Mari-Leen Albers

hinnatud sisulooja ja majaväline turundaja, reisihunt ja kokkamisentusiast

ENNE ja PÄRAST maovähendusoperatsiooni

“Kuuuurija” tõi mu postkasti kümneid kirju, et kust leida informatsiooni enne ja pärast maovähendusoperatsiooni kohta.

Esiteks on meil ka mitmeid eestikeelseid lehti, kust saab infot. Kõige parem koht – peenemaks.ee foorum, kus on väga palju kasutajate endi lugusid, alguseid, lõppe, kaasaelamisi, probleeme.

Seal ilmselt ei ole teemat, mida poleks seoses maovähendusoperatsiooniga lahatud – menstruatsioonist, kiilaspäisusest, vitamiinidest, lapsesaamisest, abordist, rinnapiimast.. Seal on KÕIK lood, elust enesest, meie, eestlaste lood, kes on opi ootel, selle läbinud… Sealt peaks leidma vastused kõikidele tekkivatele küsimustele. Lugemiseks on vajalik registreeruda.

Toon välja mõned punktid, mida oskan enda kohalt välja tuua või mida olen avastanud hiljem, ja võiksid olla nö vajalikud. Kokkuvõtvalt on need välja toonud ka mind lõiganud dr Troost oma kodulehel.

Kuna maovähenduslõikuste näol on tegu suurte ja keeruliste kõhuõõne lõikustega, siis on võimalik mitmete tüsistuste teke. Võrreldes normaalkaalus olevate patsientidega, esineb ülekaalulistel patsientidel komplikatsioone sagedamini. Varaste (30 päeva lõikusest) tüsistuste tõenäosus on keskmiselt 2-3%. 97% bariaatrilistest lõikustest mööduvad komplikatsioonideta. Tüsistuste tekkides peab patsient jääma haiglasse kauemaks, kui esialgu planeeritud. Vajalikud võivad olla kordusoperatsioonid, vereülekanded, intensiiv- ja antibakteriaalne ravi. Hilised tüsistused võivad avalduda kogu edasise elu jooksul.

Enne operatsiooni soovitati minul tarbida rohkem valku sisaldavaid tooteid, proovida iseseisvalt nii palju kui võimalik enne operatsiooni alla võtta. Pidin käima erinevate arstide vastuvõttudel, kes tegid mulle selgeks, et operatsioon on elumuutev otsus. Kas ma olen selleks valmis?! Pidin seda kinnitama, mitte lihtsalt paber näpus operatsioonile minema.

Pärast operatsiooni:

Esiteks, andke endale aru, et teie magu on tikutopsisuurune ja te ei saa süüa enam nagu varem. Kahest ampsust saab kõht täis. Te saate kõike süüa, aga ajapikku. Alustada tuleks ikkagi veest, mahlast, teest, puljongist. Seejärel saate lisada menüüsse, umbes 7-10 päeva pärast operatsiooni, püreesupi, jogurti… Kujutlege, ma sõin topsi jogurtit TERVE PÄEV! Vaikselt võib lisada purustatud juurvilju, puuvilju. Kuu aega pärast operatsiooni saate lisada oma menüüsse liha, mis tuleb hakkida imepeeneks. Te ei taha ju ometi, et see mõne õmbluse taha takerduks ja teil maos mädanema hakkaks. Hullemal juhul võib see lõppeda surmaga. Ettevaatlikkus ennekõike. Vältida tasuks leiba, õuna, tomatit (happelisi asju), alkoholi.

Kaks levinumat probleemi, mis pärast maost möödajuhtivat operatsiooni võivad tekkida, on:

  • dumping sündroom – toidu liiga kiire liikumine läbi seedetrakti, mille tõttu võib tekkida kõhulahtisus, väsimus ja iiveldus. Probleem on seljatatav tasakaalustatud toitumisega.
  • liiga väike vitamiinide ja mikroelementide omastamine, mis võib negatiivselt avalduda enesetundes ja üldises tervises. Probleemi tekke korral on võimalik võtta toidulisandeid ja preparaate.Umbes neli kuud pärast operatsiooni saab keha aru, et midagi on valesti – hambad võivad lagunema hakata (ei pruugi), juuksed kukuvad välja suuremal osal inimestest, minul näiteks ei tekkinud rasedusega rinnapiima (B12 vitamiini puudus). Toidulisandeid ja vitamiine tuleb manustada ilmselt terve järgneva elu.Kõigile patsientidele soovitatakse peale bariaatrlist operatsiooni tarvitada pikaajaliselt multivitamiine, b12 vitamiini, kaltsiumi, raua ja D vitamiini preparaate. Regulaarsete vereanalüüside tulemusel määratletakse erinevate ainete individuaalne vajadus patsiendi elu jooksul.

