#meeliskirjutab

Meelis kirjutab: ÄMBRID JA PÄRLID: juutuuberid

Olles ise nö sotsmeedias tööl, seda mõlemal poolel ehk võttes vastu nii reklaamipakkumisi kui neid pakkudes ja vahendades, on iseenesest mõistetav, et olen kursis suurema osa Eesti sotsiaalmeedia tegijatega. Olen ka varem maininud, et minult küsivad tihti firmad nõu, millist blogijat, instagrammerit või juutuuberit mingiks kampaaniaks/koostööks kasutada, keda soovitan, keda mitte. Et mitte vastustega hätta jääda, hoian end üsna igapäevaselt nende tegemistega kursis.

Augustis oleme juba puudutanud Instagrami tegijaid, ei saa jätta ka juutuuberitest kirjutamata, sest nad on päris suur osa meie sotsiaalmaailma lavast.

Me elame küll Eestis ja ei saa väita, et siin teenitakse YouTube abil miljoneid, kuid kui oled osav ja pakud head sisu, siis on võimalik ära elada küll. Olles vabakutselisena teenust pakkunud erinevatele firmadele, siis olen ka ise nö vahendanud või koostööd teinud mõne juutuuberiga ja saanud tagasisidet ka neilt, kes teinud. Aga keda ma siis jälgin ja on nad head või halvad. Ma keskendun hetkel pigem tavavaataja rollile, mitte, et kas temaga tasuks koostööd teha või ei. See oleneb alati koostööst ja kampaania eesmärkidest.

Nimetagem neid siis pärliteks.. või ka mitte?

Hensugusta

Henrist ei teanud ma veel paar aastat tagasi mitte kui midagi. Umbes aasta tagasi süvenesin tema videotesse pisut rohkem ja ma tunnistan ausalt, et ma ei saanud väga hästi aru, mida ta teeb. Ehk siis emotsioon oli: Da fuck was that?

Kuid tänaseks on läinud aega mööda, ma olen ära vaadanud KÕIK tema videod, olen temaga mitmel korral kokku puutunud ja tabanud tema nö biiti ning pean tunnistama, et ta on väga hea selles mida ta teeb. Meie majas jagub talle fänne veelgi, sest Leenu meelest on ta äraütlamata kena mees ja Hedon.. No talle piisab kui mainida, et Hensul on uus video ja ta on kõps teleka ees.

Mulle meeldib tema oskus panna oma igapäeva elu nii humoorikasse kastmesse, ta tõmbab sinna oma sõbrad ja pere ja nad ei pane pahaks. Mul on tekkinud mõned lemmikud lisaks Henrile. Näiteks tema ema ja kaks sõbranjet. Ma nende nimesid ei tea, aga kui videos näen, siis tean, et good stuff is coming soon… Näiteks see video oli väga hea ja naljakas, kus Henri pakkus erinevaid kohanimesid Eestis ja siis pidid tüdrukud ära arvama, et kas see on päris koht või väljamõeldis. Me arvasime siin teiselpool ekraani ja olime sama krampides kui nemad seal.

Seega, kes veel Henrist ei ole aru saanud, soovitan tal pikemalt silma peal hoida – küll hakkate ka  mõistma. Meie perele ta meeldib.

Muideks päriselus on ta äärmiselt tore, pikk ja alati väga sõbralik. Just teisipäeval trehvasime ja ta oli nii tore ning minu palvel tegi Hedonile hommikuks äratusvideo. Kui armas, eksole.

Liina ja Martti

Hedonist rääkides, siis tema lemmik on kindlasti selle paari koer Bella ning Liina, keda ta kustub hellitavalt Bella emmeks. Nägime Liinat paar kuud tagasi Kristiines ja siis ta juhtiski tähelepanu, et näed Bella emme on seal, aga Bellat pole. Kuna nad kohtusid ka Napsie peol talvel, siis on ta tervest sellest perest suht sillas ja kui ta muidu ei luba meil Leenuga telekat eriti vaadata, sest ta tahab PJ Maski või PawPatroli vaadata, siis juutuubikraami võime me vabalt vaadata. Okei, mitte nii vabalt. Meie ja siis tema valib. Aga saame kõik lõpuks vaadatud mis tahame.

