Potitreening – mõttetu ajaraisk

Ma juba kujutan ette, kuidas mind kohe laisaks emaks tembeldatakse, aga mis siis. Tunnistangi, et olen kindlasti laisem kui nii mõnigi, aga kohe seletan, et tegelikkuses pole asi laiskuses, vaid selles, et kõik tuleb täpselt siis kui tulema peab.

Ostsin Hedonile poti (link!) juba eelmise aasta oktoobris, kuigi ma teadsin, et nii vara ma teda potitreenima ei hakka. Nagu ka paljud lugejad toona kirjutasid, ei hooma nad sellest pissimisest enne pooleteiseks saamist suurt midagi ja nii ma ka ei kiirustanud.

Kui Liis ükskord meil oli, sundis ta Hedoni potile ja suure ootamise peale tuli ka piss sinna lõpuks. Aga sinna see jäi. Arvasin, et asun nö potitreeningut tegema suvel. Siis ta on poolteist ja siis peaks nö õige aeg olema.

Aga võta näpust, seda polegi vaja.. Esiteks mõtlesin ma juba mõni aeg tagasi, et see pissipotitamine on mõttetu, milleks ma õpetan ta pissipotil käima ja siis pean ümber õpetama suure poti peale. Seega pidasin ma plaani osta hoopis see aste, mis käib suure poti ette ja prill-laua selle laste oma.

Juba mitu hommikut ärkab Hedon üles ja läheb kindlal sammul vannitoa ukse taha seisma. Kui uks lahti teha, asub ta mähkmeid ära kiskuma, kui natuke kaasa aidata, seisab ta dušinurka ja pissib. Tubli laps, ma ütlen. Mu uhkus on piiritu. Lisaks sellele, et ta saab aru, et just seal pissitakse, on ta juba väikesest peale ka reklaamiteadlik ja keskkonnasõbralik – pissi duši all.

Kuhu ma kogu selle jutuga jõuda tahtsin on see, et ma oleksin võinud ju hakata teda oktoobris potile toppima, aga potile minema oleks ta hakanud ikka alles siis kui jalad all. Täpselt nagu praegu juhtus.

Niiet, minu laisk kasvatusmeetod – mida ma tõmblen lolliks, kõik tuleb nagunii omal ajal, peab paika. Ta sai täna aasta ja kolmekuuseks ja tal on ainult neli hammast, viies lõikus alles paar päeva tagasi ja kaks on veel hetkel tulemas. Mis ma ikka teha saan, et neid hambaid nii nadilt on. Kõik tuleb omal ajal. Samamoodi esimesed päris sõnad jne.

Näiteks eile õppis ta oma “mootorrattal” seisma.

See sebra käimistugi/pealeistutav auto on pärit NaguUuest :)

Üldse on ta väga nutikas, kui kaks korda midagi ette näidata, saab kohe aru, mida teha tuleb – ala midagi üles keerata, pigistada, vajutada, visata…

Kuidas teie teete? Potitreenitate ja õpetate ja möllate temaga päevad läbi, või lasete ise areneda ja nende tegevusteni jõuda, kuni ta ise valmis on?

36 thoughts on “Potitreening – mõttetu ajaraisk

  1. Ma pole kumabgi last oluliselt treeninud. Aegajalt ikka proovisin, et no äkki nüüd aga kui polnud tulemust lasin edasi mähkmes olla. Mäletan et esimese lapse ajal kuulsin kogu aeg kuidas vanasti ikka juba alla aasta oldi mähkmevabad jne (vahet pole et sama inimene rääkis kuids laps nende voodit pidevalt täis pissis aga mähet näed ju polnud ikkagi enam :D ) ja no mida ma panen seda röökivat last potile. Kaheselt käis poisil endal klõps ära ja päevapealt oli mähkmest vaba ja käis ISE potil, ehk et mina ei pidanud teda iga tunni tagant panema vaid läks ise kui oli vaja. Vahel ikka õnnetusi juhtus aga ka need kadusid kiirelt. Teise lapsega võtsin nüüd samamoodi ja täpselt samamoodi kaheselt hakka silusti potil käima, ainult kakada ei taha sinna ja seda pean valdavalt kord päevas pükstest kasima kui just juhuslikult jaole ei saa. Aga pole hullu küllap tuleb seegi.

