Kellel on õigus?

Mina olen enda lapsele lasknud teha kõik riiklikult kohustuslikud vaktsiinid, on palju neid, kes neid teha ei lase. Kumbki meist ei käitu siinkohal valesti, vaid oma tõekspidamiste järgi ja oma lapsele parimat soovides…

Mulle meeldib reisida nö basseinireisidele, ollagi suurema osa ajast basseini ääres ja lihtsalt puhata, paljude meelest on see mõttetu ja reisile tuleb minna selleks, et seigelda, matkata, võimalikult palju ringi trippida ja näha.

Minu meelest on homoseksuaalsus sama normaalne nähtus kui vasakuläelisena sündida. Olgem ausad, paljud seda vaadet minuga ei jaga. Mis siis, meil mõlemal on õigus oma arvamusele.

Mina leian, et inimese ilu algab seest, mitte väljast tuunitud tissidest, ripsmetest ja küüntest. Nii mõnigi ei jaga seda arvamust, ja mis siis?

Meie valik oli elada kolmekesti ühetoalises korteris, mõne inimese jaoks oli see mõeldamatu, sest kahene oleks palju parem ja mõnusam. Oluline on see, et mina olen oma valikutega rahul ja õnnelik.

Ma tellin suurema osa ajast oma toidukaubad kulleriga, et kulusid kontrolli all hoida, siis paljudele meeldib igapäevaselt pärast tööd poest läbi käia ja õhtuks söök valida.

Ma leian, et koroona on hetkel ülepaisutatud teema, et majandusele anda pauk, mida kõik ammu ootasid. Paljud seda arvamust ei jaga. Mis siis. Ei peagi. Igal ühel on oma tõde.

Mina ei pese turult ostetud maasikaid, kui ma neid meie perele serveerin, sest minu meelest teeb vesi nad rõvedalt plögaseks. Kui meile tulevad külalised, siis pesen kõik kokkamiseks mõeldud juurviljad/puuviljad ära, sest ma tean, et on inimesi, kes pesevad isegi pakendatud salatilehti, rääkimata arbuusist. Kui ma kokkan teistele, siis austan meie erinevaid vaateid.

Mina ei ole kunagi ravinud oma last MMS-iga, sest minu meelest on see debiilsuse tipp, ometi on neid, kes sellesse usuvad ja oma lapsi klooriga sisemiselt ravivad. Minu jaoks toimib paremini igapäevane küüslaugu-sibula söömine, mida toidu sisse peidan, värskelt pressitud apelsini-sidrunimahla shotid, et immuunsust tugevdada. Kellele ema, kellele tütar – iga ühe enda valik.

Minu laps läheb augustis lasteaeda lühikeste pükste ja pusaga, sest selleks ajaks kui nemad õue lähevad on juba kakskümmendkraadi. Paljud panevad lapsele juba talvekombe peale. Ma panen talle talvelgi ainult meriinopusa ja jope lasteaeda minnes, õue minnes paneb kombe. Ma ei ole kunagi lapsele seitset kihti riideid pannud ja üle pakkinud, samas on neid, kes seda teevad, kas see on sellepärast vale käitumine? Ei, iga ema teeb nii nagu tema arvab, et on tema lapsele hea.

Mina ei vali EKREt, sest meie vaated on teineteisest sama kaugel kui Maa Päikesest, aga paljud teevad seda. Igal inimesel on vaba voli valida keda ta soovib.

Täpselt nii palju kui on inimesi, on ka erinevaid arvamusi. Pole lihtsalt parata, et kõikide arvamused ei ole kõikidest asjadest samasugused. Aga see ei tähenda, et ühel või teisel on vale arvamus. Igal ühel on alati omad tõekspidamised, mille järgi nad elavad.

65 thoughts on “Kellel on õigus?

 1. Aga sellest sa ei taha aru saada, et karjaimmuunsuse loogika, mis kehtib vaktsineerimise puhul on see, mis koroonaviiruse levikut pidurdab? Ühiskondlik vastutus, nõrgemate kaitsmine. Kas sinu meelest Itaalias surevad inimesed on ülepaisutatud? Äkki on välja mõeldud? Võiks ju natukene oma ninast kaugemale vaadata. Tegemist on uue haigusega, mis ründab inimese üht olulisemat organit, kopsu. Püüa sa ilma kopsuta hingata. Sina ei tegele spordiga, ei liiguta ennast, sul muidugi pohhui. Mina istun kodukontoris ja väldin inimesi, sest ma ei taha kopsupõletikku, mul on see olnud. Ma tahan oma normaalset elu edasi elada võimalikult kiiresti. Ja sellised lillelapsed, kelle meelest on kõik välja mõeldud ja kunstlikult üles puhutud, ajavad marunärvi. Täiskasvanud inimesed olete, uskudes Eveliisi muidu täiesti normaalsed inimesed, nüüd on mul tunne, et Eveliis on pime.

  Vandenõuteooriana kõlab muidugi kenasti, et hiinlased maailmamajanduse kukutamiseks viiruse maailma valla lasid, aga kas on vaja neile abikäsi anda? Kohatu on see eneseõigustus, mõistlikum oleks olnud vait olla. Mõnikord tundub, et teete selliseid asju tähelepanu saamiseks, aga praegu…

  1. Palun uuri natuke internetist milline on eestis suremus tavalisse hooaja grippi. Eelmisel talvel oli see 60 inimest, möned aastad tagasi isegi 250 inimest. See on täiesti tavaline, pole see Covid19 ka teistsugune. Löpuks jäävat hiinlased vöitjaks kes selle köik maailmale ette söötsid. Majanduskrahh tuleb nii suur et hirm hakkab. Ise elan Rootsis, eelmisel talvel suri siin 450 grippi, nüüd on 11 surnud koroonasse ja paanika on totaalne. Köik 11 olid väga raskesti haiged juba enne. Loomulikult oli koroona ringluses juba ammu enne kui see meediasse jöudis, kuna töötan hotellis ja puutun palju hiinlastega kokku siis arvan et meie köik pödesime selle juba jaanuaris läbi, olime haiged ära ja elu läheb taas edasi. Itaalia suremus on seoses rahvastiku körge vanusega, neil on eakamaid inimesi protsendiliselt rohkem. Eks vaatame siis paari kuu pärast palju neid surnuid on ja kui suur majanduslangus on ja kas see köik oli seda väärt. Mina ei ole karantiini poolt, önneks meil seda Rootsis veel ei ole ja mina olen reisimise poolt, isegi hetkel veel. Väga öige oli minnaTaisse praegu ja ise tulin ka just Balilt tagasi, oleks teadnud et köik nii lolliks lähevad siis oleksin sinna jäänud pikemalt.

