Emapalgaga skeemitamine

Mulle on aastate jooksul kirjutanud kümned naised, et kuidas saaks endale vanemahüvitist skeemitada, et nemad olla kuulnud, et saab…

Miks nad mulle kirjutavad, on see postitus “kõik rahast..” mis ma paar aastat tagasi kirjutasin. Samamoodi meenub mulle üks Ekspressi lugu, mis kirjutatud küll krooni ajal, aga teeb sama välja.

Eile jälle kirjutas mulle üks naine ja ma mõtlesin, et tegelikult on tegemist ju nö avaliku saldusega, et seda tehakse, ma siis selgitan, et see pole tegelikult nii roosiline midagi, et plekki hakkab lambist sülle kukkuma. Sa pead ise sitaks investeerima ja mida vähem sul on endal raha, seda keerulisem see on. Pole päris nii, et keegi kuskil taustal maksab su eest tuhandeid ja sina elad nagu kuningakass rahahunniku otsas ja imetad last.

PS! Vanemapuhkusele saab jääda ka isa, kui emal sünnituspuhkus lõppeb ehk 70päeva pärast lapse sündi. 

– Vanemahüvitise maksmist alustatakse sünnitus- või lapsendamishüvitisele õigust andva sünnitus- või lapsendamislehe lõpupäevale järgneval päeval ning hüvitis määratakse hüvitisele õiguse tekkimise päevast arvates 435 päevaks.

– Hüvitise suurus arvutatakse taotleja eelmise kalendriaasta ühe kalendrikuu keskmise tulu alusel. Hüvitise suuruseks kuus on reeglina 100% hüvitise saaja eelmise kalendriaasta ühe kuu keskmisest sotsiaalmaksuga maksustatud tulust.

Näide 1

Oletame, et sa käid tööl ja saad 700€ iga kuu palka. See teeb sinu aasta keskmiseks 700€ kuus, kui sul muid sissetulekuid pole ja sissetulek on regulaarne. St, et ka sinu vanemahüvitis hakkab olema 700€ kuus.

Oletame, et sul on 1500€ sääste, mida tahaksid “investeerida”, et saada rohkem vanemahüvitist. Et skeemitada, peaksid sa leidma kellegi, kellel on firma (äkki su tööandja on diiliga nõus), kellele sina annad nö maksudeks kuluva summa ja tema maksab maksud, et sotsiaalmaksuga maksustatud summa kajastuks sinu vanemahüvitises.

1500€ maksudeks, tähendab 2000€ sulle lisaraha.

Nii, jagame selle 2000 ära emapalga pikkusega (435 päeva jagatud ~30, saame 14,5 kuud emapalga pikkuseks), see tähendab 137€ kuus lisaks.

St kokkuvõttes, võidad sa ~500€ lisaraha. (2000 miinus 1500, mis investeerisid). Minu meelest pole see seda skeemitamist väärt! Parem hoia oma säästetud 1500 alles ja kasuta siis kui vajadus peaks tekkima.

Lapsega kulub raha rohkem enne – vankrid, voodid, turvatoolid jne.. kui ta sünnib, kulub peamiselt mähkmetele. Mida aeg edasi, seda rohkem hakkab kuluma, aga ma võin julgelt öelda, et mul kaheaastasele väga palju kuus/aastas raha ei kulu. Suuremad ostud nagu kombed jne on muidugi väljaminek, aga nii hull see olukord ka ei ole.

Näide 2

Oletame, et sa käid tööl ja saad 700€ iga kuu palka. See teeb sinu aasta keskmiseks 700€ kuus, kui sul muid sissetulekuid pole ja sissetulek on regulaarne. St, et ka sinu vanemahüvitis hakkab olema 700€ kuus. Aga sina tahaksid saada rohkem – näiteks 1000€ kuus. St omakorda, et peaksid oma aastast sissetulekut kasvatama 3600€ võrra. Et skeemitada, peaksid sa leidma kellegi, kellel on firma (äkki su tööandja on diiliga nõus), kellele sina annad nö maksudeks kuluva summa. 3600€ pealt on see 2646€. Korjad selle raha kokku ja paned maksude alla, et sa igal kuul võidaksid natuke lisaraha.

Nii, jagame selle 3600 ära emapalga pikkusega (435 päeva jagatud ~30, saame 14,5 kuud emapalga pikkuseks), st 248€ iga kuu lisaraha.

