9 tundi elektrita

Eile õhtul kell kaheksa läks elekter ära ja.. ma sain hetkega aru, et sõjaks ja kriisiks mina eriti valmis ei ole. Esiteks oli meil täpselt pool Kirsti Timmeri küünalt (tellisin just uue!) ja kahe pokaali jagu pulberküünalt, mille ma panin pitsidesse, et rohkem saaks – jagus kaheks tunniks, asi seegi. Okei, meil olid LED-lambid akude pealt, mida filmimiseks kasutame, aga ütleme nii, et üle ööpäeva hakkama saada oleks keeruline, seega kõik kes küünlaid teevad ja toodavad, võite meile paki saata :)

Aga tegelikult mulle meeldis see, et elekter ära läks. Meil olid sõbrad külas. Mul oli telefoni akut 20%. Levi kadus ära. Juua ja süüa jagus ja me olimegi lihtsalt koos, rääkisime ja… Lapsed (2 ja 4) said ideaalselt hakkama ka pimedas mängimisega, nad kokkasid, joonistasid, vaatasid raamatuid küünla valgel. Kaheksased poisid kurtsid hirmu, väsimust, igavust. “Millal see elekter tagasi tuleb?” – Noh, keegi ei teadnud, äkki 20 minuti, 2 tunni või 2 päeva pärast.

Saime rääkida ka lastega, sest segavaid faktoreid polnud, arutasime milliseid kõrvitsaid on, uurisime erinevaid salatisorte jne. Tegelikult mulle vahelduseks meeldis see vabadus, mille telefoni ja interneti puudus tekitas. Magama minnes ütles Meelis ka, et talle täiega meeldis.

Aga.. meil kadus ära ka vesi. See tähendas, et meil oli küll juua (mulli, gini, rummi, toonikut, limonaadi, kokat, mahla), aga mitte midagi, millega nõusid pesta (isegi hambaid ei saanud õhtul pesta :D) või niisama juua. Okei, me saaksime suures hädas Saku Läte veesmasinalt kanku maha keerata ja meil oleks puhast vett ka, aga see pani mõtlema, et vist peaks ikkagi endale sahvrisse ühe kriisiriiuli tegema.

Meil oli süüa – võiksimaterjale ja leiba saia, tegin õhtul veel foccaciat, meil oli ilmatuma hulk puuvilju ja snäkke, kapis on karpide viisi liha, kooke, jäätist, mul on jahu, kuivaineid, tomatikastet jne, aga kui elektrit poleks mitu päeva, siis.. kus ma neid teen? Midagi saaks ilmselt gaasigrillil teha, aga ma ei tea kui jätkusuutlik see oleks.

Meil polnud piisavalt küünlaid, meil polnud sööke, mida ma saaksin tuubist süüa, et energiat saada ja sööke, mis ei vajaks kokkamist olulisel määral. See pani natuke mõtlema, aga ütleme nii, et eks see loovus hakkab tööle kui häda käes. Küll ma skeemitaks midagi kui aeg käes, sest oma tüübilt olen ma ikkagi see, kelle klaas on alati pool täis ja kõik on võimalik. Pole probleeme vaid lahendused.

Kas teie olete varustatud selliseks puhuks? See paar tundi elaks vast igaüks üle, enne magama minekut, aga pikemalt?

9 thoughts on “9 tundi elektrita

 1. Meil ei ole eile alates poole 6 õhtul elektrit. Õnneks elame maal omamajas. Puupliidi peal saab vett keeta ja süüa teha. Puhast joogi vett on meil koguaeg varutud ja vanast ajast veel tavaline kaev hoovi peal. Pealampe/taskulampe on piisavalt. Eile õhtu oli siuke mõnus küünlavalge. Telefone saab vajadusel autos laadida. Ilmselt saaks ka vabalt pikemalt hakkama, aga eks elektriga ikka mugavam. Loodan,et täna õhtuks tuleb tagasi, muidu peab pesemise jaoks sauna kütma hakkama.

 2. Mul on koju ostetud suured küünlad igasse tuppa. Ei mäleta mitu h, aga no mega massiivsed ja pikad, põlevad mitmeid päevi.
  Kuivaineid on ka alati kapp täis.
  Aga kui elektrit pikalt poleks siis tuleks ikkagi vanaema uksele koputada, kus ahi ja pliit. Sooja tahaks ju ka.

 3. elektrikadumisega on ka see,et külmkapis asjad riknevad üsna ruttu kui just ei ole talv et saaks tõsta aknalauale või rõdule. Minul on 6 l saaremaa vett koguaeg olemas,lisaks kartulit ja kuivaineid,mida saab siis matkapliidil kiirelt valmistada. Tikud ja küünlad ka olemas suure varuga. Eile ma nii palju tegin,et laadisin akupanga täis kui kiskus tuuliseks.

