Ostmine vs üürimine – ei ole vahet!

Ma tulin blogisse, et võiks täna blogida ja mind ootas ees kommentaar, mis andiski mulle kohe hea mõtte seda teemat edasi arendada. Hakkasin talle algul vastama, aga vaatasin, et see läheb nii pikaks, et teen parem postituse.

Üldiselt on mõtekas ikkagi laenu maksta, saad lõpuks kõik omale. Mitte aga kasumi ahnikutele lampi üüri taguda, lõpuks tühjad pihud. No see puhtalt minu arvamus. Pealegi on laenumakse mitu x väiksem kui väikse korteri üür….

Noh, ausalt öeldes meie jaoks ei muutu suht midagi hetkel. Üür vs laenumakse on 100€ vahega, aga kommunaalmaksed + kindlustus teeb kokkuvõttes sama välja. Aasta lõikes säästan 264€. Aga paraku ma usun, et OMA KODUS kulub see kindlasti millegi peale ära, millele ma üürikorteris mõtlemagi ei pea. No see raha läks mul juba näiteks laenulepingu sõlmimiseks. Okei, see on ühekordne tasu nagu muidu maaklerile vahendustasu, mida mina näiteks pole kunagi maksnud, alati otse omanikult saanud rentida.

ÜÜRIKORTER
OSTETUD KORTER
ÜÜR vs LAENUMAKSE 500 370
KÕRVALKULUD (kuu keskmine) 150 250
KINDLUSTUS (kuus) 4 12
KOKKU: 654 632

Üürikorteri puhul ei puutu minusse mingid remondifondid, prügikonteinerite uuendamine ja uute ostmine, haldus, raamatupidamine, tehnosüsteemide hooldus jne. Oma kodus on see minu rida. Ja nagu ülevalolevast tabelist näha, siis kuu keskmine kommunaalide arve tuleb mulle kordades kopsakam kui üürikorteris elades.

Kui ma üürikorteris saan teha endale aastase koduse vara kindlustuse ca 50€ aastas, siis kodukindlustus maksab ca 150€ aastas.

Mu meelest see jutt on kõigil alati see, et ostetavas on odavam elada. Ma julgen jätkuvalt vastu vaielda. Jah, ma saan aru, et ma maksan nö endale, aga soodsam ta küll ei ole.

See odavam kuumakse on pigem neil, kes ostsid oma korteri 10 aastat tagasi ja kellel laenumakse on täna 200€ ja sinna juurde kommunaalid ja muud kulud teevad kuu keskmiseks ca 350€, siis jah, on odavam kui täna ostetud korter koos kõrvalkulude ja kindlustusega.

Vaidlete vastu? Ma kohe huvi pärast uuriks, mis aastal laenu võtsite ja mis te laenumakse suurus on? Sest ma saan aru, et viie aasta pärast ongi 370€ muu tähendusega kui täna. 12 aastat tagasi kui me esimesse üürikasse kolisime, siis maksime ka 200€ renti, täna ei saa selle eest garaažigi rentida, rääkimata korterist. 

Foto: Anete Palmik

69 thoughts on “Ostmine vs üürimine – ei ole vahet!

 1. No sellesmõttes, et siis ikka tuleb vaadata ka millisesse maija korteri ostad:) Meie ostsime renoveeritud paneelikasse Tallinnasse ning kommunaalmaksed on samad või siis isegi suts soodsamad kui üürikas (korterid pmst samas asukohas ja täpselt sama suured). Laenumakse on 130 euri väiksem kui üür.

 2. Ridaelamu, 5 tuba, 2016 laen. Laenumakse koos kindlustusega 335 eurot. Kommunaalkulud ca 60 eurot kuus. B-energiaklassi maja.

 3. Sellepärast inimesed valivadki sellisedkorterid, kus on normaalsed kommunaalid :D Mina ostsin korteri samasse piirkonda kus oli üürikas, sama suure korteri ning maksan iga kuu 130 euri vähem.

 4. Kuidas sa vahest aru ei saa?? Hiljem saad selle korteri inflatsiooni kasumiga maha müüa. Sa ei maksa tühja seda raha need aastad, see ongi sinu raha mis on paigutatud kinnisvarasse. Väga tahaks teada mis kindlustuse eest sa 150€ aastas maksad. Meil on ridaelamuboks, laen vōetud 1.5a tagasi ja kindlustus pole ka sellise hinnaga (ja pole sellest pangast vōetud kindlustus, kust laen).

  1. Kindlustus on jumala okei hinnaga, küsisin pakkumisi ka mujalt ja valisin välja parima ehk selle, mis kattis kõige rohkem ja suuremate summadega. Hinnad olid kõik enamvähem samasse auku 130-150€ vahel – aastaks.

