#beebiblogi

Beebi mekib juba muudki kui piima

Ma tean, see on väga kriitiline teema jälle, et kes millal lisa hakkab andma, aga ma arvan jällegi, et iga ema teab ise, mida anda ja millal anda. Jah, ma ei kiida ka heaks kui keegi kolmekuusele McDonaldsi eine ära blenderdab, aga.. not my kid!

Normaalne on vist neljandast kuust hakata lisa andma?

Mina isiklikult (taguge nüüd mutta nagu Hedoniga, kellele kuuekuuselt paar spagetti andsin), olen juba andnud Hedelinile asju proovida. Ta on mekkinud nii hapukurki, sinihallitusjuustu, suitsuvorsti kui kreeka jogurtit. Eile õhtul sõi ta esimest korda päris korraliku portsu beebipüreed. Aga ta on kohe neljakuune ka.

Ma tegelikult ka arvan, et iga ema tunneb ise, millal on õige aeg talle midagi proovida anda. Ja ega ta neid eelnevaid asju ei söönud, ta proovis. Egiptuses sai arbuusi ja ploomi ka lutsutada. Ja mingit Türgi piimasuppi ka paar ampsu.

Mingi aeg tagasi nägin meie beebigrupis mingit pilti, kus üks laps söögine oli ja kohe oli kisa lahti, et mis mõttes nii noorele anda. Selgus, et tegemist oli enneaegselt sündinud beebiga kes meie omadest kaks kuud vanem.. Aga naistel on kohe kisa lahti. See vist on kohe kuidagi sisse ehitatud meile, et kui näeme midagi, millega me ei nõustu on vaja pröökama hakata. Ma ise olen ka – tahan ikka paremaid valikuid soovitada, aga no milleks – kui keegi tahab jäätisekokteili anda, anna. Mina veel ei annaks. Aga nagu ma alguses ütlesin – not my kid!

Sama teema nende tekkidega vankrite peal ja kasutatud turvahällide ostmise jms. Ma ei viitsi enam jahuda ja targutada. Kurb küll, aga mis sa ära teed. Iga inimene teeb enda sisetunde järgi. Minu jaoks oli juba õige aeg talle hakata asju (maitseid) tutvustama.

Millal teie lapsele esimese ampsu midagi proovida andsite? Kas enne peaks alustama pigem soolasest või magusast? Kas isekeedetud porgandile peaks lisama soola ja võid või ei? Kas ja miks on soolane parem kui magus? Millal te lapsele esimest korda magusat andsite? (Ma vanu pilte vaadates nägin, et Hedon sai kuuekuuselt lutsutada pulgakooki). Millal oleks paslik amps jäätist anda? Aga šokolaadi? Kihisevat jooki? McDonaldsit?

 

53 thoughts on “Beebi mekib juba muudki kui piima

  1. Jaa mina tõesti kuulun sinna teise gruppi :) mul 3 last rinnalapsed olnud ja kosunud nii hästi piima peal, esimene proovimine 6kuu sünnal, aga pidevalt pigem peale 7-8 kuud.
    Jäätis vist kõigil peale esimest eluaastat suvel.

  2. Minu beebi saab 20ndal 5-kuuseks ja sai esimese “toiduna” just jäätist u 3-kuusena meie beebigrupis õnneks sellist targutamist olnud pole, aga samas keegi selliseid kriitilisi asju ei jaga ka nii väga, ilmselt kardavadki reaktsioone. Toimusid varakult arutelud ära, aga kakelust ei tulnudki ‍♀️ otseselt püreega ootasin 4nda kuuni ära, näputoit tuleb kuu pärast. Näputoidu inspiratsiooni grupist sain ise palju teadmisi. Soovitatakse pigem mitte soola panna, aga võid panevad ja pigem alustada soolasest, et muidu on magus nii maitsev, et soolast äkki ei tahagi

  3. Nägin täna öösel unes, sa ütlesid, näe, ma annan oma beebile lisa toitu. Mina vastasin, aaaa ok, no ta sul varsti 4 kuune ju.

    Veider tunne tuli sisse ja nüüd sattusin seda lugema, nagu unenäo jätk reaalis :)

    Minu meelest on igati ok alustada. Jalapilte vaadates, on beebi selline pehme pontsu, tahabki lisa toitu saada ju. Niiet chill.