  2. Agnes on kõik öelnud, mida öelda tahtsin. Olukord on hull just seetõttu, et inimesed nagu teie olukorda alahindavad. Mu pere on täiesti terve, aga tühistasin juba enne teie Tai reisi (postituse pealkirja muutmine ja kommentaaride selekteerimine ei muuda teie suhtumist) ja piiride sulgemist enda, oma mehe ja meie lapse reisid minu vanemate juurde Eestisse, mis kõik pidid eriaegadel toimuma. Üks põhjustest oli, et ei taha mööda lennujaamasid kolistada, viirust üles korjata ja levitada. Töötan ise tervishoius ja ausalt öeldes on see olukord vaikus enne tormi…. eile andsime allkirjad, et oleme valmis puhkusest ja ületundidest tingitud õigusele vabadele päevadele määramata ajaks loobuma… Aga seni, kuni jätkub inimesi, kes mõtlevad, et kõik on ülepaisutatud, võib reisida ja mõelda nii, nagu ISE TAHAN, peavad mingid inimgrupid sellevõrra rohkem veri ninast välja pingutama. Loo mõte on see, et on olukordi, kus ei saa mõelda ja teha nii, nagu ma just ise tahan. Käitumisvabadust selle viirushaiguse puhul ei saa võrrelda poliitilise valikuvabaduse ja seksuaalse orientatsiooniga. Kes nii võrdleb, on kahetsusväärselt rumal inimene.

  3. Kuidas see jauramine nüüd teemasse läks :O?! Marimell ei rääkinud midagi sellist, millele sa vastu puikled??

  4. Agnesele. Kuidas see jauramine nüüd teemasse läks :O?! Marimell ei rääkinud midagi sellist, millele sa vastu puikled??

 2. Mina ja veel tuhat inimest arvavad, et hetkeolukorras valitsuse poolt kehtestatud reegleid ja soovitusi võiks ju kuulata! Kirjutasid enne, et sul pole probleemi nende täitmisega aga ometigi peale Tenerife, kui pidite 14p kodus olema, sõitsite teie hoopiski uuele reisile! Kuidas siis nende reeglite ja seadustega teil lood ongi?

  1. Kui me Tenerifelt tulime, ei olnud veel mingit karantiini siin kehtestatud ja ma ei pidanud olema 14 päeva kodus. Kui oleksin pidanud nagu praegu, siis oleksingi olnud. Kui aus olla, ma isegi ei osanud unes näha, et see koroona teema nii hulluks läheb.

 3. Minu teada ringles sel suvel üks instagrami postitus, kus turumüüja oli öelnud: “Sel aastal julgen ka ise esimest korda oma maasikaid süüa, sest ma ei jõudnud sel aastal nende pritsimiseni”. Ma olen suht kindel, et kõik turul müüdavad maasikad on pritsitud keemiaga ja neid peaks pesema, kuigi sellest muidugi väga palju kasu pole.

  Ja arbuusi pesen, sest see on ju väljast must jumala tihti, vahepeal mullane või inimesed seda käperdanud. Kui lõikad noaga sisse, siis nuga puudutab ju kõigepealt musta kesta ja siis läheb sissepoole. Kusjuures pakendatud salateid ma ei pese, kuna olen arvanud, et need on pestud?!

 4. Aga miks on see kellelegi hea kui majandus järsku mitmel pool kokku kukub? Kannatavad ju kõik siis? Selles suhtes ma ei saa aru sellest põhjendustest.

  1. Kui kõigil liiga hästi läheb, siis peab mingi pauk kuskil käima. Kõik ei saa alati minna ainult ülesmäge. Kõik siin elus käib üles-alla.

  2. Ei sa räägid, et see on plaanitud värk kõik. Kelle plaanitud sel juhul? Kui see oleks inimese või inimeste juhitud kuritegelik plaan, peaks keegi asjast võitma. Kes praegu võidab siis? Hiina või? Oma tohutu suremusega?

 5. Kas see on tõesti teema, kus hakata OMA õigust taga ajama? Maasikate pesemine vs ülemaailmne epideemia, kas tõesti võrreldavad? Mulle meeldib käia tööl, meeldib käia ülikoolis, meeldib külastada oma vanavanemaid – kas ma saan neid praegu teha? Ei saa. Kuskil kaugel mõne valitsuse süüdistamine ei muuda mu jaoks mitte midagi, tegelikult ei muuda ka teie jaoks, aga te kasutate seda vabandusena, miks teha asju, mida teie tahate. Praegu on võimalus näidata kasvõi siin väikses Eestis, et kellegi teise tervis on ka tähtis. Et minu vanaema tervis on ka oluline või kellegi teise vanatädi Juta. Kas suhtumine oleks sama, kui teaksite vägagi selgelt, et teiega otseselt Tallinnas kokku puutunud daam viiakse haiglasse, aga teie põeksite haiguse kergelt läbi? Kes siis süüdi on? Kellel siis õigus on? Õnn ja rõõm on, kui nii ei lähe, aga kui palju sarnaseid juhtumeid võivad selleni viis, kiire-odav perereis maksab kellelegi vanemale inimesele tema elu?

  Ps! Olen ise väga suur reisihuviline ja ei pese ka maasikaid, aga praegu pole küsimus selles, mida minaminamina tahan.