 5. Novembris saab 5a laenuvõtmisest. Laenumakse koos kindlustusega on ca 200e (4-toaline korter Tartu linna lähedal).
  Kommunaalkulud VIST on natuke kõrgemad, kui viimases üürikas aga see on ka loogiline, sest meil on siin pinda tunduvalt rohkem (2-toaline üürikas vs 4-toaline isiklik). Mäletan, et üüri maksime 280e/kuus.
  Hetkel üüriturgu Tartus vaadates jätab süda lööke vahele :D ulmelisi summasid tahetakse.
  Seega olen seda meelt, et kui vähegi võimalik, siis maksta oma asja eest vb natuke rohkem, kui täita kellegi taskut üürituluga (plaan on lähitulevikus vahetada korter paariselamu või maja vastu ja siis on laenumakse ikka kordades suurem. Aga arvam, et see on seda väärt)

 6. Eks see olenebki palju sisse maksad, millise intressi saad jne. Ma ostin eelmise aasta suvel suurema paarismaja(9 aastat vana) Tallinna lähedale ja laenumakse on 500 euri +kindlustus paarkümmend. Samas kui nüüd üüriturgu vaadata, siis ega naljalt kolmetoalist üürikat normaalses seisus alla 500 saa. Nii et vahe on suur, kas 160m2 paarismaja koos 1000m2 aiaga või 65 ruudune kolmetoaline. Talvel nt olid kommunaalid kokku 200, ehk siis ilmselt kesklinna kolmetoalisega üsna sarnane.
  Eelnevalt elasin mustamäel korteris, mille ostsin 7 aastat tagasi ja laenu maksin 120 eurot – üür samas majas oli keskmiselt 400 eurot :)

 7. Laen võetud 2014 aastal,kuumakse 254 eur,laenu pikkuseks oli alguses 24 aastat. Üürikorterit maksime sel hetkel 160 eur kuus. Et läksime siis 100 euri kallima kuumakse peale. Aga ei kahelnud hetkekski. Oma kodu on ikka oma.

 8. Üleelmisel augustis ostetud kahetoaline, laenumakse 240 euri, koos kindlustusega tuleb 280 euri umbes. Kommunaalid on seal kuskil 90-130 euri. Tallinnas mustamäel. Seega minul oli küll odavam laenuga osta kui üürida

 9. Väga palju oleneb ka kus sa elad. Elasime paar aastat tagasi Mustamäel 2-toalises ilusas korteris, oli küll paneelikas, aga renoveeritud jne. Korter oli laenuga võetud, laen/kindlustus ca 280€ +kommunaalid max 130€. Vaadates üüri hindasid, siis sellised korteri on ca 450 €+ kommunaalid. Eks summad ei ole tõesti väga erinevad, aga see oma kodu tunne parim. Võib arvata, et üürikas ei maksa renoveerimis laenu jms fonde, aga paljudes üürikates pannakse maja renorveerimistasud lihtsalt üürile otsa. Kui uurisin kunagi üürikas elades, et miks mina pean seda maksma, siis öeldi, et siis lihtsalt tõstab üüri hinda, olen seda hiljemgi kuulnud ka teistelt. Aga nüüd elame oma majas ja laenumakse on väga okei, aga no kõrvalkulud ‍♀️, see on suures osas küll enda süüa, aga no ikka on vaja osta küll aed taimi, terassimööblit ja mis iganes tehnikat. Siiski soovitan osta oma kodu, kui võimalik. Kasvõi selleks, et hinnad aina tõusevad ja hiljem, kui soov kodu vahetada, oled maksnud enda jaoks ja üldiselt müüd väiksegi kasumiga maha. Meiegi oleme ostnud-müünud alati nii, et järgmist kodu ostes on kasu sees. Praeguses koduski oleme elanud 3a ja ei kahetse. Siit küll enam kolida ei taha, aga ikka vaadates kinnisvara hindu, arvutad peas, kui hea diili saime. Teile soovin palju palju õnne teie oma kodu puhul!

 10. Arvuta see ümber rutmeetrite peale, lisaks on ka sinu laen mingil hetkel kümme aastat tagasi võetud ja võrreldes üürihindadega oluliselt madalam, kuna üürihinnad kasvavad ka edaspidi.
  Ma refinantseerisin olemasoleva kodulaenu ja võtsin uue eelmise aasta alguses, laenumakse on 565 koos kindlustustega. Korteri eest, kus elan, maksaksin üüri 400 vähemalt, aga selle 565 eest on mul oma korter pluss eelmisest kodulaenust veel väike korter, mida üürin välja ja mis aitab seega laenu maksta. Mis puutub sellesse lugeja kommentaari, siis ma ise eelistan alati ostmist üürimisele, aga mida tähendab kasumiahnikust üürileandja? Peaksin seda tasuta tegema või ehk koguni peale maksma? Ma maksin selle korteri eest kümme aastat laenu pluss remontisin seda. Ja isegi, kui ma oleksin selle saanud pärandina, siis mille kuradi pärast peaks keegi andma üürile korterit kahjumiga? Oma töö eest ma ka peale ei maksa, vaid ikka mulle makstakse selle eest. Kasumi teenimine on kõigiti normaalne ja tervitatav nähe, elu käibki nii.

