Mis saab Jõuluvanast ja jõulupidudest aastal 2020?

See võib kõlada veidralt, aga minu jaoks on väga okei hakata valmistuma jõuludeks juba pärast jaane. Minu jaoks on oluline istuda maha ja mõelda, et mis oli eelmisel hooajal hästi ning mida saaks sel aastal pisut paremini teha. Juuni on selleks hea aeg, sest siis on piisavalt aega analüüsida ning mõelda välja, kuidas olla veelgi parem Jõuluvana kui senimaani.

Sel aastal on kõik teisiti

Kui me varasemalt oleme mõelnud ja plaaninud ka erinevaid pildistamisi ja videovõtteid, siis sellel aastal ei ole me mitte midagi teinud. Me lihtsalt istume ja ootame. Tavaliselt laekuvad esimesed päringud jõulupidude osas juba suvel, kus suuremad ja kogenumad ürituste korraldajad esimesi pidusid “lukku” panevad. Kuid mitte sellel aastal. Pane pahaks või ära pane. Ja kellele sa pahaks paned? Valitsusele? Hiinale? Majandusele?

Mida firmad kardavad?

Olen rääkinud mitmete ettevõtete esindajatega ning uurinud, et kas nemad tellivad firmapeole Jõuluvana? Vastus on kõikidel üks – me ei tea seda veel öelda. Ja ma ei imesta sellise vastuse üle, sest kõik ongi nii lahtine. Kas jõulupidu üldse tehakse, kus tehakse, kellele tehakse? Kas tehakse ainult osakondade kaupa või saadetakse lihtsalt lastele pakk?

Suurim asi mida ettevõtted aastal 2020 pelgavad on mainekahju. Kes tahaks end leida meediast pealkirjaga koroonakolle firma X jõulupeol. Ja see ongi üks peamisi põhjuseid, miks sellel aastal väga paljud ettevõtted oma peod üldse ära jätavad. Ei julgeta riskida selle mainekahjuga, mis võib neile osaks saada.

Teine asi, mida välja tuuakse on ka see, et firmad ise teeks, aga inimesed ei tule peole, sest kardavad. Siin saab süüdistada vaid riiki, kes seda hirmuturundust on juba kuude viisi pähe tagunud. See on täitsa teine teema, aga minus tekitab küsimusi, kui kaua meedia sellega kaasa läheb?

Kes on esimene, kes lõpuks aru saab, et aitab sellest umbluu jagamisest. See on ju selge, et kui kevadel tehti päevas 200 testi ja 2 olid positiivsed, siis oligi kordaja 100 tuhande kohta väiksem kui see, et täna tehakse päevas 3000 testi, millest 60 on positiivsed ja seega on justkui kordaja ka kohe nii palju suurem. Iga surm ei ole covid. Autoavariis surma saanud inimesele tehakse test ja see on juhuslikult positiivne, siis kirja läheb covidi surm, mitte kokkupõrke tagajärjel verest tühjaks jooksmine. Kõik mis saadakse, pannakse covidina kirja.

Jõulud ei saa ju ära jääda!

Kui ma olen täitsa aus, siis tegelikult ei saa valitsus lubada seda, et jõulud jäävad ära. See on puhtalt finantsiline põhjus, miks seda ei saa teha. Jõulud on aastaid olnud meeletu ostuhullus. Kaubanduskeskused on inimestest tulvil, kes ostab raamatuid, kes ehteid, kes veiniklaase jne. Paneme sinna sekka veel e-kaubandusee. See raha mis Eestis ja üleüldse maailmas jõulude paiku liikuma pannakse on ju üüratu.

Jõuluhooajal müüakse näiteks igas sekundis 28 LEGO-komplekti. Keskmine ostja kulutab jõuludel 655 eurot, millest 330 eurot kulub kingitustele, millest igal aastal kulutatakse soovimatutele kingitustele umbes 1,3 miljardit eurot.

Ja olenemata sellest, et koroona idee oli pidurdada tarbimist, kukutada majandust, siis selleks, et pooled Eesti ettevõtted pankrotiga ei lõpetaks, rääkimata riigist endast, ei saa nad teha sama mida kevadel.

Kas te kujutate ette, mis saaks siis kui valitsus ütleski, et aga meil on koroona ja sellel aastal veetke jõulud AINULT nende inimestega, kellega te koos elate. Me ei soovita liikuda oma elukohast eemale (st maale vanemate või vanavanemate juurde). Samuti ei soovita me külastada kaubanduskeskusi ega toidupoode, kust jõululauale süüa hankida. Tehke seda kõike internetis. Kas selline keeld päriselt ka läbi läheks? Ma julgen arvata, et see oleks see hetk, kus inimesed vilistaksid nendele reeglitele. Jõulud on pere aeg. Keegi ei jätaks oma vanaema-vanaisa jõuluõhtul üksinda, kui nad elavad teises asukohas. Seda enam veel, et aeg on selline hirmutav nagu ta on.