Kokkuvõttes: investeerid 2646€, võidad 954€. Ka see summa pole minu silmis skeemitamist väärt.

Näide 3

Oletame, sa käid tööl ja saad 1000€ kätte. See teeb sinu 12 kuu keskmiseks 1000€, ehk sama summa ongi sinu vanemahüvitis. Aga sa tahaksid saada 1500€ igal kuul. See tähendab, et peaksid oma igakuist sissetulekut suurendama 500€ võrra ehk aastas peaks sa saama 6000€ lisatulu. Et skeemitada, peaksid sa leidma kellegi, kellel on firma (äkki su tööandja on diiliga nõus), kellele sina annad nö maksudeks kuluva summa. 6000€ pealt on see 4410€, mis sa peaksid ise investeerima.

Nii, jagame selle 6000 ära emapalga pikkusega (435 päeva jagatud ~30, saame 14,5 kuud emapalga pikkuseks), see tähendab omakorda, et jagame ära 6000 14,5ga, st 413€ iga kuu lisaraha.

St kokkuvõttes, võidad sa 6000-4410=1590€ lisaraha.

Okei, see kõik on tore ja lisaraha on äge, aga sa pead reaalselt leidma ka kellegi, kes on nõus seda tralli sulle tegema.

Lihtsam viis oleks – palu tööandjal maksta aasta lõpus preemiat, kasutamata jäänud puhkust vms et oma nö sissetulekut suurendada võimalikult palju. Mu meelest see sahkerdamine on närvesöövam kui see pisike lisaraha. Okei, kui sa võidad lotoga 10 tuhat, mis on nagu maastleitud raha, siis loomulikult leia keegi, kelle kaudu skeemitada ja tekita endale igakuiselt lisa, see on juba märkimisväärne summa, aga muidu ma ei näe väga pointi.

Ekspressi lugu, mida alguses mainisin, toob välja skeemitamise, kuidas saada maksimum vanemahüvitist. Täna, eurode ajal, mil vanemahüvitise ülemmäär on 2907,15€ (2017.a hakkab olema), tähendaks see 1000€ palga puhul, et peaksid iga kuu skeemitama endale 1907,15 eurot lisaks, mis teeb maksudeks 12 970€ aastas – kui sa tahad rohkem kui su palk kuus investeerida sellesse, palun väga, aga samas kui sa paned oma raha sinna alla ligi 13000, ja saad hiljem 42 151€, siis on pointi küll, saad selle rohkem kui kolmekordselt tagasi. Ekspressi lugu saab lugeda siit!

Ja kuigi selline skeemitamine on keelatud, on seaduses piisavalt suur auk, et seda ikkagi teha.

Rääkige oma lugusid! Kas olete skeemitanud, et emapalk oleks suurem? Mis trikke-nippe olete kasutanud?

39 Comments

 1. Tean konkreetseid juhtumeid, kui nt naine tööl ei käi ja mehel on oma firma. Siis mees võtab naise enda firmasse tööle ja maksab oma palga naise kontole ja ise saab miinimumi firmast, et naine saaks väga hea emapalga…

  1. Ja just sellisest loost rääkis ka kunagine Ekspressi lugu ja see on kõige läbinähtavam ja rumalam skeem vahelekukkumiseks. Mõnel vbla veab ja jääb märkamata, aga üldiselt on see ikka hirmus rumal variant.

 2. Mul just kôik vastupidi.
  Mul on 2a2k laps ja olen selle aasta veebruarist fie. Fie just selle pärast, et alla 3a lapsega maksab riik sinu eest min.sotsmaksu. Veebruarist siiani on minu keskmine sissetulek 1500€. Jäin rasedaks (planeerimata laps) ja riik hakkab mulle uuel aastal vanemahûvitist maksma miinimumi järgi, kuna sots.maksu ma sel aastal juurde mitte kuidagi maksta ei saa.
  Ülitobe olukord, olen teeninud siiani 1500€ ja kui lapsega koju jään saan 430€ :( Mees kahjuks isapuhkusele jãäda ei saa (karjãäri tegemise vôimalus just ettevõttes)

  1. Mees saab saada vanemahüvitist ja käia tööl edasi. Sel juhul jääd sina ravikindlustuseta, aga ilmselt oleks sissetulek kokkuvõttes suurem

  2. Kui mees saab vanemahüvitist, ei tohiks tema seaduse järgi ikkagi rohkem teenida kui miinimumi. Kui mustalt, siis jah.. aga siiski.. pettus siis

  3. Miks ei või rohkem teenida? Ikka võib, lihtsalt vanemahüvitist vähendatakse.

   Meil tasus see igati ära, mina oleksin saanud min. vanemahüvitist, mehel oli õigust saada pea 1200 €, aga kuna töötas edasi, siis vähenes vanemahüvitis 880 € peale. Kuna oleme abielus, siis ma sain ülalpeetavana ravikindlustuse, nii et sellest ka ei jäänud ilma.

