Aastavahetuse traditsioonid

Kirjutasin paari päeva eest meie pere jõulutraditsioonidest (kui sa pole lugenud, loe siit!) ja mõtlesin sama teha ka aastavahetuste kohta, aga… Meil polegi nagu mingeid traditsioone peale šampuse joomise ja hea söögi. Sest mul on kuskilt meelde jäänud, et see mis vana-aasta õhtul laual, näitab mida toob uus aasta… Ja et lauda ei tohi ööseks ära koristada…

Joomist mäletan ma juba enda lapsepõlvest. Hahaha. No ma mäletan, et mulle oli alati serveeritud kandikul klaas, millel oli suhkruäär (nagu margarita klaasil on soolaäär, teate?) ja sees limps või vesi või midagi mittealkohoolset. Aga sellisest klaasist sain ma juua alati ainult aastavahetusel ja see oli nii põnev ja äge.

glass
taoline klaasike ootas mind aastavahetusel

Pigem olen ma aastavahetusel kodune olnud. Vist. Üks aasta olin laeval – kohutav! Noh, noorusaega jäävad ka mingid korteripeod või linnas seiklemised… Ja no kaks või kolm aastat oleme Sharmis olnud, aga… Mulle ei meenu ükski aastavahetus kui midagi enneolematut. Mõned aastad oleme ka tööl olnud.

Täpselt nagu jaanipäevadki, mu meelest jumala ülepaisutatud üritused ja peamine, et juua saaks. Ma võin suvalisel teisipäeval ka endale veini lubada, selleks ei pea jaanid või aastavahetus olema.

2011
Mõtlesin, et otsin paar pilti ka, ainuke, mille leidsin oli aastavahetus 2011-2012 Sharm El Sheikhis

Juba mõne kuu eest hakati meilt uurima, et nooo, mis siis aastavahetusel plaanis. Ma ei tea, pole mõelnud. Ja pole ausaltöeldes tänagi mul mingit megaplaani tänavuse aastavahetuse kohta. Eks me kodus või kellegi juures kodus oleme, titega Vabakale ronima vist ei hakka, seda enam, et ta ilmselgelt magab südaöösel.

Milline on teie meeldejäävaim aastavahetus? Mis sel aastal plaanis? On teil välja kujunenud mingid traditsioonid? Tina valada vms?

Mina näiteks pole iial tina valanud.

 

5 thoughts on “Aastavahetuse traditsioonid

  1. Ausalt öeldes mingeid erilisi ja meeldejäävaid aastavahetusi pole küll olnud. Tegelikult on see tõesti üks tavaline joomapüha ja pidupäev, nii et mis siin saakski üldse erilist olla? Muidugi jah, traditsioonid on ikka. Saun, korralik söömaaeg, aastavahetusprogrammide vaatamine ja siis ilutulestiku laskmine nii minu kodus kui ka küla teistest majadest- kõik tuleb ära vaadata ja siis pärast šampuseklaaside taga võrrelda, et kes siis seekord kõige rohkem raha taevasse lasi. Minu isa käib veel pärast uueaasta pauke perest perre head uut soovimas ehk siis nääripoisiks või uueaastapoisiks, mis iganes nimetus sellel on.
    Ise plaanime siis sedakorda pärast pidusööki minna külla mehe onu perele ja uue aasta üldse nende pool vastu võtta. Kui ma veel vallaliste nimekirja kuulusin, siis pärast kodust pidusööki läksin ma mõne sõbra poole, kus kõik see kaader kokku sai ja hiljem mindi linna kuuse alla uut aastat vastu võtma ja hiljem ööklubidesse. Enam küll ei viitsiks.

    Muide, tina pole minagi kunagi valanud ja ausalt öeldes ei tahagi, pärast hakkan selles tinajupis veel ma ei tea mida nägema :D

  2. Meie valame tina ja teeme nö avatud uste öö. Kõik sõbrad võivad külla tulla kes tahavad.

  3. Meie peretraditsioonid algasid minu sünnist alates. Igal aastal valame tina ja siis uurime hiljem neid küünla või lambivalgusel. Kui tina on hästi säbruline, siis see tähendab raha õnne. Lisaks peab vanaaasta-uusaastaööl sööma 12 erinevat toitu. Kui jõulude ajal peaks kandma punast riietust, siis aastavahetusel kuldset tooni. Lisaks jagab pereisa/-pea lauas igale inimesele leivaviilu ja soovib uueks aastaks midagi head. Sama teeb ka pereema, kes jagab igale inimesele 3 kikerhernest. Mis veel…laual peaks olema peegelkarpkala, kelle soomused pannakse kuuse alla kuivama ja kui need on täiesti kuivanud (loomulikult ka eelnevalt korralikult puhtaks pestud, et ei haiseks), siis võtab iga inimene ühe hõbedase mündi ja ühe soomuse,pakib selle ilusti ära ja paneb kuskile rahakotivahele või tuppa ja hoiab seda aasta otsa. Kui aasta lõppeb, siis eelmise aasta soomus maetakse kuskile maha. Kui kl lööb täpselt 00.00, siis tuleb miskit soovida, samal ajal kõlistades peos münte. Ja see, et laud peab olema lookas ning jäetakse ööseks toit lauale on ka meie peres. Ühesõnaga need traditsioonid tulid praegu meelde. Me oleme jah väga traditsiooniline pere, aga samas ongi huvitav kui ns joomine ja pralle.

  4. Räägid ehk lähemalt, miks laevas jube oli? Kaalusime ise siin kruiisile avks minna, oleks hea teada Sinu kogemust :)

    1. Ma võibolla olin vale laeva peal :D Aga suvaline muss, suvalised esinejad, suvaline õhtusöök, kõik oli nii suvaline. Aastavahetus pidi oleme keset merd, et näha oleks nii Soome kui Eesti ilutulestik, me saabusime 23.30 Tallinna sadamasse ja ei näind mõhkugi. Palusin 00.15 luba laevalt lahkuda ja lõpuks tegin sellist kisa, et mind eksporditi laevast minema. Jumal tänatud. Aga täieslik kräpp oli see.. Aastavahtus oli siis 2005/2006. Võimalik, et nüüd on aastavahetuse programmi rohkem panustatud.

Comments are closed.