LIVE: rääkisime toitumisest, dieedist, trennist
Rääkisime selle nädala alguses Facebooki laivis Dr Simeonsi dieedi toitumisnõustaja-konsultant Aire Kängsepaga dieedist ja toitumisharjumustest üleüldse ja kuidas meie toitumisharjumused on muutunud.
Levinud arvamus on, et dieet on nälgimine või ühe (ja kõigi teiste) toiduainete vältimine, kuid tegelikult tähendab sõna dieet tervist säästvat või taastavat toitumisviisi (uskmatutel luban EKSS-ist järele vaadata). Tervise Arengu Instituudi uuringu tulemuste põhjal võib öelda, et just dieeti on eestlastele vaja, sest iga teine eestlane on ülekaaluline. Kusjuures, meeste seis on selles osas kehvem kui naistel. Laste seas on aasta-aastalt ülekaaluliste või rasvunud laste osakaal tõusnud, praegu on liiga kõrges kaalus peaaegu iga neljas laps.
Keskmine Eesti inimene liialdab magusa ja lihatoodetega, samas jääb puudu köögiviljadest ja kalast. Enamus eestlasi tunnistab, et sooviks või peaks oma toitumisharjumusi muutma, kuid tavaliselt tehakse seda pigem alles siis, kui sellest on tekkinud juba mingi terviseprobleem.
Lähemalt saab lugeda siit.
Nagu live’is selgus, siis mida pimedamaks ja külmemaks õues läheb, seda rohkem tahaks süüa, eriti midagi sooja ja rasvast. Sarnaselt loomadele kogume me instinktiivselt talvehooaja üle elamiseks varusid, mida meil üldse vaja ei lähe, sest suure nälja korral toob kuller nagunii toidu 45 minutiga koduuksest sisse.. aga ei juhtuks ka siis midagi, kui ta nädalakese hilineks.
Milliseid soovitusi Aire meile live’is andis?
- Joo vett! Täiskasvanud inimese keha vajab ühe kilogrammi kohta ca 30ml vett (keskmises kaalus inimene võiks juua päevas ca 2 liitrit vett). Vee joomise harjumust tuleb endale ise luua, mitte juua vaid siis, kui juba janu on (see on pigem märk sellest, et keha juba tõesti kuivab).
- Peale trenni (jah, ka liigutamine on terve olemiseks oluline) tuleb süüa valku sisaldavaid toite. Dieedi ajal ja tegelikult ka varem, sai meie lemmikuks kodujuust. Näiteks Meelis sõi kodujuustu maasikatega.
- Ära söö sünteetilisi aineid nt suhkruasendajate näol. See tähendab ka nn „light“ tooteid ja suhkruvabu magusaid jooke. Looduslikud tervislikud suhkruasendajad on nt stevia, erütritool, mesi, agaavisiirup jne millega saad edukalt oma magusavajadust rahuldada. Pealegi omastab keha looduslikke toitaineid paremini.
- Söögikordade vahed võiksid olla ca kaks tundi. Selleks on vaja süüa regulaarselt ka vahepalasid, et keha ei läheks säilitusrežiimile ja seedimine ei aeglustuks.
- Seedimissüsteem toimib kõige paremini hommikul seitsmest õhtul seitsmeni. Ülejäänud ajal kehas toit suures osas ladestub ja ka roiskub, mis põhjustab gaase, põletikke jms kõhuprobleeme.
- Võimalusel võiks lasta uurida, kas kehal on toite, mida keha ei talu või mille osas on allergia. Selleks saab testi teha nt Synlabis. Miks mitte teha läheneva isade- ja meestepäeva puhul oma pere meespoolele selline pakett kingituseks?
- Toidukogused ühel toidukorral peaksid olema naistel 250-300 grammi ning meestel 350-400 grammi. Kõik oleneb muidugi ka keha põhienergiavajadusest ja söödavate toitude kaloraažist.
- Dieet ja trenn? Kui oled vähemalt kaks kuud enne dieediga alustamist trenni teinud, siis võid sama füüsilist koormust jätkata. Kui alustad dieeti koos trenniga, läheb keha nö kaitsepositsioonile ehk hakkab kõike varuma, sest kalorikulu suureneb.
Miks meie Meelisega soovitame just dr Simeonsi dieeti?
