#elulineblogi

Tra te paugutate, laske magada!

Sellise sisuga nagu mu pealkiri tänasel postil, olen ma viimase umbes kuu aja jooksul näinud erinevates gruppides umbes kümmet erinevat teemat. Probleem siis selles, et aastavahetus pole käeski, aga juba ilutulestik mürtsub ja lapsed ei saa magada ja koerad lähevad hulluks.

Nagu, mida v*ttu? Kui sul on uni, siis sa magad. Kui lapsel on uni, siis ta magab. Müristagu, või löögu ma tema kõrval trummi, või paukugu mingi napakas ilutulestik kuskil…

Keegi kommenteeris tabavalt, et muruniitmine ja remonditegemine tuleks ka siis keelustada? Segab ju.

Tõesti, mind näiteks segab suvel kell kaheksa hommikul, kui naaber niidab muru, või saeb puid, või kui üksõhtu naaber hakkas kell 21:39 kappi seina kopsima. Aga no mida? Ma olen nagunii üleval, las ta toimetab. Ja kui mul on uni, siis ma magan, ei koti mind mingid lambised helid.

Näiteks Meelis OLI palju sitema unega kui mina, ja kui Hedon sündis, ei osanud ta olla, et laps öösel ärkab, nii magaski ta alguses kõrvatroppidega. Nüüd ta isegi ei kuule, kui Hedon peaks öösel vääksuma.

Hetkel on täiskuu, üksöö passisin Hedoniga 1,5h üleval. Rääkisime juttu, vaatasime telefonist “maaaaasat ja mõmmit” ja läksime magama tagasi. Meelis ei pannud tähelegi. Ehk, kui sul on uni, siis sa magad ja ei ärka iga krõbina peale ülesse.

Teine teema on koerad. “Nad kohe hulluvad nende paukude peale.” Aga miks? Sest a) sa lähed närvi, tra jälle paugutatakse, vaene koer b) sa hakkad koera lohutama c) sa hakkad koeraga kurjustama, et ära jaura… Tee nägu, nagu see oleks tavaline elu osa ja koer harjub sellega samamoodi nagu sina oled tegelikult harjunud. Aga sinus lihtsalt ärkab mingi emalõvi, kes tahab oma peret (koer on ka pereliige) kaitsta.

Päris häid näpunäiteid koeraomanikele leiab koer.ee lehelt – siit!

Ja lisaks koertele on lapsed, kes väidetavalt iga paugu peale kohe üleval ja mõnel juhul ka akna peal on. Miks nad ei või? Jutt, et nad uuesti magama ei jää, on bullshit, lõpuks jäävad nagunii. Nii nagu sina, näed näiteks sitta und, ärkad üles ja lõppkokkuvõttes võid teha toas ühe tiiru, teha suitsu, juua klaasi vett ja lähed ikka tagasi magama. Ei? Jääd kogu eluks üles? Vaevalt küll.

Ja kolmas probleem – meie lähedal on peokoht, restoran vms – miks nad paugutavad kui aastavahetus pole? Eeehm.. Ma ei oska isegi kommenteerida. Oleksid võinud kolides sellele mõelda, et sealt tuleb ilmselt rohkem muusikat, pidu, ilutulestikku, kui Mustamäe paneelikates elades, kus ümberringi on samasugused majad, mitte peokohad.

Ma tõesti ei saa sellest teemast aru? Meil ka siin kesklinnas ikka paugutatakse, aga mind vapsee ei häiri. Ma ei jookse ise Hedoniga akna peale, et lähme vaatame, mis paugud on. Ma lihtsalt teen oma toimetamisi edasi, nagu see oleks mingi suvaline heli ja teda ei kotigi. Ehk tulevikus kotib ja tahab akna peale minna – no mingu, jumala eest.

Ja ma juba mõtlen, et paneks kommentaarid kinni sellel postil. Hakkan normaalselt sõimu saama, tean juba ette – koera mul pole, laps kasvab nagu jumal juhatab ja kui sul on sügav uni, siis tore, mul ei ole.. Aga kui ma panen kommentaarid kinni, siis ega lugeja loll pole – ta jätab kommentaari lihtsalt suvalise postituse alla. Seega, andke tuld…

Kas teid häirib see paugutamine enne aastavahetust? Keegi abiellub, peopaigas lastakse ilutulestikku, segab? Järgmisel päeval on kellegi juubel, jälle lendab mitu sotti pauke õhku, segab? Kolmandal päeval on firmapidu, jälle paugud… Või magate nagu nott ja elu läheb edasi?

