et läheb dekreeti peale puhkust.

  2. Kui mul on sünnitustähtaeg 8. märts, siis 30p enne tähtaega dekreeti jäädes on võimalik/õigust üldse puhkust 2021a eest välja võtta? Muidu põhipuhkus on 35p.

  3. Kui sa jääd dekreeti veebruaris, siis saad jaanuari-veebruari eest puhkusepäevad. Sa ei saa puhata ette ega võlgu, vaid kasutada olemasolevaid päevi, mis oled välja teeninud + 11 päeva rasedus- ja sünnituspuhkuse eest lisaks.

 2. Aga mul hetkel nii, et olen väikse lapsega kodune. Sünnivahe tuleb 2,7a, ehk siis peaks jätkuma see vanemahüvitis mis oli.
  Kuid mul nüüd küsimus selle kohta, või siis kus saaksin täpsemalt teada, kuna ei ole nii kodus nende asjadega kui sina ja ausalt need seadused liiga keerukalt kirjutatud, et midagi aru saaks :D Et kas mul oleks kasulikum minna korraks tööle nt. osalise ajaga, et siis saaks dekreeti minna või siis saada vanemahüvitist kohe lapse sünnist alates?
  Ah, asi nii alguses ka veel ja pole veel seda loengut ka tulemas Perekoolis kus täpsemalt neist rahaasjadest räägib.
  Aga sinule mõnusat ootust, elan täiega kaasa :)

  1. Ma ka ei ole ole väga kodus kõigega, pigem sellega, mida endal vaja.. Soovitan sul siit lugeda ja vaata ka kommentaaridesse, see teema käis läbi: https://marimell.eu/rasedus-ja-seadused/

   Sotsiaalkindlustusamet: Kui su eelmine laps on uue lapse sündimise ajal alla kolme aasta vanune ning sünnitushüvitise ühe päeva suurus on väiksem kui vanemahüvitise ühe päeva summa, hüvitame lisaks vanemahüvitise ja sünnitushüvitise vahe. https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/lapsed-ja-pere/perehuvitiste-liigid#vh_vahe

  2. Praegu ei kehti ju veel, et kui kahe lapse vahe tuleb alla 3a, siis jätkub sama vanemahüvitis. Hetkel ju kehtib veel see 2 ja pool aastat?!

 3. Sünnitasin juunis ja samamoodi ostsin dekreedi rahade eest lapsele vajaliku ning ülejäägi jagasin kuude peale ära. Esimese emapalga saan novembris, kuni 31.12.2021. Lasteaeda panin kirja 2022 aasta augustiks ehk üle poole aasta pean hakkama saama. Kuna mul on kolm last, siis saan suurperetoetust, ongi plaanis see kõrvale panna kuni emapalka saan, siis vast saab pool aastat hakkama.

  1. Ahjaa, see saaga ka veel ju mis kõik pärast sünnitust teha tuleb, lasteaiaijrjekorrad, need igast toetused, valla/linna/riigi – peangi uurima, kuue aastaga ilmselt ühtteist muutunud :)

 4. Kui kavatsed tööd jätkata pead vaatama, et rasedus puhkuse ajal ei tohi töötasu laekuda alles vanemahüvituse perioodil võib lisa teenida.

  1. Mis aga saab, kui lähen dekreeti 27.11, aga novembrikuu töötasu laekub alles 10.12?

 5. Ostsin ka enne lapsesündi kõik vajamineva ära, dekreegirahad jagasin nii, et kõik arvete, kütuse, juuxuri jne raha panin kõrvale 4,5 kuuks, ylejäänud sis jäi elamiseks :) hea oli nii arvestada.

 6. Tuludeklaratsioonil saab kanda osa dekreedi tulust järgmisse aastasse, kui need on saadud aasta lõpus. Kui ülejäänud aasta olla ise jälginud oma tulusi ja tulumaksuvaba osa ning ei ole midagi lõhki, ei pea ka dekreedirahade eest juurde maksma.

 7. Kas õpetajapalgaga (puhkus pmtselt 3 suvekuud) on mingit eelist mis ajaks last planeerida? Kuna tegelikhlt proovime hetkel last saada ja sünniaeg jääks õnnestumisel juuni algusesse, kas siis võtan esmalt enda väljateenitud 3 kuud puhkust ja siis september 2021 hakkaks vanemahüvitis?
  Küsin veel kas tööleping + käsundusleping mõlemad sobivad vanemahüvitise jaoks?

