Blogindus – tasuta töö? Kellele?

Nädalavahetusel käisime Karksi Nuias noortele blogimisest rääkimas, otsustasin pisikese kokkuvõtte ka blogisse üles panna. Ehk on mõnele noorele alustavale blogijale kasuks või siis saavad praegused blogijad üht-teist üleüldise blogimise kohta teada. Plus proovin vastata vist küsimusele, kas blogimisega on võimalik teenida või ei…

IMG_3047

Mina isiklikult olen tänaseks bloginud umbes kümme aastat. Alustasin Saksamaal elades ja olen liikunud ühelt platvormilt teisele, ühest väljaandest teise ja lõpetanud tänaseks meie marimelli blogis. Näiteks Õhtulehes pidin ma rohkem oma kirjastiili kontrollima, ma ei saanud valimatult keda tahes reklaamida, sest ma olin küll blogija, aga ikkagi Õhtulehe oma, mitte nagu siin blogis, kiidan keda tahan, laidan kui isu tuleb. Ma ei ole kallutatud, kuna keegi on kuskil midagi kinni maksnud.

BLOGIMINE EESTIS

Eestis sai blogimine alguse 1990ndate lõpul. Kujutate ette. Võiks öelda, et ligi 20 aastat on juba Eestis blogitud. Kui mina 2004 blogima hakkasin, siis minu meelest oli Eesti blogijate selline ring, kus kõik lugesid kõiki ja oldi selline ühtne pere, hoiti totaalselt kokku. Kõige kuulsamad olid raudselt Epp ja Daki, viimane oli ja on jätkuvalt minu stiili kirjutaja – vaba-ja avameelne, ladus, mõnus… Mallukas on praegune noor Daki, ainult et lapsega :)

Natuke statistikat ka: 2007 aastal külastas eesti kõige populaarsemat blogi kolme kuuga 7000 inimest – täna on see vaid tundide küsimus, et selline vaatajanumber saada. Meil saab tuleval neljapäeval kolm kuud ja meie blogis on käinud selle ajaga ligi 270 000 inimest (40x rohkem). Kõige suurem külastatavus meie blogis on olnud 16 200 inimest päevas, keskmiselt käib meie lehel 3500-4000 inimest päevas.

BLOGI JA RAHA

Blogimine on nagu täiskohaga töö, päriselt ka. Blogipostituste kirjutamine ja Facebooki lehe haldamine, kommentaaride lugemine ja neile vastamine, koostööpartnerite otsimine, loosimiste korraldamine ja kõik see, mu päevad on kõik sisustatud. Kuigi teie näete ühte postitust, siis selle postituse tegemiseks olen ma ehk pidanud tundide viisi lugema mingeid materjale või suhtlema inimestega või… Näiteks ma tahan, et mu lugejatel oleks põnev, niisiis tahan ma hoida blogiteemad võimalikult aktuaalsed ja põnevad, et igaüks leiaks midagi. Aga palka ei maksa mulle selle eest keegi. Alles hiljaaegu oli see üks põhiteemasid blogides.

EESTI vs SOOME vs MAAILM

Moeblogijad (ma ei tea neid täpselt, ma ei loe, tean, et on Aljona ja Anna Elisabeth ja Britta ja Grete Link…), Mallukas ja veel mõni, on siis need blogijad, kes saavad vahetevahel mingit nänni – huulepulga, juukselaki, põsepuna, kleidikese, kingapaari… Ja võibolla õnnestub neist näiteks Mallukal müüa mõni bänner oma blogisse, olles siis ainuke nö kommerts-blogi, sest teised on ju diibid moeinimesed… Kuhu ma jõuda tahan on see, et Eestis ei teeni blogiga sittagi, aga kui me liigume kasvõi 60 kilomeetrit põhjapoole ehk Soome, siis just eelmisel nädalal kirjutas Iltalehti, kuidas Soome kõige suurema sissetulekuga blogi Xenia’s Days tulud olid möödunud aastal 82 921 eurot. Teisel kohal oli Mungolife 71 tuhande euro ja kolmandal Puulandia blogi 49 tuhande euroga. Ülejäänud paarikümne blogija aastasissetulek ulatus 4000 – 49 000 euroni aastas. Peamiselt moodustas selle reklaamimüük.

