Kõik, mis võiks ebaõnnestuda, see ka ebaõnnestub!

Täiesti mõttetu ajaraisk oli kogu see töötukassa pull. Ainuke positiivne asi selle juures oli see, et ma sain kuus kuud 250€.

Kui ma oleksin novembris ettevõtluskoolituse asemel oma firma teinud ja hakanud sellega toimetama, oleks mul tänaseks ma arvan kümme klienti ja kõik oleks rahul. Aga ei, ma valisin ettevõtluskoolituse, mis kusjuures oli täielik pask – sellessuhtes, et reklaam oli kõva “lahkud meilt äriplaaniga”. Lahkusin ma jee. Ma lahkusin sealt nõrga kondikavaga.

Ma mäletan, et ootasin hullult turunduskoolitust, kestis see kaheksa tundi ja ma sain sealt teada ainult seda, et Coca Cola mõtles välja valge habemega vanamehe, kellel punane kuub seljas ja naeratus näol. Täna teame teda jõuluvanana. Thats it! Nagu päriselt?

Ühesõnaga, raiskasin ma kõigepealt 1,5kuud sellele mõttetule koolitusele, seejärel oma sõprade ajusid ja oma isiklikku raha, et see äriplaan saaks to the max hea – palkasin raamatupidaja tegema finantsprognoose ja mu Saksamaal elav sõber tegi ööd ja päevad mu äriplaani ringi, et see neile sobiks. Minu kuuest lausest, mis minu meelest olid loogilised, tegi tema kuuskümmend ja tegi kõik puust ja punaseks, et tädi Maali ka aru saaks, aga ilmselt Töötukassas on tädi Maalist veel lollimad, kes mitte millestki aru ei saanud ja nende põhipoint oli – no mida me ka kartsime – kui sellist asja pole, siis see on suure riskiga ja järelikult pole seda vaja! Skype’i ka kunagi polnud, blogisid ka kunagi polnud, vegankohvikuid ka kunagi polnud…
Ja kui te arvate nüüd, et ma tegin selle kodukohviku peale, siis ei teinud. Tegin selle blogimise peale. Tahangi, et sellest saaks mu elu ja töö. Ma tean sellest kõige rohkem. Süüa oskan ma ka teha, aga täna, siin kus ma elan, ei saaks ma puht füüsiliselt seda kohvikut teha. Ainult suvel õues. Kes sööma tuleb?

Aga sellest blogiasjast veel rääkides. Ma mõtlesin sellele novembris, järsku hakkasid paljud blogijad seda teemat puudutama. Lõpuks tekkis meil oma grupp, kus asja arutama hakkasime ja ma ei tahtnud seal ka veel välja öelda, et see on mul tegemisel, ütlesin lihtsalt, et tavai, teen ära selle! Ja nüüd polegi muud kui teen ära! Lihtsalt ilma Töötukassa toetuseta ja saab nats raskem olema lihtsalt. Aga mis seal ikka. Ma ausalt ei näe pointi leida uuesti mingi äriplaanivend kes suudaks selle äriplaani jälle nii paika timmida, et see läbi läheks, sest noh – kui pole, siis pole vaja! Raisata aega timmimisele, siis jälle 1,5 kuud oodata.. Ma parem hakkan tegutsema!

Lihtsalt tundub, et kui sitt, siis ikka täiega. Ükski faking asi ei või hästi minna või olla, kõik sitt ikka korraga. Millal paremaks muidu minema hakkab? Ah? Like never! Praegu hüppaks küll hea meelega rongi alla! Ausalt nagu! Milleks ma oma aega raiskasin! Aga nagu ma pealkirjas kirjutasin, kõik mis võiks ebaõnnestuda, see ka ebaõnnestub! Siis ilmselt ebaõnnestuks ka enekas! Aitäh lugemast ja kuulamast, ma tõmban nüüd juhtme seinast välja!

