Mis laenud teil kaelas on?

Siin Türgis niisama tundide viisi passides oleme vist kõik maailma asjad Sandraga läbi arutanud. Kuigi mul oli ilgem plaan tööd teha ja igast blogiposte teha jne, siis nett on üsna kesine..

Kuna ma aga praegu tunnen, et särisen üle keha, siis tõmbasin varju lahti ja mõtlesin kiirelt blogida, ühel teemal mis meil ka jutuks tuli…

Kõik heidavad meile justkui ette, et elame priiskavat elu (tegelt ei ela, aga see on teine teema) ja meil pole kodu ja laene ja koera ja kassi ja oma maja ja kolme last ja normaalset tavaliste inimeste elu. Hm.. Kas meil on seda vaja? See on jällegi iseteema. Mõtlesin natuke kirjutada rahast ja laenudest ja nende tagasimaksmisest.

Kunagi, aastat kümme tagasi, oli mul sõbranna, kes igal neljapäeval surfas mõnel laenudega tegeleval lehel (tarbimislaenud, pangalaenud, väikelaenud, kiirlaenud, you name it, eks..), et mingi raha endale sebida, sest nädalavahetusel oli vaja välja minna. Ühtlasi tähendas see seda, et eelmisel reedel seljas olnud kleit ei kõlvanud kuskile ja tuli uus osta. Pluss sissepääsud ja piletid, sest ega ta mingi odav naine polnud, endale välja teha ei lasknud…

Ühel hetkel oli ta reaalselt seisus, kus ta võttis ühest kohast laenu, et maksta ära teise, et siis saaks uuesti võtta… Ja nii nädalast nädalasse… Olles juba inkassode poolt tagaotsitav, otsustas ta minna juurat õppima ja venitas tagasimaksetega nii kaua, kuni pani nad paika, et ma ei maksa teile viis korda rohkem kui reaalne laenusumma oli. Tänaseks on see seadustega reguleeritud, et laenuandjad ulmesummasid küsida ei saagi. Finantsinspektsiooni järelvalve pidi päris tugev olema.

Tahtsin mingi näite tuua nö vanast ja uuest ajast. Praegu on näiteks laen.ee lehel tarbimislaen 1000€ ja kui võtad selle aastaks, maksad tagasi 95€ kuus. See teeb kokku 1140€. Vanasti oli selline summa mingi kuuks ajaks või isegi rohkem. Mingi 400% oli vist see intress vms. No see oli ikka suht hullar. Mu sõbranna oli püsti hädas selle teemaga.

Hakkasin mõtlema, et mul on kunagi olnud väikelaen – see oli siis kui ma Saksast Eesti kolisin, lõin ju seal lihtsalt ukse kinni ja tulin tulema. Eksmees jäi sinna. Ma sain viimase töötuabiraha sealt ja.. Siis selgus, et kuna ma olin riigist lahkunud, kuigi olin end arvelt maha võtnud, pidin selle viimase abiraha tagasi maksma – 1057€. Ma käisin Eestis tööl 6400kroonise kuupalgaga. Mul polnud 16 500 krooni kuskilt võtta. Ja nad tahtsid seda tagasi kohe. Mina ei tahtnud end Saksamaaga pikemalt siduda, et küsida mingi maksegraafik või asi ja võtsin väikelaenu pangast ja kandsin selle otsejoones Saksamaale.

Ma praegu mõtlen, et täna ei annaks mulle küll keegi laenu kui ma olen kaks kuud tööl käinud mingi suht lambise palgaga. Või noh, mu meelest see 6400 krooni oli kümme aastat tagasi suht lambikas, sest mu eksmees, kes Tallinna mulle hiljem järgi kolis ja tööle läks, sai 16 tuhat palka, või näiteks Meelis sai samal aastal 10 000 krooni palka… No see selleks.

Mis laenud või kohustused meil hetkel on?

