#elulineblogi

Perekool – küsida võib kõike…

Teate, mulle tutvustas üks lugeja ükspäev lugusid, mida minust Perekooli on tehtud. Ma ausalt ise ei käi seal chillimas, pole sellist aega lihtsalt. Aga ma siis nüüd võtsin kätte ja süvenesin natuke nendesse lugudesse…

Üks asi on see, kui keegi kirjutab, et ma olen loll (okei!), paks (okei!), halb ema (okei!) – teil kõigil on see õigus arvata, mida te tahate, eriti juhul kui te mind üldse ei tea, aga mis mind reaalselt närvi ajab, on need käod, kes lihtsalt paska toodavad. Lihtsalt mingit ajuvabadust ja umbluud kokku kirjutavad.

Marimell( blogija) andis beebile pastat?! (link!)

Õnneks on seal normaalseid inimesi, kellele ma ei pea isegi seletama, et “andsin maasikat ja pastat” tähendabki tegelikkuses seda, et ta sai lusikatäie pastat endale ette, et sellega põhimõtteliselt mängida – tunnetada seda tekstuuri, lutsutada seda korraks suus ja välja puristada. Või maasikast andsin kaks sentimeetrist ampsu, et ta saaks lihtsalt maitse suhu, et näha, kas tulevad punnid või ei.

Täpselt nagu siin mõni postitus tagasi, kus ma ütlesin, et laps sai kalasuppi ja sorbetti, ega see ei tähenda, et ta sõi ära kolmekilose lõhe või terve palli sorbetti, mõlemat ehk kaks-kolm ampsu ja needki imepisikesed.

Mõni inimene arvab, et ma olen ikka täis idioot – laps supleb peadpidi pastapotis ja laseb viis kilo maasikaid korraga sisse. No tulge mõistusele palun!

See pilt on lihtsalt perversne (link!)

_MG_0249 copy
(foto: Teesi Zeemann (link!))

Jutt käib siis meie beebi esimestest piltidest, kus ta kitarri peal tudub. Esiteks ei saa ühed aru, kuidas laps on sellises ruumis, kus on NII KÜLM, et isa peab kampsunis olema ja miks ta KÜLMA kitarri peal on.

Esiteks, oli see ruum nii kuumaks köetud, et seal higi tilkus. Sel hetkel kui Meelis korraks foto jaoks kampsuni selga ajas, oli beebil piisavalt soe. Kitarr sai samuti eelsoojendatud, et beebil mugav oleks. Ja veel, selleks ongi hea lapsi pildistada 5-10 päeva vanustena, et nad suurema osa ajast magavad ja ei hooma väga biiti, neil on tunne, et nad on veel kõhus :)

Ja keegi vihjas ka sellele, et Meelis ei hoia last kinni ja ta võib sealt maha kukkuda. Minu meelest on laps terve kehaga Meelise keha vastas ja ei kuku ta kuskile. On ikka mõnel mured, ausalt?!

Teine samasugune rongaema on Marimell

Leidsin enda nime ka kuskilt Malluka teema alt. Et olen räme rongaema ja loobusin imetamisest otsitud ettekäänetel. Noh, kui meditsiiniline näidustus on otsitud ettekääne siis okei.

Kirjutasin kogu oma rinnapiima saaga lahti siin (loe!), ei pea vajalikuks seda uuesti otsast jutustama hakata, aga lühidalt:

Mu rinnapiima probleem oli meditsiiniline. Tänu maovähendusoperatsioonile, puudus mu kehas vajalik kogus vitamiini B12 (kõik opi läbinud, tarbige korralikult vitamiine!), mis omakorda soodustab rinnapiima teket. Kuna vitamiini oli vähe, oli ka piima vähe. See polnud minu laiskus või mugavus, või veiniisu vms mitte imetada. See oli puhtalt meditsiiniline ja kui keegi oleks mulle raseduse ajal öelnud, et kugista kahe suu poolega B-vitamiini lisaks, siis ma ilmselgelt oleks seda teinud. Mul soovitati võtta edasi oma tavapäraseid vitamiine + lisaks rauda ja rasedatele mõeldud vitamiine. Natuke jäi väheks. Aga sellegipoolest, mu laps pole näljas, saab ikka ema- (ja rohkelt ka isa)- armastust, niiet meie ei näe probleemi.