    1. Ja alustada kohe suitsuvorstiga? Mnjahh….
      Kohati tundute ikka väga veidrad inimesed. Ega soovitused, millega alustada lisatoidu andmist, ei ole nii sama kellegil ajaviiteks välja mõeldud. Soojalt soovitaks tutvuda elementaarsete soovitustega.

    2. Ehk siis sai kohe vorstist, sinihallitusjuustust ja hapukurgist soola välja lutsutada? Ma ei saa aru, kuidas on see parem kui Mäki burksi püree amps, tervislik pole kumbki variant, ka suitsutatud jmt tooted on lisaaineid täis ja ei ole veel täiesti välja arenemata seedesüsteemile head. Pisikesele beeile on ka see üks viil juba päris suure soolakogusega.

  4. Kõigi kolme lapsega olen alustanud 6. elukuust. Eks neid arvamusi ja soovitusi on palju, aga ju emad ikka tunnetavad ära millal nende laps selleks valmis on :)

    1. Ma ei saa aru, mis kuradi värk selle soolaga on? Miks peab kōik “maitsetu” olema ja jumala eest soola ei tohi saada? :D banaan(suvakas näide, esimesi asju mida näputoiduks armastatakse anda) on näiteks täiesti täis süsivesikuid ja fruktoosi, ehk puuviljasuhkruid, sealt imen siis sahharoosid välja kōrrega v :D

    2. Sest beebi neerud on imetillukesed ja soolaga hakkama saamiseks peavad need imetillukesed neerud tegema väga palju tööd.
      Toitumissoovitused on beebidele just nende füsioloogia iseärasusi arvestades antud. Tuleb arvestada, et nende seedesüsteem ei ole võimeline kõigega hakkama saama, neerud ei suuda suuri soola- ja valgu koguseid läbi töödelda jne.

    3. Beebi toit ei peagi maitsetu olema. Leidub väga palju maitseaineid, mida lisada lapse toidule. Sool on sellises koguses nagu meie seda sööme beebile OHTLIK!

      Nii väike rikkumata maitsemeeltega saab maitseelamuse ka puhastest toorainetest.

      Selle postituse põhjal võiks vabalt arvata, et eile sinihallitusjuust, paari kuu pärast blenderdatud Mac eine (aga not your kid right?)

  5. Nö õige aeg on ikka al6 kuud, kus päriselt lapse seedesüsteem valmis. Ühtlasi kehtib kirjutamata reegel, et kui laps ilma toeta ei istu, siis lisa andmine ei ole veel teema.

    1. Suur beebi sündis, isukest piimale oli ka suur.Arst soovitas meil alustada 4 kuuselt lisatoiduga. Ühel nädalal kõrvitsapüree(nii natukene, mitte igapäev) järgmine nädal uus maitse. Kolmandal nädalal siis taas miskit uut. 6 kuuselt sõi kenasti ja 1a2k tavalise toidu peal nagu meie.

  6. Probleem on vb lihtsalt selles, et sa rikud oma lapse kõhu mikrofloorat ja tema seedesüsteem ei ole selleks kõigeks valmis. Up to you muidugi, mida oma lapsega teed, mitte keegi ei saa sulle kätt ette panna. Aga lisaks sellele jäi silma ka neerude rikkumine – hapukurk, sinihallitusjuust. Need on tohutult soolased ja väga hull koormus neerudele.

  7. Et kui Timmer ütleb, et pilte beebist internetti panna ei tohi siis seda võetakse kui kõige tähtsamat nõuannet ja see on nii kuldaväärt info, et teistmoodi ei saagi! Aga alla neljakuusele annate juba portsude viisi püreed ja soola ja see on fain sest, et iga ema teab, mis beebile parim?! :D Ok.
    Teil muidu beebi perearst plaksutab käsi sellise asja peale või te olete tema infosulgu jätnud?

    1. Kust sa lugesid, et ta portsude viisi püreed ja soola sööb? Ma kirjutasin konkreetselt, et eile sai ESIMESE portsu (ca 4-5 tl) püreed. Aga sinu jaoks võrdub see nagu ta sünnist saadik sööks kartuliputru ja sealihakastet :D

      Jah, meie perearst on kõigega kursis, mis meie lapsega toimub. Ta on ülikõva vanakoolimutt ja ÜLINORMAALNE!