Näeme laupäeval Viimsis, kirbukal. Suppi saab ka!

80 Comments

 1. Mhhh, mul on nii kahju :( pai-pai
  Ei oskagi praegu kohe midagi tarka kosta. Tõesti on kahju.

  1. Ma isegi ei oska kirjeldada, mis ma tunnen. Teadsin, et on riskikas ja et lootus väike, aga ikka lootsin… ise ka ei usu, et see “ei” nii närvi ajas!

 2. ära süüdista kogu maailma enda läbikukkumistes. tore, et nüüd enda asja tegema hakkad, aga ei tasu ennast pool aastat toitnud pihku sülitada

  1. Ma polegi sülitanud, lihtsalt ütlen, et oleksin võinud kohe teha, mitte oodata.. aga oleks ja poleks on teadagi pahad poisid :)

 3. aga mismoodi saab blogist teha elutöö ja äri? mis sa sinna kirjutasid? Minu meelest peaksid sa siiski otsima töö, mis sull igapäevaselt sissetuleku tagaks ja siis blogiga teeniks lisa, nt reisimiseks või korteri sissemaksuks jne. Sul on ju siiski pere ja stabiilsust on vaja. Mis sellest naabrist parim saatest sai? kandideerisid?

  1. Kandideerisime. Ei saanud.
   Ja ma ei pea silmas otseselt enda blogi, vaid blogimist. Sellest annab teha küll ja veel. Hakkan vaikselt nokitsema, küll ma räägin, kui aeg küps.

 4. ma ka tahtsin omada uut eriala, ning mõtlesin, et sinna on kergem sisse saada, kuigi pingutasin ja tegin teste, ning oli suur osavõtt” ja sellepärast saanudki sisse, olin väga pettunud ning teist korda ei hakanud enam katsetama.
  a saab hakkama mehe abiga.

 5. Vibu on enne lendu tõusmist ikka kõige rohkem pingul. Saan aru, et pragu tundub kõik nii nii nõme aga proovi mõelda, et ju see siis pidi mingil põhjusel nii minema. Järelikult on parem lahendus ees ootamas! Kindlasti saad sellest oma töö teha kui ka Porks sai ja tal oluliselt vähem lugejaid. Kui oled kaelani pasas ära lase pead norgu ;) Täiega ikka edasi kuni kogu jama seljataha jääb!

 6. üli veider on see, et minul on täna täpselt samasugune päev. absoluutselt kõik, mille pärast ma kolm päeva tagasi rõõmustasin on täna aia taha läinud. ilmast ei tasu rääkidagi…

 7. Oh…nii kurb. Ma täiega tahtsin ka koolitusele, aga tundub, et pigem maksan 200€ ja teen oma firma ära (see vb tiba teine summa, aga poteito potato)
  Nägin eile NaabristParema peresid ka. Jube kahju, et teid polnud
  Aga tead…kui oled kaelani sitas, siis ei tasu pead norgu lasta Sa oled tore ja kõva mutt ja saad varsti asjad jooksma ☺

  1. Ma ütlen ausalt, et kui su idee on midagi uut, siis… Tee ära! Minu jaoks oli see ajaraisk, sessuhtes, et oleks ma novembris firma teinud, see juba töötaks, aga ma ikka lootsin… Ja nüüd tuleb suvi peale ja suht kräpp. Aga küll saab. Teen siis rohkem suppi vahepeal ja saan söögiraha ikka :D

 8. Mulle on jäänud tunne, et Töötukassast toetuse saamine on puhas õnneasi… Tuttav kirjutas äriplaani. Puhas kuld, väga sisukas! Töötukassa lükkas tagasi. Parandasime paaris kohas (mis oli otsuses välja toodud) lauseehitust. Esitas uuesti. Ja voilaaa!!! Plaan läks läbi ja nüüd tegutseb. Seega tundub, et suuresti loeb see, kes Su plaani lugema satub ja mis tuju tal parasjagu on :) Aga edu oma unistuste elluviimisel!!! :)

  1. No täpselt nagu sõber, kes teha aitas, ütles: Anonüümne töötukassa tädike ei saanud moodsast internetiasjast aru ja kirjutas õhku täis eitava otsuse, millele töötukassa juhatuse liige XX protseduuri järgi, ja asja lugemata, allkirja andis. Aga plaan ise on ju selge ja seda saad sa nüüd ka töötukassata ka ellu viima hakata.

