Mari-Leen Albers

hinnatud sisulooja ja majaväline turundaja, reisihunt ja kokkamisentusiast

Hirrrrmsad vanemad! Appi!

Teate, avastasime mõni aeg tagasi, et me oleme täielikud nõukaaja lapsevanemad. Miks, küsite. Kohe seletan.

Okei, nõukajal oli kõik puidust (söögitoolid, kiiged, võibolla kärud ka, ma ei tea), aga mitte sellest ma ei tahtnud rääkida. Mänguasju ja sellessuhtes plastikut on meil vähe, aga söögitool on plastikust ja käru on plastikratastega ja… Oeh, õnneks kõhukott on ökomöko kangast ja looduslike värvidega värvitud, aga ikkagi vale..

Kõik mis ma ostan või teen on vale… Teiste jaoks!

Ühesõnaga, eile postitasin ma omastarust toreda postituse meie mõnusast tripist Aegnale ja sain kommentaarides pähe, et olen hirmus ema, et oma lapse SELLISESSE kandekotti julgen panna…

2S8A1656

Ma olen sellessuhtes jah, imelik, et elan 21sel sajandil aga käitun ja mõtlemismentaliteedilt olen nagu eelmisest sajandist.

Te ütlete, et mu kõhukott on vale kujuga, halva istuvusega, eriti poisile… Kus kanti last aastal 1983? Vastake palun!

Mina isiklikult, sündinud 83nda aasta veebruaris, magasin suvel seenekorviga rõdul… Ja mis mul viga on? Mis ergonoomilisest asemest me räägime? Vaevalt, et keegi mõtles, kas korvi põhja puistada tatart või kookoshelbeid, poroloonijuppe või vatitupse. Pandi midagi alla ja head und! Ma ei mäleta, kui (eba)mugav mul oli, aga näete, elus olen…

Jah, siin võiks vaielda, et siis polnud selliseid variante mis praegu… Aga näed, polnud ja saadi hakkama. Ma ei leia, et ma peaks enda kodu üle kuhjama asjadega lihtsalt sellepärast, et nad on välja mõeldud.

Samahästi, meie laps on hetkel turvatoolis kui autoga sõidame. Pole soovituslik seal üle kahe tunni tal olla lasta. Aga kui aeg tiksub täis ja ma näen, et olen 15 minuti pärast kodus ja ta näiteks magab, siis ma ei hakka ju autot kinni pidama ja pausi tegema, et ta selga sirutada saaks. Kohe oleme nagunii kodus ja kohe nagunii saab sealt välja.

Kus mina 83ndal aastal olin? Kuidas ma üldse haiglast koju sain? Kuidas mindi maale vanaema juurde? Ilmselgelt olin ma kellelgi süles ja nii oli ka veel minu 95ndal aastal sündinud õepoeg… Ei mäleta meeletut draamat ja muretsemist, et midagi jääks tegemata või käimata… 80ndatel ei teadnudki keegi midagi mingist turvatoolist. Vähemalt Eestis mitte.

Igaks juhuks kiirelt guugeldasin, näiteks Maxi Cosy sai alguse 84ndal aastal, 60ndate keskel olid variandid (nagu taburetid), et lapsed näeksid aknast välja. Jumala eest, kus oli isofix kinnitus? Lambist pandi see puust raam auto tagaistmele konksudega kinni ja elu oli lill.

_MG_0119 copy

Mäletan, et selle pildi pärast sain ka megasõimu omal ajal. Issand, laps sellises asendis, appi-appi (kass läks kappi!). No ega ta ei ole 24/7 sellises asendis või üldse mingis konkreetses asendis…

Mida sõid lapsed aastal 1983? Ma ei mäleta, mis ma sõin, aga ma tean, et minu neli aastat vanem täditütar sai juba paarikuuselt vedelat mannaputru. Laps hakkas sööma suht kiirelt sama mida vanemadki. Ja ma tõesti ei mõista neid inimesi, kes vaatavad imelikult kui ma pakun oma peagi seitsmekuuseks saavale poisiklutile enda taldrikust kartulit, porgandit, kotletti, lõhet, ingverit, tšillit…

Okei, võibolla olen mina imelik, aga pidin ükspäev krambid saama, kui meie grupis üks emme kirjutas, et tahaks lapsele anda õhtul putru, et kui palju võiks korraga anda. Ma siis ütlesin, et tehku 100grammi ja andku piima peale. Sellepeale läks suht sõda lahti, et mismõttes, ikka paar lusikatäit prooviks ja homme neli lusikatäit jne

Ma olen hirmus inimene, ma ei testi midagi. Okei, tema päris esimest kahte püreed ma andsin talle kaks lusikat ja kõik. Aga järgmisel päeval sõi potsikud juba peaaegu tühjaks. Kui ma hakkaks igat maitset talle testima, siis mul läheks aasta aega, et ta maitsetega harjuks ja talle üldse midagi anda saaks.

Kui lapsel kõht tühi, siis võtan riiulist püree ja söödan sisse. Nüüd õepoeg tõi Soomest erinevaid püreesid, purk lahti ja nomnom, mida ma testin. Ma mõtlen, et kui on allergia, on ju enivei – kas kaks lusikat või 12.

Eile käisime Mallu pulmaõhtusöögil, laps sai kalasuppi ja magustoiduks maasikasorbetti ja täitsa elus on. Pole tal häda midagi. Aga nüüd tean vähemalt, et lõhet võib talle veel pakkuda. Talle väga meeldis. Ma muidugi ei tea, mis raamat selle kohta ütleb, mis elukuust kala võib pakkuda…

Mul on üldse tunne, et (noored) emmed mõtlevad veits üle. Mida sa põed juba ette? Miks ette planeerida, et pesen pesu ainult Miniriskiga, enda riietest eraldi, muidu tuleb allergia. Ma pesen enda riietega koos, suvalise Arieli kapsliga ja pole midagi. Minu meelest see natukene ülehoolitsemine ja allergiate kartmine neid aina juurde tekitabki. Ma võtan last kui elu loomulikku osa. Jah, ma ei põe ka enda puhul ette ja üle.

Mul ei ole piisavalt raha, et osta oma kodu, aga see ei tähenda, et ma sellepärast elamata jätan või kuskil käimata või olemata. Küll see raha ühel päeval on ja kui ei ole, eks siis vaatame edasi. Ma ei tunne, et ma 30nesena peaks lolliks minema mingite asjade pärast.

Oleks ma 20 ja vallaline, siis ma võiksin teha 18tunniseid tööpäevi, töötada kahe koha peal ja ajada räiget plekki taga ja süüa ainult makarone, et saada oma kodu või mis iganes asi, mille järgi isu on. Aga 30nesena, kui mul on pere, armastav mees ja nunnu beebipoiss, ma ei tunne, et ma peaksin vigaseks tõmblema mingi oma kodu pärast. Ma ei ole ainuke, kes üürikas elab ja pole ka viimane. Ja kui elangi surmani üürikas, siis elan, mis siis? Vähemalt olen ma õnnelik ja ei tõmble ja raiska oma väärtuslikku aega raha nimel. On olulisemaid asju kui OMA neli seina. Jah, need on olulised, aga minu jaoks on olulisem olla koos oma perega.

Ah jah, läks veits lappama see postitus, aga mu kogu point oli see, et üleüldiselt ei tasuks üle mõelda, vaid elada. Kui ma muretseks iga sekund, et miski tekitab allergiat, või ei ole lapsele hea, siis kuhu me niimoodi jõuaksime? Ma istukski temaga nelja seina vahel vatitupsude otsas, sest õues võib saada nohu, autode heitgaasid pole hingamisteedele head, keegi suitsetab kuskil, keegi võib otsa sõita jne.

Mis teie arvate? Või kuidas teie oma last/lapsi kasvatate? Muretsete lolliks või go with a flow

Kategooria:#beebiblogi
EELMINE
PILDID: Puhkus palmi.. ptüi.. Aegna saarel
JÄRGMINE
Milline on hea lapsevanem?

134 Kommentaari

  • 22. juuli 2015 at 10:31
    Liisa

    Pole mõtet rääkida sellest, kuidas sa ei taha ennast asjadega ülekuhjata. Kui sa juba kõhukoti ostsid, siis järelikult nägid selle jaoks vajadust ja järelikult oleks võinud teha eeltöö ja osta koti, milles lapsel on maksimaalselt mugav olla.

    Mis puudutab 80ndate turvavarustust, siis autode arv toona ja praegu – need on suht võrreldamatud. Oli-oli elu lill, Eestis ka igasuguse turvatooli või -hällita, aga autosid oli kordades vähem. Ohtusid oli kordades vähem.

    Teadus, meditsiin, tehnika, kõik areneb. Minu arust on naljakas olla minevikus kinni, sest siis saadi hakkama. Teadlikkus on kordades tõusnud, arstid, füsioterapeudid jne on kindlaks teinud portsu asju, mille kahjulikkusest vanasti info puudus. Tahtlikult panna laps olukorda, millest igal pool räägitakse tänu teadlikkuse kasvule, et see on talle halb, see tõesti on veider. Kui vanasti oleks olnud olemas samad teadmised, mis praegu, siis vaevalt kõik nii muretult nii hooletult käitunud oleks.

    Väga liialdades võiks võrrelda, et keskajal oli inimeste eluiga imelühike, sest meditsiin oli lapsekingades, aga ikka elati, milleks siis teaduse arenguga kaasa minna ja ravida. Või miks käia hambaarstil auke parandamas, parem sahtel järjest tühjaks tõmmata sepatangidega, kui auk tekib, nagu veel eelmise sajandi alguses tehti. Sest saadi ju sedasi ka hakkama.