Mallukas kirjutas, et teenib oma blogiga paarsada euri kuus, nende popup reklaamidega ja ta on üks popimaid blogisid. Okei, mõned bännerid juurde, aga 82 000 eurost või isegi 49 000 või 4000 eurost on asi kaugel :) Hea küll, aastaga võibolla 4000 tuleb, aga mitte 40 000!

Eestis on blogireklaamid ja blogiturundus lapsekingades, nagu Meelis meie “loengus” ütles, alles toonekure noka vahel. Sest meil ei saa suurem osa turundusjuhte aru, kui lihtne oleks end promoda läbi populaarsete blogide, selle asemel et kuskile ajakirjade toimetustesse kastide viisi kraami saata.

Näiteks – mis kasu saab X lihakombinaat kui ta saadab mõne ajakirja toimetusse 15 kilogrammi šašlõkki, kus see reede õhtul töötajate vahel ära jaotatakse ning sisse süüakse. Et siis üks neist läheb ostab järgmisel päeval poest ühe paki veel? Kui mina saaksin kasti liha, siis ma ilmselgelt kirjutaks sellest, sest minu jaoks on see nö uus ja põnev kogemus, et keegi mulle siukse hulga liha saadab. Ma kutsuks sõbrad kokku ja grilliks ja mekiks ja teeks “õhtusöök viiele” versiooni blogisse, kus jagaksime lihale punkte jne… Raudselt mõtleks midagi lahedat välja.

Või siis näiteks mis kasu on sellest, kui kosmeetikafirma saadab kotitäie uusi ripsmetušše ja puuderkreeme ajakirja toimetusse, kust need rändavad nodikappi – kuhu need jäävadki seisma, võibolla keegi viitsib kunagi teha Facebookis mingi loosimise ja siis mainitakse see ripmsetušš ära, selle asemel, et tegelikult saatagi see blogijale, kes sellest reaalselt kirjutab ja kirjutab ausalt – kas see on hea või ei. Ajakirjas oleks see a) kallutatud b) ei leiaks üldse kajastust.

No võtame siia juurde vahepalana kohe Austraalia kõige kuulsama moeblogija Sydney Fashion Blogger, kus selle pidaja teenib ainuüksi ühe Instagrami postitusega 5000 dollarit. Tal on hetkel ligi 800 000 jälgijat. No Kim Kardashianiga teda võrrelda ei saa, kellel on Instas 20 miljonit jälgijat ja kes saab iga postituse eest 25 tuhat, Twitteri säutsu eest 10 tuhat.

Viimasel ajal olen märganud sarnaseid postitusi ka meie staaride seas – alles kõik vehkisid oma Wellingtoni kelladega… Ja siis olid kõigil Instagramis need päikeseprillid ees :D Vaevalt, et Eestis keegi neile rohkem maksis kui selle kella või prillide näol. Ma ausalt ei tea, ja mul pole praegu mahti kelleltki ka küsida, kuid üsna suure tõenäosusega võib eeldada, et ainuke, kes üldse pappi sellise asja eest sai või saab on Ženja Fokin. Aga mürki ei võta ma ka tema nime välja käies.

Ja veel näiteid maailmast – Coty Inc maksis moeblogijatele 1000-2000 dollarit postituse eest, et nad promoks Marc Jacobsi Daisy lõhna.

Seda teab ilmselt iga inimene, et moedisainerid maksavad näitlejatele, lauljatele, staaridele, et nad nende kleite punasel vaibal kannaks – ala Kate Winslet – enne Kuldgloobuseid saabub tema koju ilmselt nii mõnigi pakike kleitide-kingadega – millise valiku ta teeb ning kes oma kukrut tegelikult mitmesaja tuhande dollari eest kergendama peab selgub alles punasel vaibal fotokaamerate välkude all – sest keegi ei tea, kelle kasuks staar viimasel hetkel võib otsustada.

