Meelis kirjutab: kuidas saada laps koristama?

Milline lapsevanem ei oleks oma pead vaevanud sellega, et saada laps koristama. Alustame sellest, et tore kui laps oma riidedki ära paneks või näiteks nõud masinasse/kraanikausi äärele paneks. Kuidas aga panna laps koristama? Selles mõttes, et annad talle kätte nuustiku, puhastusvahendi ja palud näiteks kraanikausi ümbruse puhtaks teha. Või ütled, et pliit on rasvane ja selle peaks nüüd läikima lööma. Kas selline asi on võimalik? On.

Eksperdid toovad välja, et puhtuse ja korra hoidmist võib lastele hakata õpetama juba väga väikses eas. Sellega teed teene ka suuresti iseendale, sest selle võrra sul endal hiljem kergem. Juba 2-5aastased lapsed peaksid suutma ise enda mänguasjad peale mängimist oma kohale tagasi panna, riided kappi ja isegi näiteks tolmu vaikselt (alguses küll mänguna) võtta.

6-8aastased peaks lisaks suutma oma riideid sorteerida, voodit teha ja põrandat pühkida. 9aastased ja vanemad võiksid juba kõiki töid enam vähem teha. Oluline on laps kaasata algusest peale, rääkida puhtuse hoidmise vajalikkust, alguses motiveerida peidetud müntidega näiteks siin-seal vms, teha see neile lõbusaks muusikaga, mängudega. Aidata neid alguses, näidata võtteid ja teha midagi kasulikku koos jne.

Läbi mängu: Isegi Batman koristab ise!

Möödunud laupäeval istus Hedon YouTube’s ja mina mõtlesin mida teha. Vaatasin pliiti ja nägin, et see on pisut must. Nagu need pliidid ikka. Kuna Leenu “kinkis” mulle (loe: leppis mulle kokku koostöö) Enzypin’i puhastusvahendid ja need ilutsesid jätkuvalt mul kapiveerel, siis mõtlesingi, et mis seal ikka, hakkan aga koristama.

Enzypini puhul on tegemist uue generatsiooni looduslike puhastusvahenditega, mis loodud nii tava kui professionaalseks kasutuseks. Meie oleme neid kasutanud juba kolm aastat ja pean tunnistama, et millegi muuga enam väga koristada ei soovigi.. Tooted sobivad ka allergikutele, mitmetel Enzypini toodetel on ka Eesti Allergialiidu tunnustus.

Kui ma oma pudelid haarasin, siis üllatuslikult liitus minuga Hedon, kuigi esmalt uuris ta, et mis sa tegema hakkad.. Vastusele „koristama“ järgnes äärmiselt igav „aaa, selge!“ Küsimusele, ka sa tuled appi, tuli tavapäevane „ei“. Aga tundes oma last, siis maagiline „eks ma siis pihustan ise seda vahendit..“ pani ta kohe puldi nurka viskama.

Kuna Enzypini tooted on klassifitseeritud kui ohutu tarbekeemia, siis ei muretsenud ma kordagi, et ta võiks oma nahka kahjustada – ma ei taha poes müüdavaid vahendeid isegi ilma kummikinnasteta kasutada.

PS! Looduslikus ei tähenda alati ohutust – väga paljud täna turul leiduvad “öko” tooted suudavad käed päris tuksi keerata, oluline on selles kontekstis vaadata, et toodetel ohumärke peal poleks ja neid Enzypinil pole ühelgi.

Kui me pliidiga ühele poole saime, mõtlesin ma kodinad kokku pakkida, aga Hedon arvas, et võiks ikka veel koristada. Näiteks tema astme puhtaks teha..

Ja kuna ta juba selle sees oli, siis ta ütles, et okei, võtame järgmise. Selle sinise. Aknaid meil pesta polnud vaja, kuid suured peeglid vajasid küll poleerimist. Eriti veel see, mida ka Hedon tihti avab. Ja seda on selgelt näha, sest ta libistab ikka üle klaasi, mitte ei haara äärest nagu mõeldud. Ma sisimas mõtlesin, et ta peab seda ikka kenasti hõõruma ja vaeva nägema, et siis ta mõistaks, kuidas tema teguviis vajab rasket likvideerimist. Kahjuks see nii ei läinud, sest paar pihustust ja paberiga üle ja puhas see oligi. Vahepeal toimus muidugi väike kostüümivahetus, sest.. miks mitte? Ka Batman peseb oma peeglid ise puhtaks!

Ei mingit virinat ja nurinat, vaid puhas lust. Päriselt ka. Äkki oli kuu seis ka hea, et ta kohe sellise õhinaga oli nõus kõike kraamima. Mõtlesin siis, et aga prooviks veel pisut piire katsuda ja pakkusin välja, et dušinurga klaasid vajaks ka pesemist. Kõik oli tore ja kena seni kuni ma teatasin, et kõik klaasid tuleb ära pesta. See tõmbas tal pisut motti maha. Aga taaskord leidsin kiire lahenduse ja pakkusin välja, et tehku ta siis kraan ja muud nupud, ma võtan klaasid. Diil sobis.

Meile saadeti terve kodu komplekt,  mis marimelli koodiga maksab hetkel 43,60€. Sellest ühest komplektist pudelitest jagub meil umbes aastaks ja te teate, milline koristaja ma olen. Ma ei käi küll iga päev lapp näpus mööda tube ringi, et mida koristada, aga ma koristan iganädalaselt ja põhjalikult. Tegemist on ikkagi kontsentraatidega, mida kulub vähe ja need tõesti peavad kaua vastu ja ma soovitan neid tooteid mitte suusoojaks, vaid täie tõsidusega.