#elulineblogi

Mida sina teeksid?

Terve maailm kajab – järjekordne terrorirünnak Londonis. UK peaminister teatas: midagi peab muutuma, nii ei saa jätkuda. Jah! Tal on õigus. Midagi peab muutuma. Kardinaalselt. Aga kuidas seda teha?

Paneme lihtsalt piirid kinni, ühtki moslemit riikidesse sisse ei lase? Olgu või tunnustatud õppejõud Malaisiast, kuradi pagulane ja terrorist raudselt – tuleb siia pussitama ja pommivööga vehkima.

Ma olen täiega selle poolt, et kuidagi peab neid moslemeid (ma olen aru saanud, et iga moslem pole terrorist, aga iga terrorist on siiski moslem; jah? ei?), kes arvavad, et naise koht on nelja seina vahel, kes arvavad, et mujal on megasitt elada, sest Halal liha pole saadaval või kes ei respekteeri riigi reegleid kus ta elab.. need inimesed võiks elada OMA kodumaal ja vähem vinguda. Pommitagu ja tehku oma rünnakuid seal. Omaette ja omasugustega. Mis valu on kuskil nende jaoks jumala suva kohas mingi noaga vehkida ja jumala, nende jaoks, mõttetuid ja ebatähtsaid inimesi maha nottida. Mis see neile annab? Niisama, käin ja hirmutan, suva et surma saan.. Meie oleme tegijad. Võtate maailma üle vä?

Ausalt öeldes olen ma suht pohhuiist reisima, aga praegu tõmbas küll nats õõnsaks – Türki minek ju kohe. Ja ma ise ütlen, et sõdigu seal.

Nojah, ega me keegi pole selliste rünnakute eest kaitstud, ei tea me iial, kas järgmine on Prantsusmaal, Türgis, Itaalias või Sloveenias. Vabalt võib keegi end õhkima minna ka Õllesummerile. Never know!

Ma näen oma Facebooki feedis seda “jumal küll, kaua võib, see peab muutuma”, “kui palju inimesi peab veel surema, et aru saada, asi on tõsine?!”, “kaua see Uinuva Kaunitari mäng kestab veel?!”

Kõik ohivad, mina kaasa arvatud – et issand jumal, tehke midagi! Aga samas pole mul ainsamatki head mõtet, kuidas see probleem lahendada. Kuidas panna terroristid aru saama, et nad on mingid suvatondid, lihtsalt kellegi mängukannid, ajupestud ja lollid. Kuidas teha selgeks mingile riigile, olgu selleks siis Eesti või Prantsusmaa, Inglismaa või Saksamaa, et pange oma piirid kinni ja aitab. Ei lase neid sisse…

Ja siis oleme ikkagi silmitsi sellega, et..

 • okei, ja kust me teame, et Muhammed Kairo Ülikoolist tuleb Tartu Ülikooli loengut pidama, mitte ei lähe noorte laulupeole pommivööga vehkima?
 • kuidas me eristame normaalset moslemit munnist moslemist?
 • kuidas me teame, et kodanik X, vajab päriselt abi ja poliitilist varjupaika, mitte ei ole “üks neist”

Me ei teagi, ja me võtamegi riski, laseme nad maale ja saame pommi. Kui tark õpib oma vigadest ja loll isegi mitte teiste omadest, siis siin ei oska ma küll öelda, kus see õppetund võtmata jäi. Kust see pask kõik alguse sai ja millal see ükskord lõppeb. Siis kui kogu maailm ongi moslemite poolt üle pommitud ja üle võetud? Siis, kui ka mina käin ja ohin, miks meil ometi Balta turul Halal liha pole? Millal?

Kui teie häälel oleks võim, või teie tegudel tagajärg, siis mida teie ütleksite või teeksite, et seda probleemi lahendada? Mina näiteks ei tea! Päris tõsiselt.

25 thoughts on “Mida sina teeksid?

 1. Mina olen arvamusel, et vähemalt piiridel tuleb taastada passikontroll, mitte ainult terroristide vaid salakaubanduse, inimkaubanduse tõttu (miks kaovad Lõuna-Eestis inimesed jäljetult? ).