  1. Täpselt. Ma alati imestan seda korteriomanike sõimamist, et millised rahaahned haiged inimesed nad olevat. Mitte üks eraomanik ei pea oma vara sulle tasuta või sümboolse summa eest kasutada andma. Ma üürin oma kahetoalist välja – 425 + kommunaalid (v.a. remondifond). 425 pealt tulumaks 20%, jääb ca 345. Sealt remondifond veel maha, saan 300 kätte. Hull ratsa rikkaks plaan küll :D

 11. Kõik kes ütlevad, et oma kodu on ikka oma kodu, siis ei ole ju. Panga oma on.
  Aga see selleks. Ise hetkel üürikas ja maksan 300 euri, ei ole hull summa, küll jòuab tulevikus osta ka. Praegu ei viitsi stressata selle teemaga.

  1. Võlgu oled pangale ja kodu on tagatiseks, kinnisvara ise on ikkagi ju sinu oma :)
   Pluss omas kodus suht teed, mis tahad. Tahad puurid augu seina, tahad pahteldad ära, tahad värvid lae kollaseks jne. Üürikodu ei ole ikkagi SINU ENDA KODU, küllap tunned seda vahet ühel hetkel ka ise.
   Ostsime detsembris oma esimese päris kodu ja ma armastan seda ridaelamuboksi rohkem, kui oleks võimalikuks pidanud. Enne seda elasin 8 aastat mööda Tallinna ülehinnatud üürikaid ja ei tundud kordagi, et see on see minu kodu, kuhu tahan raha panna ja mida sättida, hoidsin korterid korras, sest pidin seda tegema, aga mingit erilist hinge sinna sisse küll ei pannud. Muidugi nüüd sain ka veidi Tallinnast välja ja see rahu ja vaikus, mis siin linna külje all elamisega kaasneb on hindamatu.

  2. Ei ole panga oma, omanik ikka, see, kes Notaris ostab. Laenuga korter lihtsalt pangale tagatiseks ja tavaliselt ikka päris niisama laenu ei saa – pead tegema sissemakse, nt 20% hinnast.

 12. Laenu võtmisest saab novembris 4a, laenumakse 340€, lisaks siis elukindl.+korterikasko 20€; kommud keskmiselt 100€ kuus (sh ka elekter). Enne oma kodu elasime 2a üürikas, mis oli 8ruutmeetrit väiksem kui praegune korter – üür 290€, kommud elektriga olid kokkuvõtvalt sama suured kui praegu. Oma kodu ostsime uusarendusse, üürikas oli renoveerimata maja, küttekulu suur.
  Ainus vahe meie jaoks see, et kui ostsime korteri 66tuh eest Tartu äärelinna, siis selle hind on tänaseks 100tuh..

 13. Ostsime ridaelamuboksi 2015 aastal. Laen on 150 eurot kuus + kindlustused ca 50.-. Kommunaalmaksud talvel ca 250.- Seega kokku siis talvel 450.- (suvel vähem). Selle raha sees on siis elamine läbi 3 korruse: 5 tuba, saun, kaminaruum, 2 vannituba, 3 wc-d, suur terass ja rõdu, eraldi majapidamisruum, garaaz ja palju avarust.

  Kõrvale võttes siis siin piirkonnas on 3 toalised paneelika korteri üürid ca 300-350 + kommunaalmaksud ja remondifond ca 200.- (talvel), see teeb siis 500-550.- Seega oleme igatepidi omadega plussis.

 14. Ma nüüd täpselt ei mäleta mis need summad olid sest mees tegeleb nendega
  Muidu mälu järgi oli laen ise suts alla 200 kuus ja 25 aasta peale(oleks saanud ka ca 20 aasta peale laenu võtta aga igaks juhuks võtsime 25 aasta peale, et kui keegi kaotab töö või mis iganes ette tuleb siis jõuaks ikka edasi maksta) aga seda ka selle pärast, et meil oli pool korteri rahast kohe sisse panna ja laenu võtsime see aasta.

 15. Maja- 30 aastat ja 329€ kuu plus kindlustus 19€ + vesi/elekteer 100€ kuus

  1.5aastat tagasi võetud laen. Plussiks et krunt oli enda oma ja maja on uusarenduses.

  Varem elasime 2 toalises üürikas möbleerimata. 450€ kuu + 150€ kommunaalid

 16. Kas sa tahad tõesti väita, et su oma kodus on kommunaalid keskmiselt 250 eurot kuus? IGA KUU? Ei usu mina seda. Ja laenumakset saad ju vastavalt laenuperioodile reguleerida. Kui võtta 10ks aastaks, 30 aasta asemel, siis on muidugi märgatavalt kõrgem kuumakse.

  1. 3 toaline korter Tallinna külje all, kommunaalid talvel 180 umbes + 80 elekter. Ei ole võimatu.
   Laen võetud 13 aastat tagasi, algul maksime 8800 krooni, tuli € ja euribor vajus alla 0i ja siiani olnud 317€ kuumakse.