Rääkimata siis sellest, et Paris Hiltonile makstakse sadu tuhandeid selle eest, et ta oma nägu mõnel peol näitaks. Ma ei kujuta ette, et keegi Anu Saagimile 10 tonni annaks, et ta peol ennast šampaga üle valaks. Alles ta seda ühel peol tegi, aga vaevalt et ta midagi peale šampa tasuta sai. See ongi see Eesti väiksus, kus kõik tunnevad kõiki, kõik tulevad kõigile vastu ja raha sa kellegi kleidi kandmise või joogi promomisega ei teeni.

PARIM BLOGITURUNDUS?

Ma ei tea isegi, kas see on turundustrikk või lihtsalt kõige geniaalsem idee, millega 2006ndal aastal kanadalane Kyle MacDonald hakkama sai – blogi punasest kirjaklambrist, mille ta maja vastu vahetas. Mäletate seda lugu? Kirjaklambrist majani jõudmiseks kulus ettevõtlikul noormehel üks aasta ning 14 tehingut. Kõigepealt vahetas ta kirjaklambri kalakujulise pastaka vastu, seejärel pastaka keraamilise uksenupu vastu, selle omakorda matkapriimuse vastu, selle Honda generaatori vastu, selle õllevaadi vastu… Mootorsaanist sai reis, reisist sai kaubik, sellest omakorda plaadileping, mille eest pakuti aastast võimalust elada oma majas, mille Kyle vahetas Alice Cooperiga kohtumise vastu, mille eest pakuti Kissi klaasist lumepalli ja selle suutis ta vahetada filmirolli vastu, mille ta vahetas ihaldatud majaks. Tehke järgi!

POPULAARSEIM BLOGI

Nii, mis te arvate, milline on kõige populaarsem blogi maailmas?

huffingtonpost

Padjaklubi vaatate? Kristinat teate? Kes tema iidol on? Arianna Huffington. The Huffington Posti boss. See ongi kõige kuulsam blogi, mis teenib aastas 2,3 miljonit dollarit. Ma ausalt öeldes ei teadnudki, et THP on blogi :D Wikipedia ütleb, et tegemist on USA uudisteportaali ja ajaveebiga. Leht pakub lisaks uudistele ka blogisid ja originaalsisu. Kolmandal kohal on blogimaailmas näiteks 450 000 dollariga Perez Hilton, kes on Kerli Kõivule kõvasti omal ajal promo teinud.

Milline on Eesti kõige popim blogi?

Kui rääkida blogidest üleüldse, siis Nami-Nami – toidublogi, millel on keskmiselt 36 000 unikaalset kasutajat nädalas. Inimestest rääkides on üks popimaid kindlasti Mallukas. Kuna ma ise loen väga väheseid blogisid aktiivselt, vaid pigem linkan FBs erinevaid kohti, kui keegi sheerib, siis… Ei oska kaasa rääkida. Mingit head lehte vist nagu vanasti blog.tr oli, täna ei ole?!

NIPID-TRIKID-TSIKI-BRIKI

1. Tea, millest räägid – väga raske on kirjutada teemadel, millest sa suurt midagi ei jaga. Aga sul on alati võimalus läbi blogi ennast arendada. Kirjuta kohe ports postitusi valmis, et sul ei tekiks auku, eriti kui hakkad reklaamima ennast kuskil, siis tekivad lugejad, kes ootavad sisu.

2. Tea, kellega räägid – see on väga oluline. Koolinoortele ei sobi tippjuhtide stiil ja tippjuhtidele ei sobi koolinoorte stiil. Leia oma sihtgrupp, kellele blogi on suunatud ja kirjuta ainult neile ja just nii, nagu neile meeldib.

3. Kujundus peab olema hea ja loetav – hele taust, tume kiri – vastupidi väsib silm ära, kasutage võimalikult palju enda tehtud pilte. Inimestele meeldivad pildid. Sageli nähaksegi esimesena postituse pealkirja ja illustreerivat pilti. Seega peab pilt olema väga hea, sest siis tekib inimeses veelgi rohkem huvi ja ta loeb edasi.