Mis veel muutub?

  • kaal langeb, nahk tõmbub küll tagasi, aga ei pruugi teha seda nii kiiresti kui sa tahaks ja võib juhtuda, et ei tõmbagi tagasi, et reite siseküljed jäävadki lödisema, et kõhunahk ripub poolde säärde. Okei, liialdus, aga võib rippuda väga pikalt alla, kutsutakse sepapõlleks. Need operatsioonid on üldjuhul tasulised, kui kirurg ei otsusta teisiti.

Minu reiesiseküljed kuus aastat pärast operatsiooni. Saaks paremaks kui trenni teeks ja kreemitaks, aga mind oluliselt ei sega. Elan siiski 70 kilosena kordades täisväärtuslikumat elu kui 111 kilosena.

  • psüühika – kui sa tunned, et vajad mingis etapis abi, ära karda seda küsida.
  • alkohol – seda tasuks vältida nii kaua kui suudate. Hea, kui te üldse ei jooks. Muidugi, iga inimene tunneb ennast ise paremini, aga pärast operatsiooni on sõltuvus kerge tekkima. Uskuge mind, ma tean millest ma räägin.
  • regulaarne tervisekontroll – alguses pead iga kuu, siis iga aasta, käima andmas analüüse, et kõik on korras.
  • naiste asjad – minul pole mingit lugu rääkida, aga võib juhtuda, et menstruatsioon jääb ära, muutub valulikuks.. kõigile mõjub operatsioon erinevalt, aga tasub valmis olla.
  • rasedus, lapse saamine, viljakus – rasvumine on riskikoht nii rasedale kui lootele. Ühtlasi võib see pärssida ka viljakust. Pärast kehakaalulangust tuleks siiski kehale anda kaks aastat toibumiseks enne kui rasestuda. Raseduse ajal tuleks jälgida oma toidulauda veelgi hoolikamalt, sest mineraalide ja vitamiinide puudus võib lapse sünnikaalu mõjutada. Kõige kohta tulebki ise uurida, keegi sulle kandikul ette ei kanna. lisainfot saab näiteks siit!
  • oksendada ei saa – mina näiteks ei saa. Kõht võib saada ülemäära täis, megapaha on olla, aga isegi näppe kurku pannes tuleb välja lusikatäis tatti.
  • liikumine/toitumine – kõik käib käsikäes. Operatsioon on elumuutev otsus. Sa pead aru saama, et sellest hetkest, kui sa astud haiglast välja, muutub su senine elu kardinaalselt.
  • võhm ja jaks tulevad tagasi – sinu jaoks oli piinarikas toidupoodi piima tooma minna? Ma tean! Pärast operatsiooni kui kaal hakkab langema, lähed mängleva kergusega vabatahtlikult jalgsi aina kaugematesse poodidesse.
  • tee endale selgeks, kas tahad elada või halada. Kui oled otsustanud operatsiooni kasuks, algab sinu uus elu. Ela, nagu homset pole – ole õnnelik, et oled elus, jõuad lapsele järele joosta, jalutada, süüa häid toite jne Kui tahad halada, siis hala omaette. Keegi ei taha seda kuulda, kuidas käisid opil ja ups, ei väljunudki vaala asemel Barbiena haiglast.

Operatsioon on nagu jalgratas, mille kirurg sulle annab, aga sõitma õpid sa ise.

Kõik minu blogis ilmunud maovähendusoperatsiooniteemalised postitused leiab siit! Olen varasemalt kirjutanud toitumisest, rinnapiimapuudumisest, kaalulangusest jne.

Kolm levinumat müüti:

Müüt nr 1 – „Rasvumus on sama ohtlik või ohutum kui maovähendus või möödajuhtiv operatsioon.”

Kuigi erinevad protseduurid, mida bariaatriline kirurgia kasutab, omavad teatavaid riske, on operatsioonist tulenevad elustiilimuudatused ja kehakaalu langus palju kindlam viis enda tervist hoida kui mängida rasvumusega õnnemängu.

Igaühe füüsis ja eelsoodumused on erinevad ja sellest tulenevalt pole sobilik hakata hindama, mis on „ohtlikum”. Mõni inimene võib olla rasvunud, aga ilma sellega kaasnevate tüüpiliste tervisehädadeta. Küll aga ei saa eitada, et kõrgem kehakaal tekitab terviseriske.

Müüt nr 2 – „Normaalne inimene hakkab lihtsalt ennast liigutama ja dieeti pidama, mitte ei lähe noa alla.”

