Categories: #elulineblogi

VOL2: kui kaua on kingituseks saadud toode reklaam?

Kuigi minu eilsest frustratsiooni täis postitusest suunamudijatele koostatud juhendi kohta võis jääda mulje justkui ma ei tahaks seadusele alluda, siis nii see üldse pole. Mul ei ole probleemi märgistada reklaami, aga siin tekib mu meelest sada auku.

Mul on küsimus, miks sinna kaasati üldse praktikuid, kui mitte ühte nende nõuannet kuulda ei võetud ja tehti ikka nii nagu reklaamigurud õigeks pidasid? Veel enam paneb mind imestama, et turundajad endale ise auku kaevasid. Aga ehk on tegemist tõesti sellega, et “uus turundus” astub “vanale turundusele” liiga kandadele ja on “vaja koht kätte näidata”. Kes teab. Aga seni kuni mina elus olen, blogida saan ja seeläbi ka teistele influenceritele kasulik olla, seni kavatsen mina igas augus näha võimalust ja jagan seda hea meelega ka teistega. Eesti on oma turundusega nagunii muust maailmast aastate jagu maas..

Kui kaua on kingiks saadud kampsun reklaam?

Ilmselt päris paljude suunamudijate probleem – firma x saadab kingituseks kleidi, pesu, kampsuni, lapsele kombe, jope, body, kleidi – kui kaua see on pildil reklaam? Okei, saad toote, paned lapsele selga, teed pilti, jagad seda ja see on see, mille vastu kingisaaja sulle selle saatis, eks? Et teed nats promo ta tootele. Okei, tagid ta ära, lisad juurde #reklaam. Korras justkui.


Aga nüüd, kolm nädalat hiljem postitad lapsest uuesti pildi selle kleidi/kingade/kombega ja sa tead, et esimene küsimus mis pildi alla tekib on “kelle oma, kust pärit, mis firma” – sul on 107x lihtsam see firma ära tagida kui hakata kümnele inimesele postkastides ja kommentaarides vastama. Aga tegemist ei ole enam ju reklaamiga, vaid osaga sinu elust?

Näiteks ma sain enne Kreeka reisi Change Lingerie pesupoest kingituseks kaks trikood (#reklaam). Suvi on ammu möödas, aga kui ma ükspäev storys ühte pilti kasutasin, kus mul oli Change’i trikoo seljas, tuli kohe kiri – oo, kust see äge trikoo pärit on. Lihtsam oli teha uus story, Change ära tagida ja keegi ei kirjutanud rohkem, et kuule, kust trikoo said. Oli see siis nüüd reklaam? Mu eesmärk polnud kuidagi nende trikoomüüke sügisel suurendada. Samas juhend ütleb, et reklaami eesmärgil näitamiseks peetakse ka seda kui toode on silmatorkavalt kaadris. Mis ma siis teen? Udutan trikoo seljas ära? :D

Samas ütleb juhend, et see pole ilmtingimata reklaam, kui ma kannan kindla kaubamärgi rõivaid, jalanõusid vms, mille müügi edendamisega ma pole seotud, aga samas peaks ma olema need jälle ise ostnud? Tuleks justkui lähtuda sellest, kas toote kohta käiv postitus teenib kaupleja huve või ei. Ehk siis totaalne ämber – minu meelest ei teeni vana trikoopilt kaupleja huve. Aga kes ütleb või kes teeb kindlaks, et ikkagi teenib? TTJA? Turundajate Liit? Konkurent? Mõni suunamudija, kes ei saanud koostööd sama brändiga? Hakkame kohtus vaidlema?


Ehk siis – millest ma lähtun? Enda sisetundest nagu siiani? Aga.. kui see on kellegi silmis vale?

Kas lugejat peetakse silmaklappidega idioodiks?

Juhend ütleb, et on oluline eristada reklaam muust sisust, et oleks aru saada, kas loodud sisu on autori enda tahtest ja soovist sündinud või on see tehtud lähtuvalt reklaami tellija soovist. AUK!

Esiteks, kui te loete mõnda mu postitust, siis ma päriselt tahaks teada, kui mitu korda te aastas EI SAA aru, et tegemist on reklaamiga, kingituseks saadud tootega, ise ostetud reisi või tasuta spa-paketiga.

Ma üritan küll end alati vastavalt väljendada – spa kutsus külla – ilmselgelt nemad maksid, eks? Leidsin lennupiletite sooduspakkumise – ilmselgelt ise maksin. Firma saatis kingituseks – ilmselgelt ma ei maksnud. Käisin poes ja ostsin – ilmselgelt maksin mina ise. Ja kui postitus on sisuturunduslik ja hariv (mida meie sisuturundusmaastikul näeb üha harvem, sest inimeste jaoks võrdub igasugune sisu ajalehes juba reklaamina), siis on ju selge, et kui ma olen seitse erinevat linki mõnda e-poodi pannud, siis selle eest on makstud. See on ka alati märgistatud teematrellidega #koostöö meie blogis. Kui seal viidet ei ole, pole tegemist ka makstud sisuga, sest linke lisan ma igal juhul, et mitte hakata jälle postkastis ja kommentaarides kõigile linke saatma, lihtsam on nad kohe ära lisada.