Miks ta ikka veel nii paks on?

Ja iga teema jõuab ikkagi lõpuks selleni, et kuidas, kurat, ma ikka nii paks olen. Ma kaalun hetkel 68 kilogrammi. Jaaa, ma tean, keegi ei usu seda, sest ma tundun nii paks, aga no kui kaal nii näitab, siis nii on ja see kaal pole katki :D Inimesed ongi erinvad. Ma olen megalühike, eks ma seepärast tundungi nagu pall mõne jaoks.

Kui on ka neid, kes ütlevad, et ma ei peagi paar kuud (okei seitse) pärast sünnitust tippvormis olema, siis mõnel on ikka sajandi mure minu kaaluga. Ja sellega, et ma operatsioonil käisin. Johhaidi, see operatsioon ei ole mingi maailmaime, või igavene ime, oleks õigem öelda.

Foto: Sandra Tamm
Ma kaalusin siin sama palju kui praegu. See pilt on tehtud aasta tagasi! Foto: Sandra Tamm

Kehakaalu langust pärast bariaatrilist kirurgiat väljendatakse tavaliselt ülekaalu kaotuse protsendina. Pikaajaline (üle viie aasta) kaalulangus peale bypass operatsiooni on 65-70% ülekaalust, peale sleeve operatsiooni 55-60%.

Näide minu kaalust: patsient, kelle ideaalkaal on 55kg* kaalub enne operatsiooni 111kg, seega on tal üleliigset kaalu 56kg. Viis aastat pärast operatsiooni on tema eeldatav kaalulangus umbes 37kg ehk kaks kolmandikku oma ülekaalust ja ta kaalub 74kg**.

* kuigi KMI järgi võiks see veel paar kilo väiksem olla, ei tahaks ma sellest enam vähem kaaluda, sest 56-57kg juures nägin ma juba natuke haiglane välja, eriti siis kui ma pildil ei poseerinud.

** ma kaalun 68kg

Kaalulangus vahetult peale lõikust võib olla väga kiire, meestel kuni 25kg esimesel kuul. Kiire kaalulangus kestab kuni kuus kuud pärast lõikust (minul kadus kuue kuuga 38kg), seejärel aeglustudes, kuid kestes veel umbes aasta (minul oli aasta hiljem kaalukaotus -49kg). 1,5-2 aastat peale operatsiooni saavutavad patsiendid oma madalaima kehakaalu, olles kaotanud 75-80% ülekaalust (mina olin kaotanud -55kg ehk 99% ülekaalust!).Üldiselt pole selline tulemus siiski püsiv ning valdav osa patsiente võtab kaalus 5-10kg juurde, seejärel kaal stabiliseerub (kolm aastat hiljem oli kaalukadu -49kg). Seega, mõningane kaalutõus sel perioodil on normaalne ja ootuspärane.

Rasedusega võtsin juurde 20kg, millest tänaseks on kadunud 14 ja ma tõesti ei näe pointi, miks ma peaks praegu ennast lolliks rabelema selle kuue kilo pärast. Küll see ajapikku kaob :) Okei, “ideaalkaalust” on puudu 13kg, aga ka see pole tõmblemist väärt.

Nagu statistika näitab, siis ka praeguse ülekaalu juures olen ma kaotanud kuus kilo rohkem, kui keskmine opilkäinu.

IMG_3293
Foto: Fotoraat, Kerli Jaago (link!)

29 thoughts on “Perekool – küsida võib kõike…

 1. Mis see KMI on? Kus kohast saaks näha tabelit pikkuse – ideaalkaalu kohta?

  1. Mhmh! No mulle saadeti paar linki, vaatasin siis natuke veel edasi..

 2. No kuule, las need koerad hauguvad. Nemad peavad oma lollusega edasi elama, mitte sina.

  PS! Väga meeldiv on lugeda vanemate blogi, kes on ikka kahe jalaga maa peal. Jaksu edaspidiseks!

 3. oeh… see perekool… ma pole kunagi NII PALJU õelaid inimesi näinud seal ootamas, et saaks “ära panna”- suva teemade all lausa..masendav :( ära tee välja – on minu soovitus Sulle ja mentaalse tevise huvides soovitan seda saiti mitte külastada.