  2. Ära süüdista oma saamatuses teisi..oles isr laisk ja lohakas..nahui pead.teisi süüdistama..tee.oma.âriplaan korda..äkki veab? Samas.oled harjunud ohver olema….
   Ole.normaalne ja vota roosadprillid eet..sa ei ole kôik vôimas..mine tôôle

 9. Nii kahju. Endal sama plaan peale emapalga lõppemist töötukasse pöörduda. Hetkel EAS ettevõtlus koolitus käsil ja see on väga asjalik ikka. Mott on nii laes ja tahaks tegelikult kohe alustada, aga kahjuks jääb kõik raha taha. Sellepärast peaks sügiseni ootama, kuni töötu staatus taastub. Sinu lugu lugedes tekkis natuke hirm küll, kuna esiteks see on nii ajamahukas, nii kaua oled pidanud ootama ja nüüd siis nii. :(

  1. No ma olin ka motiveeritud kui see lõpuks valmis sai, aga jah.. Ma lihtsalt ei viitsi uuesti oodata, et paar rida juurde kirjutada või sõnastust vahetada vms ja siis uuesti 1,5kuud oodata kuni keegi loeb.. Ja siis otsustab, et ah, mai saanud midagi aru :D “Ei saa toetust. Risk suur.”

 10. Ma tegin ka töötukassa abiga äriplaani…aga ei sobind neile see. Nüüd tiksun ilma nende abita :). Pole just lillepidu aga hakkama saan! Kahjuks ei ole suutnud endale töölist võtta ja nii laieneda nagu plaanis aga kôik on hästi!!!! Edu Sulle! :)

 11. Mul papsil sama jama töötukassaga. Aitasin mina, aitasid isegi inimesed, kes nende projektidega igapäevaselt tegelevad, aga ei midagi. Tegime mitmeid kordi ümber ja ikka oli mingi AGA. Lõpuks lõpetas paps selle töötukassa jama, sest ega talle see mingit kasu ei toonud. Tal nagunii haigekassa olemas ja polnud pointi enam töötukassas arvel olla.

 12. Kas sa tõesti arvasid, et esimese korraga saad kohe toetust? Mul on nii kahju, et sa ei saanud. Aga selle postitusega jätad sa kuidagi… nii ebaküpse mulje :( “Kui mina kohe ei saa, siis on kõik nii nõmedad ja lollid ja midagi keegi peale minu ei jaga”.
  Mul sõbranna ka esimese korraga ei saanud jaatavat otsust töötukassast oma äriplaanile. Tegi parandusi ja täiendusid ja teise korraga läks läbi.
  Sul puudub kannatus ja sa tahad kohe kõike ja praegu ja kui seda ei saa, siis lööd käega, nii kahju :(

  1. Võimalik. Aga arvestades, et see äriplaan oli to the max hea, siis… Oli tõesti imekspandav, et kohe ei saanud. Ja kuna see oligi riskiga, siis oligi 50/50 kas saan jaatava või eitava, mul pole pointi seda täna uuesti esitada, sest seal polegi muid puudusi, kui et RISK on. Mida ma seal muuta saan? Kui see on nii ainulaadne asi eestis, siis see on, lihtne. Las jääda.

   Aga jah, tahangi kohe ja kui ei saa, siis ma ei löö käega, vaid teen ära! Lihtsalt ilma veel ootamata.