    • 22. juuli 2015 at 11:10
      marimell

      Ma valisingi võimaliku parima oma lapsele. Mugav peab olema ka kandjal. Mitte, et ma ägisen või valutan selga või valin sellise mida üksi selga saada on võimatu.
      Ma blogisin tookord sellest, mul oli suht suur valik, valituks osutus ikkagi see, milles oli mugav mul ja lapsel: https://marimell.eu/milline-kohukott-beebile-valida/

      Ja nagu öeldud, ega laps seal 10tundi jutti pole, et tal jalad kohe kõveraks väänduks vms

      • 22. juuli 2015 at 12:26
        Liisa

        ErgoBaby ja Manduca on tehtud ergonoomilisena nii lapsevanema kui lapse seisukohast. Minu pisikest kasvu sõbranna kasutas ErgoBabyt väga edukalt, see tuleb endale parajaks reguleerida (nagu minu meelest iga teinegi kõhukott).
        Ja ausalt öeldes lapsevanemana ma peaks esmatähtsaks lapse heaolu ja siis oma kasutusmugavust. Eriti kuna laps pole ju kotis 10 tundi jutti, sinu keha aga on juba erinevalt lapse omast väljakujunenud ja seda kahjustada on märksa raskem kui lapse veel kujunevat luustikku ja liigeseid.

      • 23. juuli 2015 at 01:48
        :S

        Manducas ei saa ju last seljaga enda poole panna. Ma olen seda kasutanud ja ei ütleks, et mingi superhea asi – selg hakkas valutama ja õlgadel oli ka ebamugav. . Samuti ei mahtunud enam 3-4 kuune sinna normaalselt sisse, nii et mul oleks mugav ja lapsel ka. Ostsin ka selle jutu peale, et hea asend jms ökostaff, aga ausalt olin veits pettunud ja müüsin maha, kui laps 5-kuune oli. Lapsel jah jalgade asend hea, aga 7-kuusel vast see nii oluline enam pole, kui just 24/7 seal kotis ei vahi

      • 23. juuli 2015 at 14:55
        maarja

        Loodan et su laps kannab marlimässusi sest pampers ei lase samuti lapsel normaalselt areneda jalgadel. Ja neid kannab ta koguaeg. Aga siiski mugavam ju pampers alla panna :)

      • 25. juuli 2015 at 15:56
        Tiina

        no on ikka probleemid… minu 18 aastane ja 9 aastane on molemad olnud marlimahkmetes, sooma hakkasid minuga sama (ainult et maitsestamata ehk siis mage) toitu 4-5 kuuselt, tegin ise tumme ja pureesid, vanem laps hakkas kaima 7 kuuselt, noorem 10… terved lapsed, vanemal lapsel laks veel nii hasti, et isa viis vankri ara kui oli 10 kuune, laenasin moneks ajaks tuttavatelt vankrit, kuid pidi hakkama kaima ise koik linnaringid oma kahel jalal… ja kaib siiani… teeb sporti, ja pole mingeid jamasid nn valest asendist lapsena… autor raagib oigesti.. pole motet yle moelda…. need pyreed ja muu sodi mis poelettidelt ostate on yks hea allergeen…. anti-bacterial staff on hea allergia alustuseks…. andke tuld… toitke aga oma pisikesi poetoiduga, pyhkige iga tolmukybe, ja siis ravige kindlasti igat koha ja nohu rohtudega…. siis olete ilusti ajaga kaasaskainud….

      • 25. juuli 2015 at 10:16
        E

        hmm, huvitav tõesti on see, et kui lapsevanemad oma tervisele ei mõtle? laps saab 5-seks ja siis sa oled ise selg haige v midagi muud, kuna ei mõelnud enda tervisele. Kas see tõesti parem siis, kui sa ei saa oma lapsega tegeleda sellepärast, et sul valest kõhukotist selg ära tõmmatud? muidugi on laps tähtsam aga oma tervist ei saa ka ära unustada :)

      • 23. juuli 2015 at 08:47
        Ande Kütt

        Meie pojal oli samasugune köhukott ja nyyd juba 8 aastane sirgete jalgadega terve ja tubli noormees.

    • 23. juuli 2015 at 21:17
      Susan

      Kõigil vb pole kõige kallima ja parema kõhukoti jaoks raha.
      Ära ole selline bitch.
      See et mõni ema ei saa lubada enda lapsele parimaid asju ei tähenda et ta halb ema on. Vähemalt on sel lapsel armastav perekond ja tal on imeline lapsepõlv täidetud seiklustega looduses. :)

  • 22. juuli 2015 at 10:42
    kats

    Söökidest olin ja ikka olen ettevaatlik mee, pähklite ja kalaga. Jama kui lapsel kurk kinni paistetaks. Osad pähklid proovitud ja õnneks ok. Üldiselt ei saagi need, kel endal pole kokkupuudet allergiaga, aru milleks tõmmelda ja katsetada.
    Korterit üürida pole häbiasi, pigem luksus Eestis. Üürihind nt tavalise Mustamäe korteri puhul peaaegu topeltkallim kui laenumakse.

    • 22. juuli 2015 at 11:08
      marimell

      Nojah, see ostmine/üürimine on kahe otsaga asi. Mina sellise summaga laenumaksest nagu mu üür hetkel on, võiksin ilmselt und näha, sest korterite hinnad on nii laes, et paha hakkab. Ja noh, siin tuleb jälle see, kas elada selleks, et koguda sissemaksu raha või ei jne..

  • 22. juuli 2015 at 10:43
    Kristin

    Jumal tänatud, leidub veel kaine mõistusega emasid ka sel sajandil. Minu lapsed sündisid ka sinuga samal ajal- juba siis sain sõimata. Ma ei keetnud ega leotanud marlilappe vaid viskasin nad pesupulbriga ( ooo õud) masinasse. Sõbranna siiani hakkab selle peale mõeldes värisema :D
    Söök oli loomulik, mis kätte sai, seda sai antud. Lapsed jõid piima , pistsid oma aiast põõsast marju ( keegi ei jooksnud neid kuuma veega pesema ega puhastama) ja nad oli ja on terved ja õnnelikud. Polnud tähtis kas potil hakkasid käima aastaselt või kaheselt; polnud tähtis kas püksis oli öku või möku aga tähtis oli, et laps oleks normaalse pere juurde kuulub loomulik koostisosa. Ma alati lohutan kanaemmesid- olete te näinud 20-aastast, kes ei oska ise süüa või potil käia? Kas meeldivale ja viisakale inimesele, kellega sa elus kokku puutud on laubale kirjutatud: Ta istus ja astus juba nelja kuuselt raamatu järgi?
    Võtle vabamalt ja kritiseerige teisi vähem. Noorem emal ei tohiks peale oma lapse heaolu üldse muu jaoks ju silmi jätkuda. Leenu- show must go!! Sa oled lahe

    • 23. juuli 2015 at 11:01
      Riina

      Issand, kui hästi see öeldud on! Ma ei saa ka aru, miks peavad teised alati värskeid emasid kritiseerima? Kas oma elu on liiga igav, et vaja teiste eludesse oma nina toppida ja mõttetuid arvamusi avaldada? Igaüks elab siiski oma elu ja kasvatab lapsi nii, nagu tema õigeks peab. Miks peaks raamatutest näpuga järge ajama, täiesti lollid!

  • 22. juuli 2015 at 10:54

    Ega ei peagi raamatu järgi lapsi kasvatama. Nõuka aeg ka eriti siia ei puutu. Ma ei saa aru, miks üldse võrrelda mingeid ajastuid ja elustiile, need on nagu siga ja kägu.
    Ma saaks aru, kui sul puuduvad valikud ja sa ei jaksa endale miskit lubada. Sa oleks võinud ju sama loogika alusel osta endale 30 eurtsise Emma käru Prismast, millel seljatugi alla ei käi, sest nõuka ajal polnud ju sellistki, mitte mingi Mamas&Papas Armadillo.. Ja sada aastat tagasi sünnitasid naised üldse kodus ja mõni jäi isegi ellu..

    Point on rohkem see, et kõik teevad vigu, ei ela ideaalses maailmas ja kasvatavad (ja kannavad) oma lapsi, kuidas tahavad. Kui sul puudus enne teadmine, milline võiks olla lapse arengut toetav kandmisvahend (ei pea ju olema eriline ekspert), siis tuleks seda endale tunnistada, mitte asuda rünnakupositsioonile “aga nõuka ajal..” Džiisas, keegi ei keela ju sul seda kotti kasutamast. Eks mõni kommentaator võiks ka natuke iisimini asju võtta..

  • 22. juuli 2015 at 11:11

    Ma tegelikult ei tea, kas see postitus on kirjutatud neile muretsejatele või pigem teile endile, et end oma otsuste suhtes veenda ja maha rahustada, et noh pole ju hullu midagi. Kindlasti on siin, nagu ka nendes gruppides mitu inimest, kes patsutavadki õlale, et jah, ära mõtle üle, tee, mis tahad.
    Samas, Sa ütled, et hoolimata nendest “vana aja” valikutest ja võimalustest on Sinuga ju kõik korras, ma lihtsalt küsiks, et kas on? Kas oled oma tervisega olnud tõesti täiesti rahul ja sind ei vaeva miskid hädad, mis ka meditsiinilist sekkumist vajanud oleks?
    Sa ütled, et kui tutvustaksid lapsele maitseid tasapisi, siis võtaks see terve aasta – aga mis selles siis halba on? Lapsel on ju terve elu ees, ta ei pea esimese aasta jooksul absoluutselt kõigega tuvuma ju?
    Mis puutub autode turvavarustusse, siis aastate jooksul on autode arv ainult kasvanud, liikluskultuur ei ole just kuigi ohutu ja mõistlik (eriti meil), seega ongi normaalne, et ka turvavarustus on edasi arenenud.
    Ma arvan, et last kasvatades ei pea üle mõtlema, aga ma arvan, et seda ei pea mõtlematult tegema, et “ah, vaatame pärast mis välja kukub”.
    Ma saan aru, et enne igat body või püksipaari ei ole vaja guugeldada, et kas need ikka on nüüd head vms. Samas kui teha suuremaid oste – nagu kõhukott, turvahäll vms, siis võiks ju veidi uurida, et mis on hea, miks on hea.
    Lapsed kasvavad igasugustes tingimustes (ka sellistes, kus nad kindlasti kasvama ei peaks), aga teie ju ei kuulu sinna hulka, teil on ju võimalik pakkuda lapsele parimat (teie võimaluste piires), ma ei saa aru, et miks seda siis mitte teha ja hakata oma võib olla veidi rutakaid või teadmatusest tehtud valikuid põhjendama “aga nõuka-ajal ju küll kõik jäid ellu” jutuga. Seda pole ju vaja.
    Kui keegi annab nõu, siis vaata, äkki see on isegi midagi asjalikku (alati ei pea ennast kümne küünega kaitsma hakkama), mine targemana edasi ja tee edaspidi paremaid valikuid ja siis blogigi sellest, et ka tulevased lapsevanemad saaks teha paremaid valikuid, et oleks rohkem infot, mille pealt otsustada :)
    Nii nagu sa kirjutad, et tuleb võtta rahulikult – nii tulebki, vahel tähendabki see seda, et ei pea igat oma valikut nui neljaks kaitsma asuma, vahel võibki kellelgi teisel õigus olla ja see on ka OK :)
    Olge mõnusad :)

    • 22. juuli 2015 at 15:48
      marimell

      Siiani ei ole mul tervisega selliseid muresid olnud küll, mis võiks olla tingitud kasvukeskkonnast – pimesoole operatsioon ja maha lõigatud näpuotsad sinna vist ei kuulu?

