#elulineblogi

Kaltsukakuninganna

Keegi kommenteeris Türgi reisi ajal Facebookis mingi mu pildi all, et julge naine, et julgeb öelda, et kaltsukast riideid ostab. Mu meelest pole siin midagi häbiväärset? Olen rott, et ostan kaltsukast? Ei ütleks. Ma reisin tänu sellele 3x aastas, et riiete pealt kokku hoian :) kes millesse investeerib, eks?!

Mu meelest on taaskasutus äge ja nii palju kui taaskasutada annab, ma ka taaskasutan. Eriti riideid. Samas kotid ja jalanõud on mul just kallimad. On ka odavaid suvalisi igapäevajalanõusid, aga näiteks ma ei kanna iga päev oma 200€seid kummikuid või 300€ käekotti. Samas, nad on kvaliteetsed ja nö püsivad. Mul on viimased viis aastat üks ja sama nö kott, mida ma kannan. See neetidega Steven Maddeni oma. Ja pealegi, kaltsukahuntidest saavad üsna kiirelt kaltsukahaid, kes leiavad ja skoorivad kokku parimad palad.

Mis kusjuures meenutab mulle, et 2012 sügisel ostsin ma endale saapad, tellisin Saksamaalt, täisnahast, maksid 7,50€ ja ma pole neid ära visanud, sest neid annab ikka veel kanda. Sujuvalt oktoobrist aprillini. Ja see aasta tuleb ilmselt kuues hooaeg.

Näiteks, kunagi leidsin ma Õismäelt ühest kaltsukast kaks Versace kotti, üks meeldis mulle sedavõrd, et ma ei julgenud selle hindagi küsida, sest arvasin, et mul pole selleks raha… Aga.. Selle oli müüki toonud mingi vanaproua kappe koristades ja poe omanik ei teadnud Versacest midagi ja selle hinnaks oli 7€. Ma ostsin selle ära ja see lihtsalt seisab mul kapis, ma olen seda kasutanud üks kord, Hedoni beebipilte tehes.

Küsisin toona ühelt Prantsusmaal elavalt sõbralt, kes kuskil moemajas seal töötab, et mis selline maksta võiks, ta arvas 2500€. Ma hoian seda veel, ega see mul kapis leiba küsi. Kui ühel päeval nälg majas, panen selle eBaysse müüki.

Ma olen küll oma tüübilt selline, kes kiirelt asjadest tüdineb, samas on mul kapis viis aastat vana öösärk, mis kusjuures, on sõbranna kaltsukasse viimise kotist saadud, ja on teeninud mind lugematul hulgal reise. See on õhuke, pehme ja lai – reisides imeline, kui juhtud ära põlema vms.

Teiseks, kleidid-särgid-kampsunid on kõige kiiremini vahetuv kraam mu kapis. Kui ma tahaks pigem, et mul oleks iga päev uus kleit, siis pole pointi mul selle eest maksta 35+ eurot. Nii palju kui ma olen poodides vaadanud, siis asjad mis meeldivad, maksavad 35, 49, 79€. Ma ei maksa sellist hinda kleidi eest! Noh, nagu ma ei maksa ka 50€ T-särgi eest, olgu ta või Alari Kivisaare enda õmmeldud.

Aga, kui juba jutuks tuli.. Kivisaar saatis meile kaks NOART särki.

Müstilisel kombel kadus Meelise oma umbes nädal hiljem ära ja ma ei saa aru, kuhu see kadus. Aga.. tuleb tunnistada, särgid on pehmed, pildid seal peal ei kooru, pestes säilib värv ja trükk, kaelus ei veni välja ja õmblused ei kisu viltu. Aga still, mina pole sihtgrupp :)

Mul on sel sügisel eriline probleem – nagu igal sügisel ja kevadel – kapp on riided pilgeni täis, aga selga pole midagi panna. No ma hakkasin reaalselt eelmine nädal sinna kooli midagi selga otsima ja ma leidsin ühe kleidi, mis sobis – st oli soe ja varrukatega. Meil on ju suvi läbi, mul ei sobi minna mingite õlad paljad kleitidega. Ja teine asi, mul pole eriti pintsakuid. Ja nende leidmine on mulle hullem peavalu. Mul on mingid omad kiiksud, mis ma tahan, et pintsakus oleks ja neid on väga raske leida. St mulle sobivad väga vähesed pintsakud. Ma olen nii lühike, st et ka pintsak kleidi peal peab olema lühike jne. Ja no jällegi, ma ei maksa pintsaku eest 50€. No ei maksa!