 13. Rongi alla ära küll hüppa. Milles rongijuht süüdi on, et sa talle sitta enesetunnet tekitada tahad?

 14. Mul mees tegi sama tee läbi. Kirjutasin talle ise äriplaani valmis, sai see enne esitamist lastud spetsialistidel ja nõustajatel üle vaadata ja nende poolt hinnati see väga tugevaks.
  Esitasime seda vist kolm korda töötukassale, sest nii absurdsed põhjendused EI-le. Sh ka standardlause – ssellist teenust sealkandis ei ole, järelikult pole nõudlust, suur äririsk. Lisaks muudki põnevat kräppi, tekkis tunne, et kas hindaja üldse mu tööd läbi ka luges??? Samad põhjendused olid ka järgmistes keeldumistes ja siis viskas kopa ette. Raha antakse sajakuuekümnedale hobifotograafile, aga mitte uuele suunale. Eks teeme asja ära ikka, aga ilma toetuseta.
  Fun fact – leidsin netist terve hunniku ametlikku statistikat, mis me teenuse osas nõudlust kinnitas :) aga ju töötukassa anonüümne hindaja teab paremini, kui piirkonnas elav ja valdkonnaga tuttav äripaani esitaja :)

  Kui otsida loost positiivset, siis eestlaslik “mis ei tapa, teeb tugevamaks” ehk? Kogemuse võrra rikkam. Sama sinu puhul ka. Hakka vaikselt pihta ja küll lõngakera hargnema hakkab.

 15. Tean, mida Sa tunned. Meie kemplesime elukaaslasega ka äriplaaniga ja otsus oli, et kuna selles valdkonnas on juba nii palju ettevõtteid, siis on riskantne :D Et ei sobi üht ega teist pidi.

 16. Äriplaani kirjutamise mõte on selles, et sa ise enda jaoks ettevõtmise detailideni paberil läbi analüüsid, et ettevõtmine päris elus õnnestuks. Kui sa palkad kellegi enda eest äriplaani kirjutama, siis ilmselgelt ei ole sa valmis seda ellu viima. Ja vastargumendina ei päde see, et osad on lihtsalt nõrgemad äriplaani kirjutamises, kuid saaksid ilma plaanita ettevõtte edukalt käima. Sa ei tee äriplaani mitte kellegile teisele vaid ikka enda jaoks. Selleks ka ettevõtluskoolitus. Kust inimesed ilmselt lahkuvadki äriplaaniga, kui nad seda tõesti tõsiselt võtavad. Sina palusid blogilugejate abi. Kas koolitaja ei oleks olnud valmis täpsemalt selgitama segasemaid kohti?
  Töötukassas ei otsusta ettevõtluse alustamise toetuse andmist üks ajast maha jäänud tädi Maalist lollim ametnik, kes halva tujuga negatiivseid otsuseid teeb. Seda otsustab mitmeliikmeline komisjon. Ja ilmselt ei olnud see plaan siis kirjutatud veenvalt, et mitut inimest ära veenda. Sa võid ju küsida otsuse teinud inimeselt täpsemat selgitust, miks ikkagi ei tuntud uut skype’i ära. Las ta siis selgitab.
  Võib-olla on see keeldumine sinu jaoks ka hea – lõputu aruandluse esitamine ning iga euro sihtotstarbelise kulutamise tõendamine veel mitmeid kuid hiljem, oleks ju tüütu ja keeruline. Kui sul on hea idee, siis lihtsalt tee see ära. Ilmselt tundub alguses raskem, aga kui ikka on hea plaan, siis hakkab see lõpuks ikka tööle. Ja mis kõige parem – ei pea suvalistele inimestele igast otsusest aru andma.
  Pea püsti, sa oled asjalik tüdruk, sa saad hakkama!