 4. Ma väga soovitan sellist vlogi youtubest jälgida nagu Majast Koduks.
  Sälli räägib just sellest kuidas valmistuda kriisiks. Mida ja kuidas osta ja varuda ning seda, et üks kriis on okey mööda saata hea toidu ja veiniga.
  Väga kokkuvõtvalt tuleb kõiki neid asju, mida sa niikuiniii igapäevaselt tarbid lihtsalt natuke rohkem kodus hoida. Ja muidugi küünalde, akupankade ja tikkude varu üle vaadata.

 5. Ostan alati toidu terveks nädalaks, seega ka ilma igasuguse ettevalmistuseta on nädala toiduvaru tavaliselt olemas, aga olen ka teadlikult varunud, eriti kuivaineid ja vett. Viimase poolest jätkuks kuuks ajaks, söögi koha pealt ilmselt mitmeks kuuks, kuna ka kartuli ostan alati terveks talveks, sest on, kus hoiustada. Veidi on ka konserve jms.

  Interneti olemasolu ei ole veel seganud, kui külalised tulevad, sest siis ma suhtlen ju nendega, mitte ei ole telefonis. Kaaslasega on meil ka kuidagi iseenesest nii kujunenud, et söögi ajal telekas ei mängi. Pole mingi kokku lepitud reegel, aga nii on lihtsalt läinud ja mulle see meeldib. Millal ma siis temaga veel rääkida saan, kui mitte õhtul kodus. Tihti vedeleme ka pärast sööki diivanil ilma, et telekat sisse lülitaks. Muidugi vaatame telekat ka, aga kui midagi ei leia, siis aeleme niisama. :D

 6. Mulle meeldib küünalde asemel õlilampe põletada, mida paar tükki kodus olemas on, ning mõned pudelid ka petrooleumi. Samuti kaminahi ja talvepuud. Kodu otsides oli see mu kindel reegel, et olgu oma iseseisev kütteallikas. Nõukogudeaegse keskküttega üleskasvanuna eelistan ma ise otsustada, millal ja kui palju kütan, sest see lapsepõlvetrauma jättis kustumatu mälestuse. :D

 7. Elame majas mis ehitati enne elektriaega. Meil on dubleeritud pliidid, puudega,gaasiga,elektriga. Lisaks puurkaevu veele on salvkaev pangegs ja 1000 liitrit on vihmavett ka, seda saab wc s kasutada. Küte on puudega ja ka elektriga. Valguse jaoks on LED lambid liikumisanduritega ja patareidega. Küünlaid on ka. On generaator ja inverter. Maal elades pole muid variante, kui ise valmis olla, smeil on ka 3 -4 päeva elekter ära olnud. Toiduga on nii et keldris ja sahvris midagi ikka on. Ja alati saab auto tööle panna ning sõita sinna kus on elekter. Telefonis on alati mõni Mirko raamat alla laaditud ja akupanga laadisin ka täis. Telefoni saab vajadusel ka autos laadida. Linnas ei juhtu sellist asja, et nädalajagu päevi elekter ära on. Mida rohkem kliente taga, seda rutem reageerivad. Linnas oleks mul taskulamp ja pudel vett ja autol paak täis.

 8. Me olime täiesti esmakordselt lausa 20h elektrita.
  Õnneks elame küll oma majas,kahjuks on meil keskküte. Õnneks olin eile varakult ära kütnud, kuid täna lõunaks olid toad ikka päris jahedad juba. Hommikukohv oli naljanumber. Eelmised jõulud sai soetatud kohvimasin ning peale ubade meil kodus midagi polnud. Õnneks hea naaber laenas kohvipuru ning presskann oli sauna riiulil igaksjuhuks veel alles. Vesi sai otsa täna kella 10ks hommikul Tundub,et see varu kuskil kotis meid nii pika katkestuse korral ei päästa. Lõunaks sain balloon tuppa veetud ning selle peal lõuna valmis tehtud ( elava tule peal toit maitseb alati hästi). Naabrile sai ka kohvipuru eest soe toit lõunaks viidud. Need 20h õpetasid ,et asju peaks natukene paremini organiseerima. Presskann , kohv, kuivained võiks kindla kohapeal olla.
  Me kasutasime õhtut samamoodi,et lapsega jutustada. Nii mõnigi üllatus tuli välja

 9. Oleme siiani, alates 7.oktoobri õhtul kella 18.00st elektrita, ehk võiks öelda, et hakkab kolmas päev.
  Kuna valmistan ise hobikorras küünlaid, siis nende varusid jätkub, vett oleme varunud, tuppa saame sooja väikse bullerjaniga (see küll tervet maja ei küta, sest muidu on meil õhk-vesi süsteem).
  Akusid laeme autos.
  Söögi osas käisime linnas sooja toitu toomas, muidu sööme seda, mida on või mida saab ka külmalt süüa.

  Sel aastal on see teine pikem elektrikatkestus.

Comments are closed.