  8. Minu beebi sai just viie kuuseks. Nelja kuuselt alustasin proovimist erinevaid püreesid.. aga see oli selline proovimine et 1 päev andsin ja siis nädal ei andnud :D
    Ühe korra lasin luti otsast vanilje jäätist nüüd limpsata aga rohkem nagu polegi. Tänasest soovitas arst tatart andma hakata. Vaatan kuidas läheb

  9. Esimese ampsu kuskil 4. kuu paiku. Alustasin kõrvitsast, see nagu soolane eks, aga tegelikult pigem magus. Porgandile ma kohe midagi ei lisaks alguses, annaks maitsta puhtaid maitseid. Soolane on parem ikka sp, et see täidab üldjuhul paremini kõhtu ja tekib hea harjumus. Magusat ma arvan et sai aastaselt tüki oma kooki. Usun, et peale aastat ongi mõistlik harjutada sööma sama mis ülejäänud pere, aga vähema soolaga. Šokolaadi ja kihisevat jooki sai mu oma ma arvan 1,5 aastaselt, Hesburgeris käis kuskil kolmeselt friikaid söömas(burgerit tahtis ühe ampsu ainult).
    Ma ei teagi, õige või vale vastus- kuidas kellelegi eks.

  10. Miks peaks keegi sind “mutta taguma”, et lapsele 6-kuuselt spagetti andsid? Selles vanuses ongi täiesti normaalne lisatoiduga alustada.

    1. No näed, oli inimesi, kes arvasid, et see on kohutav, et ma talle sellist kraami pakkusin ja pole ime et titt paks on :D

  11. 4-6 elukuu on tahke toidu andmise aeg. Minu lapsed said 5 kuu vanuselt, mitte 3,5 kuu vanuselt.

  12. Minu emal on 5 last. Kui ma sain esimese lapse,siis vaatasin ka teda imelikult,kui ta mu 2,5 kuusele lapsele andis lutsida hapukurki. 3 kuuselt sai ta ka natuke püreesid ja banaani proovida ja poole aastaselt sôi tàiesti tavalist toitu. Minu arust täiesti normaalne,et iga inimene otsistab ise millal hakkab andma lisa ja mida annab. See et hakkata teisi maha tegema ja kisama on natuke naljakas.
    Kui teise lapsega haiglasse satusin 6 kuuselt ja kysiti mida laps sööb siis ytlesin et kôike. Hea et arst maha ei löönud Nüüd ootan ma juba kolmandat last ja arvan,et vaataksin juba napakalt neid kes tuleks kisama miskit. Palju selllised on minu arust need kes hoiavad oma lapsi vati sees,mis on 5 korda hullem
    Kosumist pisikesele

  13. See on ikka nii naljakas ja kummaline kuidas aastatega on kõik muutunud.Minu esimene laps on tänaseks 23a ja tol ajal kui tema oli 3kuune siis arstid juba soovitasid juurde anda .Keetsime porgandeid ,katrulat ja viinerid need siis kahvliga sai peeneks hakitud ja siis veel taluvõiga segatud.Kuna rinnapiima polnud ning puimapulbri segudest lõi kärna siis arsti ettekirjutusel sai ta hoopis keefiri peal üles kasvada +tahke toit .Tänaseks suur tubli mees ja pole häda midagi.Nüüd kuuled ei tohi seda anda ei tohi toda anda ,kuidas ikka maailm muutub

  14. Ma alustasin 6ndal elukuul, kuna eelnevad kuud ta võttis iga kuu kuskil 1kg kaalu juurde (rinnapiimabeebi). Ma olen aru saanud, et kui laps võtab kehvasti juurde, siis alustada 4 kuust.

  15. Esimene hakkas peale 4ndat kuud saama lisa.
    Nüüd teise lapsega alustasin peale 5ndat kuud lisatoiduga, üldse ei oodanud seda aega, no esimesega oli muidugi tuli takus proovima, huvitav ju :) mu meelest ainult piimabeebiga palju mugavam, ei kannata üldse seda püreedega mäkerdamist ja lükkaks alustamist võimalikult kaugele kui võimalik :D

  16. Ma parem ei hakka siis üldse loendamagi mida minu beebi mis kuust juba miskit mekkis,muidu saadetaks kohe kartsa :D nüüd 8 kuusena sööb põhimõtteliselt kõike tavatoite mida meiegi,lihtsalt magedamaid ja kahvliga purustatud.