Mul on üks õppelaen, mingist iidamast-aadamast ajast (noorena oli vaja ju võtta), mida ma maksan 20€ kuus. Ma isegi ei tea, millal see makstud saab või millal ma mingeid intresse pean maksma vms, pank võtab selle mu arvelt maha ja kui aus olla, ma ei pane seda isegi tähele.

Meil Meelisega mõlemal on krediitkaardid, Meelisel sajand vana, lihtsalt et saaks kuskil eBays jne maksta (vanasti ei olnud neid krediitkaarditunnusega kaarte), kusjuures, vahemärkusena olgu öeldud, et kui Meelis kunagi üksinda Tais käis, siis ta krediitkaart kopeeriti ja tõmmati miinusesse – 16 000 krooni. Õnneks pank kandis selle tagasi. Haha, meil vist mingi teema 16 tuhandega :)

Nii, ja mina tegin krediitkaardi endale eelmisel aastal, et endale reisikindlustus hea hinnaga saada. Suht samatargalt on see krediitkaart ka seisnud. See on mul ühendatud küll Uberi ja Taxifyga, ja rohkem ma seda ei kasutagi. Ma näen panka logides seda „seisu“ ja kui näen, et see on nö miinuses, kannan sinna raha.

Ja siis on mul telefon järelmaksu peal, aga see on mul sellise hea diiliga, et ma intressi ei maksa. Tasub ikka olla kuskil 20 aastat klient :D

Jube kerge on elada ilma mingite laenude ja metsikute kohustusteta. Ma tean, et pean kuu alguses maksma üüri ja kommunaalid, telefoni, kodu neti ja Hedoni lasteaia. Thats it. Ülejäänud asju saan jooskvalt maksta või osta – raha tuleb, raha läheb.

Ma hetkel ei tunne küll puudust, et mul/meil veel mingi kodulaen oleks. Okei, ma saan aru, et in general teeb see sama välja, kas kodulaen või üür (summana), aga et kodu jääb hiljem meile, aga see omakodu teema on jälle eraldi teema, mida oleme siin juba piisavalt lahanud. Praegu lihtsalt pole “meie kodu aeg”.

Mis laenud teil kaelas on?

Minuga võttis ühendust Tarbijakaitseamet, kes leidis, et antud postitusest on puudu üleskutse: “Finantsteenuse reklaam peab sisaldama üleskutset tutvuda finantsteenuse tingimustega ning vajaduse korral konsulteerida asjatundjaga.” Kuna olen antud postituses maininud laen.ee’d, siis nende tingimustega ja vajadusel asjatundjaga saab konsulteerida nende kodulehel – siin!

43 thoughts on “Mis laenud teil kaelas on?

 1. Meil on ainult kodulaen :) No ja krediitkaart seisab, igaks juhuks las olla, sest kui peaks midagi juhtuma ja mingil põhjusel kogu vaba raha kuluma, siis vähemalt ei jää pere nälga :D

 2. Mul on kolm maksekohustust- oma pangast väikelaen 104€ kuus, saab läbi mai 2018, sai võetud, et auto osta. Ja kaks järelmaksu, üks 24€ ja teine 17€, üks saab läbi dets2017 ja teine mai 2018. A ja krediitkaart on ka, sai tehtud kunagi, et alexpressist tellida :D, enam seda ideepoolest vaja ei läheks ja krediidisumma on ka kõige väiksem mis olla saab, aga ei hakka seda sulgema, las ta igaksjuhuks eksisteerib.

 3. Mul ja mu abikaasal on samuti ilma intressita telefonid esindusest ning abikaasal veel autoliising. Elame enda korteris aga otsime suuremat elamist. Kui kunagi selle nö õige leiame võtame pangast laenu ja hakkame meie praeguse korteri üüritulust seda uue kodu laenu tasuma. Meil siis kahepeale kokku nö kolm laenu- telefonid ja auto.

