#elulineblogi

SAAGE TUTTAVAKS: “25aastaselt vähidiagnoosi saada… See polegi maailma lõpp!”

Kadri-Ly on 26aastane kahe lapse ema, kellel diagnoositi vähem kui aasta eest kolmanda staadiumi halvaloomuline melanoom (nahavähk).  Kadri-Ly on 175sentimeetrit pikk ja alati olnud kõhna, kuid kui kaalul lõi ette 45kilogrammi tekkis temalgi mure ja ta pöördus arsti poole.

“Kuna mu kaal langes paari nädalaga nelja kilo võrra, saatis perearst mind kohe vereproove andma ja sokutas pihku saatekirja dermatoloogi juurde,” meenutab Kadri-Ly läinud aasta veebruari.

“Mäletan nii hästi kuidas astusin kabinetti, et üht sünnimärki näidata ja arst hakkas naerma: “Mis ühte? Riidest lahti, vaatame kõik üle!” Kui ma siis seda enda meelest murettekitavat sünnimärki näitasin, oli arsti näost juba näha, et midagi head sealt ei tule. Ta tormas kohe teist arsti kutsuma, kes omakorda kutsus kolmandagi ja mulle kirjutati kiirsaatekiri kirurgile.”

Naine suundus otsejoones Mustamäe haiglasse, kus kirurg koheselt sünnimärgi eemaldas ja ütles, et 90protsendilise tõenäosusega on tal melanoom.

“Mu silmad täitusid veega, sees oli õõnes, süda puperdas, pilt hakkas virvendama ja ma ei saanud aru, kas see on praegu päriselt või ma magan? Kui oleks võimalik kirjeldada, kuidas maailm kokku kukub, siis just nii ma end sel hetkel tundsin.”

Sellele järgnes veel teinegi ja kolmas operatsioon. Naise seljal ilutseb suur haav, kaenla all on teine – kuna vähk oli arenenud juba lümfidesse, tehti ta keha lümfidest peaaegu tühjaks.

Kadri-Ly tunnistab, et haigusest teada saades mõtles ta tihti surmale. Mõtles oma kahe- ja seitsmeaastastele poegadele, mis neist saaks. Kuidas elu pärast tema surma edasi läheks. Naine lisab, et mõtles isegi sellele, kuidas temast saab hea ingel, kes käib oma perest halba eemale peletamas.

“Ma tean, et lapsed jääksid super headesse kätesse, mu ema hoolde, kes tegeles nendega ka siis kui ma olin haiglas ja taastusperioodil, kui ma ei tohtinud neid tõstagi, rääkimata muust.”

Kui Kadri-Ly ütleb, et enne haigusest teadasaamist olid tema päevad täis positiivsust, valmisolekut kõigi jaoks olemas olla, teisi toetada ja neile kaasa elada, siis nüüd on ta seadnud prioriteediks iseennast. “Ma olen oma haigusega sõbraks saanud, ta ei käi mulle enam närvidele. Mäletan nii hästi päeva, kui sain teada, et mul on võimalik terveks saada. See pole küll mingi sajaprotsendiline garantii, et see minu puhul toimib, aga ma olen positiivselt meelestatud.”

Nimelt keemia- ega kiiritusravi Kadri-Ly puhul poleks toiminud, kuna tal on kasvajates haavandid. Tema peal katsetatakse hetkel immuunravi, mis sobib vähestele. “Süstin end kolm korda nädalas kõhtu. Esimesed kuud oli seda väga raske teha, nüüd võin selle kulul nalja teha! Varem võtsin kaks tundi hoogu, et see süst ära teha, nüüd sutsan juba pimesi.”

Nüüd käib ta igakuiselt verd andmas, iga kahe kuu tagant kompuuteruuringus ja iga kolme kuu tagant nahaarsti juures kontrollis. “Ma tean, ma ei pruugi kunagi paraneda, seepärast elangi ma iga päev kui viimast. Mõnel päeval on küll tunne, et surm on kohal – keegi nagu taoks kirvega pähe. Kõrvalmõjudena tekkivad migreenihood on kohutavad. Lisaks see meeletu väsimus. Võin 12 tundi jutti magada ja mul on ärgates tunne nagu oleksin kolm ööpäeva pidu pannud.”

