Mida teie lapsed YouTube’is teevad? Mul on parem lahendus!

Jah, alustan sellest, et mu laps vahib YouTube’i. Seal on päris palju kasulikke videoid, aga ka täiesti ajuvaba paska, millest ma ei saa aru, aga ometi ta vahib suu ammuli.

No näiteks on seal (küll inglise keeles) normaalseid videod, kus isa õpetab lapsele värve ja paneb siis neid palle erinevat värvi aukudesse – noh, punane pall punasesse auku, sinine sinisesse jne. Hedon vaatab neid ja nõuab „Siia! Pane siia!“ kui mehel on käes näiteks punane pall, siis ta näitab näpuga ekraanil punase augu peale. Selge. Laps saab pihta, kuhu asi käib.

Samas on seal video mingist Ämblikmehest, kes ronib kuskile vanni, kus on mingid väiksed graanulid vms, ja kui neile vesi peale lasta, siis need muutuvad suurteks geelipallideks vms, ühesõnaga, see on nii halb, ometi ta seda vaatab. Sellel on ligi 30 miljonit vaatamist. Saate aru. 30 miljonit!

Ja mingid ajuvabad Elsa on abielus Batmaniga ja neile tuleb külla Ämblikmees ja nad saavad lapsed, kelleks on umbes Peppad ja no… what?

Nagu keskmisel pildil näha, siis mõnikord viitsib ta YouTube’i asemel ka mõne mängu mängida.

Loomulikult need Peppa ja Maša ja karu… Õnneks ka neid vaatab Hedon pigem nii, et räägib kaasa – sõidab, kukub, sööb, hüppab… Heakene küll. Mõnikord näiteks ma blogin, kui ta magab ja ta ärkab… Ma tahan blogiposti lõpetada, mul on lihtsam anda talle see iPad pihku ja lasta tal kolm multikat vaadata kui et ta mulle sülle ronib ja kogu blogiposti näiteks kustutab. Ütlen kohe ära, et tundide viisi ta tahvlis ei passi. Pigem siis, kui ongi vaja mingi asi lõpuni teha endal arvutis või kui tahaks üksinda WCs käia.

Aga siis sattusin Viaplay reklaami otsa, kus räägiti lastele mõeldud keskkonnast, mis on eesti keeles ja mida saab veebis vaadata. Tippisin siis viaplay.ee aadressiribale ja mõtlesin lähemalt uurida. Miks mitte, kui võimalus antakse esimene kuu täiesti tasuta proovida…

Esmapilgul tundub, et täitsa asjalik teine. Sirvisin lastele mõeldud sisu valikut ning lisaks sellele, et leidsin kõik Peppad ja koopaoravad ja legotegelased, heldisin hetkeks kui avastasin ka multikaid, mida ise lapsena silmad krõllis teleri eest korduvalt vahtisin. Olid need alles ajad…

Aga igatahes… Otsustatud! Ja praegu siis testime seda.  Muidu maksab Viaplay 6,99€, aga nagu öeldud, on esimene kuu proovimiseks tasuta. Teenuse teeb mõnusaks see, et saan Hedontsile multikaid näidata vahet pole mis nutivahendist, mis hetkel käeulatuses – telefon, tahvel, arvuti. Meelis ühendab tihti isegi selle läbi telefoni telekasse. Olen igatahes veendumusel, et ma parem maksan need seitse eurot, et olla kindel, et mu laps vaatab eakohaseid asju, kui lasen tal seda saasta YouTube’st vahtida. Kuigi noh, vahest ma ei jõua kõike kontrollida, kui ta iPadi võtab ja enda tuppa põgeneb vms :D

Pealegi mahub selle raha sisse ka filme ja sarju, mida hea ise vaadata kui telekast midagi ei tule ja üsna tihti ei tule. Aga kell üheksa nagu iga päev magama ka ei lähe. Ja mis peamine, need on REKLAAMIVABAD!

Nüüd kui Tartus käisime ja tal ilmselgelt igav seal tagaistmel oli, kaua ta seda palli ikka toksib vastu mu istet, eks, panime “Lego” filmi käima ja rahu majas, kutt jäi magama :D muidugi keeras ta oma unetsükli jumala segi, aga see selleks. Ma niigi tunnen end halvasti, et ta nii kaua seal istuma peab, aga kahjuks lennukiirusel Tartusse ei saa ja spakogemusest teda ilma ka ei tahtnud jätta.