 4. Pole ühtegi. Pole olnud ka.
  Mehel on 2 autot liisingus, telefonid vist ka järelmaksuga? või said juba läbi, ei teagi..
  On tal ikka üksjagu asju olnud järelmaksuga. Arvutid, telefonid, väikelaenud remondi tegemiseks vms.
  Õnneks alati kõik ilusti makstud.
  Kodulaenu meil pole ega tule ka ilmselt. ÕNNEKS !!! Ma ei kujuta ette 30 aastat laenu kaelas elada, jubeeeee.. ma ei jääks õhtuti magamagi..
  Elukohaga on meil hästi – elame Tallinna linnas oma aiaga nö ridaelamus mereääres. Ema oma kûll, aga ema(vanemad tegelt) elab minu majas maal ja nii meil elukohad vahetuses ongi. Minul maja päranduseks saadud. Eks kunagi, kui vanemaid enam pole vms, peab maale elama minema. Aga see pole ka hull, 40km tallinnast. Load ja autod môlemal olemas.

  1. Kaks liisingut, väikelaenud, järelmaksuga telefonid… aga JUMALALE TÄNU, et pole (teiste laenutoodetega võrreldes ülimadala intressiga) kodulaenu, ei jääks õhtuti magamagi?! Mis maailmas sellised inimesed elavad? Mulle tundub just hirmus pidevalt mingite pisividinate pealt võlgu olla ja samas elada nii, et oma kodu pole enda oma…

  2. Meil ainult telefonid järelmaksuga (ilma intressita), õppelaen on ilmselt samaväikse intressiga kui kodulaen. Muid väikelaene jne meil pole. Pisividinaid polegi ju :)

 5. Korralik kodulaen mehega võetud 20ks aastaks (2 makstud). Ja auto liising ka. Kokku siis u 800euri kohustusi, mida maksab mees. Krediitkaarte pole.

 6. Meil on mehega majalaen veel 8 aastat. Aga parem laenu maksta kui üüri :D Lõpuks saame ikka endale maja ja ei ole ohtu, et peaks tänavale kolima kui üürileandja peaks sedasi otsustama.

  Muid laene ega liisinguid pole.

 7. mul olid kahed õppelaenud, hiljem tuli haigus ja töövõimetus, siis avastasin võimaluse, et teatud protsent kui oled haige on võimalik, et riik maksab õppelaenu ise kinni. ja tol hetkel nii läkski riik maksis. kuid õnneks sain haigusest aastatega priiks ja rohkem laene ei ole.
  mehel on väike õppelaenu osa maksta varsti see läbi.

 8. Eksmehega kunagi võetud eluasemelaen on küll n.ö paberi peal mul olemas, aga eksmees maksab seda üksinda kuna tema jäi sinna korterisse elama. Tegime kokkuleppe et mina ei maksa laenu ja tema ei pea alimente maksma. Summa oleks enamvähem sama olnud :D

  Mis mu praegusel perel on, on 1000-eurise limiidiga krediidikonto mis pulmade pärast võtsin (kaarti pole, on konto kust saan vaba raha omale igal ajal kanda ja kuumaksetena maksan) ja erinevad järelmaksud, päris mitu tükki. Need kokku on päris kenake summa aga no muud üle ei jää kui palk on nii väike et pole võimalik suurt summat koguda (see võtaks lihtsalt liiga kaua aega) aga asja on kohe vaja :)

  1. Mismõttes iga kuu aasta aega järjest saab maksta nt pesumasina jaoks 15€ aga seda summat kõrvale pole võimalik panna? Kust te siis järelmaksu jaoks raha võtate?