PS! Mulle tundub, et see teema on nagu see kellakeeramine, osadel ajab elu jumala segamini, mul täitsa savi, mis kell on ja kuhu poole seda keeratakse. Ärkan siis kui vaja. Taist tulles on tõesti ajavahe suur ja paar esimest päeva ärkan kell viis hommikul, aga suht ruttu läheb paika, kui päeval mingit pikutamist ei tee ja kümnest magama lähed… Aga ok, see jumala muu teema.

60 thoughts on “Tra te paugutate, laske magada!

 1. Irw! Jumala notmaalsed emotsioonid sul! Ma olen täiega nõus. On olemas lihtsalt inimesi kes alati virisevad ja vinguvad absoliuuutselt kõige pärast. Ostku elu omale!

 2. Mul on KA pohhui. Ma KA olen kodune ja magan kauem kui öösel ärkama pean. AGA nt elukaaskane käib tööl,vahel peab ärkama kell 5 hommikul ja kui 1 ajal ikka majadevahel(kajab ka) paugutab siis võib südari saada. Siin ei loe kui sügava unega oled. Ja siis annab magama tagasi jääda kui juba täiega ehmatanud oled… ei saa eriti selle postituse mõttest aru..klikikogumise post,JÄLLE

  1. Jep, klikihoor tegutseb taas :D See magamine ja helide kuulmine on harjutamise asi. Ma ju kirjutasin, et Meelis algul magas kõrvaklappidega, nüüd ei kuule kui ma 1.5-2h üleval olen lapsega.

  2. Kamooooon üks asi on kui laps kuskil seal ruumis vaatab multikaid või mängib või jutustab..teine asi kui õues paugutatakse,majade vahel kajab ka. Sitta see Meelis magaks kui Hedon trummi mängib kõrval

  3. Tule vaata pealt siis, kuidas magab! Sujuvalt magab. No problemo. Kui ikka väss on peal, ei sega mingi mäng ja trall ja telekas…

  4. Ela paneelikate vahel mõni aeg nt, kus on mõnus kajaefekt ja iga selline heli võimendub kordades.
   Koerte koha pealt ma üldse sõna ei võtaks, kui endal koera pole.

 3. Minumeelest vōivad nad küll paugutada, ilus ju vaadata
  Lapsed ka alati jooksuga aknal, sest no ega rakette ju tihti ei lasta ja neile meeldib vaadata.
  Koera mul pole, seega ei tea oma kogemusest rääkida, aga olen kuulnud, et inimesed teevad kas vanituppa vōi kuskile rohkem sellisesse kohta kutsale pesa paugutamise ajaks, kus vähem kuulda on.

 4. Sel teemal ma sinuga nõus ei oke, on ininesi, kes on kergema unega. Kahjuks ei ole nii, et lihtsalt magad ja vsjoo. Ja tee lemmikloomale selgeks, et paugutamine on ok, looma jaoks ilmselge ärritus ja kartus.

  1. Aga miks üldse peab looma peale reageerima. Esimene kord poeb peitu, ära tee väljagi, näita välja justkui see oleks normaalne heli. Ok. ma igaks juhuks koerte osas sõna ei võta, mul koera pole. Maal on, aga tema ka kardab…

  2. HAha nii lihtne see kahjuks tõesti pole, et ära reageeri :D.
   Mõtle nt enda hirmudele, isegi kui keegi ütleb et kuule seda pole mõtet karta (olgu selleks siis kõrgus või ämblikud või midagi muud), siis ikka kardad ju. Kõigi nende abivahendite ja nippidega on see asi, et need võivadki väga kenasti mõjuda, aga selleks pead sa ka teadma millal paukudega arvestada. Nt 31.dets 00:00 oled ilmselgelt valmis selleks, paned teleka kõvasti mängima ja elu läheb edasi, aga sa ei tule selle peale et lampi kuuenda detsembri õhtul kell kuus keegi su akna all hakkab paugutama, mis ehmatab nii sind kui koera. Minu peres oli reaalselt koer kes suurest paanikast sittus ja oksendas, mis siis teha? Koera narkoosis hoida detsembri alguses jaanuari lõpuni? :D
   Enda und ei sega ja üldiselt savi, aga just loomade pärast mind ärritab see. Eriti kuna tegemist on piduliku tegevusega siis tõesti, nahhui sa lampi kolmapäeval pead paugutama.

  3. Lastakse ju sünnipäeva vms pidulikuma ürituse puhul ka. Eks suuremas kogukonnas tuleb sellega arvestada kui sul loomad on. Kõiki asju ei saa ära ka keelata.

 5. Ma olen sinuga muideks täitsa nõus. Mul ka loera pole. Laps on. Laps ei kasva nii kuidas jumal juhatab-ikka nii kuidas kasvatan. (Nagu sinugi puhul) Aga eelkõige on mul elu ja ajud, et mitte ärrituda sellise asja peale. Või üldse keskenduda sellisele pseudoprobleemile.