Mis puudutab nende kanalit ja videoid, siis tunnistan, et mulle need meeldivad. Samuti on nad head koostööpartnerid ja teevad oma sisu hästi. Olles nendega minimaalselt kokku puutunud ka videoväliselt, siis tegemist on viisakate ning sõbralike inimestega. Vahest ma samastan ennast pisut Marttiga, kes tahab, et kõik oleks prefektne ning ühtegi vääratust ei tule sisse ning kõik läheks nii nagu plaanitud. Ma tahan ka, et kõik oleks ajastatud ja ükski asi ei jookse teisele sisse, ega tekiks muid koostööde ja sisuloome erroreid. Mulle vähemalt on väliselt Marttist selline mulje jäänud. Samas kui Liina on täpselt nagu Leenu. Selline rohkem go with the flow. Liina on pigem lõbus ja lustakas. Ju nad sellepärast Marttiga sobivadki, et üks on konkreetne ning teine pisut selline lillelaps.

Kui nüüd juhtuks selline asi, et need kaks peaksid lahku minema, siis kumma kanalit ma jääks vaatama? Ilmselt Liina ja Bella seiklusi. Martti on ka hea, aga lihtsalt mulle meeldiks vaadata rohkem lõbusamat sisu, kui äärmiselt strateegiliselt sätitud videot.

Maria Rannaväli

Maria on neiu, kellest ma ei arvanud alguses ikka mitte midagi. Minu esmane mõte oligi see, ah, kauaks seda plikat ikka jagub ja kaua ta viitsib seda teha. Tuleb välja, et viitsib ja kaua ja ilmselt teeb veel väga kaua. Au ja kiitus talle selle eest. Olen tema kanali pidev ja püsiv jälgija, kui mite öelda, et terve meie pere on tema videote vaataja. Hedonile loomulikult meeldib tema vend Oskar, kes ka aegajalt videotest läbi vilksab. Ja mingil imelikul kombel, teab ta ka Laurat ja kui hakkame videoid vaatama, siis Hedon alati küsib, et ei tea, kas Laurat ka täna näeb. Ta väga ei taha vist seal Maria videotes olla.

Kas Mariaga on hea koostööd teha? Ei oska öelda, sest pole isiklikult au temaga veel koostööd teha olnud. Olen küll paar päringut saatnud, kuid need on ilmselt rännanud otse prügikasti, sest vastust pole tulnud. Ei Instas, ega emailis. Aga see selleks.

Tegelikult on tegemist äärmiselt nutika neiuga, kelle suurimaks plussiks on jätkusuutlikus ja püsivus. Maria on minu jaoks ehe näide sellest, et ära hinda inimest vaid ühe video järgi. Ta on hea ning loodetavasti saab veelgi paremaks.

MerkaPerka

See neiu jäi mulle ette niiöelda soovitustes. Ehk siis vaatasin mingi video ära ja kohe vupsas tema video soovitustesse. Kui ma ei eksi siis pani mind klikkima video pealkirjaga “Maakas kolis pealinna.” No kes meist ei klikiks sellist videot, eks. Telekanalid januneks sellise saatesarja järgi.

Alguses ma ei suutnud otsustada, kas tema sisu on hea või pigem halb. Kohati olid nagu naljakad, aga samas nii piinlikud. Eriti imeliku mulje jättis mulle tema mees. Sa lihtsalt saad aru, kuidas mehele üldse ei meeldi see, et naine videosid teeb. Iga tema pilk ja kehakeel reedab seda. Leen vaatas seda meest ja ütles, et see on totaalne oss ju. Kohati tõesti, olen mõelnud, et miks sa selle mehega koos oled. Kui sa teed midagi mis sulle meeldib, aga su oma mees ei toeta seda, siis miks selline suhe? Ometigi paistab see toimivat, sest nüüd said nad lapse ja kolisid tagasi maale. Pärast sünnitusvideot ei olegi rohkem temast miskit kuulda. Saan aru. Laps tuli ja elu on uus ning vaja rütm paika saada. Või siis lihtsalt mees ütles, et kuule sa oled nüüd ema – aitab küll sellest videovärgist. Eks ole näha!

