Vanemahüvitise skeemitamisel on lõpp

Ma saan siiani kirju oma 2014 aastal kirjutatud postituse “Kõik rahast – dekreedirahadest lapsetoetusteni” peale ja inimesed küsivad, kuidas skeemitada endale suurem vanemahüvitis. Jah, siiani oli see võimalik, kui sul olid head läbisaamised tööandjaga, sõbral firma, palju raha jne.. Alates selle aasta septembrist on sellel pullil aga kriips peal.

Ma kujutan juba vaimusilmas ette, kui palju lapsi tänavu augustis sünnib, sest kõik tahavad veel vana viisi järgi plekki kokku kühveldada ja käivad usinalt treppidest, joovad väikse vahuveini, istuvad saunas.. et laps ainult enne ära sünniks.

Alates septembrist muutub kaks asja, esiteks ei saa enam lapsehooldustoetust (see 38,36€ või teisest lapsest 19,18€). Võrreldes vanemahüvitisega, on see ilmselt köömes enivei, aga lähemalt lugeda saab sotsiaalministeeriumi lehelt.

Aga tulles nüüd skeemitamise juurde, siis näiteks vanasti oli täiesti teostatav see, et jäid täna rasedaks (st jaanuaris 2019), laps sünnib umbes üheksa kuu pärast, st oktoobris. St et septembrist lähed dekreeti ja 2020 hakkaksid saama vanemahüvitist eelneva aasta tuludelt. See tähendas seda, et kui sul oli vaba raha, sõbral firma, tööandjaga head suhted, said nt endale preemiat, suuremat sissetulekut näidata ja vanemahüvitis hakkas selle pealt jooksma. Nüüd aga…

Uue seaduse järgi, oletame, et sa jääd täna rasedaks (st jaanuar 2019), laps sünnib umbes üheksa kuu pärast, st oktoobris, siis.. hakkad sa vanemahüvitist saama eostamisele eelnenud 12 kuu eest. St et peaksid täna hakkama juba skeemitama, kui aasta pärast tahad rasestuda.

Kui vanemahüvitise saamise õigus tekib pärast 01.09.2019, arvutatakse vanemahüvitis uue arvestusperioodi põhjal ehk raseduseelse 12 kalendrikuu põhjal. See tähendab, et kui laps sünnib  näiteks 2019. aasta novembris, arvutatakse vanemahüvitis veebruar 2018 – jaanuar 2019 teenitud sotsiaalmaksuga maksustatud tulu alusel. Täpsemalt on arvestusperioodid toodud järgnevas tabelis, mille on koostanud sotsiaalministeeriumi ajaveeb.

Lapse sünnikuu Uus vanemahüvitise arvestusperiood
juuni 2019 september 2017 – august 2018
juuli 2019 oktoober 2017 – september 2018
august 2019 november 2017 – oktoober 2018
september 2019 detsember 2017 – november 2018
oktoober 2019 jaanuar – detsember 2018
november 2019 veebruar 2018 – jaanuar 2019
detsember 2019 märts 2018 – veebruar 2019
jaanuar 2020 aprill 2018 – märts 2019
veebruar 2020 mai 2018 – aprill 2019
märts 2020 juuni 2018 – mai 2019
aprill 2020 juuli 2018 – juuni 2019
mai 2020 august 2018 – juuli 2019

Ühtpidi muidugi riigile kasulik, maksad rohkem makse kui skeemitada tahad, rasestujale muidugi pinnuks silmas, maksad ja maksad, pärast ei jää rasedakski.

Sessuhtes muidugi aus värk, kuigi eks skeemitajaid jagub ka uue seadusega. Eriti sellistes peredes, kus vaba raha on, mida nö investeerida.

Mulle on nii palju kirjutatud ja uuritud, et kuidas seda teha. Minu meelest tasub ja saabki seda teha ainult siis, kui sul on sitaks raha.