 6. Elan lasnamäel ja vahest üksikud paugud ikka käivad. Ei häiri see üldse ja aastavahetusel ikka on palju, samas eelmine aasta lapsed magasid selle suure müra maha lihtsalt :D olen siin kolm ja pool aastat elanud ning üleval keegi puurib midagi pidevalt, kogu arg mõtlen et mingi väike mööblitehas tal seal äkki :D tavaliselt see hullult ei häiri ka, paar korda ehk on lapsed päeval üles ajanud. Eks sellises kohas elades tuleb arvestada ka naabrite eluga. Kesklinnas elades vast tuleb veelgi suurema müraga arvestada. Ma pole aru saanud mis need vanalinna elanikud karjuvad, et kõik baarid jne tuleb varakult kinni panna. Mis nad sinna elama ronivad üldse :D

 7. No suht tüûtu on kûll see paugutamine ôhtust ôhtusse. Aga ega see mu elu otseselt sega. Teineasi on, kui mõned purjus või niisama lahedad tegelased otse maja ees või majataga kohe akna all ilutulestikku lasevad. Mul on vanas elukohas rakett aknasse lennanud ja ausalt jättis suht hirmsa mälestuse..
  Ja pauk on ka kõvasti valjem. Selline pauk ausaltöeldes ehmatab ennasti, rääkimata lapsest. Õnneks on selliseid lolle môni ûksik. Ja kaovad samaruttu kui nad tulid.

  Mind pigem imestab, et inimestel nii palju pappi on, et seda ilutulestikku enne aastavahetust lasta. Sest ega need pole mingid väikesed komplektid. Nii ikka.mingid 100+€ komplektid. Ok, ega koguaeg pole eraisik aga ikkagi

 8. Jah. Väga häirib. mustaka majade vahel kõmab ka vaid 10 pauku nõnda, nagu oleks sõda lahti läinud. Kahjuks(?!) armastan magada avatud aknaga ja tavaliselt vaikne ümbrus ka lubab seda,, nii et kui keegi öösel maja taga tule lahti lööb, võtab ikka õõnsaks küll – ju siis olen tõesti õrna unega… Aga, jah, ei saa ma tõesti aru, kellele see paugutamine mustamäel, keset töönädala ööd rõõmu valmistab. Aga ilmselt on kellelgi koguaeg kuskil pidu.

 9. Häirib kuna mul on koer. Elan kortermajade rajoonis. Ta hakkab räigelt haukuma kui pauku kuuleb. Öösiti on see päris jube, ehmatab ikka korralikult ülesse. Ega ta ju kusagil omaette ei haugu :D Tuleb värisedes minu juurde voodisse ja lõugab. Siis pean teda hoidma enda kaisus kuniks ta maha rahuneb. Aastavahetustel olen ka rahusteid andnud. Aga muidu ise olen hea unega. Inimene harjub kõigega.

 10. Mind ei häirinud samuti enne kui kassi võtsime, sest minu kass ei lähe peale paugutamist närvi sellepärast, et teda lohutama kukutakse, vaid ta reaalselt lähebki närvi ja jookseb peitu. Kui naabrid remonti tegid, siis sellist jampsi polnud. Eelmine nädal oli eriti nõme, hea et mees kodus oli, kui kass sõi köögis oma krõbuskeid, aken oli lahti ja parasjagu lasti kuskil väga lähedal neid odavaid pauguteid. Kass ehmatas endale toidu kurku. Ja mina nutu kurku, sest reaalselt kartsin, et nüüd lämbub.
  Muidugi loomade puhul summutab/pehmendab seda effekti see, kui raadio töötab ja aknad kinni, aga no jõuludel ei oska arvestada, kuna akent kinni hoida ja kuna raadio lõugama peaks panema.
  Nõme on see, et neid pauke lastakse majade vahel, kus ikka nii hästi kajab. Pluss Tartu noored on nii nahhaalsed ka, et käivad bussipaviljonide taga pauke laskmas, siis kui parasjagu inimesed bussi ootavad: vanad inimesed ehmuvad, väiksed lapsed võivad ehmatusest tee peale hüpata ja eriti nõme on siis ka kui lapsevankriga ema parasjagu bussi ootab. Hullemal juhul lastakse neid, mis maas aind ühe paugu teevad, ka bussis sees. Seega ei ole “las paugutavad”. Jõuluaeg võiks ikka rahuaeg olla ja alaealistele võiks pürotehnikamüük keelustatud olla. Peopaigad on õnneks siit kaugel ja need ei häiri ja aastavahetuseks on meil kassile peidukas, kuhu meelitame maiusega ja jällegi aknad kinni ja telekas või raadio valjuhäälega.