 6. Varsti on kommentaar ära kustutatud, paraku nende tegutsemine ja mõtlemine aitab kaasa viiruse levikule ja tänu sellele
  Meie eakamad inimesed kannatavad, aga neil on pohhui kuna arvavad et see on ülepaisutatud ja inimesed surevad lihtsalt mitte mingi põhjuse pärast , normaalne ju et Itaalias ühe päevaga sureb üle 400 inimese

  1. Mu kaks kommentaari kustutatiy/ei lastud läbi, kuna olin mitte nii `oiii kuii tore, et reisisite”jutuga.. Isegi ju teie sõbranna, Marimell, Eveliis on kirjutanud oma blogis, et reisivad odavalt rumalad…
   Elame näeme, kas läheb läbi v mitte

  2. Ahah.. aga kui blogis teised nii teile kirjutavad, et rumalad olite/olete, et odavalt reisisite, siis kas ei lasta ülesse kommentaare võikustutatakse.
   Kus see loogika, et vaid sõbrad võivad teid kritiseerida?
   #doesnotmakesense #alatieiülistatateid

 7. Olen nõus Sinuga! Igaüks elab täpselt nii kuidas ta ise elada tahab. Igaüks usub sellesse, millesse ta ise tahab!
  Üks põhjus, miks ma teid jälgin on see, et te olete ausad, otsekohesed ja julged. Muidugi igakord ma ei ole 100% samameelt Teiega, aga see on täiesti okei :)

  Seoses selle hetkelise olukorraga maailmas. Mina usun samamoodi, et asi on majanduses. See viirus on välja saadetud kindla põhjusega, inimesi hirmutatakse läbi meedia ja nagu näha see kõik toimib :D Huvitav on see, et ükskõik mis jama igalepoole kirjutatakse kõik kohe usuvad ka seda :D Vähesed mõtlevad oma peaga ja vaatavad asju laiemas pildis.
  Mina igatahes kavatsen igasolukorras alati positiivseks jääda, mitte igasugust jama uskuda :D
  Ja iga majanduskriis on kahte sorti inimesi, need kes hädaldavad ja tõmbavad ennast kuskile auku ja ei saa enda eluga enam hakkama ja siis on need vähesed, kes näevad võimalust, kuidas sellest hoopis midagi kasulikku saada. Ehk siis tasuks pea tööle panna, sest terves maailmas käib restart praegu ja väga paljud rollid ja positsioonid on vahetusse minemas :P igaüks otsustab ise kas tema on see kes laseb endal kukkuda sellel ajal ja kes tõuseb ja parandab enda elukvaliteeti :)

  1. Oh seda irooniat. “Huvitav on see, et ükskõik mis jama igalepoole kirjutatakse kõik kohe usuvad ka seda :D Vähesed mõtlevad oma peaga ja vaatavad asju laiemas pildis.
   Mina igatahes kavatsen igasolukorras alati positiivseks jääda, mitte igasugust jama uskuda :D” kirjutab inimene postituse alla, mille sisuks oli hunnik pelgalt isiklikke “kelle-ema-kellele-tütar” tüüpi arvamusi (nii mõnigi neist lollakas seejuures) ilma ühegi toetava argumendita ja ilma igasguse sisulise arutluseta ning sellele kommentaarile eelnes veel selline saast: “Mina usun samamoodi, et asi on majanduses. See viirus on välja saadetud kindla põhjusega,” … millisele allikale sa toetud ja mis see põhjus siis oleks? Mõtled oma peaga või mõtled asju välja? Väga suur vahe muuseas. Ja veel: “terves maailmas käib restart praegu ja väga paljud rollid ja positsioonid on vahetusse minemas…” jällegi millest selline arvamus ja mis on allikas? Kas taas kord “mõtlesid oma peaga”?
   Lõpetuseks: “Igaüks elab täpselt nii kuidas ta ise elada tahab.”
   EI! Sinu õigus rusikaga vehkida lõpeb seal kus on minu nina! Sama loogika kehtib (vähemalt tervemõstuslike inimeste puhul) koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud eriolukorra ja karantiini nõuete osas. Sulle võib see mitte meeldida ja sa võid tunda, et see riivab sinu õigusi, aga kui sa oma pehmelt öeldes kentsakast maailmavaatest tingitud süüdimatu tegutsemisega sead reaalselt ohtu teiste inimeste elu ja tervise, siis sorry, aga alati sul ei ole õigust “elada nii nagu ise tahad”! Tahad sa või mitte, aga sa oled osa ühiskonnast. Sa ei ela vaakumis!

 8. Ja kui see ongi majanduse kukutamiseks meelega valla lastud viirus, mis siis? Mis vahet sel hetkel on, et kuidas, miks ja milleks see viirus tekkis? Oluline on ju see, et see reaalselt tapab inimesi, olenemata vallandumise põhjustest. Onju nii? Mina enda pärast ei karda, aga ausalt, oma vanemate pärast põen küll ja tahaks loota, et mingisuguste pohhuistide pärast nende tervis pekki ei lähe. Jap, teil vist vanematega miskid keerulisemad lood, aga uskuge, on inimesi keda oma vanemate tervis päriselt kotib.

  1. See on küll iganenud teema, aga igal aastal sureb grippi samamoodi inimesi, siis ei karda keegi vanemate pärast, siis on tavaline külmetushaigus. Praegu on koroona täpselt samade sümptomitega nagu gripp, ravi end käsimüügiravimiga ja ole kodus. Ma ei ole siiani veel aru saanud, mida on koroonas teisiti kui tavalises igakevadises gripis. See, et meedia on selle ajanud nii suureks ja nii nakkavaks – minu arust ei ole ta gripist palju erinev, lihtsalt sellest räägitakse nii palju. Kui igal aastal räägitaks gripilaine ajal sama palju, et iga teine uudis oleks gripist, ostaks inimesed ka kokku tatart ja pelleripaberit ja peseks tihedamini käsi.