Toitumine on väga lai teadusvaldkond ning mulle tundub, et õigesti toitumiseks tuleb kõigepealt minna ülikooli seda õppima. Paljud dieedid ütlevad ette, mida täpselt hommiku-, lõuna- või õhtusöögiks süüa, kuid nad ei selgita, miks. Seega ei anna nad pikaajalist efekti, sest ei mõjuta inimese toitumisteadmisi ega -harjumusi. Dr Simeonsi dieedil on väga konkreetne juhis ja reeglistik, mille järgi toituma hakata. Samuti on paketis ka konsultandi teenus, kes küsimuste puhul igapäevaselt nõustab. Meie kasutasime seda agaralt ja kõik võivad seda teha, mitte omaette nokitseda.
Jah, see dieet kestab 23-40 päeva ning seejärel pead hakkama ise õigeid toitumisotsuseid langetama. Mina ja Meelis õppisime tervisliku toitumise kohta väga palju ning see dieet muutis ka meie varem välja kujunenud toitumisharjumusi. Tänu dr Simeonsi dieedile sain mina lahti arusaamast, et liha kõrval peab kindlasti olema (lisaks salatile) mingi lisand – kartul, pasta, riis vms. Need on eraldi toidukorrad, mida võiks samuti süüa salati kõrvale. Siis on kehal toitu kergem seedida.
Meelise jaoks oli esimene nädal väga raske, peamiselt suhkruvõõrutuse tõttu, sest kehal oli harjumus suhkrut tarbida ning selle puudujääk andis tunda. Samuti olid meie jaoks alguses toidukogused harjumatult väikesed. Kuid täna, seitse kuud pärast dieedi lõppemist, on meie kehakaal püsinud enamvähem sama (+/- 1kg), mis pärast dieeti ning me sööme hoopis teistmoodi. Kartulit, pastat jms sööme ehk korra-kaks kuus. Liha kõrvale on 90% ajast salat. Õunad on meie igapäevane vahepala ja söök. Õhtul filmi kõrvale sööme me ehk üks kord kuus krõpsu, pigem õuna, värsket kapsast vms.
Dr Simeonsi dieet võimaldab keskmiselt kaotada 40 päevaga 8-15kg, see on tervisele ohutu ja turvaline. Kehakaalu langus ei tule lihaste vähenemise vaid ainevahetuse normaliseerumise arvelt. Simeonsi dieedi kohta saab pikemalt lugeda siit.
PS! Koodiga marimell15 saab ikka ja alati standarpaketi soodsamalt.
Samal teemal varem:
https://marimell.eu/simeonsi-dieedi-kogemus-ja-tulemused/
Dr Simeonsi dieet: mis on olulisem, kas kaalunumber või ümbermõõt?
Kogu tõde Dr Simeonsi dieedist – nipid, trikid, retseptid ja hala
#KOOSTÖÖ
15 Kommentaari
Hei!
Esiteks olete super ägedad! Teiseks juba ammu tahtsin küsida, aga alati on meelest läinud. Nii siis. See Dr Simensoni dieet, sõite selle ajal palju õunu ja paaril korral nägin, et mainisid Granny Smithi, need on vist need rohelised eks? Igatahes mu küsimus oli, et kas ka see õunasort oli ettekirjutatud või valisid sa selle enda maitseeelistuse põhjal? Nt poeõunadest meeldivad mulle kohutavalt Jonagoldid, need suured ja veits punased. On need kuidagi halvemad?
Jõudu ja jaksu ja oleksin väga tänulik, kui viitsid vastata :)
Simeonsi dieedi ajal on lubatud rohelised juur- ja puuviljad. Suvikõrvits, roheline paprika, brokkoli jne. okei, tomat, redis pole rohelised, aga suures plaanis rohelised juurviljad. Kaasa arvatud Granny Smith õunad. Mulle on nad alati meeldinud, sest mulle meeldivad kõvad õunad. Meelis sõi alati pigem mingeid pehmemaid õunu, aga nüüd on harjunud.
Ja meil reaalselt on õunad igapäevases menüüs. Kui enne ei jõua, siis õhtune vahepeala on viilutatud õunad.
“Kui toitutakse pidevalt nii, et toidu- ja joogikordade vahel on vähem kui 3 tundi, siis ei suuda inimese sülg suus olevat keskkonda neutraliseerida ja tekib kaaries e hambaauk. Sellejuures ei ole oluline, kas tarbitakse maiustusi või magustoitu, sest mikroobide poolt põhjustatud happerünnak tekib ka pärast soolase toidu söömist. Kui toidukordade vahele jääb vähemalt 3 tundi näksimisvaba aega, siis viiakse happerünnaku tagajärjel eraldunud mineraalide ioonid tagasi hambaemaili ja kaariest ei teki“ ütlevad hambaarstid ja ei soovita “vahepalasid”
No hambaarstid võivad siinkohal ilmselt jala käia, sest Tervise Arengu Instituudi juhised põhinevad samal ideoloogial, et vahepealad on olulised.
