Arstlik ülevaade – kõik on normis

Ilmselt on see postitus pigem mulle endale talletamiseks, kui ulme infoks lugejatele, aga no võib-olla mõni tahab võrrelda enda kaheaastast meie omaga. Perekool saab jälle teema teha, kui alaarenenud meie oma on ja kuidas nende omad juba peast arvutavad ja kirjandeid vabalt kirjutavad, aga see selleks.

Käisime täna siis “kaheaastase kontrollis”, selgus, et kutt on 85 sentimeetrit pikk ja kaalub 12,370 kilogrammi. Aastaga siis viis senti pikkuses juurde visanud ja kaalu poolteist kilo :)

Hambaid on suus 12 ja kolm paistavad, üks on lõikumata. Selles osas oleme nö mahajäänud, aga ei midagi hullu. 16 hammast peab suus olema kolmandaks eluaastaks, kuigi suurem osal tulevad 16 hammas teiseks eluaastaks. Aga meie kutil tulidki hambad hiljem.

Muidu on arenenud, nagu vaja, paneb kaks sõna kokku “lauseks”, hüppab kaks jalga koos, jalahoid on ilus, peseb ise hambaid, võtab ise riidest lahti… Potil käib nagu jumal juhatab, aga arst ütles ka, et see klikk käib iseenesest, aga noh, harjutada võib ikka pärast sööki ja ärgates. Ma olen talle seda varianti pakkunud, ta ei vaimustu sellest ja laseb siis ikka mähkmesse :D Aga mõnikord juhtub ikkagi potti ka, niiet lootust ma kaotanud ei ole. Aega on. Ma ei leia, et ma kaheaastast hullult sundima peaks. Ega ta kooli minnes ikka enam mähkmeid ei kanna ja sõnad on ka selged ja hambad on suus. Ei ole vaja paanitseda :)

Nii.. Mis veel. Saime mingi vaktsiini ka, viimase. Nüüd järgmine on kuueaastaselt. Arstlikku kontrolli oodatakse meid jälle aasta pärast. Muud polnudki.

Ma nüüd proovin täna-homme oma äriplaani nii valmis saada, et saan saata selle ülelugemiseks koolitajale ja siis juba viimased parandused teha ja Töötukassale.

Kuidas teie kaheaastased on/olid. Mitte, et keegi on kellestki parem/halvem, lihtsalt, kuidas teil oli? Mitu hammast? Mitu sõna? Kas kaks jalga koos hüppas? Ja.. mis mind veel ees ootamas on? :D

27 Comments

 1. Mu tüdruk sai 5.01 2-aastaseks, laulab, räägib, pissib, sööb, riietub, kõik hambad suus, üliinimene pmst siis, arvan et nooremaga nii kergelt ei lähe kuskil peab kala olema et ta kõike teeb, järgmine aasta ilmselt kirjutab lõpukirjandit. aga Hedon on väga tubli, eks see potil käimine tuleb igal ühel oma ajal, ma pole veel näinud et keegi mähkmetes kooli läheks

 2. Meil pole küll veel 2-ne, aga märtsikuus saab 2 ja väga hea oli lugeda, et mida siis võiks “osata”. Praegu on siis 1,9 ja paneb ka natukene kahte sõna kokku, sõnu on juba päris palju (lugesin just kokku ükspäev sain 45), hüpata üritab ka ja saab juba peaaegu jalad maast lahti, potil käib ka, aga see on tõesti õige, et igal lapsel on oma aeg ja käib see klõps ruttu :) tavaliselt ongi 2+ see aeg. Mina tegin kõvasti muidugi potitrenni ja seetõttu vb tuli see ka varem. Pikkust on meil juba nüüd 90cm, seega pikk tüdruk :) Hambaid on suus juba kindlasti 16 või rohkemgi. Tulid ka varem (juba 3,5kuuselt esimene).

