#elulineblogi

Koostööd – kas peaksin neid tasuta tegema?

Eveliis blogis koostööst, mis lepiti kokku ja kui kõik oli tehtud, siis firma loobus koostööst. Mina surfasin blogi mustandites ja leidsin siit ühed koostööde näited, mis ma ammu kirja olen pannud ja tundus sobilikuna need nüüd postituseks vormida.

Kui rääkida Promotyst, siis ma olen seal mõned koostööd teinud, aga ka mul on üks veidi kehvem juhus – firma valis mu välja, tegin kõik mis vaja ära, nad kinnitasid, ma postitasin ja siis nad olid.. aa, kuule, alles praegu avastasime, su hind on jube kõrge, me ei ole nõus maksma. Nagu ah? See on näha juba siis kui ma kandideerin ja hakata ajama mingit “ma ei pannud tähele juttu” – mitte mulle :) Seda enam, et ma kasutan Promotyt mõlemalt poolelt – nii influenceri kui turundajana ja ma tean, et hinnast ei saa mööda vaadata kedagi kampaaniasse valides.

Alljärgnevad näited on elust enesest, tooted on muudetud ja neil puudub reaalne seos meile pakutud koostöödega. Lihtsalt sellist suhtumist oleme palju kohanud.

PS! Kõik pildid postituses on lihtsalt illustreerivad, palun mitte otsida seoseid tekstiga!

Tahaks kehavedelikepumbale reklaami

Okei, toode on ju iseenesest vajalik, klientuur on kindlasti olemas. Ma kindlasti leiaksin väljundi kuidas seda enda eluga siduda, samas kaalun ma pikalt, kas see on ikka päris meie teema. Lõpuks pakun siis välja mõned ideed, mis mul tekivad, kuidas seda meie jälgijatele vahendada, aga mind tabab korralik hoop: kas saaks näiteid teie blogist kahe parima, kahe halvima ja kahe keskmise postituse müükide kohta. Palju oli artikli loetavus, klikkide arv kodulehele ja ostude arv.

Ma ei ole kunagi kehavedelikepumpa läbi blogi müünud. Ma ei saa isegi sarnaseid näiteid tuua, sest klistiiripumbale pole miski sarnane. Keeruline on üldse tuua välja mingeid selliseid edulugusid, sest need ei ole võrreldavad. Kõik oleneb ajast, allahindlusprotsendist, tootest, jumal teab, kuu seisust blogipostituse ilmumise päeval. Ma ei ole Kerro, ma ei oska ennustada täna kehavedelikepumba müüke. Samas kui juhtub, et kuu seis paneb sel perioodil kõigil vedelikud kinni või voolama, siis jumal teab – ma võin kõik tooted läbi müüa.

Ma ei saa tuua näiteks ju mingit ühte-kahte edulugu, kus lugu luges 8000 inimest, klikkis kodulehele 120 korda, aga oste (sooduskoodi kasutati) aasta jooksul hoopis 1500 korda.

Mul on näiteks olnud juhus, kus ühe koostöö eest küsisin 350€ – nad leidsid, et see on liiga kallis ja prooviks hoopis nii, et nad maksavad iga koodikasutuse pealt. Kuna ma olin seda toodet ammu kasutanud, siis võtsin pakkumise vastu. Kood pidi olema aktiivne nädal aega – tegin paar storyt, blogipostituse ja Facebooki postituse, kus mainisin sooduskoodi. Kolme päevaga kasutati koodi üle 150 korra ja nad kirjutasid, et ma enam ei reklaamiks.. Kui ma neile nädala pärast arve tegin 955€, siis ma arvan, et nad nutsid kui arvet maksid. Koodi kasutati lühikese aja jooksul 191 korda. Aga ma ei saa sellist edu garanteerida kõigile. Eriti toodete puhul, mida ma pole elus näinud, katsetanud või mul puudub sellega igasugune seos ja kogemus.

Firma käive 400 tuhat aastas, aga koostööd teeks 20€ toote eest

Üks asi on see, kui sa saadad mulle kastitäie tooteid ja lihtsalt eeldad, et sa saad promo vastu, jättes mulle sealjuures vabad käed, kas ma seda üldse kajastan, teen ma sulle ühe Insta story või unboxing video või kingin sõbrannale. Siin polegi küsimust. Ma saan aru, et sa eeldad, et ma sulle promo teen, aga sa ei saa sellele ka loota ja see ei olegi kokku lepitud, kui sa rändomly mulle paki saadad (paljud firmad teavad mu kontakte ja ma ei tea pakkide saabumise hetkel nende tulekust midagi).

