marimelli supiköök 2023: hoovikohviku tegemine on fun projekt

Kaks päeva enne hoovikohvikut

Ma olen ausalt öeldes ühtaegu põnevil ja hirmul. Ma ei tea üldse kui palju siia inimesi tuleb, kas üldse tuleb. Ilm lubab olla pigem pilves, kas inimesed viitsivad üldse kuskile tulla? Kas nad tahavad tööpäeva lõpus suppi? Mulle tundub veider avada hoovikohvik kolmapäeval kell 12 – ma millegipärast arvan, et kedagi ei tuleks päeval sööma. Seepärast otsustasin teha alates kella 17st kuniks suppi jagub. Ja ikka veel ma mõtlen, kui palju seda suppi teha, kas ja mida rohkem teha. Ja siis mõtlen, et söön ise nädala lõpuni suppi, sest kindlalt jääb kõik alles. Õnneks on meil naabreid, kes tulevad päästavad ehk hädast välja kui potid ka kell üheksa veel täis on.

Ütleme nii, et nelja aastaga on palju muutunud – ma tean, et suvalised nõud ei ole enam lubatud (kuigi juba viimase Uue Maailma Festi tegime bio-nõudega), ma läksin kindla peale välja ja tellisin kõik vajaliku üldse Ringost, sest mulle tundus eelarve jaoks mõistlikum asju rentida kui välja osta. Ostaks ma neid varuga igaks juhuks, siis jääks nagunii neid alles ja siis nad jääksid seisma ja võtaks ruumi. Jep, nelja aastaga on minust ka korralik säästuhunt saanud. Ringoga sain õnneks kokkuleppele, et saan nende tooteid kasutada koostöös. Suures plaanis oleks see nõude teema ca 100€ kulu, kas rentida või osta, aga kui hind on sama, siis iga kell pooldan taaskasutust.

Ehk siis kui te pole Ringost veel midagi kuulnud (aga ilmselt kui Woldite/Boldite, siis olete, sest palju söögikohad kasutavad ka seda teenust), siis neilt saab rentida topse, kausse, karpe ja isegi lusikaid ja kahvleid, rääkimata erinevatest klaasidest ja pokaalidest. Maksad renditasu ja saad ise valida – kas kogud neid kokku (kodukohvikus on lihtsam võtta kogumiskast) või skänneerid need sisse (kaasa müügi puhul lihtsam, kui klient karbi Ringo kasti tagastab ja selle skänneerib, saad oma makstud pandiraha tagasi). Mina läksin sel korral siis seda teed, et meile tuleb kogumiskast ja kui keegi kaasa ostab, siis noh, kaotan selle euro. Aga ma mõtlen õudusega kui palju mul on aastate jooksul kulunud raha pakendile, mis lihtsalt on lennanud prügikasti.

Üks päev enne hoovikohvikut

Ma arvasin, et mul läheb toidule mingi 500€, sest kõik on kallinenud ja kuigi ma ei ole saanud hetkel, tänu jumalale, selle inflatsiooniga nii palju pihta, et ma peaksin poes valima, kas see või teine – olen niigi säästuhunt ja ostan soodsamat ja väga palju allahinnatud asju ja mõtlen oma ostud läbi, siis ikkagi tundus mulle, et kõik on kallimaks läinud ja kuna ma kvaliteedis allahindlust teha ei taha, siis ausalt, arvasin, et mul jääb ainuüksi Lidlisse 300€ ja lisaks mujale poodidesse veel paarsada. Reaalsus oli see, et toidupoodidesse jätsin kokku 292€.

Britt alles uuris, et kes on hoovikohvikut teinud ja kas tasub ära jne. Ma olen varem ka kirjutanud palju mida maksis jne, aga võin teile vabalt oma labast excelit jagada:

sildid ja menüüd sõbrannalt sain 65
õhupallid vajadus küsitav, oleks võinud ka tavalised olla, mitte heeliumiga 60
Ringo koostöö 380*
Nori 65
Promo 98
Lidl 91
Leivad-saiad koostöö 30
Siirupid limonaad/kohvid 38
Abivägi lapsehoidja/kokaabi  100
KOKKU 827
Minu kulu reaalselt 414

*Ringole reaalne rendi tasu sellest summast meie toodete eest oleks olnud 90€.

Hoovikohvik on fun projekt

Kuna ma ei taha alla anda kvaliteedis, siis ongi mul kulud alati suht suured. Näiteks minu Tom Kha ei käi veest ja kookospiimast, vaid 100% kookoskoorest, ma ei tee allahindlust sisus – ma keedan eraldi valmis kaffirlaimilehtedest, galangalist ja ingverist “puljongi”, mis käib mu supile sisse autentse maitse andmiseks, aga ma kurnan need välja, sest nii mahub kaussi rohkem kana, seeni ja sibulat ja paljud ei tea, et need juurikad ja lehed pole söömiseks. Lisaks kasutan ma värsket laimimahla, kalakastet, austrikastet, värskeid Tai tšillisid jne, et maitse tuleks selline nagu peab. See ei olegi odav supp ja minu eesmärk ei olegi teenida megakasumit hoovikohvikus, vaid pakkuda inimestele reaalselt parimat Tom Khad, mida nad elus saanud on ja siiani ei ole mitte keegi, mitte ühte halba sõna selle kohta öelnud ka.

Üks üritas kolmapäeval hinna üle natuke nina kirtsutada, ainult üks inimene kõikidest külastajatest.. Ma ise ilmselt pööritaks ka silmi natuke selle hinna peale, et kodukohvikus restorani hind, aga minuga juhtuks täpselt sama mis selle naisega, kes lihtsalt vaikselt lahkus, sest maitse üle polnud midagi kobiseda.

Olime kokku avatud neli tundi ja esimese tunniga sai otsa, üllatus-üllatus, Tom Kha – polnud minu jaoks üllatus tegelikult, see on me hoovikohvikus alati nii olnud. Kaks pool tundi hiljem oli otsas ka seljanka ja viimase tunni olime lihtsalt avatud, sest ühed naabrid siit ja ühed vanad naabrid Uue Maailmast istusid veel hoovis.

Arvestades, et ma sain osad asjad sõpradelt lihtsalt tasuta (nt sildid, naabritelt mööblit, Ringolt nõud, Leiburilt leivad-saiad, siis tänu sellele õnnestus 138€ ka teenida, aga tegelikult on sellised hoovikohviku sutsakad ikka rohkem for fun kui metsik teenimine. Kui me oleks avatud laupäeval kaheksa tundi, siis saaks muidugi suuremast kasumist rääkida, aga siis oleks ka kulud suuremad jällegi. Ühesõnaga, ma ei nuta, sest mulle meeldib see orgunnimispool ja kokkamine liiga palju, et kurta.

Millest te ilma jäite, kui ei tulnud?

Ma rohkem enda jaoks panen need pildid blogisse, et oleks hea endal vaadata, kuidas ja mida, me mis aastal tegime.