Mis point sul on maksta endale iga kuu 100€ lisa, kui lõpptulemusena tõuseb su vanemahüvitis 22€. Suures plaanis pole ju pointi. Seda tasus teha siis kui said iga kuu endale 1000€ eest juurde maksta ja siis hiljem 1,5aastat kõrgemat vanemahüvitist nautida. Aga nagu ma ütlesin, siis alates septembrist sünnitajad on veits kehvas seisus, sest.. näiteks kui ma sünnitaksin praegu oktoobris, ja saaksin raha jaanuarile (ehk eostamise kuule) eelnenud 12 kuu eest, siis oleks mu vanemahüvitis suhteliselt olematu. Nõks üle miinimumi, sest töötasin vaid neli kuud sellest ajast.

Seega, kui ma tahaks uut last, tasuks rasestuda kõige varasemalt oktoobris 2019, et saada eelneva 12 kuu eest vanemahüvitist, mis oleks suurem kui miinimum.

Lähemalt saab vanemahüvitise muudatustest lugeda sotsiaalministeeriumi kodulehelt.

Et aga siin blogis saab anonüümselt kommenteerida, siis ma tahaks teada, kui palju on neid, kes on skeemitanud endale suurema vanemahüvitise kui ametlikult oleks ette nähtud olnud? Ma ise tean nii palju selliseid inimesi, seega ma usun, et neid peab päris palju olema.. Kuidas sa seda tegid?

42 Comments

 1. Minu arvates uus süsteem normaalne! Näiteks mind kirjutas ämmakas koju kohe alguses aga kui see aeg oleks jäänud uue süsteemi aega siis oleksin rahas kaotanud tublisti.
  Uus süsteem mõjutab juba neid, kelle dekreet algab peale 13.aprilli sest nende vh algab peale 1.sept, seega lapse sünni järgi mõjutab uus süsteem vaid neid, kes ei jää dekreeti vaid kohe vh hakkavad saama. Dekreeti minejaid mõjutab juba kevadised beebid.

 2. Sa oled natuke valesti aru saanud. Uus kord mõjutab kõiki, kelle vanemahüvitise saamise õigus tekib alates 1. septembrist 2019, mitte kelle laps sünnib enne 1. sept. Ehk siis augustis sündinute laste vanemaid puudutab kenasti see uus süsteem.

 3. Ma lugesin küll seadusest välja nii, et seadusemuudatus jõustub kõigil, kelle sünnitusleht e. dekreet LÕPEB septembris, mitte et kes siis alles sünnitavad. Ehk teisisõnu, kõik, kellel hakkab VH jooksma septembrist, neil jõustub muudatus. Kel dekreet lõpeb varem, neil jääb kõik veel vana süsteemi järgi…

 4. Mul peaks ka ilmselt laps sündima septembris. 27.08 on küll TA, aga vaevalt ta varem tuleb.
  Ja tegelikult sellel pole vahet kui augustis sünnitad- uus VH seadus hakkab juba neid ka puudutama kes kevadel/suvel dekreeti lähevad kuna VH hakkaks jooksma ju alles septembris.
  Kuskilt lugesin ka selle kohta, oli mingi kuupäev ka määratud mis ajast uus seadus kehtima hakkab.
  Niiet augustis lapsega maha saades pole ikkagi uuest seadusest pääsu..

 5. Vana süsteemi järgi oli ju nii, et sünnituspuhkusele eelneva kalendriaasta tulu läheb arvesse? Ehk kui jaanuaris 2018 jäid rasedaks ja sünnib septembris, siis hakkab arvutus käima 2017. a tulude järgi – ei saa rasedusega midagi skeemitada. Parim viis oli nii skeemitada, kui rasedaks jääd ühel aastal ja sünnituspuhkusele jääd järgmisel kalendriaastal – siis said vana kalendriaasta sees skeemitada. Või ma eksin?