 2. Absoluutselt olen selle poolt (ja alati olnud), et piirid kinni ja ilma ühegi erandita. See on sul muidugi hea lause, et “iga moslem pole terrorist, aga iga terrorist on moslem” :D Minu ettepanek – aidata siis neid niimoodi, et pigem rahastada sõjakollete äärseid naaberriike. On teada, et sõjapõgenikke on vaimselt ja füüsiliselt (rahaliselt) lihtsam ja eesmärgipärasem aidata just nende kultuuriruumis, importida neid sinna, mitte siia, Euroopasse.

 3. Ma arvan, et Türki minekut ei ta su küll selle pärast karta. Praegu toimub neid rünnakuid ka paljudes nö ohututes riikides.

  Kui midagi juhtud, siis see juhtub niikuinii. Kätt ette ei saa panna.

  Aga see olukord maailmas on küll ebanormaalne.

 4. Kui mul oleks võim siis palkaks parimad häkkerid mustast internetist ja nende tööks olekski seaduslikult ja mitte seadliskult internet puhtana hoida. Kõik need tapma, pomme valmistamise, rünnakute videod läheksid hävitamisel.

  Ja muidugi korralik kontroll vajalikute araabia riikide üle.
  Mitte nii, et algul finanseerime (US) ja rõhutame vaenu seal ja siis siin (Euroopas) nutame.

  Praegu on tegu olnud ju isetegijate/oma asja fännidega mitte suure organisatsiooni planeeringuga.

 5. Ma elan Londonis 2005st aastast.Piirkond kus elan on palju moslemeid.Paljud kardavad oma arvamust avaldada,kuna kardavad,et neid terroristiks süüdistatakse.Mul on tuttavaid ja sopru,kes on Pakistani moslemid,inimesed täpselt samasugused nagu mina.Mina ja ka nemad,koik oleme õnnetud mis hetkel umberringi toimub.Paljud ütlevad,et Ramadani aja ei tohiks ükski moslem sellist runnakut sooritada,selline inimene ei järgi nende usku.Mis mina tahele olen pannud, enamus kes selliseid kuritegusid sooritavad on Britannias sündinud noored Aasia taustaga mehed.Mina votaksin terroristide peredelt ja neilt endilt ara kodakondsuse ja koik riigipoolsed toetused.Kui nad rünnakus surma saavad,siis nad arvatavasti mõtleks ennem mis nende perest saab, kui nad sellise teoga hakkama saaks.Koik moseed peaks harima oma kogukonda ja taunima sellise tegevuse eest ja ka kindlasti politseile teada andma inimestest kes voivad ohtlikud olla.

  1. *Paljud ütlevad,et Ramadani aja ei tohiks ükski moslem sellist runnakut sooritada,selline inimene ei järgi nende usku.*

   Wtf, et nende arvates nagu muul ajal kui Ramadan on siis ok sellist rünnakut korraldada?
   See lause näitabki nende tegelikku palet…

 6. Londoni jm terroristid siiski ei tulnud äsja riiki, nad on pikemat aega seal olnud, radikaliseerunud – osalt krt teab miks, osalt selleks, et kui nende vanemate põlvkond sisse rändas, jäid nad lõimimata, kehvemasse olukorda, tööta jms. Kes poleks tige, kui on töötu ja pole lootustki elus midagi saavutada? Leiavad oma vihale lihtsalt suuna ja elavad ennast välja.
  Ma olen aru saanud, et need nn islamiterroristid ise ei tea islamist enamasti halligi, ega pea ka usu reeglitest kinni. Mina neid islamiga ei seosta.
  Nagu üks britt ütles: kui ma sulle rusikaga näkku virutan ja ütlen, et Leonardo Dicaprio käskis, kas sa siis vihaksid Leot või arvaks, et mul on sitt vabandus? Samamoodi need, kes terroriakte sooritavad islami nimel, neil on sitt vabandus.

