#elulineblogi

Mul on kiirkorras lube vaja!

Ma olen alati öelnud, et sitta kah neist lubadest, kui vaja sõidan taksoga. Nojah, eks ta nii ongi, ega mul muud valikut pole, aga täna hommikul sain küll aru, et oleks vaja kiiremas korras need load ära teha.

Muidu kui midagi vaja, käib ja toob Meelis, või siis sõidutab mind kui kuskile vaja või ma tellin takso. Noh, üksinda on savi, tellin Taxifyst või Uberist mingi masina ja sõidan, lapsega ma ei saa suvalist autot võtta, pluss mul mingi kiiks, ma ei usalda kõiki juhte oma lapsega sõitma. Näiteks on Meelisel ka paar sõpra, kellele ma võin pimesi anda lapse, et mine sõida, aga samas on selliseid inimesi, kellega ma parema meelega laps autos ei sõidaks. Taksode puhul on kuidagi usaldus suurem, kuigi noh, ega ma ei tea, kaua nad sõitnud on või mis kogemus neil seljataga on.

Ma muidugi ei tea, kui väga ma ennast usaldaks ja üldse millal, et laps autosse võtta ja sõita, aga no kui lube pole, siis pole isegi seda võimalust.

Täna hommikul viisin Hedoni lasteaeda. Mul kulus selleks tund aega. Tellisin takso, tagasi tulin bussiga. Kui ma mõlemad otsad bussiga läheks, siis kuluks mingi kerge 1,5-2h. See on faking 3-4 tundi päevas, mis teadagi.. aeg on raha.

Ühesõnaga, ma ei tea autokoolidest muud, et need olemas on. Aga kus on head autokoolid? Head õpetajad? Ma ei tea, mida ma üldse hindama pean kui autokooli valin. Üks asi on hind, et mida taskukohasem, seda parem, aga kõige odavam pole ilmselt kõige parem. Samuti pole kõige parem ilmselt kõige kallim. Mida ma veel üldse tegema pean, mingi tervisetõendi?

Oletame, et autokool maksab 400€, siis mis sinna lisandub? Mingid libeda-pimedasõidud, eksamitasud??? Ma ausalt ei tea isegi kust alustada. Lihtsalt kammin autokoolide lehti läbi? Ma hea meelega kuulaks teie kogemustest, et mis kohta soovitate ja mida mitte ja miks. Ja no mis asju ma veel maksma pean? Kõigepealt teen kooli eksami, siis saan ARKi minna? Seal plekin jälle? Palju autokool kokku maksab? Noh, oletame, et juhul kui ma olen tubli ja teen nö koolieksamid kohe ära.

Ühesõnaga, ma ei tea midagi, rääkige kõike autokoolist, mida ma teadma peaks!

63 thoughts on “Mul on kiirkorras lube vaja!

 1. Esimene libedasõit peaks selle hinna sees olema. Hiljem- 2 aasta pärast pead uuesti minema libedasõitu tegema, et vahtralehtedest lahti saada. Ka pimedasõit on hinnas sees.

  1. Vahtralehed pole kohustuslikud, aga selleks, et esmastest lubadest pikemaajalised teha tuleb sul siiski see libedasõit ära teha. Vanasti seostati seda vahtralehtedest vabanemisega. Ja see, kas vahtralehti hetkel kasutatakse kohustuslikud korras või mitte, ei oma erilist tähtsus kui lähtuda Leenu küsimustest.

  2. Haha on küll, sellest tehti korra juttu aga seda ei võetud siiski kasutusele, seda, et vahtralehte pole vaja. Alles politseamet kommenteeris seda kuskil

  3. Lükkan väite ümber. Vahtralehte peab siiski mingi periood kasutama, ca 2 aastat.

  4. Aga algaja lubadest lahti saamiseks on IKKAGI VAJALIK LIBEDASÕIT, märk märgiks auto peal

  5. Ja sinu väide põhineb millel? Kehtiva LS § 106. Auto ja mootorratta juhtimisõiguse andmine:
   (1) Auto ja mootorratta juhtimisõigus antakse ning esmane juhiluba väljastatakse isikule, kellel:
   1) varem ei ole olnud auto või mootorratta juhtimisõigust või
   2) on mootorratta või traktori juhtimisõigus ja kes soovib omandada täiendavalt auto juhtimisõigust ning
   3) ei ole karistatust käesoleva seaduse §-s 201, 223, 224, 226, § 227 lõigetes 2–4, §-s 234, 236 või 237 sätestatud väärteo eest või
   4) ei ole karistatust karistusseadustiku 23. peatükis sätestatud liiklussüüteo eest või
   5) ei ole korduvalt karistatud käesoleva seaduse 15. peatükis sätestatud väärtegude eest, välja arvatud käesoleva lõike punktis 3 nimetatud rikkumised.

   (2) Pärast eksamitulemuste vormistamist ja kuni esmase juhiloa saamiseni, kuid mitte kauem kui 15 päeva pärast eksami sooritamist, tõendab juhtimisõiguse saanud isiku õigust juhtida mootorsõidukit iseseisvalt mootorsõidukijuhi koolituskursuse tunnistus, millele Maanteeamet on teinud kande juhtimisõiguse andmise kohta.

   (3) Autol, mida juhib esmase juhiloa omaja või käesoleva paragrahvi lõikes 2 nimetatud juht, peab olema ees ja taga nähtaval kohal algaja juhi tunnusmärk.

