24 päeva veel: rinnapump ja rinnapiimaasendaja

Täna leidsin oma blogist kommentaari, mis pani mind mõtlema… Ehk siis ma olin varem aru saanud, et selle teemaga on veel aega maa ja ilm, aga nüüd lugesin, et vist ikka ei ole ka.

de7bbe04adbfb7f2_breastfeeding.xxxlarge_2x

Ma loodan, et kommenteerija ei solvu, kui võtan ta pika kommentaari paari lausega kokku. Tal oli mulle üks soovitus – võta rinnapump juba haiglasse kaasa, tissid võivad minna megasuureks, kõvaks, valusaks ja piima täis – hea kui saab tühjaks pumbata. Ja imetamine võib osutuda kümme korda valusamaks, kui ma ette kujutan. Väidevalt olla tema kuu aega valudes olnud. Nuttis ja karjus koos lapsega. Nagu haava pealt tõmbaks keegi liivapaberiga. Ja teiseks soovitas ta koju osta piimasegu. Never know millal vaja võib minna.

Nüüd mul on küsimus targematele – milline rinnapump tasuks osta? Ehk kellelgi on üle mõni pump, mida ei kasuta… Samas olen ma kuulnud, et rinnapumpa pole mõtet ette osta, et selle saab vajadusel kohe soetada. No aga kui tekib SOS olukord, siis oleks hea teada, milline see parim on. Rääkige oma kogemustest palun. Ja nagu ma aru saan on nad erinevad ja ei pruugi mulle sobida.. Ja kas elektriline või manuaalne ja… Appi, ma ei hooma sest teemast midagi!

Teiseks, millist piimasegu ma ostma pean? Seda ma tean isegi, et hea on pudelit mitte anda, sest ta ei pruugi tissi uuesti omaks võtta, aga no äkki mul löövadki tissid tuld ja purskavad verd nagu lohed tuld ja ma ei saa imetada, siis süüa peab ta ju saama…

Seega, palun soovitage-laitke, milline pump ja piimasegu on parim, millisega kogemused kehvad? Võite soovitada ka ostukohti.

Samal teemal

31 Comments

 1. Jah…mul oli ka ikka päris hull see algus….oligi verine jne….megavalus ja nutsin ka imetamise ajal aga kõik möödub ja nii hull see polnud, et oleks loobunud ja oma väikesele beebile pulbrisööki andnud, rinnapiim talle ju kõige parem. Pumba suhtes…saab ka ise käega lüpsta…ära muretse ja paanitse…pole sul neid vaja. Ole rahulik ja loomulik…see kõik on emake loodus. Rahu ainult rahu.

 2. Haiglas saad piimaasendajat. Mina soovitajs Hipp pre alguses, seda saab nii valmiskujul kui ka pulbrina ning peaks aitama ka gaase vältida. Pelgus kasutatakse sama. Toitu vahetada ei soovita eriti, võivad tekkida allergiad ja kõhuhädad.
  Peale sünnitamist rega end itk imetamisnõustamisse, see on tasuta. Seal saad ka erinevaid pumpasid proovida. mul oli 4 pumpa. Elektrilised kipuvad katki minema ja teevad lärmi. Soovitan kaasa osta kõige lihtsam ja odav manuaalne, hijem saad muu osta kui vaja.

 3. Ära osta neid omale koju seisma, seda lihtsam on endas kahtlema hakata. Lase kohe haiglas imetamisnõustajal imemisvõte üle vaadata, kui ikka ropult valus, siis on võte vale. Osta hoopis Purelan salv ja peale iga imetamist möksi nibud sisse. Piimapaisuga lähed sooja duši alla ja käega saad ummistused välja. Külmalt pumbaga on see ju väga valus. Kui tunned, et rinnas on kõvemad kohad, siis paned lapse rinnale nii, et loug on selle kõva koha suunas. Pikali voodis annab igasuguseid iks asendeid väänata. Kõik vaid parema tuleviku nimel. Kiiret õppimist ja pikka muretut imetamist :)

 4. Hmm…kas pealinna haiglates pumpasid siis pole? Siin maal isegi on haiglas väga korralikud pumbad olemas ja võimalus asi ära ajada. Kuigi ma ei usu, et seda üldse vaja läheks. Pole mõtet mingi paranoilise naise pärast raha raisata.