 17. Ostsime 2014a korteri (180 000€), ostsime 2018a juurde maja (130 000€) ja kolisime sinna. Esimesel laenumakse 800€ kuus, teisel 450€. Korteri rentisime välja 1000€ kuus, majas kus ise elame, rentisime ja rendime siiani ühe osa (eraldi sissepääsuga) 500€ kuus välja. Mullu müüsime korteri 320 000€ eest maha (meenutuseks, et ostsime 6aastat varem 180 000€ eest). Müügist saadud raha eest maksime mõlemad pangalaenud tagasi aga majast rendime siiani osa välja ja saame tulu. Poleks uskunud, et 6aastaga 30aastase laenu tagasi makstud saame :D suht rahul et iial elus üürinud pole

  1. Tore, et nii hästi läks:)
   Aga kui rääkida investeerimise seisukohalt, oleks olnud mõistlikum osta korteri eest saadud tulust uus väiksem üürikas. Majaosa üür maksab ära majalaenu ja teine üür oleks olnud tulu. Samas oleks jäänud vanaduspõlveks hea lisa tuluallikas(sest laenu poleks korteril ja majalaen saab ka ükskord tasutud).

   Nii oleks mina teinud :) ja mõttekohaks lugejatele.

   Samas saan ka nendest aru, kellele annab hingerahu ainult see, kui laene pole :)

 18. Mul võetud laen fix põhiosaga 4a tagasi 29 aastaks. Maksan u550 kuus, annuiteediga oleks laen u 450€ kuus, kuid arvestades kõike on tunduvalt mõistlikum fix põhjusega. Kommud u 250 kuus. 4 tuba ja 92 ruutu. Uusarendus Tallinna külje all.

 19. 2020 võetud laen, laenumakse 198 kommud+elekter+kindlustus 50+50(talvel 150)+14. Üürikas 350+50+30.
  Oma elamine 80m2, üürikas 37m2.

 20. Kuhu te selle korteri siis ostsite, et kommunaalid 250 eurot on? Elektirküte? Muud ei oska pakkuda.
  4-toalise renoveeritud paneelika korteri eest maksime talvel kõige külmematel kuudel 15o eurot (+30 elekter), suvel umbes 90 + elekter.

  Uue maja 3-toalise eest maksame koos elektriga 160 eurot.

  1. 3 toaline korter Tallinna külje all, kommunaalid talvel 180 umbes + 80 (40 € reaalne tarbimine, teine pool puhas võrguteenus) elekter. Ei ole võimatu.
   Laen võetud 13 aastat tagasi, algul maksime 8800 krooni, tuli € ja euribor vajus alla 0i ja siiani olnud 317€ kuumakse

  2. Siis on teil küll väga kallid kommunaalid. Ja elekter, ilmselt kütate, sest muud ma ei kujuta küll ette, et nii suure elektriarve saab tekitada. Meil olid kõikvõimalikud kodumasinad ja esiku, köögi ja vannitoa põrandaküte, aga elekter oli alla 40 euro kuus, koos võrgutasudega.

 21. Ostsime 4-toalise korteri 2018 aastal Kuressaarde linna sisse. Kuus maksame 240€ plus kommunaalid mis on soodsad. 15 aastat ja 12 aastat veel maksta. :D

 22. Ostsin sellel aastal. Laenumakse koos kindlustusega 205€ kuus, kommunaalid olenevalt perioodist ning veekulust 150-200€ kuus.
  Laenukulu ja üürikulu võrdlust tegelikult on keeruline teha – oleneb ju palju, kuhu ja millise (millises seisukorras) kinnisvara sa ostad. Mis summa laenu võtad ning millise aja peale.
  Saaremaa/Kuressaare üürihindadega võrreldes saan kindlasti öelda, et minul on soodsam laenu maksta, kui oleks sama suurt korterit üürida.

 23. Üürikorteris sa võtsid raha oma taskust ja andsid selle korteriomaniku taskusse. Enda kodus võtad sa raha oma taskust ja paned selle põhimõtteliselt teise oma taskusse. Lihtsalt sellisesse, kust kohe kätte ei saa. Pangale maksad laenuvõtmise eest muidugi peale ka, aga samas su elamispinna väärtus ajas kasvab. Üürihinnad samuti. Ühepäevaliblikana hetkes elades ei saa vist sellest vahest väga aru jah, aga kui proovida veidi ette mõelda siis ei tohiks küsimustki tekkida, kumb käitumisviis rahalise kasu toob.

  1. Sai 2 aastat tagasi maja soetatud (Anija vald).
   Igakuine laen koos intressidega (370euri) +sellele lisaks veel elekter + muud teenused (telekas/telefonid jne). Et igakuine taks ikka ca 500 eurot :).
   Aga kuna see enda jaoks, siis ei ole probleemi sellist summat igakuiselt välja käia :)

 24. Kas ostetud elamises on sama arv tube?

  Päris nii ei saa võrrelda, et näe Maximas oli kuus õuna kaks euri ja Stockmannist maksin sama summa (aga sain kaks õuna) – järelikult on Stockmann sama kallis.

 25. Kui sa vaatad igakuiseid kulusid, siis ei pruugi tõesti summadel väga suurt erinevust olla. Vahe tulebki pigem sellest, et kas sa maksad üüri kellelegi (ehk see on raha, mida sa kunagi enam ei näe, mina nimetan seda surnud rahaks) või sa maksad laenu tagasi (sinu laenujääk väheneb ja kunagi kinnisvara maha müües saad sa selle summa tagasi, eeldusel et ikkagi vähemalt ostuhinnaga müüd). Kinnisvara väärtus ajas ikkagi tõuseb ja eelduste kohaselt müüd sa selle tulevikus kallimalt maha.

