#elulineblogi

Kas loete ka ainult pealkirju ja sisust on suva?

Ma näen kasvõi meie blogi (heiteritest), et tihti loetakse lihtsalt pealkirja ja minnakse otsejoones kommenteerima, süvenemata üldse sisusse. Siiamaani on teatud hulk postitusi, mida keegi on kuskilt kuulnud – „keegi ütles, et nii oli, ma ise nägin ainult pealkirja..“ – ehk siis tihti jääb inimestel sisu üldse saamata.

Kui võtame praegu suvalised pealkirjad Delfist – ma ei ole ühtki postitust lugenud.. Aga ma võiksin eeldada, et.. mingi naine sai surma, sest auto tagurdas otsa (olgem ausad, tegelikult võis ta naist ainult riivata, aga lugedes pealkirja..), Isamaa võiks pillid kotti pakkida (samas võib lugu rääkida sellest, et 20 aasta madalaim, aga ikka keskist ja reformist ees), loen küll, et osaliselt taastub reisijatevedu, aga kamoon, see on ju pealkiri, raudselt kõik piirid lahti ja mine kuhu tahad. Hmm.. põhiseaduslik kord väriseb – ma ei ava isegi seda uudist, aga kui ma nüüd näen Facebookis samal teemal kedagi sõna võtmas, siis räägin kaasa, kiren kõlava häälega kuigi ma ei tea ööd ega mütsi, millest tegelikult jutt on. Keit Pentus, mida naine üldse teab, võiksin ma pealkirja lugedes mõelda ja ilmselt teevad nii kümned, kui mitte sajad või tuhanded delfidebiilikud, kes ainult pealkirja loevad. No näed, ma ütlesin kohe, et koroonaviiruse tootis inimene, seda oli vaja majanduslanguse tulekuks ja tekkeks Ja ma ei pea seda uudistenimekirja jätkamagi, et te aru saaks, et uudist lugemata, EI SAA ma neid teemasid kommenteerida, sest ma ei tea nende sisu.

Läheme nüüd süviti. Võtame kaks uudist:

Õnnetus leidis aset eile kella 14.00 ajal Tallinnas Kotermaa tänav 4 juures, kus 52-aastane mees sõitis sisse lülitatud kollaste vilkuritega sõidukiga Ford Transit mööda jalgratta- ja jalgteed. Tagurdades liikunud Ford sõitis otsa jalakäijale, 37-aastasele naisele. Jalakäija toimetati Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse.

Esiteks, ma ei saa aru, miks sellist sisutühja uudist üldse toota, et feedis oleks iga 10 minuti tagant „uus uudis“ – mida see info mulle annab? Et äkki mu ema-isa  elavad Kottermaa tänaval ja nüüd ma saan veits paanitseda, et appi, kas see oli mu ema kes selle löögi sai. Vähemalt sain ma uudist avades teada, et auto ikkagi naist ei riivanud, vaid sõitis ikkagi otsa. Marraskil põlvega vaevalt kedagi haiglasse toimetatakse. Aga suures plaanis – täielik tühi-tähi ja kellelegi mitte midagi teada ei anna.

Vaatasin, Delfi toodab 3h jooksul ca 40 uudist, millest julgelt 80% on mingid pressiteated, „sisuturundus“, täiesti mõttetu mass, et olla „esimene, kiirem, sisukam“. Ma ei tea, minu isiklik arvamus on, et parem kaks sisulist ja uudisväärtusega uudist kui 20 masstoodangut, mis on lihtsalt sisutäide.

Võin eeldada, et koroonauudis on põhjalikum:

Maailma avalikkus ja teadlased kalduvad enamasti uskuma, et üleilmseks paisunud koroonaviiruse puhang sai alguse Hiina linnast Wuhanist metsloomaturu kaudu, ning et algselt nahkhiirte kantud viirus nakatas seal (võimalik, et veel mingi teise looma kaudu) inimese.

Mitte nii pikk lugu kui ma eeldanuks, aga piisavalt pikk, et korrata juba kuuldud juhtumeid, surmade arvu, levikut jne. Ehk siis tegelikkuses on kaks lõiku uut ja kasulikku infot.

Kuhu ma jõuda tahan on see, et tänapäeva kiires maailmas on müra niigi palju ja keegi ei viitsi lugeda sada korda ühte sama, eriti kui asjad korduvad ja sa pead hullult selekteerima mis on „uus info“. Aga uudisteportaalid ei saa teha kahelõigulist uudist, sest see tunduks imelik, seega tekitatakse sinna ümber mull st lugu, et oleks midagi lugeda ikka ka, suva, et see on vana ja korduv info.

Selle (ja ükskõik millise) uudise saaks edasi anda 10 sekundi ja 20 tähemärgiga

Ei usu? Mina usun, sest ma just kogesin seda.

Mul jäi digi geeniuses silma uudis, et eestlased lõid uudisteäpi, mille kaudu edastavad nad uudiseid just nii kiirelt ja kergelt. Sul ongi pealkiri ja üks-kaks lauset sisust, mis on OLULINE. Ja sul on uudis käes, sa ei pea selleks mitu minutit skrollima ja diagonaallugemist harjutama.

Ma tõmbasin endale huvi pärast kohe selle äpi alla ja asusin uurima. Noh, Snoop dogg mind ei huvita, samas sain ma kiirelt ülevaate muudest asjadest. See tundub mulle veits nagu Insta Story, hea, kiire ja ülevaatlik, ainult et paremale klikkamise asemel pead kerima. Ainuke miinus, mille ma välja tooksin on see, et ei saa valida kategooriat – näiteks ma välistaks muusikauudised – mind ei huvita, samas maailmapoliitikaga võiks kiirelt kursis olla. Praegu näiteks ma jätan sujuvalt välisuudised pigem vahele ja loen muusikauudiseid, kuigi seal äpis toimiks ma vastupidi, sest.. Ma tean, et kuskil Delfis oleks maailma välisuudis kilomeeter ja muusikauudis maksimaalselt kolm lõiku ja selle aja ma leian, poolt tundi mingit süvaanalüüsi ma teha ei viitsiks.

Ehk siis, geniaalne leiutis. Kes tahavad kiirelt uudiseid tarbida siis App Store’is saadaval – So.Fa.Dog
#KOOSTÖÖ