  Muudatus on minu meelest tobe seetõttu, et nt mina töötan sellisel kohal, kus igal aastal palk tõuseb ca 15-20% ja nüüd kui rasedaks peaksin jääma, siis pmtselt aasta vana palga pealt toetust, mis ei võta arvesse seda vahepealset palgatõusu. Võiksid nad siis vähemalt korrigeerida seda keskmise brutopalga kasvuga vm, kuna palgatõusud on praegu ikka suhteliselt normaalsed ka üleüldiselt.

  Skeemitada praeguse töökoha peal oleks vana seaduse järgi saanud. St oleksin saanud võtta varem välja kogunenud ületundide ja puhkuse tasu (ca kahe kuu palk) – samas pole see niivõrd skeemitamine, kuna tegelikult on minu poolt ju töö tehtud ja tööandjal kohustus tekkinud maksta, oleks saanud lihtsalt mängida sellega, mis ajal välja võtta tasud.

 6. Kirjutasin enne valesti…tahtsin öelda, et oleks mu rasedus jäänud tervenisti 2018a siis kaotaksin rahas palju aga uue süsteemiga ei kaota need rahas, keda arst koju kirjutab varakult. Sest Haigekassas hüvitist aasta sissetulekuks ei arvestata (ainult siis kui osaliselt siiski töötad ja osa komp Haigekassa).
  Ise skeemitanud pole. Esimese lapsega alles vh tuli, teise lapsega oli tavalise süsteemi järgi. Nii palju ehk skeemitasi , et jäin rasedana töötuks (ei teadnud rasedusest veel) ja tööle polnud pointi minna sest koondamisega maksis Töötukassa täpselt lapse sünnini hüvitist palga järgi ja siis hakkasin kohe vh saama.

 7. Minule tundub see uus süsteem täielikult tobe just nende “ausate” inimeste vastu, kes ei saa või kellel pole võimalust skeemitada ja teenivad endale n-ö emapalka puhtalt töö tegemisega. Noorte inimeste jaoks on see aeg ikka küllaltki pikk, nii mõnigi palgakõrgendus võib selle aja sisse jääda ja lapsega koju jäädes pole sellest mingit tolku. Need seadused olid niigi keerulised ja nüüd veel keerulisemaks ajatud. Mina ise rasedana ei skeemitanud, aga sain samal aastal palgakõrgendust. Uue seaduse järgi saaksin siis madalamat tasu…mis sest, et iga jumala aasta elu läheb ainult kallimaks

 8. Praegu oleneb sellest, millal inimene läheb dekreeti. Kui 12 aprill ja varem, siis saab ta eelmise aasta järgi vanemahüvitist ehk vana süsteemi järgi. Kui peale 12 aprill, siis juba saab ta uue süsteemi järgi :)

 9. Otseselt ei skeemitanud, kõik asjad lihtsalt jooksid hästi kokku:
  – tööandja oli nõme ja tõstis mind aasta alguses riigiametniku staatusest lepinguliseks. Ei teinud üleviimisega, vaid pidin tegema lahkumisavalduse ja uuesti töölevõtuavalduse! See tähendas ka vastavaid puhkusetasusid ja lõpparve välja maksmist jne.
  – aasta lõpus võtsin välja kogu oma puhkuse ja sh ka puhkuserahad.
  – olin olnud eeskujulik töötaja ja sain preemiat aasta lõpus.
  – sünnituspuhkusele jäin uue aasta 1.jaanuarist, seega küsisin tööandjalt erandkorras detsembri palga maksmist detsembris. Mulle tuldi vastu.

  Laps sündis veebruaris ja vanemahüvitist sain päris palju rohkem kui palka olin saanud.

 10. Minu silmis on see ebaõiglane ainuüksi sel põhjusel, et arvestada palka, mis ma sain 2 aastat enne lapse sündi – vahepeal on inflatsioon teinud 1:0 sellele palgale. Ja sellega peaksin ma hakkama saama veel 1.5 aastat, mil elu läheb jätkuvalt kallimaks.

  Ma mõistan, et skeemitajaid võis olla palju, aga see on ka väga kehv süsteem.

