#meeliskirjutab #reisiblogid Tai

Meelis kirjutab: kuidas valmib Tais ülikond? Mis hinnaga ja kui kiiresti?

Ja alustan seda postitust nii nagu mitmeid teisigi enne seda. “See postitus on mul juba ammu meeles mõlkunud…” Jep, nii ta on. Aga täna hommikul laekus minu postkasti väikene meeldetuletus ja siis ma mõtlesin, et panen siis kogu loo ka siia kirja.

Nimelt tellisin ma Tais olles omale kokku kolm erinevat pintsakut. Jah – just nimelt pintsakut, sest ülikonda ei näinud mõtet tellida, kuna ma ei kanna neid väga. Teine põhjus on muidugi ka see, et kuna pintsakute kangas on kergelt öeldes mitte just väga tagasihoidlik, siis oleks ma täies riietuses pisut liiast. Algselt oli tegelikult plaan tellida ainult kaks, aga siis ma proovisin selga ühte, mille keegi oli tellinud ja suht armusin sellesse kangasse.”Kui läks trumm, mingu siis ka pulgad…”

Kuidas leida see “õige” rätsepasalong?

Ühtne vastus sellele tegelt puudub, sest neid kohti kust ülikonda tellida on lihtsalt nii palju, et tegelikkuses sa võidki jääda seda “õiget” otsima. Tuleb usaldada oma sisetunnet ja loomulikult ka hinda. Võid arvata, et peatänavast kaugemal on hinnad soodsamad, kuid ei pruugi. Meile lajatati kuskil eraldatud kohas selline hind, et karju appi. Samas peatänaval on konkurents suurem ja nad ei saa mängida muu kui hinnaga.

Seega soovitus on ikkagi ise mitmes kohas käia ja rääkida ning kangaid vaadata ja loomulikult hinda uurida. Sa näed inimesi ja suudad ju otsustada, et kas sul on “tõmmet” selle salongi suhtes või mitte.

Muideks, suurema osa sellist kohtadega on see, et nad on ka TripAdvisoris olemas ja kohe väga-väga soovivad, kui mitte öelda, et lausa nõuavad, et sa neile hea review jätaksid. Kuigi jah, mina ei läinud ju neid läbi Trip’i valima, vaid niisama jalutasin. Selgub, et siiski on päris palju selliseid inimesi, kes just TripAdvisorit tarbivad.  Mulle nüüd tuligi siin meeldetuletus, et kuule, poiss, sul on feedback jätmata. Siinkohal siis teile soovitus, et kui ei viitsi kõndida, võite surfata netis ja sealt endale sobiliku koha leida.

Meie valisime kaks kõrvuti olevat salongi ja kohe peatänava juures ehk siis Phuketil on selleks Bangla Road. Mõlemal kauplesime hinna suht samaks, aga ühel oli selline kangas, mida teisel polnud.

Kohad: Phuket Tailor New Armani ja New Era Fashion Tailor

Kangavalik!

Teid meelitatakse sinna rätsepa juurde igasugu trikkidega. Klassikaline on see, et tänaval on silt kuidas kaks pintsakut, kahed püksid, lips ja särk maksavad näiteks 200USD. Lähed  sisse ja uurid, et no nii näita värki. Siis pakutakse sulle erinevaid kangaid ja kui oled leidnud omale sobiva kanga ja öelnud, et tavai teeme sellest – tuleb pomm. Sulle lajatatakse selline hind, mida sa isegi unes ei osanud näha.

Kui sa uurid, et oot, aga tänaval see soodne silt? Siis leitakse sulle kuskilt nurgast see kõige odavam ja ausaltöeldes vakstulaadne kangas, mida on isegi palju kangaks nimetada ja öeldakse, et sellest saad sa need kaks komplekti sellise hinnaga. Seega võta aega ja vaata rahulikult kangaid, sest hind on neil nagunii hoopis teine kui see, mida sulle algselt pakuti või millega sind salongi meelitati. Ja üldiselt – kauple hind endale sobivaks!

Kangastest veel niipalju, et kuigi nad kõik kiidavad kuidas neil on parim kangas ja ainult neil on selline ning nad on parimad, siis usu mind, seda kangast on teistel ka. Kuna ise käisime mitmes salongis, siis tundsime juba kaante järgi ära need mapid, kus meie lemmikud olid. Enamus on siiski samad, aga mõne üksiku erandiga ja just seda üksikut erandit sa peadki ise taga ajama. Seda mis sulle meeldib. Kui sa just ei taha klassikalist sinist, musta, halli ülikonda.

Minu lemmikuks sai esialgu üks kangas, aga viiendas kohas hoopis kaheksas kangas. Muideks, naljakas lugu oli ka meie kahe salongiga see, et kuigi tegemist oli kahe erineva kohaga ja niiöelda konkurentidega, siis tagaruum, kus kangad paiknesid oli neil üks. Ometigi ei saanud nad jagada seda ÜHTE kangast, mis mulle meeldis. Aga see selleks.

Pintsak valmis 24 tunniga?

Olles välja valinud kanga ja kembelnud mitukümmend head minutit hinnaga, tuleb sul teha ettemaks. See on täiesti erinev. Üldiselt on see 50% aga samas kui meilt küsiti 3500 bahti ja me ütlesime, et meil on kaasas ainult 1000, siis sobis see ka. Maksad raha ära, täidad paberi oma nime ja hotelliga ning siis algabki sinu uue pintsaku või ülikonna valmimine.