  1. Vanamahüvitise saamisel mängib rolli sissetulekutelt laekunud sotsiaalmaks, vahet pole mis leping siin taga on (juhul muidugi kui käsunduslepingu liigiks on valitud see, et sinu eest maksab tööandja sotsmaksu). Küll aga ei saa sa käsunduslepinguga puhkusetasu?

   Käsunduslepinguga puuduvad sul töölepinguseadusest tulenevad õigused nagu regulaarne töötasu, miinimumtasu, 4 nädalat tasulist puhkust, õppepuhkus, haigushüvitis, lahkumishüvitis, töötervishoiu reeglid jms.

   Ja noh, ma ei usu sellesse planeerimisse, et ma täna otsustan, et ma kahe kuu pärast olen rase, võin ennustada, et ei ole. Elul on omad plaanid :) Aga see 3 kuud puhkust on sul ju nii ehk naa, see ei ole sul väljateenitud, see ongi puhkus, kõigile ju, olenemata kas sa oled rase või ei.. Ühesõnaga, kui sul on käsundusleping, siis ma soovitan see kullipilgul üle vaadata, kas ta ikkagi kehtib sulle sellisel määral nagu vaja või ei. Praegu tundub mulle nagu sa saaksid iga suvi kolm kuud puhata, sul on käsundusleping, puhkusetasu sa ei saa.. Siis on veidi keerulisem see sinu keiss.

  2. “Käsunduslepinguga puuduvad sul töölepinguseadusest tulenevad õigused nagu regulaarne töötasu, miinimumtasu, 4 nädalat tasulist puhkust, õppepuhkus, haigushüvitis, lahkumishüvitis, töötervishoiu reeglid jms.”

   Jaa, mul on kaks lepingut, töötan kahes kohas. Ühes töölepingu (peaaegu täiskoht) ja teine lisatöö on käsunduslepinguga. See kust sotsmaksu vaadata tekitab ka küsimust,

  3. Siis on ju suva, kui sul dekreeti mineku hetkel on olemas kehtiv tööleping, siis saad dekreeti minna ja hüvitis arvutatakse kõikide sotsmaksude pealt, ehk siis kui oled ka käsunduslepinguga saanud tasu ja sellelt on makstud sotsmaks, siis see läheb arvestusse sisse.

   Mul tekitas küsimust lihtsalt see, et kui sul oleks ainult käsundusleping, siis peaks selle kriitiliselt üle vaatama kuidas ja mis õigused sellega on. Hetke seisuga ei ole vahet kui kehtiv tööleping on olemas. St et saad minna dekreeti ja saad hüvitist. Vanemapuhkusele minnes saad töölepinguga kohast võtta välja puhkuse enne dekreeti minekut.

   Aga lapse planeerimise kohta ma ütlen seda, et.. üldiselt ta ei tule selles kuus kui SINA tahad, et ta tuleks :P Muul juhul, head seksi ja ära seksi ajal mõtle, et sa beebit teed :)

  4. Kui sünniaeg jääb juunisse ja vanemapalk algab septembrist, siis sa ei teeni 56 päeva puhkust väljagi. Kui sa käid aastas 8 kuud tööl, siis saad ka 8 kuu eest väljateenitud puhkuse. Rohkem mitte.

 8. Ma ise kavatsen rakendada seda peatamist. Et mõni kuu ei võta raha välja või siis võtab mees mõne kuu vanemapuhkuse. Kuigi teen ka tööd veidi edasi, kui võimalus tekib :)

 9. Minu esimene beebi sünnib jaanuar 2021. Jäin juba juuni alguses töövõimetuslehele kuna kergemat tööd polnud . Dekreet algab 24.11.2020 . Juulis oli üks põhipuhkus 14 päeva, teine tuleb alles 27. detsember kuni mingi 10.jaanuar , pole kumbagi välja võtnud , mis oleks tark teha ?? Ja see tuluka asi , mul see vist mingi 400 € ringis avaldusel , pole probleeme olnud ja korraliku summa ka veebruaris tagasi saanud aga nüüd ma ei tea kas see tekitab probleeme või mitte ??? Esimest korda rase et pole pidanud nende asjadega tegelema ja ajab ikka juhtme kokku küll :(

  1. Loe mu postitused ja lingitud lehed läbi. Ma kohe lambist ei ole pädev sulle vastama, peaksin samamoodi lugema ja googeldama, aga mida rohkem sa ise asjasse süvened, seda selgemaks see asi su jaoks saab :)

 10. Kas koroona aegu vähendatud palganumber mängib siin emapalgas ka mingit rolli? Tõenäoliselt tõmmati paariks kuuks päris paljudel palka koomale.