 11. Päris rumal postitus tõepoolest. Inimesed on erinevad ja magavad samuti erinevalt. Pole alati päris nii, et kui on uni, siis sa magad. Kui sul nii on, siis väga tore ja oled õnnelik inimene selles suhtes
  Inimesed võiksid nn öörahust kinni pidada. Kell 2 öösel ei peaks hakkama paugutama või kappe seina lööma, selleks on teine aeg. Kui ma tahan aga kell 21 juba voodisse minna, on see tõepoolest minu enda asi ja pole vajadust kellegi peale kurjaks saada.
  Sa üldistad oma blogipostitustes väga palju. Kui sa mõtled ühtmoodi, peab terve maailm sinuga samal lainel olema. Natuke lühinägelik suhtumine

  1. Okei, ma oleksin pidanud vist mainima neid kellaaegu, mil kehtib öörahu. Pidasin silmas nö tavalist aega, kl 19-21 vahemikus näiteks.

 12. Noh, ma ise magan nagu nott, mees ja lapsed magavad, aga koer on küll paanikas. Ja asi ei olegi selles, et ta toas olles kinub või ärritub. Asi on selles, et ta ei ole ka päeval enam nõus välja minema, kuna iga hetk võib keegi kuskil pauku teha. Kui muidu elasime maal ja pauku tehti ainult ühel ööl, siis nüüd see pidev paugutamine on koera korralikult stressi ajanud. Mu meelest paugutagu, aga asi ongi nii kaugele läinud, et koer ei ole peale paugu kuulmist nõus välja hädale minema. Kannan süles välja, a ta häda ei tee vaid niutsudes jookseb kodu poole. Saba jalgevagel. Vahel joppab ja hommikul on vaikne. Siis on nõus oma maja ees sortsu tegema. Päris kahju juba koerast. Sügisel sai ikka päevas kahel korral pikemalt jalutamas käidud. Nüüd on peni nõus ainutl maja ees käima ja sedagi ainult valges ja siis, kui kusagilt pauku ei kostu. Pimedas ei liigu ta majauksest kaugemalegi. Ma olen tige küll, kuid saan aru, et linnas elades on see paratamatus. Lihtsalt koeraomanikel on elu sellevõrra raskem.

  1. Meil sama ja ma panen ta ,nüüd viimased paar nädalat juba, autosse ja sõidame sõna otseses mõttes linnast välja lõunasele või õhtusele pikemale jalutuskäigule, oleneb kuidas aega on. Vähemalt jalutab võõras ja vaikses kohas ja teeb oma häda, autosõit võtab ka pinge tal maha.
   Kohutav aeg koerale, lugesin kusagilt , et sellised paugud võivad lausa füüsiliselt, eriti kartvatel koertele, haiget teha

 13. Just-just. Not really. Tegelikult mind ilutulestik ei häiri. Abaoluutselt üles ka ei aja. Sest see kestab nii lühiajaliselt. Aaa kutsukeses võivad sellest siiski ballistiliseks muutuda. Täitsa ilma selleta, et sa neid hüsteeriliselt lohutama kukud. See lihtsalt mõjub osadele nii. Jaa ei saa ju neid igal õhtul nii profülaktika mõttes rahustavaid aineid täis toppida :) Et noh, äkki hakkavad paaugutama või nii. Aaaa vot selle unega on küll kahjuks nii, et ega kui ise ei ole selline,kes iga krõpsu peale üles ärkab, siis vist seda on keeruline mõista. Ma teen põhimõttteliselt iga päev 11 tundi jalgadel tööd, nii et mitte väsinud olemist mulle diagnosiks pann ei saa. Aaaa näed ikka olen iga väiksemagi heli peale üleval. Kusjuures magama jäämime on kõige keerulisem. Lihtsalt ehmatad iga natukese aja tagant üles. Ja mitte ilutulestiku peale. Aaaaa meeletu trampimine, remontimine, telliga mässamine või miud taolised asjad kiusavad küll.

 14. Mul on täiega poogen kui nsm paugutatakse. Küll võtavad silme eest mustaks osad tattnokad, kes arvavad, et on täiega Ok visata paugukatega vankri pihta. Kord lendas paugutaja vankrisse ja siis oli sada tegu, et see sealt välja saada enne kui laps viga saab.