  2. Marimell, ei saa aru, mis neilt vahet on?
   Väga lühidalt ja lihtsalt öeldes 3 erinevust:
   Paljud inimesed kogu maailmas on saavutanud immuunsuse hooajalise gripitüve vastu, Covid-19 on uus viirus, mille vastu pole kellegil immuunsust. See tähendab, et rohkem inimesi on nakkusele vastuvõtlikud ja osad põevad haiguse raskelt läbi.
   Teiseks, Covid-19 on praeguste andmete järgi surmavam kui gripp.
   Kolmandaks, mis samuti väga oluline – gripi vastu on olemas vaktsiin ja gripiravim!! Ja iga aasta ka paljud inimesed kasutavad võimalust ennast vaktsineerida. Seega nõrgema tervisega inimestel on vaba voli ennast vaktsineerida ja kaitsa sellega ennast potentsiaalselt gripi eest.

  3. Igal aastal sureb grippi sama moodi??? Mis siis??? Nagu…MIS SIIS???? Mul on olnud A gripp ja põdesin ka Koroonat, olen alla 30ne naine. A gripiga ma ei jaksanud voodistki 2 nädalat tõusta, Koroonaga oleksin võinud jooksma minns. Väga suur erinevus on ka selles, kuidas seda läbi põetakse, ehk gripiga istutakse nagunii kodus ja hoitakse endeid ning teisi Koroonaga on tuönud mingi sinuguguste yolomentaliteet, et pohh…haigusi on nagunii igal pool, levitame aga edasi, nagunii mingi riigi teema, vahet pole, levitame aga edasi. Kus on loogika???? Nagu kus??? Palun väga saada vastust sellele, sest minu mõistus ei võta

  4. Mõelge inimesed korra nii, grippi põeb aastas 100 miljonit inimest ja sureb 300 tuhat inimest, see teeb 1000 inimest päevas. Carona viirust on hetkel teada 200 tuhat ja suremus juba hetkel 1000 juures päevas. Kui coronat põeks aastas 100 miljonit siis suremus oleks 500 000 inimest päevas. Mõelge palun natukene asjadest kaugemale, enne kui võrdlete coronat ja grippi.

  5. Tsiteerin taas enda Facebookis ette jäänud postotust:

   Uurisin natuke, kuidas on olnud Itaalias lood tavalisse grippi haigestumise ja suremisega. Selgus, et ka grippi haigestunute ja gripi tûsistustesse surnud inimeste arvud on Itaalias kōrgemad, kui meil ja mujal euroopas. Pōhjused on ilmselt samad, mis eelpool mainitud.
   Neljal gripihooajal, aastatel 2014-2017 suri Itaalias gripi tüsistustesse kokku 68 000 inimest, mis teeb keskmiselt 17 000 inimest hooajal, mis itaalias kestab nagu meilgi oktoobrist märtsini ja mis teeb 3400 grippi surnut iga kuu viie kuu vältel.
   Samal perioodil haigestunute arv oli aastas keskmiselt tervelt 5,29 miljonit inimest, mis teeb iga kuu üle miljoni haigestumise.
   Kui vōtame gripi tüsistustesse surnute suhtarvu haigestunutesse, saame 0,32%, mis on kaks kuni kolm korda suurem, kui Eestis.

   Kas me peaksime nende gripiga kaasnevate numbrite üle muret tundma? Minu arust mitte ja siiamaani pole keegi muret tundnudki. See vōib tunduda südametuna, aga paraku on see nii itaallaste, kui kogu maailma reaalne elu ja keegi meist seda muuta ei saa ning siiamaani pole see ka rahvusvahelist uudisekünnist ületanud.

   Eestis haigestub grippi igal aastal 45000-55000 inimest. Kui seda statistikat vaadata, siis vōib praegusel hetkel meil olla ca 5 000-10 000 gripihaiget versus 306 ametlikult koroonasse haigestunut.
   Hetkel on ka teada, et sellel aastal on grippi surnud 10 inimest. Igaaastane suremus gripi tüsistustesse varieerub Eestis 50-100 inimese vahel. Suremuse protsent on 0,1-0,15%.
   Sellest pole eriti räägitud, ega keegi pole ka mingit muret tundnud, et Eestis igal aastal pea sadakond inimest gripi tagajärjel manala teele läheb, sest see on Eesti reaalne elu.

 9. “See, et meedia on selle ajanud nii suureks ja nii nakkavaks – minu arust ei ole ta gripist palju erinev, lihtsalt sellest räägitakse nii palju.”

  Koroonaviirus on erinev, sest:
  * selle vastu ei ole vaktsiini, haavatavamad inimesed ei saa ennast kaitsta viiruse eest
  * koroonaviirus on mitu korda nakkavam. Keskmine gripis inimene levitab seda edasi yhele inimesele, koroonaviiruse kandja mitmele.
  * palju koroonaviiruse saajad nakatuvad kergel v6i yldse symptomiteta, ehk nad k2ivad ringi ja nakatavad rohkem inimesi (sest nad ei tea, et on kandjad ja k2ivad avalikes kohtades edasi, sest ei tunne end halvasti)
  * umbes 5 protsenti nakatunutest vajab intensiivravi

  Probleem tekib sellest, et kui meil nakatub 10 000 inimest, siis see t2hendab 500 inimest intensiivis. OK, meil ongi riigis umbes 500 intensiivravi kohta. Aga enamik on neist h6ivatud muude juhtumite poolt.

  Niiet kui 2kki vajab 500 tavap2rasele LISAKS intensiivravi, siis mis juhtub? N2iteks saab Meelis infarkti, aga voodikohad on t2is ja tema ravini j6utakse hiljem ja tema v6imalus t2ielikult paraneda v2heneb. N2iteks toimub raske autoavarii, aga inimestele ei jagu intensiivis kohti ja nad surevad. N2iteks saad sina siiski koroona ja oled osa sellest 5%, kes vajab instensiivravi, aga systeem on yle koormatud ja sulle ei ole voodikohta.