 4. fffffffffffffffffff……………. Ma nüüd hingan sisse ja välja ja sisse…………. kust nii palju lollakaid sinna kokku on sattunud? Ja palun kallis inimene ütle mulle- sa ju ometigi targa, armsa, õnneliku, kauni, saleda, normaalse ( jne) inimesena ei lase ennast sellest kanakarjast puudutada? Miks inimesed ei ela oma elu? Miks, miks, miiiiks?????????????????????

 5. Hahahaha, täiesti haige mis idioodid seal perekoolis on :D. Ei imestaks kui enamik neist on ise mingid elevandid ja lastetud. Minu arust näed küll superhea välja ja mis see teiste p*rseid torgib mida sa teed vòi milline oled, johhaidii :D.

 6. See kaalu teema on nagu haige asi. Ma ei saa aru kuidas inimestele lähevad nii palju korda (võõrad) inimesed.
  Eriti naljakas on olla seltskonnas, kus saledad naised räägivad, et on paksud… Siis on hea teatada, et mina olen küll endaga rahul ja kui poleks siis tegutseks mitte ei “nutaks” niisama.

 7. Tead, mina su asemel saadaks kõik , kes sellist jama juttu ajavad pekki. No pole vaja kirjutada nii pikalt lahti ja neile selgitusi anda. Nad nagunii ei loe seda. Pfff. Ära tee välja. Mari

 8. Teie perekond on niii lahe! Ja sina oled ka nii ilus minu meelest! Ära pane tähele neid kõige ideaalsemaid inimesi seal perekoolis!! :) Teil fänne rohkem kui neid nõmedikke. :)

 9. Minu arust on mõttetu lugeda nende virisejate kommentaare jms. Minule tundub teie pere väga armas ja lahe…kusjuures whatever su kaal on, sa näed ikka nii lahe välja

 10. Hea on lugeda, et on veel emasid kes ei hoia oma lapsi vati ja mullikile sisse keeratuna ja annavad lapsele süüa ja maitsta kõike – mõtlesin juba, et olen ainuke, kes annab lapsele jäätist ja maasikat(tulid punnid ja rohkem ei anna, ei tulnudki maailma lõppu!!).
  Loen huviga beebi teemalisi postitusi ja ka kõike muud-eriti meeldivad toiduteemalised postitused, sest saab ideid!!!

 11. :-) No tõesti ma muudkui loen ja irvitan sõna otseses mõttes kui lolle on maailma loodud. Pole siis ime kui rase olin ja ämmaemanda vastuvõtul käisin siis esimese asjana mainis kohe ära, et ära sa perekooli lk jutte loe ja usu. Mina olin enne sünnitust 43 kg ja sünnitama minnes üle 70 kg ja praegu on 1,6 a möödunud ja kaalun 58 Kas olen siis ka ülekaalus ja PAKS :-). Ma leian, et iga ema kasvatagu enda last ikka ise ja nii nagu tahab , pean silmas seda mida sisse söödetakse jne. Minu laps sai rinda kuus kuud ja siis hakkas sööma kõike mida ise sõime. Igast puuvilju ja asju samuti sai ta juba tillukesena proovida just nimelt mitte kg vaid mõned maasikad ja muud asjad, ei juhtunud midagi. Arstid soovitavad anda lastele varakult erinevaid maitseid ja katsetada kas tekib allergeene. Te olete minu meelest üks väga tubli perekond nii, et kes viitsivad teist sitta rääkida siis neil inimestel on kas liiga palju vaba aega või kadedus nii suur, et ei suuda selle teadmisega kuidagi toime tulla ja siis ajavad jama suust välja. Edu ja jaksu nende lollidega võitlemiseks ;-)

 12. Ma juba mitu korda plaanin kommenteerida Su kirjutisi aga selleks, et tuleks enamvähem loetav kommentaar, peab olema mul kirjutamiseks tuju-täna ilmselt see päev.
  Mul laps enamvähem sama vana kui Sul, nüüd hiljuti sai 7kuuseks. Tunnen tihti Su tekstides ennast ära, sest ausolla annan lapsele kõike proovida, isegi jäätist, maasikaid,vaarikaid, muna, kala jne. Mis siis, et need ei kuulu veel tema “menüüsse” ja ilmselt aasta ema tiitlit perekooli foorumist ma ka ei saa, sest näpuga järge ei aja, kuna mida anda võib. Kui punnikesi ega muid vaevuseid ei teki siis miks mitte?
  Peale selle, ma muidugi pean lihtsalt mainima, et mu laps on maailma rõõmsaim beebi, mitte ainult minu vaid ka teiste meelest. Seega perekooli emmed, kes tahavad, et nende laps saaks olla rõõmus ja end hästi tunda, palun ärge suruge neile peale mingeid reziime, laske neil avastada ja olla. Ärge googeldage kõike ja ärge ajage näpuga järge kusagilt raamatust. Iga ema teab ja tunneb, mis lapsel parasjagu vaja on. Ja tulevikus ärge õpetage last maja joonistama sellisena nagu traditsiooniline maja välja näeb vaid laske neil kujutleda ja fantaasiaga mängida.