See on täpselt see koht, kus “reklaamigurul” kes seal “komisjonis” oli puudub igasugune kogemus blogijana ja Meelist ei võtnud keegi siinjuures kuulda. Ma ei tea, mida arvati, et ta on mingi wannabe blogger, kes midagi ei tea? Wannabe või mitte, aga Eesti ühe loetuima blogi autor siiski, kes on teinud koostööd pea iga agentuuriga Eestis, rääkimata suurematest ja väiksematest firmadest ja isegi eraisikutest, kes abi paluvad.

Mulle meeldis turundajate grupis ühe inimese arvamus, kes ütles, et suunamudija ei saa edale lubada pelgalt reklaamitegemist, sest tema eesmärk ongi olla võimalikult ehe ja aus ja jagada oma päris arvamust, jagada temaga seotud asju ja promoda neid tooteid, millesse ta ise usub. Ma olen 100% nõus. Meie blogist ei leia ühtegi sellist reklaampostitust, mis mind ennast ei huvitaks või millega mul seos puudub.

Näiteks, mulle kirjutas blogilugeja, et ma kirjutaksin seksist ja rasedusest, vaagnapõhjalihaste treeningust – mul tõesti puudub kogemus, aga samas on see piisavalt põnev, et sellel teemal kirjutada. Saatsin oma mõtted edasi kirg.ee tiimile, kellega mõni aeg tagasi koostööd tegime. Neile idee meeldis, nad lubasid mulle paki saata erinevate toodetega, et saaksin neid proovida ja kirjutada teemast üleüldisemalt ja panna rõhu just sünnitavatele naistele. Ehk siis.. te loete kunagi tulevikus seda postitust ja saate ju aru, et see on koostöö?


Kuidas märgistada?

Siit jõuame me järgmise punktini. Juhend ütleb, et reklaampostitus tuleb selle alguses märgistada ja asjakohane oleks kasutada teemaviidet #reklaam. Samas see juhend ei käsi, poo ja lase, seega on mu vaba valik, kuidas ma seda teen. Mina olen siiani kasutanud tasuliste reklaampostituste jaoks #koostöö.

Seadus (reklaamiseadus, mitte mingi suvaline juhend) ütleb, et (1) Reklaam peab tavalise tähelepanu korral olema selgelt eristatav muust teabest ning selle sisu, kujundus ja esitlusviis peavad tagama arusaamise, et tegemist on reklaamiga. Seda ta on ka siis kui jätkame minu siiani kehtinud märgistamisega, mis ongi meie blogi eripära – meil on #koostöö; Mallul on * pealkirjas; kellelgi kolmandal rahvusvaheline #AD jne. See on iga suunamudija enda asi kuidas ta oma asja ajab kui ta sealjuures seadust järgib, ei?

Ma võin vabalt hakata iga #koostöö asemel kasutama ka selle loo päisepilti, siis on kohe selge – reklaampostitus.

Mitte, et ma kõigele alluks, mida päev edasi, seda rohkem ma tunnen, et see kõigile meelejärele olemine hakkab ära tüütama ja on aeg olla vana hea marimell, kes julgeb öelda ja kirjutada nii nagu asjad on.. Siis öelge, kuidas te sooviks, et marimelli blogis oleks reklaam märgistatud?

[poll id=”4″]


marimell

Recent Posts

Otsin tööd ehk Sinu uus turunduse- ja influencerqueen on siin!

Jah, ma nüüd olen omadega sealmaal, et ainult kaks puhkust on veel kalendris ja olen…

2 nädalat ago

marimell Berliinis: kuidas pikas püsisuhtes kõhuliblikaid toita?

Kevadine päike on välja sulatanud mitmed lahutuse või lahku minemise uudised - just tuli uudis,…

2 nädalat ago

Leenu Veneetsias ehk kuidas ma sõbrannale üllatussünnipäeva korraldasin

Kaks kuud tagasi käisime sõpradel külas ja sõbranna ohkas, et issand, 40 - üldse ei…

3 nädalat ago

10 aastat abielus

Täna sai siis sellest päevast kümme aastat, mil me perekonnaseisuametis jah-sõnad ütlesime. Jube paljudel on…

4 nädalat ago

Viskasime mitu tonni ventikasse

Me oleme siin nüüd kaks aastat elanud ja tegelikult terve selle aja maadelnud kuiva õhuga,…

1 kuu ago

Kui vaid teatud vähi vastu saaks vaktsineerida – saabki!

Ma ei tea, kas asi on vanuses või milles, aga viimastel aastatel on mu sõprus-ja…

1 kuu ago