      Naljakas on ka see, et kui ma valin poest enda jaoks parima variandi välja, ja neid minusuguseid on veel päris palju, siis me oleme idioodid ja loeme vähe?

      See oleks sama hea kui ma lendaks mingi ökoemme blogisse ja kukuks targutama, et linas kanda last ei ole hea, vaktsineerima peab, lapsele ei saa anda ainult toortoitu, ja pushiks enda mingeid tõdesid täiega peale. Ei, ma ei tee seda, sest ma saan aru, et inimesed on erinevad ja ma ei lähe kellegi otsuseid kuidas oma last kasvatada, kanda, sööta – arvustama :)

      Minu meelest on see idiootlik, kui lasteaialastele antakse ainult toortoitu, kui veganid ei anna lapsele liha – milleks selline lapsepiinamine? Aga ma olen vait, sest see on nende inimeste valik.

      • 22. juuli 2015 at 17:28

        Mhmh, see minu jutt ja Sinu kommentaar oleks nagu erinevate asjade kohta. Keegi pole ju loll või idioot, kui Sa ise nii ei arva, pole ma ka nii öelnud ju :)
        Poodi võib igaüks ostma minna, küsimus ongi selles eeltöös, mida enne ostu teha või mitte teha.
        Sinu nimetatud äärmusi ei poolda ka mina :)
        Samas, kui Sa ei oota mitte mingit tagasisidet oma postituste ja teemade kohta, siis milleks blogida neist asjust üldse?
        Sa postitasid, mind see teema huvitas ja avaldasin arvamust, sest selleks on siin kommentaaride näol võimalus olemas. Kas ma ei tohiks seda teha, kui nii, siis olgu, olen edaspidi targem :)

      • 22. juuli 2015 at 17:57
        marimell

        Loomulikult ootan ma arvamusavaldusi :)

  • 22. juuli 2015 at 11:13
    Mari

    Aitäh Marimell! Mul peret pole, aga üldiselt olen kaasa läinud sellise unistusega nagu OMA KODU! Noh see on ka niiöelda pealesurutud unistus, sest KÕIK ju unistavad sellest! Jah, muidugi oleks üli hea, kui oleks OMA kodu – koht kuhu saan jätta oma asjad, mida mul reisimise ajal (PÄRIS unistuse realiseerimise) vaja pole.

  • 22. juuli 2015 at 11:19
    Ms. T

    Minu sünniaasta on samuti 1983. Tunnen ennast täiesti normaalse ja toimiva inimesena, kuigi olen korvis maganud, rinnapiima lühikest aega saanud ja arvatavasti mannakördil üleskasvanud. On võimalus, et täielikust hävingust “päästsid” marlimähkmed :D. Ikkagi ökomöko värk.
    Seda postitust lugedes arvasin, et ehk üks kommenteerija kobises, midagi kandekoti kohta, ja lugesin siis ka kommentaarid kõik läbi. Johhaidii, seal ainult kotist halatigi. Samas kogu see postitus oli armas ja pildid väga-väga ilusad, kuid sellest vaadati mööda.
    Aegna saar minu jaoks ALATI eriline koht olnud ja seepärast on see minu jaoks viimase aja üks lemmikumaid postitusi.

  • 22. juuli 2015 at 11:27
    Pips

    Mu meelest väga eluterved mõtted ja kuigi mul endal veel lapsi pole, siis mõtlen sarnaselt juba praegu (või siis lihtsalt praegu ja loodetavasti ka tulevikus).

  • 22. juuli 2015 at 11:55
    mari

    Ma lihtsalt ei saa aru, et kui tänapäeval on olemas teadmised ja võimalused oma lapse kaitsmiseks ja paremaks arenguks, siis miks mitte pakkuda lapsele mugavaimat ja parimat? Miks näiteks pakkuda toitu mis tekitab vaevusi, kui on teada, et lapsele ei ole see hea jne?

    Nägin hiljuti artiklit, mida kirjutas ilmselt 60ndate lõpus sündinud naine, kes tõi välja täpselt sinu sugused emad. Ta võrdles numbreid (milles ma nüüd eksin) aga umbes, et 80ndatel sai lapsi liiklusõnnetustes surma aastas 200, siis praegu 20 vms.. Miks peaks kangekaelselt taguma, et näed mina jäin ellu ja oma lapsele selle riski võtma? Kui sa tead, et lapse arengule ei ole see kott hea, siis miks peaks kangekaelselt selle talle ikkagi ostma? Et näidata teisetele, et oh mina küll üle ei põe?

    • 22. juuli 2015 at 15:42
      marimell

      ma olen seda meelt, et neid asju, mis pole head, välja ei mõelda ja testidest läbi ei lasta… kui see kõhukott tekitaks väärarenguid, siis seda poleks olemas. on lihtsalt hulk ökomammasid, kes raiuvad, et ainult lina v ma ei tea mis kujuline kott on hea. on veel valikuid. pole ainult üks õige.

      see on sama, et ma söön suhkrut, sina sööd võibolla pruuni suhkrut ja on vegan, kes kasutab suhkru asemel agaavisiirupit ja keegi neljas, kes kasutab mett – kas üks on parem kui teine? ei ole, kohvi teevad magusaks ühte moodi :)

  • 22. juuli 2015 at 12:15
    Laura

    Inimeste pseudokad ikka ei lakka üllatamast :D Ja sina oled megaäge! Selline suhtumine on nagu breath of fresh air. Nõus absull iga punktiga.

  • 22. juuli 2015 at 12:56
    Jants

    Kas Sa hakkasid taas suitsetama?

    • 22. juuli 2015 at 15:39
      marimell

      misasja? kuidas see praegu teemasse puutub? :D

      • 22. juuli 2015 at 21:42
        Jants

        Märkasin, et enam pole Sul kirjas, mitu päeva ja tundi Sa pole suitsetanud :D

      • 22. juuli 2015 at 22:34
        marimell

        See on postituses olemas, aga paremal veerus pole jah..

  • 22. juuli 2015 at 12:59

    Üks suul “laik” selle jutu peale. Mul endal on küll alles kahekuune laps, muid sööke peale rinnapiima ma talle küll veel ei paku, kuid olen samuti seda meelt, et mõttetult põdeda on lihtsalt ajaraisk. Mõni ema ei söö õunu, maasikaid, mett, saia ja muud taolist, sest appi-appi, lapsele tekitab see gaase. Ma mugisin hoolega maasikaid, joon õunamahla ja söön meesaia, kui isu tuleb. Šokolaadi ja kooki söön ka. ISSAND! Aga näe, pole lapsel siiani mingeid allergiaid ega suuri jamasid gaasidega.
    Meil on ka sama kõhukott ja olen ka saanud igasuguseid kommentaare sellega seoses, kuid minul endal on seda väga mugav kanda. Tundub, et ka lapsele sobib, sest ta uinub seal alati kiirelt. Ja muidugi, ta ei ole selles kõhukotis ju mitu tundi jutti. Ainult nii kaua kui vaja ja mitte igapäevaselt. Milleks põdeda. Kui lapsel on soodumus väärarenguks, siis areneb see välja ka ilma selle kõhukotita…
    Ja sellest lapse riiete eraldi pesemisest ei saa ma ka aru. Pesen ta asju meie omadega koos, mingi suvalise soodukaga saadud pesugeeliga ja issand-issand, lisan veel ka pesuloputusvahendit. Pole midagi viga, riided on puhtad, lõhnavad hästi, laps rõõmus ja roosa. Mis siis veel põdeda?
    Go with the flow, Marimell!!

    • 23. juuli 2015 at 00:57
      Johanna

      Sul on siis vedanud, et lapsel pole allergiaid. Mu esimesel ka ei olnud ja sain süüa kõike, mida soovisin ilma, et see vaevusi talle oleks tekitanud. Pesu pesin alguses küll Neutraliga (kogu pere riideid), kuid mingil hetkel loobusin ja hakkasin taas Arieli kasutama. Teise lapsega aga nii lihtne pole olnud. Tal oli väga kuiv nahk, läks lausa nii hulluks, et kraapis end verele. Loobusin piimatoodetest ning vahetasin pesupulbrit (kasutasin ka enne mingit öko oma) ja sain ta naha tasapisi korda. Nüüd olen vaikselt hakanud taas piimatooteid tarbima ja tundub, et nahaprobleemid olid pesupulbrist. Ei saa üldistada kõiki, osadel on tundlikumad lapsed ja nemad tõesti peavad jälgima, mida suhu pistavad või millega riideid pesevad. Pole tegu mingi trendivärgiga, et oh, olen nii äge ja popp emme ning imetamise ajal hoidun sellest ja tollest. Kõigel on põhjus.