  Asi on selles, et grippi haigestunute raviga on meie tervishoiusysteem arvestanud, sest see oht on teada. Kuna koroona nakatab paljusid, siis see 5% raskesti haigestunutest on l6ppude l6puks suurem number, kui systeem kannatab.

  Enne kui s6nast kinni hakkad, siis intensiivravi voodikoht ei ole pelgalt voodi ja ventilaator. See t2hendab t2iendavaid seadmeid, see t2hendab eriv2lja6ppega personali, kes oskavad seda inimest aidata. Asi pole uute voodite tellimises, asi on selles, kui paljusid inimesi suudab praegune systeem aidata.

  Ja vat sellep2rast oleks tore, kui inimesed ei lehviks ringi ja ei m6tleks, et pohhui see on tavaline gripp, mina seda ju kindlasti ei levita naabrit2dile, vanaemale, minuga samas ruumis viibijatele. Sest me ei pruugigi teada, et oleme haiged ja v6ime olla t2pselt need levitajad, isegi kui tunneme end h2sti.

  Teiseks… hea on end suremuse protsendiga lohutada, et tegelt sureb v2he noori inimesi. AGA, koroona on miskip2rast erakordselt kopse ryndav haigus ja ka noored inimesed veedavad mitmeid n2dalaid kunstliku hingamise all, sest nende kopsud on sodid. Muidugi on ellu j22mine parem kui suremine, aga ei tasu arvata, et kahjustatud kopsudega edasi elamine on samamoodi shallalala nagu elu tervena.

 10. Mida perset ma loen, tavalise gripiga ma poleks praegu haiglas, jah elan välismaal ning jah ma sain selle viiruse ning jah ma olen intensiivsis .

  #idioodikari

  1. Tundub, et tervis piisavalt hea, et INTENSIIVIS saad netis passida. Huvitav, et lubatakse üldse netis olla, paljudes iro-des keelatud, et ei häiriks masinate tööd.

  2. @ Kats pea vastu! kiiret tervenemist. Saad sellest jagu!

   Need inimesed, kes ei tea mis see on ja mis tulemas on veel onnelikult teadmatuses. Olen valismaal ja ohvrite arve touseb iga paev kordades. 2 nadalat tagasi oli osa inimesi karjumas, mis te liialdate, needsamad inimesed nyyd istuvad koduses hinge kinni hoides hirmust, sest koik teavad kedagi kes on intensiivis voi surnud.
   Tore tuua hetkel aasta statistrikat gripis vorreldes 3 kuuga Coronaga, millest aktiivne aeg 1,5 kuud Eurooas, vaimustav loogika inimesed! Braaaaavo! Edu ja olge terved

  3. Sulle lihtsalt tundub nii, sest Sa oled lollide paanikaga kaasa läinud.

 11. Etinevused:
  1. Tavalise gripi vastu on vaktsiin, kes kardavad, saavad vaktsineerida.
  2. Tavaline gripp ei nakka nii kergesti ja kuna paljud ka vaktsineerivad, siis ei saa see ka sedasi levida.
  3. Tavalise gripi puhul ei ole oht, et levib nii kiiresti ja haiglasse satub KORRAGA nii palju inimesi, et haigla töötajad peavad valima, kellele hingamisaparaate jätkub (nagu Itaalias vist juhtunud juba on) ja kelle elu päästa.

  Siin juba paar väga olulist erinevust. Eestis ongi ju selle karantiiniga ära hoitud see, mis juhtus Itaalias. Kui Eestis oleks praegu sama olukord, mis Itaalias, kas siis ütleksid samamoodi, et sa ei näe vahet, mis on tavagripil ja koroonal? See, et Eestis ei ole viirus massidesse läinud, ongi ju tänu riigi reageerimisele ja tänu vastutustundlike inimestele. See, et meil pole selline olukord nagu Itaalias, ei tähenda ju, et see viirus on ülepaisutatud.

 12. Inimesed kaotavad töökohad, kodud. Depressioon ja enesetapud peagi tõusuteel, kui seda viirusehullust peagi ei lõpetata. Riskigrupid karantiini! Me ei tegele ju praegu mingi ebola või entsefaliidipuhanguga. Täiesti uskumatu, et kõik mis aastatega loodud, lihtsalt põhja lastakse.

 13. Igal aastal sureb grippi sama palju inimesi??? Palun loe, mis näiteks Itaalias toimub, too üks näide, mis aastal seal sama palju inimesi grippi suri, kui praegu koroonasse?

  1. Gripp on raske hingamisteede nakkushaigus. WHO ja ECDC ekspertide hinnangul põhjustab gripp maailmas 40 000 kuni 220 000 surmajuhtu aastas ning igal gripinakkuse hooajal haigestub 5–15% riigi elanikkonnast.

   Coronavirus Cases: 251,974
   Deaths:
   10,405
   Recovered:
   89,054

  2. Selle aasta jaanuaris oli Itaalias sellel talveperioodil (st alates oktoobrist) grippi surnud 240 inimest. Ma ei tea, kas jaanuari alguses või lõpus, nii et ümardame väiksemaks ja ütleme, et alguses – ehk siis kolme kuu jooksul 240 surnut, ehk siis 80 surnut kuus. Koroonasse on seal (ehk siis vähem kui kahe kuu jooksul) surnud 3400 inimest, ümardame ja ütleme 1700 inimest kuus.

   Marimell, ma tean, et sa ei ole matemaatikaga just sinasõber, aga kas sa saad aru, et 80 laipa vs 1700 laipa on üsna suur vahe?

  3. Jumal küll, teile võib seletada nii palju kui võimalik, aga kohale ikka ei jõua.
   Need numbrid, mis sa siia Corona kohta kopeerisid ei ole ju lõplikud, vaid paljudes riikides epideemia alles algab.

   Gripi suremus protsent on 0,1%, Koroona puhul hetkel teadaolevalt 1%, kui meditsiinisüsteem on ülekoormatud siis võib see kerkida 3,5% peale, see on 35 korda suurem kui gripi puhul!