  2. Ausalt öeldes ma ei teagi, kuidas mu tütar oma tibi potile sai. Vist ikka alguses väikese poti peale, kuid, kui ta ostis ka suure poti jaoks selle astme ja laste prill-laua, siis piiga enam väikest potti ei kasuta. Tütar ütles, et kui lapsel häda on, siis lase ta vannituppa suurele potile. Noh, meie tibi on nüüd juba üle kolme aasta vana. Ma arvan, et väikesele potile hakkas kusagil aastaselt käima. Need praegused mähkud ju teevadki jah emmed-issid natuke laisemaks, sest kui minu lapsed väikesed olid, siis sellist luksust ei olnud ja kes ikka tahab märja marlimähkme sees olla. ;)

  3. Ei ole ma oma lastele mingit potitreeningut teinud. Statistika näitab, et kõik tuleb omal ajal ning kui sundida võib tagajärjeks hoopis tagasilöök tulla (tean lugu, kus last topiti potile kui ta veel istudagi ise ei osanud aga 3- aastaselt löödi mähkmed alla uuesti kuna laps polnud nõus potile enam minema ).
    Vanem hakkas potil ise ja päeva pealt sai ka öö mähkmest lahti 3 ndl enne kahe aastaseks saamist. Noorem 2 aasta ja 3 kuuselt. Mõlemale tuli abiks sõimes kambavaim.

  4. Tierra, “käib” aeg-ajalt potil juba pool aastat umbes,kui panen siis ka tuleb :)

  5. Mina potitreenisin. Ja noh mul laps oli 1a2k juba ilusti päeval mähkmevaba, siiani on. Ja ei kahetse küll. Sest noh potti kakama hakkas juba, siis kui istuda oskas. Jäid ära need kakases mähkmed Aga ma olen nõus, et see potil käimine tuleb ikka igal lapsel omal ajal. Sest noh selle treenimise pealt oli ka näha, et mingi aeg oli laps valmis ja hakkas pissile küsima. Kuskil 1a2k ma ikka teda viisin ise, et oma hädast väga märku ei andnud.

  6. Mul saab tydruk kolmeseks juunis, ilusasti potil hakkas käima kaheselt. Panin teda muidu varem ka palju potile, aga ta ise ei tundnud yldse huvi. Kui karjus, siis muidugi ei sundinud ka. Aga kui potil käima hakkas, siis ise ta keelas magamise ajaks mähku panemise- emme, mina potile :D ja läkski öösel ka ise potile, väike pott siis voodi kõrval. Igaks juhuks lina alla panin muidugi katte, et õnnetuse korral ei saaks madrats kannatada. Praegu ta käib mul nii väiksel kui ka suurel potil selle alusega, ei olnud sinna kyll eraldi õpetamist, läheb kuhu tahab. Poeg on mul aastane ja potile ei pane veel. Ta ei kõnni veel ja istuma hakkas mõned nädalad tagasi. Enneaegsuse tõttu areneb nats aeglasemalt. Aga kiiret pole ka selle potitamisega :)

  7. Pigem oli vanasti nii, et emad ise ei viitsinud neid marlimähkmeid küürida ja olid seepärast vilkamad potile harjutama. Aastasel on küll enamasti suht savi kas tal tagumik kuiv v märg.
    Ise ei kiirustanud ka takka. Hakkas käima 1.8selt.
    Mida mõtet on 6kuust toppida, kui ta nagunii ei seosta seda asja veel

  8. Mina tegin suure vea ja hakkasin algul teda potile sundima ning sellest sai nüüd suur hirm! Mis tähendab et enam ei sunni, vahest küsib ise siis panen potile, aga muidu oleme ikka hetkel mähkus! Loodame suvega mähkudest lahti saada, kuna sügisel läheb lasteaeda! Laps hetkel kahene!

  9. Minu poiss hakkas ka potil käima alles 2,5.a ja mitte seda minu laiskusest, sest potid olid koguaeg nähtavas kohas( nii all kui ülakorrusel), aga pigem ei soovinud survet avaldad. Lasteaeda läks ka 1,8-aastaselt, siis seal lohutati, et neil hoius kindel rutiin potitamises, aga tee või tina, ikka punnis 2,5.a vastu. Sõbranna, kellel sama vana plika, hakkas väga väikselt juba potitama last. Ise harjutas, mees, vanaema ja vanavanaema. Ühesõnaga täis potitamise tiim oli kodus. Nägid ikka väga väga palju vaeva ja energiat kulus ka meeletult. Ja uskumatu, et plika hakkas ka alles 2,5-selt potile.