Positiivseid noote on rohkem kui üks

Kadri-Ly tunnistab, et haigusel on ka üks positiivne asi, sa saad aru, kes on su sõbrad ja kes mitte. “Neid päriselt minust hoolivaid inimesi on alles jäänud peotäis. Osad ei oska suhtuda, osad ilguvad ja teevad nalja, ja osad on – olenemata mu majanduslikust või tervislikust seisundist, nagu kaljud mu kõrval.”

Sul on vaid üks elu, veeda see nendega, kes sind armastavad ja heida välja need, kellele sa korda ei lähe – see on Kadri-Ly moto ja ta tunnistab, et on teinud päris suure selekteeringu oma “sõprade” seas.

Tänaseks, üheksa kuud hiljem, pärast operatsioone, pikkade juuste mahalõikamist keemiaravi hirmus, igapäevaste süstimistega harjumist on Kadri-Ly leidnud taas nö valguse oma loos. Ta treenib bikiinifitnessiks!

“Kui surm on silme ees, kaardistad sa ka oma unistused. Keegi teine neid sinu eest ei realiseeri! See mõte – osaleda bikiinifitnessi võistlustel on mul viimased neli-viis aastat olnud. Vahepeal sain emaks. Siis jälle oli inimesi, kes laitsid selle mõtte maha. Aga, ma elan ükskord elus ja ma ei tea kui kaua, alustasin treeningutega kohe kui arstilt rohelise tule sain! Hetkel käin trennis seitse päeva nädalas ja trenni lõppedes ei jõua ma ära oodata, milla jälle saaks.”

Kadri-Ly kirjutas mulle oma loo juba mõni aeg tagasi ja palus, kas ta saaks hakata minu blogis pidama trenniblogi oma bikinifitnessiks valmistumiseks. “Kindlasti annaks minu lugu paljudele suurt motivatsiooni ennast teostada – ka neile, kel on probleeme tervisega või oma unistuste täitmisega.” Hetkel on ta juba neli kuud trennisaali vahet käinud ja tulemused on näha. “Jälgides plaani ja võttes arvesse kehas toimunud muutusi, siis loodan kevadisteks võistlusteks lavavormis olla. Soovin olla bikinifitnessi võistleja, kes räägib oma kogemusest, tervenemisest ja progressist ilma ilustamata ning ausalt. Kõik soovid on võimalik täita, kui on olemas tahe ja sellega koos õige tegutsemine.”

Kadri-Ly hakkab kirjutama korra nädalas, jagades oma trennilugusid, arengut, tundeid ja samuti räägib ta edasisest ravist. Ma loodan, et teil saab olema põnev tema teekonda jälgida ja ta leiab siit toetajaid ja kaasaelajaid :)

See oli meie algne plaan :) Paljud kirjutasid mulle ja ka Kadri-Lyle endale, et ta hakkaks enda blogi pidama. Tegelikult tal on oma blogi (link!), mida ta vahete-vahel täiendab ja loodetavasti nüüd hakkab aina rohkem kirjutama, kuna huvilisi tundub palju; ma hoian teid ikka vahepeal siis tema tegemistega kursis, sest näen, et teema läks paljudele korda. 

 

33 thoughts on “SAAGE TUTTAVAKS: “25aastaselt vähidiagnoosi saada… See polegi maailma lõpp!”

 1. Raskustega ja kōigega, mis vibratsiooni edasi annavad, pead sa väga-väga ettevaatlik olema. Kui kaenla alt lûmfisõlmed eemaldatud, on lümfisüsteemi töö häiritud ja kui üks vale liigutus teha, vōib käele lümfödeem tekkida ja sellest enam lahti ei saa, saab ainult massaažiga hoida minimaalse paistetuse juures. Igaksjuhuks mainin seda kõike, seat arstid väga paljudel juhtudel isegi ei hoiata selle eest. Kindlasti tasub teil seda teemat uurida, et endale liiga ei teeks.