Soovitusi pidude osas:

Esiteks tehke pidu õues. Minu poole on juba pöördunud üks asutus, kes plaanis sellel aastal teha hoopiski jõulupidu väljas. Ka sellisele firmapeole saab kenasti Jõuluvana tellida. Kunagi oli ühe ettevõtte pidu näiteks uisuhallis. Umbes tunnikene uisutati, siis tuli Jõuluvana, jagas lastele kingid kätte ning lapsed said pärast veel edasi uisutada.

Kui aga ettevõte tunneb, et nad ikkagi sooviks oma pidu pidada väiksema seltskonnaga, siis oleks ilmselt parimaks lahenduseks minna kuskil restorani ja seal väike istumine teha. Ka sellistel pidudel on Jõuluvana tellimine vägagi au sees ja tegelikult päris lõbus. Eestlane on ju selline vaikne ja väga raske on teda “käima tõmmata”, aga õnneks saab seda Jõuluvana abiga kenasti teha. Alati ei pea kingitusi jagama. Olen andnud üle nii diplomeid hea aasta eest kui tänukirju koledaima jõulukampsuni eest.Fantaasia tuleb lihtsalt lendu lasta. Oluline, et oleks keegi kes tuleks ja murraks selle õhkkonna. Sellised täiskasvanutega firmapeod on ka ühed mu isiklikud lemmikud. Seal saab alati teha piiripealset nalja ja mõelda ja läheneda mitte kõige traditsioonilisemalt. Kui on hea seltskond, siis on ka lust oma “tööd” teha.

Kodupeod ei kao ilmselt kuskile ja sinna on mul hetkel ka kõige rohkem broneeringuid. Kuna me kolisime aasta alguses, siis sel aastal pean ma oma marsruudi veidi ringi kombineerima ja Viimsisse Jõuluvana tegema ei tõtta. Kusjuures, üks jõulupidu mis praegu jõuluõhtuks tellitud on, on ka kokkuleppega, et kui on “viiruse aeg”, siis ma tervitan neid õuest läbi akna, jätan piltlikult öeldes kingikotid ukse taha, et lapsed mind ikkagi näeksid, aga Jõuluvana ei jää tulemata. Oluline ongi see, et inimesed oleks loomingulised ning laseks fantaasial lennata. Aeg on muutunud ning nüüd tuleb ka peod pisut ringi korraldada.

Eelmise aasta lõpus sai tehtud ka mõned Jõuluvana videotervitused ja need osutusid üsna populaarseteks viimasel minutil. Aga eks näha ole. Plaane teha pole sel aastal eriti mõtet. Kõik läheb täpselt nii nagu minema peab ja olgem ausad, ei me ette tea, mis elu meil tuua võib.

Millised on teie mõtted ja ennustused käesoleva aasta jõuludeks? Kas teete ettevõttes midagi? Lähete eelpool mainitud õhtusöögile kuhugi restorani või teete tavapärase suure peo nagu eelnevatel aastatel? Kuidas olete planeerinud peredega istumise? Kas kutsute ka kaugemad sugulased? Jõuluvana laseksite tuppa? 

10 thoughts on “Mis saab Jõuluvanast ja jõulupidudest aastal 2020?

 1. UK’s on samamoodi paanika, kuidas iga päevaga tuhandeid uusi juhtumeid registreeritakse. Keegi ei hõika, et testitakse ju palju rohkem inimesi ja pigem võiks rääkida protsentidest, et protsentuaalselt kui palju võetud testidest positiivsed olid. Kui Eestis inimesed vilistaks korralikele piirangutele jõulude aeg, siis UK’s pigem vaikselt lepitaksegi, et vist peab jõulud oma pereringis pidama…. Propagandast on kopp ees, korralikult!

 2. Jällegi siin mängib meeletut rolli see, et teil ei ole ühtegi vanemat sugulast, kelle käekäigust te hooliks, mistõttu ka see “on hirmutamistaktika”. Loe paar teadusartiklit läbi ja sa näed ise ka, et praegune viirus on nakkavam, kui need millega oleme siiani kokku puutunud, sest ta kasutab raku nakatamiseks kaht erinevat viisi ja sellest tulenevalt võivad covidi tüsistustena tekkida ka veresoonkonna-, südame- ja ajukahjustused. Keegi praegu veel ei tea, mis selle nalja pikem mõju võib olla neile, kes haigestusid ja tulevikus haigestuvad.
  Ma tõesti ei soovi solvata, aga sa ju ise oled samamoodi riskirühma-piiripealne, tegelikult. Olen su varasemate postituste põhjal aru saanud, et sa ise haigust ei karda, ja tuleb, mis tuleb. Okei. Aga kui haigeks jääb Hedon? Või Meelis? Ja mitte sellesse kurk-haige-nohu varianti vaid sellesse, mis üle 1 000 000 inimese on tapnud praeguseks? Kas sul on siis ka samamoodi tuleb mis tuleb, kui su enda lähedased on hingamisaparaatide all? Vaevalt ju küll.
  Ma saan aru, et inimestel on erinevaid seisukohti, aga sinul on suur ja üsna mõjutatav jälgijaskond ja ma arvan, et sul ja ka teistel suunamudijatel tasuks eriti ettevaatlik olla oma sõnadega.