  10. Meil Keron 2 aastane ja potti peale istume ainult mähkmes kui ära võtta siis ei istu ei suure ega väikse potti peal . Ütleb küll piss ja piss kui istub aga vot ilma mähkuta ei taheta midagi . Mina ei pabista küll läheb kuhugi kiiret pole.

  11. Mina alustasin poja potitreeninguga 1+, sest sügisest on minek lasteaeda ja seal soovitatav mähkmevaba olla. Muidu, kui oleks võimalus koduseks jääda, ootaks ka kindlasti selle ajani, millal laps ise selleks valmis on. :) Õnneks on potitreening toonud vaikselt edu.

  12. Ei ole kunagi aru saanud, milleks lapsi nii vara potile sunnitakse, kui nad isegi käia veel ei oska. Meil isegi perearst küsis aastase lapse puhul, et kas potile oleme juba pannud…et kindlasti juba võiks. Noogutasin kaasa, aga mäletan ka vanema lapse ajast, et potil hakkas ta korralikult käima veidi enne kaheseks saamist ja praegu, kui tal veel jalg tudiseb all, ma teda küll pidevalt sinna potile tõstma ei hakka. Sügisest läheb sõimerühma, seal õpetatakse nad nkn kõik suht kiirelt potil käima.

  13. Vabandan oma rumalat küsimust, kuid miks ta ei lähe suurele potile, vaid teeb oma häda dušinurka?

  14. Minu poeg ei hoolinud ka pissipotist ja ei sundinud ka. Siis tuli telekast Cars multikas, vaimustus sellest. Järgmine hetk ostsime poest cars teemalise suure poti istme. Ja tahtis kohe proovida. Samamoodi ka pissis duzzi nurka. Ja siis utlesin et nuud oled suur poiss. Andsin valida kas mähe või aluspüksid. Laps valis aluspüksid. Ja nii me mähkmetest lahti saimegi äkki. Ei sündinud ega õpetanud, laps andis ise märku, mil õige aeg. (2a 6k)

  15. Mina ei treeni ka veel midagi, kuigi vanust juba poolteist. Olen kuulnud, et võiks õpetama hakata siis , kui laps ärkab kuiva mähkmega, samas meil kaanib just enne magamaminekut ja öösel meeletult vett, siis ärkab iga kord pomm püksis. Samas nüüd kui ilmad ilusad , siis saab lasta toas ilma püksteta olla ja küll üks hetk see potti pissimine ka tuleb. Pole veel ühtegi täiskasvanut mähkmega jooksmas näinud.

  16. No aga samamoodi ju nagu väikselt potilt suurele potile pead sa teda ümber õpetama duši all pissimisest suurele potile seega väga vahet ju pole :) üks ümberõpetamine kõik! ;)

    1. No ta läheb praegu dušinurka, sest ta ei ulatu potile. Õhtul poodi, siis ostan vajaliku kraami ja homme istub juba suurel potil :D

  17. Olen sama meelt, et kõik tuleb omal ajal!
    Eks see ole igaühe oma valik, kes kui vara last potile panema hakkab, numbreid, tähti õpetama jne.
    Potil käimine tuleb nagunii siis kui tuleb. Mõned käivadki aastaselt potil ja teadlikult, teised alles võibolla et kolmeselt. Lapsed on erinevad. Emad on erinevad oma nõudmistelt ja kasvatusmeetoditelt. Kedagi ei tohiks kritiseerida ega parastada. Nii palju, kui inimesi, on ka arvamusi.
    Isiklikult ostsin lapsele poti üsna vara, enne aastaseks saamist, aga selle eesmärk oli tutvumine ja mäng. Selline ema ma ei ole, kes viitsiks ülemäära tõmmelda ja last iga hinna eest potile saada teatud vanuses, et jumala eest mõni mähe säästa. Laps hakkas täielikult potil käima kahe aastaselt ja viie kuuselt. St siis ei vajanud enam ei ööks ega õues olemiseks mähet. Pooleldi potil käimine sai alguse kusagil kaheselt, st päeval oli ilma mähkmeta, aga õue minemiseks ja ööseks sai ikka Pampers pandud.