      • 23. juuli 2015 at 08:55
        marimell

        Olen nõus, et lapsed on erinevad ja peab jälgima, aga ma ei saa aru, miks ette juba tõmmelda? Pese oma asju nii nagu siiani.. kui ilmneb probleem, vaheta. Ei pea kohe eos hakkama “seda ma ei anna… äkki sellest tuleb…”; “kasutan ökomökot, äkki muidu…” Kui sa pole proovinud sa ei tea, miks ette muretseda… See muretsemine ja pidevalt mõtlemine, raudselt sellest on allergia, raudselt kukub trepist alla.. Mina mõtlen, et mõttel on jõud ja kui liiga palju mõelda, siis nii juhtubki.

  • 22. juuli 2015 at 13:17
    Pille

    Eriti ajavad mind kettasse ka need, kes kommenteerivad kui poest paar õlli saunaõhtuks ostad, peol käid või lapseta kusagil asju ajad või oma hobidega tegeled nagu ma oleks ise nüüd surnud, et lapse sain, jumal noh, kohe oled halb ema. Halb ema on see, kes lapsi ei pese, ei mängi nendega, ei anna süüa ja peksab lapsi, mitte see kes ennast ka endiselt armastab ja ka oma vajaduste eest hoolitseb lapse vajaduste kõrvalt. Nii on ju kõik õnnelikud. Ahjaa ja minu 6-kuune beebi on juba ammu kõike saanud peale liha, ka maasikaid ja smuutisid, putru jne, enamus ajast elab põrandal kuna siis pole ohtu, et kukuks. Just sellepärast ma ei tahtnudki enam beebigrupis olla kuna see tekitas stressi ja põhjuseta muret palju. Elu on lill :) mina võtan enda beebit kui väikest inimest ja kohtlen teda nii, mitte kui portselani…..

  • 22. juuli 2015 at 13:20
    Triinu

    Loogiline on ju see, et last ei saa hoida vati sees ja karta baktereid igalpool. Mul poiss 8-kuune, olen samuti noor ema aga ma mõtlen samuti. Käisime maal ning ma ei viitsigi siis üldse hoida last süles ju koguaeg. Panin lapse murule ja roomas ringi. Katsus koeri, näris voolikuid, pani muru suhu jne.. ning tänaseni täitsa terve ja elus ning veel parem kui enne. Lapse meeletu hoidmine on ainult endale karuteene tegemine.

  • 22. juuli 2015 at 13:21
    KI

    Mina olen sellest kuldsest nõukaajast kuulnud jällegi neid lugusid, et vanemad ei saanud aru, miks nende paarikuune mannaputru saav laps pidevalt gaaside käes karjus.. Aeg on edasi läinud ning arusaamad muutunud. Veidi lühinägelik on ENDA kogemuse põhjal üldistusi teha. Teatud faktid on põhjalikult ära tõestatud ja punkt.
    Kui juba “vanasti” teemale jutt läks, siis nt sada aastat tagasi ei olnud ju RPA-d veel leiutatud. Need lapsed, kelle emadel piima ei tekkinud/jätkunud, surid sageli lihtsalt nälga. Seenekorv ja ebaergonoomiline kandekott on selle kõrval pseudoprobleemid.

    Ma ei ole hüsteerik-emme. Minu 1-aastane sööb õues aeg-ajalt mulda, saab juba peretoitu (soolasisaldust üritan küll piirata), puutub kokku looduse ja loomadega. Samas aga kasutan ergonoomilist kõhukotti, pool aega riidest mähkmeid ning üritan kodus Arieli-sarnaseid mürke vältida (ma ei talu ka ise haisvaid pesuvahendeid ja mul hakkab paha, kui kodukeemiariiuli järgi lõhnav inimene mööda lehvib). Üks asi on teadmatus, aga südamerahus kahjulike asjade pooldamine on minu meelest küll kuritegelik nii enda, enda lapse kui ka elukeskkonna suhtes.

    • 22. juuli 2015 at 15:39
      marimell

      gaasid on üsna loomulik nähe igal kuni kolmekuusel lapsel, see ei tulene piimast või mannast, see lihtsalt on, sest ta seedimine alles hakkab elu sisse võtma… vahet pole kas ma annaks talle piima, mannat, porgandimahla või vett, ta gaasitaks ikka. üldjuhul :)

      • 23. juuli 2015 at 00:53
        Marianne

        Ehk saan nüüd väga valesti aru, kuid kui lapse seedimine alles hakkab elu sisse võtma ja mõnel toimub see ju väga raskelt, siis on sinu arust normaalne, et piinan last enamgi näiteks mannapudru, piima või muu sarnasega? Samas kui nende asjade ära jätmine võib oluliselt muuta lapse enesetunnet.
        Ära nüüd arva, et ma ka mingi põdeja emme olen, kuid minus tekkib üldmulje selle jutu põhjal sinu enda mugavusest ja kuidas sinul endal parem on. Laps ei oskagi päris tihti ju oma ebamugavust väljendada… mõni lihtsalt harjub halvaga, kuna on selleks sunnitud. On see sinu arvates õige? Õnneks on neid lapsi ka, kes nii leplikud pole…
        Mul on kaks last… ma pole pidanud rinnaga toitmise ajal loobuma peaaegu kõigist toiduainetest, kuid kahjuks oli siiski asju, mis lapse enesetundele mõjusid. Mina ei pidanud õigeks last gaasidega piinata… loobusin mingiks hetkeks ja proovisin mingi aja pärast jälle tasapisi. Ja nii meil asjad laabusid. On nii siis vale teha, kuna võtab natuke rohkem aega?
        Elan maal ja lapsed mängivad õues vabalt, ma ei jookse neil järgi, et keelata käsi poriga määrimast või koeraga hullamast. Ma pesen laste pesu koos enda omaga ega karda mingeid allergiaid ette ära igaks juhuks.
        Ma kasutan autos turvavarustust, sest ma ei taha, et õnnetuse tõttu laps esiklaasi lendaks või isegi sealt välja. Ma ei jäta last autosse kuuma ilmaga magama, kuna tahan shoppama minna. Mõne arvates on aga seegi normaalne.
        Vaata, mis maailmas toimub – igaüks ikka ei tea küll, kuidas oma lapsi kasvatada. Ma vihkan seda väljendit!
        Üldiselt on aga nii, et alati teeb inimene teiste arvates midagi valesti, ei saagi 100% õige olla. Ei ole minagi ideaalne.

      • 23. juuli 2015 at 08:57
        marimell

        Ei, ei, ma ei pea silmas, et sa meelega tema seedimist veelgi hullemaks teed :)
        Näiteks meil olid gaasid.. Nägin, et gaasirohud tegid asja hullemaks, jätsin ära… Gaasitas, sest see ongi laste puhul normaalne, kolm kuud ja korras… See aeg tuleb lihtsalt üle elada.

    • 23. juuli 2015 at 08:34
      Maiken

      No nälga need lapsed küll ei surnud, minul oli kahe esimese lapse ajal piima väga vähe ja tegin kaerahelbekörti ja kasvasid toredad ja tublid poisid, praegu juba neljakümnendate teises pooles ja oma tervise üle ei kurda.

      • 3. august 2015 at 19:18
        ivsh

        See on imetabane, et te sünnitasite sada aastat tagasi nüüdseks neljakümneaastased lapsed!

    • 23. juuli 2015 at 11:26
      Kristel

      Palun ütle, mis on kuritegelikku pildiloleva kandekoti soetamises?

  • 22. juuli 2015 at 13:34
    Merlin

    Minu põnn saab kohe kuuseks ja kavatsen kasvatada teda samamoodi nagu sina:) Ma loeks nagu enda juttu, päriselt :) Olin kunagi ühel grillipeol, kus ühed vanemad piirasid last nii tohutult palju, et mul hakkas kahju ..See laps tahtis niiväga ringi kõndida, aga teda ei lastud terassi pealt mahagi ..äkki saab surma, kui puutub midagi ..:) Olen andnud piimasegu mis on natu kauem kui tund aega valmis olnud ja isegi uuesti soojendanud seda ja mu laps on täitsa korras omadega:)

  • 22. juuli 2015 at 13:34

    Ma lugesin selle postituse telefonis läbi,tegin tassi kohvi ja nüüd laksan mõnuga :D

    Esiteks tõesti öelge mulle üks lapsevanem kes suudab kanda last kandelina/kõhukotiga mitu tundi ? Minu viiekuune poiss kaalub hetkel kuskil 6,5kg ning ma suudan selelga teda kanda maksimum 30min. Seega ei ole see laps mul seal vist tunde nagu aru saada. Teiseks ei kasuta ma seda kandekotti igapäevaselt vaid ka ainult siis kui vajadus tekib.
    Kui nii moodsad emad olete siis palun viige enda kodudest välja lamamistoolid , beebikiigud , mängumatid , käimistoolid ja muud huvitavad vidinad KUNA need pidavat pärssima lapse arengut ja nii ideaalsed vanemad võivad ju oma lastega 24/7 tegeleda.
    See kuidas keegi kasvatab oma last on tema enda asi. Jah- tunnistan ka mina mõtlesin korra ,et miks Leenu annab poisile tśillit,et kas laps selleks liiga noor pole. Samas jälle tabasin end mõttelt ,et ta ei söö seda ju 3x päevas nädal aega jutti.
    Mina olen ka enda lapsele andnud igasuguseid sööke maitsta ja samuti suuremas koguses mitte 2tl päevas. Nagu Leenu ütles siis 30 aastaselt ta heal juhul võiks hakata kõiki sööke sööma.
    Kui ma annan talle nädalas 1-2x liha mis see teeb temaga ? Tõmbab sooled kortsu ? Tekivad gaasid sisi tekivad. Lähevad üle. Tekib allergia, las tekib läheb üle.
    Minu suurem tütar sai 6-8 elukuuni iga kord köha puhul piima sisse mett. Lõpuks tuli välja ,et tal meeallergia kui tekkis kõriturse. Pealse seda enam ei andnud.
    Ütles mul üks sõbrannagi ,et kui laps hakkab lisa saama on ta niiöelda katsejänes ning kõik on kui bingo mäng. Tekib allergiline reaktsioon või mitte.