  1. Ma saangi ja teengi. Ma ei last seda enda eest kirjutada, vaid kirjutada seda nö lahti.

   Kui mina kirjutasin ühe lause, tegi tema minu mõttest lihtsalt 10.

 17. Hei,

  Aga töötasid kunagi Ōhtulehes? Miks sa kuskile mujale ajalehte/ajakirja tööle ei tahaks kandideerida/minna? Kirjutad ju väga hästi vōi mis :)

  1. Sellega on nii, et ma poliitikat ja nö päevauudiseid ei oska ega taha teha, samas täna ma end seltskonnareporterina ka ei näe.. õhtud-ööd ainult kuskil väljas.. ma ei tea.. 8aastaga ammendas ikka päris ära!

 18. Töötukassa rahastamisprotsent on mingi 30. Tee parandused plaani, nad ju andsid kirjaliku tagasiside, mis oli nende arust puudu ja esita uuesti. TK äriplaanis peab olema nt. ka absurdselt mittevajalik makrokeskkonnaanalüüs.

 19. Ma olen ka samamoodi kannatamatu. Kui kohe ei saa, siis ei tahagi! :D Ja samuti koostan peatselt oma äriplaani, aga toetust küsin EAS’ilt, sest ma pole töötu ja mul on hea palk, seega töötuks ka ei võtaks. Ajujahti jäin see aasta hiljaks.. Sa ei taha otse EAS’ilt küsida?
  Söögitegemine on mulle samuti lemmiktegevuseks, aga jah – toitlustusäri on väga keerukas. Hobikorras on lahedam kokata.
  Kodulaenuga ka mässan praegu :) Üpris sarnane olukord igal rindel.

 20. Kui kunagi tagasi viitsid kerida, siis ma kirjutasin sulle kunagi novembris, et “tore on su entusiasm, aga ….”
  Ma olin ka Töötukassas arvel, kuna vanast töökohast koondati. Äriplaan loomulikult mul positiivset vastust ei saanud. Olin ka pettunud, sest lihtsalt olin. Ilmselt olin ka suht kindel, et saan. Mul oli ka projekti kirjutamisel nn kutselisi abilisi ning mul oli olemas kõik vajalik inventar ja vahendid, isiklikud ruumid ja risk kui selline oli minimaalne. Aga vat ma ei saanud.
  Lõin käega ja tiksusin edasi. Mulle piisas ka sellest sel hetkel, et haigekassa oli olemas. Äriplaani vastuse ootamine sobis mulle ka, sest mu konsultant oli äärmiselt ebameeldiv inimene ja olin rahul, et sain kiirelt sealt tulema.
  Ühel hetkel leidsin endale sobiva töö. Firmat pole siiani teinud, sest…tegelikult sööb riik suurema osa teenistusest maksudena isukalt ära. No variant on ju, et sullerdad ja mätsid asju siia-sinnapoole. Ühesõnaga, keeruline värk.

  Aga et, EDU!

 21. Väga tuttav teema! Tahtsin teha ka miskit uut Eesti turule, kuna vaikselt juba sarnase asjaga tegelesin. Käisin kogu selle kadalipu läbi mõned aastad tagasi, mees aitas teha hullud arvutused, analüüsid jne. Vastuseks sain samuti ei, kuna pidi olema liiga suure riskiga äri. Tundus, et reaalselt ei süvenetudki, sest analüüsis oli välja toodud ka, et riski praktiliselt polegi. Tegin siiski oma mõtte teoks, oma jõududega ning aasta hiljem müüsin kogu äri vägagi edukalt maha. Toimib siiani ning on oma valdkonnas üks tuntumaid :)

  1. Äge! :)
   Aga mul on sama tunne, et vaadati.. hm, mingi veider internetiasi.. praegu seda pole, siis milleks seda vaja? Järelikult kui pole, pole nõudlust… no ma arvan, et on :)