 5. haigakottiind nüüd veits, kindlasti pane haigakotti nibukreem (mul oli bebhanten kaasas) itks on kohapeal olemas automaatne rinnapump (sa saad oma,otsikud ja vidinad). Pelgu eluga pole kursis aga arvan et sa saad helistades sinna, oma küsimusele vastuse :). Piimasegu pole vaja ka kohe osta, sest sünnitusjärgses osakonnas on see olemas, ning seda antakse maru kergekäeliselt :/ .kui ongi imetamisega mure, siis kisendad ja nõuad iimetamisNõustajat :)

 6. Ära kohe tervet palki pulbrit ostma hakka. Äkki ei sobigi sinu beebile. Olemas on ka valmispiimasegud 200 ml pudelites. Minu poiss sai Aptamilli juurde ja sellest ühest pudelist jätkus 24h, see oli siis kohe peale sündi.ja kui sul ikka haiglas rinnad piimast plahvatama hakkavad, siis seal peaks ka ikka rinnapumbad olemas olema :) mina sain seal kinnitust, et minu rinnad on piimast ka kolmandal päeval jumala kuivad.
  Muidugi on elektriline parem, enda töö on väiksem aga mina ostsin endale Chicco pumba ja sain sellega väga edukalt pumbatud. Aga ma leian, et oota ikka ära ja siis saada mees ostma, pumpasid müüakse tavalises toidupoes ja apteegid ka ju kaua lahti.

 7. Mul samamoodi – esimesega ikka u kuu aega läks, enne kui asi korda sai…Sai ka nutetud. See oli raske…
  Pumbata saab ka haiglas (Pelgus vähemalt sai). Koju ostsin tavalise manuaalse…Muidugi elektriline oleks 1000x mugavam olnud.
  Kapsaleht leevendab piimapaisust tekkivat valu. Mees tõi haiglasse suure kapsapea, kuna säästukas muud plnud :D
  Asendajaid ei pakkunud. Kuna soov ikka oma piima anda oli palju suurem, alla ei tahtnud mitte anda. Neid hakkasin hiljem ostma, nii 8-9k. Ja ega kõik sordid neile ei maitsegi. Lõpuks viimane sort poeletilt kõlbas talle.

  Ei tasu hakata asju ette ostma…Kui vaja, siis poodi minna, Tallinnas ju kõik käe-jala juures olemas :)

 8. Ei olnud mul pumpa ega piimapulbrit, vaid bepantheneni kreem määrimiseks nibudele. Jah, alguses oli mul ka megavalus, aga see oli sellest, et rinnad pole harjunud, et keegi lutsutab sealt omale midagi ja läksid natukene ka katki. Väga oluline on, et beebil oleks oige imemisvote, siis sujub koik hästi.

 9. Rinnapumpa ette siiski osta ei soovita – tavaliselt esimesel päeval seda suurt piimapaisu ei ole ja kui järgnevatel päevadel tunned, et ise (veidi) väljalüpsmine leevendust ei too, siis mees saab ju kohe poodi tõtata (või järelturult osta, Tallinnas peaks see eriti kiirelt minema). Samuti on võimalik rinnapumpa laenutada… Rinnapumbaga on see lugu, et isegi need, mida paljud kiidavad ei pruugi Sulle sobida – mõni nt saabki ühe pumbaga ainult mõned tilgad välja, kuigi rinnad on rasked ja silmnähtavalt piima täis. Leevenduse toob ka see, kui natuke käega välja lüpsad ja beebit tihti rinnale paned.
  Endal oli/on nii Phlips Avent manuaalne ja ka medela elektriline rinnapump.
  Aventi pump teeb oma tööd hästi, kurta ei saa. Siiski võib juhtuda nagu minul, et paar päeva võtab aega enne kui pumba abil saab rinnast ikka arvestava koguse piima välja pumbata. Kuid piimapaisu ajal leevendas ta küll hästi ja pärast mõnepäevast pumpamist suurenesid ka kogused. (Tegelikult tavaliselt ongi nii, et alguses on vaja, et rinnad pumbaga harjuksid ning pärast mõnepäevast “tööd” saab juba ka reaalselt tilkade asemel rohkem piima välja).
  Medelaga sain väiksema ajakuluga suurema piimakoguse välja pumbata. Kuna minul reaalselt oli vaja suuri koguseid välja pumbata, siis isiklikult valiksin järgmine kord ainult Medela ja võimalusel kasutaksin laenutamisteenust.