Victoria Villig

Teda hakkasin jälgima samal ajal kui Mariat ning seda seetõttu, et ta käis ka Maria videotest läbi. Alles hiljaaegu muideks, sain ma teada, kes ta isa on. Ei pannud varasemalt kokku lihtsalt, aga kuskil kommentaarides oli see välja toodud.

Aus vastus on see, et ta on… igav. Vähemalt minu arvates. Ta on täpselt selline tulevane Reformierakonna poliitkorrektne kampaanianägu, kes malbelt naeratab ning ei ütle ühtegi paha sõna. Isegi kui ta videos kogemata midagi valesti teeb, siis ta kas lõikab selle välja või tunneb äärmiselt suurt piinlikkust.  Ärge saage minust valesti aru – ka selliseid inimesi on vaja. Lihtsalt ta ei ole minu tassike teed. Ma ei jookse tema videod vaatama. Vaatan neid siis, kui kõik teised on ära vaadatud.

DeanaBanana

Vot, see preili oli minu jaoks pikka aega müsteerium. Teda sain ma teadma hoopiski Brigitte Susanne Hundi kaudu, kellega ta koos ka Tartu Ülikooli ajakirjanduse eriala on lõpetanud. Ehk siis ühel kursusel kaks blondiini. Oli see vast vaatepilt.

Sellesse blondiini malli jäin ka mina algselt kinni. Loomulikult aitas sellele kaasa ka tema üks videotest, kus ta kilkas, et ta läheb välismaale. Lätti. See oli nii naljakas tegelikult. Aga see selleks. Arvasin ka mina, et ta on selline rikka isa rumal blond lapsukene (kes küll vahepeal oli tumedate juustega) ja kuna tal tööl pole vaja käia, siis teeb vlogi.

Kohati jätab ta veel tänagi sellise blondiini muljet, aga enam see mind ei häiri. Olen ma harjunud või leppinud, ei oska öelda, aga mulle on ta hakanud meeldima. Olgugi, et ma siiani mõtlen, et kas ta on blondiin või mängib blondiini. Kindel on see, et kui video ilmub, siis ma selle ka kohe ära vaatan.

Nele Kirsipuu

Tema on taaskord selline, ei saa aru, kas meeldib või ei. Viimati vaatasin mingit tema Aliexpressi videot, mis tundus minu jaoks selline irooniline nende suhtes, kes neid Ali videoid teevad, samas nagu ei olnud ka. Näitaski oma skooritud kraami ja mitte nii skooritud kraami.

Ehk siis tema videote puhul ma ei saa aru, kas ta teeb nalja või teeb tõsiselt. Mängib ta pisut imelikku või ongi pisut imelik. Just täna vaatasin tema Lottemaa teist videot. Jah, teist, sest kevadel ta juba käis seal ja tootis sisu. Nüüd läks uuesti. Samad asjad, samad inimesed – miks? Ootasin pointi ja kulminatsiooni… aga seda ei tulnudki. Jälle. Okei, lõpus ütles, et kandideerige näitlejaks.

The Tomsikene/SarioTV

Kaks erinevat indiviidi, kuid ometigi iseloomustan ma neid korraga. Mõlemad kutid on naljakad ja teevad asju läbimõeldult. Sario on siiski pisut parem selles osas, kuid Tomsikene kihutab eest ära sellega, et ta vähemalt uploadib midagi. Sario on jälle kuhugi ära kadunud.

Vaadata tasub neid mõlemaid, sest keelekasutus on.. kuidas ma ütlen, “värskendav” ja nad mõlemad räägivad elulistest asjadest.

FitLoora

Oleks videoid mida vaadata, oleks hea. Aga mida pole on videod. Vanasti neid nagu tiksus aga nüüd enam mitte. Ilmselt on asi selles, et ta läks täiskohaga tööle ja pole lihtsalt enam jaksu ja aega sisu toota. Kurb, sest mõned ta palad olid väga head. Mulle meeldis see osa, kui ta oli pisut juurde võtnud nimetas ta end FatLoora’ks. Eneseiroonia on hea asi.