Aga tulles nüüd tagasi kaltsukakleitide juurde, millest üldse kogu postitus alguse sai, siis.. talvel kannan ma suurel määral teksaseid ja kampsuneid-pusasid. Kleite kannan reisides või suvel. Ja kuna ma ei taha, et kõik mu reisipildid oleks aastast aastasse samade kleitidega, siis ma ostan neid kaltsukatest. Jagub suvelgi kandmiseks ja siis müün ise maha olematu raha eest või annan ära ja ostan jälle kaltsukast uusi.

Kõige rohkem kleite skoorin ma alati euroga kevadel toimuvalt YMCA heategevuslikult kirbukalt. Seal müüakse Rootsi kraami (riideid, jalanõusid, kodukaupa, isegi mööblit) ja kõik asjad on 1-3€. Kleidid on tavaliselt eur. Sealt ostan ma endale alati näiteks Tai reisiks kleite – selliseid, et oleks hea kohapeal kanda ja hiljem sinna jätta. Seal taaskasutatakse neid for sure uuesti! Aga üldiselt on mu leiud nii head, et ma ei raatsi neid sinna jätta.

Vanasti käisin ma palju Paavlis, aga viimasel ajal on seal kleidid nii kalliks läinud, et ma ei taha ka kasutatud kleidi eest 10-12€ maksta, kui see just pole firmakas, millest ma tean, saab mu järgeva kümne aasta lemmik. Või mul on spetsiomm vaja mingi asja jaoks mingit kindlat asja. Seitsme-kaheksaeurone kleit peab ikka väga meeldima. Kuni viieeurised kleidid on mu jaoks sellised võtan või ei ja alla viieka rändavad tavaliselt kindlalt ostukorvi.

Viimasel ajal (aastal) olen ma kõik oma kleidid skoorinud Sarapuu kirbukast. Ja üle 8€ pole maksnud. Kuigi seal peab räigelt tuhlama, et norm hinnaga asju leida. Mõne meelest on okei kasutatud H&Mi kleidi eest 25€ ka küsida. Siis saan H&Mist juba uue. Minu meelest sellist hinda maksta pole okei.

Nii ma eelmisel nädalal oma sammud jälle Sarapuu kirbukasse vedasingi, et mõni talvisem kleit skoorida…

29€: pluus, mantel ja kolm kleiti. Hedoni sinine jope ja kindad mis paistavad olid 8€ kokku

Päev varem sain Uue Maailma Kirbukalt 10€ ees veel halli villase mantli (see mis ülemisel pildil seljas on). No mida sa hing ihkad. Sügis võib oma tuultega valbalt tuulama tulla, ma olen varustatud.

Kuidas suhtute kirbukas tuulamistesse? Kas seal parimaid palu otsides on roti tunne või pigem mõtlete nagu mina, et taaskasutus on khuul ja milleks maksta kleidi eest mitukümmend euri?

40 thoughts on “Kaltsukakuninganna

 1. Minu meelest väga Ok, siis kui Eestis elasin käisin ka kaltsukates palju,ainult et siis (10 aastat tagasi) sellest kõva häälega ei rääkinud…. Soome kolides ei pidanud n.ö häbenema, siin on niiiiiiii palju kirppareid ja KÕIK käivad seal, ja siin pigem uhkuse asi et näe mis ma leidsin jne, kuigi mõneti on siingi hinnad tõusnud , st et mõni küsib oma h&m hilbu eest rohkem kui see poes maksab, aga üldiselt ikka on head hinnad ja kannatab tuuseldada + olen oma beebilegi enamus asjad kaltsukatest saanud, milleks maksta body eest suuri summasid , kui beebi kasvab nii kiiresti ja kuu ajaga juba asi väike on

 2. Ei kài ja siis olen ilgelt kade, kui sôbranna leiab midagi eriti head. Ma ei jaksa poeski otsida. Pole üldse shoppaja tüüpi. Kohe hakkab rahast kahju, samas làheb ja ostab siis 100sed teksad ja 200se jope eks. Aga no need siis ikka ilgelt meeldivad ka.
  Kleite vahin tàiega ja riskin ka netist osta.
  Peaks ehk ikka tôesti kaltsu ründama, aga siin polegi suurt miskit. Tallinna jàlle ei viitsi ju selleks tulla.

  Ps! Hall peplum stiilis pluus ja must kleit on (y) seljas. Samas see roosa hôlst teeb jumala suureks sind.

 3. Ma armastan kaltsukaid
  Milleks ma pean maksma 20€ teksade eest, kui kaltsukas saan ma selle eest 4-5 paari
  Meil siin üks jummala hea kaltsukas, kus asju saab mingi 50sendi eest
  Igatahes- taaskasutus on IN!