 7. Võtaksin kodakontsuse ja riigipoolsed toetused ära koigilt perekonna liikmetelt.Enne sellise kohutava teo sooritamise,mõtleksid nad 2× mis saab nende perest,kui nad surma saavad voi eluaegse vanglakaristust peavad kandma.

 8. heh jah, oleks see vaid nii mustvalge. ega tegelikult ju pole moslemid üldsegi need, kes nööre tõmbavad. ikkagi peame vaatama otsa ookeanitagusele riigile. mis te arvate, kes rahastab isist? millise riigi pea kogu majandus on üles ehitatud relva ja sõjatööstusele? milline riik vajab sõda, et oma majandust edasi arendada ja raha sisse tuua? millise riigi kodupinnal pole reaalselt kunagi midagi toimunud? mõelge natuke…

  9/11 oli sisetöö. see on nüüd juba fakt.

  normaalsed moslemid on samamoodi ohvrid nagu meie ja veel rohkemgi. nende linnades plahvatavad pommid iganädalaselt.

  mõelge kaugemale, ainult nii saab see lõppeda. meedia kuvab meile seda, mida keegi teine tahab, et me arvaksime. meie vaenlane ei ole mitte moslem, vaid piiritu ahnus ja omakasupüüdlikkus.

  keegi teine suunab neid siia… tuttava tuttav käis just ühes sellies riigis ja seal räägitakse neile kuidas siin ootab neid paradiis ja hea elu. pered maksavad tuhandeid eurosid, et sinna päästepaati saada, mis neid paradiisi tooma peaks. kõik on äri.

  maailm muutub vaid siis kui me ise muutume. liigtarbimine, ahnus, looduse hävitamine, üksteise mahategemine – need on patud meie kõigi hingel. moslemitel on üks väga suur eelis meie ees, nad hoiavad nii tugevasti ühte justkui mingi loodusjõud. meie siin lääneriikides, aga aina tülitseme mingite mõttetuste pärast.

  kes arvab et tema üksi ei saa midagi muuta… mina olen ka. nii on meid juba kaks.

 9. Ka ei tea, aga paneb juba kartma küll.
  Kahtlen kas minna üldse Pärnus toimuvale weekend festivalile.

 10. Selles tweedis ja järgnevates vastustes on hästi näidatud, et mitte iga terrorist ei ole moslem. :) https://twitter.com/mickeysnoel/status/868498150079819777

  Aga probleem on kohutav. Ise olin Pariisi rünnakute päeval linnas ja kohutavalt kõhe tunne oli. Samas ei tunne viha ühegi konkreetse usu/rahvuse vms vastu. Seda terrorit viivad ikkagi läbi haiged inimesed ja paljud tavalised moslemid astuvad samamoodi aktiivselt nende vastu.

 11. Kuna nüüd on asjad ikka väga hulluks läinu (mitte, et nad varem poleks olnud) tulebki piirid kinni panna. Karm, aga kindlasti palju tõhusam meede kui lihtsalt ohkimine. Ülikooli professori suhtes ülekohtune? võib-olla aga kui muu ei aita siis tulebki nii teha. Iga riik kaitsku esmajoones oma riigi kodanikke ja alles siis kõik muid.

 12. 1) Täpselt samamoodi nagu iga moslem pole terrorist, ei ole ka iga terrorist moslem.
  Hetkel on ISISe taktika ka võtta vastutust iga asja eest, et külvata hirmu. Ilmselgelt toimib. Aga ka en general. Sa ei pea olema moslem et terrorist olla.
  2) Probleem seisab hetkel selle taga et ei ole teostatud suuremaid taustauuringuid ning asi on olnud suht lõdva. Me ei tea iial, millal keegi segi pöörab, aga need kes on praegu olnud aktide taga, on olnud pahuksis seadusega, seal on olnud ilminguid, lihtsalt hetkel puudub korralik kontroll. Lahendus ongi asja karmistada. Tuleb ka meeles pidada seda, et 99% sisserännanutest põgenevad oma kodumaalt just selle sama asja pärast.

 13. Mitmel juhul on terrorist olnud teise riigi teadlane või õppejõud? Oma sõnavõttudes, eriti seoses selle teemaga, võiks olla võimalikult täpne. Seda infomüra on piisavalt.