  Mind huvitab, miks kurat kõiki paksudeks sõimatakse. Kas kõik peavadki olema modellimõõtudega? See, et inimene on natuke kogukam või tal on midagi katsuda teeb teda paksuks? Perekool võiks siin kohal panna TLC mängima ja vaadata “minu elu ülekaalulisena”, seal paksud inimesed .

  Igaljuhul Marimell, minu meelest oled Sa hea ema, mulle meeldib, et on endale sarnase “kasvatusmeetodiga”inimesi veel!

 13. Aga minu meelest oled Sa just nii tore- kuskil kohtama peaks, siis kohe kallistaks kõvasti :D Hakkasin seda blogi jälgima, kui olin rase.. ja nii hea oli lugeda, et Sa ikka inimeseks jäid raseduse ajal ning peale sünnitust (seda kõige paremas mõttes). Olen sama meelt paljudes asjades, alati lugedes tekib tunne, et ma polegi ainus, kes tahab lapsest vahest eemale, tuulduma jne, sest no tõesti- enamik ongi just täpselt sellised perekooli hukkamõistjad ning paratamatult tekibki tunne, et ehk olengi ise imelik :D

 14. Minul veidi vanem laps, kuid annan samuti proovida seda, mida ise söön. Laps tahab uusi maitseid ju. Ei saa ju nii, et laps aastasena saab järsku kõike, sest siis juba raamatute järgi tohib.

  Aaa ja see kaaluteema ikka juba täielik naljanumber, aru ma ei saa, kuidas see saab teisi segada, kui Sina tunned ennast sellisena hästi. Minu meelest näed küll väga särav ja kena välja!

 15. Tere!
  Ma ei saa nagu üldse aru miks sa pead oma tegudest teistele inimestele aru andma ja lahti seletama, miks sa seda teed või miks see nii on..jne
  Järelikult sulle läheb see ikka väga korda mida teised sinust või su perest ja teie tegudest arvavad.Ja kellel siis ei läheks eksju :) Aga tead ma olen nii harjunud sellega,et minust ja mind ümbritsevast räägitakse koguaeg taga ja seda kahjuks teevad lähedased inimesed, mitte võõrad.Siis vahest koguneb see kõik mul nii hinge ja siis lahistan kõvasti nutta kuskil omas toas üksinda aga pärast võtan ennast kokku ning olen tugevam kui kunagi varem.Aga sry mingeid vabandusi ja põhjendusi ma nüüd küll inimestele jagada ei kavatse.See on minu elu ja elan seda nii nagu õigeks pean.Jah, vahest eksin aga see on minu viga, eksimus ja loodetavasti ma õpin sellest :) aga arvan,et siin maamuna peal pole ühtegi täiuslikku inimest,kes teeks kõike täpselt nii nagu peab :D
  Nagu mu ema mind alati on lohutanud ;) “Ole õnnelik,et sust tagaräägitakse, järelikult oled väärt inimene, keda teised kadestavad ” :)
  Aga edu!

 16. Perekooli käod on ju ideaalsed emad,kes on lisaks ka supervormis ka ülitargad. Bwahah.

  PS, Ilus oled!