 3. Minu plika sinu Hedonist 20 päeva vanem – pikkust 83cm(aastaga 13cm) ja kaal 10 kg
  potil käib, jutustab ka kangesti (sõnu enam ei jõua lugeda), hambaid tuli sünnipäevaks 16 (viimased 4 tulid jutti, muidu ei tulnud kuid mitte midagi). Jalad koos ei hüppa, pole harjutanud ja ei ole vajadust tal olnud ka. Väga ei muuretse ka, küll hüppab kui vaja. Magamine on meil nõrkadele (seda titest saati juba).

  1. Ja mis selle teema juures muret teeb…iga laps on oma arengus erinev..imelik ka kui nt 2kuune kükke teeks..mul 3a tirts ja sööb joob ise riide paneb ise pottil kaib ise..räägib maad ilmad kokku ..jookseb hüppab..laulab …tunneb värve ja loeb 1-10ni ..2a sai ratta sõidu selgeks…kõik lapsed ei peagi seda tegema mida teised teevad ..ära muretse iga asi omal ajal :)

 4. Mul poeg 4 kuud vanem kui Hedon. Potile vist hakkas korralik õpe septembrist, kui lasteaeda läks. Aga selle potil käimise kohta nii palju, et kui mähkmega käis kodus ringi siis ei olnudki võimalik vahepeal potti midagi saada, mãhkmega ta lihtsalt ei leia soovi ega vajadust mujale pissida.Aga kui hakkas paljalt või bokseritega kodus ringi laskma siis sai ise ka aru poti mõttest. Õppis ilusti märku andma, et pissihäda on. Tihti andis märku kui oli juba püksis või põrandal aga siis sai ikka potile istuma pandud, mis siis, et kôik juba mujale tuli ja potti miskit ei jagunudki. Muidugi aega läks natuke ja siiani vahel (0-2 korda päevas) peab seda jama koristama põrandalt. ÕNNEKS diivani/voodite peale ta ei pissi, tal oma lemmikkohad välja kujunenud kus hea salaja põrandale pissida ehk kohe kui näen, et kuskile nendesse kohtadesse läheb vôi magamistoa ukse kinni paneb ja ise sinna jäãb siia on teada, et lapsel häda – kiirelt kaenlasse ja potile. Ja kui kaka häda siis toob omale mähkme, ma ei tea mis värk tal on sellega, et potti ja palja tagumikuga kakada ei taha, mähkme peab jalga saama, siis kohe kakab :D Muidugi alati ei saa oodata ka, et ta märku annaks. Vahepeal lihtsalt vastavalt tundele, et laps pole mônda aega juba pissind, et siis lihtsalt potile suunata, enamjaolt siis sinna midagi tuleb ka. Noh lapsele seletuseks, et käime vahepeal potil ära ja siis hakkame mingit teist pônevat mängu mängima vms. Lasteaias käib laps õues ja magab ilma mähkmeta aga kodus me ikka ööuneks, poes ja külas käikudeks paneme mähkme alla. Pissise lapsega poes käimiseks ja võõrustajate vaibalt pissi koristamiseks me(lapsevanemad) veel valmis ei ole :D

 5. Meue poeg 2-aastaselt ütles ainult buss ja see oli kõik. Jalad koos ka ei osanud hüpata. Muidu oli arukas ja puslesid pani 40 tükiseid vabalt kokku. Rääkima hakkas kohe päevapealt lausetega ja seda peale 3a sünnipäeva. Jalad koos hakkas kuskil 2,5a hüppama. Potil hakkas korralikult käima 2,5a ja suht päevapealt. Tütar rääkis 2-aastaselt pikki lauseid ja vanema venna kõrvalt tegi kõike varakult. Mina arvan, et kui emale endale tundub laps arukas ja asjalik ning saab kõigest aru, lapse üldine käitumine on normaalne, pole mõtet muretseda. Need nn standardid on mingid keskmised suunised, aga iga laps on erinev. Hetkel on minu lapsed 4a ja 3a ja mõlemad väga tublid ning lasteaiast ka kuulen ainult positiivset tagasisidet:)