    1. Lisaksin veel et kui hakkasin beebile andma lisatoitu siis püreedesse lisasin alati näpuotsa täis nii soola kui suhkrut..sest tõesti need poepüreed mis purkides, on nii vesimagedad, et neid ei kõlba koertele ka anda..ja minu mõistus ei võta seda et kuidas see saab olla ilma säilitusaineteta aga säilib purgis aasta aega..ei usu seda jama..enda tehtud püree läheks nädalaga purgis juba happuks,aga see ainult minu arvamus ja vaielda pole mõttet kellegagi,sest minu laps saab ka sünnist saati piimasegu ja alati tuleb küsimusi sellel teemal :)
      Ühesõnaga te olete äge ja lahe perekond ja jälgin alati huviga teie postitusi. Päikest!!!

  17. Meie poja sai esimesena proovida kõrvitsat oma 5nda kuu sünnipäeval. Ma nägin, et poja oli valmis- ta tundis huvi meie toidu vastu ja matsutas kaasa, kui meie midagi sõime. Hetkel 5k ja 2n vanuselt ajab ta käe püsti ja üritab enda kätte saada meie toitu. See nädal oleme andnud talle magusaid püreesid proovida, hetkel maitseb vaid Hipp ploom. Järgmisel nädalal alustame putrude proovimist ja kui saab “moosi” peale panna, siis oleks eriti tore süüa :)
    Jäätist saab proovida peale esimest eluaastat :)

  18. Ma ei tea nüüd kui õige see info on, ei viitsi üle googeldama minna aga mulle on kuskilt salvestunud info, et rinnapiima lapsega soovitatakse alustada lisatoiduga 6 kuu vanuselt, varem pole vaja, samas RPAd saavale lapsele soovitatakse hakata 4 elukuust lisatoitu andma. Miks nii, seda mõtlen praegu ise ka aga kahjuks ei oska info allikat kohe öelda ja seega tasub seda kriitiliselt võtta ning vajadusel ise üle uurida.

  19. Oleme teist 5 päeva vanemad ja umbes pool kuud oleme andnud ühtteist huultele/keelele maitsta. Et harjuks ja näeks lapse reageeringut. Väga huvitatud on olnud. Porgandit hakkas isuga lutsutama. Hapukas õunapüree võttis pikalt suud matsutama . Mai kuust proovime juba mõne lusikatäie mõnda püreed.

  20. Kas sa arvad, et nsm on räägitud sellest, et beebile ei tohi anda soolaseid ja magusaid asju nii vara ?
    Kui palju see suitsuvorst sisaldab soola ja muud kräppi ? Miks peaks üks 4 kuune beebi seda maitset ilmtingimata tundma ? Ma ei nōustu ka väitega, et iga ema ise teab, mis on parim. Näiteks, 2 a lapsele antakse päevade viisi joogipudelist magusaid mahlasid, mitte vett. Arvad, et see on teadmine, et see suhkrukogus ja keemia on lapsele hea ? Teadmine, et lapse keha ei vaja vett, laps vajab ju magusat ?

  21. Mina tavaliselt kui mulle midagi meele järgi beebi grupis pole siis ma lihtsalt liigun mööda sellest teemast, minu arust ka iga ema teab ise mis kes ja millal. Esimesele andsin ka mu teada natukene varem. Kui 4 kuud, aga nüüd viimasega ei tahtnud varem kuna oli tissi peal kaua ja nr kahega olid nats keerulised lood siis ma ei näinud põhjust et anda et äkki läheb veel hullemaks.

  22. Ilma probleemideta facebooki grupp Näputoidud, seal antakse ka lastele juba varakult maitseid proovida, neljandast kuust juba. Pole mingit kisa ega midagi jagatakse vahvat nõu kes mida lapsele on pakkunud. Ja nagu ikka iga ema teab ise millal lapsele mida proovida annab.

  23. Haha, mind tuleks vist vangi panna, kolmas laps saab kohe 8kuuseks ja hakkasin andma juba püreesid kui ta oli vaid 2.5kuune, mitte palju korraga vaid kord päevas nii 5 teelusikat. Rääkimatta suitsuvorsti lutsutamisest, andsin ka suppe ja maitses ka seda mida ise sõin. Eks ikka iga ema teab mida ta teeb aga raamatu järgi last kasvatada, no palju õnne! Kui vaid su noorem jälgiaskond teaks ,et üle 30a tagasi anti imikutele juba mannakörti ei näe põhjust miks nüüd peaks teisiti olema.