 17. Kindlasti mõni nendest teemadest paneb muigama ja võibolla isegi natuke salvab Sind/Teid… Ma küll natuke solvuks – näiteks teemad, mis puudutavad lapse kasvatamist – Sest minu silmis on poiss teil hästi hoitud, kaitstud, armastatud… Kamoon.. ma olen ise näinud, kui uhke Meelis oma poisi üle on.. Nii, et jah… Perekooli (jep.. käin ise seal lugemas – on kui mu pühapäevane huumorinurgake) kommenteeriad on minu meelest mingi alla äärmise klassi inimesed, kes igatsevad ise seda aktiivset elu, mida neil olema ei saa :D
  Ükski terve mõistusega haritud inimene ei kommenteeri teist inimest teda teadmata… Lihtsalt lahmimise pärast? ilmselgelt pole sellistel inimestel elu ja nad elavad sedasi enda elu huvitavaks :D – Päeva tipphetk!

 18. Ausalt see perekool on alla igasugust arvestust. Lisaks kilkavad nad seal jube tihti, et kui ema ei ole selline või selline on kohe rongaema. Ja sellest ma ka aru ei saa, miks öeldakse rongaema. Rongad jasvatavad oma pojad ise üles. Käod aga käivad ja munevad võõrasse pessa. Ja rääkides kaalust. Mul on noh enamike jaoks ideaal kaal. Kui ma teen trenni ja püsin lihastes (nii enam vähem, et neid on näha mitte ei aja taga mingit kulturisti keha) võib veel kohati ennast hästi tunda. Riideid on praktiliselt võimatu poest leida. Isegi XS on suur. Kleidid kuskilt osast on ilusyi ümber nagu olema peab( nt rinnast) mujalt aga lotendavad jubedalt. Seega võid oma 6 liigset ülekilo rõõmsalt mulle ära anda. Pean juurde võtma vähemalt 7 kg et olla normaal kaalus. Söö ja söö aga juurde ei tule. Arstid on nõutud ja peale hakata enam midagi ei oska. Alakaal tekitab ka teisi probleeme. Praegu pole veel organid rasvuma hakanud (jah alakaalulistel tihti hakkab organite ümber kogunema rasva) aga kes teab kaugel seegi aeg on. 2 korra asemel päevas söön 3 korda (varem oli 2 korda ja sedagi suure vaevaga). Eesmärk on hakata sööma 3 korraliku einet ja 2 vahepala. Siiani pole kaalus juurde võtnud vaid alla, toitun ette kirjutatud toitumis kava järgi ja ei midagi.

 19. Ma suutsin pooled nendest vastustest seal pasta ja maasika teemas ära lugeda ja ausalt ka, rohkem ei suutnud. Üks kirjutas, et ise annan küll kodust toitu lapsele mitte mingit pastat. Ma ei saa aru, mis imeloom see pasta siis on? :D Minu arvates küll täitsa tavaline kodune toit, vähemalt minu kodus küll. Või on kodune toit ainult kartul ja kaste?

 20. Sry, aga see peekool on juba nagu aastast 1920, kus emmed ise istuvad küll netis, aga kuson nende võsukesed. Mul on küll 2 las ja nedki juba suht suured, aga ma sain nende kõrvalt teha kõike, telekamängu mängida isegi, söötsin köhud täis ja nad ka magasid ja kui ei maganud, siis vingusid natuke, sest süles on ju kõikse parem olla või mängisid, Ma tahan selega seda öelda, et jah na said rinda kaua isegi liiga kaua, aga ma andsin alates kuuendast elukuust neile ka kõike maitsta. See oli poisi puhul tavaline, et aastaselt sõi tema ka suppe nagu meie, küll tegin kahvliga peenemaks, mitte iial pole toite püreestanud, sest mille krdi pärast lapsel siis hambad on, aga ka mina ei salli vatti sees kasvamist. Oh nagu hetkel, ei tohi anda kohupiima, seda teist ja kolmandat no mida nagu ja ma ei ole vana inimene, aga kuna lapsed hakkavad siiski tarbima juba kõike varsti, siis milleks oodata, saadki talle tutvustada uusi maitseid ja seetõttu need tänapäeva lapsed ei söögi mitte midagi, sest nad ei tea ning ei tunne maitset. Eu aga teile edaspidisteks ettevõtmisteks noored!

 21. Kui mul vahest igav on, siis ma viskan sinna pilgu peale aga üldiselt on sealsed inimesed nii negatiivsed ja õelad. Mõni teema on lausa selline, et isegi taevas enam appi ei tule.

 22. Ma tõesti loodan, et sa seda jura südamesse ei võta. Ulme vastik võib olla, kui mingid anonüümsed Käod kogu aeg ühe ja sama teema ümber kaagutavad.

Comments are closed.