  6. On ikka kohustuslikud. Seda vahtralehe värki ei võetud vastu,arutati ja kaaluti seda ainult

 2. Autokoolid erinevad, osadel on juba libeda- ja pimedasõit algse hinna sees (mis ka üldjuhul suts kõrgem, ~100euri need muidu). Jah, tervisetõend peab kehtima ja muud polegi. Registreerid ära ja hakkad loegutes käima (või e-õpe). Kui autokoolis eksamid tehtud +pime ja libe, siis arki teooriale ja sõidule (~100eur).

  1. Mootorsôiduki juhtimiseks eraldi
   Tervisetõend, mis tuleb perearstilt saada. Maksab u 25 eur.

 3. Esmalt peaksid vaatama arki lehelt autokoole kelle kooli reiting on kõige kõrgem. Ehk millisel koolil on kõigesuurem protsent et on õpilased eksami ära teinud. See tähendab et õpetatakse pühendusega ja õigesti nii et inimesed suudavad arki eksami ära teha. Mina maksin autokooli eest 500euri + tervisetõend + esmaabikoolitus 30euri. Noo ja hiljem ark ka. Aga ma elan ka pisemas linnas ja tegin load Ave auto koolis.( jõgeval)

  1. Mina soovitan samuti statistika vaatamisest alustada. Siis tulevad juba muud sammud juurde.

 4. Ma tegin ammu lubasi ega mäleta palju autokool maksis, aga jah, selle lisandub ~50€ libedasõit + ~50€ pimedasõit + esmaabikoolitus (selle hinda ma ei mäleta, aga osades on see vist isegi kogu selle kursuse hinnas). Teed autokooli teoori ja praktilise osa läbi, siis teed eksamid ja saad autokooli tunnistuse. Siis sead sammud ARKi ja teed teooria ja siis sõidu, need maksad kohe korraga ~80€ äkki oli?! Odav lõbu see pole aga samas vajalik :)
  Otseselt ei soovitaks kumbagi kus ma käisin aga odiumis tundus tore seltskond olevat (tegin lõppastme seal). Sõidutunde võtsin ma juurde, sest mul jäi vahepeal paus sisse. Lõpuks leidsin googeldades megatoreda õpetaja kellega ma kuu aega enne ARKi sõidueksamit harjutasin paar korda ja see onule tegi kõik paari korraga selgeks mida teised paari kuuga ei suutnud :D

 5. Mina just olen lõpetamas ,autokool on läbi ja teen arki sõidueksamit,et load kätte saada. Enivei ma käisin Somero autokoolis,seal on maailmaparim õpetaja. Artur Lõoke. Ta annab teooriat ja automaatkastiga ka sõitu,kuna mina teen manuaaliga siis sain endale teise õpetaja, Sergei Ivanov,veidi konkreetne aga väga mõnus oli koos sõita. Someros maksin kohe 300 euri.seal sees olid teooria ja sõidutunnid. Siis libedasõit oli 50 euri,seda tegin männikul läbi Autosõit oü ja pimedasõit oli mul ka seal samas,70 euri vist (neid on 2 varianti 1 on simulaatori peal ja 2 reaalne sõit ja teoreetiline pool )selle eest hoolitseb su autokool,maksad neile ja nemad panevad sulle ise aja sinna. Esmaabi maksin 35 euri ,see toimub ka läbi kooli. Tervisetõend on vaja perearsti juures teha,ennem oli vaja digiloos täita küsimustik. Ja tähele peab panema seda,et enam tõendit pihku ei saa,pead küsima tõendi autokooli jaoks,kuna nemad sinu digiloosse ei näe ja tervisetõend on nähtav vaid Arkile. Tervisetõendis on ka oluline see,et kui sa vajad prille siis tuleb lasta see ära märkida ja ka konktaktläätsed,sest 10a jooksul vb palju muutuda ja see on asi millega ark sind läbi kukutab,kui sa kannad prille ja tuled ilma eksamile,v vastupidi. Pmt sa kammi neid kodulehti läbi,ja rega end kursusele,ülejäänud räägib sulle õpetaja.lihtsalt vt hinnakirjad läbi. Autosõit oü l on vist suurem summa aga need lisad on seal juba sees,sest nad viivad neid koolitusi köik ka ise läbi. Hoian.pöialt sulle :)

 6. Mina alustasinNiguliste autokoolis, seal oli kohutavalt närviline sõiduõpetaja, siis läksin atlantasse (oli siuke nimi vist), aga seal sõiduõpetaja kas magas või rääkis telefoniga terve aja. Ja sellise kogemuse peale jätsin pooleli. Nüüd kaks aastat tagasi tegin 3 kuuga Saku Autokoolis aga kõik ära ja nüüdseks 1,5 aastat juba load olnud. Mul oli Arki järjekord juba 2 kuud. Ja kõik eksamid sooritasin esimese korraga. Seega minu soovitus on Saku Autokool. Ja sõiduõpetaja oli Ülo Rebane.

  1. Aga ARKi ma enne aega panna ei saa kui tunnistus käes? Noh, mingit eeldatavat aega :D

  2. Minu poolt ka antireklaam Atlanta autokoolile. Nii teooria- kui sõiduõpetaja olid viletsad. Teooria õpetaja jättis lapi tunde ära, ei ilmunud kohale ega teavitanud sellest ette kuidagi. Sõiduõpetaja pigem lasi niisama sõita..
   Jätsin ka pooleli seal, hiljem võtsin paberid välja ja läksin Odiumi. Seal oli kõik oluliselt asjalikum, julgen soovitada küll :) Sõiduõpetajaks oli mul Ülar Tõkke, kelle valisin ühe tuttava soovitusel. Mõne korra sõitsin ka paari teise õpetajaga, aga temaga meeldis ikka rohkem.

