Planeedisõbralikum toitumine – check!

#KOOSTÖÖ
#eat4change toetab Euroopa Liit

Ma olen alati arvanud, et mingid asjad juhtuvad põhjusega või kui sa millestki pikemalt mõtled, siis need asjad tulevad sinuni iseenesest.

Meil tekkis naabritega mõni aeg tagasi mõte, et kokkame ja sööme õhtuti koos (alguses tahtis naaber proovida Dr Simeonsi dieedi retsepte, et mida me siis sööme..) ja järgmiseks plaaniks oli rohkem taimset, vähem loomset. Leppisime kokku, et meie õhtusöögid – mõni õhtu kokkab tema, siis jälle mina, aga sööme peredega koos ja need õhtusöögid on planeedisõbralikumad.

Ja see oli ausalt enam kui kokkusattumus, kui mulle kirjutas Instagramis keegi Eestimaa Looduse Fondist, et kas tahaksin osaleda nende kampaanias, mille eesmärgiks on planeedisõbralik toitumine ehk vähem loomset, rohkem taimset. See oli just see, mida me olime umbes nädal varem naabrinaisega arutanud.

Me paneme iga päev vähemalt kolm korda midagi oma taldrikule. Tihtipeale mõtlemata, et see mõjutab lisaks meie tervisele ka meie planeeti. Me suudame toota piisavalt toitu, aga paljud tootmise viisid ei arvesta planeedi taluvuspiiridega. Statistika toidutootmise kohta näitab negatiivseid mõjusid mitmes aspektis: peaaegu kolmandik globaalsetest kasvuhoonegaasidest on seotud toidu tootmisega, elurikkus hävib, vett reostatakse ja kulutatakse liialt, mullad muutuvad  jne. 

Mida mina ka tean?

Ma saan aru, et ma olen oma väljaütlemistes väga vastuoluline ja kui mina kirjutan vegan, arvavad kõik, et ma eeldan, et nad toituvad kapsast ja veest. Ma tean tegelikult väga hästi, et see nii ei ole. Ma olen töötanud vegankohvikus kokana. Kui veel täpsem olla siis mahevegankohvikus – kõik tooraine oli 101% mahekasvatusest ja 101% loomsevaba.

Ma tean väga hästi mida tähendab indiapähklitest või päevalilleseemnetest tehtud hapukoor või munavabalt valmistatud majonees või kookoshelvestest ja datlitest tehtud koogipõhi või norilehtedest verivorstid. Ma ausalt, tean tegelikult palju rohkem, kui ma end väljendan. Lihtsalt ma tean, mis teid käima tõmbab – kapsas ja vesi.

Ma ei ole päris eilne, tean, et meie endi kätes on tulevik ja kuigi ma ei ole päris selline, kes end puu külge aheldaks, siis ilmselgelt tarbin ma pigem seda, mis vähem loodust reostab ja rohkem seda säästab. Ma ei ole üdini öko ja kõik mu valikud ei ole 101% nullukulu põhimõttel ja ma tean, et ma tarbin liiga palju jne, aga ma olen kindel, et väikeste sammudega on võimalik suurt pilti ikkagi muuta.

Me ei pea kõik veganiks hakkama, lihast ja loomsest loobuma, aga isegi sellised väikesed eksperimendid ja muutused (loomse vähendamine ja paremad valikud) on tegelikult olulised ja muudavad suurt pilti ikkagi paremuse poole.

Isegi tampoonidest loobumine on samm parema tuleviku suunas. Isegi see kui ma valin kilekoti asemel paberkoti on tulevikule mõeldes parem. Või kui ma valin vabalt ringi jooksvate kanade munad või kui ma söön maheveist või kui ma valin toidulauale rohkem taimset. Tsiteerides Maailma Looduse Fondi raportit planeediga arvestava toidu tarbimise kohta:

Milline on planeediga arvestav toidusedel?