  1. Üldiselt mitte, kui laps sel aastal sünnib. Kui järgmisel, siis kindlasti.

   Vanemahüvitise suurus arvutatakse keskmise pikkusega rasedusele (üheksale kuule) eelnenud 12 kalendrikuu sissetulekute alusel. Arvutamisel lähtutakse lapse tegelikust sünnikuust, millest lahutatakse üheksa täispikka kuud ja arvesse lähevad omakorda sellele eelneva 12 kuu (10.-21. kuu, täiskuudes) sissetulekud. Juhul kui laps sünnib detsembris, arvestatakse vanemahüvitise suurus ema või isa (sõltuvalt sellest, kumb vanemahüvitist taotleb) 01.03.2019-29.02.2020 sissetulekutelt laekunud sotsiaalmaksu järgi. Kui laps sünnib novembris, siis arvestatakse vanemahüvitise suurus 01.02.2019-31.01.2020 järgi jne.

 11. Minu meelest on täitsa olemas ka selline seadusenõks, mis sul tegelikult keelab vanemahüvitise saamise ajal saada tulu ettevõttest, kust sa tehniliselt puhkusel oled ehk siis su põhitöökohast.
  S.t jah, üks asi on see, et tulu ei ületaks mingit teatud protsenti/piirmäära ja teine asi on see, et sa ei saa samal ajal puhata ja ühtlasi ka mitte puhata ühe ja sama ettevõtte alt. Sisuliselt võid sa töötada lapsehoolduspuhkuse ajal mingis teises ettevõttes mingi x koormusega ning sealt tasu saada, aga nii ei saa, et olen näiliselt puhkusel, aga samal ajal palk jookseb kontole ja siis riik veel omakorda kannab nn teise palga.

  1. See seadus muutus, enne ei tohtinudki töötada, aga nüüd võib. Helistasin igaks juhuks veel sotsiaalkindlustusametisse ja küsisin üle – ei ole vahet, kelle juures töötad, arvesse läheb lihtsalt sotsiaalkindlustusega maksustatud tulu, mis ei tohi ületada siis 1774,05€.

 12. Hektel plaanis viimase hetkeni tööl käia, ehk siis 30 päeva enne dekreeti jääda. Puhkusepäevad tahaksin ära kasutada enne tööle naasmist. Sest ka minul langeb kokku see et poeg läheb kooli sügisel 2022 ja pesamuna peaks sõimega harjuma hakkama siis. Minu viimane kuu kus toetust saan on hektel juuli aga plaan oleks siis vahepeal emapalgast puhkust võtta ja puhkus ka välja võtta et saaks oktoobris alles tööle naasta. Saaks siis ühe kriitilise kuu mõlema lapse jaoks olemas olla kui üks läheb kooli ja teine harjub lasteaiaga. :)
  Rahadega sama mõte, et kui dekreedirahad tulevad siis ostan ka suuremad ostud nagu vanker jne ja muu jagan elamiskuludeks.

 13. Jään dekreeti jaanuarist, TA märtsi alguses. Ikka olen kursis palju midagi saama hakkan, pole see arvestamine nii keeruline midagi Me praegu elame nii, et meil jääb nagunii igakuiselt raha alles ja üritame investeerida ka. Ma plaanin kindlalt lapse 2.5 aastaseks saamiseni kodus olla, usun et saame majanduslikult hakkama. Ei ela lihtsalt üle oma võimete piiri.

 14. “Dekreet”, sünnituspuhkuse tähenduses, on sama rõve sovjetism kui “kolhoos”, “alimendid”, “kirsasaabas” või “haltuura”.
  Ma arvasin et nii räägivad ainult 60+ haisvad penskarid, kes oma parteipiletit ära visata ei raatsi.

