Aderi poeg oli hoopis narkoosi all, pere arvas, et koomas?

See Argo Aderi poja õnnetus kütab ikka mõnuga kirgi. Mina olen hakanud aga mõtlema, et ehk rääkis Argo end ise alguses kiirelt sisse, mitte, et see mingi päris petuskeem oleks (kuigi nagu me mäletame, siis ühe taolise juhtumi ta on varem korraldanud), aga äkki tõesti keelebarjääri tõttu andis ta liiga ennatlikke kommentaare.

Olles ise Phuketil olnud ja elanud, siis tsiteerin siinkohal oma üht varem avaldatud postitust: natuke üle 500 ruutkilomeetrisel Phuketil (Eesti on üle 60 korra suurem) sureb igal aastal liiklusõnnetustesse 10 000 inimest. Lehed kirjutavad iga päev rolleriõnnetustest. Samuti võib näha lehes kuulutusi, kus oodatakse identifitseerima liiklusõnnetuses hukkunuid.

Kael lahasesse, raam alla, autosse ja haigla poole minema. Kusjuures meditsiinitöötajatel pole siin kindlat vormi ning sanitaarnõuded neile ilmselt ei kehti. Vähemalt annavad nad abi!

Phuketil elades sattusime ise kord õnnetusele peale, tegime pildid ja Meelis saatis need kohe ka kohalikku lehte.

INFOKS: kui peaksite Phuketile sattuma ja kiirabi vajama, siis valige Ühisteenuste number 1669! Kui teilt küsitakse, millisesse haiglasse soovite, et teid viiakse (seda teilt alati küsitakse, sest vastasel juhul viiakse lähimasse), siis öelge Bangkok Hospital Phuket – see on siinne haiglate emand, nagu meil Mustamäe kiirabihaigla.

Aga tulles tagasi Aderi teema juurde, siis inimesed on tagajalgadele aetud – kuidas on võimalik, et koomas olnud inimene nädal hiljem haiglast koju lastakse ja kuidas saab Jarmo juba Facebookis rahvaga chattida ja mis juttu see Ader ajas, et Jarmo telefon on koodi all ja sealt ei saa kindlustuse kohta infot, kui ta teistel andmetel sõitis oma telefoni õnnetuses sodiks ja kolmandatel andmetel avaks igas teises Tai poes keegi paari euro eest selle koodi…

Ma absoluutselt ei tea, mis tegelikult juhtus, ma ei tea, kui palju raha Ader kokku ajas ja kas see on petuskeem või ei, aga ma tean seda, et turisti kuskile kohalikku laatsareti haiglasse ei viida (nagu Ader väitis). Suuremates haiglates, kuhu turiste viiakse – Bangkok hospital ja Patong hospital, on suurem osa klientidest turistid, kes oma tisse kohendama tulevad, rasvaimu tegema jne, seega räägivad need arstid ka inglise keelt üsnagi talutaval moel. Me ise käisime Bangkoki haiglas ja seal olid arstidel ikkagi valged kitlid ja tehnika oli suurepärane millega töötati. Küll jah, kõik venis, sest iga asja jaoks oli eraldi inimene, aga töö ise oli korralik ja meil keelebarjääri küll ei tekkinud. Tõesti, jääb ka variant, et ta viidi Phuket International hospitali, aga no see kõik ei kõla õigesti…

UPD: Stalkisin nüüd korra, Jarmo oli Vachira haiglas (kohalik, riiklik haigla), seal on Argo teinud Facebooki check-ini. Haiglate kirjelduse leiab ka siit!

Teiseks – oletame, et Jarmo tegi avarii, sattus haiglasse, vajas operatsiooni (väidetavalt tehti neid näopiirkonda viis!), siis ta oli suurema osa esimestest päevadest narkoosis. Ma olin pärast maovähendusoperatsiooni 2,5 päeva intensiivis ja avasin silmi vaid paar korda selle aja jooksul. Ma ei hoomanud maailma, mäletan vaid, et nägin esimesel õhtul kella, kui haiglasse saabumisest oli möödunud pea 12 tundi ja mõtlesin: huvitav, kas Meelis teab, et ma siin “suren”?

