Odvad vs kallid jõulukingitused

#KOOSTÖÖ

Ma hakkasin ükspäev mõtlema, kas mul on midagi, mida ma jõuluks tahaksin (see oli millalgi novembri alguses) ja mõtlesin, et on üks asi, mida ma tahaks, mis maksab palju ja.. mille ma võin endale ise osta kui ma tahan. Ja see oleks üldse rohkem kui märk tütre sünni puhul (see on ehe), kui mingi jõulukink. Meil on Meelisega pealegi ühine rahakott, ilgem vahe siis kes maksab?

Kui küsisin siis Meeliselt, et kuule, mida sa jõuluks tahaksid.. Ütles ta esmalt, et tükikest minust.. Pikemalt mõeldes, et aega. Meil ei ole asju vaja, see on selge. Aga ajaga on selline asi, et kuna Meelis armastab kellasid, siis.. kuigi ta mõtles aega aja mõttes, siis minul lõi kohe pirni põlema..

Et ma võiksin ju teha endale selle kingi, mida mina tahan ja Meelisele osta selle kella, mida tema tahab. Ja oleme mõlemad saanud, mida oleme tahtnud ja selleks ei pea olema sünnipäev või jõululaupäev või pulma-aastapäev, et kingitusi teha, me armastame teineteist iga päev ja pole ju vahet, kumb meist maksab või kes teineteisele esimesena ütleb, et ma armastan sind..

Mu meelest on nii mõttetu osta kingitusi selleks, et neid peab tegema. Ma iga aasta olen selle sama paja ees ja me oleme suutnud viimasel ajal teineteise kingitused küll skippida ehk et oleme panustanud pigem reisieelarvesse vms. Eelmise aasta jõulukingiks, Hedoni sünnipäevakingiks oli pigem reis Egiptusesse kohe aasta alguses..

Isegi kui meie teeme omavahel kingitusi, mida me nö teame või soovime, suvalisel ajahetkel ostame ja ära pakime, et oleks midagi seal kuusse all, sest Hedon ei ole veel selles eas.. Teda ma ei saa ilma jätta. Aga mu pea on täiesti tühi, mida talle kinkida, sest ta saab kogu aeg koostöös nii palju asju ja seda eriti enne jõule kui firmad ka reklaami tahavad. Selgi korral hakkas pakke tulema juba oktoobris, LEGOsid, kuuliradu, meisterdamiskraami..

Ma ei saa ju võtta temalt seda lõbu päkapikkudest? Advendikalendrist? Jõuludest? Ja kogu sellest maagiast, sest kuigi ta teab, et issi aitab Jõuluvana hädast välja ja vahepeal kannab tema riideid, siis usub ta, et kuskil on see päris Jõuluvana.. Ma ei taha seda rikkuda. Aga samas ma ei taha lihtsalt tarbida, sest peab..

Taibuteraga oleme me aastaid koostööd teinud ja esimese laadungi asju saatsid nad Hedonile nö testimiseks ja katsetamiseks juba oktoobris.

Hedon testis ja katsetas, mis sobiks sussi sisse, mis kuuse alla..

Esimeses pakis olid sellised mõnusad meisterdamistooted, selline sussi sisse paneku materjal või miks ka mitte kuuse alla poetamiseks. Hinna poolest pigem soodsam kraam. Kutsusime ükspäev naabripoisid meile, et neile need asjad nö testimiseks anda ja nende tagasisidet saada.

 • Smooth painter ehk pehmed kriidid – täiesti uudne toode – pehmed, paberil hästi libisevad, kiiresti kuivavad ja mugavad kasutada. PS! Oluline on jälgida, et korgid alati peale keeratud saaks, sest muidu kuivavad kriidid ära. Lastele meeldisid, et helendasid ja helkisid, et polnud tavalised. 

 • Loomade sudoku – nn „koduõppe“ puidust mängude seeriast. Neid mänge on väga palju erinevaid. Meil oli loomade oma ja tuleb tunnistada, et veidi keeruline oli laste jaoks. Nad ei teadnud üldse, mis on sudoku ja mis on see nö loogika seal taga, kuidas mängida. Hedonivanustele kindlalt veel pigem raske, üheksastele juba sobivam kui poindile pihta saavad. 