  2. No mõne jaoks on lihtsam iga kuu 15€ maksta. Pole näiteks koguja tüüp :)

 9. Ainult auto väikelaen. Vähem kui aasta jäänud tasuda. Kuna mu ema on ennast nii võlgadesse laenanud siis mulle kohutavalt käib vastu kui raisata raha mida sul tegelikult pole. Tal siis kombeks kõik kodutehnika alati järelmaksuga võtta pluss krediitkaarti kasutada elamiseks. Hakkas võtma laenu, et maksta eelnevat jne, igatahes täega augus ja loomulikult tegi ta seda suht varjatult ja keegi meie pere ei teadnud täpselt palju ta võlgu on. Alles hiljaaegu avas end ja summa on ulme, pool minu kodu rahast (mida mul veel pole). Teismelisena nägin seda kergekäeliselt võlgu võtmist ja juba sellel ajal ma ei mõistnud seda. Vara tal suurt ei ole, niiet ma ei saa aru kuhu need tuhanded, kümned tuhanded läinud on. Telefoni, teleka, mööbli, pesumasina jne jõuame ikka kohe välja osta, sest meil on kombeks ka kõrvale koguda raha. Lisaks olen ma nõus ühe kuu rohkem maksma ja millestki loobuma, et see suurem väljaminek teha. Autot ostes oli meil omal ka juba eelnevalt kõrvale kogutud selle tarbeks.

 10. Heh, meil oli vist üks sõbranna :D mul oli ka kunagi selline sõbranna, kes üle nädala võttis sms laene jne, et uut kleiti peoks osta.
  Ise pole kunagi kiirlaene tarbinud. Kuid mehega kahepeale laene jagub, kuna oleme abielus, siis loeme neid ikka ühiste kohustustena, ehkki üks maksab ühte, teine teist.
  Minul on autoliising 150 eur ja telefoni järelmaks 16 eur.
  Mehel majalaen 600 ja krediitkaart, kuid seda kasutame ka vaid ebayst maksmise puhul. Paljud imestavad, et kuidas me julgesime võtta nii suure summa laenu maja jaoks. Aga tegelikult ei maksa me rohkem, kui korteris elades. Elasime Mustamäel uues majas, selle kodu laen oli 450 kuus + kommud talvel nt kuni 180 eurot. Praegu on majalaen 600 + vesi, elekter kõige rohkem 80 eurot. Ehk siis kodule minema summa puhul polegi vahet, elad sa korteris või majas.

 11. Kodulaen, maksan kuus 230 eurot. 4 aastat veel ja mu kodu on MINU oma!

 12. ”Ma tean, et pean kuu alguses maksma üüri ja kommunaalid, telefoni, kodu neti ja Hedoni lasteaia.”

  Need on ju ka kohustused, Sa ei saa jätta neid maksmata. Kui jätaksid, siis samamoodi inkasso otsiks taga :)

  Endal on kodulaen ja autoliising. Pigem maksan laenu kui üüri. Muidu üürimise vastu pole midagi, aga üürihinnad on praegu nii laes, et kahju oleks kellegi teise kodu kinni maksta.

 13. Kodulaen-umbes 500 EUR + kindlustus
  Autolaen-100 EUR+kindlustus
  Säästukaart + 200 EUR limiidiga. Iga kuu algus maksan tagasi
  Krediitkaart-alliexpressi jaoks jne
  Lisaks on laenukindlustused meil mehega ja sügisest lastele õnnetusjuhtumi kindlustus(tegelevad spordiga)

  Eks investeeringuid ja tulukohti on ka.:)

 14. Õnneseeen, mitte ühtegi laenu, järelmaksu pole kaelas. Sai kõik ära makstud, et saaks rahulikult elada :D kui midagi vaja, siis kogun natuke ja ostan kohe välja, ei näe pointi iga telefoni vms eest intresse maksta. nüüd varsti peaks mõtlema korteri peale pärnus, et lapsel midagi tulevikus oleks, aga niikaua kui lapsega kodune, pole ilmselt mõtet mõeldagi selle peale. :D

  1. Kui ma sinna kolisin, siis ma keelt ei osanud ja kuna olime just Euroopa Liiduga liitunud, siis kehtisid mulle nö samad reeglid mis neile.