  RPA-ga sama lugu – valmis ei tasu osta. KUI tõesti on vaja, siis haiglas kindlasti tuuakse. Kui millegipärast peategi RPA-d edasi andma või RPA peale jääma, siis ei ole sellist asja nagu “parim RPA”. Igale lapsele igasugune ei sobi, mõnd ei võta suu sissegi :). Katse-eksitus-meetodil saate teada, mis teie lapsele sobib.

 10. Mul soovitati ka piimasegu haiglasse kaasa võtta. Aga tegelt pole mõtet, kui on selline olukord, et üldse piima pole, siis saab seda haiglast ka ja pumpa ka ei ostaks ette ära. Ostsin selle hiljem ja Medela pumbad on head. Olen kuulnud, et Medela Swing on mega hea. Mul oli mini electric ja olin rahul, mul pumbates ainult eriti midagi välja lihtsalt ei tule, seega müüsin pumba juba ära.
  Ja imetamisega on nii ja naa, mul näiteks olid nibud nats hellad, aga konkreetset valu polnud üldse. Pane endale haiglakotti purelani salv, see teeb imesid ja vb see hoidiski mul selle suure valu ära.

 11. Mina arvan ka, et neid asju pole küll mõtet ette osta. Kui pump ja/või asendaja kodus olemas, siis on ka imetamisest loobumine oluliselt lihtsam. Jah, ka mul oli esimene kuu imetamine valus, tekkisid lõhed, nutt oli pidevalt kurgus, aga see on mööduv. Kui vaja, saab alati poest osta :)

 12. Mul oli selline pump: http://www.beebi.ee/tooted/product-category/muud-tooted/soomistarbed/rinnapump-tommee-tippee-freedom/
  Vaja alguses küll kohe ei läinud, aga palju ei puudunud ka. Laps oli ainult kuskil neli päeva vana, kui tal tekkisid gaasid (ma ei saa siiani aru, millest see tookord oli, ilmselt mu toidus midagi sobinud) ja ta karjus öösel tundide kaupa. Kui lõpuks magama jäi, siis magas järgmisel päeval hästi kaua ja mul hakkas juba piimapais tekkima, rinnad läksid kõvaks ja jube valusaks. Jah, saab ise lüpsta ka, aga pumbaga ikkagi mugavam. Tookord oleksin just pumpama hakanud, aga siis ärkas laps üles ja hakkas sööma :)
  Muidu hiljem kasutasin pumpa selleks, et pumbata veidi piima välja, kui oli plaanis jätta laps natukeseks ajaks isa hoolde, et saaksin ise käia nt juuksuris või kasvõi sõbrannaga paar tunnikest kohvitada. Usu, väikese beebi kõrvalt on täiesti jumalik vaheldus mõnikord sellist enda aega saada :) Ise läksin esimest korda nii-öelda linna peale, kui laps oli 2,5-kuune. Mees sai temaga väga hästi hakkama ja sai ka kõik järgnevad korrad. Minu kogemuse põhjal võib öelda, et kui laps on imemise juba ilusti selgeks saanud, siis ei juhtu midagi, kui ta korra kuus või paari kuu tagant saab 1-2 söögikorda oma piima pudelist, mitte rinnast. Imetasin üle aasta ilma probleemideta. Mõned ökoemad ja totaalsed imetamishullud hoiatavad pudeli kui katku eest, et kui pead kuskile minema, tohid ainult süstlast või topsist lapsele süüa anda, muidu ei pruugi enam rinda võtta. Jah, vastsündinu puhul kehtib see ehk tõesti, aga kindlasti mitte juba suurema lapse puhul. Lugesin millalgi Perekoolist ühte teemat, kus keegi ema kirus arste: ta oli mingile operatsioonile läinud, endal kodus rinnalaps. Noh, ja haiglas oli opiaeg veninud ja oodatust oluliselt kauem läinud, laps aga oli kodus söömata. Ema nimelt ei olnud nõus lapsele piima pudelist ega üldse kuskilt mujalt kui oma rinnast andma, sest kartis imetamist ära rikkuda. Ja selle nimel lasi ta oma paarikuusel imikul seitse (!) tundi nälgida! Kirjutas sellest veel, et vaat kus arstid, ei taipa rinnalapse ema kiiremini ette võtta. No tule taevas appi, tõesti. Lapse söötmise korraldamine on siiski iga lapsevanema enda asi. Siis ma mõtlesin küll, et milleni kõik need propagandad (ära jumala eest oma lapsele pudelit näitagi, ja imetama pead tingimata vähemalt kaks aastat) küll võivad inimese viia. Sorry, pikk jutt, aga hinge peal oli :)
  Mis puutub piimasegusse, siis minul oli varutud igaks juhuks üks pisike pakk Aptamili valmispiima. See on sellises 200 ml tetrapakis, osta peaks saama igast poest piimasegude juurest (ma usun). Vaja mul seda õnneks ei läinudki, enne sai kehtivusaeg läbi ja viskasin ära :)