 11. Su postitusele täpsustuseks üks fakt: Uus seadus puudutab ka juba neid kes juulis/augustis sünnitavad. 1. september pole mõõdupuuks mitte sünnitähtajana vaid vanemapalga maksmise tähtajana. Neile, kes on enne lapseootust tööl käinud, hakatakse vanemapalka maksma alles 70 päeva peale sünnitust (sinnamaani on sünnituspuhkuse ehk dekreedi rahad). Kui esimene vanemapalk tuleb peale 1. septembrit, siis arvestatakse see uue seaduse järgi.

 12. Selleks, et vanemahüvitis hakkaks jooksma vana seaduse järgi, peaks laps olema sündinud mitu kuud varem, kui sept 19, et vanemahüvitise saamise ajal veel vana seadus kehtiks. Ehk siis hiljemalt mais, mitte augustis.

 13. Parandus – juba kevadel sünnitajad võivad uue süsteemi sisse jääda. Kõik, kel tekib vanemahüvitise õigus pärast 1.09.19, jäävad uue süsteemi sisse. Enne vanemahüvitise saamist on ju ka dekreet 140 päeva. Nii et tuleb enne ca 13.04 dekreeti jääda, et vana süsteemi alusel hüvitist saada. Augustis sünnitaja jääb igal juhul uue süsteemi sisse.

 14. Kas ma saan õigesti aru, et ntks kui mul on selline töö, mis eeldab suht kohe rasedaks jäädes haiguslehele jäämist ( tervist kahjustav töö: kemikaalid jne) ja haigusrahad on teadagi olematud, siis mina tänu uuele süsteemile pigem võidan eks?

 15. Mitte laps ei pea sündima enne 1. septembrit ära vaid raseduspuhkus peab saama läbi enne 1. septembrit seega peab hakkama raseduspuhkus hiljemalt 14 aprill , et saada vana süsteemi järgi vanemahüvitist. Ja skeemitama saab ikka , enamus inimesi siiski planeerivad millal nad rasestuvad .

  1. Ma küll ei planeerinud sedasi. Mõtlesime, et nüüd võiks ja ma ei mõelnud rahale, et millal saan rohkem/vähem. Ma ei teadnud ju, millal ma täpselt rasestun.

  2. Isegi kui planeerida, siis kõik ei pruugi õnnestuda nii. Ma nt olen neli kuud proovinud. Ei kujuta ette, et oleks esimese proovimise korra peale läinud ülemuse juurde diili tegema, et äkki maksab mu ületunnid ja puhkuseraha välja.

 16. Oluline pole, et Su laps sünniks ära enne septemrbit, vaid oluline on, et vanemahüvitis hakkaks jooksma enne septembrit.
  Enne seda on enamusel ju veel see va dekreet 140 päeva ehk et kes tahab vana süsteemi järgi raha saada, selle laps peab ära sündima mai esimeses pooles.

 17. Tegelikult on see kisa nii ebaõiglane. Paljudes asjades võrreldakse Eestit muu maailmaga, aga miks keegi ei võrdle vanemapuhkuse ja -hüvitise süsteemi muu maailmaga? Kuidagi silmakirjalik on. Kui Eestis on midagi head, siis teisi riike kõrvale ei võeta ja ikka kiunutakse, et oi, kui halvasti Eestis kõik on. Kui Eestis on midagi halvemini, siis tulevad kohe näited mujalt maailmast, et vot igal pool mujal on parem.
  Ka uue süsteemiga on Eesti vanemapuhkuse ja -hüvitise süsteem ikkagi väga hea muu maailmaga võrreldes. Lapsi ei tehta raha pärast. Või?

  1. Ma ei tea, miks sa mööda vaatad, väga tihti on vastavasisulistes arvamusartiklites ja aruteludes mainitud, et olgu, mis on, aga üldjoontes on meie vanemahüvitise ja lapsehoolduspuhkuse süsteem midagi, mis on teistele riikidele eeskujuks. Ei ole nii, et sellest kuskil ei räägita või meid selles võtmes välisriikidega ei võrrelda.