Esialgu võetakse niiöelda esmased mõõdud, mille järgi valmib “makett.” Seda imelikku maketti sa saadki juba tegelikult isegi vähem kui 24 tunni pärast proovida.

Aga siin läheb asi huvitavaks. Nimelt vurab ei tea kust kohale üks kohalik, kaasas nõelapadi, mõõdulint ja muud paberid. Siinkohal on oluline rõhutada seda, et kuigi salongi peavad enamasti India või Pakistani päritolu mehed, siis õmblemisega tegeleb siiski kohalik.

Kui nüüd see kohalik on maketi selga pannud ja uuesti kõik mõõdud võtnud, tuleb sul veel peaaegu 24 tundi oodata. Aga siis juba lõpptulemust, sest järgmiseks päevaks on sinu tellitud riideese valmis. Nagu täitsa valmis valmis.

Seda küsitakse muideks sinult kohe suht alguses, et millal sa ära lähed ehk kaua neil on aega sulle toodet valmistada. Mida rohkem aega, seda parem õmbluskvaliteet. Minul ühe pintsakuga läks pisut kiireks ja siis mulle korduvalt rõhutati, et oleks vaid rohkem aega, siis oleks kindlasti väga hea õmblus jne. No mis teha. Töötame sellega, mis olemas on, onju.

Kuid kui sa nüüd viimasel hetkel otsustad, et ma tahan ikkagi sellest türkiissinisest kangast ka ülikonda, võid kindel olla, et selle sa ka järgmiseks päevaks saada. Mõõdud on neil ju olemas, kangas samuti ja polegi muud teha kui õmmelda.

Lisainfoks ka see, et osad kohad säilitavad su mõõtude andmeid kuni neli aastat. Ehk siis kui sa tuled tagasi koju, aga samas jäi mingi kangas kripeldama, pole sul vaja väga muud tehagi kui nad internetist üles otsida ja ilmselt pärast hinna ja transpordi läbirääkimisi ongi sul võimalik ülikond tellida nii, et ise kohalgi ei pea olema. Minul muideks siinkohal siiski üks punane velvet hinge peal ka on. Mõtlesime, et kui ma sellel aastal jälle Jõuluvana teen, siis võiks firmapidudele minna ju hoopiski super-fancy ülikonnaga. Aga noh, nad on seal kiired ja aega veel on.

Valmis ta ongi!

48 tundi pärast hinnaläbirääkimisi, kangavalikut ning mõõtmisi ongi sinu pintsak, ülikond või kleit valmis.

Ja teate, see hetk kui te selle kõik kätte saate, siis peaksite küll tundma, et oehh, see kõik oli seda väärt. Need pintsakud istuvad seljas lihtsalt nii hästi – nagu valatud. Ja need õmblused ning ääristused… Mina jäin enda omadega vägagi rahule.

Hea uudis on ka see, et ülikonna saad sellises peenes “kotikeses” kaasa, et oleks mugavam transportida.

Kindlasti ootate te nüüd pilte ja tahaksite näha, et millised pintsakud ma valisin? Aga olen natukene nõme ja ei näita. Ainult seda ühte näitan, mis juba ka ühe uudisloo all olemas on. Selle pintsakuga käisin Phuketil pildistamas. Esialgu mõtlesin, et see on selline pisut casual, aga samas kui selga sain, vaatasin, et kurjam, suht fancy.

See on siis tegelikult see pintsak või no kangas millesse ma armusin ja mida teises kohas ei olnud. Mul on nende pealuudega mingi teema, sest kodus on mul vist tüki kuus T-särki, mis kõik on pealuude motiiviga.

Selline on pintsaku sisemus

Mis maksab?

Seda on tegelikult väga keeruline öelda, sest see kõik sõltub esiteks kangast, siis sellest mis voodrit sa sisse soovid, kas tahad ka pükse ja lipsu jne. Seega on täna keeruline öelda, et ülikonda läheb nii ja naa palju maksma. Paljustki oleneb ka sinu kauplemise oskusest. Ning sellest, kus kohast sa selle võtad, sest kindlasti on kallimaid kohti ning ka odavamaid.

Täiskomplekt ülikonna puhul arvestage siiski hinnaks 100-130 euri.

Maksta saab muideks nii sulas kui ka kaardiga. Kaardiga makstes tahab ta loomulikult kohe paar % juurde keevitada ja seda põhjendab ta sellega, et ülekande tasu jne. Leen saatis ta muidugi kukele selle jutu peale ja maksis selle summa mis kokku oli lepitud.

Kui teil on täiendavaid küsimusi, siis palun edastage need kommentaaride kaudu ja mina või siis Leenu vastame seal.

2 thoughts on “Meelis kirjutab: kuidas valmib Tais ülikond? Mis hinnaga ja kui kiiresti?

  1. Mis on selle pealuudega pintsaku kanga koostis? Või siis teiste tellitud pintsakute?

    1. See pealuude oma on mingi.. siidilaadne.
      Kaks teist, mis ta tellis, üks on sametist ja teine mingi libedam, aga ei ma usu, et see siid on :D

Comments are closed.