  Lihtne ja robustne kalkulatsioon ilma erisusteta teile – elate viis aastat korralikus kahetoalises korteris, mille kuuüür on 300 ehk summa, mida sa enam ei näe, on 300*12*5=18000. Jätame kommunaalid välja, sest neid maksad omaostetud korteris samuti. Nüüd kui sa elad ostetud korteris, mille kuumakse on sama, oled sa viie aastaga samas summas vähendanud oma laenujääki. Okei, põhiosajääk ei ole ilmselt päris 18000 võrra väiksem, sest sinu kuumakse sisaldab ka intressiosa ent no ütleme, et põhiosa on vähenenud 14000. Ja kui sul on kindlustused, võta 2,000 veel maha. Kui sinu ostetud korter maksis 100,000, sinu omafin oli 10% ehk 10,000, siis sa võtsid laenu 90,000. Viie aasta pärast on põhiosajääk 76,000. Eeldusel, et sa müüd selle korteri natuke kallimalt näiteks 105,000, teenid sa endale kasumit 105,000-76,000=29,000. Võta sellest maha esialgne omafin 10,000 ja kindlustustelenkulunud 2,000 a sinu puhaskasum on 17,000. Ja vot see on see summa, mida sa üürides ei näeks ja miks on mõtekas pigem osta kui pikaajaliselt üürida.

  Kui minu loogikas on mingi viga, oleks tore arutleda, samas nii olen mina aastaid asju näinud.

  1. 1. Ostes Sul on deposiit 20% s.o. 20000
   kui Sa investeerid selle 20 000 12% tootlusega (mis on päris tavaline keskmine), siis 5 aasta pärast on Su 20000 kasvanud 32236,83€-ks

   2. Su kodulaenumakse on u. 150€ igakuiselt suurem, kui üüritav summa:
   Lisades esimesele punktile igakuiselt 150€ tuleb 5 aastapärast kogusummaks 46681,96€

   S.t. ilma riskita, et Su kinnisvara hind langeb (30% langust oleme me viimase 20 aasta jooksul näind) või ei tõuse oodatus tempos. Ainuüksi turu keskmine teenistus 12% teenib ilma võlgu olemata kopsaka summa.

   Kui Sulle korter ei meeldi (kas vaade või asukoht lähima poe suhtes) Sa rentides võtad oma 5 asja ja liigud mujale. Vara omades ootab Sind müügiprotsess (mida saad maksuvabalt vaid korra 2 aasta jooksul teha) – Sa oled sunnismaine.

 26. Otsin 2017 detsembris maja (145m2) 130k eest, kuumakse 409 eurot. Majakindlustus 15 eurot kuus. Vesi tuleb oma kaevust. 2x aastas tellin fekaaliauto, et mahuteid tühjendada, aga aastane kulu ca 120 eurot (ehk 10 euri kuus). Kuna majas kõik elektripealt, õhk-vesi põrandaküte ja kõik muu tehnika. Max arve on siiani olnud 170 eurot ja see oli siis, kui õues tõesti megakülm olnud. Samas suvel arve alla 40 euro.
  Lasin eelmine kevad maja hinnata ja juba 1,5 aastaga oli hind kerkinud 154k peale. Seega ikka pigem plussis. Lisaks mida kauem laenu tagasi maksta, seda suuremaks puhver kasvab hinnatava hinna ja laenujäägi suhtes. Seega pooldan pigem ostmist ja hoian kinnisvaral igapäevaselt silma peal, ehk leidub miskit head, mida osta investeerimiseks ehk välja üürimiseks.

 27. Aga aastate pärast on see sinu oma. Üürikast astud käed taskus välja..

 28. Ostsime oma korteri 2018 – laenumakse 335.- 15aasta peale. Üürikorter enne seda oli samas summas. Võtsimegi nii, et summa sama oleks mitte väiksem, sest saime igati hakkama sellega. Ja tahaks laenu kiiremini ära maksta.

 29. Kinnisvara on investeering. Sellega on võimalik oma panustatud raha väärtust hoida või sellelt tulu teenida. Võtke seda samamoodi nagu teie Kasvukonto investeeringut. Kuigi võrreldes üürikaga on igakuised kulud samad, läheb see kõik nö konto sissemakseks, mitte ei maksa te seda kuskile, kust seda enam tagasi ei saa (üürileandjale).

  Soodsatel aegadel on võimalik kunagi ostetud kinnisvara kasumiga maha müüa. Samas on oma kinnisvara müües võimalik seda raha kasutada sissemakseks suurema või paremate elutingimustega kinnisvara ostuks. Kui enda sissetulekud paranevad, siis ei pea isegi vana kinnisvara maha müüma vaid seda saab kasutada lisatagatisena uue ostmisel ja vana välja üürida, et laenumakset katta. Nii et uue laenu võtmisel on see juba suureks boonuseks, ei pea nullist sissemaksu koguma ja võib-olla leppima vaid sellega, mida on võimalik saada. Juba see teadmine, et on selline asi tagataskus, annab palju juurde.