 15. mind häirib see et nii varakult hakatakse paugutama…lubatud veel ei ole aga ikka paugutavad ja suvalistel hetkedel..
  laps synnist saadik helidega harjunud magama ja ei ole teda miski seganud aga vot kui magab sygavalt ja paugutatakse siis ehmatab end yles ja kisab ja päris kaua aega läheb enne kui maha rahuneb..kardab tagasi magama jääda.
  suvel naaber tegi remonti ja puuris nii jubedalt mitu nädalat et oli tunne nagu tuleks meie elamisse sisse juba ja ka siis ei saanud laps magada sest ehmatas yles ja kartis magama jääda ja nii need lõunauned jäid poolikuks ja väsis yle ja aind kisas ja röökis päev otsa..lõpuks kui magama jäi ei maganud ka sügavalt ses üleväsinud ja kartis..
  jah, mina olen ka varajase paugutamise vastu..meil siin harva niisama ilutulestikud ja kui on siis majadest kaugemal ja ei häiri ja see kui aastavahetusel lastakse ka ei häiri sest siis on õige aeg ja nagunii lastega vaatame rõdu pealt aga et juba praegu iga nurga peal mingid nolgid paugutavad vot see ajab küll närvi..

 16. Mõnel inimesel (ka minul) on nt nii kaua kui ma ise mäletan, magama jäämisega probleemid olnud. Ärkan küll lapsest peale kooli/töö pärast iga argipäev (nv ka harjumusest üldiselt) kell 7, aga magama ei jää enne 1-2 öösel. 5-6 tundi ööund pole aga piisav ei minu ega üldiselt kellegi jaoks. Ja see ongi kõige õudsam, et uni ON, aga kui keegi väljas paugutab, koerad hauguvad vms siis lihtsalt ei suuda magama jääda. Kui keegi kõrvaltoas telekat vaatab, siis isegi see häirib ja no ei jää magama, kuigi silmad ja pea juba füüsiliselt valutavad magamatusest. Ja on olnud ka väga-väga palju selliseid öid, kui kuulen nt kell 4 öösel õues sireene või naabrid peolt koju tulevad, ärkan üles ja no enam und ei tule, tee mis tahad. Kunagi arst kirjutas kanged unerohud ka ajutiselt, need aitasid küll, aga ta korra poole aasta jooksul vaid selle purgi mulle välja kirjutab, sest polevat tervisele hea nii tihti neid süüa. Soovitab seda looduslikku jama, mis ilmselgelt ei aita. Igatahes jutu point on see, et kõik pole ühe puuga löödud – uni võib ju olla, aga kui oled nagu mina, siis sellised segavad faktorid lihtsalt ei lase magada.

 17. Õnneks elan ma maal ja seal paugutavad aind jahimehed. Linnas elades häirisid need paugud küll. Ehmatavad ja koeri ajavad närvi. Just paar mintsa tagasi oli hull kärgatus. Milleks ennem õiget aega paugutada? Tatikad nii õnnekad.
  Üle-eelmine aastavahetus olime linnas ema juures. Igakord on naabrid hullu pauku teinud ja nii kartsin, et poiss ehmatab üles ja ei jää magama. Aga ei miskit. Magas nagu nott. Eelmine aastavahetus olime oma kodus ja mees lasi paar raketti. Ei ärganud poiss ja koergi oli rahulik. Eks tunda annab, kuidas see kord :)

 18. Mul on ka sama suhtumine; tra,mida te vingute iga asjaga! Küll kellegi laps jookseb liiga mütsuvate sammudega toas, alumise korruse vanurid ei saaa vaikuses olla. Kuni selle ilutulestikuni välja. Koligu metsa elama kui kõik teiste tegemised häirivad!

 19. ilutulestik on üks asi, see on ilus ja reeglina (kui on korraldatud üritus), siis tehakse see südaöö paiku ära. Aga need suvalised paugud, mida poisikesed teiste terroriseerimiseks kasutavad, võiks küll olemata olla. Mäletan, et Tartus elades kartsin pm terve detesembri kõiki vastutulevaid alaealisi poisse. Tallinnas seda õnneks kohanud ei ole. Palju hullem on mu meelest see, et mu naaber kuulab maailma kõige halvemat muusikat ja see kahjuks detsembri lõppedes otsa ei saa :D

 20. Otseselt mind see ei häiri, väga paljud asjad ei häiri mind, aga MIKS SEDA vaja on? Lihtsalt lambist ja suvaliselt paugutada, muud ei ole teha? Aastavahetusel küll, loomulikult, aga praegu?

  Igasugustele lollustele võiks ju muidu leida õigustusi, las jumala eest teevad…

 21. Koerad kardavad paukude heli, sest nende kõrvad on kordades tundlikumad kui sinu omad! Olen kuulnud öeldavat, et see on neile lausa valus. Harju ära? Juba mitu nädalat otsivad inimesed oma jalutuskäigu ajal rihmaga jooksu pannud koeri, sest keegi geenius kusagil majade vahel laseb ilutulestikku. Koer on võimeline endal kaelarihma üle pea kiskuma paanikas. Väga tore, kui sulle ei käi närvidele ja sind ei sega, sa ei ole koer ka, ilmselgelt ka mitte koeraomanik. Aastavahetusel ronivad koerad mul lausa mööda püksisäärt üles, sest on nii paanikas. Rääkimata sellest, et seda ilutulestikust jäänu jama need paugutajad enda järelt ära ei korista.