   40 000 surnu asemel on siis heal juhul 400 000, aga halval juhul kuni 1 400 000 surnut
   200 000 surnu asemel siis 2 000 000 surnut aga halval juhul kuni 7 000 000 surnut.

   Eestis suri grippi 2017-2018 aastal 94 inimest, Corona korral oleks see arv 940-3290 inimest. Sellepärast on meil ka eriolukord, et me nende numbriteni ei jõuaks!!

   Lisaks on Corona nakkavam kui tavaline gripp ja seda võib levitada sümptomiteta, mis tähendab, et ilma liikumispiiranguteta saavad selle suurema arvu inimesi kui gripi.

   Rääkimata nendest, keda ei suudeta kokkukukkunud meditsiinisüsteemi pärast päästa. Eriti nendes riikides, kus tervisesüsteem on kehv. Ja nendesse riikidesse levib see just turistide ja reisimise kaudu.

   Jah, segaseks ei tasu end mõelda ja minna, aga olla nii ignorantne, et võrrelda seda olukorda maasikate pesemisega on ka nõme!

  4. Ja kui pikk on tavapärane gripihooaeg ja siis kui kaua on hetkel koroona möllanud?

 14. Tahaks öelda, et sa võid neid numbreid kirjutada palju tahad, aga kui sa gripi ja covid-19 füsioloogilisest vahest aru ei saa ja ei soovi isegi natukene selle infoga tutvuda, siis jäävadki silmaklapid pähe ja polegi kellelgi midagi sulle selgeks teha. Seda on näha ka eelmise postituse näitel, et teile sobib üksnes kiidulaul (ja mingil põhjusel üks rõve vägistamiskommentaar on ka alles jäetud, aga ju siis meeldis). Jõudu siis ja olge terved, jääge terveks!

 15. Kurat, kui palju epidemiolooge ja virolooge ja zoonooside spetsialiste su blogi loeb. Respekt!

 16. Kas keegi oskaks mulle selgitada, mis kasu on sellest, et rekkad peavad iklas mitu tundi passima? Milleks neid pabereid seal vorbitakae?

 17. NB! Aga koroona puhul ei haigestuks vaid 5-15% elanikkonnast, vaid KÕIK inimesed, kui me seda ei piiraks (karantiin, piiride sulgemine jms). Mõtle, mis see suremus siis oleks! Mõttetu on ju neid numbreid väänata.

 18. Kui riigid üle maailma on karantiinis ja panevad piire lukku, siis see on kõigest hoopis meedia ülepaisutatud teema? Jah, meedia võiks positiivsetest sündmustest rohkem kirjutada, aga koroonaleviku faktide konstanteerimine ei ole ülepaisutatud. Riigid on lukus valitsuste otsustega, mitte meedia mõjutusel

 19. Kõige debiilsem on see loogika, et karantiin ja piirangud tasuvad ennast ära siis, kui hakkab surmajuhtumeid hulgaliselt tulema.
  Kurat selle jaoks me selles karantiinis istumegi, et neid surmajuhtumeid ei tuleks ja kui neid ei tule, siis see tähendab, et asjast oligi kasu.
  Kui me istuks karantiinis ja kõik ümberringi ikka sureks, vot siis oleks see kõik kasutu tõmblemine.

 20. Hästi mugav kriis valitsusele selles suhtes, et kui see paanika 3 kuu pärast vaibub (nagu linnugripp, sars jne. ), siis kõik õnnitlevad valitsust, et nii head tööd tegi.
  Sitta sellest majandusest.

  Eile õhtul Paldiski sadam.
  Rekkadel on vastas 30 politseinikku ja kaitseliitlased automaatrelvadega!!!?
  Kas nüüd jahime juba püssidega viirust? Või mõnda eriti salakavalat nakatajat?
  Kõik täidavad nn. “tervisedeklaratsiooni” ehk vigases keeles pika küsimustiku iga juhi isiklike andmetega. Kogu nali kestab tunde, sest nagu arvata võib, siis poola, ungari või türgi rahvusest juhi jaoks on eesti, vene või inglise keel ühtviisi keerulised kirjutada.
  Mis selle kõige sügavam mõte on, aru ma ei mõista. Mida nende ankeetidega edasi tehakse?
  Mis seos sellel tervisega on?

 21. Ma tahaks kaasa rääkida, aga siis saaksin sama palju puid alla kui Marimell…
  Kellel töökoht alles on? Kellel palgakärpeid ei tehta? Siis on hästi, aga tean juba mitut suurfirmat, kus alandati kõikide (iga töötaja) palkasid olulisel määral.
  Praegu räägite viirusest, varsti otsite uut tööd jne.. Ma ei tea, kas mis meie ettevõttes tehakse, esmaspäeval teeme selle koosoleku. Tavatöötajad veel ei tea midagi.

  Muidugi olen nõus, et viirus on halb ja surm on halb, aga alati on neid inimesi maailmas, kes ei järgi reegleid ja viirus ka ei kao kuhugi. Siiski, kokkuvõttes arvan, et meediale võib “aplodeerida” hüsteeria tekitamisel. Mõni inimene ei mõtle sellele, seni kuni saab tööandjalt teate, et pole vaja enam tulla ja uue töö leidmine ei ole ka lihtne. Siis saab kaua kodus koroonakarantiinis olla ja kõik õnnelikud :)

 22. Terviseameti igaastasest kokkuvõttest näha et 2018/19 hooajal haigestus grippi nädalas umbes 6000 inimest-EESTIS! Keegi ei paanitsenud, ega sulgenud koole ega piire. Samal aastal läks gripi tõttu haiglasse 1600 inimest, 2017/18 hooajal 1900. Mingit karantiini polnud. Et miks praegu paanika…?

 23. Muidugi on igal inimesel õigus oma arvamusele, samamoodi tuleks viisakalt aktsepteerida teiste inimeste arvamust. See, miks või kelle süül koroona valla pääses, ei ole hetkel oluline. Samuti ei ole oluline, mis motivatsioon sellise viiruse vallapääsemisel oli. Oleme ka meie arutanud elukaaslasega MIKS see kõik toimub ja ei taha sinisilmselt uskuda, et lihtsalt üks viirus pääses niisama valla. Aga see selleks.