  Oma kodu on aga eelkõige investeering iseendasse. Jah, pead kõigega ise tegelema ja ei saa mõnda asja mugavalt omanikule lükata. Samas võib üürileandja olla selline, kes teatab, et tee aga kõik ise. Üürnikuna on tulevik ka lepingule vaatamata ebaselge, sest kunagi ei tea, millal omanikul on vaja korter maha müüa (saab müüa üürilepinguga, kuid uus omanik ei pruugi tore olla ja teeb kõik selleks, et üürnikust kiiremini lahti saada), omanik võib ära surra ja siis jagele pärijatega, kes ei pruugi üldse nii mõistlikud olla. Üürihinnad tõusevad, samas kui olenevalt laenulepingust võib laenumakse suurus kogu aeg sama olla. Omas kodus elad aga nii kaua kui ise tahad, saad teha mida ise tahad ja ei pea võõra inimesega midagi kooskõlastama. Selle saab välja üürida ja lisatulu teenida, kui on tahtmine, vajadus või soov näiteks mingiks ajaks välismaale kolida. Enesekindlust annab just see meelerahu, et midagi on päriselt sinu oma ja sul on vabadus sellega teha mida ise tahad (ei pea ju aastakümneid ühes kohas elama sest see on sinu oma, alati saab edasi müüa või välja üürida ka siis kui ise kolid paremasse üürikasse).

 30. Väiksema korteri üüri ja kommunaalkulusid on ju mõttetu võrrelda suurema korteri laenumakse ja kommunaalkuludega. Teie enda arvutus näitab, et juba hetkel on teil kasud sees – kulud samad, aga korter suurem.
  Kui tuleks hetkel üürida seda korterit, mille ostsite, kas siis oleks ka kulud samad?

 31. Laen vôetud mul 2019 aastal pool maja aiaanurk ,30 aasta peale kuu 400€ laen+ juurde 18,70€ kodukindlustus+17,6 €elukindlustus+pensionisissemakse kohustus juurde maksta(öeldi kôige miiinimum see iga kuu,taheti lisada kohe 100)30€+siis kommunaalid 150 + muud koduteenused siis kokku ~640 .Mis üürikas oleks olnud pool väiksema pinna peal kuskil 400 aga see kodu jâäb omale :)

 32. ehh… korteri puhul on ka sissemakse, st selle võrra on omamine kallim. st see summa tuleks jagada kogu laenu- või eluaja peale, siis saab adekvaatse võrdluse.

  ma sain 10% sissemaksega 20a laenu ja maksan alla 500, kommud on suured, sest maja on 30+a vana aga samas see ümbrus, uued majad ei ole vaatega õitsevatele puudele, pigem vahid naabri akendesse. Samuti on uutes majades kööktoad, vannituba koos WCga jms jama.
  lihtsalt selles kitsas piirkonnas ei olnud väga suurt valikut, suurema liiklusega tänava äärde ei tahtnud, paneelikat ei tahtnud, vana puitmaja samuti mitte. soovisin ka rõdu (lisaks eraldi köögile).
  laenu pikkuse valisin selle järgi, et kui otsustan vahepeal ära kolida (välismaale), siis katab üürimakse laenumakse.

 33. Ma küll ei tea, kui suure korteri te ostsite, sest su praegune tabel (tbh nagu ka isa su teine, kus tahad näidata nii nagu sulle sobib) võtaks arvesse, et need korterid on sama suured. Arvuta ümber ruutmeetri kohta, saad täpsemalt.

  1. 2021 / 290€ / 30aasta peale. 4 toaline korter, linnas, hea asukoht, poed ja bussiliiklus lähedal.

 34. Nõustun sinuga, ma ei tea, palju teistel seda sissemaksu raha on ja mis palgad on, aga kui ma vaatan praegusi uusarendusi, ridaelamuid, siis mu laenumakse oleks üle 1000kuus ja seda laenu ma maksta ei jõua. Uued kolmetoalised korterid on samuti u laenumaksega 800eur kuus, mis on sammuti liiga suur laenumakse ja vanasse majja praeguste hindade juures ma oma raha ei investeeriks. Seega pigem üürin ja maksan 350 kuus + arved. Kogun veel ja ehitan parem oma maja.
  Ja muidugi palju õnne neile, kes said osta aastaid tagasi ja nüüd topelt hinnaga teistele vaestele maha müüa. Pole midagi teha, et siis alles ülikoolis käisin ja kooli kõrvalt miinimumpalka teenisin ja ei saanud osta.