Kristina Pärtelpoeg

Klassikaline videoblogija. Tuli suure hurraaga ning sinna see jäigi. Võiks ju asja saada, aga nüüd vist on rase ja ei viitsi. Kurb.

LISAKS eeltoodutele jälgin ma hunnik soovitusi, mis kuidagi ette jäävad, ent seda subscribe nuppu ei ole ma vajutanud.

Ämbrid

Ämbriga on sellel korral sihuke lugu, et see kehtib 90% juutuuberite kohta. Neid on tegelikult kolm:

Aku tühi ja mälu täis! 

Just see ongi see peamine probleem või siis meie terminites ämber, mis on enamikel juutuuberitel ühist. Kui palju kordi olen ma kuulnud videotest seda vabandust, et oi, ma ei saanud filmida, sest aku sai tühjaks või mälukaart täis. Või jäi kaamera sootuks maha.

Siinkohal oleks siis mõttekoht, et äkki tasuks osta lisaaku ning suurem mälukaart. Näiteks 256GB mälukaart maksab vahemikus 50-70 eurot (sõltuvalt poest). See ei ole ju suur summa, kui arvestada, et osad on oma videosid teinud juba aastaid ning teevad neid ilmselt veel. Aku hinnad sõltuvad ilmselgelt kaamerast mida kasutatakse. Siiski oleks ju suures plaanis tegemist investeeringuga. Suurematel tegijatel oleks see raha ühe koostööga tagasi teenitud ning jääks veel ülegi.

Tere, CUT, tulemast, CUT, minu, CUT…

Lõige, lõige, lõige ning veelkord lõige. Ma ei mõista kuidas mõningaid videoid nii palju lõigatakse. Reaalselt ühes lauses on 4-6 erinevat lõikekohta. Või on see mingi trend ja ma lihtsalt ei saa aru? Kui läheb sassi, siis las läheb. Ka tavaelus juhtub ju seda, et keel läheb sõlme või ütled mingi sõna millele hetkel mõtlesid ja mis ei sobi üldse konteksti. Ei ole vaja seda lõigata, lõigata ning veelkord lõigata. Me näiteks oleme oma viimased paar videot teinud lihtsalt plaks, ühe ropsuga, null lõikamist. Kiire ja lihtne.

Järjepidevus

Kui sa oled võtnud kätte ja hakanud juutuuberiks ning lubad inimestele pidevalt värskeid videoid, aga ometigi ilmuvad need heal juhul kolme nädala tagant, siis olgem ausad – sa ei ole minu jaoks tõsiseltvõetav vlogger. See on jällegi enamike puhul läbivaks probleemiks, kus alustatakse suure hooga ja siis mingi hetk oled nagu vettinud spagett, mis lihtsalt on kuskil poti põhjas. Nagu oled, aga samas ei ole ka. Korraks kergitan kaant, et vaadata mis seal on, aga samas nähes seda spagetti panen kaane peale tagasi ning vaatan külmkappi midagi paremat.

Lubatakse videoid, aga mida ei saa, on videod. Keegi polegi öelnud, et see kerge on, aga ju sellele ei mõelda, sest kõik tundub kaugelt nii kerge. Aga tegelikult ei ole. Videote tegemine on ka töö ja nõuab aega, vaeva ja loomulikult ka oskusi. Oskusi filmida, oskust monteerida, oskust tekste kirjutada, oskust oma kanalit promoda, oskust kujundada. Mina vaatan jah seitsme minutit videot, aga selle tegemiseks on jällegi kulunud enam kui seitse tundi. Meie vlog “päev marimell.eu blogiperega“ on 11.59 pikk, kuid selle filmimiseks kulus ka ju terve päev. Pane sinna juurde veel monteerimine ning video üleslaadimine ja ongi kena 12 tundi läinud. No meil ei läinud, sest meie montaaž oli algelisem kui vihikusse ABC kirjutada.