Sel nädalal on meile pakke tulnud uksest ja aknast – ma olen kõikidest ka storyd teinud, sest mulle tundub see kuidagi aus, tänada paki eest. Samas on see reklaam. Ja reklaam on teatavasti tasuline. Ma olen nende PR pakkide osas juba mitu aastat pead vaevanud, et kas ma peaksin neid kajastama või ei. Ilmselgelt mittekajastamine tõmbab mind listist maha ja järgmisel korral mulle enam ei saadeta. Siin tekib minul hirm, et kui ei saadeta, siis ei saa ju sealt ka rahalist koostööd välja kasvada, teisalt on mul tunne, et mind kasutatakse ära, sest teatakse, et ma tänutäheks ikka postitan ja milleks mulle üldse maksta, kui ma nagunii tasuta teen..

Teine asi, veidi halvem on see, kui sa kirjutad mulle, et sul on uued tooted, tahaksid lasta mul endale/lapsele/mehele/vanaemale midagi valida ja sooviksid selle eest vastu reklaampostitust/kümmet storyt/giveawayd ja ma ütlen et jah, väga tore, aga koostööd on tasulised, ma sooviksin selle ja teise asja eest nii ja naa palju raha ja sa ütled, et oi, ei.. ma mõtlesin ikka, et toote eest saab…

Palun, mine Selverisse, viska oma, kootud müts/jogurt/šampoon/mis iganes toode või teenus sul on, letile ja proovi see piima vastu vahetada. Kui see sul õnnestub, siis palju õnne! Mina ei ole siiani suutnud vahetada kingituseks saadud kreemi, panni, juuksekummi vms poes saia või piima vastu. Äkki ma olen lihtsalt kehv?

Üldiselt ma pean poes asjade eest maksma. Elisa ei anna mulle ühe toote pildi eest kuuks või kaheks tasuta internetti. Seega kui sina tahad midagi osta (reklaami siis), siis see ka maksab.
Me ei ole kindlasti kõige kallimad reklaamikanalid, aga kindlasti mitte ka odavad. Ma tean oma hinda, ma tean mida ma väärt olen ja millise summa eest ma viitsin niheleda ja millise eest mitte. Ma ei ütle, et ma kunagi toodete eest koostööd ei tee, teen küll, aga siis kui mul seda toodet päriselt ka vaja on. Mitte, et lampi kuhjan endale nodi kokku, sest saab. Need ajad on möödas.

Sul on tooted ja raha, meil tühjad pihud

Sa ei saa mitte kunagi eeldada, et minu postituse peale tuleb müük. Ehk siis mis ma öelda tahan on see, ma ei saa kunagi ennustada, kuidas konkreetselt sinu tootel läheb. Ma ise tegin alles hiljaaegu koostööd ühe Eesti mõjukaima influenceriga, kellel on Instagramis kümneid tuhandeid jälgijaid, kahenädalane kampaania tõi täpselt NULL müüki. Samas kui mõni teine influencer võib sama perioodiga teha 20k eest müüki. Seda, kuidas konkreetne inimene või kampaania toimib, ei saa ette planeerida. Sa saad umbes eeldada, aga alati jääb risk, et see ei toimi.

Teiseks – ANNA AEGA

Kui me ei räägi siin mingist välkmüügist, 50% allahindluskoodist, mingist eripakkumisest või emotsiooniostust, siis anna aega. Eriti kui su toode/teenus on aegumatu, vajalik teatud sihtgrupile vms, siis anna aega me blogipostitusel natuke elada. Las ma kasutan su toodet, las ma harjun sellega, tuleta mulle end meelde, et ma uuesti postitaksin. Kui mul on positiivne kogemus, teen ma seda ilma meeldetuletamisetagi.

See on täpselt see, mida ma alati meie koolitustel ja esinemistel ütlen– tellitakse reklaampostitus, see ilmub ja siis oodatakse imet.

Miks? Sul on terve postitus, hulk pilte – kasuta neid ära. Kui ma teen story, jaga seda enda jälgijatega, see on päris eluline sisu, mitte mingi suvaline tekst, mis tahab 98% juhtudest ainult müüa. Jah, see meie blogitekst tahab ehk ka, aga see on samas midagi muud – mingi muu sisu, mis võib ka sinu jälgijat kõnetada. Kui sinu Facebooki leht on täis ainult postitusi, mis pole informatiivsed, vaid suunavad ostma, siis võid üsna kindel olla, et.. kas ma pean selle lause lõpetama?