  18. Olen oma 9-kuu vanust proovinud potil pissitada. Peaaegu iga kord teeb ta sinna midagi. Aga ega ta sellest ise suurt miskit aru ei saa küll jh. Olen pannud riidemähkme alla, et näha, kui tihti ta reaalselt pissib. Suht iga 20-30 min tagant. Lõpuks tüdib aga laps sellest pidevast mähkme võtmisest ära ja… ühesõnaga vara on veel. Aga lihtsalt oli uudishimu proovida, kas õnnestub teda potil miskit tegema saada ka. Ootan õiget aega, aga ilmselt harjutaks ikka millegi sellisega, kus tavaliselt neid ihuhädasid ikka tehakse, mitte dušiga. Ei ütleks, et see väikselt potilt suuremale ümberharjutamine miski raske asi oleks. Suuremaks saades võib last suurele potile motiveerida just suurte inimeste jäljendamine, tahtmine olla nendega sarnane, pissida suure poti peal.

    1. Ma polegi teda dušinurka ju ajanud. Võtan mähkme ära ja ta juba on seal ja pissib. See pott mis meil on, talle ei meeldinud :)

  19. Pissipott oli meil juba varasest vanusest olemas, aga pissi “püüdmine” sinna oli täielik ajaraisk. Alates kaheselt saime mähkmetest lahti ja pissipotil käis ta kah ainult mõned kuud vast. Tänu issile, kes õpetas ta suurele potile oma hädasid tegema on meil nüüd lust ja lillepidu :)
    Laps isegi ei kasuta istet (astet kasutab, kuna muidu ei ulatu hästi). Ma igatahes nii rahul, et seda potimajandust polnud…lihtsalt vesi peale (millega ta saab väga hästi isegi hakkama) ja ei mingit jama. Nii, et täitsa soovitan suurele potile käimist harjutada.

  20. Kommenteerin ka. Minul laps 1,1-ne ja hakkasin harjutama potiga kui hakkas istuma. Umbes 6-7 kuuselt. Oli väga tubli juba ennegi (kui veel ei istunud ja väiksem oli tegin mähkme lahti ja ytlesin piss-piss ja ta tegi siis mähkme sisse ja oli väga õnnelik kui kiita sai).
    On ka tagasilööke olnud ja perioodi, kus kisas ja jooksis poti pealt ära, aga nüüdseks istub seal ilusti ja kõik kakad saame potti. Muidugi juhtub ka erandeid, et ei saa, aga ikkagi! Ise ta potile ei küsi. Nii et puht minu enda emainstinkt, et nüüd potile. Mida ma tahan öelda, on see, et see varajane potile panek võib vilja kanda ja laps teeb potiga TUTVUST! Teda sundima muidugi ei peaks ja väevõimuga kinni hoidma, aga suunama ja tähele panema, et on vajadus nüüd minna. Ausalt öeldes see kakase mähkme vahetamine aastase või suurema lapsega pole just küll meeldiv.. Tegemist ju lapsega, kes sööb juba kõike ja see annab tunda ka mujal :) aga igal juhul aktsepteerin, kes ei tee potitrenni ja ootavad õiget aega. Mina nii kannatlik polnud :)

  21. Kui palju sõnu ütleb ja kasutab? Minu laps 1a1k ja vahepeal nagu ütles rohkem kui nüüd. Hetkel vaid mäm-mäm, täh-täh, päh-päh. Need siis sellised sõnad, mida reaalselt igapäevaselt kasutab.

    1. Mu meelest ka vahepeal ütles nats rohkem. Aga emme, mämmäm on põhiline. Samas ma näen kuidas ta proovib asju kaasa öelda, kui ma ees korrutan. Ja ta teab paljude asjade tähendust.. :)

  22. Mina ka ei mõista, mis kuradi pärast toppida potile poole aastast last. Vabandust, aga üldse ei mõista.
    Ilmselgelt hakkavad nad lõpuks kõik potil käima ja ausalt öeldes ma ei viitsiks pool aastat või lausa aasta sellega möllata.