 • Patareivaba lamp – hea pimedal ajal taskusse pista õue minnes, on kindel, et leiab kodutee üles.

 • Sõrmepall – pall nagu ruubikukuubik, aga täiesti eakohane lasteaialastele ja Hedoni jaoks totaalne lemmik. Seal peab neid palle liigutama sama värvi auku kui nad ise on. Arendab mõtlemist ja näpuosavust samal ajal. Endal ka teleka ees mõnus pusida seda. 

 • Motoorikamäng loomadega  Hedonile titekas, aga kuna ta pakis oli, siis kindlasti leiab ta tee mõne kuuse alla meie majast. Mugav kasutada, sest kaasas on riidest kott, kus juppe hoiustada.

 • Piraadimõõgad – totaalne hittide hitt sai sellest. Hea, et poisid kaklema ei läinud, kes millist teha saab ja kui mõõgad valmis olid, siis läks kohe võitluseks ja tänaseks on need mõõgad ikka veel alles ja sada korda üle teibitud ja paigatud, sest kogu aeg võitlus käib, seega pole vahet, oled sa viis või üheksa, see sobib kingituseks nagu rusikas silma auku!

 • Veepliiatsiga raamatud – meie majas on need jätkuvalt hitid, juba mitu aastat, päkapikk toob igal aastal mõne.. Siis on ainult see mure, et enne lasteaeda on vaja kõik ära “värvida”.

Mis ma teistele lastele (st peretuttavate lastele) kingituseks viin?

Kui ma tavaliselt olen kingitused ise valinud, siis sel korral lasin valida Taibuteral, saatsin nimekirja nimedest ja vanustest, et tekiks ettekujutus, kellele need lähevad ja usaldasin nende valikut täielikult. Tuleb tunnistada, et.. nii mõnigi toode on meie majas juba olemas, meil on rääkida juurde lugusid vaid ülivõrdes ja mitte seepärast, et on koostöö, vaid seepärast, et lapsed ongi heaks kiitnud ja neil ei saa nö kopp ette nendest mängudest. Näiteks jauras mingi aeg tagasi Hedon, et tal on vaja neid lennuki multika tegelasi.. Kõiki. Ta sai need kõik ja kui te arvate, et need täna talle huvi pakuvad, siis te eksite (kui kellegi laps neid fännab, siis ma hea meelega müüks need soodsalt maha, sest ma kõik need kokku ostsin, aga.. seisavad noh!).

Sel korral tegime hoopis unboxing video saabunud asjadest:

Videos olnud tooted:

 • Le Toy Van puidust arstikomplekti kotis  – meie kiidame. Hedoni lemmik ja kõikide laste lemmik kes meile külla tulevad ja mänguasja sahtli avavad. Plastmassivaba!

 • Bambuspulkade konstruktor   – selle andsime üks õhtu Hedonile ja naabrilapsele mängida ja uskumatu, aga sobis. Mitu tundi oli sisustatud, sest nad hakkasid hoopis oma asju tegema, mitte neid mis karbil näidatud. Loovus läks korralikult tööle. Väga hea, seega kiidame heaks!
 • Puldist juhitav elektriline vedur –  kõige moodsam rongitee vedur ever, mida saab juhtmega laadida (pole patareisid vaja) ning lisaks rongil olevale nuppudele ka äpi abil hoopis telefonist/tahvlist juhtida! Ehk siis sobib pigem perre, kus nutiseadmed on lastele lubatud.