 4. Kas sa oled all võtnud? Jub mõnda aega vaatan. Või on riided õiges suuruses ja soeng teeb imesid?

 5. Mina ostan oma teismelisele pojale taaskasutusest aeg-ajalt. Sest lapsed kasvavad nii ruttu. Endale väga ei leia, sest mul suur riiete suurus.

 6. See võltshäbi jäi puberteediikka. Veider kui täiskasvanud inimese sellise asja eest häbi tunneb. Ma ostan rohkem siiski riideid poest, kuna kaltsukas tuuslamiseks peab olema palju aega, mida tihti ei leia. Aga kui võimalus on, siis sammun küll piisakestki häbi tundmata mis iganes kaltsukasse. Mu meelest on ju ka igasugune taaskasutus just IN.

 7. Kuna ma päris Tallinnas ei ela ja marsruut töö-pood-lasteaed-kodu võtab märkimisväärse aja, siis kaltsukatesse kohapeale ma (enam) ei jõua, vanasti küll. See-eest olen viimastel aastatel suurema osa oma garderoobist osta.ee-st skoorinud :D Muidugi on seal mitu “aga”: hullult peab lappama ja nö “nina” olema, et norm asjad üles leida (mitte 25eurised HM kleidid, mida isegi mainisid), proovida ei saa ehk peab mõõtudega läbi ajama ja päris-päriselt ju piltidelt ei näe ka. Samas ma olen alt läinud seni vast paari-kolme asjaga, üldiselt ikka tunnen ära, kas on “minu asi” või ei. Lapsele olen samuti palju niimoodi ostnud.

 8. Mul täpselt samasugune seisukoht kaltsukate suhtes. :) Just eile otsisin, et äkki oled teinud mõne listi oma lemmikutest kaltuskatest. Võiksid teha. :)

 9. Mina olen ka kaltsukahunt. Üks peretuttav peab kaltsukat ja see mul nagu kodupood . Ja miks ma peaks seda häbenema?

 10. Mina fännan kaltsukaid sest ma hindan kvaliteeti. Kaltsukast saab 15€ eest hea kvaliteediga asja, mitte ei osta a la NewYorkerist. Lisaks ei jaluta keegi sama riidega naljalt vastu.
  Minu riidekapi pärlid kõik kaltsukatest pärit.

 11. Ma olen suur fänn katsukatele. Kuigi kirbukatest ma väga ei leia midagi, Viljandis on neid palju aga No nagu sa ütlesid, miks ma peaksin ostma h&mi kleidi 25€ eest kui see on kasutatud ja poest saab sama hinnaga. See ajabki närvi, et vahel küsivad inimesed jubedate topiliste kaltsude eest selliseid hindasid, et ma ei saa aru, kas mina olen imelik, et ei raatsi maksta või nemad, et üldse julgevad küsida niimoodi. :D Kuigi vahel jah leiab mõne hea leiu, aga siis tavaliselt ei sobi suurus. Ja Paavli kaltsukas on jah jube kallis. Okei vahel ajaviiteks võib käia aga sealt korvitäie asju ostad siis maksad sama palju, kui mõnes odavamas poes.
  Ja PS, oled kindel, et see Versace kott on originaal? ;)

 12. ma olen täielikult taaskasutuse inimene riiete poole pealt. vahel satub ka mõnda riidepoodi. kuigi enamus riidemargid inglise, välismaa jms on ka soodsates poodides n.ö, milleks maksta rohkem.
  spordiriideid, koduriideid-kleidid, püksid, pusad, retuuse, jalanõusid jms suudan kergelt soodsalt osta, kuid teksaseid sobivaid alati ei leia.
  kui oli raha rohkem ostsin kallemaid lõhnu netist, kuid nüüd see hullus ka möödas.
  jalanõusid võiks ka vähem olla, kuid seda ostan ka üha vähem.

 13. See on vist joppamise küsimus.. ma ei leia kaltsukatest mitte kunagi midagi. Lõpuks vihastan, et selliste kaltsude eest hingehinda küsitakse ja kõnnin minema :D