 7. Hei, loen teie blogi juba mitu aastat (algusest peale), aga kommenteerin esimest korda. Ise sain loan 2016 detsembris ja tegin ka nö “hilisemas” vanuses:D alustasin autokooli täpselt aasta tagasi kevadel. Käisin Origon autokoolis ja vaid kiidusõnad. Maksab 340 eur. Seal
  Sees teooria + 21 sôidutundi. Lisatasud pimedasôit 49eur. Esmaabi 35 ja libedasôit 65eur. Tervisetôend 25eur.
  Asi, millega pead 100% arvestama. Sa ei saa 21 sôidutunniga hakkama. 21t on kohustuslik. Sa sôidad kaks tundi korraga st. 10 korda sôidad autoga, eksamile saavad vaid need, kes
  Reaalselt on varem lubadeta ringi sôitnud. Mina, kes alustasin 0ist sôiduôpet sôitsin 40t kokku ja làksin julgelt eksamile. Ps! Sôidutund maksab 10eur 45min, eksam maksab 40 eur, seega parem sôida oma ôpetajaga ja ára “osta” kallist sôiduôpet eesti riigilt:D Autokooli tegin ára 4kuuga, samakaua ootasin ARK eksamit :) Mega järjekorrad on. Autokoolis tuleb samuti sooritada teooriaeksam ja sõidueksam. Alles siis saad Arki jàrjekorda lisada. Teooriaeksamile saab kiirelt, sooritasin selle kohe àra ja ootasin mitu kuud Sôidueksamit. AlustAsin autokooli, kui beebi oli mul 4 kuune. Load sain, kui laps oli 11k. Hakkasin kohe julgelt autoga sõitma, mingit hirmu polnud, ka siis kui laps autos. Kesklinnas, kui ka maanteedel, igalpool tunnen end mugavalt. Kuigi autokooli alustades sôitsin käed krampis ja higi otsaees:D kartsin meeletult. seega Origon autokool ja sealsed sôiduõpetajad õpetasid mind suurepäraselt sõidukit juhtima :) Kokku kogu kupatus koos lisatundide ja Arki eksamitega làks ilmselt 900 eur kanti.
  Edu!:)

  1. Mis jutt see on et 21h ei saa hakkama. Mina alustasin ka 0 kogemusega. Mitte ühtegi lisatundi ei võtnud, viimasel tunnil oli koolieksam. Kôik eksamid tegin esimese korraga ãra. Väga ilusti saab 21h hakkama.

  2. Täiesti jama jutt, et need teevad ära kohustuslike tundidega, kes eelnevalt on ilma lubadeta ringi sõitnud. Mina tegin kohustuslike tundidega ja enne autokooli olin ainult autot näinud. Pigem on asi inimestes ja nende tunnetuses.

 8. Mina tegin nüüd sügisel Tartus OÜ autosõidus, mis on ka tallinnas ja jäin väga rahule. Valisin e-õppe ja 3 kuuga olid load tehtud. Kokku läks vist 800 eurot koos ARKiga. Kunagi käisin tallinnas ODIUMIS, ja ei jäänud rahule, kuna tegin väga palju lisasõite ja õppejõud ütles, et ma ikka loll ja ei oska sõita.

 9. Mina käisin Somero autokoolis.Kõik asjad maksin eraldi,aga teooria sain pakkumised.ee alt voucheriga.Pluss tervisetõend,enne ei saa sõitma,pimedasõit,libedasõit,sõidutunnid pluss lisa sõidutunnud,ark.Kokku palju läks täpselt ei mäleta,aga midagi 700 kanti koos lisatundidega,mida võtsin umbes kümme.Sõita on tore ja see raha tasub end ära,eriti lapsega.

 10. mul läks kokku u tonn, lisatunde võtsin sõitudes 10h,kuna sidur vajas õppimist rohkem, muud eksamid tegin kõike essal korral peale ark sõidu(40eur),selle tegin teisel korral.oü autosõit. mul oli megahea õpetaja nii teoorias kui sõidus

 11. Kõik kokku(tervisetõend, pimeda- ja libedakoolitus, esmaabi, ARK) 600 või natuke peale, kui ei võta lisa sõidutunde ja teed ARKIS ühe korraga ära :)

 12. Mina käisin Origon autokoolis, ostsin mingi stardipaketi kuskil 350 euri. See sisaldas teooriatunde koolis, mingisugust e-testide lahendamist ja 10t sõidutundi. Esmaabi, pimedasõit ja libedasõit+tervisetõend (35,49,65,25 =174) tuli ise juurde maksta. Neid ei tule maksta kohe, vaid siis kui õige etapp käes on!
  Etteruttavalt võin öelda, et hinnas sisalduva 10 sõidutunniga ei lähe mitte keegi veel Arki eksamit tegema (vähemalt sõiduõpetaja ütles, et tema eluaegse sõiduõpetaja kogemus näitab, et 10 sõidutunniga teevad Arki eksamsi ära healjuhul 1-2% õpilastest). Minul oligi kõige suurem kuluallikas sõidutunnid, võtsin neid aasta jooksul ikka kuskil 2-3 x nädalas(vahel isegi rohkem) ja 90 minutilise sõiduõppe eest maksad õpetajale 32 euri. Kui kodus on auto siis soovitan abikaasal võtta Arkist ajutise sõidujuhendaja luba (maksab mingi 16 euri) , see kehtib aasta aega-saate veel lisaks sõiduõpetajale nö kodus ise harjutada. Kõige lõpuks siis muidugi veel lisaks Arki teooriaeksam ja sõidueksam maksavad kokku vist natuke alla 100 euri.
  Odav see lõbu ei ole :)