 • Puidust kuulirajad –  neid on meie majas olnud mitu. Üks on praegu kodus, üks kuskil küla peal. Üldiselt, näidake mulle last, kellele mingid kuulirajad ei meeldiks. Hedon võib vaadata mitukümmend minutit videoid, kuidas mingid kuulid kuskil rajal jooksevad või näiteks Lottemaal käies, on võimatu teda Jäneste majast välja saada, sest seal on seina peal üks kuulirada.. Kui peres on mitu last, saab igale ühele kinkida erineva raja ja kokku saab ehitada megasuure raja. 
 • Factory LED kunst  – meie jaoks täitsa uus toode, polnud näinud ega kuulnud, nimetasime selle “rakett69 projektiks”, sest seal tuleb meisterdada nii, et vooluringid hakkaksid tööle ja paneksid lambid põlema. Pigem vanusele 8+, kuid komplekte on erinevaid, ka tüdrukutele.
 • Kraapimiskunsti raamat – raamat, kus laps ei pea juhiste järgi joonistama, vaid saab ise loominguline olla. Musta katte alt saab välja kraapida endale sobivaid asju ja nagu võluväel muutuvad need värviliseks. Meenutan ise videos, kuidas ma algklassides ise sellist asja tegin – guaššide, küünlavaha ja tindiga. Praegu on ikka elu lihtsam, saab poest sellist vahvat kraami.
 • Tasakaalumäng „Kollide matemaatika“. Täpselt Hedonisugustele, kes matas alles algust teevad, ma ei ole talle seda veel näidanudki.. Äkki jõuluvana toob, aga suures plaanis on siis tegemist sellise kaalumismänguga, kus täiesti möödaminnes saab selgitada ka arvutamist, tasakaalu põhimõtet jne.

 • Meisterda ise „Kaleidoskoop“  Järjekordne vahva meisterda ise toode, millega saab meisterdada erinevaid kaleidoskoope, st kaleidoskoope on üks, aga detaile on piisavalt, et vaadatavat pilti saaks pidevalt muuta. Kui me videot tegime, siis see oli ilmselt see toode, mille me oleks ise tahtnud lahti teha ja kohe katsetama hakata.

 • Korduvkasutatavad kleepsud „Sõidukid“ Meile sattus siis selline poistekas versioon, aga neid on väga palju erinevaid. Ja no olgem ausad, eks, näidake last, kellele ei meeldiks kleepsud. Ja kui neid saab korduvalt kasutada. Jumala eest, parim asi, mida päkapikk tuua võiks ju.
 • Magnettahvel ei vaja ilmselt tutvustamist, meie majas olnud nii tähestiku kui joonistustahvli kujul, nüüd pärandasin edasi lasteaiale, sest Hedonil on tähed selged. 

Mida teie minu asemel Hedonile kingiks ehk siis lapsele, kellel justkui on kõik mida ta vajab? Mida plaanite enda lapsele kinkida? 

Tellisin ise e-smaspäeva raames Taibuterast Hedonile jõulukingituseks matemaatikabussi, sest mata on meil hetkel täiega teemas. Ta kasutab hetkel vildikaid arvutamiseks, aga see buss tundus laheda variandina. PS! koodiga marimell saab Taibuterast soodukat ka! 

2 thoughts on “Odvad vs kallid jõulukingitused

 1. Minu meelest need, kes räägivad, et ei pea olema see ja see tähtpäev, et kinke teha ja teeme suvalisel päeval, et kas tõesti on see nii? Teetegi? Pigem usun, et mitte. Mina olen väga suur jõulude fänn ja see üllatus, et mis mees mulle välja mõtleb kingiks ja see ootusärevus, on mu meelest megalahe. Ei ole vihjeid antud üksteisele ja kui mul on asi, mida ma tahan vägaväga, siis ostan selle lihtsalt endale, mitte see ei lähe kingina arvesse…

  1. Noh, eks muidugi on armas kingitusi saada, aga otseselt midagi vaja ju pole. Ja meil on pigem see, et me alati ütleme, et me ei tee, sest on tähtpäev, aga lõpuks ikka teeme. Mul näiteks on selline mees, kes ma aru saan on mõelnud MINU PÄKAPIKUTAMISE peale juba kuid tagasi, sest ma leian juba mitmendat hommikut Hedoni sussi seest kõrvarõngaid :D

Comments are closed.