  1. Usun ja loodan, et ta teab seda. Kui kätt treenida vaikselt koormusi tõstes siis ei juhtu midagi ja pigem just ei tohi seda kätt n.ö puhkama jätta, et esimese pingutuse korral lümfodeem tekiks.

 2. Nii ilus naine!
  Miks ta päris oma blogi ei tee? Teise inimese blogisse kaob ta just kui ära

  1. Kadri-Ly arvab, et jõuab läbi minu blogi rohkemate inimesteni kui ise uut blogi alustades. Mul on rohkem lugejaid, seega rohkem kaasaelajaid, kaasamõtlejaid ja toetajaid.

 3. Kadri-Ly Sa oled vapustav!
  Oma sooja ja positiivse suhtumisega, muudad sa ka teiste päevad säravaks alati!
  Ole tubli ja tean, et Sa saad kõigega hakkama!

 4. Kadry-Ly…mida uudiseid???Tugev naine oled!loodan et viid ona unistuse täide ja paned selle esikolmikusse kah!
  Melanoom…jah..kaastunne pole kohane,isegi solvav vist-elu läheb edasi,täpselt niikaua kui sulle seda antud on!ma vöin homme auto alla jääda…so what…seega jah,unistused on täitmiseks.
  Aitähh Mari-Leen et lased siia blogida Kadril…äge -)
  Kadrile aga edu edasiseks,hoia meid lugejaid kursis :)

  1. Kaastunne on kohane ja väga inimlik, mis seda ei ole, on haletsus inimeste poolt, ja need on täiesti erinevad asjad. See on hea koht kus päris sõpradel vahet teha, nagu Kadrigi kirjutab. Mida on mõistuse ja loogikaga üsna raske mõista, on meele tasandil haigusega võitlus lõpetada ja see nö omaks võtta, kuid milles on tegelikult tõde olemas. Kadrile soovin paranemist.

 5. Tõesti ilus naine! Mul tekkis vaid üks küsimus… milline see sünnimärk oli, millega arsti juurde läksid (või milliseks see muutunud oli selleks hetkeks, kui avastasid)?

 6. Mind huvitab, et milline see sünnimärk välja nägi. Igal pool googlest leiab pilte koledatest sünnimärkidest, aga ma ei saa aru kas see on algstaadium või lõppstaadium. Need algstaadiumi sünnimärgid on vist üsna tavalised? Ja need koledad pildid on sellistest, millest on raske niikuinii mööda vaadata.

 7. Kadri-Ly äärmiselt tubli oled! Loodan,et saad palju head tagasisidet ning Sul tekib kaasaelajaid!!!Positiivsusega lähed läbi tule ja vee!
  Bikiinifitnessi kohapealt kunagi ammu mõtlesin Su pilte vaadates et hah sa sobiks sinna ideaalselt(sul ju ideaalne keha ja väga ilus nägu) ja näedsa nüüd püüdledki sinna poole.
  Tuult tiibadesse!

 8. fuck ja siis inimesed vinguvad et elu on raske!!!! Super tubli ja edu unistuste täitmisel! Aitäh sulle, et oma lugu jagasid. Sain parajalt suure portsu innustust enda unistustega jätkamiseks :)
  Jään ootama sinu järgmist postitust Kadri-Ly :)

 9. Kiidan heaks. Sa oled selle ise mõnusalt ka kirja pannud! Väga stiilne naisterahvas ja väga tugev.

 10. Palun, palun, palun soovita tal OMA blogi teha (aita nõuga, kui vaha)!!! Tema oma näoga blogi! Saad seda ju jagada ja ta leiab kindlasti palju kaasaelajaid! Edu ja tervist talle!

  1. Lisan veel, et kindlasti tekib tal ka palju kommentaare ja kirju ja ta saaks oma blogis ise oma lugejatega selle suhte luua nendega otse suheldes.