   Siit saab arvutada, kui palju VH väheneb lisasissetuleku puhul: http://www.kalkulaator.ee/?lang=1&page=14

 3. Võimalus on nt leida samas ettevõttes mõni töötaja, kellel on suva oma pensionist ja ametlikust palgast ja on nõus seda mustalt saama. Siis jätad talle nt miinimumi ja ülejäänud kirjutad endale palgaks, mustalt maksad talle tema osa ära. :D
  Siis sinul ametlik palk palju kõrgem, kuid tema saab ka oma palga ikkagi kätte.
  (Ise pole kasutanud, ei julgeks ka :D)

 4. Sellise skeemitamise puhul peaks ka arvestama sellega, et kõik rasedused ega sünnitused ei lõppe õnnelikult ja on võimalus sellest “investeeritud” rahast ilma jääda.
  Mina näiteks kardaks, et see toob halba õnne. :D

  1. mõtlesin sama, mulle tegi tööandja ise pakkumise, et maksab detsembri palga jaanuari asemel detsembris välja ja preemia ka, jaanuari palga arvelt aga ma polnud nõus. Ütlesin et olgu nagu on.
   Tean peret, kus naisele joonistati prefirmast suur palk aga poole raseduse pealt ultrahelis selgus et laps on väga tugeva väärarenguga ja naisel soovitati rasedus katkestada, seda ta ka tegi. nende puhul oli skeemitamine ilma asjata kulu.

 5. Lisan siia juurde, et kui sa just ei tööta pisemas eraettevõttes, siis ei ole küll absoluutselt mingit mõtet minna end lolliks tegema ja küsima ettevõttelt, kas nad on diiliga nõus. See ei ole päris nii kerge, et kannad aga maksudeks vajamineva raha ja kõik on super. Raamatupidamises tähendab see, et maksud saavad küll makstud, aga ettevõttele jääb üles palgavõlg sinu ees, mida siis tuleb kusagil majandusaasta aruandes, maksuametis või kus iganed lõpuks põhjendada. Seega sooviksid nad ilmselt saada sinult nii maksuraha kui seda raha, mille nad sulle nö “palgaks” maksavad ja mille pealt need maksud makstud on. Kui palju NEED summad veel on, võib igaüks vist ise arvutada. :P

  1. Jutt jumala õige. Minul nt oli pigem nii, et meil töökohas üks naine läks lapseholduspuhkusele ja mina olin nõus lisaks oma tööle ka osaliselt tema tööd tegema ja kuna ise olin ka rase, siis saingi suuremat palka ja tänu sellele ka paremat vanemahüvitist.

   Teise lapse ootamise ajal omasin juba kahte töökohta ja tänu sellele tuli parem hüvitis.
   Niiet mina ei näe ka nn skeemitamiseks väga võimalusi. Vbl kui minnakse nt enne aastalõppu puhkusele või kantakse detsembris preemiad, nii jah.

 6. sellest oli alles hiljuti juttu, et MTA hakkab emapalga saajaid rohkem kontrollima. S.t et MTA-l on reaalselt võimalik keelduda emapalga maksmisest või juba masktud summa tagasi küsida, kui nad pettusest aru saavad. Ja just oli välja toodud see näide, et mehel oma firma, naine enne töötu või töötas mujal ja siis aasta enne sünnitamist hakkab mehe firmast palka saama. Et kuigi seal võivad olla riigile kõik maksud kenasti makstud, siis on tegemist ikkagi pettusega ja emapalka hakkad saama kas miinimumi või oma vana töökoha palga järgi.