 13. Minul oli 355 (teooria + 21 sõidutundi) + 2×1.5h lisasõidutundi (16 eur oli vist üks sõidutund, seega 64 eur lisaks) + libedasõit 60 eur + pimeda sõit 50 eur + tervisetõend 10 eur + ARKi sõit-teooria-juhiluba 86 eur + meditsiinikoolitus 40 eur.

  Lisaks sellele veel kahe aasta pärast lõppastme koolitus 100 eur.

  Ehk siis algselt suht lühikese aja jooksul läks u 665 eur.

 14. Kindlasti soovitan valida kool, millel on e-õppe võimalus. Ei pea 4 tundi päevas kohale kolistamisele raiskama. :D

 15. Mina kunagi valisin hinna järgi – sain kohutava kogemuse. Edasi viisin paberid Autosõit OÜ-sse. sain sealt 5 lisa tundi ja õppisin nendega rohkem kui teises kohas kõikide kohustuslike tundidega kokku. Nüüd tegin seal ka A-kat ära. Olen super Rahul. Jah kallis oli küll, aga samas autod korralikud ja õpetajaks oli mul kunagine politseinik, kes tegi sõidud ja loengud väga huvitavaks.
  Aga edu valikul!

 16. kuidas on võimalik kristiine juurest bussiga mustamäele sõita 2,5 h??? ja tagasi sama palju?

  1. Nii, hakkan siit Hedoniga bussipeale jalutama, selleks kulub 15-20 minutit, buss sõidab 18 minutit… Lasteaia juures jalutan 10 minutit sinna, vahetan ta riided, läheb rühma, järgmine viis minutit kulunud, lippan tagasi bussipeatusesse, paar minutit… Ootan bussi (olenevalt kuidas jõuan 2-12 minutit), sõidan 18 minutit, jalutan koju 7 minutit… Mitu minutit sa kokku saad? 80-90 minutit – palju see teeb? Ligi poolteisttundi. Okei, minu viga, ei kulu 2,5h, panin suvalt. Lihtsalt kui mul tänane tripp (üks ots autoga) läks 1h, siis arvasin, et läheb kauem. Aga 1,5h on ka aeg, hommikul-õhtul kokku ikkagi 3h.

 17. Ise käin momendil autosõit autokoolis, peaks igas suuremas linnas olema see. kogu kupatus maksab kokku 560€ (sisaldab esmaabi, loenguid, sõite, libeda – ja pimedasõitu). Maksan osamaksetena ja siiani on hakkama saadud. Lisaks veel juurde, et valisin e-õppe ja see on suurepärane! Töö ei võimalda kohapeal pinki nühkimas käia, mistõttu e-õppe variant on väga hea ja paindlik.

  edu!

 18. Kui ikka tõsiselt tahad autokooli minna ja load ära teha, siis soovitan uurida esmalt ka seda, kus on see koht, kust sõiduõpetajad õppesõite alustavad. Tavaliselt on selleks mingi kindel parkla või bensiinijaama vms koht. Miinimum õppesõitude arv nädalas on 3 korda, kui tahad tõesti ruttu sõidu selgeks saada. Üks õppesõit kestab 45 min, aga arvesta, et kui liigud ühistranspordiga, siis minek ja tulek võtavad ka oma aja. Ja seetõttu kui sõiduõpetaja alustab sõitu kusagilt platsilt, mis on sinu kodust piisavalt kaugel, võib sul ühe õppesõidu tegemise ajakulu olla ka 2,5 h (kuigi sõidad sellest reaalselt 45 minutit). Ja nii kolmel-neljal päeval nädalas…. Kindlasti oleks Sul parem alustada sellega sügisel kui Hedon saab samal ajal ka lastaias olla, sest muidu on Sul talle sõitude ajal lisaks ka hoidjat vaja.

 19. aastaid palju tagasi tegin mustamäe autokoolis, seal sain teooria jms selgeks, sõidutunde läks üle ja maksin vist peale raha, 12-14eurot vist oli sõidukord.
  autokooli tunnistuse ja selle läbisin ruttu teooria ja eksami, arkis tuli teooria ka okei, sõidus kukkusin pisivigade ja närveerimise pärast paar korda läbi. siis tuli haigus. ja nüüd haigus kadund ja kunagi peaks lõplikult ära tegema.
  tähtis on see jah, kui hästi sa hakkad autot valdama ja teooria selgeks saad ja auto tunnetuse. ülejäänd oleneb, kas õpid maksad veel juurde sõidutunde vms.
  raha läheb hullukanti.
  ning eksamitelt niikergelt läbi ei saa.
  ma mingi korraga oleks saand juba, a mingi närv tuli sisse kõik liigutused läksid parkimisel valesti ja juba läbi kukkund. ja sada tobedat viga. et raha ja aega see võtab.