   Läksin võtsin end töötuna arvele, mees käis tööl.

   Siis saadeti mind sealt kooli. Kuus kuud õppisin saksa keelt nii intensiivselt, et tegin eksami 100st punktist 96le. Sellega oleksin saanud soovi korral ka Saksa kodakondsuse ja passi. Ma ei tahtnud.

   Seejärel läksin õppima, hotellindust-toitlustust, aga jah, sain töötuabiraha edasi. Kuniks ma tulin Eesti praktikale ja sain siin tööpakkumise. Kuna olime ELis, siis sellest midagi ei muutunud. Kolisin siia, sain isegi mingit asumise tasu vms.

  2. Saksamaa on ikka siis lahke küll sisserändajate suhtes.
   Aitäh nii ausalt ja avameelselt vastamast, mul endal sellega kokkupuuted puuduvad ja poleks osanud kelleltki küsidagi, aga nüüd pilt selge.
   Edu edaspidiseks ! :-)

  3. No nii oli :) mis ma seda salgan. Aasta oli 2004. Ma ei tea kuidas praegu on.

   Toona oli selle summa sees ka osaliselt korteriüür ja kommunaalid. Pluss siis töötuabiraha, mis oli 611€ mu mäletamistmööda.

   Aga kuna sa oled Saksamaal nö võrdne abikaasaga ja pead panustama sama palju, siis anti lisa mulle korteri maksmiseks ja vist 32€ oli sõidukuludeks (millega sai osta kuukaardi, mis kehtis ainult nö tipptunnil 7-9 ja 17-19 vms, et ma saaksin koolis käia).

   Iseenesest super. Arvestades, et Eestis on täna see summa umbes 100€ kuus vms ja mingeid selliseid lisasid ei kaasne.

   Ma olen sellessuhtes Saksamaale väga tänulik :) sain sealt keele suhu, hariduse ja normaalselt elada sealjuures.

 15. Meil mehega autolaen, mis sai võetud 2 aastaks ja kohe makstud. Järelmakse pole. Plaanime kodulaenu võtta, kui tuleb sobiv maja müüki.
  Kohustustest: Starman, Skylive, Tele2 ehk ca 20€ need arved kokku. Korteriüür+kommud 160€.

 16. Minul on eluasemelaen (186€ kuus) ja mingist vanast ajast maksan viimast kuud krediitkaarti.
  Mehel on järelmakse natuke rohkem… telefonid ja auto.
  Elame ära :)
  Eluasemelaenu saime väga õigel ajal… Vaevalt keegi mulle Tallinnas üürib 186€ eest 3-toalist korterit.

 17. “Ja siis on mul telefon järelmaksu peal, aga see on mul sellise hea diiliga, et ma intressi ei maksa.”

  Kas sa tõesti usud, et see telefon on intressideta? Kas tema ostuhind oli sellisel juhul väikem kui mõnes muus kohas intressiga? Ses suhtes, et ma ei tahaks tõesti uskuda, et operaator annab oma kliendile telefoni ilma intressideta, või oled sa tõesti väga hea klient :) Minu arust on pigem nii, et kas intressid on nö. peidetud telefoni ostuhinna sisse või on kliendil kohustus olla X aeg operaatorfirmaga seotud ja nt heal juhul miinimumarvet tasuda või lihtsalt arvet tasuda. Kokkuvõttes ju tahab operaator oma raha ikkagi saada ja omanikele tulu teenida …

  1. Ma jah, olen 18 kuud vist seotud, aga ma oleks ju enivei nende klient :) hind sama mis mujal toona ilma intressideta. St et kui nt Euronicsist võtta, maksaksid a 200+ euri rohkem.