 22. Ma olen ammu hoidnud silma peal sinu töökarjääril. Ütlen ausalt, et oled teinud selleks kõik, et keegi sind tõsiselt ei võtaks.
  Mis sai sinu karjäärist “pohhui olen kasvõi nõudepesija?!”
  Oleme ausad, kui sa suudad isegi koolituse, mis sind reaalset arendama peaks maatasa teha, samas karjudes siin blogis, et sa ei teinud OMA äriplaani ise, maha teha, siis kes kurat sa oled? Pole ime, et te kõik kodus depresioonis olete, kui peres pole harmooniat ning teotahet võrdselt. Võta end kordki kokku ja mine tee päris tööd, ära looda ja taha, et kõik sulle sülle kukub. Kui vana sa oledki…..

  1. Kas ma kirjutasin kuskil, et ma ei teinud ise? Ma palusin abi, et see oleks väheke rohkem lahtiseletatum kui ma ise oskan ja tõesti, ma pole raamatupidaja.
   See koolitus oli basic, see polnud mingi kool, kus sa 3a õpid

  2. Koolituse point ongi see, et sa teed ISE, otsast lõpuni, ja ei kasuta kõrvalist abi. Alustame sellest.

  3. Alustame sellest, et kui koolitus kestab 8 päeva, siis on see üsna ebatõenäoline, et sa kõik otsast lõpuni ise teed. See poleks lihtsalt reaalne. Seda ütles ka juhendaja, et kasutage sõprade abi mingites peatükkides ja finantsanalüüsis. Kui ma pole raamatupidaja siis ma näiteks ei oska arvutada põhivara kulumist kuude/aastate lõikes jne.

  4. Aga sel juhul, hiljem, kui saad toetuse ja äri püsti panna- kui sa neid asju ei oska, kas jäädki siis sõpradelt abi küsima et ettevõtet käigus hoida? Ma olen ka aru saanud, et ikka ise peab olema suuteline firmat juhtima, igakülgselt.

  5. Julgen tõesti abi küsida kui ma midagi ei oska. Ja kõik ei peagi kõike oskama. Enda ümber tuleb lihtsalt õiged inimesed koondada.

  6. Vot ei ole nõus su väitega, Marimell :D ma käisin ka sellel koolitusel, tegin äriplaani täiesti üksi. Pole ka raamatupidaja, aga sain juhendaja(koolituse) abiga prognooside tabelid tehtud, kui ka põhivarade kulumist. Meile küll juhendaja sellist juttu ei rääkinud, mida sulle.
   Ma ei tee seda äriplaani näiteks teoks Talllinnas, vaid väikses linnas ja ma kartsin, et tuleb “ei” vastus, sest suht riskantne. Aga tuli hoopis “jah”.

   Meie koolitusel näiteks öeldi, et ega need Maali ja Juuli nii lollid pole midagi, nad ikka saavad aru, kas ise kirjutatud või kellegi teise stamp. Ja kui sa kirjutad 1 lause ja keegi teine sinna 10 juurde, siis sorry, aga see ei ole sinu kirjutatud äriplaan.

   Suht lapsik käitumine, kui sa ei saanud kohe jaatavat vastust, siis kõik oli mõttetu ja raisatud aeg. Ilmselt sina siis ei saanud asjade pihta, mitte Maali ja Juuli.

  7. No esiteks ma arvan, et on vahe, kas käia 8päevasel või 6kuulisel koolitusel, oleneb juhendajast, palju tal aega on. Palju on inimesi kursusel… ja väiksemas linnas ilmselt on ka kergem “jah” saada. Tallinnas on neil ilmselt iga päev 10 äriplaani laual vs kuskil väiksemas kohas ehk 1-3tk kuus.
   Aga minu jaoks see on suhteliselt raisatud aeg, kui ma ootasin, tegin, lootsin ja sain eitava vastuse.
   Samuti, kui lugeja mind ei tea, siis kuidas ta saab aru kuidas kirjutaks mina või kuidas kirjutaks keegi teine. See on nonsenss.
   Praegu mõtlengi, et parem on, et ei pea hakkama igat senti neile põhjendama. Teen vaikselt omade vahenditega jne aga lihtsalt kui ma oleks hakanud seda sügisel tegema, oleks täna juba võimalus teenida :)

