Appi, ma käisin esinemas!

Käisin eelmisel reedel Inspiratsiooni Instituudi poolt korraldatud Harival Aperatiivil blogimisest rääkimas. Kuidas need asjad siis Eestis käivad, kes kui palju teenib, kuidas see käib jne

Kui mind kutsuti, ma olin mega kahevahel, kas minna või ei, sest ma ei tunne end rääkides eriti mugavalt. Oleksin kohe Meelise tanki pannud, aga kuna tegemist oli ainult naiste üritusega, siis.. Pidin ise minema. Aga no mulle ei meeldi rääkida. Ma võin sind surnuks rääkida, kui ma sind juba tunnen, aga võõrastega on mul mingi blokk peal. Ma kohe ei oska :D Kirjutada, vabalt, kaheksa kümnemeetrist kirja, iga kell. Aga vot rääkida mulle eriti ei meeldi. Minu õnneks oli kokku tulnud naistekamp aga mõnusalt muhe ja vaba, mistõttu oli ka mul mugav rääkida. Nagu oleks kuskil sõbrannadega väljas ja arutaks asja.

Kuna ma täna hommikul panin neile kokku veel sellise kokkuvõtte, millest me ka kohapeal rääkisime, aga et oleks silme ees kui reaalselt blogimine kui idee lauale panna, siis mõtlesin, et jagan seda ka teiega. Ega see põhi suures plaanis sellest ei erine, millest Meelis koolideski on rääkimas käinud, aga ehk keegi satub siia ja siis… saab aimu, kas tasub blogima hakata või ei.

Fakte blogimise kohta:

  • 2017. aastal teenis Norra kõige kuulsam blogija (aasta influencer (2014-2016, aasta mõjuvõimsaim naine Norras 2015, Sophie Elise, 21aastane) 360 000 eurot.
  • USAs on blogisid, kes teenivad 100 000 – 1 000 000 dollarit kuus.
  • Enim teenivaim blogi maailmas on Huffington Post, mille kuu käive on 14 miljonit dollarit kuus, seal ilmub lugematul hulgal makstud sisu, bännereid ja reklaame.
  • marimelli blogi eelmise aasta käive oli ligi 40 000.
  • Eestis on ehk kümmekond blogiga teenivat blogijat, neist suurimate käive on a 50 000€ aastas.

Miks tellida reklaamartikkel või sisuturundus blogis?

  • Mitu keskpärast artiklit kaaluvad üles ühe väga hea artikli. Miks? Sest tihedus loeb. Tõstad tihedust 100%, tõstad efektiivsust 400%.
  • Tõstad kodulehe külastatavust 120%.
  • Teed end otsingumootorites nähtavaks:
  • 81% inimestest teeb enne ostu sooritamist Internetis eeltööd.
  • 77% kõigist interneti kasutajatest loevad blogisid.
  • 70% tarbijatest õpib ettevõtet tundma pigem blogi kaudu ja mitte tänu reklaamidele.
  • 61% tarbijatest on teinud oste, mis tulenesid blogipostitusest.

Enne kui alustad blogimisega…

Kas sul on midagi inimestele öelda?

See, et sa täna tunned, tahaks blogida, ei tähenda, et sa ei võiks seda lihtsalt oma Facebooki seinale postitada, sest kui homme ja ülehomme sul midagi öelda pole ja uuesti meenub, et sul blogi on, poole aasta pärast, pole nagu pointi. Näiteks hakkas muusik Margus Vaher ka blogi pidama, ja just nimelt Facebookis.

Millest sa peamiselt kirjutama hakkad?

See ei tähenda, et igapäevaelust blogida ei võiks. Võib ikka, aga keda see täna suures plaanis huvitab? Sa pead alustama nii, et sa tekitaksid teistes huvi, sind jälgima hakata. Seega, vali välja mingi valdkond (kõige lihtsam on vaadata blogiauhindade kategooriaid, kuhu ja kas sa sobituksid, ühte neist peaksid sa kuuluma, siis on sul nö oma nišš), millest sa blogima hakkad.

http://eba.marimell.eu

Aina populaarsemaks on muutumas ettevõtteblogid, kus oma sisu jagada nii, et see oleks nii hea, et see hakkaks levima ka mujal. Paljud turundajad on taibanud ka seda, et ostes nö sisuturundust juba toimivates blogides, tulevad nad hästi googles esile, saavad seda sisu ka ise jagada ja ei pea ise nö enda isiklikku blogi pidama.

Kellele sa kirjutama hakkad?