    1. 5 tl on u 10 korda rohkem, kui 4kuusele anda soovitatakse, ja sa ütled selle kohta “mitte palju”?? Mõne raamatu võiks ikka läbi lugeda…

  24. See on ju Teie laps ja ise teate mis teete. Kui te arvate, et on ok anda hapukurki, pastat, sinihallitusjuustu jne, mis siin teistel kobiseda :). Arstid seda ei soovita, aga tänapäeval ongi popp teistmoodi käituda kui arstid ütlevad. Ise ei alustanud nende söökidega prooviks andmist. Ma arvan, et jäätist ja muud nö mittekasulikku, said nad kui rõve püree juba tuttav :). Puhtalt sellepärast, et pirtsutsmist ei tuleks :)

  25. Anna andeks, aga see ei ole okei. Esiteks on need soovitused siiski selle pärast, et lapse maos olev mikrobioota ei ole valmis vastu võtma peale piimasegu mitte midagi. Lisaks ei ole neerud valmis soolaks, mida saab hapukurgist ja suitsuvorstist. Palun uuri teadust. Sa lihtsalt teed oma lapsele liiga teadmatusest! Ma ei nõustu, et iga ema teab, mis on hea. Lapsed ei saa ennast kaitsta kahjuks.

  26. Mina olen ka seal beebigrupis! Ja mina andsin ka lapsele esimest korda püreed proovida nädal ennem 4-kuuseks saamist. Sööb isuga ja arst oli ka sellega päri. Ise pigem seda meelt, et kuna rinnapiima ei saa, siis pigem hakaku varem püreetama, et pudelist varem lahti saada ;) Aga IGA vanem teab, mis on tema lapsele parim!

  27. Meie inimene sai 3 kuuseks ja on saanud proovida näiteks paar korda Yummi pulgakommi. Talle igatahes meeldis. Üldiselt oleme alustanud püreedega enne 4. kuud: mango, pirn, banaan… Need köögiviljapüreed on purgis ikka nii jälgid, et minu käsi küll lapsele neid andma ei tõuse. Ja mis puutub köögivilja ja liha, siis lapsed on saanud kõike meie toidu kõrvalt, ehk siis maitsvaid asju. Proovi ise süüa vesimagedat kartult või porgandit. Väkk. Mõni kindlasti loeb, et kühveldatakse suhkrut ja soola lusikaga sisse… Hallo, mõistuse ja oma südametunnistuse järgi. 1,5a saab jäätist nagu võrdne, kommid ja küpsised pole tabu ja teate mis, ta teinekord ei tahagi, sest ta on magusaga harjunud. Mõni vanem peidab komme kappi, meil pole kunagi olnud magus lapse eest varjatud ja pole olnud ka piinlikke hetki, kus külas olles ennastunustavalt kommikaussi sukeldub või südantlõhestavalt röögib. Huvitaval kombel söövad lapsed meil ka väga hea meelega kala ning juur- ja köögivilju. Ütleksin, et vaatamata minu väärastunud arusaamale, mida tohib lapsele anda ja mida mitte, on meie laste toidulaud väga mitmekesine…

  28. Ma ei mõista milleks on vaja lapse organismi enneaegselt kurnata, jääb ta vastasel juhul millestki ilma,kui alustada hiljem?. Jõuab seda püreemajandust ja kõike terve maa ja ilm veel teha… saab ju hetkel kõik vajaliku piimast , selline kibelemine on alati emadel selle toidu andmisega beebidele, kuid miks? On mingi aine puudus või mis seda põhjustab? Lihtsalt elevus.? Aa õigus, ta ju vaatab sellise näoga, et tahab kaaa…) ! Aga jah tervislike harjumuste kujunemiseks oma lapstele annaks ehk pigem juurvilju /puuvilju . Neid lisaainetega ja üle soolatud maitseid väldiks beebi puhul kohe kindlasti.
    Arvestades, et emana oled ka läbi teinud ka maovähenduse opi, ega kaaluprobleemid ja muu kaasnev ei ole lihtne.
    Aga muidu mulle meeldib just see pool teie peres, et Hedon on nii iseseisev poiss ja saab nii kenasti hakkama endaga. Ja teie laivid on ägedad, olete otsekohesed ausad jälgijatega. Teie reise on nii vägev jälgida , on informatiivsed aöati.
    Aga vahel kohe tundub, et naudite seda vastuolulisust :) päikest kevadesse!