Ja nüüd tuli Meelis ideele, et kuna ta tihti tahab Meelise telefonist endast tehtud „mideoid“ vaadata, siis… Ta laadis need YouTube’i ja nüüd on see, et ta ütleb Maša ja karu asemel „Hedonit!“ ehk siis ta vaatab hea meelega videoid endast, kus ta veelombis plätserdab või mängumaal õhupallist jalgpalli teeb või puldiautoga sõidab vms. Kui tahate ka tšekata, mida poisid mul vabal ajal teevad, siis vaadake Hedoni kanalit (a ja kui tükki küljest ei võta, pange subscribe, sest YouTube tahab, et oleks vähemalt mingi hulk jälgijaid, et konto nö ametlikuks teha vms). Ma pole süvenenud väga, Meelis ütles, et mingi hulk subscribe’ijaid on vaja.

Kust teie lastele multikaid näitate? Kui palju näitate? Mis on teie laste lemmikud? Hedon vaatab sellessuhtes kõike. Ta vaatab jalgpalli ka telekast suure innuga. Ja muusikavideoid ja laulusaateid. 

 

18 thoughts on “Mida teie lapsed YouTube’is teevad? Mul on parem lahendus!

 1. Youtubes võiks olla eesti keelne video, kuidas lasteaias päevad kulgevad. Ei tea kas lastel oleks huvitav seda jälgida. Et minnaksegi sinna, süüakse, mängitakse, magatakse ja päeva lõpus emme-issiga koju.

 2. Laps vaatab multikaid ainult Telia Lastenurgast ja ETV2 pealt. Neis kohtades on enamjaolt väga mõistlikud ja lapsesõbralikud multikad, pole mingit absurdi ega vägivalda igal sammul.

 3. Et ametlikuks saada, peab neid jälgijaid ikka mitmetes (kümnetes) tuhandetes olema.

  1. A ma sain aru, et mingi sott vms, siis tekib see youtube.com/user…. muidu mingi suva rägastik ja numbrite/tähtede jada

 4. Appi,mul túdruk 1a ja 11 kuud vana-see koguaeg nouab Masili multikat ( Maša ja karu ) aga kui lõpuks telefoni voi tahvli saab siis koguaeg vaatab Bad Baby videosid,kus suured lapsed teevad lollusi. Òudne,nuputan koguaeg-kuidas seda blokkida vms ,et ta vaataks vaid teatud asju,mis mul lubatud

 5. Alati olete mulle meeldinud,hedon on nii armas ! Aga mulle jääb mõistmaruks miks peab bii noort last youtube panema ? Saan aru et te 24 /7oma tegemistest blogis aru annate ja et sel moel ka hedon niiöelda kuulsuse osaliseks saab ,see on “paratamatus” aga et juba enda kanal? Mõistmatu. laps kasvab hu suureks ja vb ei taga ta kuuldagi midagi sellest ” kuulsuse” elust ja ei soovi end eksponeerida aga tema eest on kiba valik ära tehtud. Saan aru et me otsustame oma laste eest teatud asju aga nad ei ole meie omandid ja peaksid ju ise saama otsustada kui palju nad end maailmale näidata soovivad. nad on omaette isiksused ja mina ei tunneks end hea lapsevanemana kui ma laeks üles videoid oma 2 a lapsest kes ei ole võimeline võtma veel võtma vastu otsust kas ta soovib end maailmale vaadata ,kommenteerida lasta või mitte.

  1. Esiteks on YouTube kindel koht, kus asju talletada, et ka ise kiirelt neid vaadata. Lihtsam kui kuskilt kõvakettalt otsida vms.

   Ja kui Hedon saab suureks või siis piisavalt vanaks, et öelda, mida ta tahab või ei, saab need maha võtta/privaatseks panna/konto sulgeda vms.

   Seniks kuni meie tema eest nö vastutame ja otsustame (ma otsustan ka mida täna lõunaks teha nt ja tal pole suurt valikuvõimalust), siis seni on need videod vaatamiseks ka teistele :)

   Ma usun et on veel lapsi kes hea meelega Hedonit vaataks :)

 6. Kas te pole mõelnud promoda oma fotograafia teenused väljaspool Eestit. Isegi peale lennupiletite ostmist jääks korralik summa alles.
  Isegi Britt kirjutas sellest oma blogis. Reklaami ja organiseerimis oskus on ju teil väga hea.

 7. Kersti seda blokid nii ,et ei anna nii väikesele lapsele labidat igal hetkel kätte.Tänapäeva lapsehoidja ju.Oled uurinud mis see ajule teeb?