  2. Tele2 andis kunagi intressideta jah.. ma ei tea, kas enam annab, aga lepinut sel juhul lõpetada mingi aja jooksul nendega ei saanud. Samas kui sa nkn nende klient olid ja oled edasi, siis on OK ju.

 18. Mul tln-s korteri kodulaen.
  Kolisime mehega teise Eesti otsa ja ostsime kodulaenuga maja. Mina maksan korterit, mees maja. Oleme abielus.
  Ei, ma ei müü korterit maha :D (mult küsitakse palju, miks mõlemat kinnisvara alles hoian). Summa on väike ja kunagi annan lapsele selle. Ma ei tea, kuidas mul rahaliselt on, aga vähemalt saan lapsele tasuta kodu anda omaette elamiseks. Laps käib algkoolis. Praegu maksab seda laenusummat üürnik. Üürnikud lähedane sugulane.
  Me eelistame oma kodu, kui et üürida.
  Kui laen igakuiselt ilusti makstud, ei tule keegi seda ära võtma. Üürimisega on selline 50:50, kas on tore üürileandja v sekkub palju v üldse lõpetab lepingut. Ma ise olen hea üürileandja :D

  Mul veel õppelaen, mis saab tasutud 2019.

  Rohkem meil laene pole. Ei ole liisingut, järelmaksu, krediitkaarte. Oleme kogunud ja välja ostnud auto ja muu tehnika.
  Mul olemas pangakaart krediitkaarti omadustega, et saaks netist tellida.
  Kiirlaene ja väikelaene pole kunagi võtnud.

  Jään endiselt selle juurde, et igaüks elab ja toimetab nii nagu nemad tahavad.
  See, et te saate mööda päid ja jalgu, et üürite, saame meie nt tunda neg kommentaare, et oleme kodulaenu võtnud. A la oleme pangaorjad, lollid et end seome jne jne.

 19. Mul tekib küsimus neid kommentaare lugedes, et kuidas teil on oma kodu laenu võtmata? Lotovõit, pärandus, elate vanematega koos? Üürite elamist?

 20. Meil abikaasaga sama, töötame koos ametikohtadel , kus elamine on tasuta töö poolt (Austraalias) ning tavaliselt ka söök ja vahel ka kütus. Boonusena ka alkohol ja muud hüved (piletid üritustele jms). Pangalaenu pole, kinnisvara ei oma ning sääste nagu natuke ka on. Krediitkaardid on mõlemil. Kui tahame, lähme reisile – kasvõi paariks-kolmeks kuuks. Siis tagasi tööle (enamasti uude kohta), kasvatame jälle sääste ning teeme, mida tahame. Nii oleme õnnelikumad ja saame ka parema töö- ja eraelu tasakaalu. Hetkel on eesmärgiks oma kodu ja pere laiendamine kuid sellele vaatamata ei jäta ma Eesti reisi ära, kui koduigatsus või väljas õhtustamist või ühist puhkust kusagil, kui lained üle pea kokku löövad. Eks kaasneb muidugi ka miinuseid sellise elustiili juures kuid vähemalt saame koos aega veeta, mitte et üks rügab ja graafikud ei klapi.

 21. Laene pole, aga paar järelmaksu on jäänud mõned kuud maksta- 95 euri diivan ja 75 arvuti (oleks olnud raha välja osta, aga mulle tundub, et järelmaksuga on kuidagi vähem märgata seda väljaminekut).
  Jooksvateks maksudeks lapse lasteaed, nett, kõnearve, elekter, üür 807euri kuus ja 50euri läheb lapsele kogumiskontole.