4. Postituse point – kas see peaks olema täna huvitav või pikemajaajliselt – loomulikult on teemasid, mis on päevakajalised ainult täna, kuid on ka neid postitusi, millest on kellelgi abi ka mõne aja pärast. Näiteks kui ma kirjutan emapalgast, siis tegelikult pakub see pinget igal ajahetkel, sest rasedaid leidub kogu aeg.

5. Pealkirjad – enamus inimesi otsustavad postituse lugemise üle pealkirja põhjal. Kui see pinget ei paku, siis paljud ei avagi linki. Pealkiri peab olema ahvatlev, tšekake kasvõi Elu24 “ajuvabasid” pealkirju ja märgake, mida te avate ja mida mitte. Pluss alati toimivad küsimusvormis pealkirjad, mis panevad inimese tahtma sellele vastata :)

6. Sobivusel lõpeta postitus üleskutsega – see peaks olema loomulik, mitte pingutatud “rääkige kaasa”. Kui tahad, et lugejate seas tekiks diskussion, siis elavda seda, kommenteeri vastu ja kaasa. Ära jäta lugejaid lihtsalt õhku rippuma!

7. Kirjuta stabiilselt – sa võid kirjutada iga paari kuu tagant ühe perfektse blogipostituse, aga sellest pole mingit tolku, sest kellelgi pole harjumust sinu blogi lugeda ja seetõttu keegi seda ei loe kah. Kui tahad blogimisega midagi saavutada, siis avalda nädalas vähemalt 2-6 postitust.

8. Tagi postitusi, et nad otsingumootorites nähtaval kohal oleks

9. Ära punnita! No kui ikka ei tule, siis ei tule. Tee väike paus ja kirjuta hiljem edasi. Vt punkti 1 – kui sul on midagi ettekirjutatud päeval, mil sul oli inspiratsiooni, saad selle nüüd avaldada, inimesed ei pea blogisse tulles pettuma, et sa pole ikka veel bloginud.
10. Ole kirglik – kirjuta südamega. Pane iseenda kirg, entusiasm ja tunded postitusse ja lugeja saab sellest aru. Kui sa ise ei tunne teema vastu huvi, siis miks su lugeja peaks seda tegema? Naudi kirjutamist.

11. Talu kriitikat – su blogisse satub hulgaliselt debiilikuid, kellele ei meeldi sinu kirjastiil, sinu blogi kujundus, sina – lepi sellega! Peaasi, et sa emotsioone tekitad, see on peamine! Kõige suuremad vihkajad on su parimad sõbrad ja sugulased.

12. JÄTA MEELDE – blogimine on töö, see nõuab aega ja pühendumist!

24 thoughts on “Blogindus – tasuta töö? Kellele?

  1. Väga huvitav postitus! Olen juba ammu mõelnud, et miks ei suuda Eesti parimad blogijad eriti teenida.

    1. Olemas jah, aga ma ei saa tegelt siiani pihta, mille järgi seal see top tekib? Või kes seal täna käib. Mu blogi ripub seal üleval küll, aga ma ise kasutasin seda keskkonda “lugemiseks” mingi aastal 2007 vms.

  2. Väga huvitav postitus! Populaarseimatest blogidest rääkides – tõid välja, et Nam-Nam on populaarseim 36 000 unikaalse kasutajaga nädalas. Kas Mallukas mitte ei kirjutanud, et tal on päevas 10 000-30 000 unikaalset külastust ehk nädala peale oluliselt rohkem? Ma isiklikult arvaks, et Nam-Namist populaarsemaid blogisid on veelgi, aga kas sul on mingi kindel koht, kust selle info oled saanud? :) Aitäh juba ette!

    1. Nam-Nam on MS andmetel, aga samas seal ei ole kõiki Eesti blogisid. Ma ei teagi kust seda vaadata, nagu ma kirjutasin ka siis see blog.tr mis vanasti nagu toimis, pole ka täna enam päris see.
      Mallukat seal pole, aga olen isegi aru saanud, et tema päevane keskmine on umbes 20 000 (+/- paartuhat siia sinna).
      Ega mingit konkreetset blogistatistikat meil polegi. Igaüks võib ise endale lugeja peale panna ja siis öelda/näha, palju tal rahvast käib.