Võin vaid eeldada, et kui su nägu on lõhki ja risti-rästi läbi õmmeldud, siis hoitaksegi sind narkoosi all (mitte koomas – äkki siin oli keelebarjäär, äkki Argo oletas, et laps on koomas, kui ta millelegi ei reageerinud). Siis avas Jarmo silmad (nagu ka mina mõned korrad ja magasin edasi)…

See kõik on kokkuvõttes nii kummaline, samas tõrkun ma uskumast, et Argo sellise asjaga raha tahtis teenida. Kamoon, see poleks ju reaalne, et sa oma lapse surmasuhu vassid? Ja kui see kõik oli pettus, siis… sitasti väljamängitud, oleks võinud oma esimese pettuse pealt paremini õppida. Oleks võinud natukene kooma kohta uurida. Nagu juba varasemaltki siin-seal mainitud, siis kunstlikust koomast ei ärgata, vaid sellest tuuakse sind välja ja kui mõtleme kasvõi Schumacheri peale, keda kuude viisi raviti ja turgutati, siis kuidas üks vintske eestlane juba 10 päeva pärast ränka õnnetust ja nädalast koomas olekut Facebookis rahvaga chatib?

Samal teemal varasemalt Õhtulehes:

Kas Argo Ader rääkis poeg Jarmo avarii kohta tõtt?

Kohus hakkab Argo Aderi süüasja arutama tuleva aasta 1. aprillil

Argo Ader kohtupingis: kindlustusmiljon polnud pettus

Ringkonnakohus tühistas Argo Aderi õigeksmõistmise

UPD 14.11.2014 Postimees uuris asja – Aderite haiglaarve Tais oli 3400 eurot

25 Comments

  1. tuleb välja, et meil on ühiseid tuttavaid :) ja ühised tuttavad on temaga fb vahendusel ühenduses olnud

 1. Ei usu mingit pettust, ilmselt on probleem info tõlgendamises.Minul on küll piinlik lugeda kõiki sapiseid kommentaare.

 2. Tegelikkus on ju see,et noormees sõitis ennast puruks ja korralikult, meie armsale peale piisab vahel pisemastki põrustusest ,et lihtsalt surra…nii ongi On see õnn või õnnetus-inimene,kes on peatraumaga või ajukahjustusega, siis õnneks ise ta seda ei taju,et midagi valesti on…
  Emana ma tean,et ma oleks selles olukorras olnud peast hall ja pool hull…Mina ei kiirustaks seda hr. Aderit materdama… kui sa ei tea,mitte midagi -kas on kindlustus või ei ,mis kulutused jne. ja sul on pangaarvel ootus uuest-järgmise kuu kuupalgast, siis …. TUBLI,ET JULGES ABI PALUDA!!!
  Elades, armastades ja üritades SUUNATA oma peatselt 19 aastaseks saavat poega-võin julgelt väita,et sellises vanuses uljaspeadel on kindlustuse tegemine küll viimane asi ,millele mõteldakse… Nendega ei juhtu ju kunagi midagi…
  MINA EI MATERDAKS..ja keegi ei käskinud kedagi ,kellegi arvele raha kanda, vägisi ei toimunud midagi … Ei tasu kiirustada halvustamisetega, iial ei tea,mis elu endale toob ja kuna endal seda abi vaja on ….
  Ma tean Jarmo ema ja tema on naine,kes teistele annab suht oma viimase kui kuskilt mingi petuskeemi abil välja hakkab pressima! Poeg on neil ajukahjustusega ja see on ,loterii´ kas ta normaliseerub või ei … ja viimasel juhul ( annaks Jumal ,et seda ei juhtuks) on tema edasine elu vaid 24/ 7 hooldaja abiga ja see pole mitte odav lõbu…Mul on kama kaks nendest summades, rahast , peaasi,et see noormees oma eluteed normaalselt jätkaks ja sellest kurvast-halvast kogemusest ka õppetunni võtaks kaasa….Positiivsust ja päikest õue -põue kõigile !

  1. mina isiklikult ei materdagi, ma lihtsalt avaldasin oma arvamust, sest see kõik tundub kuidagi kummaline.

  2. Mina tahan tõestust väitele, et Jarmo “chätib facebookis”. Keegi geenius mõtles välja, avas noka ja sada lolli usuvad, eksole.
   Sõna KUNSTLIK kooma tähendab seda, et narkoos on tagasipööratav ja võib kesta paarist päevast kuni nädalate ja kuudeni. Kunstlikut koomat kasutatakse ka näiteks tugeva kopsupõletiku all kannatava inimese peal, kes vajavad hingamisaparaati, aga et seda aparaati kasutada, inimesele suurt valu või ebamugavust tekitamata, viiakse inimene kunstlikusse koomasse.
   Mulle ei meeldi, et keegi oma blogis lahkab nii kindlameelselt teemat, millest tal tegelikult aimugi pole. Sõna otseses mõttes oli ju tegelikult sul soov ässitada Eesti rahvas veel rohkem ülesse? See peab olema sinu põhimõte, sest sellest “oma lugu” kirjutadaja selle pealt “feimi” koguda on lihtsalt tohutult hale. Oma arvamused võikski endale jätta. Uudistereporteriks tahad saada siis ehk lähtud faktidel ja mitte “ma-arvan-et” põhimõttel.