  Praegu on oluline selle viiruse levik kontrolli alla saada ning iga inimene siin maakeral PEAB VÕTMA vastutuse oma käitumise eest. Ilmselt enamus haigestunuid põebki selle kergelt läbi, kuid kas me tõesti tahame tahtlikult nakatada ja selle läbi põhjustada nende inimeste surma, kelle tervis ei ole nii hea, kuid kes suudavad enda eest hoolitseda ja elaksid veel aastaid? Kus kohast võtab yolo-suhtumisega inimene õiguse seda otsustada, sest paratamatult tänu ikka veel reisimistele ja vabalt liikumistele on viiruse kiirem ja kergem levik tõenäoline. Mina näiteks pidin edasi lükkama oma pere külastuse Eesti aprillis, samuti ei lähe me juunis New Yorki ja ilmselt on kaheldav ka augustis elukaaslasega kahekesi Hispaania päikese alla minek. Lisaks koroonast tingitud majandusliku ebakindluse ja tuleviku tõttu pidime loobuma oma esimese kodu ostmisest ja vot see oli kõige valusam. Rahaliselt saame õnneks hakkama ning sissemaksusumma jääb samuti alles, lihtsalt ost lükkub edasi. Aga mind kergelt öeldes ärritavad need inimesed, kel on poogen pandeemiast. Sinul on poogen, aga paljudel ei ole ning seda maakera peame siiski jagama, ei kuulu see ainult yolotajatele või paanitsejatele! Ma ei hakka lisama siia juurde juba kordi väljatoodud numbreid ja põhjuseid, MIKS peaks ennast isoleerima.

  1. Ma istun kodus karantiinis, see on hetkel see, kuidas ma aitan kaasa viiruse mitte levimisele kuigi mul endal sümptomeid õnneks pole :)

 24. Gripi suremus on ülemaailmselt 0,1% haigestunutest. Koroonaviiruse suremus on Itaalias hetkeseisuga 9% haigestunutest ja see number tõuseb kiiresti. Mujal, kus ei ole veel meditsiinis kriisisituatsiooni on suremus 2-4% vahel. Isegi 2% suremus on 20 korda suurem kui gripil. Itaalias on suremus hetkel 90 korda suurem kui gripil. See on päris suur vahe, kas pole.

  1. Tsiteerin oma Facebookis ette jäänud postitust:

   Kuna Itaalias on koroona viirus enim ohvreid nōudnud, siis vaadakem natuke Itaaliat puudutavatele faktidele otsa.

   Itaalias on koroona viirusesse nakatunuid 47 021 ja nendest surnuid 4032. (praeguseks on kindlasti need numbrid vananenud)
   Suremuse protsent on väga suur. Tänaseks on küll ka see fakt avalikustatud, et Itaalias viirusesse surnute keskmine vanus on 80 aastat ja 99% surnutel kaasnes vähemalt üks raske haigus, nagu vähk, kōrgvererōhutōbi vōi kaugele arenenud diabeet. Paljudel juhtudel oli lahkunul mitu ravimatut vōi kroonilist haigust. Ilmselt oleksid enamus neist kroonilistest haigetest lähiaasta jooksul nii vōi teisiti meie seast lahkunud. See vōib tunduda südametuna, kuid siin ei ole midagi erilist, surm, nagu sündki, on osa meie igapäeva elust.

   Enamik haigestunuid pōeb koroona läbi siiski vâga kergelt, mōned isegi aru saamata, et ta nakatunud on. Tavagrippi ei pōe keegi selliselt, et ta sellest aru ei saaks, sellega kaasnevad nädala jooksul selged ja nähtavad sümptomid ja reeglina paneb gripp sind ikka mingiks ajaks voodisse pikali.

   Kuid miks oli hiinlaste suremus koroona viirusesse 3,8%, Itaalias on see number 7% kandis, samas kui sakslastel on see vaid 0,3% ja ka mujal kesk-ja pōhja Euroopas jääb see tavagripi suremusega samasse suurusjärku.
   Ilmselt mängivad siin rolli itaalaste traditsioonid ning kombed. Me ju teame, et italjanod on väga sotsiaalsed ning kuidas nad vaat, et kōiki vastutulijaid pōsemusiga rōōmsalt tervitavad. Ka hoiavad saapamaa pered hästi tihedalt kokku, vanavanemad elavad tihti koos laste ja lastelastega ning Igal ōhtul süüakse ühiselt kogu perega suure laua taga. Sellistes oludes on viirusel ideaalsed tingimused levimiseks ja paraku kannatajateks on osutunud just kōige vanem pōlvkond.

  2. KUIDAS puutub suremuse erinevus sellesse, et “italjaanod” üksteist põsemusitavad? Sellest tuleneb ikka nakatumuse ulatuslikkus ja suremusega pole sel küll seost.
   Ja siiski, kuidas pädeb võrdlus hooajalise gripiga kui isegi kõige positiivsema suremuse protsendi juures on see 20 korda surmavam kui gripp?

  3. No kui see nakkab kontaktist, siis ilmselgelt nakkab see Itaalias kiiremini kui nt Eestis, kus inimesed vaevu kättpidigi tervitavad..

   Ja kui nakkab kiiremini, siis on ka suremus suurem.

  4. Nii lihtne see siiski ei ole. Palju loeb ka see, kuidas andmeid mõõdetakse – Itaalias märgitakse koroonasurmaks ka see, kui astmaatikust koroonahaige astmahoo kätte sureb. Saksamaal läheks sama surm väidetavalt astmasurma alla.