  1. Ja sinna sekka peetakse 2,5 aastast last 2 aasta ja 5 kuu vanuseks, mitte 2 aasta ja 6 kuu vanuseks, mida 2,5 aastane tegelikult tähendab, kuna aastas on 12, mitte 10, kuud.

 15. No mõnede inimeste jaoks on oluline saada kohe rohkem raha mitte ei ole valu saada rohkem raha :). Mulle on ka oluline see 100eurot kohe saada, mitte oodata kord aastas, et rahaga teha midagi.
  Aga üldjuhul põhjalik postitus.

  1. Ma valisin selle 100€ vähem igakuiselt pigem seepärast, et mul on ebastabiilne sissetulek ja ei viitsiks iga kuu kalkuleerida, mitu eurot sel kuul saan kinnipidada v palju puudu jääb. Lihtsam on kohe kõige pealt maksta ja hiljem rohkem saada. Suures plaanis aasta lõikes saad sama ju. Aga saan aru, et olenevalt palgast on see igakuine summa erinev ja paljude jaoks oluline, eks see ongi valikute küsimus. Ma olen lihtsalt mugav :)

 16. Huvitav, kas puhkuse saab rahas ka välja võtta? Või tuleb see ikka reaalsete puhkusepäevadega välja võtta?
  Kui mul saada 56 päeva puhkust juuni-aug 2021 eest, laps sünnib jaanuar 2021..

 17. Su kirjutatud üks lõik pani mind nüüd mõtlema. “ PS! See kehtib vaid töölepingut omavale naisele ehk siis töötavale rasedale. Kui sa oled kodune/õpilane/mittetöötav, siis sina sünnitushüvitist ei saa ja hakkad lapse sünniga koos saama vanemahüvitist.“
  Kui mu tööleping lõppeb dekreeti minemise kuupäevaga (ehk uue dekreediasendaja leidmisega), kuna ma ise olin dekreediasendaja ehk tähtajalise lepinguga, siis kas ma kuulun selleks hetkeks mitte töölepingut omavaks ja sünnitushüvitist ei saagi?

  1. Küsi pigem Haigekassast seda, aga minu teada peab dekreeti minemise hetkel olema kehtiv tööleping ehk siis ma läheks dekreeti päev varem või räägiks tööandjaga, et ta pikendaks lepingut veidi (tähtajaline küll, aga dekreeti mineku hetkel kehtiv).

 18. Minul on esimene võimalus jääda rasedus- ja sünnituspuhkusele nov. keskel. Kasutamata on detsembri graafikujärgne 4 p puhkust. Esitasin tööandjale küsimuse, kas saan koos selle 4 p-ga välja võtta ka kogu r/s puhkusel koguneva puhkusejäägi. Vastus oli, et saan välja võtta selle 4 p+ 3 p, mis koguneb nov, dets eest 2020 a. 2021 kogunevaid r/s puhkusepäevi ette võtta ei saa.

  1. Siis on su tööandja raamatupidaja loll, sorry.

   140 päeva RSPl olles teenid välja 11 päeva põhipuhkust. Nagu ka iga muud töövõimetuslehel oleku ajal, kogunevad ka RSP lehe alusel puhkusepäevad.

   Töölepingu seadus (TLS) näeb ette, et põhipuhkust antakse töötatud aja eest (TLS § 68 lõige 1). Põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka arvatakse lisaks töötatud ajale ka töötaja ajutise töövõimetuse aeg ning puhkuse aeg, välja arvatud lapsehoolduspuhkuse ja poolte kokkuleppel antud tasustamata puhkuse aeg (TLS § 68 lõige 2). Lapsehoolduspuhkuse aeg ja poolte kokkuleppel antud tasustamata puhkuse aeg põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka ei lähe, ehk siis nimetatud aja eest töötaja põhipuhkust ei teeni. Ülejäänud puhkuste aeg võetakse puhkuse arvestamisel arvesse. Nimetatud puhkuste hulka kuuluvad nii põhipuhkus ise, kui ka rasedus- ja sünnituspuhkus, lapsepuhkus (sh ka tasustamata lapsepuhkus), lapsendaja puhkus, isapuhkus ning õppepuhkus.