 7. See skeemitamine on mõtekas ainult nii, et mehe palk kantakse nt aasta aega naise arvele ja deklareeritakse maksud naise nimel. :)

 8. Ma jäin rasedaks oktoobris, laps sündis juunis. Leppisin tööandjaga nii kokku, et jaanuari, veebuari, märtsi ja mai palgast pool maksis ta mulle detsembris välja ning uuel aastal siis saingi iga kuu pool palka. Kogusummana midagi ei muutunud – makse maksti kokku mu eest sama palju, aga emapalka veidi ikka kergitas :)

 9. See tasub ära küll ennast tegelikult kui kõik kemasti läbi mõelda. Minul see skeem tehtud ja plaan saada järjest 2 last ehk et saan sama raha edasi ka järgmise lapsega. See nö lisaraha läheb maja ehitudeks.

 10. Lapse saamine ei ole sunniviisiline. Kui on teada, et majanduslikult sellise kulutusega toime ei tule, siis tuleb pere loomine ootele j2tta. Karm, kuid see on reaalsus. Selline tsirkus lisakopikate nimel on lihtsalt rumalus.

 11. Tegelikult on skeemitamise võimalusi palju. Kellel näiteks endal pole raha investeerimiseks… siis on ka muid võimalusi. Tean naisterahvast, kes lasi sõbranna palga enda kontole kanda, siis riigi silmis teenis topelt palka. Teine võimalus on naistel, kellel mees välismaal töötab. Oleneb muidugi palju firmast, antud olukorras pakuti meile selline võimalus. Mees jäi siis nö lapsega koju, samas firma võttis naise tööle (sekretäriks) kandes talle palgaks selle, mis mees siis miinimumist üle teenis (sest üle mingi teatud summa ei tohi teenida, muidu võetakse vanemahüvitisest maha). Tulemus siis selline, et mees käis välismaal tööl edasi, naine lapsega kodus ja raha saadi topelt mis mees välismaal teenis (eesti firmas) ;)

  1. See, et sõbranna palk sulle laekub, ei tohiks midagi muuta. Oluline on ikka kelle pealt sotsmaks makstiz

  1. No see oleneb kas oled aasta tööl käinud või ei. Aasta sissetulek jagatakse 12ga ja sellest tekib emapalk. Kui sa käisid eelneval aastal tööl näiteks kuus kuud 1000eurose palgaga, on su aastapalk nö 6000€ ja kui see jagada 12ga, siis 500€ ongi. Järelikult sa käisid 7-8 kuud tööl aastast.

 12. Mul oli emapalk suurem kui oma palk, kuna haiguslehel oldud aega arvesse ei võeta. Meelega ma nüüd haiguslehel ei olnud, mul oli suur katkemisest, rasedusdiabeet ja lõpuks preeklampsia. Sissetulek oli pea 200€ kõrgem. Samas see sünnituspuhkuse hüvitis aga läks nii väikeseks, et sellega kaotasin teist samapalju.

  1. Mina ei oska vastata. Ma tean, et sinu pealt peab olema sotsmaks makstud. Eeldan, et kui FIE enda sotsmaksu maksab, siis läheb arvesse jah

 13. Mind paneb alati natuke muigama see, kui inimesed mulle suure hurraaga räägivad, et nii lihtne on riiki tõmmata. Et siis RIIK maksab pärast mulle rohkem jne. Aga kust riik raha saab?? Ikka maksumaksjalt ju, ja kahe aasta pärast, kui laps suurem, siis teeb naabrimutt sama skeemi ja maksad Sina tema skeemitamise kinni. Või näiteks inimesed, kes on nõus ümbrikupalka saama – palun mõelge, mis saab 40 aasta pärast ja palju te pensionit hakkate saama või kui palju vähem riigil teie arvelt raha on ja kui palju vähem saab seega riik arendada haridust, meditsiini, nii et teie lastel on pärast hullem olukord kui teil endil.

  1. Olen sama meelt! Milleks kogu see komejant kui pärast tuleb kogu supp ikka ise ära süüa… Hetkeks on hea aga pärast kirud, et riik on sitt.

 14. Lp.Kirjutaja

  Kas Teil endal ei tundu imelik,et postitate siia võimalusi kuidas riiki peta ja samas taotlete riigilt ettevõtluse alustamise toetust.

  1. Jumal küll. See on ju täpselt nagu üks ajaleheartikkel, nagu neid varemgi on ilmunud. Lihtsalt informatiivne, et nii tehakse. Ja mina ei ole kuskil öelnud, et tehke kõik nii! :D

 15. Minul ühel korral õnnestus, selleks oli tarvis õige aasta järgi palk saada (ja sellist asja on võimalik natuke mõjutada: Näiteks tähtaja täpsustamine, dekreeti mineku aja ette-taha toomine või selle mitte kasutamine).