  3. Eh, minul küll nii kibestunud sõbrad ega sugulased pole, et nad mu blogi pihta sappi pritsiksid :D

    Ja võimalik, et see kehtib ainult minu puhul, aga mina pealkirjade järgi ei otsusta kas avan postituse või ei. Kui näen, et mulle sümpaatne blogija on teinud postituse, siis ma avan selle ka juhul kui pealkirjaks on ainult kaks punkti :D

    Aga kui vaadata paljusid nii-öelda pubekate blogisid, siis tundubki, et need on tehtud ainult eesmärgil saada tasuta asju ja raha ja selline eesmärk kumab peaaegu alati blogist läbi ja muudab selle kahjuks üsna ebaloetavaks.

    Mina kuulun aga sellesse “rumalasse” kategooriasse, kes isegi ei unista blogiga raha tegemisest, see lihtsalt pole mu eesmärk ega mu unistus. Mu unistuste töö hõlmaks küll kirjutamist, aga mitte enda blogisse :)

    Ja ausalt öeldes ei oska ma ka blogimist tööna võtta. Et noh, peab ette valmistama ja pildistama jne. Lõppkokkuvõttes teed sa seda kõike siiski vabatahtlikult, enda algatusel ja enda hüvanguks. Ühesõnaga sa valid ise kas sa teed seda hobikorras või võtad seda kui tööd, aga vähemalt mina ei oma VEEL sellist seisukohta, et kui MINA otsustan, et näen vaeva ja panustan oma aega ning ressursse, võtan blogi tööna, siis keegi peaks mulle selle eest maksma.

    Aga erinevaid arvamusi peabki olema :)

    1. No näed, minu lugejad on küll sellised, kes näkku midagi ei julge öelda, aga FBs sarjavad oma “kinnisel” seinal nii kus jaksavad… Just saadeti screenshot, et ma olen arstiks hakanud ja minu juurde võib aja panna. See on kui mingid kadedikut ka feimi tahavad, siis on vaja parastada. Ilma, et nad üldse loeks, et MA EI TEA MIS TEGELIKULT JUHTUS, AGA ASI ON KAHTLANE JA MA ARVAN ET… Ma ei saa aru vahel inimestest, kus siis veel, kui mitte oma blogis, peaksin ma arvamust avaldama? facebookis igapäev kilomeetriseid sissekandeid tegema v? :D

    2. Kui sa arst oled, siis väga hea, mu enda oma pole suurem osa asi, ma tuleks detsembris siis sinu juurde oma vererõhku ja peavalusid arutama, või võid netiteel ka diagnoosi ja ravi anda? :D

    3. Ää pane tähele, Ader aitas Puusepal 20 kg alla saada ja nüüd on see püha lehm ta jaoks. Ma Puusepa asemele ei julgeks sinu kohta sõnu loopida, sest tal on ka hirmsad luukered kapis ja kui sa neist teadma saaks, siis oleks tema mainega finito ;)

  4. See blog.tre.ee on küll väga mööda oma populaarsusega. Kui vaadata seda topi, siis ma ei saa mitte kuidagi aru, kuidas saab olla Mallukas oma numbrite ja kommentaaridega kuskil seal peaaegu keskel ja mingid täiesti tundmatud blogid (noh, kelle jaoks tundmatud, aga võrreldes seal Briti, Sinu, Malluka, Merje jne) esimesed ja kõige loetumad. Keegi võiks mulle ka selle süsteemi ära seletada :D