   Ehk siis: Rasedus- ja sünnituspuhkus on aeg, mis arvestatakse põhipuhkuse arvestusel nn töötatud aja hulka (TLS §68 lg 2). TLS § 69 lg 7 kohaselt saab põhipuhkust naine näiteks raseduse ajal kasutada temale sobival ajal. Sa ei lähe töölt ära, vaid oled nö tööl arvel ja su tööaeg tööandja juures jookseb, sa küll puhkad justkui ette, aga selle arvelt, et oled neil ju tööl, sa ei ole lahkumisavaldust andnud, et sa ei võiks järgmise aasta päevi kasutada :)

 19. Hei! Sul on siin natuke valeinfot ka :) dekreedi eest kogunenud puhkusepäevi (see 11 päeva) ei saa enne dekreeti välja võtta. Ise just uurisin selle kohta ja helistasin ka sotsiaalkindlustusametisse. Ka nemad sealt ütlesid, et enne ei saa, kuna need päevad tekivad siiski alles dekreedi lõppedes. Kuna sünnituspuhkus on nagu haigusleht, siis seda nn enne ei eksisteeri, kui see on ametlikult lõpetatud. Samas, dekreedi eest kogunenud puhkusepäevad säilivad 3a.

  1. Siis tasuks pöörduda pädeva juristi poole või seadust lugeda, mitte sotsiaalkindlustusamet uskuda – usalda, aga kontrolli :)

   Töölepingu seadus (TLS) näeb ette, et põhipuhkust antakse töötatud aja eest (TLS § 68 lõige 1). Põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka arvatakse lisaks töötatud ajale ka töötaja ajutise töövõimetuse aeg ning puhkuse aeg, välja arvatud lapsehoolduspuhkuse ja poolte kokkuleppel antud tasustamata puhkuse aeg (TLS § 68 lõige 2). Lapsehoolduspuhkuse aeg ja poolte kokkuleppel antud tasustamata puhkuse aeg põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka ei lähe, ehk siis nimetatud aja eest töötaja põhipuhkust ei teeni. Ülejäänud puhkuste aeg võetakse puhkuse arvestamisel arvesse. Nimetatud puhkuste hulka kuuluvad nii põhipuhkus ise, kui ka rasedus- ja sünnituspuhkus, lapsepuhkus (sh ka tasustamata lapsepuhkus), lapsendaja puhkus, isapuhkus ning õppepuhkus.

   Rasedus- ja sünnituspuhkus on aeg, mis arvestatakse põhipuhkuse arvestusel nn töötatud aja hulka (TLS §68 lg 2). TLS § 69 lg 7 kohaselt saab põhipuhkust naine näiteks raseduse ajal kasutada temale sobival ajal.

 20. Kuidas käib see “lihtsamale tööle/väiksemale koormusele saatmine” ? Ma olen töölepinguga liikumisõpetaja, töö on füüsiliselt tehtav, kuid ilmselt rasedana ma seda samal koormusel jätkata ei suudaks. Kas lähen kurdan perearstile, et nõnda füüsiline töö ja ei jaksa jm. ja siis perearst annab tõendi, viin tööandjale, nemad peavad mulle tegema mingi variandi 1.) kas sama töö, vähem koormust 2.) lihtsam töö, sama koormus vms. ja palka hakkan saama nende poolt vastavalt tööle tehtud summa ja haigekassa lisab ülejäänud (et palk oleks sama mis enne). Kas see hiljem mõjutab kuidagi minu hüvitiste suuruseid vms?

  kas saan õigesti aru, et vanemahüvitiseks saab see 12 kuu keskmine mida teenisin enne rasedaks jäämist (12 kuu tagasi lugedes)?

  näide: jään rasedaks detsember 2020 (ja loen sealt tagasi november 2020, oktoober 2020 ..12 kuud) ja jagan 12 kuu palga ning saan keskmise?

  1. Esimesele küsimusele leiad ilmselt vastuse siit: https://marimell.eu/rasedus-ja-seadused/

   Vanemahüvitist arvutatakse sünnitusele eelnenud 9 kuu 12 kuu keskmise järgi. Ehk siis vahet pole, millal sa rasestud, vaid millal sa sünnitad – kui sünnitad dets 2020, siis lahutad sealt 9 kuud ja sellele eelnenud 12 kuu keskmise järgi. Sellelt esimeselt lingilt leiad vastuse ka sellele lahtiseletatult.

Comments are closed.