  2. Ma räägin kommentaatoritest (ehk lihtrahvast), mitte arvamusartiklite kirjutajatest. Kuigi ka osades arvamusartiklites jäetakse see välja.

  3. Kordan siis enda öeldut üle: “…väga tihti on vastavasisulistes arvamusartiklites ja aruteludes mainitud…”.
   Arutelude all pidasingi silmas kommentaariume, foorumeid jms. Seda ikka tõdetakse väga sageli, et olgu, mis on, see süsteem, mis meil on lapsevanematele loodud, on kiiduväärt.

 18. Ja lapsehooldustasu ei saanud enne ka koos vanemahüvitisega. Ikka pärast vanemahüvitise lõppu, st lapse 1,5aastaselt kuni 3nda eluaastani.

 19. Oled sa vaene või rikas, poes maksavad asjad täpselt ühepalju. seda vanemahüvitise suurust võiks kuidagi ühtlustada. vaene inimene tahab ka oma lapsele osta poest uusi asju. Rikas skeemitab omale veel hüvitist juurde, vaesel pole seda võimalust ma saan aru jah, et see on vanemahüvitis ehk vaema saamata jäänud tulu hüvitamine aga ikka on see ebaaus süsteem, parem kui nii mõneski riigis aga ikkagi :/

  1. Nii võiks ju üldse iga sissetuleku kohta rääkida – ilma lapseta vaese jaoks ka asjad maksavad ju sama palju (söök ja muu eluks vajalik) ja see oleks vist pigem kommunism?
   Kui tahad lapsele poest UUSI asju lubada, eks siis oleks pidanud elus mõned paremad valikud tegema, mitte lootma riigi süsteemi peale, kus kõik tasu mõttes ühe pulgaga löödud on. Mind küll see siis töötama ei motiveeriks, jääkski lapsi vorpima ja elaks toetustest paremat elu kui enda võimete järgi sissetulekust.

  2. Vanemahüvitis määratakse makstud sotsiaalmaksu põhjal, mitte niisama laest.

   Selleks, et me kõik saaksime ühiskassast raha välja võtta, peame me sinna raha ka sisse panema. Need, kes teenivad kõrgemat palka endale ja suuremat tulu oma tööandjale, panevad ühiskassasse rohkem raha sisse. Seeläbi panustavad rohkem ka miinimum-vanemahüvitise saajate heaollu, sest on ju kõvasti niisuguseid, kes toetusi saavad, aga ise üldse riigikassasse makse ei maksa. Ja minu meelest on tänamatu väita, et need inimesed, kes end harivad, karjääriredelil ronimise nimel vaeva näevad, oma äri rajavad, rohkem teenivad, ei peaks seda vaevaga välja teenitud raha saama, sest kusagil on keegi, kes teenib vähem…

 20. Aga kas see jääb ikka kehtima, et kui saan kaks last järjest, vähem kui 2,5 aastaga, siis saan vanemahüvitist sama mis esimese lapsega?

  1. Jah, see minu arusaamist mööda kehtib kui läheb kohe otsa. Ehk kes vana süsteemi sisse jäävad, neil kehtib, kellel vahe tekib, neil uus seadus.

  2. Jälle sa sogad! See osa jääb ka uue seadusega kehtima. Miks sa selle postituse kirjutasid, kui sa eeltööd ei teinud või ei oska asju tõlgendada? Kui laste sündide vahe on vähem kui 2,5a, siis arvestatakse eelmine vh(kui just pole vahepeal tööl käinud ja saanud suuremat sotsiaalmaksuga maksustatud tulu 12 kuu peale kokku, kui seda oli eelmise vh arvestamise ajal).

 21. Vähemalt sellest kn kasu et sünniks augustis et siis arvestatakse lapsehooldustasu saajaks ka (peale vanemahüvitise lõppu). Abiks ikka.