Mõtle juba eos, kes oleks sinu lugejaskond. Kas hakkad kirjutama pigem emale-isale ja sõpradele (näiteks kolid teise riiki), või hakkad sa kokandusblogi pidama või vlogima või mida sa teha tahad ja kellele. Mõtle ette, et äkki sa oled megaäge ja sind hakkavad lugema sajad võõrad inimesed, kas sa oled selleks valmis.

Äkki sa hoopis feilid ja su blogi ei hakkagi keegi lugema. Ehk siis, mõtle selgelt, kellele sa seda teed ja mis on su eesmärk.

Hea soovitus on lugejatega suhelda, kommenteerida ja oma blogi ka ise jagada. Nii jääd silma. Näiteks kommenteeri loetumaid blogisid, avalda arvamust, jäta oma blogi link kommentaari juurde. Küll see tuleb :) Lihtsalt aega läheb.

Kuidas sa suhtud kriitikasse?

Kui sa ei talu kriitikat, saab sul ilmselt väga raske olema. Ole valmis, et suvaline inimene (tegelikult võib see vabalt su sõber olla, kes nimeks nipitiri paneb) ütleb sulle, et sa oled kole kui öö, paks nagu hüljes, rõve tont ja üleüldsegi, ei oska sa kirjutada/rääkida/pilti teha jne.

Kui sa oled selleks kõigeks valmis, hakka blogima.

Kui tihti sa kirjutama hakkad?

Seda küsivad alustavad blogijad üsna tihti, et kui tihti peaks kirjutama. Asi ei olegi selles, et sa iga päev viis postitust peaksid tegema, aga ole regulaarne ja järjepidev. Ka korra nädalas on regulaarne.

Ehk siis, kui sa mõtled, hakkaks blogima – mõtle kohe – kas sul on vähemalt 10 teemat (parem isegi kui paneksid viis korda samapalju ideid paberile), millest sa võiksid kohe praegu blogida?

Mida teha siis, kui ideed saavad otsa?

Alati annab googeldada erinevaid challenge’id, millest kirjutada. On igasuguseid erinevaid variante ka blogijatele – 30 päeva foto challenge või 30 teemat, millest igapäev kirjutada vms. Need on üsna lahedad alustavale blogijale ja kui teed seda teistega koos ja oma blogi nendega jagad, nii tekib ka lugejaskonda ja kui sa vahepeal ka muudest asjadest kirjutad ja see uutele tulijatele meeldib, siis võidki nii lugejaid saada.

Meelis: iga hea asi võtab aega. Miski ei ole võimatu. Sa pead leidma selle niši, selle tee, et eristuda teistest. Teha äkki midagi, mida teised ei tee. Või on su karakter nii mitmetahuline ja köitev.

Meie nišš: julged ja kriitilised

Millal nodi ja raha saab?

See on väga mitme alustava blogija ideaal – hakkan blogima, kirjutan paar posti ja kohe kraami tuleb. No päris nii see pole. Kuigi jah, ma saan tuua näite elust enesest, kui blogija Kadri-Ly alustas, siis hakkasid juhtuma müstilised asjad – temast sai Ilumessi reklaamnägu, firmad saatsid talle kohe erinevaid sööke/jooke, et ta saaks veelgi paremini bikiinifitnessiks valmistuda, eratreenerid jne jne. Tema lugu ongi tunnustamist väärt ja annab jõudu ka teistele, et blogima hakata ja unistused võivadki täituda. Lihtsalt, jätke meelde, see pole kerge nagu sõrmenips.

Ma isiklikult olen bloginud 13 aastat erinevatel platvormidel ja viimase kolme aastaga olen ma saavutanud selle, et ma teenin. Üheltpoolt säästan ma megalt enda raha (isegi tasuta määrdejuust on sääst) kuni selleni, et postitusi tellitakse ja ma saan reaaalselt maksta arveid oma blogiga + passiivne tulu bänneritelt.

9 thoughts on “Appi, ma käisin esinemas!

    1. Facebookis on kirjas, et 4 went.
      Teiseks tehke endale selgeks, mida tähendab passiivne tulu.

    2. Ebaoluline, mis seal FBs kirjas on, regamine oli nagunii vajalik eelnevalt läbi mingi lingi.
      Tean, mis passiivne tulu on :)

  1. Huffpost ei ole blogi, vaid pm online uudiste sait, kus on ka blogisid. Arvamusblogid moodustavad ainult osa selle sisust.

  2. Mulle väga meeldis see postitus, ma pole ennem nendele küsimustele mõeldud ja see laiendas minu silmaringi väga palju blogimise osas…
    Aitäh sulle!

Comments are closed.