    Ja mis puudutab vene aega. Paljud meist said riisitummi või mannakörti. Mis meil viga on ? Heal juhul 10 inimesest ühel on mingi tagajärg sellele ning siis ei saa ka seda söög kaela ajada. Kui ei tea veel toiduhügieenist midagi siis kõik sõltub sellest kuidas söök valmistada. Mu enda tädi üks poegadest suri meningiidi tagajärjel. Miks ? Kuna andis lapsele alati kaevukülma piima. Ühel tuttaval on mannakördist neerud tukis. Miks ? Sest ema ei viitsinud korralikult toitu valmistada ning laps sai pms toore söögi.

    Siin ei saa asju ajada teaduse ja meditsiini kaela. Neil on raha vaja ja selleks mõeldaksegi välja igasuguseid hulle asju millega inimesi hirmutada. Kui nii tublid emad siin koos on siis võikiste oma lapsi mitte vaktsineerida ka. See pidi ka ohtlik ja surmav olema..

    Mõelge enne järgi kui mingit sellist jama siia kirjutama hakkate.

    Aa sina Leenu… Stay strong, ilmselt Perekooli kägud siin laivis :D

    • 22. juuli 2015 at 16:30
      Liisa

      Lamamistoolidel tuleb ka vaadata nt, millist valida. Arengut pärsivad toolid, mis mängivad muusikat, vilgutavad tulesid ja iseennast väristavad nii, et laps seal tõesti lihtsalt vedeleb ja toimuvat vahib.
      Olemas on aga ergonoomilised toolid, millel puuduvad igasugused lisavidinad ja mille laps saab ise oma siputamisega kiikuma panna.
      Selleks, et sääraseid erinevusi teada, ongi hea end teemadega kurssi viia.

    • 22. juuli 2015 at 23:35
      Mariann

      Kui sa ei jaksa üle poole tunni kanda toetub kõhukott valesti ja pigem ei ole nii kandjale kui ka lapsele hea.
      Ma võin vabalt kandelinas/kõhukotis kanda oma 6 kilost last kasvõi terve päeva. Raskus ei koondu õlgadele vaid jaotub ühtlaselt

    • 23. juuli 2015 at 01:05
      Johanna

      6,5kg pole mingi kaal kandelinas/kandekotis tassida, kui need on õigesti reguleeritud. Ma tassisin probleemitult oma 12kg kaaluvat last seljas Manducaga ja polnud arugi saada, raskus jaotus õigesti.

    • 25. juuli 2015 at 14:09
      K.

      Irv, see soola ja suhkru jutt on mingi pseudoprobleem.. Käisin just sõbrannaga arstil kaasas, tema põnn on pooleaastane ja kui arst kysis, et mida laps lisaks saab kartis sõbranna alguses ikka enda valikuid öelda.. Ja arst oli ise see, kes ytles, et natuke toidu maitsestamiseks soola v suhkurt lisada pole halb, sest ega lapsukegi taha seda maitsetut jama sisse syya..

  • 22. juuli 2015 at 14:04
    sille

    Mina kasvatan nii nagu ise abikaasaga õigeks peame. Ei muret

  • 22. juuli 2015 at 14:11
    Sss

    Et siis a’la annan lapsele liiga vara palju soolast toitu, magusat jne, rikun lapse tervise ära, suurena lapsel neerud haiged, aga no… vahet pole, ellu ju jäi :D Minu arust on see jube imelik suhtumine, et pohh, laps jääb ju ellu. Jah, ei pea ennast segaseks muretsema ja vati sees hoidma last, aga nagu eelpool juba kirjutati, siis teadus areneb, teadmised jne, soovitused… Aga ei, põhiline ongi, et ellu ju jääb.

    • 22. juuli 2015 at 15:11
      marimell

      ma ei anna talle ju kamaluga soola ja suhkrut sisse!

  • 22. juuli 2015 at 14:20
    :)

    Ma olen sinuga paljudes asjades n6us, noored emad m6tlevad üle, on üleliia hüsteerilised. Iga pisiasja kohta teaduslikke artikleid lugeda on veidi liiast :D Samas, oma beebi toiduga olin ma ikkagi ettevaatlik, kogused olid vastavuses ealise soovitusega, samamoodi toiduvalik. Soola ei lisanud, see on minu arust elementaarne.
    Mina olen sündinud 85. a ja mu ema on küll rääkinud, et vaaritas juurvilja püreesid, lisaks olid mingid purgitoidud ka poes olemas, mida vahel andis. Kodutoidule läksime samamoodi aastaselt üle, ei olnud nii, et kahekuuselt mannaputru ja k6ik. Oma uned tegime ka vankris :) ja t6esti, siis oli autosid kordades vähem, kiirused olid poole väiksemad.

  • 22. juuli 2015 at 15:17
    Hmm

    Vaatasin praegu ekstra üle ja ma ei näinud ÜHTEGI kommentaari, mis oleks öelnud, et te olete hirmsad vanemad või mida iganes. Sulle ju lihtsalt anti linke ja soovitusi kõhukottide kohta, mis oleksid lapsele paremad, sest sina vastasid esimesele kommenteerijale põhimõtteliselt nii, et on vaid kaks valikut – see kõhukott või süles kandmine (mida sa ei jaksa). Ilmselgelt on valikuid rohkem ja neid sulle tutvustatigi, mitte aga ei öeldud, et te olete kohutavad vanemad vms. Mul küll lapsi pole ja ei taha ka, aga see on loogiline, et väga paljud vanemad tahavad oma lastele võimalikult parimat. See, et paljud sinu blogilugejad just seda tüüpi on, ei tee ju sinust kehvemat vanemat, lihtsalt see praegune suhtumine, et “mulle soovitati teist asja, see tähendab, et KÕIK ütlesid mulle, et ma olen kohutav lapsevanem” on üsna kummaline.

    • 22. juuli 2015 at 15:37
      marimell

      kas sa arvad, et ainult blogis kommenteeritakse? on veel ask (kust ma üldse väga valikuliselt asju läbi lasen), perekool, facebook jne… ega blogi pole kogu kommentaarium.. aga vahet pole :)

  • 22. juuli 2015 at 15:23
    Kristi

    Mina ei laseks üldse teiste jutust ennast häirida ja ei teeks sellest välja. Mõni kasvatab ona last raamatu järgi. Mina selles suhtes raamatust järge ei pidanud. Andsin talle suht varakult juba sama toitu,mis me isegi sõime. 5kuud sai rinda,siis hakkas porgandimehu pudelist maitsema. Üle läks keefiri peale ja ei ütleks,et tal nüüd midagi viga oleks. Aastaselt ei tahtnud enam piimaasendajat ka saada,mina ei hakanud sundima ka. 1,6 lõpetasin keefiri andmise ära,kuna ta jõi seda ainult pudelist. Tahket toitu hakkas ka juba varakult saama. Juba 2,5 aastane,varsti lasteaeda minek. Allergiaid midagi lapsel pole. Kala ainult millegi pärast ei maitse talle. Mina arvan küll,et olen oma last hästi kasvatanud. Eks nad jonni ajavad kõik vahetevahel,aga see loomulik. Ära põe :)

  • 22. juuli 2015 at 15:36
    Mer

    Signe, mõtleb nagu mina!

    Aga üllitisi stiilis näiteks, mis väidavad, et piim tekitab vähki jne ikka aegajalt viskab. Inimestele on ikka nii lihtne ajuloputust teha.

    http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/spaa-peaarst-piim-tekitab-vahki?id=13203579

    Elage ikka elu mõistlikkuse põhimõttest tulenevalt. Ma ei usu ka, et Mari-Leen nüüd meeletult soola lapsele sisse kühveldab ja teda kandekotis tunde piinab.

  • 22. juuli 2015 at 16:16
    Katariina

    Igas asjas tuleb leida balanss ja seda iseendast lähtuvalt. Võõraid lapsi on alati kergem kasvatada, alati tundub, et teiste teod on vääramad ja ainult minul on õigus jne. Lapse kasvatamine ja kasvamine on elu loomulik osa ja mida väiksema stressiga suudavad vanemad oma lapse kasvamisse suhtuda, seda elutervemad lapsed ka tulevad. Tegelikult on kõikide uute asjadega nii teaduse kui meditsiini valdkonnas nii, et kõik uus ei ole alati hea ning õige. Kõik see, mida meile praegusel hetkel sisse söödetakse võib olla mõne aasta pärast risti vastupidi. Väga paljudel lasteasjade tootjatel on lepingud meditsiinitöötajate ning katselaboritega, et need “toodaks” artikleid just selles vaimus, et inimestel jääks mulje, et õige on valida mingit kindlat toodet. Ja seda ikka müüginumbrite ja kasumi pärast, mitte aga sellepärast, et konkreetne toode teistest omalaadsetest oluliselt parem oleks. Mõelge kui sageli lükatakse ümber teooriaid, mida mõned aastad tagasi kõik heaks ja õigeks pidasid. Võtke või rasvade söömine – kui alles kaagutati igal pool, et jumala pärast sööge ainult light tooteid ja vältige rasva kui katku, siis nüüd on risti vastupidi. Ka laste kasvatamisse on aegade jooksul suhtutud erinevalt. Kunagi mähiti lapsi sünnitusmajas kõvadeks pampudeks, et näpuotski ei liiguks, hiljem leiti, et see pole hea. Nüüd on osad alternatiivmeditsiini pooldajad jälle asunud teatud juhtudel seda sama meetodit kasutama. Kus on siis tõde? Minu arust on kogu meie elu sünnist surmani üks suur katsepolügoon. Alguses katsetavad vanemad meiega, siis asume me ise enda peal katseid tegema ning jätkame neid katseid oma lastega. Millised on olnud õiged või valed otsused saame me paraku teada alles tagantjärgi või me ise ei saagi seda teada. Nii et inimesed, elage oma tõdede järgi, tehke vigu ja õppige neist. Normaalsed lapsevanemad tahavad alati lastele head ja teevadki kõik selleks, et neil oleks hea. Mulle meeldib Leenu suhtumine ellu ja asjadesse ja kuigi ma pole ka vahel tema mõtetega nõus, siis ikkagi leian ma et igal inimesel on õigus otsustada enda ja oma laste elu üle ise. Arvaku teised mida iganes.