 22. Ja arvan et uus süsteem on ausam. Sest kõigil arvestatakse nüüd sama perioodi.
  Mitte et kellele vanemahüvitist hakatakse arvestama 31.12.2018, saab 2017a palga järgi ja samas kes 1.01.2019 siis see 2018a palga järgi. Reaalselt eraldab neid vaid üks päev.

 23. Tead, milline kergendus oli sellest seadusest kuulda, teades, et endal on augusti algul tähtaeg – isegi kui hilineb, siis kuu aeg kindlalt mitte Palusin ülemusel detsembris jaanuari kuu palk nö ettemaksta ja deklareerida detsembri kuu töötasuna

  Huvitav, mis tunne on neil, kelle tähtaeg on 31. august?

  1. Sa kahjuks oled jah asjast valesti aru saanud, sulle juba kehtibki see uus süsteem, Sirli.

   Mis tunne teistel on, seda tead nüüd vist ise. Tuttav tegi ka avastuse, et talle kehtib see, ei ole hea tunne. Kaotab üle 200 euro igakuiselt tänu sellele.

 24. Uus süsteem ei muuda midagi nende jaoks, kelle palk ei ole tõusnud. Vähe on neid õnnelikke, kelle palk iga aasta 15% tõuseb, nagu keegi ütles. Teeb kahju töötutele, tudengitele, kes jäävad vahetult peale tööle saamist rasedaks. Teeb lõpu arusaamatule kombele Eestis, kus naine jääb rasedaks ja kukub kahel kui mitte kolmel kohal töötama ehk skeemitamisele. Tuleb kasuks masu tingimustes, kui peaks palku kärbitama, naistel on senisest suurem motivatsioon lapsi saada rasketel aegadel. Annab tunnistust sellest, et kui maksud viiakse uhkelt Lätti, siis Eestis tuleb hüvede saamisel pisut vähemaga leppida. Aga kokkuvõttes – keegi alati võidab ja keegi kaotab. Ka praegu ei saa kõik emad oma palga suurust vanemahüvitist, sest sellele on ülempiir ette pandud.

  1. Kahjuks tuleb see süsteem juba nt kõigile õpetajatele, lasteaednikele jne, kelle palk siiski püsivalt tõuseb. Töötan suures erasektorivaldkonnas, kus ka regulaarne palgatõus on siiski pigem reegel kui erand. Nii et neid, keda see valusalt puudutab, on ikka palju.

 25. Ma ei oskagi seisukohta võtta kumb see siis parem on. Mulle meeldib siin Norras: sünnituseelselt peab viimase 10 kuu jooksul vähemalt 6kuud töötama, muidu ei saa üldse muffigi. Mulle sobib mida selles minevikus surkima hakata, ei mõista.

 26. Minu enda sõbrad ja tuttavad on skeemitanud ja siis kohe 2-3 last saanud, sõprade firmades “ töötanud “ ja ise sots maksu juurde makstes siis. Tavaline skeem.

  Ise sünnitan septembris ja mul on täitsa suva sellest VH, olen ise ettevõtja ja maksin min tasu niikuinii ja kodus olles kavatsen tööd beebi kõrvalt edasi teha. Hea meel, et haigekassagi olemas, muidu tambin seda ka iseenda eest, aga nüüd kolm aastat rahu majas.

 27. Minule uus süsteem meeldib tunduvalt rohkem. Kuna beebi oli planeeritud nkn 2020 suveks ja samuti maksis tööandja suure preemia välja (30k), siis ütleme nii, et vanemahüvitis oleks väga hea. Lihtsalt planeerima natuke peab, et ei magaks õiget aega maha (aastat siis), kuhu sisse preemia ära mahuks. Ütleme nii, et mõningal juhul tuleb tööandjat ka tänada südamest, sest tavaline emapalk oleks olnud pea 2,5x väiksem.

  1. Sa ei saa mitte iialgi ette teada, kas laps ka 2020 suvel sünnib. Kuidas see oligi – jumal naerab, kui… Lõpeta lause.

Comments are closed.