 13. Tead, me ei ela enam vene ajas kus mitte midagi saada ei olnud. Ära varu mõttetut kola ette endale. Mina näiteks pumbaga piima ei saanud kätte mitte tilkagi! Ja tegelikult ei olnud pumpamiseks ka vajadust. Kui korra pais oli, siis läksin duzzi alla ja sooja vee all kõige mugavam pumbata.
  Pulbri saab mees osta ju kui vaja peaks olema.

  Varu endale kapsapea külmakappi ja imesalv Bepanten. Need on head abilised rindadele.

 14. Mul alguses rinnapumpa vaja küll ei läinud, aga hiljem on hea piima ette varuda sellega juhuks, kui natukeseks tuulutama plaanis minna. Ja piimapulbrit küll ei soovitaks koju osta. Nii võibki kole kergekäeliselt pudelitoidule üle minna. Pigem siis igaks juhuks paar pakki valmis piimasegu.

 15. Minul hakkas piima tulema alles siis kui laps oli 4-5 päevane ja siis ka nii vähe, et pidin lisaks piimasegu andma. Haiglas esimesed 12 tundi ei saanud laps üldse midagi, kui arstidele pinda hakkasin käima, et mis saab siis, et siiamaani piima ei tule, siis anti süstlaga piimasegu, mis neil on koguaeg seal vamis. Kutsuti mulle ka imetamisnõustaja kohale, kes siis uuris ja puuris ja lasi mul erinevaid pumpasid katsetada. Pole mõtet tõesti enne valmis osta..katsetad haiglas ära kui üldse on vaja ja siis haiglast koju minnes hüppad apteegist läbi :) Ja et laps pudeliga ei harjuks, tulebki süstlaga anda. Piimapaise oli ühe korra ja siis tegi pumb sellist valu, et ikka pidin laksma lapsel imeda ja oligi läinud paise(kapsalehed ka muidugi aitasid). Bepanten ka kindlasti hea, ei pea muretsema, et see peal koguaeg, see on lapsele ohutu. Ja seda ei tea ju kunagi ette kellel kui palju piima tuleb ja kui hästi laps imeb. Minul oli algus raske ja 1,5 kuuselt oli rinnapiimaga kõik, lihtsalt lõppes otsa tasapisi(polnudki selle aja jooksul kordagi sellist aega, et laps oleks ainult rinnapiimast toitunud, sünnist saati lisa saanud).

 16. Kui nibud jäävad valusaks jne siis ikka vale imetamise viis.Mina küll ei kogenud sellist asja,et nibud valusad oleksid.Aga ostsin tavalise pumba kuna minul tekkis meeletult palju piima ja laps ei jõudnud lihtsalt süüa nii palju :) ja kolmandal raseduskuul jooksid rinnad ternespiima….hakkas ennem lapse tulekut voolama.Hetkel ootan teist last.