 14. Elan Londonis ja hetkel päris suur hirm nahas. Kõige hullem on see et need terroristid on nö kohalikud. Manchesteri suicide bomber oli Manchesteris sündinud ja ülesse kasvanud.

 15. Piire kinni panna pole mõtet, sest seni on iga Euroopa terrorist olnud seal sündinud isik.

  Seda on ammu öeldud, et mida sa sinna Türki ära kaotasid. Seal iga kuu sellised ja suuremad tulistamised. Uusaastaööl tapeti 39 inimest Türgi ööklubis. Sama kole kui Pariisi rokk-kontserdi juhtum.

 16. Olen nõus, et midagi peab ette võtma, sest kohati tundub, et käib nö ühepoolne sõda, AGA iga terrorist nüüd moslem küll ei ole. Millegipärast unustavad/ei räägi inimesed valgetest ekstreemlastest, kes on ka ikka viimase paari aasta jooksul terrorirünnakuid korraldanud oma uskumuste tõttu, et POC inimestel pole nende riigis kohta. Muidugi need juhtumid on rohkem Ameerika teema rohkem(USA ja Kanada, aga isegi Rootsis korraldas ju Breivik rünnaku 6 aastat tagasi…).

 17. piire kinni ei pea panema, a need kes on riskikäitumisega inimesed neid tuleb veel tugevamalt jälgida ja nende liikumist piirata peatada.
  sõjapõgenikud ei ole milleski süüdi. see on nagu kõik pagulased on pahad”, kõiges on süüdi ekre, ref ja kesikud jne.” -haige üldistamine
  lisaks igasugused vandenõuteooriad. mai usu ega taha ega mõtle ega huvita et isist usa rahastab” kuid kliimasoojenemisse jahenemisse usun:P
  suur üritustele lähiajal ise ei läheks ja ei reisiks sellistesse konfliktirohketesse kohtadesse.. prantsusmaa, uk, ameerika, saksa.türgi. ülejäänd on veel rahulik.
  manchesteris lauldi ka armastuse, laulu olemise ja ühte hoidmise ja julgusega sõjaroimarite hullude vastu. nii peabki. ei tohi karta, samas on väga kõhe. nagu beatled. tänapäeva noored teevad ajalugu, kasvõi lauldes. et julgevad kaasa rääkida ja laulda kasvõi muredest ohtudest vabaks, kasvõi sekundiks.

 18. Jah, täiesti nõus, aga kindlasti tasub meeled lahti hoida ja asja laiema pilguga vaadata. Paljud teised probleemid ja ka see on alguse saanud sellest, et läänemaailm on läinud surkima midagi, mis tegelt neisse ei puutu (või puutub?).

  Nägin hiljuti ühes artiklis raportit, mille järgi toimus Obama valitsuse ajal üle 2000 sõjalise rünnaku USA vägede poolt. Kuhu? Millal? Miks? Sellest ei räägita absoluutselt ehk me elame lääne ja ida propaganda risttules ja peaksime mõlema suhtes skeptilised olema. Kõik terroristid ei ole ajupestud, vaid tulevad põhjusega. On ohtlik seda alalõpmata eitada ja süüdistada selles võõrast usku, mis tegelt asjaga seotud pole. Kindlasti on palju põhjuseid, mida meile ei räägita ilmselt. Kunagi. Ja kuni USA ja Venemaa oma vägikaigast veavad teistes riikides, ei lõppegi see kunagi. Põhja-Korea ja Lõuna-Korea lõhenes samamoodi : Venemaa ja USA läksid surkima ja pooli valima.

  See lõppeb sõjaga, muud versiooni ei näe. Ja paljud teenivad selle pealt.

 19. Eile just vaatasin uudiseid ja see oli juba 3 rünnak lühikese aja jooksul. Keegi meist pole selle eest kahjuks kaitstud. Mida teeks? Piiril dokumendi kontroll aega läheks rohkem, suur üritusel dokumendi kontroll .

Comments are closed.