  1. Ma olen aru saanud jah, et kui ma ei jaga üldisi seisukohti, mida minult eeldatakse (kokkuhoid, loodusest hoolimine, teadlik tarbimine, covid on surmavam kui gripp või vähk, EKRE on äge, homod on nõmedad, lendamine on loodusele kahjulik, plastikut ei tohiks tarbida jne), siis ma peaksin pigem vait olema.

   Jah, võimalik, et peaksin, aga ma ei ole. Nii lihtne see ongi. Mul ongi nii suur jälgijaskond, sest ma julgen öelda, mida ma mõtlen. Õnneks ei ela me veel riigis, kus ma pean ainult takka targutama.

  2. Kristine, palun vaata ja võrdle grippi haigestumisi/suremusi vs koroonasse ametlikke numbreid ja tule tagasi sama emotsionaalse kõnepruugiga. Kui on näha, et gripp ja koroona nakatumine on suhteliselt sama, siis miks me enne iga aasta kõike lukku ei keeranud ja makse ei kandnud? Nõrgema immuunsusega inimesi on alati olnud, aga maske pole keegi käskinud kanda. Ja kusjuures käiakse ja taotakse, et kandke maski (muidu oled mõrvar) aga mitte gramm soovitusi, et tugevadage immuunsust või hoidke tervist….

 3. Te panete kõik asjad ühte patta ning ajate segamini- pigem on konservatiivid ja Ekre toetajad ka kliimakatastroofi eitajad, vandenõuteoreetikud, koroonaeitajad, ületarbijad, usupühade tähistajad.
  Samas liberaalid toetavad teadusel põhinevat maailmapilti, hoolivad vähemustest (homod, vanurid), pooldavad solidaarset tervishoiusüsteemi ega usu vandenõusid, karmat ega jumalat.
  Teid võiks mõningate postituste põhjal pidada liberaalideks, aga oma vandenõuteooriate ja kristlike pühade kummardamise poolest sobiksite suurepäraselt Ekre sõprade klubisse.

  1. Tavalise inimese peas ongi tegelikult selline pudru. Kui vihkad ekret ja armastad homosid, siis pole mingit kindlust, et samal ajal ei ole lamemaalane, massoonide ja reptiilide usku vegan. Omast arust on kõik inimesed kõige hea poolt ja halva vastu.
   Ainult ära ole värdjas.

 4. Kas saaksid palun tuua viite sellele, kus inimene on autoavariis “verest tühjaks jooksnud” ja tema surmapõhjuseks on covid?

  1. Hea inimene! Ei teagi, mis keeles seda kirja panna, et kohale jõuaks. Täiesti terveid vanemaid inimesi on meie ühiskonnas väga vähe. Paljudel on aga haigused, näiteks südamehaigused, millega võiks elada aastaid. Tuleb võtta ravimeid, aga seisund püsib stabiilsena. Samas on vastupanuvõime igasugustele viirustele selliste haigustega oluliselt nõrgem. Sealt tekib selline kogum, mille nimi on riskirühm. Nad põevad koroonaviirust raskemalt ja see viirus süvendab ka nende muid kaasuvaid haigusi. Lõpuks nad koroonaviirusesse haigestumise tagajärjel kehvemal juhul surevad. Kui nad koroonaviirust ei saaks, elaks nad oma teiste haigustega väga suure tõenäosusega veel mitmeid aastaid.

   Meie surmade arv on üleüldse madal seetõttu, et meie elanikkonna valdav enamus on vastutustundlikud üldjoontes. Inimesi, kellel pea ei võta ja kes ei saa aru, et asi polegi alati neis, vaid teiste inimeste tervise hoidmises, leidub ikka. Aga suur osa eestlastest on käitunud mõistlikult. Tänu sellele on viirusega siiani üsna hästi toime tuldud.

   Minul on eakas ema. Mina saan aru, et minu käitumine ja käimiste ning tegevuste planeerimine mõjutab väga otse minu ema tervist. Kui ma käin rahvarohkel peol või lendan soojamaareisile ja siis kohe oma emaga kokku puutun, tekitan ma olukorra, kus ma võin reaalselt olla vastutav tema surma eest, sest ka temal on eelnevalt mitmeid tervisehädasid, mis praegu ei kujuta ohtu tema tervisele, aga koos koroonaviirusega võiks ta elu lõpetada kaugelt enne aega. Sellepärast ma panen oma plaanid praegu vahel pausile, kui ma tean, et ma ei saa pärast seda kokkupuudet emaga ca kahe nädala kestel vältida. Sest ma armastan oma ema ja ma ei taha talle halba.

Comments are closed.