Mina: ma ei ostnud black fridayl midagi. Also mina: ma olen 6000€ vaesem

Ehk siis jah, juba aastaid viibin ma mustal reedel reisil ja mind ei koti need 20%lised allahindlused. Aga siis saabub cyber monday ja ma olen sold. Ehk siis teretulemast täiskasvanuikka Leenuga. Aga ma olen jätkuvalt seisukohal, et a) reisimine on investeering mälestustesse b) ma shoppan 90% asjadest teiselt ringilt c) raha peab olema liikuvuses, et teda saaks juurde tulla, peab teda ka välja andma d) kõik mis läheb välja, tuleb kolmekordselt tagasi.

Okei, asi ei ole tegelikult üldse nii hull kui esmapilgul tundub. Laupäeval kohtusime Sharmis Liisiga ja nagu muuseas mainis ta üht uut hotelli ja et sellel on mustareede kampaania hetkel ja.. järgmisel hetkel lappas ta mulle juba valikuvariante ja ma olin, okei – broneerime. Meelis nimetas seda drunk shopinguks, mina lihtsalt black saturdayks, sest ma olin joonud pool mimosat ja kindlalt ei olnud see drunk shoping!

Rohkem ei ostnud ma mitte midagi. Kuniks täna hommikul oli postkast umbes igasugustest cyber monday pakkumistest.

Ma olen terve suve lapanud Molo lehte (ainult lastele) ja vesistanud neid laste asju ja löönud käega, et pole vaja – ma lihtsalt ei raatsi osta 50€seid t-särke ja 80€seid kleite, kuigi nad on imeilusad. 300€ kombe eest tundus mulle ka palju, kui ma veel aasta tagasi sain need kätte poole soodsamalt ja soodukate ajal veel soodsamalt. Käisin Paavlis ja kaltsukates ja ostsin suvalisi sukkpükse ja kleite sealt. Pole vaja, elame ilma ka ära.

Aga täna olid seal lõpuks allahindlused, mis olid allahindluste moodi. Ma just vaatasin, olen viimase tellimuse teinud sealt aprillis. Vahepeal lihtsalt käsi ei tõusnud maksma. Aga praegu sain terve nende järgmise aasta kevad-suvise garderoobi ühe korraga tellitud. Kõik kokku alghindadega oli ca 1160€ – valisin kõik asjad juba allahinnatud asjade seast ja cybermonday koodiga sain lisaks veel -25% ja lõppsumma jäi 545€. Mu meelest suht hea diil. Mul on tegelikult sellega oma plaan.

Jõulukingituseks säästuaasta

Nimelt Hedon hakkas juba eelmisel suvel jaurama, et talle ei meeldi minu valitud riided. Ta käiks ainult jalkariietega ja kuigi need mulle ei meeldi, siis ma ostan neid talle ikka, sest see rõõm tema näos kui ta Haalandi riided lahti pakib pakist on seda väärt. Noh, ja reisidel olles saab ikka mõne paari Ronaldosid jne. Aga need ei meeldi mulle ja need on minu jaoks koduriided ja minuga väljas käies palun kandku normaalseid riideid, siin koduhoovis tõesti, elagu või nädal aega oma jalkariietega.

Sama teema mingite tossude ja kombedega, tema tahab kindlat brändi, ainult Nike on in, kõik muu on pask. Selge, kui nii siis nii. USAs olles sain ma aru, et mul pole mõtet temaga vaielda, talle seletada, et tema dress ja tossud maksab mõne inimese poole kuu palga. Jah, me saame lubada ka viis samasugust kombot, aga ma ei näe sellel lihtsalt mõtet, miks koduhoovis ka on vaja Nikega ringi traavida kui samasuguse suvalise dressi saab 20x odavamalt. Ta ei saa aru. Seega, küpses minu peas välja plaan, et jõuludeks saab ta riidepaki (selle sama mis ma just kokku ostsin) ja märkmiku. Siinkohal, kui oskate soovitada head rahaplaneerimise märkmikku lastele, siis jätke palun kommentaaridesse.

Ühesõnaga, minu idee on see, et ta peab hakkama ise oma raha planeerima, kui ta tahab järjekordseid Jordaneid ja Nike dressi.

Ehk siis, mina ostan talle 2024 aastal: sokke, aluspesu, trenniriideid (mis on vajalikud trenni tegemiseks kus ta käib), kevadjope, suveks viisakad riided, et meiega väljas käies mul piinlik ei oleks, sügiseks uued vahetusjalanõud kooli, trenniriided kooli, tossud ja talveriided-saapad. Kõik muu, mida tal “vaja on” – lõpmatud hunnikud nailonist jalkariideid, veel ühed Niked, Nike sokid, Armani trussikud, Gucci nokamüts jne – see on tema rida, see ei tule minu rahakotist. Küll aga annan ma talle võimaluse teenida raha erinevate asjadega, selleks mul olekski head märkmikku vaja, et ta hakkaks ise oma rahaga majandama.