  2. Jaa! Tema lugejaskond tõuseks kiirelt vähemalt samale tasemele. Ja see oleks tema enda blogi! :)

  3. Arvan ka, et selline teema ja antud inimese isiksus läheb siin “kollaste postituste” ja reklaami vahel kaotsi

 11. Ma soovitan ka ikka ise enda nimega blogi teha. Ehk paar külalispotitust siia, et lugejaid saada, aga ikka eraldi edasi!

 12. Kadri-ri sa oled väga tubli naine ja ema.Jõudu unistuste täitmisel.Loodame sinust veel kuulda kui tiitel käes ja ikka häid noote.Jõudu ja jaksu;)

 13. Soovitan ka tal oma blogi teha,tundub kuidagi veider kui keegi teine blogib MARIMELLi blogis..

 14. Mina ei saa aru, milleks tal on tingimata vaja teha OMA blogi. Suhelda oma kaasaelajatega saab ta ka siin, kommentaariumis. Vaevalt Leenu tema eest vastusaid kirjutama hakkab.
  Peagi, kas te tõesti arvate, et sel tublil ja endiselt vähiga võitleval naisel on nii palju vaba aega, et teie tarbeks uus blogi teha (paljud vist ei mõista, et blogi haldamine ja seda nö elus hoidmine on väga suur töö ja ajakulu on ka suur).
  Leenu väga tubli, et tegid oma blogis nö ruumi talle :) Meeledi loen uue kaasblogija postitusi.

  1. “Paljud vist ei mõista, et blogi haldamine ja seda nö elus hoidmine on väga suur töö ja ajakulu on ka suur” – ei ole tegelikult suur töö. Oleneb, mis blogi on. Kui vaja nädalas 700 reklaamposti teha ja hästi teha, siis on see jah suur töö, aga isiklik ajaveeb, kus nädalas üks või paar-kolm postitust, mida ta ju ka Marimelli blogisse kirjutaks, ei ole suur töö. Blogi tegemine (keskonna ettevalmistamine) on ühekordne, teed oma lehe valmis (mis tegelikult ka ei ole suur töö, sest tänapäeval on see kõik juba sinu eest ära tehtud) ja siis hakkad lihtsalt lisama jutte. Tahad kirjutada diibi jutu, läheb kauem. Tahad niisama loba ajada, võib minna 5-10 minutit ja kõik. Pealegi, nagu Kadri-Ly vastas, tal juba on oma blogi. Veits tuunida seda ja ongi olemas :)

 15. Väga väga tubli. Soovin selles ettevõtmises edu, tegemist ääretult kauni ja armsa naisega ju :) Kuid mulle tundub ka nagu parem idee teha tal päris enda blogi, kindlasti oleks see populaarne. Sellised lood tuletavad alati meelde, et enda tervist ja häid asju mida vahel unustab väärtustada tuleb kogu aeg väärtustada tegelikult!

 16. Väga armas sinust, et oma blogis seda kajastada lubad. Kõike kōige ilusamat teile mōlemale!

 17. Iga unistus mis on täidetud oma tahtejöuga on nagu õide puhkenud lill, täis Armastust, eelköige iseenda vastu, et sa suutsid…
  Tühjad ja paljasõnalised lubadused iseendale mis täitmata on märk armastuse puudumisest iseenda vastu…
  Kaks poolsust, tervenemiseks on vaja esimest, Kadri-Ly puhul pole kahtlustki et ta terveneb :)
  Melanoomi saab väga edukalt ravida looduslike kurkumiini preparaatidega, analoogne kogemus on olemas. Köige tähtsam on mitte kunagi loobuda otsimisest ja proovimisest :)

 18. Minagi ühinen nendega, kes soovitavad seda kõike kajastada eraldi blogis. Marileen võib ju esialgu blogi levitada enda lehe kaudu.
  Usun, et paljusid huvitaks, milline see kahtlane sünnimärk välja nägi, mis osutus 3. staadiumi vähiks. See oleks tõeliselt kasulik vähiennetus inimeste hulgas.

Comments are closed.