    1. Mu arust toimib see nii (kui ise mingi aeg tagasi kasutasin), et sa pead sinna ise sisse logima ja vajutama nuppu “uuenda,” et su postitused sinna voosse üldse tekiksid ja siis sinna esilehele suuremana tekivad vist need, millele on nii 3+ klikki tulnud üleüldse. :D Samuti need blogid, mis on juba top10 nimekirjas, jõuavad sinna esilehele kui neile tehakse 2+ klikki, ehk siis jah. See asi ei toimi. Lased sõpradel oma blogile seal klikkida ja nii saavadki tundmatud nimeks topiks imelihtsalt. :D
      Automaatselt ta eriti seda voogu enam ei uuenda. Kui sa ise manuaalselt seda ei tee, siis vb nädala jooksul topib kõik su 100 postitust sinna justkui spämmina üles jne. Kuna Mallukas ise seal enda postitusi uuendamas ei käi, siis seepärast need seal ka ei avaldu. Ühesõnaga see on selline blogi andmebaas, kus sa pead ise käima surkimas, et seal figureerida. Kui sa end sinna ise ei lisa ja oma poste sinna ei uuenda, siis ei tuvasta see leht ka blogisid ära. :)

  5. No Mallukas nüüd küll nagu noor Daki ei ole. Daki on hoopis hoopis teine tase. Osad tema postitused on peaaegu, et ilukirjandusliku väärtusega, Mallukas seevastu…Köidab rohkem “teist Eestit” oma draamade ja kõmuga.

    1. Ma pole küll blog.tr olemusse väga põhjalikult süvenenud, aga kas see top ei moodustu seal mitte selle järgi, kui palju neid blogisid just läbi blog.tr enda külastatakse? Sellisel puhul on mu meelest üsna arusaadav, et nt. Mallu seal esikohal ei trooni ( kuigi viimati kui ma kunagi vaatasin oli esikohal täiesti sisutühi blogi, aga see selleks). Mu meelest blog.tr kasutajaskond ei tundugi olevat see, kellele need praegused “popid blogid” suunatud on, vaid pigem natukene vanem kasutajaskond.

      Võimalik, et ma muidugi ka eksin täielikult :)

  6. Mina blogisin aastail 2004-2011(veidi 2012 ka), siis “kaotasin end ära”, lihtsalt tuli tõrge ette. Selle ajaga said mulle armsaks mõned blogid, sh Sinu üks esimesi blogisid, daki blogi, Anu(koduperenaine), Epp ja Marta(Marta & Potsataja). Igatsen neid aegu, kui blogid olid siiramad ja sisukamad. :)

    1. Täiesti kindlasti on olemas siiraid ja sisukaid ja huvitavaid blogisid, mu enda listis on üle kümne blogi, kus kordagi ei loosita vidinaid ega tehta reklaami vaid kirjutatakse elust, kodust, lastest, vahel ka tööst või midagi ühiskonnakriitiliski. Nö vanamoodsad blogid.

    2. Ma kirjutan ka elust, kodust, peagi sündivast lapsest, söögitegemisest, kohtadest kus käin ja kui kuskilt õnnestub midagi head soetada, siis küsin loosi ka :)

  7. Sa pole maininud http://elukuiseiklus.ee/kunstimeistrid/ Samuti tegu tegelikult blogiga. Minu jaoks oleks selline üks ideaalne blogi. Lihtne kujundus, huvitavad postitused, millega ta raha teenib. Ta nimetab seda asukohavabaks tööks. Imestan alati, et seda blogi kunagi ei mainita kui blogindusest juttu tuleb.
    Mina olin mõned nädalat blog.tr.ee esimene top 100 hulgas. Enamasti on seal populaarseks see blogi, kes sinna oma postitust reklaamib ning mida päeva jooksul siis kõige rohkem vaadatakse. Tavaliselt siis see postitus, mis püsib esilehel kõige üleval kõige kauem :D Ja ega see rakse polegi, tuleb lihtsalt tihti postitusi teha, oma blogi “reklaamida” seal ja kui blogi loetakse, siis voilaa, oledki topis.
    Minu blogi iseensest väga populaarne ei ole. Facebookis tavaliselt jõuab keskmisel 40 inimeseni minu postitus päevas. Ükskord Mallukas kommenteeris, siis tõusis vaatajate arv 200ni :D Blogi statistika on kuidas kunagi, 40 kuni 70 vahele jääb külastajate arv. Kõige populaarsem oli viimati postitus meie esimesest kogemusest fotograafiga. Pole endast väga pilte jaganud ning eks ikka on uudishimu näha, kes see 141cm pikk naine on, kes seal vinguviiulit kirjutab :D

Comments are closed.