  3. Ma ei pea vajalikuks sinuga diskussiooni laskuda, aga point on selles, et ma kirjutan oma blogis oma arvamusest, millest siis veel? Kus ma neid avaldama peaksin? Postimehes?

   Ma kirjutan selgesõnaliselt: Ma absoluutselt ei tea, mis tegelikult juhtus, ma ei tea, kui palju raha Ader kokku ajas ja kas see on petuskeem või ei, aga ma tean seda, et … (järgneb minu arvamus, oletatav versioon).

   Ma ei ässita kedagi üles, vaid kirjutan, et minu meelest on see kogu teema kahtlane. Ja kui kommentaare lugeda, siis pole ma ainuke. Mu postkast ajab hetkel üle kirjadest, mida ma saan, kus inimesed siunavad end maapõhja, et nad petturile raha annetasid… Mina ei võta endiselt muud seisukohta, et see asi on kahtlane. Punkt :)

  4. kui raske on sul ette kujutada olukorda kus tuleb teade, et teie poeg on koomas ja haiglas, mida sa teed siis? Püüad saada infi juurde -eks. Seda ei saa , järelikult püüad temani jõuda esimesel võimalusel. Nii ta tegigi. Samal ajal hakkavad sõbrad tegutsema, sest kindlustuse olemas olu on kahtluse all, kuna esmase järelpärimise peale ei tulnud positiivset vastust. Minu meelest on kõik see rida täiesti normaalne. edasi hakkab sõprade FB postituse appihüüd elama oma elu, ehk lumepall läheb veerema ilma Argo tõukamiseta. Kui Argolt ja kindlustuselt tuleb häid sõnumeid vallandub väga jäle vastukampaania. Tuleb teade Argolt , tänud ja soov raha anda tagasi või mõnele teisele samasugusele kannatajale. Sinu sõnad -ma ei tea palju ADER raha kokku AJAS on ilmne solvang ja süüdistus. Mina olin sel aastal isiklikult 10 päeva koomas ja tean mis see on. Eriti tean seda KUI OLULINE on et lähedasi lastaks ligi. Kahjuks on meie meditsiin seatud nii, et eriti ei lubata. Olen veendunud et just see tõttu ei tule paljud sest olukorrast välja. Minu arst selgitas et olin kustlikus koomas, mis tegelikult on pika-ajaline üldnarkoos raskete juhtumite puhul ja et ajakirjandus kirjutab sellest väga vildakal moel. Samas ei ole see vähem ohtlik seisund. Inimesed on erinevad ja vanus ja varasem üldfüüsilne olukord loeb palju. Mina õppisin kõike uuesti, istuma, sööma, seisma, kõndima, kirjutama, telefoni kasutama jne. 2 nädalat kulus ise, abita kõndima hakkamiseni ja arst oli imestunud, et nii tubli. No ütleme see oli selline ettevaatlik aeglane vanainimese kõnd. 4 kuud olin kodusel treeningul, et naasta tava ellu ja pea aasta hiljem ei saa öelda et oleksin endine. Mul ei olnud avariid ja lõikusi, luumurde,vaid “lihtne”kopsupõletik. Ma näen ja tunnen kuidas sõna võtavad inimesed kel pole õrna aimugi mida see tähendab. Sellest ei saanud isegi kõik haigla õed aru, mis oli mulle kummaline teada saada. Kurb tegelikult kuidas inimesed presenteerivad oma lollust, empaatiavõimetust ja isiklikku arvamust kui püha tõde ja õigust solvata. Mis tegelikult on kasvatamatus, taktitunde puudus jne

  5. No siin on ilmselgelt tegemist kahe täiesti erineva juhtumiga. Sina hakkasid õppima uuesti istuma, kõndima, sööma, siis Jarmo astus haiglast välja, kosus paar päeva hotellitoas ja hüppas lennukile, sõitis koju ja läks peole, kaks pisikest õmblust näos! Ilmselgelt ei olnud tema seisund tegelikult nii kriitiline kui alguses välja hõigati. See, kuidas see lumepall veerema läks, oleme me kõik juba kuulnud. Oli kuidas oli. Võibolla tark oleks olnud mitte tormata, mitte juba abi paluda, kui polnud selgustki, mis tegelikult juhtus. Aga oli mis oli ega seda enam ei muuda.