 6. Meie käisime ka üleeile kaheaastase kontrollis. Süsti saime ja järgmine päev oli kohe palavik platsis. Kaalume 11,3kg ja pikkust 86cm. Poja hüppab kahel jala, ütleb enamasti kahesõnalisi “lauseid” ja vahest ka kolme sõnalisi. Hambaid üle ei lasknud vaadata. Potil ei käi ja ei sunni ka… keegi meist ei käi mähkmetega ja ei näe probleemi. Küll see õige aeg ka tuleb. Iga asi omal ajal
  Lapsed on erinevad ja kõik ei saagi ega pea olema ühtemoodi arenenud

 7. Meil sai 7ndal kaheseks. Arstil käidud ,ka kõik normis. Sõnu ütleb sama moodi (paari kaupa,mõnikord tuleb isegi 3 sõna aga harva)
  Potil ise käib juba sügisest,õnnejs läks kiirelt.
  Hambaid on suus 14 aga tean ,et 3seks saaval juba peaks ikka 20 olema

 8. Minu piigal hambaid oli suus kõik mis kaheselt peab. Potil hakkas käima 2a. ja 1 kuuselt. (Ennem harjutasin, aga head tulemust polnud. Yks hetk käis plõks ja teeb kõik potti.) Hyppab usinasti juba varakult. Kõigest saab aru. Sõnu on nii selgeid, kui mitteselgeid. Yhendab kahte sõna lauseks. Sõnu on, aga mina kärsitu sooviks rohkem Keerab kõvasti käkki ja raiskab toitu

 9. Nov lõpus sai tüdruk 2. Suht iseenesest sai mähkmevabaks 1a 3kuuselt. Räägib lausetega. Praegu laulab paari laulu peast. Kõik hambad suus juba 1,5 aastaselt. Tunneb kõiki värve, osasid tähtesid. Loendab kümneni. On vist kiiresti arenenud :D

 10. Kokkuvõttes tulevad need hambad just siis kui nad tulevad. Hambaid ei huvita “peavad olema 3.eluaastaks suus” nõue. Need tulevad siis kui õige aeg käes. Päris tulemata jäävad need üksikutel.
  Meie omad hakkasid poti mõttest aru saama peale 2.a saamist ja poisil läks sellest arusaamisest kuivaks saamiseni 2 nädalat. Tüdruk oli niisama ka ilus ja päris kuiv oli ta alles 2a6k.
  Jällegi….kuivaks ja mähkmevabaks saavad nad just siis kui aeg käes on ja ei grammigi varem. Tagantjärgi….see pole absoluutselt oluline, millisel ajamomendil see täpselt juhtub, ammugi pole see kellegi teise asi.

 11. Minu 2a poiss oli oma sünnipäeval 97cm ja 16,5kg. Hambaid 16. Sõnu hulga, sh kombineerib max 5 sõna kokku. Kõne areng küll ulmeliselt kiire tal olnud.

  1. Potil käimine- ise küsib/ütleb. Päevase une ajal aluspükstes, üksik harv kord on pissinus. öösel mähkemga- müni öö kuiv ka olnud.

 12. Kapten sai 27.12 kaheaastaseks, nüüd käis kontrollis. 92cm, 13kg. Räägib vaid üksikuid sõnu, kuid saab kõigest aru. Potil istuda meeldib, kuid ei oska veel teada anda, millal sinna minna vaja oleks. Sööb ise, joob ise, hüppab, tantsib. Lampjalg on hetkel, aga sellega tegeleme ning mingeid spets taldu ja asju enne 3-4eluaastat vaja pole. :)
  Süstist tellis palavik ning kolm päeva hiljem on see endiselt punane ja paistes.

Comments are closed.