  Teisel korral ei õnnestunud, lootsin 2,5-aasta sisse ajatada ja ei hakanud palka tõstma (kuigi oleks saanud). Palka ei hakanud tõstma, sellepärast, et oli suur võimalus, et rasedus püsima ei jää. Oli vaja sünnitada veidi enne tähtaega, aga ei õnnestunud napilt. Läks siis niipidi, aga rohkem kui raha olen õnnelik, et terve lapse sain. Sest laps ei olnud äriprojekt, lihtsalt kukkus nii välja, et kui sihid sama emapalka ja ebaõnnestud, siis kukud miinimumi peale.

 16. See skeemitamine tasub ära kui saad järjest mitu last ja esimene emapalk säilib ka teiste lastega.

 17. Minul oli emapalk ca 300 suurem
  kui palk. Delreeti jäin 30 päeva enne tähtaega (märtsis), aga enne võtsin välja kōik puhkuses ja õppepuhkused (kokku 60 päeva). Sest teadsin et sinna enam tööle tagasi ei lähe. Kõik eahas maksti välja 31.12 ja see tõstis aasta tuli kõvasti.

 18. Vôtab ikka sônatuks kui palju on selliseid skeemitajaid. Otse öeldes siis vargaid, kes meie kôikide (maksumaksja) rahakotist sisuliselt varastavad. Väga lühinägelik tegevus. Riik peab selle kôige kinnitagumiseks kuskilt selle raha ju vôtma! Ja kust mujalt kui tôstab makse.

 19. Mina ei skeemitanud, aga elu/tööandja mängis võimalused kätte.

  Aasta alguses toimusid töö juures struktuurimuudatused ja mind liigutati ühest osakonnast teise. Mitte aga üleviimise korras, vaid pidin tegema lahkumisavalduse ja uuesti tööle võtmise avalduse. Detailidesse ei lasku, aga nii tööandja käskis ja mind ärritas see olukord väga. Sain sellega seoses lõpparve ja puhkesetasud jne.
  Laps oli pikalt planeeritud ja kui otsustasime mõne kuu pärast “projektile” rohelise tule anda, otsustas laps ka kohe tulla. Aasta lõpus võtsin välja kõik puhkused, sh ka rasedus-sünnituspuhkuse pealt teenitavad puhkuse päevad, samuti ka dets. palga. Lisaks maksis tööandja tulemusliku töö eest preemiat. Laps sündis järgmise aasta algul, seega sain emapalka oluliselt rohkem kui tööandjalt palka (1600€ -> 2100€).

 20. Samas, kasulik on ju see siis, kui sa nt tahad saada kaks/kolm/neli last järjest. Joonistad esimese lapsega endale nt maksimumi ja siis saad iga järgmisega ka seda sama summat, mis esimesega. Ühekordne investeering, aga suht hea elu võib olla, kui soov on nii ehk naa mitu last saada järjest.
  Tean mitmeid juriste, kes endale maksimumpalga teinud, sest teavad, et reaalsuses ei ole maksuametil siiski mingit õigust õiendada, kui KÕIK(peale sotsmaksu ju vaja ka tulumaks, pension, töötuskindlustus maksta) maksud on ilusti makstud.

 21. mina nö skeemitasin ka, st pigem nimetaksin seda optimeerimiseks. Teadlikult alustasin al juunist plaaniga rasedaks jäämisega (et kindlasti sama aasta palk jne läheks arvesse ja jrgmn aasta sünniks laps, lisaks oli muu põhjus, et headhunter ei peaks trahvi maksma minu palkamise eest kui ma vähem kui 1 a töötades rasedaks jään) ja siis nov see juhtuski. Siis oli veel aega detsembris täpselt arvestada välja tulevane emapalk jne. Võtsin jaanuari palga avansina detsembris välja , vist ka puhkusetasu ja läksin nö puhkusele ja siis kuna mul lisaks palgatööle oli ka oma firma, maksin sealt VAID sotsmaksu 700 eur juurde ning sain seega max emapalka. Kuna plaan oli nagunii jutti 2 last saada, siis nii see oligi – max emapalk jätkus ka teise lapse puhul, sest vanusevahe oli 1 a 4 kuud. Ma ei pea seda nö skeemitamiseks vaid pigem asjade läbimõtlemiseks. Eriti sobib neile kes planeerivad lapsi ette, mitte ei jää ups rasedaks.

Comments are closed.