 20. autosõit oü
  Mina sain kõik esimese korraga läbi… tuttavad ka kõik väga väga kiiresti.. mitte et laseks läbi, vaid tõesti head tööd teevad!! KIIDAN JA RAHA VÄÄRT

 21. Mina käisin ka OÜ Autosõidus, meeldis, et kõik on netipõhine. Tundide registreerimised ja samuti ka e-kool olemas. Lapse kõrvalt teeb koolis käimise ikkagi oluliselt lihtsamaks, seda enam kui sul kõrval nagunii inimene, kes autokoolis käinud ja saab sulle seletada kui miskit vajaka jääb. Kui ikka vähegi pead, siis e-õpe on parim variant, rääkimata aja kokkuhoiust ja hinnast. Seal saab maksta ka jupiti nagu ilmselt enamus autokoolides, esimene sissemakse oligi teooria eest( mina ei olnud e-õppes), mingi üle 130 euri natuke. Ja edasi kandsin iga sõidutunni eest eelnevalt e-kooli raha, et tunde regada ..suht 20-40euri kaupa. Sõidutund olevat üks linna kallimaid, aga minu meelest õpetajad on küll väga super. Eriti soovitan Marekit ja Argot. Üks alustab sõitusid Mustamäelt, teine Kadriorust. Seda saad ise valida erinevate õpetajate vahel, kes sulle kõige sobilikumal kohal on, ka Kristiines on palju alustajaid. Kokku oli see autokooli trall mul endal 702 euri, aga võtsin ka lisatunde, seega tuli 100 juurde veel. Aga kui võimalik, lase mehel teha juhendaja paber kui jõuad autokoolis piisavalt kaugele, säästad raha lisatundide arvelt ja saad koos mehega sõita ja oluliselt rohkem kui 20 euri eest 45minutit :D Iga sõit on hea, et autoroolis harjuda võimalikult palju. See tõendike maksis mingi 12euri. Tervisetõend oli 20 euri minul. Autosõidus ma isegi ei mäleta, kas mul libeda-pimeda olid ka hinna sees juba, aga sellest on seal juttu. Arkis tuleb jah veel juurde maksta. 86euri on kõik kokku kui korraga ära teed( load+teooriaeksam+sõidueksam). Riigilõivud on kodukal maanteeametil ka kenasti olemas.
  Loodan, et oli asjalikku infot ka :D
  Igatahes jaksu ja kindlat meelt ;)

  1. Ma kardan, et kui ma selle e-õppe võtan, siis ma ei viitsi midagi teha. Et kui käin kohapeal, siis kindel värk.

  2. Mina tegin selle vea, et vôtsin lapse kôrvalt e-ôppe paar aastat tagasi ja sinnapaika see jäigi Tohutu enesedisipliin peab olema, et lapse kôrvalt leiduval vabal ajal mitu tundi videoid vahtida. Nüüd käisin kohapeal ja asi sujus palju libedamalt…Ise valisin autokooli selle järgi, et teoorialoengute ajad mulle kindlasti sobiks (lapse lasteaias oleku ajal), asukoht ja sôitude alustamise koht. Valisin Atlanta autokooli ja kuigi asjaajamine annab seal veidi soovida on mul super sôiduôpetaja ja esimest korda 3 autokoolis käidud korra jooksul on mul usku, et olen vôimeline ühel päeval oma load kätte saama Mul on liikluse ja autosôidu ees üpriski suur hirm aga ôpetaja on väga julgustav ja reaalselt ôpetabki sôitma, mitte ei lôuga niisama. Raul Liiv on nimi

 22. Mina käisin odiumis. Üls suur põhjus oli see, et sain swedpangas preemiapunktide eest teooria osa päris soodsalt. Ja jäin rahule, seal on mega tsillid õpetajad. Kiidaks Enno Aljast, kes ütles mulle, et ta jättis närvid koju ja oli alati marurahulik. Ja Toomas Unt pidi ka supper õpetaja olema. Teooriat andis küll hästi. :)
  Maksadki teooria eest, sõidutunnid (mingi 16eur) 20 tundi, libedasõit+öko sõit, koolieksam(16) ja pimedasõit(16). Ja siis arkis- teooria+sõit.

 23. Kuidas ja millest alustada? Kõigepealt leiad endale meelepärase autokooli (Tln-s ei oska ühtegi soovitada, aga neid soovitusi sul niigi omajagu juba). Lased perearstil väljastada tervisetõendi lubade jaoks. Registreerid ennast autokooli, valid sealt juhendaja ja kursused (e-kursus või misiganes valikud kuskil on). Kindlasti koolides need makstavad summad sisaldavad erinevaid asju. Mina maksin eraldi teooriakoolituse tasu, esmaabi kursuse ja sõidutunnid. Sellega oli kooli osa läbi. Kui koolieksam sooritatud, saad koolitunnistuse ja rohelise tule ARKi minna. ARKis maksad iga liigutuse eest eraldi (teooria eksam, sõidueksam (kui iganes mitu korda neid siis vaja uuesti teha on….kui on), juhiloa väljastamise eest riigilõiv). Esmased load kehtivad 2 aastat, (vahtraleht).
  Edasi tuleb lõppastme koolitus. See ka vb kooliti erineb, et kes pakub mingit ühtset paketti teha lõppaste ka ära, kellel need rangelt eraldi jne. Seda kursust saad igatahes teha jälle misiganes autokoolis. Kui tahad, teed kohe peale esmaseid lube, kui tahad, ootad 2 aastat. Mina ootaks paar aastat ja koguks vahepeal sõidukogemust ega asendaks ühte kehtivat juhiluba teise kehtivaga (ning plekiks kohe järjekordse uue juhiloa eest uut riigilõivu). Lõppastme koolitus on siis linnasõit (ökosõit) ja libedasõit (ja nüüd vb veel midagi uut seal juures, mida 7a tagasi polnud?). See peaks olema mingi üks summa mu teada, mitte nii et iga sõit maksab eraldi. Ma ei tea, kas lõppastmekoolitusel on mingi variant põruda ka. Ma igatahes ei tea kedagi, kes poleks ära teinud. Seal võib vigu teha, pigem pööratakse tähelepanu mingitele asjadele, juhendatakse, kuidas oleks parem jne. Igatahes, kui lõppaste tehtud, saad tõendi ja vutt-vutt uuesti ARKi uue dokumendi eest raha plekkima. Palju kokku läheb, ei oska öelda. Sõltub, kui palju kuskil koolitus maksab, kui palju sõidutunde võtma pead (20 sõidutundi on norm, aga vb vaja juurde neid), kui mitu korda eksamitel põrud……..Kui teooria eksami puhul on selle edukas läbimine ainult enda teha, siis sõidueksamite puhul otsustab juhendaja/eksamineerija päris palju. A kes oskab, see ikka naljalt läbi ei kuku kah.
  Odav lõbu see igatahes kõik kokku ei ole.