 14. Aga mis kaltsukatesse puutub, siis mul on pikalt mingi kiiks olnud – mulle on hakanud vastu mõte, et keegi on kandnud neid riideid. Lapsena ostis ema mullegi kaltsukast riideid, nii õues trööpamiseks kui ka mõned korralikumad, millega koolis ja mujal käia.
  Küsimus ei ole minu jaoks, et mul oleks piinlik vms kaltsukas käia, ma ei oska seda kuidagi seletada.. Samas sõbrants vedas mind mõned kuud tagasi Paavlisse, mille kohta olin igasuguseid imejutte kuulnud, kahjuks lahkusin vaid ühe pluusiga (kahjuks just sp, et sõbranna on sealt ikka megailusaid asju skoorinud ja mul oli siis ootusärevus suur :D)
  Miskipärast, kui olen ka mõnda kaltsukasse sattunud, siis ei ole midagi head näppu jäänud. Äkki vähese käimise viga? Mis muidugi seal Paavlis ka silma jäi, et hinnad ei ole kohati just kaltsukale kohased, sama raha eest saangi uue asja – nagu sinagi välja tõid. Samas – mõne inimese jaoks loeb mõte ise, et miks osta uus, kui saab kasutada vana. Mina kellelegi mingit hinnangut küll sellepärast ei anna :)

 15. Mina olen kaltsukahull. On asju, mida ostan alati poest..nt pesu ja lastel vähemalt üks komplekt õueriideid võiks ka uued olla, et soojapidavuses kindel olla. Kui just tuttava või usaldusväärse müüja käest teise ringi omasid ei saa. Vahel veab, kuid olen viimasel ajal petta palju saanud. Kuna pisem laps vanuses, kus kaltsukast väga ei leia, sest nii ära kantud juba, siis olen natuke poest ka ostnud. Ei ole nõus ostma kasutatud retuuse nt 5€ tk. Esimesed riided aga sain pea kõik teiselt ringilt. Ise annan tasuta edasi ka poest ostetud riided. Pole asi millega rikastuda. Kaltsukates veab mul suht alati. Enda ja suurema lapse kapi sisu 80% just sealt saadud. Lapsele meeldib, et eristub teistest :)

 16. Taaskasutus on ok, kui inimesed hinda pannes mõistavad, et see on KASUTATUD! Kasutatud asja eest uue hinda ei maksa. Jah, ma saan ka aru, kui on firma värk või käsitöö, mis maksab.
  No nt kasutatud H&M laste pluusi eest ma nt 3 eur netis ei maksaks. Sest ma tean, et selle saab headel päevadel juba poest uuena sama hinnaga. Panen posti juurde ja saan poest odavamaltki. :)
  Tahaks ka sinna Sarapuule minna, aga ei jõua kuidagi.

 17. Olen ka väga suur kaltsuhunt ja postitust lugedes oli nii hea äratundmisrõõm! Ainsad asjad, mida ma olen nõus poest ostma, on pesu ja sokid. Kui keegi oma riidekappi tuulutab, tahan kindlasti alati kõrvale pandud riided üle tšekkida, sest midagi ju ikka leiab ;). Oma kapist riideid sorteerides ei ole mul kohe üldse kahju ära anda kas või kaks kotitäit riideid täiesti niisama. Ma ju pole nende eest kas ise maksnud või olen saanud imeodavalt (win-win olukord!). Nüüd sügise tulekuga avastasin üsna ootamatult, et ma olen kapi koristamisega niivõrd liiale läinud, et kõik oma sügisjoped või kampsunid olin suve jooksul jõudnud ära jagada :D. Niiet… uus tiir kaltsukasse ja tuulekas nagu niuhti olemas!

  1. Mul sama teema Hedoni asjadega. Liiga palju sortisin välja :D
   Aga enda asju jagan ka suvalt laiai kogu aeg – siis põhjust kaltsukatest asemele skoorida.
   Sokid tõesti ainus asi, mida poest ostan. Pesu proovin ka soodusmüükidelt hankida. Nüüd suvel saingi BonBonLingeriest nii hea hunniku soodsalt :)

 18. Head leiud!:)
  Kaltsukas käimine on minu jaoks täiesti normaalne, igati pooldan nii taaskasutust kui säästmist. Ilmselt juba seepärast, et mu ema töötas kogu mu lapseea kaltsukas müüjana. Kõik rõivad olid sealt pärit ja kandsin alati korralikke, erilisi,lahedaid jne riideid.
  Tundub, et selliste poodide, kirbukate külastamine on praegu in, kindlasti mitte taunitav.
  Täna just skoorisin kolm kleiti 3€ tk ja tuttuue laheda nahktagi 6 €.
  Head shoppamist kõigile:)

 19. Esimene pluus sobib IMEHÄSTI.Kas ostsid ära?
  Ja soovitan mitte kottis riided kanda nagu viimane kleit.Kaotab Su ilusad kurvid Leenu.