Ära ole üheöösuhe!

Üks mis kindel, mida pikaajalisem on suhe, seda jätkusuutlikum ta on. Hoia end ühes kindlas kanalis pikemalt pildis ja tulevad ka müügid. Kui toode kõnetab meid ja me seda enda elu osana juba kasutame, siis jääb see silma ka meie jälgijatele ja sa saad oma müügid ka. Ma võin tuua kümneid edukaid pikaajalisi koostöönäiteid – Dermosil, Napsie, Delimano, Linea, Pure Cosmetics, Maks ja Moorits, GoGoNano, Brain Games, Votex jne. Me oleme aastaid koostööd teinud ja me mõlemad teame, et see töötab. Me oleme teineteisele toeks ja olemas – mul ei ole vaevaks tagida neid kui nad mul pildile jäävad, mul ei ole probleemi teha fotoshoot nende toodetega käigu pealt kui see mulle ajaliselt ja eluliselt sobib ja neil ei ole probleemi kostitada mind uute toodete või teenustega kui neil jälle reklaamisüsti vaja oleks.

Kui sa tellid meilt reklaami, saad sa tavaliselt hunniku pilte, millest saad sa edukalt teha 5-10 postitust enda kanalitesse, haki meie tekst juppideks, kasuta meie tsitaate ja tekste piltide illustreerimiseks ja lisa siis link antud tootele/teenusele ja sa võid kindel olla, et päris inimese postituse peale tuleb ka müüke. Jah, see maksab, aga lõpuks on ju mõlemale poolele kasulil.

Kui ma sind nüüd ära ei himutanud, siis võid oma koostöösoovi saata info@marimell.eu :)

Ja teie, palun öelge, kas ja kui palju reklaam teid segab? Kas storydes PR-pakkide näitamine on pigem hea (kuulete uutest toodetest) või häiriv? Kas ma peaksin nende eest raha küsima või neid tasuta tegema? Kas sa eelistad pigem samu vanu häid lemmikuid või tahaksid blogis näha just mitmekesisust ja uusi tooteid?

13 thoughts on “Koostööd – kas peaksin neid tasuta tegema?

 1. Mind ei häiri, kui on koostööpostitused. Ma saan ju ise valida, kas ma loen või mitte. Aga jah, tasuta küll pole vaja teha. Mulle meeldib, et teil on kindlad põhimõtted ja pigem on teenuse ostjad valede ootuste või väheste teadmistega. Tehku endale süsteem selgeks. Kuigi mõnikord natuke midagi tasuta anda võib hoopis tulevikus ära tasuda.

 2. Mulle meeldiad uute toodete ja ka vanade storyd ja unboxingingud. Nii tore on vaadata ja avastada midagi uut..jätkake samamoodi. Ja kui tunnete, et peaks nende eest tasu küsima siis toimi sisetunde järgi, see ei vea alt ;)

 3. Teiste eest ei oska rääkida, enda eest küll. Ma olen blogilugeja. Nii ongi. Tulen lugema siia, mitte ostma. Teie reklaampostitustele ei heida teist pilkugi ja brändilojaalsus on nagunii selle reklaamteema veelgi igavamaks teinud.
  Nii et jah, ühel keskmisel blogilugejal pole ühtegi reklaami vaja ja ta ei taha neid näha. Teil on neid vaja, mitte meil. Aga seda võib küll arvata, et kui sa iga liigutuse eest hakkad raha küsima (mis on tegelikult õige, sest see on siiski töö), leitakse sinu asemel keegi, kes teeb seda tasuta ja võimalik, et ka tulemuslikumalt. Siin blogis liialt rõhutatakse, et iga liigutus on töö, raske töö. Muide, tarbijat see ei koti. Tarbija tahab mängulist fassaadi, lõbu ja meelelahutust. Tööd on meil enestelgi küllaga.
  Ja ei tohiks ka unustada, et ülereklaam on ka olemas. Ma vist magaksin enne ajutiselt papitüki peal, aga Napsiet küll ei ostaks. Samas küllap on neid, kes ostavad, ja Napsie nime tuntumaks olete ka muidugi teinud.