  29. Tahtsin korra heatahtlikult südamele panna, et blogijana tegutsetakse tihti sinu sõnade järgi (tahad sa seda või mitte). Lapse toitmine on kohati keeruline teema ja selle kajastamine peks olema läbimõeldud, et oma jutuga kellegile kahju ei tee (või siis jätta üldse kajastamata)?
    Mul on hea meel, et oled oma lapse toitumise arstiga läbi arutanud ja praktikale heakskiidu saanud- ja see ongi osa, mida ka teised emad võiks eeskirjuks võtta. On üldised soovitused aga iga laps on unikaalne ja seega ei pruugi tavapärane soovitus just sinu lapse eripära arvestada.

    Küll aga tooksin välja, et rinnalapsele võiks hakata lisatoitu pakkuma ca 6 kuu kanti ja PRA lapsele 4 kuu paiku (aga arst annab spetsiifilisemaid soovitusi!). Ise ma siiralt ei saa aru, et miks emad selle lisatoidu alustamisega tihti kiirustada tahavad – mis see eesmärk on? Lisatoiduga liialt vara alustamisega on seotud riskid, et lapse seedesüsteem ei tule sellega ideaalselt toime ning väga varase alustamise puhul (enne 3 elukuud) ka suurem allergiate tekke risk.
    Lisaks kui alustada, siis üldine soovitus oleks ka see, et alustad puhastest toitudest ja tutvustad 1-2 ainet koos (et aru saada, kas lapsel on mõni negatiivne reaktsioon toidu suhtes).
    Lisaks soovitatakse enne 1 eluaastat ka võimalusel toidule soola mitte lisada – põhjus seineb selles, et beebi neerud hakkavad alles 4 elukuust soolasid paremini “töötlema” ja see võimekus areneb oluliselt kuni 1 eluaastani. Lisaks neerude töö negatiivsele mõjule võib liigne sool põhjustada ka liigset vererõhu tõusu. Samas need soovitused ei ole mõeldud viisil, et soola laps üldse saada ei tohiks – lihtalt peaks väga ettevaatlik olema erinevate töödeldud valmistoitudega, milel soolasisaldus on isegi täiskasvanutele ebatervislikult kõrge ja põhjustab südameveresoonkonna haguseid (ehk kui ise keedad kartulik ja paned sinna näpuotsaga soola keeduvette, siis vast ei ole sellest midagi). Seega kahjuks sinu näited suitsuvorsti ja hallitusjuustu näol oleks jah pigem asi, mida ma lapsele nii varakult kindlasti ei annaks (kasvõi ainult sellest tulenevalt, et seal on kasulike ainete osakaal väga väike aga muu ballasti osa väga suur). Ja siin ei saa ka põhjuseks olla see, et laps ise tahtis või küsis :)

  30. Minu laps hakkas 4,5-kuusena püreed lisaks saama, alustasin kartul, kõrvits jne.
    Suitsuvorsti lutsutamises, ploomis ja arbuusis otseselt midagi halba ei näe. Aga miks peaks lapsele üldse kihisevat jooki ja mcdonaldsit pakkuma, seda küll ei mõista. Olenemata vanusest ma neid ise pakkuma ei hakkaks. Kui ta on piisavalt vana, et oskab neid ise tahta, siis proovida anda ok. Aga seal siis ka juures seletus, et need asjad on ebatervislikud ja neid ostame üliharva. Toimib väga hästi.

  31. Lisatoidul ja lisatoidul on vahe, kui sa lisaainetele ja soakogusele ei mōtle siis ma ei tea, liitu IG-s näputoidubeebiga nt, saad targemaks, miks sool halb on.

  32. Ma toetan absoluutselt seda mõtet, et lapsed peavadki kõiki toite proovima. Aga ma natuke kahtlen selles “iga vanem teab ise, mis lapsele parim” mõttes, sest ega kõik täiskasvanud ju tegelikult ise ka ei tea nii täpselt, kuidas toit organismile mõjub. Tavaliselt vist mõeldakse ainult, et see on soolane, see magus, see hapu, see krõmpsub hamba all, las aga laps proovib kõike. Teatakse, et juurviljapüreed anda on hea, püreestatud burks on aga kehvem valik. Mõned mõtlevad juba rohkem säilitusainete peale, kuidas toit on kasvatatud, kuidas võimalikult mitmekesist toitu pakkuda.