Meie kanalil saate silma peal hoida siin: marimelli maailm; soovitan subscribeda ja pöial panna ja jutud, nagu klassikaline juutuuber, aga tegelikult asi selles, et esmalt laeme asjad juutuubi ja alles siis blogisse, seega keda uudishimu tapab, siis sealt saab kiiremini :)

 

16 thoughts on “Meelis kirjutab: ÄMBRID JA PÄRLID: juutuuberid

  1. On ju :D

   Victoria Villig

   Teda hakkasin jälgima samal ajal kui Mariat ning seda seetõttu, et ta käis ka Maria videotest läbi. Alles hiljaaegu muideks, sain ma teada, kes ta isa on. Ei pannud varasemalt kokku lihtsalt, aga kuskil kommentaarides oli see välja toodud.

   Aus vastus on see, et ta on… igav. Vähemalt minu arvates. Ta on täpselt selline tulevane Reformierakonna poliitkorrektne kampaanianägu, kes malbelt naeratab ning ei ütle ühtegi paha sõna. Isegi kui ta videos kogemata midagi valesti teeb, siis ta kas lõikab selle välja või tunneb äärmiselt suurt piinlikkust. Ärge saage minust valesti aru – ka selliseid inimesi on vaja. Lihtsalt ta ei ole minu tassike teed. Ma ei jookse tema videod vaatama. Vaatan neid siis, kui kõik teised on ära vaadatud.

  2. Victoria ongi igav… poiss on põnev, tema kohta endiselt mitte kui üks sõna!?

  3. Ma kirjutasin, et noored jäid teiseks… mitmuses. Ja siis küsimus, et kuidas poiss sellesse tibisse puutub? Teie kirjutasite neiust, mul oli mulje, et tollel võistlusel oli poiss rohkem tegija ja küsisin eraldi, et mis kuti kohta öelda on ja ikka 0 sõna ta kohta.
   Funktsionaalne lugemisoskus on vist kehv?

  4. Ma ei tea sellest kutist mitte midagi! See postitus siin räägib juutuubi kontodest, kuhu see kutt nagu ei puutu.. ma ei saa aru, mida sa teada tahad?!

   Vastus su küsimusele: mul ei ole selle kuti kohta midagi öelda!

  5. See Ann poisi ema või keegi lähedane Mallukale ju isegi kirjutas poisi ema, et promoks. Igatahes poiss igav ja täiesti tundmatu (vaatan ikka mitmeid youtubereid), et rohkem ei vaataks. Tegelt polnud ju hea skoor, kui tegelikult nii palju jälgijaid Victorial, aga tegelt hääli oli suhteliselt vähe.

 1. marimellid nillivad youtubereid, keda jälgivad ainult alaealised, ei ole üldse perversne, kui elatanud paarike nillib alakaid :D

  1. Palun linke 30+ vanuste Eesti juutuuberite kontodele :) juhuslikult “vanainimesed” ei olegi juutuuberid, vähemalt mitte Eestis. Või vähemalt mitte sellisel tasandil, et nad sinna kvalifitseeruks. Mõnikord viskame pilgu peale ka Mirjamil, Britile jne. Aga nende peamine kanal ei ole YT!

 2. Meelis on üks suur jutupaunik.
  “Olles ise nö sotsmeedias tööl…”- õigem oleks: olles töötu või elatudes juhutöödest.
  “Olen ka varem maininud, et minult küsivad tihti firmad nõu…”- vaevalt küll, firmajuhid ei teagi, kes on Meelis. Ja milleks neile mingi tundmatu kiidukuke arvamus, Juutuubis on niigi näha, palju kellegil jälgijaid on.

  1. See Meelis on jah üks igavene tüütus, igale poole üritab ennast pressida, aga tegelikult teda keegi näha ei taha.

  2. Päriselt? Miks te selliseid trollijaid kohtusse ei kaeba? Iga jumala kord mingid tondid tulevad välja nagu elama! Ma saan aru, et endal sitt elu ja blaa blaa blaa. Aga päriselt? Käigu persse! Mul alati endal nii valus kui teile sitta loobitakse

Comments are closed.