Meelise turundusminutid: kõikidele ei saagi Instagram sobidaMeelise turundusminutid on rubriik, kus autor arutleb erinevatel turundusteemadel. Rubriigi eesmärk on olla informatiivne ning anda võimaluse ka teistele oma mõtteid jagada. 

Olles juba aastaid turundusmaastikul tegutsenud ja vahendanud erinevaid reklaame, siis paratamatult jääb silma, kuidas kõik reklaamipakkujad kiidavad just enda kanalit. Alles eelmisel nädalal helistas mulle üks paberväljaanne kes nägi, et olen uues kohas turundust tegemas ning pakkus mulle lahkesti pinda oma lehes. Kui ma siis seletasin talle, et minu sihtgrupp on 15+ noor, kes ei loe lehti (vähemalt mitte väikseid nišikaid paberkujul), vaid skrollib instagramis, siis ei jäänud ta vastust võlgu ja teatas et ka nende veebilehele saab reklaami panna.

Minu Facebooki feedi jookseb igapäevaselt kümnete viisi reklaame, kus kiidetakse just seda koolitust selle platvormi tarbeks. “Kuidas välimeedia su müüki tõstab”, “Milline peaks olema iga ettevõtte Facebooki reklaam”, “Iga lugupidav firma peab omama videoklippi” jne, jne… Aga kas see ka päriselt ikka on nii? Kas tõesti sobivad kõik kanalid kõikidele firmadele?

Kuna platvorme on palju, siis keskendun täna ühele populaarseimale – INSTAGRAM!

Olen ka ise marimell.eu blogijana seal platvormil olemas ning haldan lisaks veel nelja erinevat kontot. Aga mis on nende kontode eesmärk? Vastus ei ole ühene, sest kontod ning nende eesmärgid on erinevad.

Tihti pöörduvad firmad, kellele teenust pakun, et kuule, meile oleks ka seda Instagrammi vaja, kõigil on. Aga kas ikka on kõigil seda vaja? Enne veel kui sa kiirustad endale kontot tegema, siis on mul sulle üks oluline küsimus – mida sa postitama hakkad? Müügipakkumisi? See ei huvita kedagi. Päriselt ka. Täna ei huvita kedagi pilt tootest, kuhu juurde on kleebitud suur punane plärakas, et allahindlus -20%. Selliste piltide peale on unfollow päris kerge tulema. Rääkimata sellest, kuidas sellise sisuga üldse jälgijaid saada.

Minu soovitus sulle, kui uuele Instagrami konto tegijale, oleks enne registreerimist korraks maha istuda ning küsida endalt alljärgnevad küsimused.

 • Millist väärtust sa oma jälgijatele hakkad pakkuma?
 • Milline saab olema sinu sisu?
 • Kuidas sa seda sisu lood?
 • Kui palju on sul sisuloomeks eelarvet?
 • Kes peaks olema sinu jälgija?
 • Kuidas sa plaanid omale jälgijaid saada?
 • Kuidas sa kavatsed oma jälgijaid hoida?
 • Kui tihti sa mida postitama hakkad?

Need on mõned küsimused, millele vastuse leidmine tundub esmapilgul kerge, kuid iseküsimus on see, et kui püsivalt suudab ettevõte Instagramis olla. Tihti loodetakse tulemusi saada kiirelt ning kui seda näha pole, siis loobutakse kiirelt ja konto jäetaksegi “surema”. Selliseid kontosid on sadu, kui mitte tuhandeid. Alustatakse suure innuga, kuid siis mõistetakse, et hea sisu loomine ning selle haldamine on kordades keerukam kui algselt mõeldi ja arvati.

Kas kõik ettevõtted peavad siin omale ilmtingimata Instagrami tegema? Kindlasti mitte. Tihti on odavam leida omale isik, kes juba tegutseb antud platvormil ning tema kaudu oma tooteid või teenuseid teisteni viia. See on kindlasti aega kokkuhoidev ning ka finantsilises mõttes soodsam. Seda loomulikult sellisel juhul, kui ettevõtte soovib Instagramis end reklaamida. Aga alati ei pea kõik seda tegema.

Kuidas aga leida omale see mõjuisik?

Sinu parimateks reklaamijateks on tegelikult sinu enda kliendid. Need, kes tarbivad sind ja sinu toodet/teenust regulaarselt. Nad teavad sellest palju ning sa ei pea muretsema, kui kursis nad sinu tegemistega on. Mida pikaajalisem klient, seda rohkem võid sa teda usaldada.

Leia esiteks oma klientide seast need päris fännid ning toimeta esialgu nendega. Alles siis, kui loodetud tulemus ei vasta ootustele, on sul võimalus pöörduda platvormil tegutsevate suuremate tegijate poole. Aga nagu ma juba ka mainisin, siis kõikidele ettevõtetele ei sobigi end Instagramis reklaamida ja platvormil tegutseda. Selleks pead sa aga ennekõike tundma oma klienti ja sihtgruppi.

Lugeja küsimus: Kui suur on mõistlik summa aastas, mida peaks arvestama, et luua püsivalt head instagrammilikku sisu?

Siin ei ole kindlasti ühest vastust, et arvesta aastas 5000 euro või 25000 euroga. Me jõuame jällegi selleni, et mis on su eesmärk. Tavaliselt on selleks ikkagi müük. Pane paika prognoosid, eesmärgid ning periood. Kas see eelarve, mille sa kulutad Instagrami tarbeks tuleb sulle ka tagasi? Kas 1 euro, mille sa investeerid Instagrami sisu või reklaami tarbeks tuleb sulle topelt tagasi? Kas sa teenid selle 5000 eurot (millele lisandub veel tööjõu kulu) aastas (kahekordselt) tagasi? Alati ei peagi muidugi olema eesmärk koheselt teenida. Platvormi võid kasutada ka brändingu tegemiseks. Seda muidugi saab aga jällegi teha hoolikalt läbimõeldud sisu kaudu.