  • 22. juuli 2015 at 17:03
    Erika

    Hehe! Beebigrupid on lahedad. Kui igav hakkab, siis saab sealsetest postitustest kôhutäie naerda :)
    Môtlesin sinna postitada video kuidas mu 5-kuune kahe suupoolega maasikaid sööb ja mitte mingist vôrgust, vaid ikka terve maasikas kätte ja las järab. Aga ikka ei postitanud, ei tahtnud seda sôimu lugeda, et allergiad ja lämbumisoht ja mis muu veel. Maasikad veel vanaema peenra pealt vôetud ja läksid otse suhu. Annan veel pesemata marju ka – ma olen täiskriminaal

    • 22. juuli 2015 at 20:47
      Kadi

      Mina olen samasugune. Enamik marju mis ise söön annan ka tibule proovida kes 6 kuune. Miks teda piinata kui ta suurte silmade ja lahtise suuga mind vaatab. Las proovib ja kui tekib allergia siis tekib ja siis võitleme ka sellega.

      • 22. juuli 2015 at 22:43
        marimell

        Ma sama meelt. Ei muretse ette. Kui tuleb allergia, siis tegeleme :)

    • 22. juuli 2015 at 21:07
      Kiku

      Minu tütar roomas ise sõstra põõsasse ja ilmselgelt keeldus enne edasi liikumast, kui käeulatusest marjad otsas. Ilmselt läks mõni pisike tigugi sekka aga laps oli rahul ja õnnelik. Mis sai minul, kui emal olla selle vastu, et laps on õnnelik. Tomatid otse kasvuhoonest. Kurk peenrast jne.
      Teised kasvasid samuti.
      Ise tõmbasin lapsena porgandi põllult, vasta püksa puhtaks või vihmavee tünnist läbi.
      82a väljalase olen.
      Ei tea ise olen elus ja lapsed ka. Allergia??? Ei tea, mis see on.

  • 22. juuli 2015 at 17:36
    Killu

    Esimese lapsega kasutasin ka esimest kõhukotti, mis kätte juhtus – sellest oli väga palju abi..tavaline kõhukott, nõukaaegne või nii :D
    Nüüd teise lapsega ostsin väga kvaliteetse ja superkiidetud ja krõbedahinnalise igasuguste tugede jne. lisadega ja võin julgelt öelda, et vahetax iga kell selle uue vana vastu!!! Selles superkiidetud kõhukotis on lapsel ebamugav ja tal hakkab palav kohe kui ta sinna tõstan ja siis seda kisa – JUBE!!!
    Point selles, et kas ostad tonnise Emmaljunga või mingi 20 eurtsise vankri – vahet pole, sõidavad mõlemad ühtemoodi!!! ;)

  • 22. juuli 2015 at 18:29
    C

    No mind löödaks vabsee risti, sest omal ajal käru ostmiseks raha polnud ja kandsin lapsi sünnist saati kõhukotis. Mingist ergonoomikast polnud seal juttugi. No ega ma muidugi ikka pigem hoidsin last süles, aga kui käed väsisid siis toetus oli vajalik. Ja teate, mu lapsed on pikad, sirged ja saledad. Aktiivsed ja täiesti normaalsed. Mis siis, et nad rannas liiva sõid ja väiksema jaoks rp ei jagunudki.
    Mäletan kuidas kunagi räigelt sõimata sain kui lapsele soojal suvepäeval natuke jäätist limpsida andsin. Hea, et politseid ei kutsutud…
    Meenub üks lugu ajast kui lapsed juba kõndisid. Olime pikalt ringi kolanud ja viimased bussipeatusest koduni meetrid olid neile mõlemale justkui liiast. Haarasin nad nagu jahukotid kaenlasse, sest lisaks oli mul veel ka kaks toidukotti ja sammusin laste naerulagina saatel kodu poole. Naabrimammi sattus vastu tulema ja oi seda kisa siis, et issand niimoodi tassitakse siis lapsi. Oleks appi tulnud, aga ei.. tänitas kuni koduukseni.

    Pesupulbri teema on siin ka üleval. Ma olen oma elus proovinud kõiki pesupulbreid vist ja ainus mis pesu puhtaks peseb ja mulle allergiat ei tekita on ariel. Juu siis meie omavaheline keemia töötab. Leenu, lahe oled!

  • 22. juuli 2015 at 19:47
    Maiken Mardisalu
  • 22. juuli 2015 at 19:49
    Kadi

    Hei!

    Ma pole anmu ühegi postitusega nii nõus olnud! Ärge mõelge üle.
    Usun, et olete super head vanemad ja teil on õnnelik laps ;)

  • 22. juuli 2015 at 19:52
    Pisi

    Mina olen juba võtnud sellise seisukoha, et ma naudin elamist. Me ostsime koera. 750€ ja saime kommentaare, et nii palju maksab. Varjupaigast saaks odavamalt. Aga ma ei taha krantsi. Tahtsin kindlat tõugu. Selle asemel, et koguda raha oma kodu jaoks, mis on mitukümmend aastat ikka panga jaoks. Olen ma maha laitnud. Ma enne kogun raha, et minna perega kuskile reisile. Vaatan, et mitmed ostavad odavalt oma elamise, siis remondivad, töötavad mitme koha peal, et vâlja tulla rahaliselt. Enne elan üürikorteris ja tunnen end vabalt. Remondi eest vastutab korteri omanik, mitte mina. Tahan kolida mujale, siis võtan oma pere ja asjad ja lâhen. Ei ole vaja muretseda, et mis ma panga elamisega teen. Kas saan müudud kuna vaja uus elamine üürida. Milleks seda stressi.
    Kindlasti tuleb siia kommentaare, et oma on ikka oma. See Oma kodu ei ole seni Oma kodu, kui pangale on võlg tasutud. Seni, kuni maksad laenu, seni see ei kuulu sulle.
    Enne koolita, reisi, veeda aega perega, kui oled panga ori. On olemas nii odavamaid,mkui kallimaid üürikortereid. Pole vaja ajada luksust taga.
    Ma ei saa aru neist, kes tahavad olla teistest paremad. Söövad kuivikuid ja makarone, et maksta oma liisingut. Uut tehnikat ostetakse jârelmaksuga ja palgapâeval lâheb enamus tuludest maksudele.
    Mul oli sama kõhukott. Vâga mugav oli see.

    • 22. juuli 2015 at 20:23
      marimell

      Ma olen sama meelt, üürikorteriga puuduvad kohustused. Äkki ma tahan 10 aasta pärast Jaapanisse kolida?! Mis ma siis selle oma asjaga peale hakkan?

  • 22. juuli 2015 at 20:01
    Suive

    Las koerad hauguvad, karavan läheb ikka edasi :)
    Te ei ole lapse kasvatamisel mitte midagi valesti teinud, sest lähtute enda sisetundest, võimalustest. Tähtis on, et laps on terve, õnnelik, et vanemad on õnnelikud.
    Alati leidub neid, kes leiavad(või on isegi õigem öelda “otsivad”) vigu, mille kallal viriseda.

    Päikest! :)

  • 22. juuli 2015 at 20:18
    ###

    Teema kisub väga äärmuslikuks. Jah, see kui isegi last murule mängima ei lasta või põõsast marju süüa on muidugi ekstreemsem variant. Emad aga, kes teevad enne toolide, kottide jne ostmist uurimustööd, mis lapsele parim, ei ole mitte mingil juhul ülemõtlevad noored emad. Nad lihtsalt tahavad oma lapsele parimat. Ausalt, mul tulid judinad peale kui ma lugesin, et sa annad oma 6k maasikasorbetti!!!! Milleks??? Praegu ei pruugigi midagi juhtuda aga tulevikus võib tal erinevaid jamasid tulla. Jah võib aga samas ei pruugi aga ütle palun miks sa riskid? Ma ei viitsiks üldse kommenteeridagi aga sa nui neljaks raiud seda oma mõtlemist. Ei peagi olema ülemõtleja, pesema Miniriskiga aga sina oled hoopis teine äärmus, minu jaoks täiesti hoolimatu käitumine sinu poolt oma kõige kallima vara suhtes. Seda vabandust, et “vanasti oli küll nii..” olen kahjuks liigagi palju kuulnud ja need emad ei ole ka kõige kirkamad kriidid olnud.
    Ei saa väita, et võib süüa või mitte kõike, et lapsel poleks gaase. Ema, kellel ei ole olnud tõsiste gaasihädadega imikut, tõesti seda ei mõista. Osadele imikutele tõesti tekitavadki šokolaad või kes teab mida kohutavaid gaase ja loomulikult jätab ema söömata need asjad ja toitub kasvõi kapsalehtedest, et tema pisikesel oleks kergem! Mõned emad teevad KÕIK oma lapse heaolu nimel!

    • 22. juuli 2015 at 20:21
      marimell

      Kaks pisikest lusikatäit maasikasorbetti ehk mingit külmutatud purustatud maasikat, tõesti hirmus!

      • 22. juuli 2015 at 20:51
        Kadi

        Ma andsin lapsele enne 6 kuuseks saamist jäätist paar korda limpsida. Ma siis samasugune halb ema või hullemgi veel. :)

      • 22. juuli 2015 at 20:56
        ###

        Huvitav sorbett sel juhul kui ainult külmutatud maasikad…

      • 22. juuli 2015 at 22:37
        marimell

        Küsisin üle :)

  • 22. juuli 2015 at 20:29
    Õde

    1995 aastal sündinud õepoeg ei teadnud uhketest turvatoolidest midagi, mängis pottide ja pannidrga, sõi liha ja kartulit esimest korda 5 kuuselt ja on elus.
    Olen arvamusel, et laps ei ole miski imevidin keda klaaskapis hoida, allergiad, laktoositalumatus( viimase aja moehaigus) jne ei sõltu kindlasti sellest kas laps magab tatra-sule-vatiin padjaga, kas ta sööb maitsetut purgitoitu e ainetega või kodus keedetud kartul-porgand lisatud väike või ja pisike suts soolagi ehk.
    Kõik lapsed on allergilised millegi suhtes, 1995 oli ploomile allergiline, 2000 oli allergiline maasikatele.