Sellised tarbimismustrid, millest võidab nii inimene oma tervise seisukohalt kui ka keskkond. Sööme tervislikku toitu, mille tootmisel on planeedi taluvuspiiridega arvestatud. Väldime igasugust üle tarbimist, mis bioloogilist mitmekesisust kahjustaks, keskkonnale või inimese tervisele halvasti mõjuks. Kõige efektiivsem nii inimese kui planeedi tervise huvides oleks taimse toidu osakaalu suurendamine – võidab tervis, võidab planeet!

  • söö seda, mis ei tule planeedi tervise arvelt;
  • pane oma taldrikule rohkem taimi;
  • söö tervislikku ja võimalikult vähe töödeldud toitu;
  • söö võimalikult mitmekesiselt, eelistamata üksikuid lemmikuid.

Kuna ma ei ole kodus kõikide Eesti mahetootjatega ja üldse ägedate kodumaiste maitsetega, sest noh, minu jaoks tuleb kitsejuust ainult Andri Peedo talust, kartulid ja maasikad Tasuja talust ja liha Matsimokast, siis palusin abi meie jälgijatelt, et nad soovitaks, kust me mida mekkida võiksime. Väga paljud ettevõtted saatsid meile ka ise oma tooteid proovimiseks.

Ma pean tunnistama, et ma olin ikka jätkuvalt üsna skeptiline nendes maitsetes, et mis vahet sel ikka on, kas maheporgand või mitte, kas mehebroiler või mitte, kas kodukanamuna või suvaline muna.. Aga on ikka küll. Lõuna Eesti Toiduvõrgustik saatis meile megasuure paki erinevate toodetega ja seal olnud Kopra sahvri porgandid maitsesid konkreetselt nagu lapsepõlv – täpselt nii nagu ma mäletan, et ma väikse lapsena tõmbasin porgandi maast välja, loputasin vihmaveetünnis puhtaks ja sõin. Täpselt see maitse oli.. Hedon ja ta sõber tõmbasid julgelt mingi kilo porgandeid endale sisse ja supi sisse need ei jõudnudki. Samas, kui ma järgmisel korral poodi läksin, siis valisin just need Prismast. Seega, well influenced LET :)

Kõigest lähemalt näeb juba meie vlogis, mida samal ajal kui planeedisõbralikult toitumise nädalat tegime, filmisime. 

Videot saab vaadata siin!

Kogu meie nädala saab kokku võtta suhteliselt lihtsalt ja loogiliselt. Kui teeme tervislikumaid ja jätkusuutlikumaid valikuid, saame kindlamad olla, et planeet toidab meid kõiki. Ma olen jumala kindel, et kuna meil kraami on kamaluga, mis meile saadeti, siis lähiajal toitume me kindlasti planeedisõbralikumalt edasi ja mida kauem seda teha, seda rohkem see ilmselt meisse juurdub. Nagu ma ennist ütlesin – ka väikesed sammud aitavad :)

Tahate teada, mis me siis ära sõime?

Kas oleksite valmis sellist eksperimenti katsetama? Ma soovitan soojalt, täiega põnev oli! Ja nagu ma ütlesin, jagub meil planeedisõbralikke valikuid majapidamises veel mitmeks nädalaks :)

 

One thought on “Planeedisõbralikum toitumine – check!

 1. Nii tore lugeda! Ma ise avastasin ka hiljuti enda jaoks http://www.RoheValik.ee kust ma taimseid tooteid tellin ja kohe kuidagi kergem endal olla kui tead, et säilitusaineid ega mingeid E-aineid sisse ei söö.
  Päris veganiks ei ole ka veel suutnud hakata, aga mulle väga meeldib näha, kuidas planeedisõbralikke valikuid aina juurde tuleb ja kuidas sellest igalpool muudkui rohkem kuuleb. Nii tubli oled, et ka sellest kirjutasid – äkki siis meie laste tulevik ei olegi nii must kui igalpool räägitakse.

Comments are closed.