Hetkel läheb tema arvele iga kuu see lastetoetus – mis jaguneb tavaliselt kaheks, pool läheb talle raiskamiseks ja pool investeerimiskontole. Aga kui ma näen, et ta pole eelmisel kuul eriti raisanud ja tal on veel arvel raha, kannan selle korraga inveseerimis kontole. Koostööde eest maksan talle ka, see läheb kõik investeerimiseks. Seda 50/50 ei kavatse ma ka hiljem muuta, aga tal on võimalus teenida raha erinevate asjadega. Näiteks, ei meeldi talle lugeda. Ma mõtlesin, et motiveerin teda rahaga, ala 10 senti leht või 5€ raamat vms. Nii saab ta koguda endale lisaraha, mille eest osta mida ise soovib. Võite julgelt kommentaaridesse jätta ideid, millega ta lisaraha saaks teenida. USAs lugesime raamatut “Koer nimega Money”, st meie Meelisega lugesime talle, parem kui mitte midagi, aga ta mõte kohe ei lenda nii nagu meil. Noh, näiteks, et ta võiks pakkuda meie maja naabritele, et roogib hommikuti lume ära ja saab 1€ päevas. See oleks naabrite jaoks köki-möki, aga tema jaoks isegi kui kahe naabri lume ära lükkaks, 60€ kuus.

Mul selles suhtes ongi natuke kahju, et ta on tulnud meist nii erinev – täpselt see, mida ma rasedana ei soovinud. Ma tahtsin poega, kes kannaks traksipükse ja teksaseid, pintsakuid ja kingi, oleks selline nunnu südametemurdja, kellele meeldiks lugeda ja olla loominguline. Tema tugevuseks on matemaatika, ristsõnad, koomiksid ja sport, ehk see, milles meie oleme pigem nõrgad. Meelis ei jõudnud ära oodata, millal ta kasvaks nii suureks, et saaks kinos koos temaga kõik filmid ära vaadata, arvake, kas Hedonile meeldib kino? Õnneks sai ta Hedelini näol endale laululinnu ja kinohuvilise, tantsusõbra ja super näitlejameisterlikkuse pealekauba, kes võiks tundide viisi meisterdada ja maalida ja nokitseda.

Aga teema juurde tagasi. Järgmine kiri oli mu postkastis Emmystore’ist, kust ma olen ka teiselt ringilt varem igasuguseid pärleid leidnud. Näiteks need Hugo Bossi sandaalid Sharmi piltidel, 25€ga, mis on mulle aastatega lihtsalt jalga ära lagunenud, aga ma ei anna alla, ehk saab neid veel parandada. Sealt skoorisin täna Minna Parikka plätud (tavahind 279€) 109€ ja Hedelinile Gugguu ja Marc Jacobsi kleite reaalselt 9 ja 11 euro eest. Lisaks veel 3€ga POPi kleidi, 22€ eest Pop & Co Helsinki dressi, Mini Melissa kingad 10€ga. Selleks aastaks olen küll shoppamisega done.

Ütlen ma praegu…

Ehk siis täna kulus sujuvalt 56€ sõbranna laste jõulukingitusele + 545€ Molole ja +170€ Emmyle. Reisi ma ei ole veel maksnud, aga pealkirjaks oli hea küll. Nüüd peaks nagu kõik vajalik olemas olema. Välja arvatud see, et just lõi pähe hunnik jõulukinke, mida on veel vaja osta. Ma tegelikult ei plaani teha eriti kingitusi, aga mõned kingid on ikkagi vaja.. Noh, sõbranna perega teeme me neid “kasulikke” kingitusi. Mul sinna paar asja on olemas, aga paar asja tahaks veel lisaks. Meelisele mul reaalselt ei ole ei kinki ega ka mõttepojukest, mida kinkida.

Seega, kõik ideed, mida kinkida mehele, kellel on kõik olemas ja millised oleksid märkmikud, mis sobiks Hedonile – kommentaarides teretulnud. 

7 thoughts on “Mina: ma ei ostnud black fridayl midagi. Also mina: ma olen 6000€ vaesem

 1. Ma soovitaks lugeda veel üht raamatut, kus on igasugu ülesanded ka sees ning mis peaks temavanusele paremini sobima. https://rahamang.ee/ Tom õpib rahamängu.
  Koer nimega Money sobib ehk paari aasta pärast, lugesin ise ka hiljuti läbi, hea raamat on.
  Sinu ideed ja teenimisvõimalused lapsele on head ja seisukohad on mõistlikud. Tänapäeva lastel on Nike ees ja taga ning muu ei sobi :(
  Edu teie tegemistes :)

  1. Tom õpib rahamängu meil tegelikult kodus olemas, aga olen seda ise lugenud ja see kuskile seisma jäänud. Otsin välja!

 2. See on natuke koomiline ja samas huvitav, et kust sellises vanuses lapsel tuleb üldse mõte, et alukad võiks Armani ja nokats Gucci olla? :)
  Kas ta sõpradel on siis need?

  1. See oli lihtsalt näiteks :D Ta ei ole siiani Armani boksereid veel soovinud Aga Gucci on läbi käinud, koolivennal on :)

 3. Mehele võiks kinkida lennupiletid kuskile, kus te saate kahekesi minna :) Reise pole kunagi liiga palju :)

Comments are closed.