  8. 8-päevane koolitus?? Miks üldse nii lühikese koolituse valisid, kui ettevõtluse kogemust pole? Koolituse oleks võinud valida ikka vastavalt oskustele, mitte nii, et võimalikult kiirelt läbi saada. Selle eest võiks ikka ennast kiruda, mitte koolitajat…

  9. Valisin ikka selle, mis valikus oli sel hetkel. Muud olid täis ja valisin parima halvimast nö.

  10. Ahsoo, kuidas siis seletada seda, et Raplas saab vastuse nädalaga, tallinnas 5 nädalaga?!

 23. Kommenteerin üldse midagi netis a la 1x aastas, aga tahan sõna sekka öelda. Olen samuti läbinud töötukassa kadalipu, sh ettevõtluskoolituse ja saanud samuti negatiivse otsuse. Minu siiras soovitus: ära jäta jonni, aga samas vaata väga kriitiliselt plaan üle.
  Minu puhul oli nii, et olin ise nii oma äriplaanis sees, nii lummatud ja püha naiivsust täis. Olin tõesti valmis all in minema, sest see asi mida tahtsin teha oli nii “minu teema”. Nagu sinulgi ☺ plaani tagasilükkamine oli selline pauk, et nutsin oma nädal aega kummuli maas. Kogu maailm oli ebaõiglane.
  Sellest on poolteist aastat kui oma plaani lõplikult maha matsin ja praeguseks tegelen hoopis teise valdkonnaga, milles on palju arenemisruumi. Kui vaatan nüüd nö kaine peaga tagasi, siis mõistan, et oli jah suure riskiga ja üpris habras see plaan.
  Kokkuvõtvalt: Siiralt loodan, et su äri õnnestub, aga kui su plaan ka hoolimata edasistest ponnistustest ei õnnestu, hoia pea püsti ja proovi kätt kuskil mujal. Tuult tiibadesse!
  Ja inimesi (loe: zombisid), kes soovitavad lihtsalt palgatööle minna, sest nii on justkui “õige” ära kuula.

 24. Muidugi lisan, et Eas’ilt alustava ettevõtte starditoetus on selline, et summa on max 15 000 euri, aga algselt sa pead selle ise välja käima, hiljem saad siis tagasi mis on suht ajuvaba

  1. Pealegi, kas te keegi, kes te EASi soovitate, meediat üldse ei jälgi? Kirjutatakse ju viimasel ajal nii palju, et seda väikest pudru-mudrut EAS oma uute poliitikate järgi eriti toetama ei kibelegi enam, vaid panustatakse rohkem suurtesse ettevõtmistesse, mis annaks palju tööjõudu jne.
   Aga võta seda töötukassavärki nii, et kui ettevõte on määratud õnnestuma ja turg ja nõudlus on reaalselt olemas, ei tohiks olla ka keeruline leida inimesi, kes usuvad ja investeerivad või lihtsalt aitavad. Kui sa neid inimesi ja uskujaid ei leia, pole ka äril nagunii tulevikku, nii et… Parem mõtle selliselt.

  2. Mulle juba pakkus üks inimene end investoriks, kes äriplaani läbi luges :) niiet usun mina ja veel mõni sellesse!

 25. Ka esimese äriplaani tegi mu ema aasta aega, kogu aeg tuli negatiivne vastus. Aga ta ei andnud alla. Teise äriplaaniga oli kavalam, maksis see 150€ nõustajale ning äriplaan oli tugev nagu tsement ja sai jälle pappi.