    • 22. juuli 2015 at 21:08
      Anna

      Pole mõtet ka lapse peal eksperimenteerida! Selleks pole ta ju ka.

    • 23. juuli 2015 at 09:28
      Kats

      huvitav.. minu 1993 sündinud lapsel oli küll turvatool, mitte küll uhke aga siiski turvatool :)
      allergiast niipalju – mõlemad lapsed on mul allergilised mitte millegi muu suhtes kui mustsõstrad- arstid on ka imestanud, nii kui mustsõstart/mustsõstramoosi veidigi suhu läheb siis täpilised nagu punetised oleks :(
      ahjaa- laske nüüd mind maha aga minu väiksem laps sõi juba 5 kuuselt kohupiima :)

  • 22. juuli 2015 at 20:41
    laura

    Võiksid tegelikult siiski natuke uurida, kui raskeid haigusi võib põhjustada soola söömine kui beebi neerud ei ole veel välja arenemnud! (Oletan et kui ta sööb teiega sama siis seal ikka sool sees.. vähemalt väljas süües)
    Ja see nelja kuuselt beebile lisasöögi andmine muudab lapse immuunsuse kehvaks ;) pool aastat peaks ta ikkagi eakohast toitu ehk siis piima saama. Aga no see rong on läinud..
    ja poiss tundub ülesöödetud olema!
    Muidu tsill, ma ka vôtan iisilt seda tite kasvatamist ;)

    • 22. juuli 2015 at 22:41
      marimell

      Ülesöödetud?!
      No graafiku järgi keskel. Viimasel korral kaalumas käies, kui ta oli püreede peale läinud ehk 2x päevas pudru/püree, oli juurde võtnud vaid 530g ja sain arstilt isegi natuke sugeda..
      Vähemalt pole alakaaluline :D ja arvestades, et ta esimese 10 päevaga ligi 20% kehakaalust kaotas, siis on ta igati normaalses kaalus!

    • 22. juuli 2015 at 22:42
      marimell

      Ja ma arvan, et kõik mis ei tapa, teeb tugevamaks, ka immuunsussüsteemi

  • 22. juuli 2015 at 20:46
    Marija

    Jeerum. Kas inimesed ei saa aru, et igal oma arvamus ja see ka õige? :D
    Huvitav, kas see targutis Liisa on üldse lapsevanem, või kargab niisama tühja? :D

  • 22. juuli 2015 at 20:55
    Marlen

    Ma siiralt loodan:
    1. et Teie lapse seedesüsteem ja magu sellise “päris söögiga” alustamise ilma probleemideta vastu võtab ja Ta seetõttu kohe imikust saati mõnd keerulise nime, dignoosi ja raviga haigust põdema ei hakka..
    2. et Teil mitte kunagi isegi äkkpidurdust, rääkimata avariist ja tagant sissesõidust, ei tule läbi elada ja kui, siis vähemalt kasutate korralikku turvavarustust ja sel moel, mil ette nähtud
    3. Et Teie laps ei saaks mõnd füüsilist puuet Teile mugava atribuutika kasutamise tõttu
    4. Et Teie blogi lugevad “noored, rumalad, ülemõtlevad, tänapäeva moodsad kanaemad” jääksid oma liistude juurde ja pigem järgiksid arstide ettekirjutusi oma laste kasvatamisel ja ei tekiks mingi massipsühhoos, kus üle Eesti haiglad ummistuvad kinnipaistetanud afelaktilistes shokkides imikutest, kuna emmed ignoreerivad allergiate ohtusid.

    • 22. juuli 2015 at 22:39
      marimell

      Halllooo!
      Mul on olemas turvahäll ja isofix kinnitus ja kõik mis vaja, ega ma idikas ei ole, et ma laps süles või taburetil sõidan.
      Ja see kõhukott on ka okei, maitsed on erinevad. Minu jaoks tundus see parim. Siiski enimmüüdud variant!
      Jumala eest, chilllax!

  • 22. juuli 2015 at 21:07
    Anna

    Mina olen ka seda meelt, et üle mõtlemine ei vii kuskile ja ekstreemsustesse ei tasu langeda, aga tegelikult kui nii võtta, oled sina ka ju oma mõtlemiselt nö. äärmuses. Ma ise ei ole neid kandekotte kasutanud, aga no kujuta ette, et sa peaksid ise niiviisi rippuma. See on tõemeeli väga ebamugav. Võib-olla oli ka pahatahtlikke kommentaare, mina nägin ainult teadvustavaid, kus inimesed panid linke ja lugemist sulle. Ega raske on tunnistada oma eksimust. Samuti söömisega – on reaalne põhjus, miks ei hakata lastele kohe jumal teab, mida sisse söötma. Tasuks end enne kurssi viia, kui beebile tšillit, ingverit, maasikat jmt sisse sööta.
    See ei ole üldse solvanguna mõeldud, aga sul on endalgi olnud kehakaaluga probleeme küll ja küll, kuidas sa suhtud nii ükskõikselt oma lapse söömisse? Küll ta jõuab maitseelamusi saada oma elu jooksul. Sa võid lapsele teha karuteene.
    Hedon on super nunnu poisu!

  • 22. juuli 2015 at 21:26

    Ma ei tea no.. Tänapäev on ikka väga ära keeramas kõigega. Nagu lapsi tuleks kasvatada tõesti vatitoas ja hellitada ette ja taha. Ja mis neist pärast kasvavad? Midagi ei talu, midagi ei meeldi, midagi ei või teha ja üldse ise ei taha ja ei saa hakkama. Olen ise ka noor, 94 sündinud aga kuna mind kasvatasid palju vanavanemad siis olen ka seda nn vanemakooli kasvatust näinud. Söön pea kõike toite, viisakusest söön absoluutselt kõik ära kui vaja. Lihtsalt sellepärast, et vanaema ei lubanud kunagi toidu kallal pirtsutada. Olen küll astma all kannataja aga nii lihtsalt läks ja selles pole mu vanemad süüdi. Astma puhul olen ka õppinud üht, et kui keha ei saa millegiga harjuda siis hiljem ta ei pruugi seda enam taluda. Sp leian ka, et kui laps puutub kokku võimalikult paljude asjadega oskab keha ka kasvueas nn kaitset reaalselt ohtlike asjade (loe: bakterite jm) vastu ehitada.

  • 22. juuli 2015 at 21:34
    h

    ära tee plõksijatest välja.see üks kaks komentaari ei tapa. avaliku elu tegelaste elu :P:D
    peab harjuma.
    kui teil ja lapsel on hea, rõõm, õnn, olla armastatud ja elada murevabalt. siis teiste kisa pole oluline.

  • 22. juuli 2015 at 22:02
    L.

    Oi kui tuttav olukord.. oli kui tuttav :D Hakkasin ka lapsele suhteliselt varakult oma toitu andma,.. Püreesi sai juba enne 4 kuuseks saamist ja sõi ka korraga terve tuubi või purgi ära- ei olnud siin mingit lusikakaupa andmist ja mina olen ka ammu arvamusel et ma ei kasvata oma last raamatu järgi . Lapsel küll tulid osadest asjadest punnid peale , aga kadusid ka. Nüüd saime allergia testid tehtud ja teame, et sinep ja küüslauk. See ei tähenda et sa seda üldse ei saaks , iga paari nädala tagant pisut sinepit sisaldavaid tooteid nt sest siis suurem võimalus et kasvab sellest välja. ;) Arst ütles. Olen sõitnud autoga ühest linnaotsast teise nii, et istun tagaistmel ja laps süles, sest noh kui ämm nt on meid endajuurest autoga koju vedanud siis olen pidanud. Laps ELAB . Õiendada muidugi sain enamjaolt oma beebigrupist kõigilt, et mis ema ma olen ja et miks ma arstile ei lähe kui punnid peal ja miks ma üldse midagi ei tee , isegi lastekaitse saadeti kontrollima, et kas laps terve :D Need muidugi naersid, et nii ilusat ja head väljakutset neil pole ammu olnud. Pole ma selline ema, kes iga asja pärast jookseb arstile, kes istub emo uksetaga kui lapsel 2 punni rohkem peal kui enne või mis iganes pärast. sest kui laps tunneb end hästi ja on ikka rõõmus siis nahhui ma muretsen. Samamoodi mu beebigrupi emad arvasid et olen püstihull.. Mõni kirjutas et peale selle et peaksin lapsega arstile minema, peaksin ise ka ära käima e minuga pole kõik korras .. kas sellejaoks , et ei kasvata oma last vati sees `? ahjaaaa .. toidu kohta veel niipalju .. ma pidavat lapse peal katsetama liiga palju, et nagu ta oleks katsejänes .. Järelikult sina samamoodi ju :D Mul laps nüüd üle aasta vana ja terve ponks poiss. haige on oma lühikese elu jooksul paar korda olnud ja palavik ka aint siis kui põletik oli. Muide mu laps pidavat nn koguaeg haige olema..

    Pm tean mida tunned ja nõustun sinuga täielikult. ;)
    Päikest sulle ja teie perele ;)

  • 22. juuli 2015 at 22:39
    Kats

    Minu arust kogu see tibu-emmede ülepaanitsemine on praeguse aja trend. Ma kaotan kiirelt huvi, kui hakatakse targutama Missugune kõhukott , turvatool, söögitool ,vaksiin vajalikus või titetoit on see KÕIGE õigem. Rääkimata potitreeningust või unekoolidest.
    Lapse vanemana otsustan ma ise, millise vajaliku asja ma lapsele ostan. Kindlasti on olemas teatud tingimused aga peab ka mõtlema võimalustele. Kas üldse mitte midagi või veidi odavam… sry noh! pole mingi ultrarikas… ka turvahäll oli mul kasutatud.