 20. Ma jumaldan kaltsukaid. Mu eelmise nädala parim ost, tegelt kõige aegade parim ost oli http://www.friitala.fi/naiset/nahkatakit.html nahktagi sellelt firmalt.
  Maksis 1-2€. On minu silmale uus ja kasutamata, ühtegi kriimu pole. Oli tuulutusmüük, kus müüdi kotiga. 6€ oli 60l koti hind. Kuna sain sealt lastele ka mitmeid riideid, siis täpset hinda pole.
  Eile sain kummalegi lapsele Ticket to Haveni softshellid…kulumata ja korralikud, suurus 152.
  Nii äge on kaltsukates käia!

 21. Minu arvates on tänapäeval see taaskasutuse populaarsus hoopis kaltsukates kauba hinda megalt kergitanud ja HMst, Lindexist ssab hilpe soodukaga isegi soodsamalt. Ehk siis kaltsukast saad pluusi või kleidi suurema hinnaga, niiet ei ole üldse “vaeste teema” :D

 22. See on üks mitmetest põhjustest, miks ikka aj jälle oootan Eestisse minekut – et saaks kaltsukasse! :P Siin Saksamaal ei kannata kaltsukad mingit võrdlust, asjad on rääbakad, aga hind on vaata, et kõrgemgi kui uuel asjal a la ole õnnelik, et said cool olla, taaskasutada ja kaltsukast osta. Ma väga armastan kaltsukas käimist, aga olen tähele pannud, et kulutan siin megalt aega tuhlamisele ja ei skoori tihti absoluutselt mitte midagi.

 23. Mina olen suur taaskasutuse fänn. Garderoobist päris suur osa on pärit kirbukatelt või sekkaritest. tavaliselt ostangi nii jakke, kleite, pluuse, toppe ja muid selliseid casual riideid. mulle meeldib kui asjad on ringluses ja kui keegi saab rõõmu näiteks minu “vanast” kampsunist, millest lihtsalt tüdinenud olen või ise skoorin mõnelt kirbukal hea hinnaga kleidi. samas on mul garderoobis ka nö kalleid “investeeringuid”, viimane 1500 eur LV käekott, mida näiteks kunagi oma lapsele saan edasi anda. aga igal juhul olen suur kirbukate fänn ka juba keskkooli ajast olnud, kui ei olnud võimalik uusi riideid osta aga tahtsid vanadele vaheldust ja ägedaid leide otsida. aga arusaamatu on see, kui sellise kantud kiirmoe või topilise firmaka eest küsitakse kirbukal poe hinda.

 24. Minul on ka iga riideeseme suhtes mingi piir või summa, millest ma pole nõus üle maksma. Ja aastaid järgin seda. Kusjuures toimib siiani. Toimiks veel paremini, kui viitsiksin šopata rohkem, aga väga ei..

 25. Käin iga nädal, ostan ka netist (osta ebay), eelistan kindlaid firmasid. Ka jalatsid on kallid ja kasutatud. Samuti kotid. Laste riided samuti- kvaliteet loeb, mitte see, et peab uus olema. Kodukraam ka enamus kirbukatelt. Väga meeldib. Ülejäänud raha eest nö ostan elamusi- väljasõidud, puhkused lastega, hea toit jne.

 26. Kaltsukates peab oskama käia! Ma ise olin nende julm vastane ja ostsin kõik oma riided poest- ma ei tea miks mul see põhimõte oli. Aga siis 20ndate alguses mul vend sai endale ägeda pruudi, kes mind oma kaltsukaretkedele kaasa kutsus (ta käis 5x stiilsemalt riides kui mina!) läksin siis tähtsa näoga muidugi. Esimesed 10x ma pakun ma lihtsalt seisin seal kaltsuhunnikutes ja vaikselt tuulasin, kui venna pruut likslikslakslaks 10miniga käed asju täis ja juba lendas proovima :D mul oli selline kultuurishokk. Aga tänaseks päevaks olen ma ka suht pro tuulaja :D ja mul on kapis nii 100euriseid denim dreamist ostetud teksasid, facebooki “butiikidest” ostetud poola kaltse, sportlandi ülehinnatud spordiriideid/ülerõivaid KUID siiski julgelt pool kappi on kirbukatelt-kaltsukatest ostetud riideid ja nende viimaste üle tunnen ma kõige rohkem rõõmu, sest mul on alati niii hea meel kui ilusa ja hästiistuva asja nii väikese raha eest saan :) 1 lemmikumaid on Kadaka Kirbuturg Mustamäel.

 27. Väga tihti ei käi, aga ei näe üldse põhjust häbenemiseks. Viitsimist peab aint olema.
  Muide kus ja millal see YMCA kurvikas toimub v kust selle kohta infot saab ? :)

Comments are closed.