 24. Mina käin praegu autokoolis Tartu Kiivis. Valisin selle järgi, mis inimesed rääkisid+ ARK eksami läbisaamise reiting esimesel korral, mis neil kõrge. Väga hea kool, vajasin rahulikku õpetajat, kes mind põhjuseta närvi ei ajaks. Sain väga hea õpetaja, kel polegi närve :D seletab ilusti rahulikult ja põhjalikult. Valisin e-õppe 375+esmaabi 40+pimedasõit 60+libedasõit 50. Ark teooria+sõidueksam 85eur. Arvestasin, et kui koolieksameid kordama ei pea ja lisasõite ei võta, siis tuleks mingi üle 600. Aga eks näe :)
  Valid kooli välja, minul on paigas kvaliteedi/hinna suhe, st üks odavamatest aga väga hea. Valid kuupäeva, registreerid end vastavale kursusele, teed pildid ja hangid tervisetõendi, mis käib läbi digilugu.ee, maksab 15eur.
  Süsteem järgmine:
  1.moodultest
  Vahepeal vajalik esmaabikoolituse läbimine
  Pärast 1.testi sooritamist saab sõitu
  2.moodultest
  3.moodultest
  Pimedasõit
  Libedasõit
  Kontrolltest
  Kontrollsõit
  Ark teooria
  Ark sõit
  Mina maksin algselt 54 (tasuta teooria+3 sõitu) ja olen nüüd 3tunni kaupa ette maksnud, st 54eur :)
  Lisaks soovitan endale juhendaja hankida, saab teha maanteeameti lehel ja riigilõiv 12eur. Pärast 4 õppesõitu võid juhendajaga sõitma hakata :)
  Palju edu! :)

 25. Autokoolide hindadest ei oska ma sulle midagi rääkida, sest ise tegin load krooniajal (toona läks ~11000 .-)

  Küll aga mõned tähelepanekud/mõttekohad:
  – e-õpe või kohapeal õppimine. Paljud valivad e-õppe, sest see tundub lihtsam, oled oma aja peremees.. teed millal tahad, peaasi, et teed, kasvõi öösel. See nõuab üsna palju enesedistsipliini, et end kätte võtta ja vabal ajal õppima sundida. Üsna mitmetel tuttavatel on teooria eksami sooritamine just selle kätte-võtmise taha jäänud. Aeg=raha. Mida kauem jokutad, seda rohkem kulub. Lisaks räägib e-õppe kahjuks ka see, et pole võimalik kohe nüüd ja siinsamas küsida kelleltki küsimusi, kui miski arusaamatuks jääb. Lõpuks minnakse välja selle peale, et ah, ma tuubin küsimuste vastused pähe. Minu arvates liiklusteooria on viimane asi, mida peaks tuupima, sellest peab aru saama, sest reaalses situatsioonis ei ole sul aega kuskilt õpikust lapata, mida üks või teine märk tähendab ja mida nüüd tegema peaks.
  – juhendaja tunnistus. Kui Meelisel on load olnud üle 5 aasta ja liikluskäitumise register ilma oluliste rikkumisteta, siis saab ta teha endale ARKis “juhendajapaberi” ning saate hakata koos sõitmas käima (ainult oma kütuse ja ajakulu). See on tunduvalt odavam, kui autokoolis lisatunde võtta. Mina tegingi selliselt, et isaga koos sõitsime tegelikult ~70% õppeprotsessist. Autokoolis ettenähtud tunnid olid kogu ajast ~30%. Kõik eksamid sooritasin esimese korraga. :)

  Ja lõpetuseks, ega load ei sõida. Mõtlen siin seda, et autokooli läbimine pole veel kedagi sõitma õpetanud.. ikka kogemused õpetavad. Mida rohkem kogemusi õppides kogud, seda lihtsam on pärast endal, kui oled juba päris autojuht :)

  Edu!