    Postitust ja kommentaare lugedes tekkis aga mõte, et kui palju mõeldakse tegelikult kaugema tuleviku peale? Sest kaaluprobleemid, ainevahetuse ja seedimisega seostuv saavad alguse justnimelt lapsepõlves. Muidugi oleneb palju ka perekonna suhtumisest toitu ja sellega seotud käitumisest ning ajukeemia ongi palju keerulisem teema. Aga enamasti ikka ei mõelda sellele, kuidas erinevad toitaineühendid mõjutavad imikute aju premeerimise- ja heaolukeskust. Ajus tekivad seosed (nii keemilised kui siis ka psühholoogilised), mis võivad hakata mingil hetkel kaugemas tulevikus probleeme tekitama. Tavaliselt inimesed sellele ei mõtle, et miks täpsemalt magusaisu või ülesöömistung tekib ja kuidas seda saab seostada justnimelt sellega, et imikuna tekkisid ajus ühendused, mille tõttu organism harjus juba varakult nõudma kiiretest süsivesikutest saadavat energialaksu. Hiljem aga seostatakse kaaluprobleeme pigem ainult nõrga iseloomu ja laiskusega.

    Lihtsalt sellised mõtted selle teemaga seoses. Kõik see on muidugi oluliselt keerukam ning ega tegelikult väga täpselt ei saagi kõiki organismi mõjutavaid tegureid kontrollida. Väga palju sõltub ka geneetikast ning keskkonnamõjudest. Aga võib-olla pakub sellistele erinevatele seostele mõtlemine ka kellelegi teisele huvi.

  33. Lööge mind või maha nüüd siin, aga

    Lugedes neid kommentaare, siis paneb lausa kukalt sügama, kuidas küll me emad ja isad ja onud ja tädid kõik nii normaalsed välja on tulnud ja kasvanud ja terved kaaa veel pealekauba. Ja tänapäeva lapsed siis kuidagi nii erilised, õrnad ja teistsugused, et joont pidi peab kõiki asju tegema ja andma, muidu oled täielik õudus emme ja rikud oma lapse ära jnejnejne.
    Hea, et 12 aastat tagasi esimese lapse saades internetiavarustes ringi ei käinud, hullumaja, mis toimub Pooled asjad oleks lapsele tegemata ja proovimata jätnud, kui oleks
    teinud kõike nii nagu “tänapäeval,kuskil raamatus keegi kirja pannud on” Kindlasti lähen sama joont pidi ka teise lapsega, kes kohe kolme kuuseks saab.
    Kõrval olid abistajaks vanavanemad ja sama moodi väga hea perearst, kes julgustasid just igasugu asju proovima ja andma lapsele. Aeg areneda ja maailma maitseid avastama hakata. Ja muidugi hammaste tulekuga oli eriti hea anda nt porgandi keskmist osa närida, et igemeid sügada. Laps sai uut maitset tunda ja samal ajal leevendust. Igati parem variant, kui suhu anda mõni närimismänguasi.Juba 3.5selt sai värsket kurki maitstud jne(igaksjuhuks kirjutan, et ei söönud ära tervet kurki, vaid ikka lutsutas seda kurgi keskmist pehmet osa natukene) Tänaseks päevaks väga terve laps, ilma ühegi allergiata.

  34. Ah, mul sai juba varakult 3 k beebina kalamarja ja suitsuangerjat ja heeringat.
    7 kuuselt sai makaronisalatit, kartulisalatit, täidetud mune, singirulle, veiseliha tarrendis jne. Iga ema teab mis on tema lapsele parim. Vot tak.