  1. Seda on nii “vahva” vaadelda, kuidas “koduomanikud” alati justkui halvustavalt üürijatesse suhtuvad. Nagu nad oleks kuidagigi pidi paremad, kui maksavad 30 aastat laenu pangale ja siis omanikuks päriselt alles saavad. Mina tahaks rohkem kuulda nende kogemusi, kes on võtnud laenu ja vahepeal lahutanud näiteks või siis töö kaotanud. Kuidas siis omanikuna pangaga suhtlemine on või endise kaasaga riiuvabalt omakodu jagamine käinud on? ja mis lahendused on tulnud. On see kõik tõesti nii lilleline ka mustadel päevadel 10, 20,30 aasta pärast? Ka huvitaks mis ametitel töötate ja palju palka saate, et pank nii suuri summasi välja laenanud on? Ma näen oma lähisugulase pealt praegu seda, et jaa noorena võttis laenu, 30a ei tundunud midagi. Vahepeal suisa uuendas ja ostis suuremagi elamise ja nüüd on 55+ ja hoiab hinge kinni, et tööd ei kaotaks, sest laenu on veel omajagu maksta ja sellises vanuses uue töö leidmine on peavalu ja soovitus elamine maha müüa ja väiksemasse kolida on mõttetu, sest aastakümneid oma kodus elades ei tule paljudele kõneallagi, et kodu maha müüa…
   Ja ei. ma ei ole kade ega sarkastiline aga asjadest võiks rääkida nii nagu nad käivad, mitte ainult halvustada teisi otsuse eest rahaga täita teiste taskuid ja oikuilollidteikkaolete.- Nagu juuresolevalt pildilt näha on leidub ka Marimellide otsuse/jutu juures neid, kelle jaoks nad ikka ei käitu/arvesta/tegutse nii õigesti kui võiks. Kas te inimesed oma eluga päriselt ka rahul olete?

  2. Eks igaüks mõtleb omal ajal samamoodi. 2009 käisin ka ülikoolis ja jube kahju, et siis osta ei saanud. :) aga jõudis ka minu aeg kätte eelmise aasta lõpus . Eks 10 aasta pärast mõtlen, et küll siis sai ikka hea diili, isegi praegu, sest kuu peale ostmist läks natuke buumiks kinnisvaraturul ja sellise hinnaga praegu pole turul enam midagi alles

  3. Vabandust, aga 1000€ kuus?? Jah, kui tahate laenu 10 aastaks ja korter maksab üle 200 000€. Palju palju parema hinnaga on võimalik uusarendusse korter osta ja kui 20-30 aasta peale laen, siis laenumakse ca 400€.

  4. Meie maksime 10% sisse ja ostsime 5 toalise ridaka ja ei maksa 1000 euri laenu kuus, vaid mingi 700 euro kanti. Täiesti uusarendus Tallinna piirist kilomeetri ehk, kui sedagi.

 35. Kuidas ei ole vahet? Teil oli enne 2 toaline, nüüd ostsite 3 toalise ja maksate pmst sama palju kui enne väiksema korteri eest, see ongi juba võit ju :D ning lisaks muidugi see, et maksate iseendale, mitte mõttetult võõrasse auku.

 36. ma pole kunagi elus korterit üürinud. Oma kodu jaoks hakkasin raha koguma 19 aastaselt, kui ema mind kodunt välja viskas. Esimese 2 toal korteri ostsin kui olin napilt 21. Sealt edasi vahetasin 3 toalise vastu ja sealt edasi ostsin kesklinna ja sealt edasi maja ja nii see läks. Teile, kes te olete pikki aastaid üürikas elanud, on veits raske seda oma kodu loogikat seletada. Te ei mõista, vbl 3-4 aasta pärast hakkate mõistma. Tõid uhkelt välja üürikorteri kulud ja oma kodu kulud, kas uus kodu on siis ka 2 toaline, et sa selliselt võrdled (2 toal üürikas/2 toal oma kodu) Kui oma kodu on suurem, siis on arvutamis loogika sul vale. Sulle endiselt meeldib kui vassimise mekk asjal juures :) No ja hetkel hakkad ju enda raha ringiratast liigutama, võõrale ei hakka ju maksma üüriraha, vaid pangale, et see kord sinu omaks saaks, võlavabaks. Pakun et palju vigu hakkate sisustamisel tegema ja mõtetuid asju ostma. Eilses laivis rääkisid tonnistest lampidest mis sulle meeldivad, aga samas varem kirjeldasid, et tahad kindlasti Ikea mööbliga jätkata ka uues kodus. Novot, need kallid lambid ja Ikea prosta mööbel (kus kastid sees) ei pruugi kokku sobida. Hetkel on mitmeid sisustajaid, renoveerijaid instas, saaksite häid ideid. üldiselt Ikea mööbliga sobib skandinaavia stiil. Jäigi arusaamatuks, kas uues kodus on laudpõrand, puitparkett või laminaat, et soovite vahetada. Puitparketti ja lauda saab väga lihtsa vahendiga ja võttega renoveerida/uuendada, müüakse eraldi puupahtlit, pahtlisegu, vastavalt puidutoonile, millega saab põrandal olevad augud,v ahed kinni toppida ja siis põrand vajadusel uuesti lihtsalt üle lihvida.

 37. 250 on aasta keskmisena ikka kirved kommunaalid. Meil on maja (ei ole mingi tutikas A või B energiaklass) ja sellist summat ei venita mingi nipiga välja. Mis teil nii kallis seal on?

 38. Võrdlema peaks ikka samaväärseid asju ja eks hetkel väike buum ka kinnisvaral. Eelmine aasta lõpp ostsime maja Tallinna piirile väga heasse uuselamute rajooni. Peaaegu tutikas maja, laenumakse 785.-. Üürida samaväärset samas piirkonnas – alates 1300.-. Kodukulud samad mis meil korteris olid(ka isiklik).