  • 22. juuli 2015 at 22:51
    kris

    Ma enda lapsele kõike andnud mis ise söönud hetkel natuke üle 9 kuu ja pole miskit viga šoksid,jäätised,lihad,kala mis iganes korra oli ainult nohu ja ei miskit :D

  • 22. juuli 2015 at 22:56
    kai

    Minuarust kõik eco ja ergo on lihtsalt üks moevärk.Nagu geindus,mida rohkem naiselik tänapäeva mees välja näeb,seda ägedam.Kui mingi üritus mõtleb uue eco või ergo värgi välja,väänab sellele mingi krõbeda hinna ka veel ja kiidab takka kui hea ja tervislik(mis siis,et sama funktsiooniga tooteid on mustmiljon) see toode on,siis kõik lähevad kohe liimile ja ongi see ainuõige

  • 22. juuli 2015 at 23:15
    Evelin Merisalu

    Kõhus oli/on ju beebi igas asendis… Siis ei mölise ju küll keegi. Aga eks leitakse ikka mille kalla viriseda, nagu oleks maailmalõpp. Pilt on väga ilus, ja Hedon väga armsake :) nii nummid papud pisikesel, esimesel pildil.

    Ja ka mina kandsin oma last kõhukotis vahetevahel, pole nagu miskit häda :)

    Olge mõnusad edasi ! :) Päikest!

  • 22. juuli 2015 at 23:24
    Kadi

    Kui nüüd ausalt öelda siis mina ei näe selles kõhukotis, käimistoolides ja kõiges muus midagi halba, minuarust on kõigil oma arvamus, kes tahab oma lapsest mingisuguse memmeka kasvatada ja kes mitte. Minu arust on nende lapsed palju rohkem haiged ja kõike muud sellist, kes kasvatavad oma last raamatu järgi. Mina ei ole samuti teinud mingeid katseid lapse peal, et kas tal nüüd tekib allergia või mitte, ja voilaa, pole tal mitte millegi vastu allergiaid siiamaani.. Laps on siiski samamoodi inimene, olgugi kas ta on suur või väike, ta peab eluga täpselt samamoodi kohanema..
    Minu beebigrupis tehti sellest selline sõda, et ma ütlesin, et mu laps sööb mett, aga meel pidid olema igasugused surmavad bakterid, Noo mida veeel. :D :D
    Teine teema mille pärast sõda oli, oli see, et ma oma lapsele kommi annan paar korda nädalas, nagu sööks ta igapäev pakkide viisi neid, aga eii, lapsel tekkivad tähelepanu häired, unetus jms. :D Mis sest, et mu laps on juba aastane. :D Ma ei ole see ema, kes annab ma lapsele esimese kommi kui laps on 4 aastane :D
    Olen ise küll 17 ja laps on aastane, aga olen kindel, et tean lapse kasvatamisest rohkem, kui mõni tarkpeast 40 aastane ema, kes tegelikult ei tea midagi. :)

    • 22. juuli 2015 at 23:54
      M

      Mees ei ole surmavaid baktereid, küll aga võib selle suurtes kogustes söömine maksa pöördumatult koormata ja kahjustada. See “suurtes kogustes” käib täiskasvanute kohta, seega on lastele ohtlik juba tunduvalt väiksem kogus. Kui sa täpselt tead, kui palju mett su aastasele lapsele anda võib, siis muidugi pole midagi.

    • 23. juuli 2015 at 09:31
      Liisa

      Mõnest 40aastasest ehk oled tõesti mingis aspektis targem, aga lapse füüsilist arengut toetava osas kindlasti mitte. Absurd on väita, et tema keha õiges asendis hoidvad abivahendid kasvatavad lapsest memmeka – wtf üldse? Et kui tagad, et lapsel ei teki puusaprobleeme, x- või y-jalgu, rühimuresid jne, siis see on memmeka kasvatamine? Imelik pole sellist juttu ajada?

    • 24. juuli 2015 at 21:36
      ###

      Nii kõvasti ja valesti. Kurb kui igalpool on mainitud, et asi, mida ei tohi väikelapsele anda on mesi ja sa ikka teed seda? See näitab ainult rumalust ja harimatust, mitte targemat kui 40-aastane ema.

    • 2. august 2015 at 08:45
      elve

      tahtsin rääkida meest. 80-ndatel küll soovitati mett juba päris pisikesele, paari kuu vanustele lastele võis anda küll, ikka tilgast alustada ja mitte üle poole teelusikatäie korraga. Aga eks tuli jälgida, et allergiat ei oleks mee suhtes

  • 22. juuli 2015 at 23:38
    M.

    Esiteks ma ka eelmises teemas ei leidnud mölisemist/targutamist/sulle vastu haukumist jne vaid pigem inimesed jagasid oma kogemusi ja soovitasid sulle ja su lapsele häid alternatiive! Pole ju selles midagi halba?! :)
    Teiseks kui sa oled enda kasvatusmeetodites kindel siis miks iga jumala kord kui keegi sulle midagi muud soovitab haugud sa vastu ja siis tuleb kohe kaitsev postitus?! Kui sa oled endas kindel siis ei peaks ju? Enesekindel inimene suudab enda valikuid põhjendada rahulikult ja suudab teiste soovitusi naeratusega vastu võtta (kuid teeb kodus ikka nii nagu õigeks peab)! ;)

  • 22. juuli 2015 at 23:52
    meow

    Thumbs up! Väga nõus! Lolliks ei maksa tõesti minna.

  • 23. juuli 2015 at 00:44
    Kats

    Minu meelest keeravad esmakordsed titemammad kahte äärmusesse ära :). Ühed on sellised ülihoolitsevad kanaemad ja teised jälle vastupidi liiga uljaspead, vahepealseid mõistlikke mammasid tundub vähe olevat.

    • 23. juuli 2015 at 08:58
      marimell

      hmm… ma ei ole omastarust kanaema ega ka uljaspea :D

      • 23. juuli 2015 at 12:24
        Anna

        eksperimenteerida lapsega aga soovid, pakkudes talle sobimatuid toite, kandes teda talle sobimatul viisil. Kui sa armastad nõukaaegset kasvatusstiili, siis uuri, kas tol ajal soovitati lapsele nt tšillit sööta.
        Inimesed, kes eelnevalt viivad ennast kurssi, mis on imikule sobiv ja mis mitte, pole kanaemmed.

      • 23. juuli 2015 at 15:11
        marimell

        millised on sobimatud toidud? kus see kirjas on? see, et sina oma lapsele teisi asju annad, ei tähenda, et mina oma lapsele neid anda ei või.
        kus on kirjas, milline on sobilik kandmisviis? see on ikka iga vanema enda asi, kuidas ta oma last kannab või kuhu temaga läheb või mida temaga teeb. näiteks kui me spaas käisime, siis mul ka mõni imestas, issand, kahe kuusega spaasse… basseinis on bakterid… noh, mina läksin, teised ei läinud, ja siis? ja nagu beebiujumises ei oleks basseinis baktereid…
        veelkord – ei tasu üle mõelda ja ainult enda tõde peale suruda.

  • 23. juuli 2015 at 01:37
    Sirli

    Woohhooo. Mul on hea meel, et on olemas veel samamoodi mõtlevaid inimesi(emmesid),nagu mina. :) Ise olen samamoodi mõelnud mõni aasta tagasi ja jõudnud täpselt samasuguste järeldusteni, et 87ndal aastal, kui mina sündisin, polnud paljusid neid asju olemas, mis on praegu. Ja täitsa elus olen. Minu keha funkab nii nagu vaja ja üldse olen tugeva tervisega. :) Aga õnneks, siis kui minu lapsed paar aastat tagasi veel titastaatuses olid, siis ei olnud minu ümber selliseid emmesid, kes toitu ja jumal teab mida veel lapse peal katsetavad. :P
    Andsin lapsele süüa seda, mis tundus sel hetkel õige.:) Kui tahtis juurde, siis andsin juurde. :) Las laps sööb nii palju kui jõuab ja tahab ja soovib. :)
    Olen päris mitu korda kuulnud lauset, et lapsed on targad. Isegi taregmad, kui nende vanemad. Ja teate. See tõesti ongi nii. :) Meie endi lapsed suudavad meid nii palju õpetada. Nad õpetavad meile selliseid asju, mille peale Sa ise poleks ealeski tulnud. :)

    • 23. juuli 2015 at 01:42
      Sirli

      Lisan veel juurde tükikese jutu oma kommentaarile.:)
      Ma ei tea teisi emmesid, kuid näiteks minu noorem laps ei ole D-vitamiini saanudki. :) Okei. Vanem laps sai, kui ta päris beebi oli, kuid noorem ei saanud. Ja mulle üldse ei tundu praegu, et tema luud sellepärast nõrgad oleksid. :) Ka ei saanud ta espumisani, mida lastele antakse, kui beebi ise puuksutada ei saa või ei oska. Üldse tegin ma oma noorema lapsega palju asju teistmoodi, kui vanema lapsega. Igaks juhuks seda ma siin üles lugema ei hakka, sest äkki on pärast lastekaitse ukse taga:D

      • 23. juuli 2015 at 08:52
        marimell

        tunnistan, et loobusin samuti gaasirohtudest pärast umbes seitsme erineva proovimist, sest minu meelest tegid need asjad veel hullemaks. samamoodi tundis mulle, et talle Dvitamiin ei sobi… parem lasen talle päevas 5 minti päikest peale paista kui selle Dvitamiiniga teda piinan.

  • 23. juuli 2015 at 07:39
    Margaret

    Tubli oled!! :) Jäta meelde, et arvamus on nagu tagumik-igal ühel oma, ning mida iganes Sa ka ei teeks, teed seda alati kellegi meelest valesti ;)
    Mul on 2 last ning esimesega suruti ka igasuguseid öko jne asju peale (seda eriti ämma poolt). Teise lapsega on kuidagi teine-sest vanust on 30+ ja mind enam ei koti teiste arvamus :) Minu lapsed ja teen ju kõik selleks, et lastel hea oleks:)

1 2
15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://marimell.eu 300 0