  1. Klassikalist kanasuppi :) tundub igav, aga megahea :) uuemaailma festil tegin kiirelt selle kui kõik otsa sai ja kõik kiitsid!! :)

 26. Minul ei läinud plaan läbi kahel korral. Tegin oma parandused ja olin järjekindel ning sain kaks kuud hiljem ka toetuse. Kannatust ja tahtejõudu, küll nad selle läbi lasevad :) Nokiti täiesti ajuvabade asjade osas aga suva sellega, parandad ära, põhjendad veel kui vaja ja korras. See summa on siiski ulmeliselt suur, et võimalust käest lasta.

 27. On ka mingid firmade või abistavad lehed hooandja vms ning ajujaht jms konkurssid, lehed, mis algavaid firmaplaane aitavad.ning firmade väikelaenud abistamiseks, kuid täpselt ei tea. Üks ingliskeelne eri valdkondade leht oli ka kuid ei mäleta, kust saab idee üles panna ja kel meeldib see toetab.

 28. Aga miks sul on vaja raha küsida, et sellise ettevõttega alustada? Need töötukassa ja EAS toetused on ju mõeldud nendele, kellel on mingi äriplaan, mis vajab realiseerimiseks inventari või ruumide soetamist ja töötajate palkamist. Mis sa selle rahaga sihtotstarbeliselt üldse teinud oleksid? – Uue arvuti ja fotoka ostnud, et paremini blogida? Raha reisi peale kulutanud, et oleks millest blogida? Ma ei saa lihtsalt aru ja päriselt tahaks teada, mille jaoks sa seda raha küsisid. Reklaamide ostuks võibolla? Facebookis võid ju panna tiksuma 3 dollarit päev reklaamikese. Kas sellisteks pisikuludeks on siis vaja riigi toetust. Pigem on alustavaid ettevõtteid, mis vajaksid seda toetuse raha rohkem, et tõesti alustada tootva tööga ja osta tehnika või palgata programmeerijad äpi valmis tegemiseks jne jne.

  1. Kuuldavasti ei anta toetust, kui tahad laiendada seda äri, kus sa juba tegutsed, vaid toetataksegi alles alustavaid ettevõtteid. Seega blogimisele plaani üles ehitada oli vast viga.

  2. Sa ei tea mu äriplaanigi :) Ja sellist firmat, mida ma teha tahan, meil polegi Eestis. Neid hirmutaski pigem see, et üldse sellist asja pole, aga kui pole, ju siis pole vaja… Ja kui sattuski lugema netikauge inimene, siis ta ei saanud ilmselt mõhkugi aru, mis ma teha tahan :D

  3. Just-just, tahtsin sama öelda, et äriplaani kirjutamisega ja toetuse küsimisega on mõtet tegeleda siis, kui ettevõtte kulutused ongi suured. Mul tuleb näiteks selline ettevõte, kus kulusid praktiliselt ei olegi ja seega ei hakka oma aega raiskama äriplaani koostamisele ja raha nuiamisele. Teen sama tööd juba praegu ja ettevõtet on mul vaja vaid iseseisvuse saavutamiseks, et ma ei sõltuks tööandjast. Nii et tee muidugi ära lihtsalt on ka minu soovitus.

 29. Mõni aasta tagasi sain mina Töötukassast raha küülikufarmi asutamiseks. Aga sama lugu, et esimese korraga ei läinud läbi. Siis lisasin mõned read (nad tahtsid, et ma näitaks kodukontori kulusid!!!) ja läks läbi.

  Jäi küll mulje, et ma ei tea, mille pealt see otsus tehti ….

  1. Okeiii… Mul kodukulud jne kõik sees, lasin raamatupidajal selle finantsplaani teha, sest ma küll oskan arvutada, aga sellistes asjades usaldan ikka spetsialiste, eriti kui vaja arvutada mingit “aastast kulumist” ja “oletatavat hinnatõusu” jne…

Comments are closed.