   Teiseks on Saksamaa tunduvalt karmimalt reageerinud ja (vähemalt hetkel) suudab haigete hulka paremini hallata. Ka Itaalias ei peaks paljud neist inimestest surema, surevad ressursipuuduse tõttu, mis on tingitud just sellest, et inimesed ei tahtnud sotsiaalseid kontakte vältida (kui meil on üks hingamisaparaat, tähendab haiguse leviku piiramine, et täna kasutab hingamisaparaati üks, homme teine, ülehomme kolmas, hea õnne korral jäävad kõik ellu – hetkel on Itaalia olukorras, kus kõigil kolmel on korraga seda hingamisaparaati vaja ja arstid peavadki reaalselt valima, kellel seda kasutada, st kellel neist inimestest on kõige suurem tõenäosus ellu jääda ja/või normaalse elukvaliteediga edasi elada).

   Kolmandaks on praeguseks juba selgunud, et neist inimestest, kellel koroona kopsupõletikuga tuleb, tekivad 25% püsivad kopsukahjustused. St veerand inimestest, kellel koroona natukenegi raskem variant on, ei saa elu lõpuni lapse või koeraga pargis joosta, sest trepist käiminegi juba ajab hingeldama. Ja see ei puuduta mitte sugugi ainult pensionäre, see puudutab ka meievanuseid. (Eelmise SARSiga oli sama lugu, aga too mõõk läks eestlastest mööda.)

   Neljandaks. Kui sa juhtud kogu selle jama keskel auto alla jääma või kas või sünnitama või pimesoolepõletikku jääma, siis sind ei lohuta see, et sa sured pimesoolepõletikku mitte koroonasse – aga see võib olla reaalsus, kui arstidel/kiirabibrigaadidel on käed nii tööd täis, et nad lihtsalt ei jõua sinu juurde.

   Viiendaks. Need kaks inimest, kes hetkel intensiivis on (üks neist kriitilises seisus), on 50+. St nad ei ole 80+ või 60+, nad on meie vanemate vanused. Me võime külmalt ja kalkuleerivalt öelda, et “üldiselt surevad pensionärid” ja “ilmselt neil 50+ inimestel on siis mingi krooniline haigus” ning see võib tõsi olla, aga üldises plaanis oleks siiski toredam, kui nad ei sureks, eks ole. Ka 3,8-protsendine suremus on üüratu. Kui sa (või antud hetkel inimene, keda sa kopeerid) ütled/ütleb, et surm on elu osa, siis loomulikult, aga Itaalias sureb hetkel PÄEVAS sama palju inimesi kui tavaliselt kuus.

   Jah, majandus kukub. Jah, majanduse kukkumine mõjutab meid kõiki (ka minul olid teatud plaanid, mida ma nüüd olen sunnitud ümber tegema). Aga majandus kukuks ka siis, kui me probleemi ignoreeriksime ja siis teistpidi ninali oleksime, kui korraga on haiged ja/või suremas väga paljud (meditsiinisüsteemi jaoks liiga paljud) õpetajad, arstid, poemüüjad, bussijuhid. Tulemus oleks sama, aga suurema hulga surmadega.

   Also – kui keegi paneks sulle täna relva oimukohale ja ütleks, et “ma vannun, sul on nagunii veel ainult kaks nädalat elada, 10. aprillil sureksid nagunii südamerabandusse”, kas sa ütleksid siis, et “ah, no siis tulista muidugi”? Olukorras, kus sa ei saa isegi matust (matusele lubatakse maksimaalselt kaks inimest, maetakse/põletatakse nende riietega, mis sul haiglasse minnes seljas olid jne), st su pere ei saa sinuga normaalselt hüvasti jätta. Või eelistaksid sa ise siiski veidi väärikamalt/traditsioonilisemalt lahkuda? Pohh yolo on pohh yolo nii kaua, kuni jutt sinust endast ja sinu lähedastest käib.

  5. Huvitav, kas see vastus oleks sama, kui see käiks su lapse või Meelise, mitte sinu enese kohta. Aga kui tõesti leiad, et mingu mu laps siis täna, mis need paar nädalat enam, siis keskmine ema siiski nii ei mõtle.

  6. Ma arvan, et Saksamaa poöe veel oma surmadeni jõudnud. Praegu Itaalia, vaikselt hakkab suremus tõusma Hispaanias, paralleelselt peaks ka Prantsusmaa surmad suurenema ja siis Saksamaa. Sest tundub, et kuskil 2-3 nädalat haigestumise massidesse minemine on kõige hullem. Nii et Eestis peaks saabuma siis 1-2 nädala pärast see kõige raskem aeg. Eesti kasuks räägib muidugi see, et meetmed viiruse tõkestamiseks võeti ette kiiremini kui nt Itaalias või Hispaanias, kus oli suht manana mentaliteet..

 25. Sinu võimetus siin esitatud argumentidele sisuliselt vastata peegeldab mitte üksnes suutmatust, vaid ka täielikku soovimatust süveneda. See on miski, mida ma ei taipaks minna kellelegi tema blogisse ette heitma, kuid olukorras, kus kaalul on päriselt inimeste elud (loe nüüd palun veel seda sõna: e-lud) pean seda natuke isegi oma kohuseks. Tahad ühiskonnas elada (ja sa kindlasti tahad sellega kaasnevaid hüvesid), ole palun niigi palju solidaarne, et seda mitte täiesti põhja lasta.

 26. Mida ma loen, et kui nakatanuid on rohkem (Itaalia näide), siis on suremus suurem? Nagu WTF?. Sa ju isegi ei saa aru, mida see suremuse % näitab, seega te ei saagi aru saada, mida siin inimesed teile üritavad seletada. Ja siis mingis postituses veel imestasite, et miks te muidu nii odavaid pileteid pole Taisse saanud. Nagu PÄRISELT?

  Mina ise ei karda seda viirust, aga olen kodus ja hoian ka lapsi kodus, sest tunnen, et nii on õige ja nii annan enda panuse, et see jama kiiremini läbi saaks ning kaitsen neid, kelle tervis on nõrgem. Mina tahan ka, et minu lapsed saaksid sõpradega mängida ja ei peaks neid igatsena ja seetõttu ajavad meele mõruks igasugused, kes odavaid reise kokki kahmavad ja siis veel imestavad, et nii odavalt said:(

Comments are closed.