  1. Jaa.. hobustele panen ka vesti selga ja pihustan feromoone? Sinu meelest on okei kuu aega järjest paugutada, teiste meelest ei ole ok. Sind ei sega, on inimesi, keda segab. Ehk et kõigil on oma arvamus ja sinul on alati oskus oma arvamust väga üleolevalt väljendada. Päris naljakas tundus see postitus praegu.

  2. Mu õe koer kartis ka meeletult rakette, lisaks sellele oli tal ka astma, iga päev pidi rohtu võtma. Jõulude ajal hakkasid poisikesed tema kuudi taga meelega paugutama. Mis sa arvad mis juhtus? Jah, seda koera ei ole enam. On ikka veel naljakas?
   Tõesti, väga üleolev suhtumine, arenemisruumi on!

  3. Aga kui on valus,siis miks osad koerad ei karda? Neid ei sega siis valu kõrvades? Koera treenides on kõik võimalik..Ja kui kaelarihma üle pea tõmbab,siis muretse rakmed/traksid ja ei pea muretsema,et koer kaduma läheb. Linnas elades peab paraku selliste asjadega lihtsalt arvestama,meeldib või mitte.

 22. Meil on koer ja kaks last (üks on kahene ja teine 6-kuud) ja meid ei sega. Mulle ilutulestik meeldib ja,kui keegi tahab iga päev kuu aega enne aastavahetust paugutada,siis andku minna. Mind härivad sellised asjad juhul,kui need on ohtlikud (tükke lendab teiste aeda). Ainukene kord,kui ma naabrite peale tõsiselt vihane olin,oli siis kui olin 35 nädalat rase ja neil oli pubekatel kõrval majas (ridaelamu,papist seintega) pidu kella 3ni hommikul ja ma pidin hommikul kell 6 ärkama ja tööle veel minema. Vot selline asi tõesti segas ja magada ei saanud.

 23. Ma ei saa aru, miks vanuses 30+ inimesel on oma mõtete väljendamiseks sellist sõnavara kasutada. Labane. Samas üldistusvõime on sul sõnavaraga samal tasemel – kui mina saan, peavad kõik saama. Suhteliselt samaväärselt kõlaks nt väide, et ma võin küll süüa mida iganes ja juurde ei võta, tra te nii paksuks lähete, kui sööte. Ärge minge!

 24. Ajab ikka närvi küll, kui sa oled näiteks haige lapse suure vaevaga magama saanud ja ta on täpselt nii palju maganud, et kui peaks ärkama, siis istud jälle 3h üleval temaga. Ja mõni inimene, üllatus üllatus, ongi kergema unega. Küll on hea, et sul kõik kodus välja koolitatud on, aga igas peres nii pole. Õnneks olen ma üritanud oma last niimoodi harjutada, et magades teda taustahelid ei häiriks. Aga mõnikord tõesti on sitem õhtu ja siis need kuradid veel paugutavad paneelikate vahel ja kaja on isegi hullem kui pauk.

 25. Mind ka üldiselt ilutulestik ei häiri, aga kui poiskesed kortermajade hoovis (sesmõttes et majad on nö ruudu moodustanud, keskel hoov) ilutulestikuga mängivad, siis paneb natsa kulmu kortsutama küll.. kunagi ei tea, kuhu poole see pauk minna võib või kes selle ükskord oma aknasse saab. Lisaks on see üsna ehmatav ka, sest viiendal korrusel elades käib see pauk sisuliselt kõrva ääres. Koerte teemal – endal mul koera pole, on kõiki ootamatuid helisid kartev kass, aga tean koera kes kartis äikest ja ilutulestikke nii palju, et ta kuudile ümber ehitatud kahemeetrisest okastraadiga piiratud aiast lipsas ka üle ja pani punuma. Samas oli ta nii vana ja hädine, et muidu ei teinud ühtegi hüpet. See on lihsalt puhas paanika ja sinna pole midagi parata

 26. Sa oled ikka jumala tšill mutt :)
  Natuke pohhuist ehk ka? Aga seetõttu ongi su elu kindlasti palju stressivabam kui mõnel.

  Mina elan lasnamäel, pidevalt naabrid kolistavad-puurivad-laulavad-paugutavad ebanormaalsetel aegadel, aga olen õppinud mitte närvi minema.

  Maja taga on mul parkimismaja kust poolakate veoautod stardivad välja kell 04.00, kuid talvel jäävad nad sageli otse minu akna all lumme kinni või ei mahu autode vahel pöörama ja oh siis seda piina!