 17. Tead, me naised kannatame kõik ära! Ära muretse ette. Minul esimese lapsega näiteks ei olnud mingit valu vms, selle eest teise lapsega andsin rinda kuu aega käterätt hammaste vahel, sest nii kuradi valus oli! Kapsas, maailma parim asi!!! Selle lasin kohe teise lapsega haiglasse endale tuua kui laps käes, kui Sul on kapsapea- ei vaja sa pumpa, pumbaks on Sinu pisike inimene. Alguses kindlasti on ehk piima rohkem kui tema jõuab ära imeda, aga tema järgi hiljem piimatootmine ka ennast paika panebki, lisaks pumpama hakkad siis seda rohkem ka toodad.
  Ja piimasegu, milleks see? Kas Sa tõesti tahad öösiti mitu korda vett keeta ja piima segada ja siis parajaks jahutada, samal ajal laps ootab ja nutab, et kuna juba? See on enda piinamine, palju lihtsam on rinda anda (saad ise rohkem puhata ja oled rõõmsam) ja kindlasti ka kasulikum.
  Ja kui tissid löövad tuld, siis lahendus ei ole mitte rinnast toitmine. Nibukaitsed oleks parem lahendus selleks ajaks kui piimaasendaja. Kui ongi valus, sa saad hakkama, me kõik oleme saanud, ja no nädala kuni kuuga on kõik korras! ;) Üks hea salv on, niplitele, mis valuga aitab ja ei pea enne imetamist maha ka pesema, Bepanthen salv, väga soovitan!

 18. Haiglas nutsin, et piima ei tule, ega kohe ei tulegi, läheb paar päev aega. Kodus umbes 4 päeva pärast sünnitust oli selline piimapais, et nutsin vist iga päev. Rinnad olid nii piima täis, et sellest tekkisid mul rindadele venitusarmid, hommikud olid kõige õudsamad, tissid nagu sangpommid ja jube valusad. Ega need beebid algul kõige kõvemad imejad ei ole ja kogu piima ära ei ime, siis esimene asi oligi hommikul, et pumpasin suurema osa ära, et vähegi normaalne olla oleks, siis panin lapse rinnale. Välja pumbatud piima võid sügavkülma panna, hiljem äkki vaja. Kapsas olgu sul koguaeg külmkapis võtta, kapsalehed jahutavad hästi tisse. Sellele tagasi mõeldes, olid need esimesed nädalad 100 korda hullemad kui sünnitus. Peale selle läks üks nibu katki ja ma ei saanud sellega enam imetada kuna see oli räigelt valus ja siis pidin seda rinda nädal aega pumpama.
  Aptamilil on valmis piim, ei pea pulbriga mässama.

 19. Rinnanibud lähevad nii või naa valusaks alguses, voivad tekkida ka lõhed. minul anti haiglas nibukreemi, mis toimis väga kiirelt ja tõhusalt, aga niikaua kui nad olid mul katki , siis anti haiglast ka nibukaitse.selline mis paned nibu otsa. See vaatepilt oli kyll naljakas aga ajas asja ära. Tekkis ka piimapais rinda, arstide sõnul pidigi see kestma3-4 päeva ja siis läheb yle. Mina kasutasin haigla elektrilist rinnapumpa, mis oli väga tõhus, oli endal ka olemas see tavaline aga sellest polnud yldse kasu. Aitab ka sooja dussi all käimine ja samal ajal rindade masseerimine. Kui haiglast koju sain ostsin endale ka elektrilise rinnapumba ja see oli väga hea ost kuna see aitas mind väga palju. Kindlasti aitavad ka haiglast arstid õed.

 20. Ära nüüd üle ka muretse :) Minul on mõlaema lapse puhul olnud kapis igaks juhuks üks valmispiimasegu, mille ma mõned kuud hiljem lihtsalt ära viskasin.
  Pumba ostmiseks ajadust ei olnud. Piimapaisu esimese lapsega ei tulnud, teise puhul aitas kapsaleht ja soe dušš. Imetamine on alguses pigem ebamugav, korraks alguses ehk valuski, aga mitte midagi hullu. Lapse panin rinnale siis, kui ta ise tahtis, mitte ei pidanud rangelt 2-3h vahesid. Ja kõik olime rõõmsad :)
  Nibudele kreemi peale, imetamisvõte õigeks ja siis ongi juba kõik hästi :)

  1. Väga vale soovitus. Ausalt. Kui lapsel ei ole söömisega probleeme, ei tasu neid kyll kasutusele võtta. Need on mõeldud selleks, kui on sissetombunud nibu, laps ei oska õigesti syya vms

 21. Alustasin Aptamil piimapulbriga, see aga kahjuks tekitas lapsel gaase. Selletõttu pidime piimapulbrit vahetama, järgmiseks valikuks oli HIPP. Hipp sobis ja on väga hea hinna ja kvaliteedi suhe.