  Muidugi praegu on siin ka hinnad eelmise aasta lõpust tõusnud üle 10%. Laenumakse hetke turuhinnaga tuleks umbes 100.- rohkem, aga ikka oluliset vähem kui siin ridaelamut/maja üürida

 39. Kõrvalkulud on väga kõrged, eriti, kui 3- toaline korter on sama suur kui praegune 2- toaline. Kindlustus samuti suht kõrge.
  Mina üürisin korterit, mille hiljem ostsin. Üür oli 550+ kôrvalkulud (täiesti keskmine turuhind siin piirkonnas), laenumakse on 200 eurot. Laenu võtsin kolmekümneks aastaks.
  Kõrvalkulud tasuks üle vaadata, elektripaketti vahetada nt.

 40. 2006a ostetud 3-toaline Mustamäe korter: laen 206€ + kommunaalid ja elekter talvel 180€ , suvel kuni 120€ ( maja värskelt renoveeritud ja remondi kuutasu kõrge). 15 aastat veel maksta.. ostsime 800 000 krooniga.

 41. Kinnisvara ostmine on investeering, igakuised kulud võivad tõusta, aga tuleb vaadata suurt pilti. Ma ostsin 4a tagasi maja 160k eest ning kulud tõusid. Müüsin selle sama maja maha selle aasta aprillis 215k eest.
  See on nagu investeerimine, kas sa hoiad pigem raha arvel seisvana või investeerid ja võid raha kasvatada.

 42. Meie ostsime värske uusarenduse. Laen võetud see aasta, 16 aastaks. Laenumakse 946€.

 43. Võibolla sel hetkel. kui laenu maksad, ei tundu rahaliselt eriti vahet olevat, aga siis, kui laenuperiood läbi, on vahe silmaga nähtav.

  Meie ostsime 2003a maja. Laenumaksed vähenesid iga kuuga, kuna oli võrdse põhiosaga laen. Alustasime mingi 300€ kuu (selle summa eest ei saaks praegu vist isegi 2-toalist korterit üürida, eks), lõpuks olid kuu laenusummad vaevu kahekohalised. 2016 sai majalaen täielikult makstud.

  Minu jaoks ON suur vahe. Mul ON maja. ma maksan nüüd selle eest ainult reaalse kulutatud tarbimise eest (elekter, vesi, turvateenus, küte jne)

 44. ahjaa, lisan juurde,
  kinnisvara hinnad aja jooksul, vähemalt Tallinnas, üldjuhul vaid tõusevad.
  siis, kui me oma maja otsime, maksis see ca 1 milj krooni ( umbes 65 tuh eurodes), praegusel hetkel maksavad sellised majad samas piirkonnas ca 280 tuh eurot – ca 20a jooksul on maja väärtus tõusnud rohkem kui 4x.
  kusjuures piirkond ise on selline, et ka maja hävimise korral maksaks krunt ilma majata umbes samapalju kui koos vana majaga (kesklinna linnaosas nimelt)

 45. Ei jõudnud kõiki kommentaare läbi lugeda, aga päris mitmete kommenteerijate puhul tekkis küsimus, et kui igakuine laenumakse niivõrd väike on, siis kui palju sisse maksti? Seda nagu ei kiputa avaldama, mis summa endal olemas oli.
  Küsikski, et kui suure summa teie sisse maksite ja kui pika perioodi peale laenu võtsite?

  1. Eks see väiksem laenumakse tuleb ka sellest, millal laenu võeti. 15a tagasi võetud 1 miljonit krooni võetud laenu ongi täna 200€ kuumaksega ilmselt. Ja sissemaks võis olla ainult paarkümmendtuhat toona..

  2. Kasuta näiteks laenukalkulaatorit. Praegu on intress 1,8-2 keskmiselt. Võtame siis näiteks 2.

   Laenusumma 200 000.- kolmekümneks aastaks on iga kuu 739.- EUR kuniks euribor miinuses/nullis. (annuiteet)

   Teine näide. Maja Tallinnas/Tallinna piiril maksab 300 000.-. Sissemakse 20%. Laenusumma 240 000.-, laen kolmekümneks aastaks. Igakuine makse 887.- EUR

   Kolmas näide. Kolmetoaline uusarendus Mustamäel (63,5rm, esimene korrus). 138 000.- EUR. Sissemakse 10%, laen 30 aastat, igakuine makse 459.- EUR.

   Need kes ikka 10+ aastat tagasi ostnud ja mitte eelmise buumi tipus, kui oli tõeline buum, siis võivadki laenumaksed olla väikesed. Isegi kui ainult 10% sissemakstud või üldse lisatagatisega.

 46. Võrrelda tuleks ikka sarnase väärtusega pindu, mitte õunu ja apelsine :)
  Eelmises kodus (2015-2019) laenumakse 270€, samaväärsed (pindala, asukoht) üürikorterid 500+€.
  Praeguses kodus (2019 ostetud) laenumakse 650€, piirkonnas kiire googeldamisega vaid 1 üürimaja (40m2 väiksem ja ilma maakütteta) 1400€.

Comments are closed.