 3. Koomas võib inimene olla 20 min, 20 päeva ja sinna jäädagi ,kahjuks…
  Mis on kooma-Kooma on üldine või koldeline kesknärvisüsteemi kahjustus (tavaliselt raske trauma tagajärjel), millega kaasneb teadvuse ja reflekside kadu ning elutähtsate funktsioonide häire. Ajutraumade diagnostika ja ravi käigus võidakse kooma ka kunstlikult esile kutsuda, et kannatanule paranemiseks aega ja puhkust anda.

  1. A ma ei saa aru, miks minu blogis mingeid omavahelisi suhtedraamasid peab lahendama? Kes kellega rääkis jne. Mida vahet sellel on?! Miks sind isiklikult kotib, kes on mingi Jarmo sõber Kaarel või kes temaga millal rääkis?

 4. Noh, see koomast ärkamise teema on naljakas. Nokitakse selle üle, et “kunstlikust koomast ei ärka ise vaid äratatakse”. Aga no kui sa magad ja Meelis tuleb raputab su üles siis sa ikka ütled ju, et “Ma ärkasin üles” kuigi tegelikult käis Meelis sind äratamas. Sama öeldakse, et “No tal voolikud suus, et kuidas ta esimesed sõnad sai öelda”. Ega kuskil polegi öeldud, et ta lõi silmad lahti ja hakkas lobisema.

  Aga see selleks. Minule tundub ka see lugu kahtlane. Kuskilt lugesin, et tegemist oli puurivõitlejaga. Et sai puuris tappa ja nüüd vaja haiglakulusid maksta. Ei tea kas vastab tõele või mitte. Ma arvan, et midagi ikka juhtus. Et päris nullist ise välja ei mõeldud. Aga ma sain aru, et ta sõitis vastu posti üsna tühjal teel nii, et see oligi ainuke sein või post kuhu sõita ja JArmo leidis selle üles. No kahtlane. Jõudsin juba mõelda, et tegemist lavastusega. Ma ei taha mõelda, et keegi peaks niisama heast peast loo välja mõtlema ja nö ära sõnuma õnnetuse. Aga valel on lühikesed jalad ning ku mingi “kala” on sees, siis tuleb see ka välja.

  Raha ma aga ei kandnud. Ma ei leia, et see nende raha küsimine rahvalt oli kuidagi õigustatud. Ta ise ütles ka, et kui annetajate kaudu raha kokku ei saa siis “Ah mul on sõpru ja tuttavaid nii palju, kes kindlasti aitaksid siis”. Miks ta neist ei alustanud?

 5. Tegelikult võis ta vabalt olla koomas- nö kunstlikus koomas ehk kui patsient pannakse magama ravimitega. Seda kasutatakse sageli raskete traumade, eriti peavigastuste korral. On hea, kui on vaja korduvaid operatsioone teha, ei pea korduvalt inimest intubeerima, narkoosi viima. Lisaks on oluline valutustamismeetod raskete traumade puhul. Sellest välja toomine on lihtne- lõpetad ravimite manustamise. Antud juhtumist mina ei tea midagi ja ei taha ka spekuleerida.

 6. Mu arstist kaasa oli küll sügavalt hämmingus, et raske ajukahjustusega inimene lasti juba haiglast välja. Ei taha halba mõelda, aga midagi siin ei klapi…

 7. Minu arust oli asi kahtlane juba päris alguses, kui härra Ader veel isegi kõike ei teadnud, mis olukord jne on, aga otsemaid kihutas Facebooki raha küsima.

  Teine, mis silma jäi, oli see, mis Katri-Helena välja tõi. Mingis intervjuus vms, kus küsiti nende peatuspaiga kohta, ütles Ader, et oh, neil seal nii palju sõpru, kellel seal majad-korterid, pole probleemi, kus olla, lisaks mainis mitu korda sõpru, kes teda aitaks. No miks mitte siis sõprade käest raha laenata? Miks kohe vaja võõraste käest küsida? Hiljem, kui täpne haiglaarve teada, siis saab juba edasi vaadata-uurida.