 8. On olemas ka Youtube Kids app,kus neid debiilseid spidermani ja elsa asju ei näita. Ühtegi sellist lolli “rollimängu” videot pole :) Sealt saab ka lapse vanusegrupi valida ja siis näitab eakohasest asju.

 9. Mina näitan preilile multikaid vaid ETV2 või ETV pealt, oleneb, kumma kanali pealt tuleb ja üldiselt on hommik see aeg, kus ta saab rahus oma toimetuste taustaks neid ka jälgida, kuulata. Ja kui mul on vaja midagi teha, siis panen talle Telia lastenurgast tema lemmiku “Maša ja karu”. Maša saadab teda ka pikkadel autosõitudel nutitelefoni ja Youtube´i kaudu, hoian teda niiöelda ärkvel, et unerežiim sassi ei läheks.

 10. See jaur, et kui lased lapsel tahvlist/telefonist/telekast multikaid vaadata, oled kohe halb lapsevanem ja pmst oleks sama hästi võinud talle kohe lobotoomia teha – max ülepaisutatud. Ma kasvasin üles Nu Pagadi, hiljem Tom & Jerry no ikka väga vägivaldseid ja jaburaid multikaid vaadates (+ traumeerivad nõukogude multikad, nagu Siil udus), aga tohoh, polegi lausretard. Magistrikraad, erialane töökoht, loen raamatuid ja käin teatris ja puha. Kuni laps tõesti hommikust õhtuni AINULT ninapidi ekraanis ei passi, mina kuskil probleemi ei näe. Vaadataval sisul võiks muidugi silma peal hoida, aga halastaja jumal, kõik ei pea max arendav olema, ise tahaks ju ka vahepeal romantilist komöödiat vaadata või suva naisteajakirja lugeda, mitte ainult PÖFFil käia ja Dostojevskit öökapil hoida.

 11. Mu poiss aastane ja veel ei vaata midagi. Aga mu sõbranna laps 2,5-aastane ja istub youtubes pidevalt. Tänu sellele ei ütle ta roosale roosa, vaid pink. Sest ma arvan, on sarnane video nagu sa neist pallidest kirjeldasid ja eks sealt on õppinud. Sõbranna on otsinud talle ka taolisi eestikeelseid videosid, kuid neist laps ei huvitu. Ise arvan, et nii kaua kui võimalik, nii kaua ma enda lapsele telefoni vms pihku ei anna. Õnneks praegu ta ei oskagi seda tahta, aga, kes teab, mõnes situatsioonis võib see üle öö tulla.

 12. Ma lähen natuke teemast mööda, aga siiski. Mind huvitab kas keegi väikeste laste vanematest on üldse uurinud, kuidas nutiseadmete igapäevane kasutamine lastele mõjub? Nüüdseks on juba uuringuid piisavalt ja tulemusi oma silmaga näha.
  Nende laste arv on plahvatuslikult tõusnud, kellel on erinevad psüühilised eripärad. Üheks suurimaks probleemiks on aktiivsus-ja tähelepanuhäire, mida on seostatud just nutiseadmete liigse kasutamisega, samuti puuduvad paljudel eakohased sotsiaalsed oskused, puudulik empaatia, aeglane ja väär kõneareng jne. Põhjus on lihtne- väikelaste aju ja närvisüsteem on ülestimuleeritud. Tegu on siiski väikeste lastega, kelle jaoks ei ole see loomulik ega vajalik. Nutimaailm on nende jaoks loomulikult põnev, kuid võib teha lapse psüühilisele tervisele korraliku karuteene.
  Ma ei arva, et lapsed ei tohiks üldse ühtegi telefoni, arvutit või telekat vaadata. Pigem on asi, selles kui palju. See millist informatsiooni ammutab laps ja millises kasvukeskkonnas ta oma esimesed eluaastad veedab on määrava tähtsusega. Ning kui ta tõesti vaatab videosid, kus ämblikmees täiesti nonsens asju teeb on tema nägemus normaalsusest midagi sellist. Kas lapsevanemad üldse saavad aru, et virtuaalmaailmas üles kasvanud laps tunnetab maailma hoopis teisiti, kui meie?
  Ma ei pretendeeri ainsa tõe tiitlile. See on minu nägemus olukorrast. Lihtsalt soovitan lapse kasvatamisel ka ennast kurssi viia ka uuringute ja lapse arengupsühholoogiaga.

Comments are closed.