  1. Mina ei rõhu üldse sellele, et blogipidamine on raske töö. See on minu valik sellist elu elada. Ma olen ka varasemalt öelnud, et jah, see on töö ja sellele kulub aega ja seepärast ma küsin ka raha, mitte ei tee šampooni eest postitusi, aga ma ei ole kurtmise võtmes küll kirjutanud, et nii ränkraske on elu. Elu on lill :)

 4. Mulle meeldivad PR pakkide postitused. Minu jaoks pole vahet, kas need on tasustatud või mitte. Aga ilmselgelt neid jääks vähemaks kui tasulised oleksid.

 5. Ausalt- jätsin kõik need storyd vahele ja jätan ka teistel, kui neid on liiga palju korraga.

 6. Ma ei ole küll Eveliisi postitust jaganud, aga nagu aru sain, siis ainult temal ei jää teinekord reklaampostituste eest raha saamata, seega küsimus järgmine: te ju teete firmale arve + teil on mingid lepingud (ka suusõnaline on leping) miks te ei pane sinna klauslit sisse, et mis juhtub kui firma ei tasu õigeaegselt? Või kas teil siis tõesti kuhugi kaevata pole (ei eelda kohe mingit kohtuvärki, aga ma ei teagi kuhugi mujale)?

  Ja teiseks, miks blogijad kunagi neid firmasid mainida ei taha, kes neid siis nii üle lasevad? Ma eeldan, et te ju nagunii tulevikus ka nendega siis koostööd ei teeks, oleks ka teistel blogijatel teada vms. Või see pigem sellepärast, et teised firmad ei soovi ka sel juhul koostöid?

  1. Minu kogemus oli Promotys, kus “hiljem selgus liiga suur tasu”. Aga lõpplahendus oli see, et nad maksid pool summat siis toodetes.
   Seitsme aasta jooksul, mis ma seda blogi olen pidanud, on mul olnud üks kogemus, kus arve tähtaeg läks üle ja üle ja üle ja olenemata mitmetest meeldetuletustest nad ei kavatsenudki seda maksta ja aina pakkusid mulle tooteid. Nad ei jäänud koostööga rahule, et keegi novembris sandaale ja plätusid osta ei tahtnud. Kuigi ütlesin kohe, et see pole asi mida novembris teha. Aga ok, tegime ära selle koostöö, väidetavalt ei ostetud ühtki paari. Ma ei tea tegelikult ju, kas osteti või ei, võimalik et neil olid rahalised raskused. Seegi koostöö lõppes sellega, et ma valisin 500€ eest tooteid.

 7. Mulle tundub, et te räägite endale vastu…
  Väidate, et kui ettevõte saadab teile toote ja soovib selle eest reklaami, siis ettevõtte jaoks on see justkui tasuta saadud reklaam, sest ega toode ei ole ju raha, millega Selverisse piima ostma minna. Aga tootel on ju ka hind, nt kui saad tootena pesumasina, siis ei saa ju väita, et mingit tulu te sellest saanud ei ole. Vaevalt, et te mitte ühtegi “kingituseks” saadud toodet maha pole müünud ja selle eest raha pole saanud… Toidu teemal räägite ju pidevalt, et teil pole vaja toidupoodi minna, sest külmkapp on täis Valiot ja Maksmooritsat ja mune ja moose… Et siis kuidas te nendest PR-pakkidest siis kasu ei saa?
  Siis väidate, et kui ettevõtetel on olnud raske arvet maksta, siis on nad maksnud ka toodetes… Järelikult ikkagi on toodetel ju hind?

  Minu jaoks on kõik koostööd reklaam. Ükskõik, kas makstakse rahas või toodetes.

  1. No ma ei räägi siin sellest kui valio saadab kastidega nodi või maks ja moorits annab nädala lihavaru. Pean silmas pigem neid pr pakke kus on kaks mahla või viis jäätist või kaks küünalt või kolm maski..

  2. A ja see ka veel, et on tõesti firmasid, kes annavad megakalleid asju ja ütlevad, et annavad loa neid müüa pärast koostöö lõppu. Üldiselt ma selliseid diile ei tee, harva – siis kui endal seda toodet vaja on.

 8. Mina ka reklaampostitusi ei ole. Olen siin mitme eeskirjutajaga ühte meelt. Aga kindlasti on neile oma lugejaskond ja on inimesi, kes oma peaga mõelda ei suuda või ei taha, kelle jaoks on need reklaamid väga vajalikud.
  Ja Valio ning Maks ja Moorits võiks mu arust toetada pigem neid, kes tõesti seda abi vajavad. Teil paistab omalgi raha olevat, et süüa osta.

Comments are closed.