 8. Kui ma mõtlen sellele lavastatud kindlustuspettusele, siis …
  http://elu24.postimees.ee/1016876/argo-ader-lavastas-liiklusonnetuse-et-miljon-valja-petta
  Kuidas aga on võimeline isa nii käituma ja seda oma lihase poja suhtes, ma tõesti ei suuda aru saada, aga olen 101% kindel, et see kõik on üks suur ja segane valede ja vassimiste jada.
  Kuid kas isa ei arva, et kõik see võibki nii minna ükskord, See ju nagu vaimude väljakutsumine.
  Ps, miks viiakse näohaavadega noormees koomasse? Ok ka narkoosi pole ju vaja, sest selleks on kohalik tuimestus. Võib ju olla, et Tai meditsiin on teine, aga ikkagi on asi üli kahtlane.
  Teades ka seda, et Argo Ader ei siple vaesuses on ikka väga piinlik lugu nii raha koguda!
  Kuna mulle tundus asi kohe kahtlane, siis mina ülekannet ei teinud. Kuidas ei teatud ka seda, et pojal oli kindlustus?
  Saan aru, et isa nagu polnudki selle poja elus enam. Jah, ega saanudki väga olla, kui uus naine käevangus mööda pidusid tuisati (see oli ju välja toodud ka oma kaasa lahutuse põhus, et kaasa ei soovinud pidutseda).
  Kurb on tõdeda, et usaldada nagu ei julgegi kedagi.

 9. Mul on Phuketil üsna mitu venelasest tuttavat, kes seal enam-vähem permanentselt resideeruvad ja muay-thai asjas sees on.
  Nemad rääkisid, et pole esimene kord, kui turistile, kes puuris saadud hoopidest koha peal enam ei ärka, lavastatakse mingi “õnnetusjuhtum”. Kohalikud on vägagi kursis sellega, et taoliste vigastuste tekitamine puuris mitte-Tai kodanikule võib lõppeda väga pahasti – kriminaalasjad jm ebameeldivused. Kellegi koomasse tagumine ei ole päris 100% legaalne tegevus ning kui mängus on suured rahad ja must mäng, ei taha keegi võimudega mingeid sekeldusi, eriti kui välisriikide saatkonnad mängu võivad tulla – siis ei saa ka kohalik politsei enam silma nii lihtsalt kinni pigistada.
  Lihtsam on nokauti löödud tüüp kusagile eemale toimetada ja “õnnetus” või “peksa saamine röövimise eesmärgil” lavastada.
  Selge on see, et trauma noorel Aderil oli – seda ei hakka keegi lambist vassima. Trauma ulatus ja päritolu on aga suure tõenäosusega midagi muud kui vana Ader seda serveerinud on.
  Mina isiklikult aitaks inimest ka siis, kui tegu oleks reaalselt muay thai nokaudist saadud traumaga – õnnetus on õnnetus. Aga eeldaksin siiski ausat infojagamist. Praegu tundub asi kärbeste pähe ajamisena ning selline kahtlus on hingele väga häiriv. Saan aru, et alguses ei saanud vana Ader infot mitte otseallikast, vaid pidi uskuma seda, mida kolmandad või neljandad inimesed talle rääkisid. Aga pärast poja teadvuseletulekut sai ta ju ometi ülevaate, mis tegelikult toimus. Kui just poissi juba spetsiaalselt hirmutamas ja ajuloputamas pole käidud – neid ringkondi teades pole seegi päris ulmeline oletus – siis võiks ikkagi selgitusi anda, mis tegelikult juhtus.
  Karmavõlg tekib ka kolossaalne, kui sellist asja valetada ning inimeste headusele apelleerides valetamisega süüdimatult pappi kokku anuda.
  Just my 2 cents.

 10. kui ol vaja raha siis paluti, kui annetajad soovivad täpsemat infot vms- “austage me privaatsust”- inetu, inetu ja veelkord inetu lugu, mõningad inimesed annetasid oma väikesest palgast.. aga noh- tõde tõuseb ja vale vajub- ärgu arvakugi, et see pettus välja ei tule.. Poltergeist’ki käis Tais ja tuli tagasi pika ninaga- mitte kedagi ei näinud:)))

 11. Ma ei arva head sõnavabaduse piiramisest, kuid selline otsene viha õhutamine peaks küll riiklikul tasemel keelatud olema. Kui ma jõuan läbi peavoolu meedia sellisesse sopasesse blogisse, siis on asjalood kehvad. Ma ei tea kes sa oled või millest su teised sissekanded räägivad, aga niipalju sapist oletust on isegi sügise all ägisevale eestlasele liialt palju.

 12. Lõpetuseks tahan öelda veel et ka minu perele ei antud muud infi kui, et me viisime ta kunstlikkusse koomas ja midagi ei ole teada. Kas tuleb välja ja lisaks et me ei anna mingeid lubadusi, et ta pärast on endine (normaalne) !!! Selle teate peale sa ei hakka analüüsima mis asi on kunstlik kooma ja koomasselangemine ja mis neil vahet on. Su ainus mõte on mis mina saan teha aitamiseks ja soov juures olla, mida lubatakse väga piiratud aeg.
  Minu silmis on see kuritegelik käitumine nii patsiendi kui tema pere suhtes.

Comments are closed.