  Kuna minul oli probleeme , et piim kadus kiiresti ära, pidin kontrolli palju üldse laps kätte saab jm.Kasutasin pumpa(u 1n). Laps sai rind kahjuks ainult 3n. Kasutasin Aventi manuaal pumpa. Minu arust väga mugav.

 22. Minul ei olnud näiteks nibud valusad ja paisu ka ei tulnud. Piimasegusid ma ka valmis ei ostnud. Õige piim tuli ka rinda mõni päev hiljem ning kui tundsin, et nibud hakkavad valusaks minema, siis määrisin bepantheni salviga :)

 23. Mina ka ei soovitaks rinnapumpa ette osta. Kui vaja,saad alati käsitsi suurema osa välja pumbata nt kraanikaussi või kuhugi. Minul jäi ka pump seisma,sest laps pudelit ei võta ja nii palju piima üle ka polnud,et oleks vaja läinud. Küll aga soovitaks elektrilist ja võimalusel kahe pumbaga,millel on ka erinevaid kiirused jne.
  Nibukreem on vajalik ja väga tänuväärne.
  Kui rpa soovitada,siis mina soovitaks aptamil valmis pudeleid. Sellised väikesed ja mingit segamist ja mõõtmist pole vaja.

 24. Minul on roheline mam rinnapump. Asendamatu abimees. Mul siis esimesega oli ka mul juba 3 pàeva hiljem tellised ja siis sai kuuma vee all rindasid pehmemaks tehtud. Pumpa mul siis ei olnud. Teisega tuli alles nàdal hiljem piim aga siis tuli ka paised. Nii et làks ka siis vaja seda. Mul seda nûûd môned korrad kasutatud ja kaasa saab kaks uut pudelit. Suurem ja pisem, lisaks ka uus lutt. Vöin pakkida ka kasutatud pisikese pudeli kaasa. Ma sain beebipaki, kus oli mam pisikene pudel sees. Kui huvitatud oled, siis vôin mûûa, kuna mul on tissitamisega tehtud lôpparve. Soovitan piimapulbriga oodata. Neid saab alati poest lasta mehel tuua ja kui on vaja, siis uuri enne, mida haiglast saab ja kas see sobib lapsele.

 25. Minul pole mitte kordagi imetamine valus olnud. Samuti pole ka piimapulbrit tarvis läinud. Isegi lutipudelit pole soetanud. Seega, võta vabalt, oluline ära õppida õige imetamise võte.
  Alguses mingi hetk on jah rinnad nagu arbuusid, aga imetamine aitab. Mida rohkem seda piima välja pumbata, seda rohkem seda tuleb.

 26. Muretsema hakka siis, kui saad aru, et beebs sööb rinnal lühiajaliselt ja siis uinub, ära vôttes rinnalt hakkab nutma, vajab äratamist toidukordadeks. Sünnitusmajadest saadetakse koju enne, kui probleem on tekkinud, kuna ôige rinnapiim tekib emal alles 3-5 päev, mônikord varem. Nii, kui tunned, et abi vaja siis vôta minuga ühendust. Ämmaemand/imetamisnõustaja :)
  Ära enne môtle ja muretse. Keskendu hingamisele :)

 27. Minul olid rinnad verised juba haiglas, keelati imetamine 24 tunniks. Nagu noaga oleks keegi nüsinud. Tegelikult oli lapsel soor, sündides. Sain endale elektrilise pumba, sellise nagu haiglates on ja imetasin peale seda 1,3-aastat. Pumpa ei ostnud, pulbreid ka mitte.

Comments are closed.