 22. Mul on õppelaen, mida maksan ka väga väikse summa ja tagasimakse aeg on 11 aastat, las tiksub :D abikaasaga kahe peale on eluasemelaen ja tal veel autoliising, muid liisinguid, laene ja järelmakse pole. Kuigi maksekoormus on suur juba kasvõi laenudega kaasnevate kindlustuste arvelt, aga kodu nimel

 23. Kodulaen, eel kolm aastat. varem oli autoliising ka millalgi, aga see sai ammu läbi, vblt peaks varsti uue võtma, sest kasutatud autot ei tahaks osta, mees ostis, oli odav küll, aga nüüd muudkui maksab remonte, mõttetu. Kiir- ja väikelaenude võtjaist ei ole küll kunagi aru saanud, kas inimesed siis tõesti neid intressiprotsente üldse ei vaata. Aga kodulaenuga rahul, soodsa intressiga võetud ja arvuta midpidi tahes, kui elaks praegu sama tasemega üürikorteris, siis maksaks rohkem

 24. Meie perel on ainult kodulaen, mis saab 4 aasta pärast tasutud)). Ei ole ühtegi asja järelmaksu peal ega midagi.

 25. Meil on 3 kodulaenu, erineva tagasimaksmistähtaja ja – intressiga. 1 siis kodu ostmiseks ja 2 laenu renoveerimiseks. Maksame pm sama palju, kui maja üürides maksaks. Aga see on kunagi loodetavasti meie oma. Ja kui naela seina tahan lüüa või tapeeti vahetada, pole kelleltki luba vaja küsida. Või kui midagi katki läheb, omaniku järel oodata.

  Õppelaen sai paar aastat tagasi makstud.

  Jädelmakse pole ja pm ei võta ka. Saame ilma hakkama, pigem kogume raha ette.

  Krediitkaarte on 2, põhiliselt kasutusel ettemaksuga kaart. Ainult igakuised maksed nagu Adobe, Audible ja Netflix lähevad teiselt kaardilt.

 26. Ega ei peagi kodu ostma, aga kuna te ise varem kirjutasite, et ilgelt tahaks kodu ja pangalaenu, siis inimesed muidugi hakkasid teile nõu andma! Kui nüüd olete ümber mõelnud ja ei taha, siis on ok. Teema tuli ikka sellest, et te alguses ise hullult soigusite siin blogis, et tahaks kodu, peab panka minema, suurt kööki jne jne. Ega muidu poleks keegi hakanud teile loengut pidama. :)

  Mis sa koolis õppisid (õppelaenuga)?

 27. Kodulaen ja see nüüd suureneb, kuna kolime uude ja suuremasse korterisse.
  Kindlustused.
  Minul ka õppelaenu intresse veel aasta maksta (vähem kui 10€ kuus).

  Autoliisingut ei ole. Samuti järelmakse.

 28. Kui ma oma mehega tutvusin, siis oli temal kraes kodulaen ja minul ka. Tema laen on nüüdseks juba mõned aastad tasutud, mul on kümme aastat veel maksta. Summa on väike – 180 € kuus. Tegelikult plaanin seda makseaega veelgi vähendada – korjan mingid tuhanded kokku ja siis tasun etteteatamisega ja lepingutasuta ära (korra olen nii juba teinud).
  Vahepeal abikaasal oli veel autoliising, aga ka see on juba tükk aega tasutud. Plaanib teise auto ka liisingusse võtta.
  Eks alguses kokku kolides oli natuke teemaks ka, et mis me teeme kahe koduga, kummas elame hakkame, kas teise müüme ära või anname üürile? Mehel on korralik ridaelamuboks ühes väikelinnas, minul mõnus maamaja linnast väljas, kumbki omast loobuda ei raatsinud. Ja nüüd elamegi juba aastaid nii et E – R oleme linnas, talvel hüppame lihtsalt iga mingi aja tagant maakodust läbi, et veenduda asjade korrasolekus. Kevadel ja sügisel oleme enamjaolt nädalavahetuseti maal, lühemate puhkuste ajal samuti. Suve oleme pea täielikult maal.

  Nii et praegu meil ongi ainult minu kodulaen ja siis varsti ka mehe autoliising. Elukindlustused ja mehe traumakaitse ka.

Comments are closed.