  35. Poleks ehk praegu sõna võtnud, sest ka minu lapsed on kõik natuke metsapoole oma toitumisega, ja mis sellest avalikust hukkamisest endale ikka kaela tõmmata, aga siin Liis enne kõneles sellest, kuidas tema laps keefiriga üles kasvas ja see tõi meelde omad eredad mälestused. Nimelt viimased kaks, kes olid kaksikud, olid selgelt nälgas, hoolimata piisavast hulgast rpa-st. Lisaks keeldus üks neist poolteise-kahe kuu möödudes üldse piimast kui sellisest. Nagu pudeliga tuppa astusid, pööras näo ära. Hull haistmine. : ))) Ja toitsin edaspidi siis seda inimest keefiriga. Midagi pidi andma ju. Mingeid piimaga tehtud tummilögasid ta ka suu sisse ei võtnud. Omaette jama oli selle keefiri temperatuuritamine, sest titt tahtis ainult sellist toatemperatuuril seisnut, mitte “soojendatud maitsega”. Kolmepoolekuuselt hakkasid mõlemad saama ülivedelat ja lahjat köögiviljapüreed lisaks, enamasti tegin selle 70% lillkapsast, ülejäänud porgand-kaalikas-kartul. Soola panin ka, ülivähe. Peale blenderdamist jahutasin, panin kohupiimatopsidesse ja sügavkülma. Sealt sain siis neli-viis päeva võtta. Söögiajal lisasin na-atukene võid. Umbes viiekuuselt hakkasin sellesse pudrusse lisama hakkliha. Mäletan, et see pudi maitses mulle endale ka väga. Praeguseks juba suured inimesed ja minu arvates täitsa normaalsed ka.

  36. Hm, mina panen ka kõndides vajadusel õhukese muslinlina kärule peale seetõttu, et laps jääb sedasi kiiremini magama, sest pole väliseid stiimuleid, mis ärkvel hoiaks. Töötab väga hästi. Kui näen, et jäi tagasi magama, siis võtan ära… miks see halb on? Laseb õhku läbi ja laps lõpuks puhanum.

  37. Just mõtlesin ja meenutasin millal mina lastele lisatoitu andma hakkasin. Usun et umbes 4-5 elukuul. See nii ammu ju oli.
    Aga mees meenutas,et kolmas laps sai pitsat juba sünnitusmajas.
    Perepalatis olime 5 päeva. Ja tellisime sinna pitsat ( aasta oli siis 2006). Poiss jauras,keeldus rinnast jne. Mees siis võttis tõmbas näpuga pitsa pealt ja määris rinnale seda maitsest. Poiss läks lausa hulluks,pidi rinna ära sööma. Peale seda hakkas korralikult sööma ja ei pirtsutanud enam.
    Pikk ja segane jutt aga ehk jõuab mõte kohale.
    Iga vanem tunneb ära millal ja kuidas oma lapsele lisatoitu anda. Kõhutunne on see.

  38. Loopige mind nüüd kividega kasvõi vigaseks, aga esimesele lapsele hakkasin tutvustama püreed 3k vanuselt. Tal olid meeletud gaasid koguaeg ja lisatoit hakkas leevendama ja gaasidest meil võitu saama. Perearst oli meiega päri ja andis ainult soovitusi(soolane ja magus kordamööda, et ei tekiks magusa eelistust). Laps on nüüd 3 aastane, hea isuga ja pole toidu suhtes valiv. Teine laps hakkas ka maitseid tunda saama 3-4k vanuselt, kuid tema oli pirtsakam kuna tissisõltlane. Igal ühel omad valikud ja omad lapsed. Ma never ei hakka kellegi teise last kasvatama, iga ema ise teab mis on õige ja mis vale. Ahjaaa lapsed on saanud lutsuta soolaheeringat ja jäätist kuskil 5-6k vanuselt. Jeee elavad Mäkki nad kahjuks pole saanud proovida, sest pole isegi sinna 4 aastat jõudnud Ja muide…mina sain 27 aastat tagasi beebina lehmapiima ja mannaputru. Ikka elan ja endiselt söön mannaputru

  39. Mina olen enda lastele hakanud lisatoitu andma alates 6ndast kuust.
    Tutvustamist olen alustanud ühest köögiviljast, algul 1 tl, järgmine päev juba 2-3 tls. Vastavalt lapse vastuvõtlikusele.

    Esimese toiduna sobib hästi veega keedetud lillkapsas (ilma SOOLATA, SUHKRUTA, VÕITA).
    Minu lapsed on samuti terved ja tubli söömisega.

    Arusaamatu lausa milleks seda pisikest organismi koormama hakata.
    Aga noh- on emasid, kell 2-aastased toituvad ainult coca colast, viineritest, jäätisest ja istuvad hommikust ōhtuni telku ees- nende emad ju teavad ise kõige paremini!!

Comments are closed.