Paraku pole evolutsioon veel inimeselt kõrvaldanud instinkti näljaajaks rasva varuda. Rasvumusega seonduvad sageli ka terviseprobleemid, mis postiivseid muutusi elus takistavad – depressioon, ärevus, unehäired, liigesehädad, kergesti tekkiv üleväsimus, jne. Samuti võivad kaalulangust takistada erinevad haigused, ravimid või lihtsalt geneetiline soodumus.

Bariaatriline kirurgia ei ole võlunipp kaalu langetamiseks. Pigem tasub seda võtta kui võimalust, mis soodustab uue elustiili ette võtmist juba üsna keerulises olukorras.

Müüt nr 3 – „Bariaatriline kirurgia viib kindlalt uute terviseprobleemideni.”

Maandamaks erinevaid riske, mis operatsioonijärgselt ilmneda võib, nagu näiteks vitamiinide või mineraalide puudus, saadame kõik protseduuri läbinud inimesed teele põhjaliku toitumiskava ja soovitustega. Operatsioonijärgselt on saadaval tugi ja konsulteerimisvõimalus nii arsti kui bariaatriaõega.

Üldjuhul on operatsioonile järgnevad võimalikud terviseprobleemid vaid detailid võrreldes elukvaliteedi madalseisuga, mida rasvumus tekitada võib.

Kategooria:#elulineblogi
EELMINE
Kas maovähendusoperatsioon on kergema vastupanu minek?
JÄRGMINE
Eilne “Kuuuurija” oli Kalmuse promo?

5 Kommentaari

  • 24. oktoober 2017 at 09:33
    C

    Minu suurim probleem pärast maovähendusoppi on see, et mul on kogu aeg külm. Mul on operatsioonist möödas nüüd üle 4ja aasta. Ma kaotan siiani kaalu. Kokku kadunud 56kg. Kui esimene poolaasta pärast oppi tähendas kui sügavkülmas elamist, siis nüüdseks olen lihtsalt külmkappi kolinud. Mu nahk on ilusti tagasi tõmbunud. Mu elukvaliteet on tõusnud kordades. Ma ei kahetse operatsiooni. Kuigi mina läksin statistikat kinnitama, et elukaaslane vahetub ja no nüüd on uuel elukaaslasel üsna keeruline harjuda, et ma nii vähe söön. Kuihi omast arust söön juba nõks liiga suuri portse. Aga see on minu oma kriitikameel.

  • 24. oktoober 2017 at 11:04
    M

    Mul on rootsis väga palju tuttavaid ja kliente kes on magu vähendanud.Tulemus on alguses enam vähem kõigil sama -võtavad kiirelt alla mingi osa oma kaalust ,näevad ju silmaga muutust jne.Siis mingi aeg ( kui kaal enam nii ruttu ei alane) jôuame tagasi sinna punkti ,MIKS need inimesed seda operatsiooni vajasid.Vastus on enamjaolt sama kôigil (väljaarvatud mônel).Eluviis (toitumine,trenn). Ma tean et on neid kes armastavad/vajavad rohkem toitu kui teised seega ei taha öelda et keegi ÔGIB end 200 kiloseks. Aktiivse eluviisi puudumine on see mis paneb inimesi kaalust juurde vôtma ja sellega kaasnevad tihtipeale ka need ülejäänud vabandused (depressioon jne). Siis veel huvitav on lugeda seda “haletsust” rippuva naha puhul.Kui sa ikka enne 120 ringis kaalusid siis nahk jääb rippuma ka ilma opita,seega opp ei ole selles oluliselt “süüdi ” vaid see et liiga kiiresti on kaotatud kaalu. Tean isiklikult (jällegi töö kaudu kuid siiski) inimesi kes ON kaalunud rohkem kui sina ja tänaseks on nad normaalkaalus.Jah neil on olnud rohkem kannatust ja see teekond on neil võtnud aasta asemel kaks aastat kuid siiski,nad on kohal.Miks langevad VÄGA PALJUD opi läbinud inimesed sinna samasse auku tagas peale teatud aega ? Seda seetõttu et nad said KORRAKS ja kähku elus ühe suure muutuse,aga kui tegelikkus jõudis kohale ja kõik enam libedalt ei läinud siis langesid nad tagasi oma armsa eluviisi juurde. Miks mina pooldan seda oppi on see et on inimesi kes teevad elus “vigu” ja õpivad neist..Võtame sinu.Ma tean et olid väga tubli ja tegid nii nagu pidid,jälgisid toitumist jne.Tänaseks päevaks aga ei ole sa jõudnud päriselt sinna kuhu soovisid (kul ma ei eksi siis see ülemine pilt on tehtud kuid tagasi?)..Jah sa oled alla võtnud aga samas mitte niipalju kui oleks soovinud .Sporti sa vist oluliselt ei tee (blogilugeja silmade läbi).Sa rõhutad koguaeg et enne oppi peab end kurssi viima kõigega mis sellega kaasneb ja mis ISE selle jaoks tegema peab aga mida sa ise teed selle jaoks hetkel? See keha vormis hoidmine ei ole ju ometi mitte ainult ülekaaluliste probleem.Ka mina,kes ma olen niiöelda ideaalkaalus pean jõudma oma täiskohaga töö ja kahe lapse kõrvalt oma keha ja tervise peale mõtlema ja sellega vaeva nägema.Mina ka ei viitsi pühapäeva hommikul karke alla ajada ja jooksma minna aga ma tean et seda on mu kehale ja tervisele vaja,.Ma võiks ka selle asemel värskeid kaneelisaiu nosida teleka ees.Oma keha ja tervise eest peab koguaeg hoolitsema,see on elustiil.