    Laps hakkas potil käima paar nädalat enne kaheseks saamist. Jäi haigeks ja ütlesin, et nüüd tuleb potile minna, sest palavikuga mähet alla ei pane. Jätsin päevapealt ära ka öösel mähkme kasutamise. Esimese 2nädala jooksul juhtus ikka õnnetusi, aga edasi on kõik okei.
    Muidugi olin teda ka varem potile panna proovinud, aga ta lihtsalt kisendas ja sundima ka ei hakka.

  23. Kui laps läheb sõimerühma 1,6a vanuselt, siis eeldatakse, et käib potil. Eks see paneb ka vanemad mõtlema, et peaks juba selleks ajaks käima. Vanasti ei võetud mähkmetega last rühmagi. Nüüd lood teisiti (?) .. Aga tean reaalset juhtumit, kus laps, kes ei käinud potil ja oli mähkmetega sõimes, sai pidevalt punase tagumiku. Mitte, et teda oleks karistatud vms, vaid lihtsalt ei suudetud lasteaias kogu aeg mähet vahetada ja kakast nii ilusti puhastada kui kodus seda emme teinud on.

  24. kui 2,3 aastasel asjale pihta sai, hakkas kohe päevapealt suurel potil käima, väike pott jäi vahele, suurele potile saamiseks oli üks plastmassist kast abiks, ronis sinna otsa ja siis potile. Vahel küll hädaldas, et ma kukun sisse.

    Ma arvan ka, et lolliks selle treenimisega pole mõtet minna. Vanem laps oli marlemähkmete ajal, mäletan kui jube see oli ja kui palju vaeva nägin, pärast tekkis veel potistreik ka sest ämm surus last vägisi tundideks potile, loobusin nii ämmast kui lapse piinamisest. Olin rahus see laisk naine , kes lapsega tegeleda ei viitsinud. Noorema lapsega isegi ei mõelnud enam paarikuuse lapse potile surumisest.
    Noorema lapsega läks kõik loomulikku rada mööda, ta oli väga uhke, et ise suurel potil käib. Püsti pissimiseni läks mõned aastad, oli vaja pikemaks kasvada :)

  25. Hedon on ikka super tubli ju, et ise on selle avastanud. Ma arvan, et kuna ta on alles nii väike, siis praegu ei tohiks teda rohkem selle pissimise asjaga sundima hakata erinevate pottidega, sest muidu lõpetab ta selle üldse ära ja pöördub mähkmete juurde tagasi.

    Meil juhtus lapsega nii, et kui ta esimest korda potti kakas, siis ehmatas ta sellest tulemusest nii ära, et hakkas kakamist kartma ja nägime päris suurt vaeva ja väga pikalt, et ta sellest hirmust lahti saaks. Lõpp tulemusena kehtis ikkagi see, et iga asi omal ajal.

  26. Minu tütar on 18kuune ja alles ostsin poti,astme ja ka väikese prill-laua,mis suure poti peale panna. Lapsed on erinevad ja mina ootan ka õiget aega,millal selle potitamisega alustada. Minu tütar nt ei ole veel valmis. Poti peal istumise vastu tal midagi pole,aga ta ei saa veel aru,millal tal vaja minna on ja et seda poti peal teha võiks. Kuna meil teine beebi juunis tulekul,siis ehk enne seda võtan asja korralikumalt jätta ja proovin natukene rohkem sellega tegelada,eks näis.
    See hammaste teema on ka tuttav. Meie preili esimene hammas tuli 9-kuuselt ja kuni praeguseni oli tal neid ainult 4. Nüüd aasta ja poolesena tulevad nad kurat korraga,nii all kui üleval. Küll nad tulevad,kui aeg on. Ma mõtle kunagi sellest hammaste tulemise “võitlusest” aru saanud. Kõik koguaeg räägivad ja uurivad,et mitu hammast on ja millal tulid-mis vahet sellel on? Umbes nagu see näitaks,kui edasijõudnud ja arukas laps sul on :D

  27. Kui aus olla siia mina kuulun ka nn laisa ema kategoriasse. Lihtsalt mu laps tuimalt karjub ja kardab, ootan parem kui asi tema jaoks hirmu ei tekita. Mõtetu on last piinata.

Comments are closed.