  Umbes aasta olen maadelnud unehäiretega, nii et teeb tuska küll, kui seda vähestki und häiritakse, aga noh, küll pärast surma magan pikemalt :)

 27. Seda, et mingeid purki(õnneks tuli autocorrect) oma kutsu jutuga. Meil kaa koer,kass kaa, mis kuradi kartus ja värk? Meie koeral sügavalt pohhui. Oleme õues või toas, ei koti teda. Elame kaa kortermajas ja kajab. Kui teil koer kardab, siis tee selle jaoks ise midagi, mitte ära keela teistel elust rõõmu tunda. Üldse on see loomateema üle paisutatud. Lõppudelõpuks jääb koer ikka koeraks, ta on loom, mitte inimene!
  Aim äut :D

 28. No närvi ajab siis kui 3 tundi paned lapsi magama (2 last, pesud, unejutud, kakahädad, joogijanud jne) ja siis kui lõpuks oma tagumiku maha saad, hakkab paugutamine pihta. Samas ei läheks kellegi peale röökima, seda kindlasti mitte. Tihtipeale ei ärkagi lapsed üles ning tegelikult ongi ju kõik ok. Loomade koha pealt…tean koera, kes iga jumala aastavahetus end suurest hirmust täis sit*us sõna otseses mõttes. Ignore that, eksole. Et kohati on loomadest kahju küll. Aga selline on elu, mis teha.

 29. See on OK kui vana-aastal paugutatakse aga et detsembri alguses või veel varem hakatakse rakette laskma ja seda kuskil majade vahel, seda ma ei tolereeri. Tean juhust kus üks vanem naine sai raketiga pihta ja seda päris valusasti. Lihtsalt lambist tatikad loopisid pauke. Pole naljaasi.

 30. No minul oli ka suht suva sellest paugutamisest-senikaua kuni mingi tatikraede kamp omaarust nalja mõttes nendega loopima hakkas. Väga haige, eile veel astusn ka pimedas mingi paugutaja otsa, mis pauku tegi. Siin kohal need asjad ei sega mu und, vaid on lausa eluohtlikud.

 31. No enda kogemusest võin öelda, et koer ei harju ära..meil maal koer juba 6 aastane ja ta õuekoer. Iga jumala aasta kui hakatakse ilutulestikku laskma või jahimehed metsas kütivad ja pauku lasevad, siis koer reaalselt üritabki akna kaudu tuppa saada, kraabib akent ja niuksub täiega..Selline komme on tal juba väiksest saadik kui me ta endale tõime. Maal vanaema läheb õue koera juurde ja üritabki teda rahustada. See ei ole päris nii, et kui ei tee välja, siis koer rahuneb maha. Võib-olla pole sul endal sellist kogemust loomadega olnud ja sa lihtsalt ei oska end meie asemele panna. Koerad on samamoodi erinevad nagu inimesedki, paljud kardavad erinevaid asju ja erineval tasemel, pole vahet kas sa üritad rahustada neid või mitte, korralikult nad ikka maha ei rahune :)

 32. Ilutulestikul ja paugukatel on vahe ka. Ühte tehakse tõesti mingi sündmuse puhul ja teine on lollide nolkide teema, mida tehakse nimme selleks, et teisi inimesi ehmatada. Ei leia, et nende käitumist keegi õigustama peaks.

 33. Sul ei ole koera ja puudub mõistmine, et ei inimesed ega loomad ole ühe puuga löödud. Mind ikka väga sügavalt häirib see paugutamine. Ma olen näinud ja saanud kutsuda kiirabi inimestele, kes tänaval kõndides “segasid” purjus paugumeistri tööd ja üks neist konkreetselt pudeliga pähe sai. Mul on lähedane inimene, kes on rõõmsa ja toreda aastavahetuse asemele hoopis aknast sisse lennanud raketi kahjudega tegelenud (hea, et ise viga ei saanud, eks ole!) ja teine, kelle koer (kes on võetud varjupaigast ning sellise koera puhul on ikka väga palju keerulisem nüüd hakata mingeid käitumismustereid muutma, esimesel aastal sa isegi ei tea, kas ja mil määral koera erinevad asjad häirivad) pani esimese pauguga plehku ja suurem osa detsembrist saigi koera pidevalt otsitud. Vanaaasta õhtul jah, saab panna koera tuppa ja jälgida, aga terve detsember ikka keegi oma looma toas kinni ei hoia ju.

  Ma ootasin, et äkki leidub veel keegi, kes pigem juhib sellele tähelepanu, et me võiks rohkem detsembris üksteisest hoolida ja teineteisega arvestada – ka sellistes asjades. Mitte keegi ei leia, et peaks täiesti ära jätma, aga terve detsember on ka palju.