 26. Mina soovitan vaadata autokooli, kus saab teha kõik teooriatunnis internetis, säästab aega ja raha ja lõpuks on ikka mõistlik testi raamat mingi3x läbi teha ja liiklusseadus läbi lugeda. Siis peaksid teooria tehtud saama ;) mina koritasin kodus ja kuulasin neid interneti loenguid, mis mulle saadeti, nii oli nii mõnus kui aru ei samud panin paus ja tagasi sinnamaale kus vaja. Keegi ei seganud ka ;) teooriaga on teine lugu. Paljudel läheb lisatunde vaja kuna tava tundide arvust ei piisa. Soovitan ntks meelisel teha see asi, et sa võid temaga sõita. Ei maksa palju ja mulle andis kyll niipalju juurde et tegin kõik eksamid essa korraga :) autokooliks oli autosõit oü. Õpetajad ylimalt paindlikud ja vastutulelikud ntk vahepeal sain alles kell 21.00 minna sõitu ja nad olid nõus

 27. Enne perearstile minekut täida kodus ära tervisedeklaratsioon. Muidu tervisetõendit ei saa. Selle leiad patsiendiportaalist (kuhu saad nt läbi arki kodulehe). Autokoolide hinnad on tõesti nii, et ühes maksavad kõik pimedad, libedad ja esmaabid juurde, teises on sisse arvestatud. Muidu arvesta, et autokool ise läheb 500-600€, hiljem arki eksamid 90€ umbes. Kindlasti vaata, mis on su kodule lähedal ning võrdle arki eksami tulemusi. Vaata, kui paljud on esimese korraga ja paljud on üldse läbi saanud. See annab üsna hea ülevaate.

  1. Aa ja kuni 2a peale lubade kättesaamist pead minema lõppaastmekoolitusele. See maksab ka umbes soti.

  2. Ma selle tõendi asja tegin ära ja kolmapäeval perearstile. Siis üks asi olemas :D

 28. Ise käin ka hetkel võrus Oü Autosõit, vàga toredad õpetajad on mul ja muidugi väga super sôiduôpetaja kes seletab pôhjalikult kôik lahti ja ei nàrva kôrval

 29. Mina sain oma autojuhiloa kätte paari nädala eest, nii et kõik värskelt kogetud :)
  Autokool maksis umbes 600€, sinna kuulusid siis nii libeda-pimedasõit, koolieksamid kui ka esmaabikoolitus, alla selle summa vist ongi üsna keeruline kuskil midagi asjalikku leida. Enne autokooli tuli perearstilt saada ka sõidukijuhi tervisetõend, minul 15€. Lisaks läks juurde Ark, teooria + sõit + juhiluba lähevad kokku kuskil 90€, seda juhul, kui esimese korraga ära teed. Iga korduseksami eest tuleb uuesti tasuda, kuid koolieksamid ei ole pooltki nii kallid kui Ark-i omad. Isiklikule kogemusele tuginedes soovitan kokku arvestada, nii igaks juhuks, näiteks 800 euroga.
  Vastates Su küsimustele postituse lõpus, siis jah, esmalt teed koolieksami ja seejärel saad Ark-i minna. Ark-i teooriaeksami aja saad kirja panna siis, kui autokoolist on tunnistus käes. Sõidueksamile saad registreeruda peale teooriaeksami edukat sooritamist.
  Soovitusteks: võimalusel palu Meelisel või kellelgi, kel load juba pikalt käes, keda usaldad ja kellel liiklusrikkumisi ei ole, Maanteeametist juhendajaluba võtta, sellega saad ringi sõita, kui bensukast õppesõidumärgi ostad. Tuleb kindlasti kasuks, sest tegemist on ju puhta praktikaga. Usun, et siis ei pea ka meeletult lisasõidutunde juurde ostma. Märkasin, et nii mõnedki soovitavad e-õpet, kuid mina pooldan pigem kohal käimist, kui võimalus on, muidugi. Minu koolil tegelikult sellist varianti ei olnudki, et saad kodus läbi interneti õppida, kuid vaatasin vahel teooria.ee’st loenguid, kui tunnist puudunud olin, minu jaoks oli seda kordi keerulisem jälgida. Kohapeal jääb kõik kergemini meelde ning meil arutati tunnis vahel ka segaseks jäänud testiküsimuste vastuseid, seega tasus igati ära.
  Palju edu! No niiii hea tunne on, kui juhiluba taskus, mõnus vabadus ja teadmine, et üks teekond on lõpule jõudnud. Ootan põnevusega, mis edasi saab ning kuidas Sul autokooliga sujuma hakkab :)

 30. Ma avastan ka siin viimasel ajal, et peaks autokooli minema ja need load lõpuks ära tegema. Minu valikuks sai Autosõit OÜ ja järgmisest kuust hakkan käima. Seal sai täispaketi alates 572€ eest ja seal on võimalik osade kaupa maksta (nt. algul maksad 50€ teooria eest, siis jälle iga sõidu eest eraldi). Seetõttu ma just selle valisingi. Kui avastan, et ma pole siiski piisavalt pädev neid tegema, siis ei lähe kogu raha raisku :D

 31. Mina käisin Origon autokoolis. Valisin e-õppe, seljuhul pidi kohal käima 3-s teoorias. Antud autokooli hindadest on eespool räägitud, ei hakka kordama. Aga sel hetkel tundus ta mulle üks odavamate klassist. Tegin koolieksamid esimese korraga ära ning lisatunde juurde ei võtnud sõidus. Ei olnud enne autokooli minemist sõitnud. Lasin elukaaslasel teha juhendaja loa (10 v 15 euri), temaga sõitsin juurde u 3x. ARK-i eksamid tegin samuti ära esimese korraga. Teooria eksamit sai TLN-s teha, aga sõitu läksin tegema mujale. Tln järjekorrad olid 2 kuud. Valisin esimese vaba aja mujal linnas ja selleks oli Pärnu. Polnud enne sõitnud seal, aga võtsin enne eksami algust pool tundi kohaliku sõiduõpetajaga tunni ning läksin eksamile. Siit saab järeldada, et ka odavamate autokoolidega, kes on ARK-i tabelites keskel, saab edukalt läbi. Oleneb pigem see inimesest, õppevõimest ning ka närvikavast. Kokku läks u 3-4 kuud lubade saamiseni.