    • 24. oktoober 2017 at 21:20
      Biku

      “Ma tean et on neid kes armastavad/vajavad rohkem toitu kui teised seega ei taha öelda et keegi ÔGIB end 200 kiloseks” ääh? Ok, kõik su ülejäänud jutt oli normaalne, aga see lause kõlas küll kuidagi seal hulgas võõralt. Et kui armastad toitu rohkem kui teised inimesed siis on õigus ennast süüa(ärme siis ütle “õgima”) paksuks? Ei loomulikult inimesel on õigus endaga teha kõike mis ta tahab, paksuks ka õgida, aga siis ärgu pärast halagu kuidas kõik teised on tema paksuses süüdi ja keegi midagi ei rääkinud. Mulle ka meeldib toit ja olen seda kogenud omal nahal, et süües kasvab isu. Loomulikult kui inimene sööb siis tal kasvab isu ja tahab aina enam ja enam ning siis ei loe juba see hirmus suur armastus toidu vastu, sest selle õgimise juures pole toidul enam see sama maitse kui seda süüa üle pika aja ja tõelise naudinguga. See ongi nagu alkoholism. Ja inimesed lähevad paksuks söömisest, toidust, ja see on esimene asi üldse millest oleneb inimese kehakaal(juhul kui pole õnnistatud ideaalse ja kiire seedimisega), liikumine aitab kaasa, aga igasuguse trenni võib ka ära nullida vale toitumine.

  • 24. oktoober 2017 at 19:55
    Krissu

    Palun kirjuta alkoholis6ltuvusest lähemalt!

    • 24. oktoober 2017 at 20:16

      Regulaarne alkoholi tarbimine peale maovähendusoperatsioone ei ole soovitatav. Vältige igapäevast või iganädalast alkoholitarbimist. Peamiseid põhjuseid on kolm:

      Alkohol sisaldab palju kaloreid, kuid mitte vajalikke toitaineid ja joomine töötab vastu kaalulangetamise eesmärkidele. Näiteks sisaldab klaas veini kaks korda rohkem kaloreid kui klaas limonaadi. Alkohol on üheks kaalu taastõusu põhjuseks peale maovähendusoperatsioone.

      Kaalukirurgia, eriti mao bypass operatsiooni läbi teinud patsiendid on alkoholsõltuvusest enam ohustatud kui tavapopulatsioon. Olukorras, kus toidu ja söömise stressi, ärevust või depressiooni maandav roll on peale kaalukirurgiat muutunud või sootuks kadunud võib tekkida vajadus otsida „abi“ mujalt, näiteks alkoholist. Enam on ohustatud mehed ja regulaarsed alkoholitarvitajad. Alkoholi küüsi võivad peale operatsiooni langeda ka naised ja need, keda alkohol varem ükskõikseks jättis. Kõige ohtlikum on aeg 2-3 aastat peale operatsiooni. USA-s läbi viidud uuring näitas, et kui tavapopulatsioonis oli alkoholsõltlasi 6%, siis kaalukirurgia patsientide seas 8%.

      Alkoholi toime peale operatsiooni võib olla ettearvamatu muutes joomise riskantseks. On näidatud, et peale bypass operatsiooni tõuseb alkoholi kontsentratsioon veres kiiremini ja väiksema tarbitud koguse järgselt kui enne operatsiooni, samuti püsib alkohol veres kauem. Praktikas võib see tähendada juhtimisõigusest ilma jäämist varasema elus „süütu“ alkoholikoguse pruukimise tõttu.

      Oluline! Alkoholi tarbimine peale kaalukirurgiat ei ole keelatud, kuid me ei soovita seda.

15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://marimell.eu 300 0