 34. Ma tean, et isekaid inimesi on terve ilm täis, kuid siiski võiks need paugutajad vahel mõelda kellelegi peale enda. Inimesed tehku mis tahavad, aga ikka nii, et teised ka rahus olla saavad (muru niitmine on siiski teine teema, kui lambist mingeid kärakaid teha.) Mis naudingu üldse mingist paarist paugust saab, ma ei saa aru. Aastavahetuse ilutulestik on äge, aga mingi paar üksikut pauku, millega koeri hullutatakse ja lapsi segatakse – no mille jaoks? See on fakt, et paljud koerad kardavad ja jäävadki kartma (pole see lahendus midagi nii lihtne) ja kõik pole mingi karuunega, nii et kel on vaja enneaegselt pauk lahti saada, mingu metsa (otseses mõttes :)) Jõulud on ikka rahu ja vaikuse aeg ja pärast seda tuleb möllu ja tralli aeg, mil kõik, kel kartvad koerad ja lapsed, oskavad paugutamisega ka arvestada ja vastavalt talitada (nt aastavahetuseks vaiksemasse kohta minna.)

 35. Otseselt mind ei häiri.. aga koer hakkab lõugama küll ja ajas üleeile terve pere üles. Kuna see meie jaoks esimene jõul koos oma koeraga, siis me alles hakkame seda asja vaatama..mis ja kuidas. Pole eriti välja teinud, et kui paugub, siis noh, las paugub, aga koer hakkab ikkagi haukuma. Samas on mu mitmel tuttaval õues olles paukumise peale koerad plehku pannud, ka jalutusrihmaga olles. Lihtsalt tõmbas nii äkki ja läinud ta oligi. Kahjuks ühel juhul lõppes kurvalt, koer jäi auto alla. Seega koeraomanikuna mina ei poolda seda ilutulestiku värki. Samas kui koera polnud, siis ma ei pannud tähele eriti seda müra. Ma pigem imestan, kas tõesti pole inimesel raha kuhugi mujale panna, kui et vastu taevast lasta sõna otseses mõttes :)?! Pole ju see ilutulestik enam ammu midagi NII erakordset..

 36. P.S ja tõesti kui endal koera pole, kes sellise kära peal pöördesse läheb, siis ei saa arugi, et miskit viga oleks. Koer ei ole laps, et kui mingit olukorda ignoda, läheb ise mööda…

 37. Tra, sa ikka üllatad. Mu koer sai konkreetselt närvivapustuse, kui üks idioot tal nina all paugud taevasse lasi. Keset laste mänguväljakut, muide. Asi oli juba nii hull, et koerale pidi Xanaxi kuur välja kirjutatama. Õues käia ei julge, muidu sõbralik ja julge koer on nagu vare. Sa ikka nãed ainult oma nina alla. Vastik, vastik postitus.

 38. Lugesin su postitust ja mõtlesin,et sa oled ikka pohhuiist küll.
  Mind häirib see varajane laskmime küll,eriti kui lastakse maja taga otse akna lähedal, elame pirital kortermajas.
  Mul oli just eelmisel nädalal kokkupuude laskjaga kes tahtis lapsega pauke lasta otse mu akna all.Mul on 3 last,kõige väiksem on 5kuune (ärkab iga paugu peale ülesse ja magama tagasi ei jää).
  Sain siis lapse magama pandud suure vaevaga,mõne hetke pärast jäi silma isa koos lapsega mu maja taga. Läksin juurde ja palusin ilusasti et mitte siin teha. Vastati selle peale et see on vaba maa ja võib teha mida tahab. No ikka ei või küll… meie vaheline jutt kestis paarkümmend minutit ja selle mehe arvates oli autodega heli ja rakketide heli samasugune. See ajas mind naerma,hea võrdlevus.
  Ma oma maja taga ei lubanud teha siis läksid 100m eemale teise maja taha ja lasid ikkagist,laps ärkas ja õhtuks oli üleväsinud.
  Mul oli kunagi koer keda häiris ilutulestik,see aeg oli kohutav.
  Tahetakse lasta siis võiks valida ikka sobivama koha selleks kui nt laste mänguväljak,terass vs majade/korterite vahel.
  Peale selle kui keegi veel ei tea siis ilutulestiku laskmine praegusel ajal on seaduse rikkumine,trahv on 100€. Nii et tahad lasta suvalistel aegadel siis hangi luba selleks.
  Aastavahetus on ilus aeg,lastele meeldib.õnneks kestab mõningad minutid.

  Kõik lapsed ja koerad ei ole ühesugused ja ei saa olla nio hoolimatu just nende inimeste suhtes keda see häirib.

Comments are closed.