Toidukordade arv oleneb inimese töö ja tegevuste iseloomust, kuid võimaluse korral on soovitav süüa 3 põhitoidukorda ja 2 vahepala, kusjuures toidukordade vahe ei tohiks ületada 3–4 tundi.
Kui tahad kaalu langetada, siis 2-3h vahed.
Link ka igaks sajaks juhuks: https://toitumine.ee/kehakaal/kehakaalu-langetamine/toidusedel
Kas see sooduskood annab 15% soodust? :)
Peaks andma jah :)
TAI räägib söögist, hambaarstid toidu mõjust hammastele- daaaa
Poteito potato. Lõpptulemusena kukuvad hambad suust kui normaalselt toitun? Hahahah
no hetkel on hambad head nagu näha “enne” piltidelt :) aga soovitan siiski lugejatel mitte kuulata teie plõksimist, vaid usaldada oma hambaarste ja uurida neilt, kas mitmeid aastaid õppinud arstid tõesti ei tea, et Marimellid väidavad vastupidist ja see on SULATÕSI
Loomulikult tasub oma arsti kuulata. Ma ei väidagi, et ärge kuulake oma arsti, kes teie raviplaaniga kursis on ja teile nõu annab. Me räägime siin hetkel dieedist ja selleks, et alla võtta, on vaja kiiret ainevahetust ja seda jälle tekitab väikeste vahedega söömine.
Kui siin juba TAI tsiteerimiseks läks, siis võrrelge seda Simeonsiga, toitumisspetsialistid.
TAI:
“Kuidas ära tunda valedieeti?
Liialdab ühe toidu või toidugrupiga.
Keelab mõningate toitude koos tarbimise.
Lubab muuta keha keemiat, lubab, et mõni toit põletab rasvu.
Süüdistab hormoone kaalutõusus.
Soovitab kasutada toidulisandeid.
Lubab kiiret kaalukaotust ilma toiduenergiat piiramata ja kehalist aktiivsust suurendamata.”
TAI punktidele vastu ei vaidle, kuid selles loetelus ei haaku Dr Simeonsi dieediga küll midagi :) Inimene saab 2000kcal oma varurasvast ning kaalukaotus on samuti varurasva arvelt (saab vastava kaaluga kontrollida). Toitainetest samuti puudust pole, kes tahab, kontrollib kasvõi vereproovi abil.
Nagu ikka, alati on hea teemasse süveneda ja kui vaja, siis ülevaadet omava spetsialistiga nõu pidada. Toitumisnõustaja Aire Kängsep ja Dr Natalia Trofimova on sellest nt piisavalt pädevad, et asi lahti seletada.
Joob teie peres muidu keegi vett ka või?
Leenu ise on korduvalt kirjutanud, et tema seda ei joo. Ja niisama pildil on pidevalt olnud alkohol ja mahlajoogid. Kas nendest siis loobute?
Jah, Hedon joob vett.
Leenu: ma joon hommikuti kohvi, söögi juurde tavaliselt ei joo (see on seoses mu maovähendusega, vaata viimast reedest live’i FBs kus ma sõin ja jõin korraga, näost kaame ja ropsima. Ei saa neid asju koos teha); õhtuti kodus joon harva, kui siis vett või Coca Zerot, aga pigem ma ei tarbigi rohkem vedelikku. Söön igapäevaselt õuna (ka mahlane). Kui veini joon, siis joon samapalju vett kõrvale.
Meelis joob hommikuks kohvi ja päeval jooksvalt, vett või CC zerot.
PS! See, et sa näed pildil veiniklaasi ei tähenda, et seal vein on :D
Jah, ma videosid ja laive ei vaata tõesti, mulle meeldib lugeda.
Ega ma arvanudki, et veiniklaasis kogu aeg vein on, aga ega need muud joogid tihtipeale paremad ole. Meelise CC zero näiteks. Samuti on kohvi see, mis kipub hoopis kehast vett välja viima. Aga noh, ega ma pole kusagilt lugenud ka, et teie eesmärk oleks iga hinna eest padutervislik olla ja ega ma pole seda ise ka (joodava kraami koha pealt siiski olen) . Liigne agarus pidi ogarus olema :)