Siinkohal pean vajalikuks rõhutada, et Instagramis reklaamimine on kindlasti kallim, kui Facebook’is. Keskmiselt on see vahe küll 0.10-0.20€, mis ei tundu esmapilgul suure summana, kuid kui sinu eesmärk on jõuda maksimaalselt paljude inimesteni, siis tuleb tõesti hakata sente vaatama. Ei ole ju ka mõtet niisama raha reklaami peale loopida. Seda tuleb teha läbimõeldult. Eks paljuski oleneb see reklaamitava toote/teenuse eripärast ja saadaval olevast sihtgrupist. Ei ole end ju mõtet kõikidele reklaamida, vaid oluline on leida üles see enda kindel sihtgrupp ja uued potentsiaalsed kliendid. Mida kitsam sihtimine, seda kulukam on klikk, kuid võimalus, et see klikk konventeerub rahaks on jällegi suurema tõenäosusega.

Räägi kaasa, kas sina kasutad instagrami reklaami eesmärgil, kas ja kuidas see sinu valdkonnas toimib? Kui kaua läks, et teha esimene müük, mis tulenes Instagrami postitusest?

7 thoughts on “Meelise turundusminutid: kõikidele ei saagi Instagram sobida

 1. Tegin ka mina oma ettevõttele konto ja pean sinuga 100% nõustuma. Esimesed kaks-kolm kuud möödusid kergelt ning pilte sai omajagu postitada. Tänaseks päevaks on sellest möödas enam kui poolteist aastat ja konto lihtsalt seisab. Ei liigu see edasi ega tagasi. Miks? Sest me lihtsalt ei osanud sealt endale müüke tuua.
  Lisaks olen vahetanud töökohta ja minu asemik jättis kõik unarusse.

 2. Väga asjalik postitus! Aitäh selle eest! :)

  Räägin siis natuke kaasa ja küsin nõu.
  Olen müügiesindaja suures ilutoodetega tegelevas firmas. Mõned kuud tagasi tegin endale Instagrami (@avontartus kui viitsite äkki vaadata), et paremini klientideni jõuda ja loodetavasti ka uusi kliente leida. Mis seal salata, peamiselt lisangi tootepilte, aga püüan tooteid ikka ka sisulises mõttes jälgijatele tutvustada. Kuna Avoniga tegelemine on minu jaoks lihtsalt väike lisasissetulek ja isiklik huvi endale uusi ja häid tooteid saada, siis ilmselgelt ei ole ma see inimene, kes saaks endale mingisugust suuremat reklaami või turundajat lubada. Minu puhul käib jutt kõigest paarikümnest lisaeurost kuus, mis ma teenin.

  Mida sellisele algajale asjaarmastajale IGs soovitaksite? Mul oleks huvi kliente juurde saada ja jälgijaskonda kasvatada, kuid tundub natuke lootusetu seda ilma suurema finantseerimiseta teha. Minusuguseid müügiesindajaid on nii palju, et raske kuidagi esile tõusta. Samas kui see õnnestuks, oleks super. Enda meelest hoian oma kliente ja kes kord tellib, jääbki tihtipeale tellima. Viin inimestele kauba ise tasuta koju, panen võimalusel kaasa testreid jne.

  Olge tublid! Kui viitsite vastata, siis rõõmustan :)

  1. Alustame algusest!
   Kes peaks olema sinu potentsiaalne ostja? Kes on need, kes seni ostavad või kes kõige paremini ostavad? Millised need inimesed on? Mis vanus, töökoht, huvid jne.
   Hetkel jääb mulje, et sa müüksid justkui kõikidele. Aga kui sa tahad müüa kõikidele, siis ei müü sa mitte kellelegi. Kas sinu potentsiaalne ostja on üldse Instagramis? Kui on, siis kuidas sa saaksid tema jaoks toote ostmise mugavaks teha? Epood otse IG’sse?

   Ja minu jaoks veel üks oluline tähelepanek. Sa kasutad tootjapoolseid fotosid. Soovitus – ära kasuta. Sa elad ju Tartus, mis on väike koht. Võta oma tooted ning tee neid pilte Tartus ja kohtades, mis on inimeste jaoks tuttavad, millega nad suudavad samastuda. Ja ära piirdu ainult Tartuga, mina ka Elvasse vms lähiümbrusesse, kus palju noori käib.

   Minu soovitus on pisut ka raha sellesse panustada ehk siis mõningaid postitusi raha eest reklaamida. Kuid siin on jällegi oluline teada, et kellele sa reklaamid ehk mis on su sihtgrupp. Ja mis pildiga. Kulutad küll 20€, aga ei saa selle eest midagi ning seda tuleb tihti ette. Olen vahest firmadele öelnud, et pigem võta see 20€, pane põlema, tee video ning saad rohkem levikut kui selle raha eest, mida plaaniti kulutada kõikidele reklaamimiseks.

   Sinu IG kasutajanimi on muidugi väga hea. Tean kohe millega on tegemist ning kus asub.

  2. Suur tänu! See Tartus piltide tegemine on küll väga hea mõte. Võtan plaani! Panin siis 30€ nüüd ka IG reklaamidesse jooksma. Vaatame, mis välja tuleb :)

 3. aga mis võimalused siis digiturunduses oleksid, kui instagram välja jätta?

  1. Oleneb mis on sinu lõplik eesmärk. Mõni ettevõte kasutab ainult Google Ads’i, mõni LinkedIn, mõni influencereid. Ühest kuldset teed ei ole olemas.

Comments are closed.