 32. Minu arust ei ole autokool nii suur väljaminek, kui maksta samm sammu haaval. Korraga selline raha välja maksta on kindlasti võimatu.

  Esimese asjana tegin tervisetõendi – 20€
  Teisena maksin autokooli teooriatundide tasu – 130€ (pakuti välja ka kahes osas
  maksmist)
  Kui teooria läbi, alustasin sõitudega – 15€ üks sõidutund (45min, tavaliselt tehakse 2x45min=30€), kuus tegin 2-3 sõitu, sest pole lubadega kiire. Kokku vaja teha 22 tundi.
  Sooritasin kooli eksami, mis meil oli tasuta.
  Libedasõit oli 105 eurot, see sisaldab endas 65 eurot libedasõit ja 40 pimedasõit simulaatoris (vist oli nii).

  Jätkad ARKi eksamitega – 52€ teooria (sh. maksad kohe ka plastikust load – korduseksamid 27€) ja sõidueksam 40€.

  Kuna maksin nii jupiti, ei tundu väljaminek üldse nii suur. Praegu summad kokku arvestades ehmatas ära küll, kuid igatahes eluks vajalik asi!

 33. Odium autokool on hea, sõidutunnid algavad Kristiine kandist, sulle lähedal.

 34. Ma käisin Saku Autikoolis. Sõidud toimuvad Tallinnas, seal Uue maailma taga. (Ei tea mis tänav või asi see on). Õpetajaks oli Härra Rebane. Väga rahulik ja muhe vend. Alustasin nullist ja tegin 9 kuud, aga olen ise veits lihtne ka peast mõne kohapealt . Mitmerealised ringid olid probleemiks. Võtsin teooriaõppe (saad kodus teooria.ee keskkonnas ise õppida ja teste teha) . Väga mugav lahendus. Ma isegi ei mäleta, kas libeda ja pimedasõit olid hinna sees, aga seda ja üldse hindu näed sakuautokool kodulehelt. Teooriaõpe on odavam ka veits. Mugav ja odav… why notsu?

 35. Mina käisin Drivelux autokoolis, õpetaja Inna on väga tore ja teeb rahulikult kõik selgeks nii teooriatundides kui sõidutundides. Umbes 1000€ kõik kokku. Teooriatunnid 32 ja 21 Sõidutundi kohustuslikud. Siis vaja libedasõit ja pimedasõit teha. Peale nende tegemist saab autokooli teooriaeksami teha ja sõidueksami. Kui need tehtud saab ARKi eksamitele minna. 2aasta jooksul peale lubade saamist tuleb teha lõppastmekoolitus mis sisaldab 3 teooriatundi, 1 ökosõit ja 1 libedasõit. Kui need tehtud siis 2aastat pärast esimeste lubade saamist saad täiskoad ja ei pea enam vahtralehte kasutama :)

  1. kõige kiiremini umbes saab 2-3kuuga load tehtud. Oleneb kaua ARKi järjekorras ootab ja kuidas eksamid lähevad aga see suht miinimumaeg.

 36. Mina läksin esimest korda autokooli 2009 ja load sain kätte eelmisel suvel :)
  Alustasin Kajaautokooliga, kus kasutasin kõik sõidutunnid ära ja võtsin lisagi. Tuli kooli sõidu proovi eksam, mida sooritades tuli elu närv sisse,mille kukkusin läbi ja rohkem ma sinna ei läinud. Teise lapse ootele jäädes otsustasin, et tuleb need load ära teha ja nii otsisin kohta kus saaksin automaatkäigukastiga load teha, kuna siis jääb käigukastiga ja siduriga mängimine ära. Peres automaadiga auto ja ei näinud vajadust manuaaliga lube teha. Võid ka seda varianti kaaluda, eks olenem milline te auto on. Need load on pisut kallimad ja nendega ei tohi manuaalkastiga autot juhtida, lubadel vastav märge juures.
  Edu kooli valimisel ja sõitudel :)

 37. Mina soovitan ka Kristiine Keskuse juures asuvat Odiumi, Toomas Unt on tõesti hea, käisin tema teooria loengutes ning tegin viimased sõidud ka temaga. Alustasin sõitmist Toomas Roosiga, kes ka muidu hea õpetaja, aga tujud kõikusid natuke liiga palju ja algaja juhina ma pigem eelistasin kedagi vähe malbemat.
  Lisatunde võtsin vist 2tk, et platsil parkimist harjutada, julgem seal vrakkide kui kuskil tänaval uute autode vahel. Muidugi sõitsin ka elukaaslasega palju, kellel vastav luba oli minuga nö sõidutunde teha, andis kõvasti tunnetust juurde, mis sellest, et tegu oli automaatkäigukastiga autoga.
  Hindu enam ei mäleta, aga midagi kontimurdvat küll polnud, eriti kuna see saab mitme kuu peale ära jagatud.

Comments are closed.